Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

καλα η butchercam με τις ρυθμίσεις που εδωσε ο φιλος jpower73 κανει παπαδες και την μερα και την νυχτα ..

την μερα πλεον φτιάνουμε επιπεδο ναυαρχιδας ...

50550617231_4b4c07cde3_z.jpg2020-10-31 12.21.40 by freddy dyfre, on Flickr

 

50550746727_fb5b61acfa_z.jpg2020-10-31 12.27.39 by freddy dyfre, on Flickr

 

wide

50550746122_504b4cb3d4_z.jpg2020-10-31 12.20.54 by freddy dyfre, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

the system has been destroyed

 

το κλαιω???? :lol::lol::lol::lol:

 

Αν θυμάμαι καλά τότε που διάβαζα αν θα το ρουτάρω η όχι μετά το TWRP θέλει format data μπες TWRP και επέλεξε FORMAT DATA, τα partitions είναι όλα κωδικοποιημένα.

Κάνε αυτό και πες μου να σού πώ για συνέχεια

Αν δεν δουλέψει το βάζεις σε fastboot με τα πλήκτρα και με το miflash φλασάρεις μια Fastboot για το Joyeuse ( Πρόσεξε fastboot αν φλασάρεις Recovery έχεις hard brick )

 

ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΥΤΟ ΟΛΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ TWRP ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΦΤΑΕΙ

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/44626-JOYEUSE-Οδηγος-μεταβασης-απο-EU-σε-GLOBAL-root/?pageNo=20

 

Εγώ τα έχω γράψει επανειλημμένως ΠΟΛΥ ΖΟΡΙΚΟ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΓΜΑΤΑ λόγω Android 10 και DYNAMIC PARTITIONS

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οκ με το τηλέφωνο, αλλά έχω άλλο θέμα τώρα.

Ενώ είχα κάνει boot σε twrp, τώρα όταν πατάω vol + και power on με βάζει στο main redmi recovery.

Που πήγε το twrp???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλα η butchercam με τις ρυθμίσεις που εδωσε ο φιλος jpower73 κανει παπαδες και την μερα και την νυχτα ..

την μερα πλεον φτιάνουμε επιπεδο ναυαρχιδας ...

50550617231_4b4c07cde3_z.jpg2020-10-31 12.21.40 by freddy dyfre, on Flickr

 

50550746727_fb5b61acfa_z.jpg2020-10-31 12.27.39 by freddy dyfre, on Flickr

 

wide

50550746122_504b4cb3d4_z.jpg2020-10-31 12.20.54 by freddy dyfre, on Flickr

 

Η τελευταία εντυπωσιακή με κόντρα ήλιο

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα φιλε.

Εβαλα το velis αλλα βγαζει μνματα οτι δεν ειναι υποστηριζομενο σ'αυτο το version android δυστυχως . Και γενικα οτι κι αν εκανα δε δειχνει να λειτουργει σωστα.

Αυτο με το kernel να υποθεσω θελει root?

ΥΓ. Τωρα παιζω με ολα αυτα τα uninstall που εχεις ανεβασει και ψαχνω να δω ποια θα βγαλω και ποια θα αφησω. Εχεις κανει τρελη δουλεια.

Αν τα εχεις ηδη μαζεμενα πουθενα και μπορεις, ανεβασε τα καπου. Ευχαριστω

 

Το velis το δοκίμασα μόλις τώρα και παίζει εξαιρετικά καλά παρότι λέει ότι είναι για παλαιότερη έκδοση Android. Μου θύμησε παλιές εποχές....

 

Θέλει σωστή ρύθμιση της καμπύλης. Μπορείς να φτιάξεις διάφορα προφιλ και να διαλέξεις το καλύτερο. Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω παραπάνω αλλά η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε βολέψει

Και ένα tip: την ρύθμιση να την κάνεις σε απόλυτο σκοτάδι με τιμή εκκίνησης 25 για αρχή και τουλάχιστον 2 τελικές στα 255.

