Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Με fastboot flash, απο recovery δεν επαιξε σωστα κ μου εβγαλε system destroyed στο boot. Ισως επρεπε να εχω κανει unmount καποια partitions πριν flashάρω αλλά δεν ασχοληθηκα περισσότερο, απλά ξαναφλάσαρα μεσω fastboot (χανοντας και το twrp το οποιο κ δεν χρησιμοποιησα ιδιαίτερα).
Link to comment
Share on other sites

καλα το τελευταιο δεν εχει και μεγαλη χρησιμοτητα απ οτι καταλαβαινω,

αφου δεν μπορουμε να παρουμε π.χ. backup τι να το κανω;

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έβγαζε ότι το wallpaper carousel είχε μια αναβάθμιση αλλά δεν έμπαινε. Από αυτούς είναι το θέμα

 

Τα ίδια διαβάζω και σε poco f1

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με fastboot flash, απο recovery δεν επαιξε σωστα κ μου εβγαλε system destroyed στο boot. Ισως επρεπε να εχω κανει unmount καποια partitions πριν flashάρω αλλά δεν ασχοληθηκα περισσότερο, απλά ξαναφλάσαρα μεσω fastboot (χανοντας και το twrp το οποιο κ δεν χρησιμοποιησα ιδιαίτερα).

 

για να παιξει απο recovery θελει αλλαγη το vbmeta (https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/45672-%CE%9Ciui-12/?postID=797827#post797827)

το recovery οντως το χανει, ακομα και εγκατασταση απο twrp, γιατι ειναι official εκδοση. αν το θες φυσικα το ξαναβαζεις.

μπορεις να δεις αν εχει αλλαξει το widevine απο L1 σε L3? με το drm Info μπορεις να το τσεκαρεις.

για τον φιλο που ειπε για το Backup, λειτουργει κανονικα με το twrp απο LRTeam.

Η rom οντως ειναι απροβληματιστη. Μια βδομαδα εχει που την χρησιμοποιω και δεν μου εχει εμφανισει το παραμικρο προβλημα, τουλαχιστον σε οτι λειτουργω. και μπαταρια καμια αλλαγη δεν παρατηρησα απο οτι με την 11 (μετα απο debloat)

Edited by baxalo
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έβγαζε ότι το wallpaper carousel είχε μια αναβάθμιση αλλά δεν έμπαινε. Από αυτούς είναι το θέμα

 

Κι εμενα το ιδιο.Μαλλον εχουν κάνει κάτι λαθος

Link to comment
Share on other sites

L3 βλέπω έχω.

Δε με απασχολουν οι εφαρμογές που το απαιτούν (πχ νετφλιξ) οπότε είμαι οκ? Πρεπει να προσεξω κάτι άλλο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω και εγώ λίγο με την σειρά μου σχετικά με τα στατιστικά της μπαταρίας και επειδή με την τελευταία αναβάθμιση εφαρμογών συστήματος από Playstore τα stock στατιστικά τουλάχιστον εμένα δείχνουν άλλα αντί άλλων, θα σας πω σήμερα πως εγκαθιστούμε το gsam battery stats ειδικά για όσους δεν είναι root.

Πρέπει να υπάρχουν εγκατεστημένοι οι drivers και το adb. Όποιος δεν τα έχει ας ανατρέξει σε δημοσιευμένους οδηγούς που έχουν αναφερθεί εδώ παλαιότερα.

 

Κατεβάζουμε από το playstore το gsam battery stats.

Ενεργοποιούμε από το Ρυθμίσεις---Πρόσθετες Ρυθμίσεις---Επιλογές προγραμματιστών το Εντοπισμός σφαλμάτων USB ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ Εντοπισμός σφαλμάτων USB (Ρυθμίσεις Ασφαλείας ), αποδεχόμαστε τα σχετικά, ( Τα απενεργοποιώ μετά αν θέλω ) και γίνεται εφάπαξ με την προϋπόθεση ότι δεν θα απενεγκαταστήσουμε την εφαρμογή.

Τρέχουμε το Gsam, πάω κάτω δεξιά τις 2 τελείες, More -- Enable more stats ( Show me how ) και πηγαίνω στην τελευταία σελίδα ( περιέχονται οδηγίες για το adb ).

Τρέχω το adb από τον υπολογιστή.

adb devices ---> enter

Πρέπει να μας βγάλει ένα νούμερο και device προσέχω την οθόνη του κινητού για να αποδεχτούμε την άδεια αν χρειαστεί.

Για να είμαστε ΟΚ πρέπει να δούμε μετά την εντολή adb devices κάτι σαν fhrts043 Device

Τότε δίνω τις παρακάτω 2 εντολές μια μία και πατώ enter μετά ( μπορώ να τις μεταφέρω και με copy paste )

 

adb shell pm grant com.gsamlabs.bbm android.permission.BATTERY_STATS

adb shell settings put global hidden_api_policy 1

 

Αν είμαστε OK στην τελευταία σελίδα του Gsam που είχαμε μείνει πριν πατάμε το κουμπί "ALL DONE" κάτω και γράφει success

Κάνουμε επανεκκίνηση στο κινητό

Αν πάμε τώρα στις 3 τελείες κάτω δεξιά στο Gsam ----> more ΔΕΝ μου εμφανίζει το enable more stats.

