Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το έχω παραγγείλει κι εγώ από scroutz αλλά θα αργήσει λίγο μου είπαν...

Απ ότι είδα πάντως σε κάποια παρουσίαση στο youtube, έχει ραδιόφωνο και έχει led, άσπρο, πάρα πάρα πολύ μικρό...

 

 

Ενα ελληνικό review που ανέβηκε πριν 2 ωρες για το 9Pro.

Θα το δω αργότερα!!

Έχει κανονικά, απλά είναι λίγο μικρή η οπή του Led, δηλαδή λιγότερο ευδιάκριτο.

Ας υπάρχει και ας φαίνεται έστω και λιγο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Ενα ελληνικό review που ανέβηκε πριν 2 ωρες για το 9Pro.

 

Το είδα το review φίλε, στο 17.35 δείχνει στο μενού εργαλεία ξεκάθαρα την εφαρμογή του ραδιοφώνου (στη πάνω σειρά του μενού, δεξιά). Οπότε είναι πλέον defacto.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το review φίλε, στο 17.35 δείχνει στο μενού εργαλεία ξεκάθαρα την εφαρμογή του ραδιοφώνου (στη πάνω σειρά του μενού, δεξιά). Οπότε είναι πλέον defacto.

Τότε είναι άξιος αντικαταστάτης του Note 8 Pro!!! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι άξιος αντικαταστάτης του Note 8 Pro!!! ;)

 

Είναι πραγματικά άξιός του αντικαταστάτης! Είναι βασικά το 8 Pro που περίμεναν όλοι με snapdragon! (και με άλλες διαφορές).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά άξιός του αντικαταστάτης! Είναι βασικά το 8 Pro που περίμεναν όλοι με snapdragon! (και με άλλες διαφορές).

Βάλε και τη μεγαλύτερη μπαταρία που έχει. Με κλειστά μάτια θα το έπαιρνα αν άλλαζα τώρα κινητό!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και τη μεγαλύτερη μπαταρία που έχει. Με κλειστά μάτια θα το έπαιρνα αν άλλαζα τώρα κινητό!

 

Η μπαταρία σαν mAh λέει πολλά συγκριτικά με, αλλά παράλληλα δε λέει και τίποτα. Η κύριά τους διαφορά ακόμη και τα ίδια mAh εάν είχαν (ακόμα και το 9s/Pro να είχαν -ελάχιστα- mAh λιγότερα απο το 8 pro) πάλι το 9s/Pro θα είχαν καλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας, λόγω της σημαντικής διαφοράς στη λιθογραφία του επεξεργαστή τους (στα 8nm το 9s/Pro) και στα 12nm στο 8 Pro.

Μόνο σε ένα θεωρώ ανώτερο το 8 pro έστω και για λίγο, στα nits της οθόνης, όχι ότι δεν είναι φωτεινό στο 9s/Pro, μια χαρά τα καταφέρνει και αυτό. Και -ίσως- έχει πιο ζωντανά χρώματα, με ελάχιστη διαφορά μεταξύ των 2 συσκευών επ'αυτού. Σε όλα τα άλλα είναι ανώτερο το 9 Pro, χωρίς χαοτικές διαφορές πλην του SoC, και με ό,τι αυτό συνεπάγεται (υποστήριξη σε βάθος χρόνου απο xiaomi, πληθώρα εκδόσεων gcam).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία σαν mAh λέει πολλά συγκριτικά με, αλλά παράλληλα δε λέει και τίποτα. Η κύριά τους διαφορά ακόμη και τα ίδια mAh εάν είχαν (ακόμα και το 9s/Pro να είχαν -ελάχιστα- mAh λιγότερα απο το 8 pro) πάλι το 9s/Pro θα είχαν καλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας, λόγω της σημαντικής διαφοράς στη λιθογραφία του επεξεργαστή τους (στα 8nm το 9s/Pro) και στα 12nm στο 8 Pro.

Μόνο σε ένα θεωρώ ανώτερο το 8 pro έστω και για λίγο, στα nits της οθόνης, όχι ότι δεν είναι φωτεινό στο 9s/Pro, μια χαρά τα καταφέρνει και αυτό. Και -ίσως- έχει πιο ζωντανά χρώματα, με ελάχιστη διαφορά μεταξύ των 2 συσκευών επ'αυτού. Σε όλα τα άλλα είναι ανώτερο το 9 Pro, χωρίς χαοτικές διαφορές πλην του SoC, και με ό,τι αυτό συνεπάγεται (υποστήριξη σε βάθος χρόνου απο xiaomi, πληθώρα εκδόσεων gcam).

