Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμασω nfc με Πειραιώς.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ χρησιμοποιώ συνέχεια το κινητό για όλες μου τις πληρωμές με το app της Πειραιώς. Κανένα πρόβλημα δεν έχω.

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ χρησιμοποιώ συνέχεια το κινητό για όλες μου τις πληρωμές με το app της Πειραιώς. Κανένα πρόβλημα δεν έχω.

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εσύ όμως έχεις αλλάξει rom? μάλλον όχι.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα! Ερώτηση... Όταν μιλάω στο τηλέφωνο και κινούμαι όταν μειώνεται το σήμα 4g δεν πέφτει σε 3g κόβεται η γραμμή, ενώ το έχω στην αυτόματη αναζήτηση σήματος. Μπορείτε να βοηθήσετε? Μήπως φταίει το VoLTE? Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δώσε δικαίωμα για αποστολή και λήψη αρχείων στο Bluetooth dongle που έχεις στο πισι.

Αν έχει δικό του driver λογικά θα βλέπεις κάποιο σχετικό εικονίδιο στην notification bar δίπλα στο ρολόι του υπολογιστή. Δεξί κλικ πάνω του και ρύθμισε ανάλογα

τελικα η λυση ηταν να ανοιξω ρυθμισεις,συσκευες ,επιλογη συσκευης,αποστολη κ ληψη αρχειων.απλα επειδη τα wind.10 τα εχω για πρωτη φορα πατουσα το τετραγωνακι κατω δεξια και εγραφε ενεργο αλλα μονο αυτο ενω εγω περιμενα αφου υπηρχε ζευξη των συσκευων να δεχτει αυτοματα τα αρχεια.ολα καλα ευχαριστω που απαντησες.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα! Ερώτηση... Όταν μιλάω στο τηλέφωνο και κινούμαι όταν μειώνεται το σήμα 4g δεν πέφτει σε 3g κόβεται η γραμμή, ενώ το έχω στην αυτόματη αναζήτηση σήματος. Μπορείτε να βοηθήσετε? Μήπως φταίει το VoLTE?

 

Nai...... Κλειστο αυτό και το vowifi και δοκίμασε κλήση με τον παραδοσιακό τρόπο

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και 3 μέρες (EU ROM)

 

Μιας και προέρχομαι από το RN 4 θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να έχω στη θέση του Google Discover (δηλαδή στα αριστερά της αρχικής οθόνης) κάτι αντίστοιχο με αυτό του 4, δηλαδή συντομεύσεις κλπ

 

Επίσης, με έχει προβληματίσει λίγο η μπαταρία καθώς το βράδυ πέφτει 3-4% με ανοιχτό wifi αλλά και σε κάποια στιγμή χθες πχ είχε παρόμοια πτώση σε λιγότερο από 30' με συνολική χρήση εκείνο το διάστημα 2-3'. Στο 4 σπάνια έβλεπα τέτοια πτώση. Μέχρι στιγμής έχω κάνει 2 φορτίσεις μέχρι το 90+%.

Στα στατιστικά χρήσης βλέπω τώρα την αδράνεια κινητού στο 12,63% και λέει 'χρήση από το ράδιο' το οποίο όμως δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

 

Καλημέρα! Τα θέματα με την μπαταρία συνεχίζονται, τώρα παρατηρώ ότι και με κλειστό wifi το βράδυ πέφτει πάλι γύρω στο 5-6% η μπαταρία. Στα στατιστικά χρήσης μπαταρίας η αδράνεια κινητού συνεχίζει να έχει υψηλό ποσοστό με 'χρήση από το ράδιο' το οποίο και δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα αλλά και του έχω κάνει αναγκαστική διακοπή.

Υπάρχει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα θέματα με την μπαταρία συνεχίζονται, τώρα παρατηρώ ότι και με κλειστό wifi το βράδυ πέφτει πάλι γύρω στο 5-6% η μπαταρία. Στα στατιστικά χρήσης μπαταρίας η αδράνεια κινητού συνεχίζει να έχει υψηλό ποσοστό με 'χρήση από το ράδιο' το οποίο και δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα αλλά και του έχω κάνει αναγκαστική διακοπή.

Υπάρχει κάποια λύση;

Έχεις κάνει καμιά επανεκκίνηση;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ράδιο που βλέπεις στην αδράνεια κινητού είναι οι κεραίες κινητής ( το σήμα) και όχι το ραδιόφωνο.... Παίζει μεγάλο ρόλο αν έχεις καλό σήμα εκεί που είσαι, επίσης δοκίμασε να το βάλεις μόνο 2g στο προτιμώμενος τύπος δικτύου και χωρίς volte το βράδυ και δες το πάλι.:)

Επίσης είναι λογικό όσο δεν δουλεύεις το κινητό να ανεβαίνει το ποσοστό της αδράνειας κινητού στα στατιστικά.

