Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Παίδες καλημέρα!

Ποιος είναι ο καλύτερος launcher κατά την γνώμη σας? Έχω τον Poco.

Κι εγώ τον Poco βάζω σε όλα μου τα Xiaomi, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μόνο σε αυτό το κινητό μου παρουσίασε το θεματάκι που προανέφερα με την εφαρμογή του καιρού.

Έχει όμως αυτό το "double tap to sleep" που το έχω συνηθίσει και με διευκολύνει απίστευτα.

Νομίζω ότι ο stock launcher δεν το έχει.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τελικά παίζει θεματάκι με το bluetooth και ακουστικά TWS που υποστηρίζουν το tws πρότυπο της qualcomm. Για την ακρίβεια έχω τα creative outlier air, και δεν συγχρονίζεται η ένταση των ακουστικών με το κινητο (bluetooth absolute volume). Επικό fail, στο redmi note 5 βεβαια δεν είχα θεμα γιατι δυνάμωνα ξεχωριστά τα ακουστικά (και δεν υποστήριζε tws o snapdragon 636).

 

Επειδη η ενταση δυναμώνει απο το δεξί ακουστικό, αν παω να δυναμώσω την ενταση δυναμώνει μόνο στο δεξί και το αριστερό μένει στην ίδια ένταση.

Αντε να βγει λειτουργική AOSP, όλο μικροπροβληματάκια βρίσκω στο MIUI.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Πολλά μικρα προβληματακια , ειδικά αυτό με το σήμα που χρειάζεται reset airplane on/off. Αξίζει τελικά η αγορά ; Βλέπω και δυσλειτουργικο bugs απο το miui.
ΔΕ το κάνει πάντα, ελπίζω ότι δεν είναι hardware θέμα.

Φαίνεται σα να "κοιμηζει" την συσκευή και δε ξυπνάει μόνη της.

Περιμένουμε μήπως λυθεί με κάποιο update.

Όμως στα τόσα άτομα που το έχουμε, μόνο 2 περιπτώσεις εμφανίστηκαν (εγώ και ακόμη ένας)

Ίσως οι υπόλοιποι κινούνται σε μέρη όπου υπάρχει σήμα

 

Γνώμη μου είναι να το πάρεις αν όντως το θέλεις. Στα 200€ είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο tempered glass συγκεκριμένης εταιρείας ώστε

να αγοράσω για την προστασία του κινητού;

Επίσης αν υπάρχει κάποιο μαγαζί με θήκες ,ευπρόσδεκτη η ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ το κάνει πάντα, ελπίζω ότι δεν είναι hardware θέμα.

Φαίνεται σα να "κοιμηζει" την συσκευή και δε ξυπνάει μόνη της.

Περιμένουμε μήπως λυθεί με κάποιο update.

Όμως στα τόσα άτομα που το έχουμε, μόνο 2 περιπτώσεις εμφανίστηκαν (εγώ και ακόμη ένας)

Ίσως οι υπόλοιποι κινούνται σε μέρη όπου υπάρχει σήμα

 

Γνώμη μου είναι να το πάρεις αν όντως το θέλεις. Στα 200€ είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

global ή eu ρομ?

 

(συγνώμη που ρωτάω τα ίδια. μου θυμιζουν παλιά προβλήματα που αντιμετώπισα)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω δεν είσαι ρουτ, δεν χρησιμοποιείς doze mode εφαρμογές ή κατι παρόμοιο

 

Το πρόβλημα το είχες απο την πρώτη έκδοση της ρομ ή προέκυψε μετα?

 

Ο έτερος συμφορουμίτης που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, με global είναι?

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα!

 

Ποιος είναι ο καλύτερος launcher κατά την γνώμη σας? Έχω τον Poco.

Για μένα Nova μακράν

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα..

