Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Ακομα το σετάρω το τουμπανάκι. Αν και μεγάλο σε σχέση με το Mido, σαν πρώτη αίσθηση μου άφησε καλές εντυπώσεις,χωρίς να πω οτι μου προκαλεί κάποια δυσχέρεια στο κράτημα. Σίγουρα τις επόμενες μέρες έφοσον έγινε το βασικό μου κινητό θα το συνηθίσω ευκολα!

Αρκετα θετικό λόγω μεγαλύτερης οθόνης έχεις περισσότερο περιεχόμενο στην οθόνη και γλυτώνεις αρκετό scrolling.

Αν και midrange εχει μια αίσθηση πιο premium συσκευής, κάτι το οποιό μόνο ως θετικό μπορώ να εκλάβω.

Το Wifi του πραγματικά σκοτώνει. Σε 100 Mbit Vdsl σύνδεση κλειδώνει πάντα στα 75-76 Mbit. Στο καπάκι μέτρηση με το Mido και μάξιμουμ 28 Mbit.

4G μεσα στο σπίτι μόνο, σήμα δεν έχει καλό, δεν φταίει η συσκευή, αλλά το σήμα μεσα στο σπίτι που δεν είναι καλό. Σε μια βόλτα που πήγα κλείδωσε σε 4G+ και αμέσα speedtest. Εφτασε στα 5 ολόκληρα Mbit. :rotfl::lol::rolleyes:

Η οθόνη του σε φουλ ηλιοφάνεια κρίνεται καλή. Σιγουρα οχι amoled αλλά μπορείς να δείς, χωρίς να ψάχνεις κάποιο λαγούμι για να κρυφτείς.

Σε χρήση 2 ωρών μπορώ να πώ οτι είμαι ευχαριστημένος απο την επιλογή μου.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλορίζικο σε όσους το πήραν και με το καλό να παραλάβετε όσοι το περιμένετε!

Ερώτηση στους κατόχους: Οθόνη - led ειδοποιήσεων - ραδιόφωνο > είμαστε ok ?

Και κάτι αλλο...το Redmi 10x δεν έχει καμία σχέση με το Mi note 10 lite !!! Μην γράφετε ότι ναναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε όσους το πήραν και με το καλό να παραλάβετε όσοι το περιμένετε!

Ερώτηση στους κατόχους: Οθόνη - led ειδοποιήσεων - ραδιόφωνο > είμαστε ok ?

Και κάτι αλλο...το Redmi 10x δεν έχει καμία σχέση με το Mi note 10 lite !!! Μην γράφετε ότι ναναι.

 

Εγω το έγραψα, απλά δεν εγινε κατανοητό τι εννοουσα και μετά λόγω χρόνου δεν το διόρθωσα. O Mol είπε οτι θα ήθελε amoled οθόνη στο 9Pro και εκεί έδωσα την απάντηση μου, θεωρόντας οτι απο τα συμφραζόμενα θα γινοταν κατανοητό.

Ιδιο περίπου με το 9Pro αλλά με επεξεργαστή ελάχιστα χειρότερο (730G) αλλά amoled οθόνη που όλοι θα θέλαμε να είχε το 9Pro.

Το 10Χ φοράει τον Mediatek 820.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ!!!

 

Άρα και το kimovil μαντάρα τάχει κάνει..

Για την ακρίβεια:

Η οθόνη είναι μια χαρά και φαίνεται στον ήλιο κανονικά.

Ράδιο φμ έχει

Λεντ υπάρχει, βρίσκεται στο ακουστικό και είναι λευκό χρωμα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα την εντύπωση οτι δεν θα φαίνεται καλά το led, τουλάχιστον μέσα στο σπίτι είναι αρκετά ευδιάκριτο!!!

Εξω δεν το παρατήρησα γιατί ακόμα δεν έχω σετάρει τις ειδοποιήσεις.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Και έξω διακρίνεται.

Ίσως όχι αρκετά ,αλλά με μια ματιά το βλέπεις αν ανάβει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ασχετη ερώτηση. Γινεται οι εφαρμογές να εμφανίζονται με scroll down και οχι με μετακίνηση της οθόνης δεξιά; Τόσο καιρό είχα το Nova και εχω συνηθίσει σε αυτό τον τρόπο απεικόνισης.

