Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Άλλαξα την επιλογή σε κανονική και ηρέμησαν τα μάτια μου.

 

226f4b8e5b6e09911f875eb1d53178dd.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ το έχω στο θερμό, καθότι θέλω τα θέλω κορεσμένα/ζωντανά τα χρώματα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έχω μεγάλες αυξομειώσεις στο SOT. Ή θα βαράει 14ωρα SOT όπως εσύ (πριν μερικές σελίδες ανέβασα screenshot με 14 ώρες SOT με υπόλοιπο 9%), ή θα είμαι στο 8ωρο SOT. Αυτές οι 5-6 ώρες+ διαφορά, προσπαθώ να ανακαλύψω απο που χάνονται, δεδομένου ότι 1) Δεν παίζω παιχνίδια 2)εχω σταθερό σήμα, με μια sim 3) δε μου έχει χρειαστεί να ανοίξω δεδομένα.

 

Υποψιάζομαι ότι αυτή η διαφορά οφείλεται ή σε 1) διαφορά θερμοκρασιών περιβάλλοντος, αυτό που είπε ο @mol 2) διαφορά φωτεινότητας, καθότι άλλοτε παίζω στο 50% σταθερά, άλλοτε στο 75% σταθερά.

Το παρακολουθώ.

 

Edit: Έχω παρατηρήσει κάτι. Ότι η κατανάλωση στο "Σύστημα Android" αυξομοιώνεται. Τώρα είναι στο 84,5%, και άλλοτε είναι στο 55%!

Δεν βλέπω άλλες εφαρμογές να καταναλώνουν στη λίστα. Άλλωστε, είναι συγκεκριμένες οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ, όπως επίσης η κατανάλωση είτε με 14ωρα SOT που έχω, είτε με τα 8ωρα, απο πλευράς εφαρμογών που μπορεί να τρέχουν στο παρασκήνιο, δε θα έπρεπε να ήταν η ίδια; δηλαδή στις 14ωρες SOT δε τρέχουν οι εφαρμογές αυτές στο background, και όταν έχω 8 ώρες τρέχουν; κάτι άλλο είναι.

Υπερβολική κατανάλωση από το Android System. Συνήθως παίζει στο 20% με αρκετή χρήση του τηλεφώνου. Σε μένα το Εορτολόγιο χτυπούσε 80αρια και το αφαίρεσα με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Αυτό το πρόβλημα* με το wifi που συχνά πυκνά αναφέρεται, έχει επιλυθεί ή υφίσταται ακόμα;

 

Είμαι στο πάρα ένα να το παραγγείλω και ήθελα να ακούσω την εμπειρία των χρηστών.

 

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

*αναφέρομαι στην αποσύνδεση που γίνεται μόλις η οθόνη απενεργοποιηθεί

Εγώ που είχα θέμα πέρασα την 11.0.2 και λύθηκε.

Από πού θα κάνεις αγορά ;

Τι χρώμα ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το 9s για την γυναίκα μου που είχε το mido και σκέφτομαι να πάρω το 9 pro σε εμένα που έχω το whyred. Βλέπω όμως μεγάλη διαφορά τιμές ανάμεσα σε skroutz και best price. Τι γίνεται? Έχει ψωνίσει κάνεις από εκεί?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολική κατανάλωση από το Android System. Συνήθως παίζει στο 20% με αρκετή χρήση του τηλεφώνου. Σε μένα το Εορτολόγιο χτυπούσε 80αρια και το αφαίρεσα με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Το adguard με vpn τρέχω μόνιμα όμως, αλλά αυτό δεν υπάρχει καν στη λίστα με τις καταναλώσεις, δεν τρώει μπαταρία αυτό.

Ναι είναι πάρα πολύ υψηλή η κατανάλωση του συστήματος μου. Να υποθέσω ότι αυτό μόνο με update φτιάχνεται; Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το adguard με vpn τρέχω μόνιμα όμως, αλλά αυτό δεν υπάρχει καν στη λίστα με τις καταναλώσεις, δεν τρώει μπαταρία αυτό.

 

Ναι είναι πάρα πολύ υψηλή η κατανάλωση του συστήματος μου. Να υποθέσω ότι αυτό μόνο με update φτιάχνεται; Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Και εγώ τρέχω το Adguard με Vpn και η χρήση του είναι στο 3%.

