Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei


mariostamp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν,θα ηθελα τα φώτα σας.φίλος εχει ενα παλιό tablet s7.

Ανοίγει,δείχνει το λογότυπό και μετά μένει στο σημείο πού προσπαθεί να φορτώσει,έναν κύκλο πού γυρνάει απλά.

τι κάνουμε?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα

 

Χθες έφτασε ένα Huawei U9508 Honor Glory II Quad-Core 4.5 inch 2G RAM ICS 8.0MP Gorilla Glass που είχα παραγγείλει πριν από 20 μέρες από Merimobiles. Μόλις το άνοιξα, δούλεψε για λίγο κανονικά αλλά μετά από 20-30 δευτερόλεπτα άρχισε να θερμαίνεται υπερβολικά και να γίνεται όλο και πιο αργό. Στα δύο λεπτά κόλλησε και αναγκάστηκα να βγάλω την μπαταρία για να το ξεκολλήσω. Το ξαναδοκίμασα, αλλά πάλι τα ίδια: λίγα δευτερόλεπτα κανονική λειτουργία, μετά lagging και αυξημένη θερμοκρασία, στο τέλος κόλλημα. :cry: Επικοινώνησα με Merimobiles για επιστροφή χρημάτων ή αντικατάσταση, αλλά μου είπαν να επικοινωνήσω με το τεχνικό τους τμήμα για να διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ξέρετε τι μπορεί να φταίει κι αν όντως είναι κάτι που διορθώνεται με οδηγίες εξ' αποστάσεως; Μήπως έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής του συγκεκριμένου τηλεφώνου ή είναι θέμα software; Σημειωτέον, το τηλέφωνο ήρθε με rooting και ελληνικά.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σας

το κινητό μετα απο "πτώση" εχει σπασει η (ουσιαστικα διαλυθηκε)του, και ειναι μαυρη, δεν μπορω να μπω σε μενου κλπ

η συσκευη ανοιγει αλλα...μαυριλα

το λαπτοπ οταν το συνδεω αναγνωριζει οτι συνδεεται μια συσκευη....

 

προσπαθησα με το hisuite αλλα δεν το αναγνωριζει

κατεβασα κ αλλα 2 προγραμματα οπως το defone & mobisaver αλλα και παλι τπτ

 

υπαρχει σωτηρια για backup? ή να σταματησω να ελπιζω!

 

ευχαριστώ πολυ

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελευταια φορα που συνδεσα το κινητο στο λαπτοπ για να μεταφερω καποιες φωτογραφιες απο την συσκευη στο λαπτοπ,μου παρουσιαζει προβλημα σοβαρο στην μνημη της καμερας.

Οποια φωτογραφια κ να βγαλω μετα η φωτογραφια δεν φαινεται...χανεται!

Οσες εμφανιζει ειναι απο την μικρη SD κ οσες εχουν αποθηκευτει μεσω bluetooth.

Τι γκαφα εκανα; Φανταστηκα πως μαζι με τις φωτογραφιες που ειχα περασει στο λαπτοπ,θα περασα καταλαθος κ κανενα αρχειο του τηλεφωνου που εχει να κανει με την καμερα.

I need help... πως μπορω να επαναφερω το κινητο στα λογικα του;

Α) Πληρες φορματ κ που μπορω να το κανω αυτο;

Β) Με εργοστασιακες ρυθμισεις; (που το κοβω χλωμο)

 

Καθε προταση θα εξεταστει....

Thanx to all!

VODAFONE CU (Huawei Ascend 7)

Triple Play FORTHNET (Σταθερο-Ιντερνετ-NOVA start pack)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για όσους θέλουν μαζεμένη κατάσταση, έρχεται μια ακόμα επιλογή...

 

Huawei’s next flagship is the 4.7-inch Huawei Mate 7 mini

 

http://i2.wp.com/www.gizchina.com/wp-content/uploads/images/16-150P91UF0224.jpg?fit=1024%2C1024

A few days ago images of a new and unknown Huawei device were spotted, now a working sample has been photographed showing us partial specs for the new flagship.

 

Huawei smartphone codename CRR-UL00 is here again, but now the phone is seen as a working sample with Antutu giving a away a few clues as to what the specifications might be.

 

According to Chinese media reports the new Huawei might be marketed as a Mate 7 Mini or Mate 7 plus. The phone will feature 4.7-inch 1920 x 1080 display and run a Kirin 935 SoC with 3GB RAM.