διαφορά eea - global

package_extract_file("firmware-update/NON-HLOS.bin", "/dev/block/bootdevice/by-name/modem");

package_extract_file("firmware-update/dspso.bin", "/dev/block/bootdevice/by-name/dsp");

 

 

https://android.stackexchange.com/questions/167685/what-is-non-hlos-bin-for-what-purpose-it-is-been-made

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/general/guide-how-to-recover-bad-hlos-bin-flash-t3068487

 

στους MTK είναι ril και telephony.xml

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω για φόρτιση μετά από 2 ημέρες περίπου για πρώτη φορά, έχω 260 εφαρμογές Ευρωπαϊκή Rom.4e868e3da1e891c766a5f908252a7cdf.jpg8f6a01a0a6eac43030e933642908f2fc.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συστηνω αυτον που δινω παραπάνω. πλήρης λειτουργιών, ελαφρύς και το κυριότερο χωρις ADS. Σε συσκευή με snapdragon 808 και 3g ραμ κανει παππαδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε σχέση με τον Poco? Είναι καλύτερος? Πια η άποψη σου?

Η ημερομηνία στην home screen πώς φεύγει?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

παρατεταμενο πατημα στην οθονη και πας ρυθμισεις. σε καποια επιλογη σου βγαζει αν θες να εμφανιζεται ή οχι.

 

Δεν εχω αποψη για τον ποκο.

το μονο που ξερω ο cpl ειναι 5,6μβ και ο αλλος 19μβ.

 

 

Edit: Τωρα βεβαια αν επιμένεις ποκο, δοκίμασε αυτήν την έκδοση.

 

https://mega.nz/file/QEpniTCD#f40HR6ZMRjsw5X2kikaRkQg9OCGmrvDcd-mhjdiUeOE

 

Special εκδοση.! στα 5,9μβ

 

edit2: μολις δοκιμασα ποκο. ελαφρως πιο smooth και περισσότερο παραμετροποιήσιμος ο CPL (Customized Pixel Launcher)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά οποίος θέλει εγγραφή κλήσεως κατεβάζει το true phone 2.0.11 και με ανοιχτή ακρόαση γράφει ΤΖΑΜΙ.

εφ όσον η Google έχει κόψει την εγγραφή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπράβο βρε φίλε !!!! Πολύ καιρό έψαχνα ένα πρόγραμμα για τις επαφές μου σαν κι αυτό...!

Για εγγραφές κλήσεων δεν με ενδιαφέρει, αλλά σαν πρόγραμμα επαφών και κλήσεων είναι αυτό που ήθελα !!!

Link to comment
Share on other sites

Πάτα παρατεταμένα πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής Google pay, και θα σου βγάλει μια ένδειξη-παράθυρο διαλόγου "Πληροφορίες". Πάτα επάνω σ'αυτό, και δες κάτω στη μέση, σου λέει απεγκατασταση ή απενεργοποίηση; εάν σου λέει απεγκατασταση επέλεξέ το, ενώ εάν σου λέει απενεργοποίηση, τότε χρησιμοποίησε αυτόν εδώ τον debloater Νίκο για να την βγάλεις αφού δεν είσαι root.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια Βασίλη αλλά όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο άνοιξα το πρόγραμμα και μου έχει όλες τις εφαρμογές που υπάρχουν στο τηλέφωνο μου ΕΚΤΟΣ από το gpay

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

και το redmi note 7 δεν υποστηρίζεται απο την cosmote για wifi calling αλλά έβαλα την κάρτα σε άλλο κινητό (που υποστηρίζεται) έστειλα τα sms και παίζει κανονικά.

περιμένω και εγω σε μερικές μέρες να μου έρθει το 9pro να μπώ στην παρέα σας.

ερώτηση

η tgam είναι διαφορετική απο την gcam σωστά; ποιές οι διαφορές;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια Βασίλη αλλά όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο άνοιξα το πρόγραμμα και μου έχει όλες τις εφαρμογές που υπάρχουν στο τηλέφωνο μου ΕΚΤΟΣ από το gpay

 

Καλησπέρα Νίκο, στις ρυθμίσεις->Κωδικοί και ασφάλεια->Ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα->Εφαρμογή δακτυλικού αποτυπώματος σε:

Κωδικός απορρήτου και κλείδωμα εφαρμογής, τα έχεις ενεργοποιημένα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα,

και το redmi note 7 δεν υποστηρίζεται απο την cosmote για wifi calling αλλά έβαλα την κάρτα σε άλλο κινητό (που υποστηρίζεται) έστειλα τα sms και παίζει κανονικά.

περιμένω και εγω σε μερικές μέρες να μου έρθει το 9pro να μπώ στην παρέα σας.