Συμφωνώ. Απλά με τα παραπάνω mAh γίνεται ακόμα καλύτερο. Ναι το 8άρι 500nits έχει, αλλά δεν ξέρω αν φαίνεται τόσο η διαφορά στον ήλιο. Το 9pro έχει 450nits αν δεν κάνω λάθος;...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Απλά με τα παραπάνω mAh γίνεται ακόμα καλύτερο. Ναι το 8άρι 500nits έχει, αλλά δεν ξέρω αν φαίνεται τόσο η διαφορά στον ήλιο. Το 9pro έχει 450nits αν δεν κάνω λάθος;...

 

Ναι ναι ακριβώς, στα 50 nits είναι η διαφορά τους (υπέρ του 8 Pro). Κάποιοι λένε ότι τους φαίνεται η διαφορά αυτή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν έχουν απαντηθεί.

Υπάρχει εγκατεστημένη προστασία στην οθόνη ;

Έχει δοκιμαστεί αν πιάνει 4g+ ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν έχουν απαντηθεί.

Υπάρχει εγκατεστημένη προστασία στην οθόνη ;

Έχει δοκιμαστεί αν πιάνει 4g+ ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

1. gorilla glass 5 και η ζελατίνα που επιβεβαιωμένα έρχεται με αυτή.

2. Δε το έχω δοκιμάσει - το SoC υποστηρίζει τη δυνατότητα αυτή (cat6), δε γνωρίζω εάν έχει ενεργοποιήσει η Xiaomi τη δυνατότητα αυτή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει προεγκατεστημένο σκριν προτεκτορ το θεωρώ μεγάλο +!!!

Όχι κάτσε ψάξε ποιο κάθεται καλα, ποιο είναι καλής ποιότητας κλπ

 

Έρχεται το θηριοοοο!!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει προεγκατεστημένο σκριν προτεκτορ το θεωρώ μεγάλο +!!!

Όχι κάτσε ψάξε ποιο κάθεται καλα, ποιο είναι καλής ποιότητας κλπ

 

Έρχεται το θηριοοοο!!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με το καλό να έρθει φίλε, να το χαρείς.

Καλή φάση το ενσωματωμένο screen protector.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που έχω μονοπωλήσει λίγο το topic, αλλά θέλω να γράψω κάτι σημαντικό όσο αφορά τη δυνατότητα 4G+ (προσωπικά δε με ενδιαφέρει, αλλά για το φίλο που ρωτάει και ενδεχομένως απασχολεί και άλλους φίλους):

Έπειτα απο τη διαδικτυακή μου έρευνα, η συσκευή υποστηρίζει τη δυνατότητα για LTE-A(dvanced), HSPA, με τις ίδιες ταχύτητες-δυνατότητες δικτύου και συνδεσιμότητας 4G για παράδειγμα με το Mi 9T που δοκιμασμένα υποστηρίζει 4G+ στα 42.2/5.76 Mbps (τα ίδια νούμερα δίνει διαθέσιμα για το 9 Pro).

Το συμπέρασμα είναι ότι θα με εκπλήξει εάν δεν πιάνει ταχύτητες 4G+.

 

Σε λίγες ημέρες θα το παραλάβουμε αρκετοί απο εδώ μέσα παιδιά, οπότε θα τσεκάρουμε τη δυνατότητα αυτή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σκέφτομαι για δώρο στη σύζυγο.

Εχει έρθει σε πολλά καταστήματα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που έχω μονοπωλήσει λίγο το topic, αλλά θέλω να γράψω κάτι σημαντικό όσο αφορά τη δυνατότητα 4G+ (προσωπικά δε με ενδιαφέρει, αλλά για το φίλο που ρωτάει και ενδεχομένως απασχολεί και άλλους φίλους):

Έπειτα απο τη διαδικτυακή μου έρευνα, η συσκευή υποστηρίζει τη δυνατότητα για LTE-A(dvanced), HSPA, με τις ίδιες ταχύτητες-δυνατότητες δικτύου και συνδεσιμότητας 4G για παράδειγμα με το Mi 9T που δοκιμασμένα υποστηρίζει 4G+ στα 42.2/5.76 Mbps (τα ίδια νούμερα δίνει διαθέσιμα για το 9 Pro).

Το συμπέρασμα είναι ότι θα με εκπλήξει εάν δεν πιάνει ταχύτητες 4G+.

 

Σε λίγες ημέρες θα το παραλάβουμε αρκετοί απο εδώ μέσα παιδιά, οπότε θα τσεκάρουμε τη δυνατότητα αυτή.

...και το Note 8 Pro υποστηρίζει τα παραπάνω, αλλά 4G+ ένδειξη δεν δείχνει επάνω! ;)

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_8_pro-9812.php

Μάλιστα είναι και cat12.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

...και το Note 8 Pro υποστηρίζει τα παραπάνω, αλλά 4G+ ένδειξη δεν δείχνει επάνω! ;)

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_8_pro-9812.php

Μάλιστα είναι και cat12.