Huawei smartphones available over on Honormi.com.

 

Apparently Huawei will be rocking the 13 mega-pixel Sony IMX278 sensor on the rear above a 1 touch fingerprint scanner like the full size Huawei Mate 7. Android 5.1.1 ships on the all metal phone which is expected to be a one piece unibody design.

 

This new Huawei looks like a very promising sub 5-inch flagship, something which is becoming a rarity these days.

http://www.gizchina.com/2015/08/09/huaweis-next-flagship-is-the-4-7-inch-huawei-mate-7-mini/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάρει κανείς το Huawei Ascend Y600 και αν ναι, να ακούσω απόψεις και κριτικές για το κινητό. Σας ευχαριστώ. Όλα μου φαίνονται καλά τα χαρακτηριστικά του, πέρα από τη RAM που είναι 512mb.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙΝΗΤΟ . πως κανω φακελο ?εψαξα αλλα δεν το βρηκα. εχει δυο τρεις δικους τ. αλλα εγω θελω να κανω εναν δικο μ. γνωριζει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα μαγκες, εχω το g7 l01.. παιζω παιχνιδια οπως το clash of clans και το boom beach. Μετά από την αναβαθμιση στο android απο 4.4.2 σε 4.4.4 τα παιχνιδια δεν ειναι smooth και lagαρουν.. Πως μπορω να κανω downgrade στην 4.4.2?
Link to comment
Share on other sites

http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_235912.html

 

αν και ελεγα να παω για 2ο ipad mini στο σπιτι

ειδα αυτο και ψιλοκολλησα

 

το εχει αραγε καποιος να μας πει την εμπειρια του?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρεται..εχω παρει εδω κ λιγο καιρο το huawei g play mini (που ειναι το ιδιο με το honor 4c?????)και σκεφτομουν να του κανω ρουτ..δεν υπαρχει ομως unlock bootloader ουτε στο site της huawei και εστειλα κ mail και δεν μου εχουν απαντησει..θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε κατι..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ κινητο πηγα να βγαλω τη θηκη κ ισως χωρις να θελω πατισα κατι κ γραφει τερμα επανω

huawei recovery κ κατω τερμα λεει huawei software installing do not press power key or remove battery. στη μεση εχει ενα στρογγυλο κ γραφει εδω κ καμια ωρα περιπου 0%

δεν προχωραει. φυσικα η μπαταρια εννοειτε δεν βγαινει., τι μπορω να κανω ??

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ κινητο πηγα να βγαλω τη θηκη κ ισως χωρις να θελω πατισα κατι κ γραφει τερμα επανω

huawei recovery κ κατω τερμα λεει huawei software installing do not press power key or remove battery. στη μεση εχει ενα στρογγυλο κ γραφει εδω κ καμια ωρα περιπου 0%

δεν προχωραει. φυσικα η μπαταρια εννοειτε δεν βγαινει., τι μπορω να κανω ??

 

Πατα το on/off να σβησει η συσκευη! δεν ειχες βαλει μεσα καποια rom οποτε δεν τρεχει τπτ!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω το παραπάνω μοντέλο και από χθες όταν ανοίγει

μπαίνει μόνο στο recovery.

 

http://postimg.org/image/yq5hw2p37/

 

Δοκίμασα να κάνω update αλλά τίποτα..

 

Καμια ιδέα τι μπορώ να κάνω..??

Edited by sakisdopas
Our Demo-Krasi Has Been Hacked...:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Ψάχνω κινητό αυτές τις μέρες και στην αντίληψή μου υπέπεσε αυτό, για το οποίο δεν έχω δει να γίνεται λόγος εδώ. Δεν έχω καταφέρει να συγκεντρώσω αρκετές πληροφορίες, σαν να είναι θαμμένο ένα πράμα. Το vik λέει πως έχει την Β3 για 4g. Έχετε ακούσει τίποτα;

 

Huawei Enjoy5 4000mAh Phone 2+16GB 4G LTE Dual Sim Android 5.1 Quad Core 5.0 inch HD 5+13MP TIT-AL00

 

Brand / Model Huawei Enjoy 5 / TIT-AL00 / T8830 Pro

System OS Android 5.1

CPU MT6735 Quad Core 1.3GHz

GPU Mali-T720

RAM 2GB

ROM 16GB

Extend card MAX supports 128GB Class 10 Micro SD Memory Card (TF-Card)