 

Τώρα έχω ΠΛΗΡΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ειδικά μας ενδιαφέρουν τα Wakelocks.

Τα παραπάνω με το adb είναι για όσους ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ROOT σαν εμένα, αλλιώς τα στατιστικά είναι λάθος γιατί δεν μπορεί η εφαρμογή να έχει πρόσβαση σε ότι χρειάζεται για να έχουμε πλήρη στατιστικά.

 

Αυτά από εμένα

 

καλησπερα τους drivers πβως τους περναω;κατεβασα ενα φακελο που λεει drivers και μετα τι ;;

Link to comment
Share on other sites

L3 βλέπω έχω.

Δε με απασχολουν οι εφαρμογές που το απαιτούν (πχ νετφλιξ) οπότε είμαι οκ? Πρεπει να προσεξω κάτι άλλο?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οχι, οκ....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με ressurection remix είναι υπέρ ικανοποιημένος. Οσα θέλω λειτουργούν (εκτός ir blaster και δε δοκίμαζα nfc)

Φαίνεται σα να πήρε ανάσα το τηλέφωνο.

Καλη αυτονομία 1 ωρα sot ας πούμε 10% (αν και λογω lockdown δεν χρησιμοποίησα lte), σύνδεση bt με το αμάξι όλα οκ, ακουστικό/μικρόφωνο οκ.

 

Το μόνο που δεν εκανα ακόμη είναι root.

Θα εχω θέμα με adway μήπως? Λογικά δε θα πειράξει αρχεία συστηματος, σωστά?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με ressurection remix είναι υπέρ ικανοποιημένος. Οσα θέλω λειτουργούν (εκτός ir blaster και δε δοκίμαζα nfc)

Φαίνεται σα να πήρε ανάσα το τηλέφωνο.

Καλη αυτονομία 1 ωρα sot ας πούμε 10% (αν και λογω lockdown δεν χρησιμοποίησα lte), σύνδεση bt με το αμάξι όλα οκ, ακουστικό/μικρόφωνο οκ.

 

Το μόνο που δεν εκανα ακόμη είναι root.

Θα εχω θέμα με adway μήπως? Λογικά δε θα πειράξει αρχεία συστηματος, σωστά?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αν θες δοκιμασε nfc και εφαρμογές τραπεζών.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμασω nfc με Πειραιώς.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To app της nbg παιζει κανονικά.

Της Πειραιώς δεν ανοίγει. Μόλις κάνω ταπ στην εφαρμογή, δείχνει το boot screen της Πειραιώς και αμέσως κλεινει χωρις να βγάλει κάτι άλλο. Καμία ιδέα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα παλιό κόλπο που Έπιανε ηταν η χρήση της ρουμανικής έκδοσης της εφαρμογής. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη

;)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ένα παλιό κόλπο που Έπιανε ηταν η χρήση της ρουμανικής έκδοσης της εφαρμογής. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη

;)

για πες ινφο... ειναι οφισιαλ???

Link to comment
Share on other sites

To app της nbg παιζει κανονικά.

Της Πειραιώς δεν ανοίγει. Μόλις κάνω ταπ στην εφαρμογή, δείχνει το boot screen της Πειραιώς και αμέσως κλεινει χωρις να βγάλει κάτι άλλο. Καμία ιδέα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Της Πειραιώς κάνει έτσι όταν δεν είναι όλα οκ αν βλέπει root η κάτι πειραγμένο. Για δες στο Play store Ρυθμίσεις τέρμα κάτω Πιστοποίηση Play Protect στο έχει πιστοποιημένο?

Δοκίμασε σε παρακαλώ το myalpha wallet της Alpha να μου πεις αν ανοίγει αν και χλωμό το βλέπω την έχουν ασφαλίσει χειρότερα από της Πειραιώς, η εύκολη είναι της Εθνικής.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιστοποιημένο γράφει στίς ρυθμίσεις.

 

Δεν έχω άλφα...

 

Επισης ΔΕΝ είμαι ρουτ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιστοποιημένο γράφει στίς ρυθμίσεις.

 

Δεν έχω άλφα...

 

Επισης ΔΕΝ είμαι ρουτ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν πειράζει που δεν έχεις alpha βάλτην αν θες να μου πεις ΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ αν σε φτάνει στην οθόνη που βάζεις κωδικούς η σου βγάζει κάποιο σφάλμα μετά καντη delete.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@jpower73 εσύ που είσαι ποιό διαβασμένος μπορεί να γίνει με το Macrodroid που κάνει τα πάντα όταν ενεργοποιώ η απενεργοποιώ τα mobile data να γυρίζει το τηλέφωνο 4G, 2G?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει που δεν έχεις alpha βάλτην αν θες να μου πεις ΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ αν σε φτάνει στην οθόνη που βάζεις κωδικούς η σου βγάζει κάποιο σφάλμα μετά καντη delete.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άνοιξε η εφαρμογή, έφτασα στο σημείο για τους κωδικους

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε η εφαρμογή, έφτασα στο σημείο για τους κωδικους

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οκ σε ευχαριστώ, πάντως σε root με magisk safety net ok play store ok σου λει rooted phone οπότε το hide δεν περνάει η παλιά έκδοση πριν την αναβάθμιση δούλευε, πως το βλέπει δεν ξέρω.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...