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

και μια απορια .τελικα η χιαομι η ξεχασε οτι εβγαλε και ενα 9προ αλλιως δεν εξηγητε η ελλειψι υποστηριξης ακομα και customroms εκτος και μας παει κατευθειαν σε android11 και miui...13
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

και μια απορια .τελικα η χιαομι η ξεχασε οτι εβγαλε και ενα 9προ αλλιως δεν εξηγητε η ελλειψι υποστηριξης ακομα και customroms εκτος και μας παει κατευθειαν σε android11 και miui...13

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έρθει η 12. Απλώς δεν μπορείς να προβλέψεις το πότε θα γίνει αυτό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πρώτη φορά βλέπω εταιρεία να αναβαθμίζει πρώτα τα παλιά της τηλέφωνα και μετά τα καινούργια!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πρώτη φορά βλέπω εταιρεία να αναβαθμίζει πρώτα τα παλιά της τηλέφωνα και μετά τα καινούργια!

Η ουσία είναι ότι έρχονται οι αναβαθμίσεις

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι ότι έρχονται οι αναβαθμίσεις

 

Ναι οκ αλλά όταν έχεις καινούργιο τηλέφωνο έχεις και απαίτηση να παίρνεις πιο γρήγορα την αναβάθμιση. Όχι να βλέπεις τηλέφωνα 2 ετών να την παίρνουν πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι ενοχλητικό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλά όταν έχεις καινούργιο τηλέφωνο έχεις και απαίτηση να παίρνεις πιο γρήγορα την αναβάθμιση. Όχι να βλέπεις τηλέφωνα 2 ετών να την παίρνουν πρώτα

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει, προτιμώ να αργήσει και να είναι με όσο λιγότερα bugs η καθόλου, παρά να είχε βγει από τις πρώτες για το 9 pro και να τραβιόμαστε με τα bugs.

Tο τηλέφωνο τώρα δουλεύει ΑΨΟΓΑ τον μπελά μας γυρεύουμε?, μπορούμε και να ζήσουμε χωρίς την 12 δεν είναι ότι έχεις ένα τηλέφωνο που δεν δουλεύει, και περιμένεις , έτσι δεν είναι? θα ήταν καλύτερα να είχες την 12 και να είχες προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πάω να κάνω unlock bootloader με το mi unlock tool αξεκιναει η διαδικασία φτάνει στο 50% και μετά μου λέει couldn't not verify και σταματάει.

Μπορείτε να βοηθήσετε?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει, προτιμώ να αργήσει και να είναι με όσο λιγότερα bugs η καθόλου, παρά να είχε βγει από τις πρώτες για το 9 pro και να τραβιόμαστε με τα bugs.

Tο τηλέφωνο τώρα δουλεύει ΑΨΟΓΑ τον μπελά μας γυρεύουμε?, μπορούμε και να ζήσουμε χωρίς την 12 δεν είναι ότι έχεις ένα τηλέφωνο που δεν δουλεύει, και περιμένεις , έτσι δεν είναι? θα ήταν καλύτερα να είχες την 12 και να είχες προβλήματα?

 

Αυτο θα επρεπε να γινει sticky :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ξανά το μήνυμα του 112 δεν ήρθε. Αντίθετα ήρθε στο νοτε 4 που μέχρι τώρα δεν έρχονταν ποτέ

 

το ίδιο και στο δικό μου σε stock κατάσταση με rom 11.0.6.0 (QJZEUXM), απείραχτο τελείως.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο και στο δικό μου σε stock κατάσταση με rom 11.0.6.0 (QJZEUXM), απείραχτο τελείως.

Σε εμενα με την ιδια ρομ ηρθε κανονικά !

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα επρεπε να γινει sticky :cool:

 

Τα λέμε τα ξαναλέμε..

Εχω κάνει port κυριολεκτικά ότι ρομ υπήρχε σε κυκλοφορία ακόμη και από συσκευές παντελώς άγνωστες σε μας.

Στο τέλος έμεινα σε μια miui και σε μια Aosp Extended Modded lite λογω του ότι ήταν Android 7 σε σχέση με την Miui που ηταν κκ.

Επέλεξα αυτήν που όλα λειτουργουσαν άψογα

 

Καταλαβαίνω αυτούς που θέλουν να μπλέξουν με καστομιές. Θέλουν το κάτι παραπάνω.

Ή έστω το κάτι διαφορετικό. Περισσότερο εμφανισιακά. Ίσως δεν καλύπτονται από τα mithemes.

Ίσως θέλουν λίγο περισσότερη σβελταδα. Κάτι που ίσως το αναζητήσουμε κι εμείς μετά από 2-3 χρόνια. Ίσως λίγο παραπάνω παραμετροποίηση στον πυρήνα

Μάλλον όμως θα θυσιάσουν μέρος της αυτονομίας. Κάποιος έγραψε για 10% /ώρα Sot.

Δεν είναι καλό αυτό.

Θέλει δουλειά ο kernel

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Πάω να κάνω unlock bootloader με το mi unlock tool αξεκιναει η διαδικασία φτάνει στο 50% και μετά μου λέει couldn't not verify και σταματάει.

Μπορείτε να βοηθήσετε?

 

https://www.xiaomigeek.com/fix-bootloader-unlock-stuck-50.html

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα με την ιδια ρομ ηρθε κανονικά !