ερώτηση

η tgam είναι διαφορετική απο την gcam σωστά; ποιές οι διαφορές;

 

Η trcam είναι gcam based. Οι προγραμματιστές που φτιάχνουν την gcam (Arnova κλπ) συνεργάζονται και για την δημιουργία της trCamera. Η διαφορά της είναι ότι είναι πολύ πιο ολοκληρωμένη, πιο παραμετροποιήσιμη, σε σχέση με τη κλασσική gcam του RN9 Pro (στις αρχές την είχαμε δοκιμάσει κι αυτή), αλλά είναι πολύ φτωχή σε επιλογές ρυθμίσεων για αποτελεσματικές φωτογραφίες.

Μπορείς να την πεις την trcam σαν μια custom της custom (gcam) camera app, ή σαν μια unofficial custom gcam (αν θεωρήσουμε την gcam ως official custom camera app).

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο, στις ρυθμίσεις->Κωδικοί και ασφάλεια->Ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα->Εφαρμογή δακτυλικού αποτυπώματος σε:

Κωδικός απορρήτου και κλείδωμα εφαρμογής, τα έχεις ενεργοποιημένα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η trcam είναι gcam based. Οι προγραμματιστές που φτιάχνουν την gcam (Arnova κλπ) συνεργάζονται και για την δημιουργία της trCamera. Η διαφορά της είναι ότι είναι πολύ πιο ολοκληρωμένη, πιο παραμετροποιήσιμη, σε σχέση με τη κλασσική gcam του RN9 Pro (στις αρχές την είχαμε δοκιμάσει κι αυτή), αλλά είναι πολύ φτωχή σε επιλογές ρυθμίσεων για αποτελεσματικές φωτογραφίες.

Μπορείς να την πεις την trcam σαν μια custom της custom (gcam) camera app, ή σαν μια unofficial custom gcam (αν θεωρήσουμε την gcam ως official custom camera app).

 

κατατοπιστικότατος ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

και το redmi note 7 δεν υποστηρίζεται απο την cosmote για wifi calling αλλά έβαλα την κάρτα σε άλλο κινητό (που υποστηρίζεται) έστειλα τα sms και παίζει κανονικά.

περιμένω και εγω σε μερικές μέρες να μου έρθει το 9pro να μπώ στην παρέα σας.

ερώτηση

η tgam είναι διαφορετική απο την gcam σωστά; ποιές οι διαφορές;

 

Μια χαρά το υποστηρίζει το rn7.

Ήταν το προηγούμενο κινητό μου και μέσω αυτού ενεργοποίησα το wifi call.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο tempered glass συγκεκριμένης εταιρείας ώστε

να αγοράσω για την προστασία του κινητού;

Επίσης αν υπάρχει κάποιο μαγαζί με θήκες ,ευπρόσδεκτη η ενημέρωση.

 

Αυτό εδώ θα πάρεις, προφανώς απο κάποιο μαγαζί που έχει καλές και πολλές αξιολογήσεις. Αυτό ακριβώς έχω. Μη δοκιμάσεις να πάρεις τζάμι με το χρωματιστό (μαύρο κλπ) πλαίσιο περιμετρικά, γιατί δημιουργεί δυσλειτουργία στον αισθητήρα εγγύτητας, ο οποίος στις xiaomi συσκευές (τουλάχιστον αναφερόμενος στη redmi σειρά που τη γνωρίζω καλά) είναι υπερευαίσθητος.στη λειτουργία του.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο, στις ρυθμίσεις->Κωδικοί και ασφάλεια->Ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα->Εφαρμογή δακτυλικού αποτυπώματος σε:

Κωδικός απορρήτου και κλείδωμα εφαρμογής, τα έχεις ενεργοποιημένα;

 

Ναι εννοείται. Έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες πριν γράψω εδώ. Μη σε κουράζω άλλο, δεν πειράζει, θα αφαιρέσω την κάρτα προς το παρόν για ασφάλεια και βλέπω στην πορεία τι θα κάνω. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχω κατεβάσει κάποια fake εφαρμογή και όχι την official. Όταν κάνεις πρώτη φορά είσοδο ζητάει Gmail?