 

Για τα άλλα, αν βιάζεσαι δες 3 σελίδες πίσω, κάπου τα έχω δώσει μαζεμένα. Αλλιώς περίμενε μέχρι το βράδυ που θα φτιάξω ένα συγκεντρωτικο μιας και δεν προβλέπεται έξοδος

Ό,τι έχω βγάλει είναι ψαγμένο και δοκιμασμένο στο δικό μου τηλέφωνο και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τα πάντα λειτουργούν άριστα και ακόμη καλύτερα από πριν

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οκ με το τηλέφωνο, αλλά έχω άλλο θέμα τώρα.

Ενώ είχα κάνει boot σε twrp, τώρα όταν πατάω vol + και power on με βάζει στο main redmi recovery.

Που πήγε το twrp???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έτσι γίνεται πρέπeι μετά το φλασάρισμα να ξαναγυρίσεις πάλι twrp γιατί αλλιώς ξαναμπαίνει η stock recovery.

Mεγάλε θέλει πολύ διάβασμα, διάβαζα 1 μήνα πριν 3 μήνες μήπως και κάνω τα ίδια στο δικό μου άλλα με τα όσα διάβαζα και τα μπικαρίσματα που είχαν γίνει, και εφοσον χωρίς root κάνεις τα πάντα αν το ψάξεις το άφησα stock.

Δεν τα θυμάμαι όλα πάντως θέλει υπομονή ΟΧΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ και πολύ διάβασμα δες το σαν σταυρόλεξο, στο miui.gr forum προχθές ενας το μπρίκαρε για τα καλά και άνοιγε με σεσουάρ πλάτη και έψαχνε και Ρώσο για το Authorized account

Link to comment
Share on other sites

Ααα δε θα τα πάμε καλά. Μια φορά έκανα boot στο twrp(ακριβώς μετά το φλασαρισμα, με εντολή fastboot boot recovery.img)

Ξενέρωσα ρε γμτ. Τόσο καλό hardware και πάει "χαμένο" με miui.

Βαριέμαι να προσπαθήσω ξανά είναι η αλήθεια. Θέλω τόσο πολύ όμως.

 

Προς το παρών ξηλωσα ότι είπε ο power με το app control. Με βλέπω να μένω έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Ααα δε θα τα πάμε καλά. Μια φορά έκανα boot στο twrp(ακριβώς μετά το φλασαρισμα, με εντολή fastboot boot recovery.img)

Ξενέρωσα ρε γμτ. Τόσο καλό hardware και πάει "χαμένο" με miui.

Βαριέμαι να προσπαθήσω ξανά είναι η αλήθεια. Θέλω τόσο πολύ όμως.

 

Προς το παρών ξηλωσα ότι είπε ο power με το app control. Με βλέπω να μένω έτσι....

 

Ελα, ζεστο σε βλεπω.. να σε "τσιτωσω" λιγο χαχαχαχαχ

Screenshot-2020-10-31-18-08-35-078-com-android-settings.jpg

Edited by baxalo
Link to comment
Share on other sites

Που την βρήκες?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/45672-%CE%9Ciui-12/?postID=797827#post797827

ΠΡΟΣΟΧΗ: το κινητο ειχε γυρισει σε global 11.0.4.0.. απο εκει twrp και περασμα η 11.0.7.0 xtrv.. και κατοπιν η 12... και επειδη ειναι official εκδοση, επεσε και το αντιστοιχο deblote...

απο την τριτη που την λειτουργω, κανενα προβλημα πουθενα. το μονο ψεγαδι η ελλειψη ελληνικου ευρετηριου στις επαφες.