Αυτά είναι τα παράξενα των xiaomi κινητών, δεν μου προκαλεί εντύπωση τα έχουμε συνηθίσει τόσα χρόνια...

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Τα λέμε τα ξαναλέμε..

Εχω κάνει port κυριολεκτικά ότι ρομ υπήρχε σε κυκλοφορία ακόμη και από συσκευές παντελώς άγνωστες σε μας.

Στο τέλος έμεινα σε μια miui και σε μια Aosp Extended Modded lite λογω του ότι ήταν Android 7 σε σχέση με την Miui που ηταν κκ.

Επέλεξα αυτήν που όλα λειτουργουσαν άψογα

 

Καταλαβαίνω αυτούς που θέλουν να μπλέξουν με καστομιές. Θέλουν το κάτι παραπάνω.

Ή έστω το κάτι διαφορετικό. Περισσότερο εμφανισιακά. Ίσως δεν καλύπτονται από τα mithemes.

Ίσως θέλουν λίγο περισσότερη σβελταδα. Κάτι που ίσως το αναζητήσουμε κι εμείς μετά από 2-3 χρόνια. Ίσως λίγο παραπάνω παραμετροποίηση στον πυρήνα

Μάλλον όμως θα θυσιάσουν μέρος της αυτονομίας. Κάποιος έγραψε για 10% /ώρα Sot.

Δεν είναι καλό αυτό.

Θέλει δουλειά ο kernel

Σεβαστη η καθε αποψη εννοειται,το πρακτικο και το λειτουργικο δεν ειναι απαραιτητα το ζητουμενο στα παιχνιδια και στα χομπυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ρε παιδιά αυτό το menu που το βρίσκουμε γιατί έχω λαλήσει....02150b63feea6aa44760fd8514ff5415.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μία ερώτηση προς μυημένους βλέπε @jpower73 το MIUI optimization στις επιλογές προγραμματιστών που βοηθάει? αν κάνουμε off τι γίνεται? διότι κάποιες εφαρμογές όπως το SAI που εγκαθιστά split apk (apks ) δεν μπορούν να δουλέψουν με το optimization on, και το Macrodroid το ίδιο αναφέρει αν υπάρχει πρόβλημα με τα macros να το κάνουμε off, εσείς πως το έχετε?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

You'll lose some transition effects, or they'll be replaced with stock android transitions.

 

Some menus will change (Battery stats, Battery optimization)

 

Some MIUI apps won't work anymore, or they will present bugs

 

If you try to take a screenshot with hardware buttons, the resulting screenshot will have a lower quality than with the software button.

 

Some users say that you don't get OTA updates if you turn optimization off, but I did not face that problem.

 

Apps that are incompatible or have bugs in MIUI have better performance

 

RAM usage decreases (you have more RAM available).

 

Κάπου διάβασα ότι οταν είναι στο οφφ είναι πιο σβέλτο το τηλέφωνο. Τι έχω στο οφφ

Το Sai και το Macrodroid λειτουργεί κανονικά

 

 

Επίσης,

 

It helps to load the app and the app data in parallel reducing load times and ensuring slicker user experience.

 

However, this setting can sometimes cause a variety of issues on non-MIUI based apps such as Google Apps & Apps from Google Playstore.Users have recommeneded disabling the feature if you rely on Google Playstore for apps & services or use Global Stable or Global Beta MIUI ROMs.

 

Here is a summary of observable changes when this feature is turned on or off:

 

With the MIUI Optimization Enabled, some users reported the following issues

 

Cannot set third-party launcher like Nova, Apex or Google Now launcher.

Wallpaper cannot be set using in-built options via custom launchers.

Occasional lags, stutters or freezes while scrolling web-pages & long lists.

Custom apps set as default restore to default MIUI apps on reboot. (Only on MIUI China ROMs)

Cannot set accessibility services on reboot.

Background apps cannot sync data.

Music players stop playing after sometime.

UI Animations are not synced properly.

After turning off MIUI optimization

 

Above issues may get solved.

Settings → Data Usage → Graph changes to AOSP style.

Settings → Battery & Performance → Battery Use → Graph changes to AOSP style.

Settings → Installed Apps → All → Documents → It will not be disabled after every reboot.

Settings → Additional Settings → Buttons → Settings may get reset.

No OTA update notifications. Enable it to receive the OTA updates.

 

Βασικά, στο οφφ το λειτουργικό έρχεται πιο κοντά σε stock Android aosp.

Αλλάζει η εμφάνιση των settings με την εμφάνιση 2 επιπλέον επιλογών και τα app properties έχουν διαφορετική εικόνα.

 

Εδιτ: αυτό με τα ΟΤΑ δεν ισχύει. Οι ανανεώσεις έρχονται κανονικά

Περισσότερο εμφανισιακες είναι οι διαφορές.. Π. χ.

Στο ον

hntyboh2.jpg

Στο οφφ

xkvutup6.jpg

.....

Στο οφφ

ckg8faf6.jpg

Στο ον

dmt76u9i.jpg

 

Υπ όψιν, παίζοντας μ αυτή την επιλογή κάνουν ρισετ τα δικαιώματα τρίτων εφαρμογών

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...