Στο stock μου αρέσει που αριστερά εμφανίζονται οι Google ειδήσεις. Και λογικά αν βάλω πάλι Nova Launcher θα χάσω αυτό το feature.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμα η xiaomi βάζει led μην μιλάτε καθόλου.Σύμφωνα με την τάση δεν θα έπρεπε να έχει ούτε led,ούτε fm radio,ούτε θύρα ακουστικών.Η σαομι όμως ευτυχώς για εμάς τους γράφει όλους στα mido της και βάζει τα πάντα. Άν και για να το δεις την μέρα με καλό φωτισμό πρέπει να είσαι γύπας των ορεινών Άνδεων,αλλά καλοδεχούμενο είναι.
Link to comment
Share on other sites

Είναι υπό παρακολούθηση ;)Γιατί δε συγχρονίζεις τους κωδικούς στον google λογαριασμό? Έτσι θα συμπληρώνονται αυτόματα ;)

 

έχω backup σε google θα έπρεπε όλα τα apps να βρίσκουν αυτόματα τα passwords ?

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

έχω backup σε google θα έπρεπε όλα τα apps να βρίσκουν αυτόματα τα passwords ?
Κανονικά ναι. Τώρα παρατηρώ ότι σε όσες εφαρμογές κάνω login μου εμφανίζει μετά μήνυμα για αποθήκευση στον Google λογαριασμό.

 

Υ. Γ.. Τελικά άξιζε με χίλια η αναβάθμιση. Είναι ωραίο να βλέπεις 9.7 Mbit στο εικονίδιο ταχύτητας. 10 εφαρμογές Xiaomi. Updates να κατεβαίνουν ταυτόχρονα και να γίνονται εγκατάσταση εν ριπή οφθαλμού. ΣΤΟ MIDO αυτό ήταν επιστημονική φαντασία.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Ακομα το σετάρω το τουμπανάκι. Αν και μεγάλο σε σχέση με το Mido, σαν πρώτη αίσθηση μου άφησε καλές εντυπώσεις,χωρίς να πω οτι μου προκαλεί κάποια δυσχέρεια στο κράτημα. Σίγουρα τις επόμενες μέρες έφοσον έγινε το βασικό μου κινητό θα το συνηθίσω ευκολα!

Αρκετα θετικό λόγω μεγαλύτερης οθόνης έχεις περισσότερο περιεχόμενο στην οθόνη και γλυτώνεις αρκετό scrolling.

Αν και midrange εχει μια αίσθηση πιο premium συσκευής, κάτι το οποιό μόνο ως θετικό μπορώ να εκλάβω.

Το Wifi του πραγματικά σκοτώνει. Σε 100 Mbit Vdsl σύνδεση κλειδώνει πάντα στα 75-76 Mbit. Στο καπάκι μέτρηση με το Mido και μάξιμουμ 28 Mbit.

4G μεσα στο σπίτι μόνο, σήμα δεν έχει καλό, δεν φταίει η συσκευή, αλλά το σήμα μεσα στο σπίτι που δεν είναι καλό. Σε μια βόλτα που πήγα κλείδωσε σε 4G+ και αμέσα speedtest. Εφτασε στα 5 ολόκληρα Mbit. :rotfl::lol::rolleyes:

Η οθόνη του σε φουλ ηλιοφάνεια κρίνεται καλή. Σιγουρα οχι amoled αλλά μπορείς να δείς, χωρίς να ψάχνεις κάποιο λαγούμι για να κρυφτείς.

Σε χρήση 2 ωρών μπορώ να πώ οτι είμαι ευχαριστημένος απο την επιλογή μου.

 

Καλομίλητο! Μαζί ταξίδεψαν, αλλά εγώ είμαι άτυχος, τα έγραψα στο διπλανό νήμα στον οδηγό αποστολών, και παρά το λάθος που μου κάνανε με τη διεύθυνση και μου είπε αυτή ότι είναι να παραλάβω αύριο αντί για σήμερα (οκ σε αυτό), τώρα μου βγάζει στο Ελληνικό dhl σαν εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης Τετάρτη 24 Ιουνίου! Δεν γίνονται αυτά! Ελπίζω να μην ισχύει και λόγω του λάθους τους το πάνε τόσο πίσω.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλομίλητο! Μαζί ταξίδεψαν, αλλά εγώ είμαι άτυχος, τα έγραψα στο διπλανό νήμα στον οδηγό αποστολών, και παρά το λάθος που μου κάνανε με τη διεύθυνση και μου είπε αυτή ότι είναι να παραλάβω αύριο αντί για σήμερα (οκ σε αυτό), τώρα μου βγάζει στο Ελληνικό dhl σαν εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης Τετάρτη 24 Ιουνίου! Δεν γίνονται αυτά! Ελπίζω να μην ισχύει και λόγω του λάθους τους το πάνε τόσο πίσω.
Ευχαριστώ φίλε. Εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα και να το έχεις στα χέρια σου σύντομα. Είμαι σίγουρος θα το κατά ευχαριστηθείς!!!