Συνεχεια βλέπεις τέτοια νούμερα χρήσης;

Κάνε ένα restart και παρακολουθήσε το.

Η επόμενη λύση είναι το factory reset.

Περίμενε να πουν και άλλοι την άποψη τους.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τρέχω το Adguard με Vpn και η χρήση του είναι στο 3%.

Συνεχεια βλέπεις τέτοια νούμερα χρήσης;

Κάνε ένα restart και παρακολουθήσε το.

Η επόμενη λύση είναι το factory reset.

Περίμενε να πουν και άλλοι την άποψη τους.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Είμαι σταθερά πάνω απο το 50%. Παρατήρησα, ότι όταν έχω SOT 14ωρα όπως εσύ, η κατανάλωση Android είναι εκεί πάνω απο το 50%.

Ενω όταν έχω SOT 8ωρα, η κατανάλωση του συστήματος είναι όσο τώρα, πάνω απο το 80%. Θα το κάνω restart.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα restart για αρχή.

Έχεις περάσει και την 11.0.2.0.;

Εάν ναι προφανώς δεν κάθισε σωστά. Με την εργοστασιακή Rom τι χρήση έβλεπες;

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα restart για αρχή.

Έχεις περάσει και την 11.0.2.0.;

Εάν ναι προφανώς δεν κάθισε σωστά. Με την εργοστασιακή Rom τι χρήση έβλεπες;

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Ναι έχω περάσει χειροκίνητα την 11.0.2.

Με την 11.0.1 δεν είχα παρατηρήσει δυστυχώς τις καταναλώσεις, γιατί δεν είχα προλάβει να τρέξω το τηλέφωνο. Πέρασα άμεσα το update.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screenshot-2020-06-27-14-37-32-448-com-miui-securitycenter.jpg

 

Δες κατάσταση εδώ.. 84%!

Έχει κανείς άλλος τέτοια κατανάλωση συστήματος;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την φωτεινότητα εχω να πω το εξής. Ηταν ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζα συχνά πυκνά οταν έκανα port τις miui του redmi note 3g σε coolpad f1.

Θυμάμαι ότι έλυνα το πρόβλημα αρχικά, με μια εφαρμογή την velis auto brightness οπου εκει μπορείς να ορίσεις δική σου καμπύλη φωτός.

Μετά το εξελιξα και βρήκα το αρχείο που παραμετροποιει τον αισθητήρα φωτός αλλά εκεί θέλει ρουτ.

Τεσπα, όσοι έχετε θέμα δοκιμάστε την ανωτέρω εφαρμογή και ορίστε δική σας καμπύλη φωτεινότητας.

Η κατανάλωση της εφαρμογής ηταν σχεδόν μηδενική

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την φωτεινότητα εχω να πω το εξής. Ηταν ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζα συχνά πυκνά οταν έκανα port τις miui του redmi note 3g σε coolpad f1.

Θυμάμαι ότι έλυνα το πρόβλημα αρχικά, με μια εφαρμογή την velis auto brightness οπου εκει μπορείς να ορίσεις δική σου καμπύλη φωτός.

Μετά το εξελιξα και βρήκα το αρχείο που παραμετροποιει τον αισθητήρα φωτός αλλά εκεί θέλει ρουτ.

Τεσπα, όσοι έχετε θέμα δοκιμάστε την ανωτέρω εφαρμογή και ορίστε δική σας καμπύλη φωτεινότητας.

Η κατανάλωση της εφαρμογής ηταν σχεδόν μηδενική

 

Εξαιρετική η πρότασή σου, ιδίως η ρουτ! Βρήκα τρόπο, και με τη βοήθεια του φίλου εδώ @leotzian, θα το ρουτάρω, μόλις ξεκλειδώσω. Θέλω να μου πεις το αρχείο αυτό που παραμετροποιεί τον αισθητήρα φωτός με root. Προς το παρόν θα περάσω την εφαρμογή που προτείνεις, γιατί όπως έγραψα και παραπάνω, σε συγκεκριμένα όρια φωτεινότητας, δεν είμαι ευχαριστημένος απο τη συσκευή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω περάσει χειροκίνητα την 11.0.2.

