Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Σετάρω το pro όπως -όπως και έχω απορίες:

1. Δεν υπάρχει επιλογή στην κάμερα για λιγότερη ανάλυση; Εχει για 64mp (και δεν επιτρέπει ζουμ) αλλά δε μας λέει κάπου αν πάει παρακάτω (πού;) και το default τι είναι; Μπορεί να θέλω λιγότερο χώρο για κάποιες φωτος να τις κάνω 24αρες. Γίνεται;

2. Εχω κατεβάσει εφαρμογές αλλά δε βλέπω να υπάρχει επιλογή "αναζήτηση εφαρμογής" ώστε να βρίσκω γρήγορα την εφαρμογή που θέλω χωρίς να ψάχνω στις οθόνες.

θα έχω σίγουρα κι άλλες, σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο αναζήτηση εφαρμογής -> μου βγάζει τη σελίδα της εφαρογής, που διεχνει χώρο αποθ'ηκευσης, κατανάλωση, μπαταρια, άδειες κλπ. Δεν έχει shortcut να μπω εφαρμογή. Και ανάμεσα σε 70 εφαρμογές να ψάχνω στην οθόνη, χρονοβόρο. Το παλιο μου xiaomi το έκανε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kάπως το άνοιξα, αλλά τώρα που θέλω να δω πώς βγαίνουν τα screenshots, λέει πάτα το start/reset μαζί με volume control.

Εγώ βλέπω ,μόνο vol control και fingertip scanner. Nιώθω χαζή, αλλά Help!

Πάντως στο Note 8 Pro η default είναι στα 16,1mp. Λογικά τόσο θα είναι και στο 9 Pro.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@LillyLo

Για να πάρεις screenshot ο πιο εύκολος τρόπος είναι να σύρεις 3 δάχτυλα απ' την κορυφή της οθόνης προς τα κάτω.

Επίσης το fingerprint είναι και το start button!

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ και στο forum miui.gr δεν έχουν ανοίξει κατηγορία για το joyeuse

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Έχω πολύ καιρό να μπω εκεί.

Πάω να ρίξω ένα βλέφαρο.

 

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ τώρα τελευταία την έχω καταβρεί με το ok google switch on wifi, set alarm at 7 am και τα παρόμοια!
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια και κοπελιές την βοήθεια σας

Πώς μπορώ να προσθέσω δεύτερο δάχτυλο για το fingerprint scanner?

Ψάχνω ψάχνω και δε βρίσκω.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις/κωδικό κ ασφάλεια/ δακτυλικό αποτύπωμα.

Β;ζεις τον κωδικό κ προσθέτεις όσα θες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις/κωδικό κ ασφάλεια/ δακτυλικό αποτύπωμα.

Β;ζεις τον κωδικό κ προσθέτεις όσα θες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

o mol νιωθει Χ@Ζ0$ :lol:

Σε ευχαριστώ! Μόλις πρόσθεσα

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές είναι μπροστά στα μάτια μας κ δεν το βλέπουμε. :) :)

Και εγω το παθαίνω συχνά :)

 

 

Να ρωτήσω κάτι?

Αν δεν ξεκλειδώσω τώρα που σήμερα παίρνανε οι 168 ώρες χάνεται κάτι η μπορώ οπότε θελω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι να το αποκτήσω και θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με wifi calling και αν το έχει ήδη δοκιμάσει κάποιος

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι να το αποκτήσω και θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με wifi calling και αν το έχει ήδη δοκιμάσει κάποιος

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

η wind Υποστηρίζει wifi calling ή ακόμα;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να γνωρίζει αν λειτουργεί το wifi calling voLTE της cosmote ?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε Cosmote παιζει κανονικα wifi calling/Volte

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των φωτογραφικών δοκιμών μου στην trcam, για όποιον αποφασίσει να την περάσει (αξίζει), οι βέλτιστες ρυθμίσεις, είναι οι εξής.