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

 

Υ. Γ.. Τελικά άξιζε με χίλια η αναβάθμιση. Είναι ωραίο να βλέπεις 9.7 Mbit στο εικονίδιο ταχύτητας. 10 εφαρμογές Xiaomi. Updates να κατεβαίνουν ταυτόχρονα και να γίνονται εγκατάσταση εν ριπή οφθαλμού. ΣΤΟ MIDO αυτό ήταν επιστημονική φαντασία.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

eMMC 5.1 vs UFS 2.1. Μετά απο τουλάχιστον 2 γενιές Redmi θα βάλουν UFS 3.0. Εκεί πριν πατήσεις εγκατάσταση θα έχει εγκατασταθεί.

Έχουν ανέβει επίπεδα τα Redmi, η αρχή έγινε απο το 8 Pro. Δεν είναι επουδενί ο φτωχός συγγενής. Είναι πλέον τόσο δυνατά τηλέφωνα, που για αυτό δε βάζουν amoled και μεταλλικό frame, νομίζω ότι δε μπορεί να συμπιέσει άλλο τις τιμές προς τα κάτω η Xiaomi σε μια αγορά που η τάση είναι να ακριβαίνουν τα smartphones. Έδωσε στο λαό γραμμικό αισθητήρα δόνησης z-axis αντί του περιστροφικού κινητήρα δόνησης, και ενεργοποίησε το 4G+, που έπρεπε να πας τουλάχιστον σε Mi 9T και πάνω για να το βρεις. Τι άλλο να ζητήσει κανείς σε αρχική τιμή 250 που σε λίγο καιρό θα το βρεις στα 200;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

eMMC 5.1 vs UFS 2.1. Μετά απο τουλάχιστον 2 γενιές Redmi θα βάλουν UFS 3.0. Εκεί πριν πατήσεις εγκατάσταση θα έχει εγκατασταθεί.

 

Έχουν ανέβει επίπεδα τα Redmi, η αρχή έγινε απο το 8 Pro. Δεν είναι επουδενί ο φτωχός συγγενής. Είναι πλέον τόσο δυνατά τηλέφωνα, που για αυτό δε βάζουν amoled και μεταλλικό frame, νομίζω ότι δε μπορεί να συμπιέσει άλλο τις τιμές προς τα κάτω η Xiaomi σε μια αγορά που η τάση είναι να ακριβαίνουν τα smartphones. Έδωσε στο λαό γραμμικό αισθητήρα δόνησης z-axis αντί του περιστροφικού κινητήρα δόνησης, και ενεργοποίησε το 4G+, που έπρεπε να πας τουλάχιστον σε Mi 9T και πάνω για να το βρεις. Τι άλλο να ζητήσει κανείς σε αρχική τιμή 250 που σε λίγο καιρό θα το βρεις στα 200;

Συμφωνώ απόλυτα. Σε αυτή την τιμή δεν μπορείς να ζητήσεις κάτι άλλο. Έχει αρκετές δυνατότητες το τηλέφωνο και η εμπειρία χρήσης του είναι καταπληκτική.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από το απόγευμα κατά τις 16:00 που ασχολήθηκα μαζι του. 65% είχε μπαταρία.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

6a8ac05c6a38861d9ace09325bb04fe6.jpg

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Σε αυτή την τιμή δεν μπορείς να ζητήσεις κάτι άλλο. Έχει αρκετές δυνατότητες το τηλέφωνο και η εμπειρία χρήσης του είναι καταπληκτική.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Δε γίνεται να ζητήσεις κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα. Άντε να πούμε για την οικονομία της συζήτησης, ότι θα μπορούσαν να βάλουν το panel του RN8 Pro (σε αυτό έχει να κάνει και ο επεξεργαστής πέραν του ίδιου του panel), 90Hz συχνότητα οθόνης, και ελάχιστα καλύτερη κάρτα γραφικών. Μετά πρέπει απλά να τα σκάσεις για κάτι καλύτερο, σε λίγο θα ζητήσουμε Ferrari σε τιμή Fiat.

 

Να ελέγξεις κι εσύ φίλε το σήμα, κινητής εάν με ανοικτά ή/και κλειστά δεδομένα κόβεται.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αναγνώριση κλήσεων. Αναγκαστικά πρεπει να επιλέξω 3G αντί για 4G;

Επίσης στο Vodafone Cu εχω ενεργοποιήσει το VoWifi και δούλευε μέσω της εφαρμογής στο Mido.