Edited by baxalo
Link to comment
Share on other sites

Ποιο twrp πέρασες? Είναι οκ?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/44626-JOYEUSE-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-EU-%CF%83%CE%B5-GLOBAL-root/?postID=792421#post792421

 

ε για να κανω αυτα που κανω, δε θα ειναι οκ??? :rolleyes:

το θεμα ειναι αυτος που θελει να κανει κατι να το ψαχνει και να διαβαζει ΚΑΛΑ τους οδηγους. απο εκει και περα, κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν που έγραψα το system has been destroyed το "έφαγα" γιατί φλασαρα το twrp που έχεις.

 

Δε ξέρω τι παίχτηκε. Να το ξαναπροσπαθήσω????? Δεν είναι λίγα τα 40mb του μέγεθους του??

 

Ένα άλλο που είχα φλασαρει ήταν 130mb

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία εντυπωσιακή με κόντρα ήλιο

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το velis το δοκίμασα μόλις τώρα και παίζει εξαιρετικά καλά παρότι λέει ότι είναι για παλαιότερη έκδοση Android. Μου θύμησε παλιές εποχές....

 

Θέλει σωστή ρύθμιση της καμπύλης. Μπορείς να φτιάξεις διάφορα προφιλ και να διαλέξεις το καλύτερο. Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω παραπάνω αλλά η συγκεκριμένη ρύθμιση είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε βολέψει

Και ένα tip: την ρύθμιση να την κάνεις σε απόλυτο σκοτάδι με τιμή εκκίνησης 25 για αρχή και τουλάχιστον 2 τελικές στα 255.

 

Για τα άλλα, αν βιάζεσαι δες 3 σελίδες πίσω, κάπου τα έχω δώσει μαζεμένα. Αλλιώς περίμενε μέχρι το βράδυ που θα φτιάξω ένα συγκεντρωτικο μιας και δεν προβλέπεται έξοδος

Ό,τι έχω βγάλει είναι ψαγμένο και δοκιμασμένο στο δικό μου τηλέφωνο και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τα πάντα λειτουργούν άριστα και ακόμη καλύτερα από πριν

Θα το ψαξω περισσοτερο με το velis.

Οσον αφορα τα αλλα ναι το ειδα μετα παρακατω οτι ειχες ανεβασει κι αλλο με συγκεντρωμενα τα ονοματα απο τα apps που εκανες unistall & disable. Τωρα θα ξεκινησω κι εγω. Και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν που έγραψα το system has been destroyed το "έφαγα" γιατί φλασαρα το twrp που έχεις.

 

Δε ξέρω τι παίχτηκε. Να το ξαναπροσπαθήσω????? Δεν είναι λίγα τα 40mb του μέγεθους του??

 

Ένα άλλο που είχα φλασαρει ήταν 130mb

 

του mauronofrio ειχες περασει, με τα 130mb.. αν ανοιξεις και δεις τι εχει μεσα θα καταλαβεις ποια η διαφορα. (περιεχει recovery για 3 διαφορετικα μοντελα, joyeuse, curtana, excalibur)

εφαγες soft brick γιατι δεν εκανες reboot στο recovery μετα την εγκατασταση του.

οταν τελειωσει η εγκατασταση απο το fastboot, θα πληκτρολογησεις fastboot reboot και πριν πατησεις το enter θα εχεις κρατημενο το vol+ και ΔΕΝ θα το αφησεις μεχρι να μπει στο recovery. φυσικα οταν μπει, πρωτο πραμα που κανουμε ειναι format data, factory reset και reboot to recovery.

μπορεις να δοκιμασεις και τη νεα εκδοση που εβγαλε, ειναι στο τελος στο ποστ που σε εστειλα. αλλα σημαντικο βημα αυτο με το reboot στο recovery.

και τελος, αν παλι εχεις softbrick, παντο απο την αρχη.. σε global οπως λεει ο οδηγος και απο εκει βαλε το recovery και προχωρας αναλογα..

Edited by baxalo
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία εντυπωσιακή με κόντρα ήλιο

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

φιλε εχω παθει ζημια με την καμερα ..με τα λεφτα που το πηρα δεν περιμενα τετοια αποτελεσματα ..