 

Screen Display Size 5.0 inch HD

Screen Resolution 1280×720

Screen Type IPS-LCD, Multi-Touch Capcitive Screen

 

Languages English

Color Gray / White/Golden

Dimensions 143.1 x 71.8 x 9.7 mm

Net Weight 160g with battery

 

Front Camera 5.0 mega pixel

Rear Camera 13.0 mega pixel / Auto Focus / Flash Light

 

Band

2G GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz

3G WCDMA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz

4G TDD-LTE: B38(2600MHz) / B39(1900MHz) / B40(2300MHz) / B41(2500MHz)

FDD-LTE: B1(2100MHz) / B3(1800MHz)

SAR 0.342 W/Kg

SIM Card Slot Dual Sim

Sim 1: Micro Sim, LTE/WCDMA/GSM

Sim 2: Micro Sim, GSM

 

Data Transfer & Connectivity

Data transfer Bluetooth 4.0, USB 2.0

Mobile internet WiFi, EDGE, GPRS, UMTS, HSPA, HSPA+, FDD LTE

GPS GPS, A-GPS, Glonass

 

Functions / Features

Functions / Features G-sensor, P-Sensor, L-Sensor, FM radio, Wifi, GPS, Multi-touch, Dual SIM, Schedule Power on/off

Sensor Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor

 

Battery

Battery Built-in Li-Pol Battery 4000mAh

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις κατά λαθος επεσα πάνω του και μου εκανε εντυπωση πως δεν το εχει παρει ακομα κανεις χαμπαρι.

Η τιμη στο Vickmail αναφερει 175$ δηλαδη 160 ευρω περιπου.

Με αυτά τα χρηματα δεν νομιζω πως βρισκεις κατι πιο πληρες.

Η μπαταρια του είναι τερας πραγμα που κανει την συσκευή λιγο πιο χοντρη από τα συνηθισμένα αλλα μπροστα στα κάλλη τι είναι ο πονος.

Το ηχειο είναι στο κατω μερος αρα δεν θα εχουμε το πρόβλημα που εχουν οι συσκευές που το εχουν στο πισω μερος ενώ πισω από το αναιρούμενο καπακι εκτος από δυο σιμ μπορουμε να βαλουμε και sd καρτα

 

http://www.vickmall.com/media/wysiwyg/100/huawei_enjoy-2.jpg

http://www.vickmall.com/huawei-enjoy5-4000mah-phone-2-16gb-4g-lte-dual-sim-android-5-1-quad-core-5-0-inch-hd-5-13mp-tit-al00-black.html

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση παει σε οσους εχουν κινητα με τελευταιο λογισμικο 5.0-5.1 (6.0 δεν νομιζω οτι εχει βγει ακομα) . Απο οσο ξερω εχουν κλειδωμενο bootloader τα huawei. Οτι ξεκλειδωνει το γνωριζω. Χανετε οριστικα η εγγυηση σε αυτη την περιπτωση (samsung style) η γινεται παλι relock αν χρειαστει να παει για σερβις το κινητο. Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να κανω root και τιποτα αλλο...

 

ΥΓ Ρωταω γιατι σκεφτομουν την αγορα του mate 8, κανενα μηνα μετα την κυκλοφορια του μηπως και πεσει λιγο.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρόνια πολλά. Μια και δεν υπάρχει ανάλογο θέμα,θα ήθελα να ρωτήσω αν αγόρασε κάποιος το Υ360 και κατα πόσο έμεινε ικανοποιημένος από αυτό; Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το αγοράσω σε τιμή κάτω των 60 Ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είμαι στο σωστό thread. Εαν όχι, να μεταφερθεί εκεί που πρέπει.

 

Εχω ενα Huawei MediaPad 7 Youth2.

O κωδικός του μοντέλου είναι : S7-721w . ΟΧΙ U , αλλά W.

 

Εχει "κολήσει" 2 root ιούς και δεν μπορώ να τους βγάλω με τίποτα.

Εχω κάνει εργοστασιακές, τίποτα.

Εργοστασιακές με διαγραφή της sd, πάλι τίποτα.

 

Προσπαθώ να το ρουτάρω, για να μπορέσω να τις ξυλώσω με κάποιο πρόγραμα, αλλα δεν ρουτάρεται με κανένα πρόγραμα.

