Jump to content

iPhone SE 2 (2020)


kremmydass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω! εχει κανεις εμπερια αποδοσης μπαταριας στο se με 2 sim;

 

Όχι ακόμα, όπως έγραψα πριν, δεν είχε esim διαθέσιμες, από βδομάδα. Φαντάζομαι ότι θα τρώει παραπάνω μπαταρία...

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μόνο σε εμένα φαίνεται να τρώει μεγάλο ποσοστό μπαταρία σε κατάσταση αδράνειας ;

Ενώ όταν το χρησιμοποιώ κανονικά,η μπαταρία πέφτει με αργό ρυθμό,έπεσα να κοιμηθώ για ένα 4ωρο (περίπου) και έχασε 12%.Σας φαίνεται λογικό,γιατί εμένα όχι.

Έλεγξα και την χρήση μπαταρίας και δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη παρασκηνιακή ενέργεια

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μόνο σε εμένα φαίνεται να τρώει μεγάλο ποσοστό μπαταρία σε κατάσταση αδράνειας ;

Ενώ όταν το χρησιμοποιώ κανονικά,η μπαταρία πέφτει με αργό ρυθμό,έπεσα να κοιμηθώ για ένα 4ωρο (περίπου) και έχασε 12%.Σας φαίνεται λογικό,γιατί εμένα όχι.

Έλεγξα και την χρήση μπαταρίας και δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη παρασκηνιακή ενέργεια

 

Όχι είναι πολύ. Είχες κλείσει όλες τις εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι πολύ. Είχες κλείσει όλες τις εφαρμογές?

 

Γιατί να τις κλείσει;

Και αν τις κλείσει δηλαδή κλείνουν;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τις κλείσει;

 

Να τις κλείσει γιατί να διαπιστώσει αν η πτώση της μπαταρίας οφείλεται σε κάποια από αυτές...

 

Και αν τις κλείσει δηλαδή κλείνουν;

 

Προφανώς και κλείνουν σε συνδιασμό με την απενεργοποίηση της ανανέωσης στο παρασκήνιο...

Link to comment
Share on other sites

Να τις κλείσει γιατί να διαπιστώσει αν η πτώση της μπαταρίας οφείλεται σε κάποια από αυτές...

 

 

 

Προφανώς και κλείνουν σε συνδιασμό με την απενεργοποίηση της ανανέωσης στο παρασκήνιο...

 

Δεν κλείνουν έτσι

Τις κλείνει το σύστημα μόνο του μετά από κάποια ώρα χωρίς να πειράξει ο χρήστης τίποτα

Αυτό που κανείς είναι να τις βγάζεις από την θέση τους και οι περισσότερες να ξανά ξεκινάνε πάλι στο παρασκήνιο και έτσι δημιουργείς περισσότερο μπάχαλο

 

Η κατανάλωση μπαταρίας μπορεί να ευθύνεται και στο σήμα

Εγώ έχασα και 70% σε μια νύχτα σε σημείο χωρίς σήμα

 

Πολλά μπορεί να είναι

 

Η τελευταία έκδοση επίσης δεν είναι και η καλύτερη σε μπαταρία

 

Δεν είναι μόνο ότι μπορεί να φταίει κάποια εφαρμογή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν τις κλείνω,ποτέ δεν τις έκλεινα

Και στο παλιό το se που τις είχα ανοιχτές ποτέ δεν έπεφτε τόσο η μπαταρία.Ούτως ή άλλως έχει ήδη ειπωθεί ότι δεν πρέπει να κλείνουμε τις εφαρμογές καθώς το iOS έχει σχεδιαστεί για να κρατάμε τις εφαρμογές και ανοιχτές και να τις "σκοτώνουμε" μόνο όταν αυτές παγώνουν

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνουν έτσι

Τις κλείνει το σύστημα μόνο του μετά από κάποια ώρα χωρίς να πειράξει ο χρήστης τίποτα

Αυτό που κανείς είναι να τις βγάζεις από την θέση τους και οι περισσότερες να ξανά ξεκινάνε πάλι στο παρασκήνιο και έτσι δημιουργείς περισσότερο μπάχαλο

 

Μια χαρά κλείνουν. Διάβασες προσεκτικά τι έγραψα παραπάνω? Πως να ξαναξεκινήσουν στο παρασκήνιο άμα έχεις απενεργοποιημένη την επιλογή αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, δεν χρειάζεται να κλείνουμε τις εφαρμογές, περισσότερο κακό κάνει παρά καλό.