μπραβο και παλι μπραβο ...

Link to comment
Share on other sites

..... για να μην ψαχνετε στις σελιδες...

 

MIUI 11 DEBLOATING #2

 

# Xiaomi Redmi Note 9 Pro Disabled applications

# Preset was created in ADB AppControl 1.4.4

# Total applications: 15

de.telekom.tsc

com.android.chrome

com.android.fileexplorer

com.qualcomm.embms

com.qualcomm.qti.lpa

com.qualcomm.uimremoteclient

com.qti.qualcomm.deviceinfo

com.google.android.apps.walletnfcrel

com.mipay.wallet.id

com.qualcomm.qti.qms.service.telemetry

com.qualcomm.qti.services.secureui

com.qualcomm.qti.uceShimService

com.qualcomm.qti.qms.service.trustzoneaccess

com.qualcomm.qti.uim

com.qti.confuridialer

 

# Xiaomi Redmi Note 9 Pro Deleted applications

# Preset was created in ADB AppControl 1.4.4

# Total applications: 27

com.facebook.appmanager

com.facebook.services

com.facebook.system

com.google.android.apps.maps

com.google.android.feedback

com.google.android.gm

com.google.android.marvin.talkback

com.google.android.youtube

com.mipay.wallet.in

com.miui.analytics

com.miui.bugreport

com.miui.daemon

com.miui.hybrid

com.miui.hybrid.accessory

com.miui.miservice

com.miui.msa.global

com.miui.player

com.miui.videoplayer

com.miui.vsimcore

com.miui.yellowpage

com.netflix.partner.activation

com.tencent.soter.soterserver

com.xiaomi.glgm

com.xiaomi.joyose

com.xiaomi.midrop

com.xiaomi.mipicks

com.xiaomi.payment

 

δεν ανεβάζω το preset αρχειο για ευνόητους λόγους.

Αυτά έχω βγάλει οφφ και δεν αντιμετωπίζω κανένα προβλημα. Ακόμη και οι miuiapps κάνουν update κανονικα.

 

Στην 12αρα θα φύγουν οι διπλάσιες (~80) :p

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Εδώ και 2 μέρες έχω κι εγώ τη συσκευή. 6/64 σε Interstellar Grey από Public. Είναι γεγονός ότι σκόπευα να πάρω κάτι αρκετά πιο ακριβό, αλλά τα στάθμισα και δεν ήθελα τελικά να περιμένω να πέσουν σε τιμή μέχρι Black Friday 1-2 μοντέλα πολύ πιο ακριβά που ήθελα, είδα ότι μάλλον πάμε ξανά σε lockdown, οπότε πιο πολλές ώρες κλεισμένοι μέσα με ένα κινητό στο χέρι, δεν άντεχα άλλο την 5.3" του Nokia 8, το πήρα απόφαση. Το είδα και σε ένα φίλο και το σκάλισα, με κέρδισε.

Σήμερα μου ήρθε και το security patch Σεπτεμβρίου.

 

Για MIUI 12 απ' ό,τι κατάλαβα έρχεται σταδιακά, και όχι σε όλους μαζί;

Τι changelog έχει χονδρικά στη συσκευή η νέα έκδοση του skin;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

του mauronofrio ειχες περασει, με τα 130mb.. αν ανοιξεις και δεις τι εχει μεσα θα καταλαβεις ποια η διαφορα. (περιεχει recovery για 3 διαφορετικα μοντελα, joyeuse, curtana, excalibur)

εφαγες soft brick γιατι δεν εκανες reboot στο recovery μετα την εγκατασταση του.

οταν τελειωσει η εγκατασταση απο το fastboot, θα πληκτρολογησεις fastboot reboot και πριν πατησεις το enter θα εχεις κρατημενο το vol+ και ΔΕΝ θα το αφησεις μεχρι να μπει στο recovery. φυσικα οταν μπει, πρωτο πραμα που κανουμε ειναι format data, factory reset και reboot to recovery.