Οι δοκιμές έγιναν σε κλειστό χώρο εντός του σπιτιού, με σταθερό φωτισμό/συνθήκες. Επίσης χρησιμοποιήθηκαν οι ίδιες ρυθμίσεις (ζουμ, φωτεινότητα) σε κάθε τύπο λογισμικού κάμερας (όπως θα εξηγήσω παρακάτω), με εστίαση ακριβώς στο ίδιο σημείο, ώστε η σύγκριση να είναι δίκαιη και σωστή.

Έχουμε και λέμε: Πάμε *settings-> model settings-> back lens - > Και νικητής είναι η τελευταία επιλογή λογισμικού κάμερας: default Pixel XL. Σχεδόν ισάξια, όπου δυσκολεύτηκα τρομερά να διαλέξω, είναι η Pixel 3, ενώ στη "Τρίτη θέση" είναι η πρώτη επιλογή Pixel 4.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε Cosmote παιζει κανονικα wifi calling/Volte
Πώς το ενεργοποίησες?

Εμένα με λένε ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή μου (τους είπα ότι έχω note 8 pro-παρολο που είναι στη λίστα τους)

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε συνέχεια των φωτογραφικών δοκιμών μου στην trcam, για όποιον αποφασίσει να την περάσει (αξίζει), οι βέλτιστες ρυθμίσεις, είναι οι εξής.

 

Οι δοκιμές έγιναν σε κλειστό χώρο εντός του σπιτιού, με σταθερό φωτισμό/συνθήκες. Επίσης χρησιμοποιήθηκαν οι ίδιες ρυθμίσεις (ζουμ, φωτεινότητα) σε κάθε τύπο λογισμικού κάμερας (όπως θα εξηγήσω παρακάτω), με εστίαση ακριβώς στο ίδιο σημείο, ώστε η σύγκριση να είναι δίκαιη και σωστή.

 

Έχουμε και λέμε: Πάμε *settings-> model settings-> back lens - > Και νικητής είναι η τελευταία επιλογή λογισμικού κάμερας: default Pixel XL. Σχεδόν ισάξια, όπου δυσκολεύτηκα τρομερά να διαλέξω, είναι η Pixel 3, ενώ στη "Τρίτη θέση" είναι η πρώτη επιλογή Pixel 4.

Να δηλώσω την GCam δηλαδή....????

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Να δηλώσω την GCam δηλαδή....????

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Σε σχέση με τη gcam που φοράς δεν υπάρχει σύγκριση φίλε. Καλή και η gcam που έχεις, μόνο στις νυκτερινές όμως σε σχέση με τη stock. Το μόνο που δε μπορώ να ανεβάσω δοκιμαστικό ανάμεσα σε trcam και gcam, γιατί για να το κάνω αυτό πρέπει να απεγκαταστήσω τη πρώτη για να κάνω δοκιμή στη δεύτερη, και πάλι αντίστροφα για να περάσω πάλι τη trcam, γίνεται, αλλά είναι μανούβρα. Αλλά το θόρυβο της gcam τον είδα, και ΔΕΝ έχει και επιλογές για αλλαγή λογισμικού κάμερας όπως έγραψα πάνω στο δοκιμαστικό, δηλαδή έχει φτωχό settings η gcam, ρυθμίσεις στάνταρ δηλαδή. Μόνο κάτι φωτεινότητες μπορείς να αλλάξεις. Καμιά σχέση με το Pro μενού της trcam.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τη gcam που φοράς δεν υπάρχει σύγκριση φίλε. Καλή και η gcam που έχεις, μόνο στις νυκτερινές όμως σε σχέση με τη stock. Το μόνο που δε μπορώ να ανεβάσω δοκιμαστικό ανάμεσα σε trcam και gcam, γιατί για να το κάνω αυτό πρέπει να απεγκαταστήσω τη πρώτη για να κάνω δοκιμή στη δεύτερη, και πάλι αντίστροφα για να περάσω πάλι τη trcam, γίνεται, αλλά είναι μανούβρα. Αλλά το θόρυβο της gcam τον είδα, και ΔΕΝ έχει και επιλογές για αλλαγή λογισμικού κάμερας όπως έγραψα πάνω στο δοκιμαστικό, δηλαδή έχει φτωχό settings η gcam, ρυθμίσεις στάνταρ δηλαδή. Μόνο κάτι φωτεινότητες μπορείς να αλλάξεις. Καμιά σχέση με το Pro μενού της trcam.