 

Με την 11.0.1 δεν είχα παρατηρήσει δυστυχώς τις καταναλώσεις, γιατί δεν είχα προλάβει να τρέξω το τηλέφωνο. Πέρασα άμεσα το update.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screenshot-2020-06-27-14-37-32-448-com-miui-securitycenter.jpg

 

 

 

Δες κατάσταση εδώ.. 84%!

 

Έχει κανείς άλλος τέτοια κατανάλωση συστήματος;

2-3 φορές που το πρόσεξα ήταν πρώτο στη λίστα, αλλά δεν είχα θέμα με σοτ.

Απ' όσο θυμάμαι ήταν οκ οι χρόνοι (κοντά 10ωρο σοτ)

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2-3 φορές που το πρόσεξα ήταν πρώτο στη λίστα, αλλά δεν είχα θέμα με σοτ.

Απ' όσο θυμάμαι ήταν οκ οι χρόνοι (κοντά 10ωρο σοτ)

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Η κατανάλωση Android σε τι ποσοστό είναι σε εσένα; τώρα ας πούμε πόσο είναι; (εάν θες δε χρειάζεται να ανεβάσεις screenshot). Και σε τι έκδοση rom είσαι; νομίζω έχεις πει είσαι στην 11.0.1.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, στην 11.0.1

Αυτή τη στιγμή 18.72% το Android system (CPU total 4h14m) και η οθόνη 26.98% (3h38m)

 

Υπόλοιπο μπαταρίας 58%

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, στην 11.0.1

Αυτή τη στιγμή 18.72% το Android system (CPU total 4h14m) και η οθόνη 26.98% (3h38m)

 

Υπόλοιπο μπαταρίας 58%

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

18,7; ασύλληπτο για εμένα, έχω σταθερά 50 και 80%.

Θα δω μήπως στο τέλος πάω για factory reset.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα και πριν, έχω πετύχει και μεγαλύτερο ποσοστό (70-80%) χωρίς επιπτώσεις όμως.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από πού θα κάνεις αγορά ;

Τι χρώμα ;

Πήρα το intersellar gray από έναν φίλο.

Αν δεν κάνω λάθος, από banggood το είχε παραγγείλει.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.

Καλορίζικο!

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και πάλι για την παρέμβαση. Επειδή βλέπω ότι έχετε θέμα με καταναλώσεις στο Android system. Από την εμπειρία μου σε rom porting το φαινόμενο αυτό στις miui ειχε να κάνει με την σαβούρα που περνάνε μέσα και στέλνει data προς άγνωστος servers.

Θυμάμαι ειχα βρει ένα προγραμματακι που αποκάλυπτε σε ποιους σερβερ έστελνε με απεικόνιση στον χαρτη. Οι περισσότερους ηταν Κίνα (mainland) και USA.

Στην κατάσταση που είναι τώρα τα τηλέφωνα σας δεν μπορείτε να δείτε τίποτα. Μόνο εαν ρουταριστουν και περάσετε ένα πρόγραμμα ελέγχου κατανάλωσης(batterystats, gsam battery monitor) θα μπορέσετε να δείτε τι και πως.

 

Σε πρώτη φάση δοκιμάστε να κάνετε logoff από το micloud. Μετρήστε και τα ξαναλέμε ☺️

 

Υ. Γ. Οι περισσότερες "σαβουρες" ειχαν να κανουν με πληροφορίες τύπου geolocation. Υπήρχε ένα συγκεκριμένο αρχειακι συστήματος που εκανε την μεγαλύτερη κατανάλωση. Όταν το αφαίρεσα πετυχαινα εως και 6ωρες sot και πολυ πιο smooth interface σε coolpad f1 με μια μπαταρία 2500mah

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και πάλι για την παρέμβαση. Επειδή βλέπω ότι έχετε θέμα με καταναλώσεις στο Android system. Από την εμπειρία μου σε rom porting το φαινόμενο αυτό στις miui ειχε να κάνει με την σαβούρα που περνάνε μέσα και στέλνει data προς άγνωστος servers.

Θυμάμαι ειχα βρει ένα προγραμματακι που αποκάλυπτε σε ποιους σερβερ έστελνε με απεικόνιση στον χαρτη. Οι περισσότερους ηταν Κίνα (mainland) και USA.