μπορεις να δοκιμασεις και τη νεα εκδοση που εβγαλε, ειναι στο τελος στο ποστ που σε εστειλα. αλλα σημαντικο βημα αυτο με το reboot στο recovery.

και τελος, αν παλι εχεις softbrick, παντο απο την αρχη.. σε global οπως λεει ο οδηγος και απο εκει βαλε το recovery και προχωρας αναλογα..

 

Ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες. Με μόνη διαφορά το όνομα του ρικοβερυ. Το άλλαξα σε σκέτο recovery.img

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες. Με μόνη διαφορά το όνομα του ρικοβερυ. Το άλλαξα σε σκέτο recovery.img

αν συνεχιζεις με softbrick, πας 11.0.4.0 global, συμφωνα με τον οδηγο. ξεκινας μια φορα το κινητο. μετα βαζεις twrp, κανεις format data και factory reset και αμεσως reboot στο recovery. βαζεις την 11.0.7.0 xtrv απο recovery. τελος. αν θες μενεις εκει και περιμενεις την 12 ή βαζεις αυτη που εβαλα συμφωνα παντα με τις οδηγιες. Η xtrv ειναι καθαρη και γρηγορη, η 12 θελει debloat μιας και ειναι official..

Link to comment
Share on other sites

Από αυτονομία τι λέει?

 

η 12? τα ιδια με την xtrv που ειχα. σε αναμονη απο βραδυ 23:00 με 06:00 που χτυπαει ξυπνητηρι, 0-1%. στην καθημερινη χρηση, αναλογα. δεν εχω στανταρ χρηση, αλλες φορες αρκετο gps, αλλες οχι, Internet κτλ. χωρις να βλεπω στατιστικα γιατι ειναι για τα αναθεμα, η καταναλωση θα ελεγα οτι ειναι super. απλα αυτα μετα το ξεκαθαρισμα στην 12.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτονομία τι λέει?
@jpower73 μου φαίνεται σε τρώει...... εγώ έχω κλείσει τά αυτιά μου σε σειρήνες. Αρκετά πειράγματα έχω κάνει τόσα χρόνια αρκετά.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν συνεχιζεις με softbrick, πας 11.0.4.0 global, συμφωνα με τον οδηγο. ξεκινας μια φορα το κινητο. μετα βαζεις twrp, κανεις format data και factory reset και αμεσως reboot στο recovery. βαζεις την 11.0.7.0 xtrv απο recovery. τελος. αν θες μενεις εκει και περιμενεις την 12 ή βαζεις αυτη που εβαλα συμφωνα παντα με τις οδηγιες. Η xtrv ειναι καθαρη και γρηγορη, η 12 θελει debloat μιας και ειναι official..

 

Είμαι με την official 11.0.7 global.

Θα ξαναπεράσω το ρικοβερυ που λες.

Απευθείας φορμάτ ντατα, φακτορυ ρεσετ, ριμπουτ ρικοβερυ ΑΛΛΑ θα φλασαρω ressurection remix + gapps.

Θα είμαι οκ? Φαντάζομαι πως ναι

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με την official 11.0.7 global.

Θα ξαναπεράσω το ρικοβερυ που λες.

Απευθείας φορμάτ ντατα, φακτορυ ρεσετ, ριμπουτ ρικοβερυ ΑΛΛΑ θα φλασαρω ressurection remix + gapps.

Θα είμαι οκ? Φαντάζομαι πως ναι

 

δε ξερω με αυτη τη ρομ. δες τις απαιτησεις του δημιουργου της..

διαβασε και τα σχολια για αυτη την rom. προβληματα με καθημερινα reboot, αυξημενη καταναλωση στην αναμονη.. στα γρηγορα αυτα ειδα. καλη επιτυχια :)

Edited by baxalo
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...