 

Πολύ σωστά. Θεωρώ παρακινδυνευμένο το να κάνω προβλέψεις, αλλά θεωρώ ότι παρόλο που το chipset υποστηρίζει τη δυνατότητα αυτή, το έχει απενεργοποημένο η Xiaomi στη σειρά Redmi για να σπρώξει τις ακριβότερές της συσκευές με προστιθέμενη την εν λόγω δυνατότητα δικτύου. Άλλωστε είναι εμπορικό όφελος της εταιρείας το να διαφημίσει την εν λόγω δυνατότητα, και θεωρώ ότι θα το είχε κάνει όπως εξ αρχής πχ στο Mi 9T που ξέραμε ότι παρέχεται το 4G+ (πχ στο site της infoquest, στο 9T αναφέρει το 4G+ ως πρόσθετο, ενώ στο 9s όχι), επομένως σίγουρα θα το είχε διαφημίσει ως δυνατότητα.

 

Σε κάθε περίπτωση θα φανεί μόλις αρχίσουμε εδώ μέσα να παραλαμβάνουμε!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σε custom rom θα μπορεί να παίξει 4g+, σωστά???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σε custom rom θα μπορεί να παίξει 4g+, σωστά???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είμαι σίγουρος. Υπάρχει πρόγραμμα - QXDM (το έχω κάνει και αυτό) όπου ξεκλειδώνει τις μπάντες στους Qualcomm επεξεργαστές. Εν πάση περιπτώσει εάν είναι κλειδωμένο το 4G+ απο το chipset, θέλει άλλη διαδικασία, δε νομίζω ότι λύνεται με φλασάρισμα άλλης rom. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας ενημερώσει.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος. Υπάρχει πρόγραμμα - QXDM (το έχω κάνει και αυτό) όπου ξεκλειδώνει τις μπάντες στους Qualcomm επεξεργαστές. Εν πάση περιπτώσει εάν είναι κλειδωμένο το 4G+ απο το chipset, θέλει άλλη διαδικασία, δε νομίζω ότι λύνεται με φλασάρισμα άλλης rom. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας ενημερώσει.

Εσείς όμως έχετε και Snapdragon, εγώ έχω Mediatek. Άκουσα ότι κι αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Δεν είμαι σίγουρος.

Πάντως πρώτη φορά βλέπω εταιρεία να διαφημίζει το 4G+ ως πρόσθετο για να πουλήσει τις άλλες συσκευές. Δηλαδή τα Redmi δεν θέλει να τα πουλήσει;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που έχω μονοπωλήσει λίγο το topic, αλλά θέλω να γράψω κάτι σημαντικό όσο αφορά τη δυνατότητα 4G+ (προσωπικά δε με ενδιαφέρει, αλλά για το φίλο που ρωτάει και ενδεχομένως απασχολεί και άλλους φίλους):

Έπειτα απο τη διαδικτυακή μου έρευνα, η συσκευή υποστηρίζει τη δυνατότητα για LTE-A(dvanced), HSPA, με τις ίδιες ταχύτητες-δυνατότητες δικτύου και συνδεσιμότητας 4G για παράδειγμα με το Mi 9T που δοκιμασμένα υποστηρίζει 4G+ στα 42.2/5.76 Mbps (τα ίδια νούμερα δίνει διαθέσιμα για το 9 Pro).

Το συμπέρασμα είναι ότι θα με εκπλήξει εάν δεν πιάνει ταχύτητες 4G+.

 

Σε λίγες ημέρες θα το παραλάβουμε αρκετοί απο εδώ μέσα παιδιά, οπότε θα τσεκάρουμε τη δυνατότητα αυτή.

Υποστηρίζει αλλά όχι στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει αλλά όχι στην Ελλάδα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα περίεργα σε μας τα κάνουν οι Κινέζοι. Τι συμφέροντα υπάρχουν και να μη δίνουν 4G+ στις συσκευές τους;

Κάπου άκουσα όμως ότι δεν ισχύει για την Ελλάδα μόνο. Αλλά σε όλη την Ευρώπη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα περίεργα σε μας τα κάνουν οι Κινέζοι. Τι συμφέροντα υπάρχουν και να μη δίνουν 4G+ στις συσκευές τους;

Κάπου άκουσα όμως ότι δεν ισχύει για την Ελλάδα μόνο. Αλλά σε όλη την Ευρώπη.

 

Είναι αυτό που ανάφερα εξ αρχής, επειδή η σειρά Redmi έχει εμπορική επιτυχία έτσι κι αλλιώς, δίνουν χαρακτηριστικά πρόσθετα σε άλλες -ακριβότερες- συσκευές (σειρά Mi κλπ), για να κινηθούν κι αυτές στις πωλήσεις, πόσο μάλλον στην Ελληνική αγορά που έχει μικρή αγοραστική δύναμη, κάτι πρέπει να δώσουν παραπάνω.

Αλλά επειδή απαντώ υποθετικά για μια συσκευή που ακόμα δεν έχω παραλάβει, θα απαντήσω πιο υπεύθυνα μόλις το ελέγξω.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...