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω δεν είσαι ρουτ, δεν χρησιμοποιείς doze mode εφαρμογές ή κατι παρόμοιο

 

Το πρόβλημα το είχες απο την πρώτη έκδοση της ρομ ή προέκυψε μετα?

 

Ο έτερος συμφορουμίτης που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, με global είναι?

Δε το πείραξα, δεν έχω κάποια εφαρμογή doze κλπ

 

Έχω την εντύπωση ότι στην αρχή (με την 11.0.1) ήταν όλα οκ.δε θυμάμαι να σε πω την αλήθεια.

Θέλω να το κάνω αυτό ενα ρεσετ(το σκ όμως) γιατί παίζει να μην "έκατσε" καλά το update

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται. Έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες πριν γράψω εδώ. Μη σε κουράζω άλλο, δεν πειράζει, θα αφαιρέσω την κάρτα προς το παρόν για ασφάλεια και βλέπω στην πορεία τι θα κάνω. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχω κατεβάσει κάποια fake εφαρμογή και όχι την official. Όταν κάνεις πρώτη φορά είσοδο ζητάει Gmail?

 

Για την απο πάνω ρύθμιση δε σε ρώτησα τυχαία Νίκο. Πριν σου στείλω, έκανα μια δοκιμή, συγκεκριμένα την απενεργοποίησα, και πλέον σταμάτησε να μου ζητάει δακτυλικό αποτύπωμα. Μετά την ενεργοποίηση, μου το ζητούσε το Google pay πάλι κανονικά, δηλαδή είναι κομβική ρύθμιση αυτή.

 

Όχι δε μου ζητάει Gmail, απευθείας με το που μπαίνω μου ζητάει μοτίβο, και μόλις αγγίζω το δακτυλικό ή με βλέπει με την αναγνώριση προσώπου, ξεκλειδώνει.

 

Μπορείς να ανεβάσεις 1-2 screenshot με την έκδοση του Google pay που έχεις, να δω ακριβώς τι εφαρμογή έχεις;

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την απο πάνω ρύθμιση δε σε ρώτησα τυχαία Νίκο. Πριν σου στείλω, έκανα μια δοκιμή, συγκεκριμένα την απενεργοποίησα, και πλέον σταμάτησε να μου ζητάει δακτυλικό αποτύπωμα. Μετά την ενεργοποίηση, μου το ζητούσε το Google pay πάλι κανονικά, δηλαδή είναι κομβική ρύθμιση αυτή.

 

Όχι δε μου ζητάει Gmail, απευθείας με το που μπαίνω μου ζητάει μοτίβο, και μόλις αγγίζω το δακτυλικό ή με βλέπει με την αναγνώριση προσώπου, ξεκλειδώνει.

 

Μπορείς να ανεβάσεις 1-2 screenshot με την έκδοση του Google pay που έχεις, να δω ακριβώς τι εφαρμογή έχεις;

 

Προσπαθώ να ανεβάσω screenshots και δεν ανεβαίνουν. Έχω την έκδοση 2.111.306893647.

Και όνομα APK com.google.android.apps.walletnfcrel

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο, στις ρυθμίσεις->Κωδικοί και ασφάλεια->Ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα->Εφαρμογή δακτυλικού αποτυπώματος σε:

Κωδικός απορρήτου και κλείδωμα εφαρμογής, τα έχεις ενεργοποιημένα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η trcam είναι gcam based. Οι προγραμματιστές που φτιάχνουν την gcam (Arnova κλπ) συνεργάζονται και για την δημιουργία της trCamera. Η διαφορά της είναι ότι είναι πολύ πιο ολοκληρωμένη, πιο παραμετροποιήσιμη, σε σχέση με τη κλασσική gcam του RN9 Pro (στις αρχές την είχαμε δοκιμάσει κι αυτή), αλλά είναι πολύ φτωχή σε επιλογές ρυθμίσεων για αποτελεσματικές φωτογραφίες.

Μπορείς να την πεις την trcam σαν μια custom της custom (gcam) camera app, ή σαν μια unofficial custom gcam (αν θεωρήσουμε την gcam ως official custom camera app).

 

Βασίλη καλησπέρα, σε μένα η trcam δουλεύει οκ αλλά όχι στο βίντεο, εκεί μου βγάζει μαύρη οθόνη στην κύρια κάμερα, στην μπροστινη όλα κανονικά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...