Στην κατάσταση που είναι τώρα τα τηλέφωνα σας δεν μπορείτε να δείτε τίποτα. Μόνο εαν ρουταριστουν και περάσετε ένα πρόγραμμα ελέγχου κατανάλωσης(batterystats, gsam battery monitor) θα μπορέσετε να δείτε τι και πως.

 

Σε πρώτη φάση δοκιμάστε να κάνετε logoff από το micloud. Μετρήστε και τα ξαναλέμε ☺️

 

Υ. Γ. Οι περισσότερες "σαβουρες" ειχαν να κανουν με πληροφορίες τύπου geolocation. Υπήρχε ένα συγκεκριμένο αρχειακι συστήματος που εκανε την μεγαλύτερη κατανάλωση. Όταν το αφαίρεσα πετυχαινα εως και 6ωρες sot και πολυ πιο smooth interface σε coolpad f1 με μια μπαταρία 2500mah

 

Καλημέρα, πολύτιμες οι συμβουλές σου!

Το αρχειάκι αυτό που γράφεις στο τέλος, το θυμάσαι ποιο είναι;

Ναι θα κάνω logout το mi cloud, και θα παρατηρήσω τυχόν διαφορές!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αρχειακι αυτό ηταν σε miui 9.2.2.0. Η τελευταία ρομ του note 3g. ( νομιζω βγήκε και 9.5.2.0 αλλά χωρίς σημαντικές αλλαγές).

 

Θα ψάξω το port που είχα κανει και βασικά αν έχω κρατήσει αρχείο changelog. θα το δοκιμάσω πρώτα σε δική μου συσκευή, οταν αποκτησω.

Δεν θελω να πάθει κάτι κανενός τηλέφωνο νε δική μου υπαιτιοτητα.

Παρακολουθώ το νήμα ως εν δυνάμει κάτοχος

☺️

 

Υ. Γ. Δοκίμασε αυτο με το micloud. Θα δείτε μεγάλες διαφορές

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το αρχειακι αυτό ηταν σε miui 9.2.2.0. Η τελευταία ρομ του note 3g. ( νομιζω βγήκε και 9.5.2.0 αλλά χωρίς σημαντικές αλλαγές).

 

Θα ψάξω το port που είχα κανει και βασικά αν έχω κρατήσει αρχείο changelog. θα το δοκιμάσω πρώτα σε δική μου συσκευή, οταν αποκτησω.

Δεν θελω να πάθει κάτι κανενός τηλέφωνο νε δική μου υπαιτιοτητα.

Παρακολουθώ το νήμα ως εν δυνάμει κάτοχος

☺️

 

Υ. Γ. Δοκίμασε αυτο με το micloud. Θα δείτε μεγάλες διαφορές

 

Άψογα! Ναι αν θες κοίταξέ το, και όταν παραλάβεις και κάνεις τυχόν δοκιμή, ρίξε σύρμα εδώ, καθότι όπως -ίσως- είδες, χθες στo ss που ανέβασα, χτύπησα 84,5% κατανάλωση Android.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κάτι όχι και τόσο σχετικό με το νήμα, δεν αφορά άμεσα τη συσκευή, αλλά έμμεσα. Και συγκεκριμένα το NFC. Άνοιξα λογαριασμό revolut, όπου αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πληρώνω κάποιες καθημερινές συναλλαγές μου με το NFC που έχει η συσκευή. Απευθείας μέσω της εφαρμογής του revolut, είδα ότι δε γίνεται, γίνεται απο ότι έχω καταλάβει όμως μέσω Google pay. Πάω να σετάρω την virtual κάρτα στο Google pay, και μου βγάζει τη μούντζα που παραθέτω στο κάτωθι screenshot. Κάπου σε ένα βίντεο πήρε το μάτι μου, ότι σετάρεται στο Google pay εάν βάλεις Αγγλική διεύθυνση νομίζω. Το έχει σετάρει κανείς; Γράφω την απορία μου αυτή εδώ, γιατί μερικές σελίδες πίσω, είχε συζητηθεί η revolut όσο αφορά το κινητό μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

edit: Άκυρο παιδιά, κατάφερα και το σέταρα με πατέντα (με Αγγλική διεύθυνση), όποιος τυχόν ενδιαφέρεται και δε γνωρίζει το τρόπο, μπορεί να με ρωτήσει!

Συγγνώμη για το offtopic.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...