 

Νάσε καλά καλές οι δοκιμές σου, την τελευταία εκδοσή έβαλες από το links που είχες βάλει σε παλαιότερο post σου?

Είχα διαβάσει στο telegram οτι η trcam έιναι καλύτερη, σε αυτήν δεν χρειάζεται να περάσεις xml configs οπως στην gcam?

Όλες οι κάμερες δουλεύουν 3 πίσω και 1 μπροστά με την trcam?

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Νάσε καλά καλές οι δοκιμές σου, την τελευταία εκδοσή έβαλες από το links που είχες βάλει σε παλαιότερο post σου?

Είχα διαβάσει στο telegram οτι η trcam έιναι καλύτερη, σε αυτήν δεν χρειάζεται να περάσεις xml configs οπως στην gcam?

Όλες οι κάμερες δουλεύουν 3 πίσω και 1 μπροστά με την trcam?

 

Ναι πέρασα την τελευταία έκδοση, την V.6.

Εγώ αρχείο xml για την trcam δε βρήκα. Εάν υπάρχει κάπου και δεν το έχω προσέξει, δε το γνωρίζω. Μακάρι να υπάρχει για να το περάσουμε και αυτό.

Πάρα πολύ σωστή η ερώτησή σου. credits. Δε μπορώ να βρω επιλογή για τον υπερευρυγώνιο φακό και τον macro. Το μενού της trcam είναι πολύπλοκο, όμως είναι αυτό που πρέπει να είναι για Pro λειτουργίες, επομένως εκτός κι αν είναι σε αυτό το μεγάλο μενού κάπου χωμένες οι επιλογές για τις 2 αυτές κάμερες και δε το έχω προσέξει, θέλει ανασκαφή. Η σέλφι λειτουργεί κανονικά.

 

edit: Επίσης έχει κάνα 2 bugs η trcam, 1-2 φορές δεν μου αποθηκευσε στη συλλογή φωτογραφίες που τράβηξα. Βέβαια ήταν δοκιμαστικές και δε με ενόχλησε, όμως σε πραγματικές συνθήκες όπου θα απαθανατίσω μια στιγμή που δε γίνεται να τραβηχτεί ξανά και μου το κάνει, θα με ενοχλήσει. Θέλει report στον προγραμματιστή.

 

Επίσης ένα δεύτερο bug, το οποίο είναι πιο ασήμαντο, είναι ότι στο κεντρικό μενού, έχει by default επιλογές για το ζουμ (0.6 , 1x, 2x). Όταν πας να αλλάξεις το ζουμ απο το 2x στο 1x, κρασάρει η εφαρμογή και κλείνει. Δε το κάνει πάντα, αλλά το συνηθίζει.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπείτε στο telegram στην ομάδα του note 9 pro photography έχει τα πάντα για gcam, trcamera κλπ και φυσικά XML για όλα τα γούστα.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρύθμιση όταν σε καλεί κάποιος να το γυρίσεις τούμπα το κινητό και να σταματήσει να χτυπάει
Link to comment
Share on other sites

είναι υπερβολικά χαμηλά οι τιμές στο σκρουτζ ή είναι ιδέα μου ;

 

 

f9c0430a0690f136aad92824e4c22e29.jpg

 

Αν το θες σήμερα πάει στα 240€

Δε νομίζω να έχουν λόγο ύπαρξης τα κινεζομάγαζα πια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...