Εχω δοκιμάσει όλα τα προγραματα root. Και τα One Click και τα PC Install και root και τα App και Root.

Εχω ενεγό το USB Debug και το "άγνωστες πηγές". Πολύ λίγοι ανα την υφήλιο, δεν μπορούν να το ρουτάρουν με τίποτα. Οντως.

 

Ψάχνονστας στα διάφορα sites για rom, βρίσκω μόνο για το U. Και στο NeedROM και σε άλλα forum, αλλα και στης ίδιας της Huawei.

Μιλόντας με την Ελληνική αντιπροσωπία, μου λένε οτι "ότι υπάρχει στη σελίδα τους". Κι αυτή έχει μόνο για το U. Οπότε οταν το βάζω, μου βγάζει error και "rom in black list -U". ...Λογικό το βρίσκω.

 

Αυτό που θέλω είναι μία εργοστασιακή ROM, για το S7-721w. To W και όχι το U. Η έκδοση που έχει μόνο WiFi. Για να τη καρφώσω με SD, και να κάνω πλήρες μηδενισμό.

 

Ή κάποιο οδηγό, να ξηλωθούν οι root μολισμένες εφαρμογές με άλλο τρόπο.

 

Φυσικά κι έχω δοκιμάσει αντιβιωτικά, αλλα δεν κάνουν τίποτα, γιατί ΟΛΕΣ τις εφαρμογές, το PAD, τις κάνει εγγατάσταση σαν συστήματος (!!!! Τι κουφό είναι πάλι τούτο????) και για να φύγουν, πρέπει να κάνω ROOT. Αλλα κανένα πρόγραμα δεν το κάνει ROOT, οπότε ότι εφαρμογή βάλω, απλά μένει μέσα.

To Uninstall δεν λειτουργεί γιατί είναι όλες οι εφαρμογές δηλωμένες "συστήματος" και ζητάει root, το οποίο δεν γίνεται.

Οπότε εαν έχω κάποια εφαρμογή απο το Play Store, την έχει δηλώσει συστήματος και φεύγει μόνο με εργοστασιακές.

Το μηχανάκι είναι οτι βάλεις μόνο! Για να το βγάλεις, το μηδενίζεις ολόκληρο (!!!!!!!). Κουφό? Εκτός κι έχει φάει και άλλη ήττα, απο άλλο πρόγραμα.

 

Είμαι εγκλωβισμένος σε ενα "τούβλο" και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

 

Είμαι τεχνικός, οπότε όποιος απαντήσει, να τα πεί στη "δική μας" γλώσα. Θα καταλάβω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν λίγες ημέρες το κινητό Θέματος. Εγκατέστησα το svox classic με ελληνική φωνή "Αριάνδη" αλλα δεν βρίσκω στην πάνω μπάρα να υπάρχει εικονίδειο " Λειτουργία οδήγησης" ή Hands free mode που είχε η προηγούμενη συσκευή μου samsung με android και μου ελεγε το όνομα καλούντος, χρήσιμο για εμενα κατά τις ώρες οδήγησης.

Το ερώτημα είναι εάν υπάρχει αντίστοιχη λειτουργία στο P8 Λιτε και που θα την βρώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ψαξε εδω μπας και βρεις καταλληλη ρομ να περάσεις http://emui.huawei.com/plugin.php?id=hwdownload

 

Τζίφος.

 

Εχει μόνο Μ1 Μ2 απο Huawei.

Και διάφορα άλλα.

 

Σε ευχαριστώ πάντως.

 

Εαν κάποιος άλλος έχει, ιδέα, ή έχει service κινητών κι έχει τη ROM του μοντέλου (W), ας μου το πεί να το φέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Κανεις γνωριζει?

 

Το κακό είναι πως δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις πλέον το bootloader. Κοιτά τι διάβασα στο Tech forum.

The official Huawei website no longer provides the bootloader unlock codes for your devices !!! For several weeks the official website of Huawei to request the code (unique for each terminal) returns an error message that says the ID register with Huawei to Cloud and wait 14 days, but who says he expected to receive this error message and also the Subscribing to this service Chinese I find it impossible from Italy. I tried to contact all the way Huawei but I do not want to provide the code, they are also overwhelmed by demands on their official forum but do not answer to anyone. For those who buy one today Huawei (including Honor 7 as I did) you can forget the root, recovery model and whatever else!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...