Τώρα είδα στο 9Pro υπάρχει επιλογή για Vowifi στις ρυθμίσεις Sim. Αν δεν κάνω λάθος στην Vodafone δεν εμφανίζεται κάποιο εικονίδιο όταν οι κλησεις γίνονται μέσω wifi;;;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αναγνώριση κλήσεων. Αναγκαστικά πρεπει να επιλέξω 3G αντί για 4G;

 

Έχεις κάνει το update; έχει λυθεί, ήταν bug. Με ποια έκδοση MiUi είσαι; Προς το παρόν απενεργοποίησε το Volte, και εάν δε φτιαχτεί ούτε με αυτό, τότε γύρισε το σε 3G.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει το update; έχει λυθεί, ήταν bug. Με ποια έκδοση MiUi είσαι; Προς το παρόν απενεργοποίησε το Volte, και εάν δε φτιαχτεί ούτε με αυτό, τότε γύρισε το σε 3G.

 

Miui Version 11.0.1.0.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να ζητήσεις κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα. Άντε να πούμε για την οικονομία της συζήτησης, ότι θα μπορούσαν να βάλουν το panel του RN8 Pro (σε αυτό έχει να κάνει και ο επεξεργαστής πέραν του ίδιου του panel), 90Hz συχνότητα οθόνης, και ελάχιστα καλύτερη κάρτα γραφικών. Μετά πρέπει απλά να τα σκάσεις για κάτι καλύτερο, σε λίγο θα ζητήσουμε Ferrari σε τιμή Fiat.

 

Να ελέγξεις κι εσύ φίλε το σήμα, κινητής εάν με ανοικτά ή/και κλειστά δεδομένα κόβεται.

Αν έβαζαν και το πάνελ του rn8 pro θα μιλούσαμε τώρα για το απόλυτο midrage κινητό της 10ετιας.Η συσκευή θα ήταν σημείο αναφοράς και για το μέλλον.Για να μην παρεξηγηθώ όχι ότι τώρα δεν είναι καλό αλλά θα ήταν ένα κλικ καλύτερο και λίγο πιο ολοκληρωμένο συνολικά.Οσο θυμάμαι από xiaomi πότε δεν είχε βγάλει κάτι ολοκληρωμένο και μιλάω πάντα στην midrange κατηγορία ,πάντα έλειπε κάτι,για πρώτη ίσως φορά βλέπουμε ένα ολοκληρωμένο πακέτο. Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζαν και το πάνελ του rn8 pro θα μιλούσαμε τώρα για το απόλυτο midrage κινητό της 10ετιας.Η συσκευή θα ήταν σημείο αναφοράς και για το μέλλον.Για να μην παρεξηγηθώ όχι ότι τώρα δεν είναι καλό αλλά θα ήταν ένα κλικ καλύτερο και λίγο πιο ολοκληρωμένο συνολικά.Οσο θυμάμαι από xiaomi πότε δεν είχε βγάλει κάτι ολοκληρωμένο και μιλάω πάντα στην midrange κατηγορία ,πάντα έλειπε κάτι,για πρώτη ίσως φορά βλέπουμε ένα ολοκληρωμένο πακέτο.

 

Είναι πολιτική όχι μόνο της Xiaomi, αλλά όλων των κατασκευαστών να αφαιρούν πράγματα.

Η Xiaomi το έχει πάει σε άλλο επίπεδο, με αψυχολόγητες κινήσεις.

Το Mi 9T πέρυσι ήταν το κορυφαίο όλων midrange, και πάει και του κόβει τη κάρτα μνήμης (δεν παίρνει γενικά, ούτε στη 2η υποδοχή sim), το δίνει το feature αυτό στο Mi 9 Lite, και πάει και βάζει το notification led πίσω στη πλάτη.

Δίνει στην Ευρωπαϊκή αγορά το Redmi Note 7 pro, χωρίς Β20.

 

Το RN9 Pro τα έχει όλα. Δε συζητάμε εάν του λείπει κάτι, απλά ότι σε κάποια σημεία θα μπορούσε να έχει ανώτερα specs συζητάμε, δεν είναι η ίδια συζήτηση. Θα μπορούσε το RN9 Pro να έχει κάποια specs έστω και ελάχιστα ανώτερα; ίσως ναι.

Το τηλέφωνο αυτό θα είναι σημείο αναφοράς για τις μελλοντικές αψυχολόγητες κινήσεις του Κινέζου, που όλο και κάτι θα κόψει σε κάνα επόμενο Redmi και πάντα θα συγκρίνεται με το RN9 Pro.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...