Πολλοί το μπερδεύουν και νομίζουν ότι είναι task manager και ότι όλες οι εφαρμογές που είναι εκεί τρέχουν και τρώνε μπαταρία. Δεν είναι έτσι. Δεν είναι task manager, είναι λίστα με τις τελευταίες εφαρμογές που χρησιμοποίησες, άσχετα αν τρέχουν ή όχι.

 

πχ μετά από restart θα είναι πάλι εκεί, ή ακόμα και μετά από επαναφορά και στήσιμο απ την αρχή, πάλι εκεί θα είναι η λίστα.

Όσες εφαρμογές δεν έχουμε αφήσει να τρέχουν στο παρασκήνιο θα κλείσουν μόνες τους

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρά κλείνουν. Διάβασες προσεκτικά τι έγραψα παραπάνω? Πως να ξαναξεκινήσουν στο παρασκήνιο άμα έχεις απενεργοποιημένη την επιλογή αυτή?

 

 

Δεν κλείνουν γιατί δεν είναι όλες ανοικτές. Μπορείς να κλείσεις πχ την τελευταία ή την προτελευταία εφαρμογή που χρησιμοποίησες 2-3 λεπτά πριν αλλά δεν μπορείς να κλείσεις την εφαρμογή που είναι τελευταία στην λίστα, γιατί απλά δεν τρέχει.

Δεν δείχνει τις ενεργές εφαρμογές, δείχνει τις πρόσφατα χρησιμοποιημένες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνουν γιατί δεν είναι όλες ανοικτές. Μπορείς να κλείσεις πχ την τελευταία ή την προτελευταία εφαρμογή που χρησιμοποίησες 2-3 λεπτά πριν αλλά δεν μπορείς να κλείσεις την εφαρμογή που είναι τελευταία στην λίστα, γιατί απλά δεν τρέχει.

Δεν δείχνει τις ενεργές εφαρμογές, δείχνει τις πρόσφατα χρησιμοποιημένες εφαρμογές.

 

Σύμφωνα με την Apple σου δείχνει τις ενεργές εφαρμογές και μπορείς να τις κλείσεις. Απλά σου λέει να τις κλείνεις μόνο άμα δεν ανταποκρίνονται...

 

https://support.apple.com/en-us/HT201330

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Apple σου δείχνει τις ενεργές εφαρμογές και μπορείς να τις κλείσεις. Απλά σου λέει να τις κλείνεις μόνο άμα δεν ανταποκρίνονται...

 

https://support.apple.com/en-us/HT201330

 

 

Από το link σου

 

Force close an app

  1. On an iPhone X or later, or an iPad with iOS 12 or later, or iPadOS, from the Home screen, swipe up from the bottom of the screen and pause slightly in the middle of the screen. On an iPhone 8 or earlier, double-click the Home button to show your most recently used apps
  2. Swipe right or left to find the app that you want to close.
  3. Swipe up on the app's preview to close the app.

When your recently used apps appear, the apps aren’t open, but they're in standby mode to help you navigate and multitask. You should force an app to close only if it’s unresponsive.

 

 

 

όπως σου είπα και εγώ, η εφαρμογή που δεν αποκρίνεται και έτρεξες πρόσφατα θα είναι προφανως ανοικτή. Οι υπόλοιπες όχι απαραίτητα. Μπορεί να είναι ανοικτή αν την έτρεξες πολύ πρόσφατα ή αν τρέχει κάτι στο παρασκήνιο (πχ podcast, μουσική κτλ), μπορεί να είναι σε standby, μπορεί και εντελώς κλειστή. Αν κλείσεις την standby κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό

Η λίστα είναι εκεί και μετά από restart και μετά από επαναφορά από backup.

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κλείνουν. Διάβασες προσεκτικά τι έγραψα παραπάνω? Πως να ξαναξεκινήσουν στο παρασκήνιο άμα έχεις απενεργοποιημένη την επιλογή αυτή?

 

Οι εφαρμογές όλες του συστήματος ξεκινάνε ξανά

Επίσης κάποιες εφαρμογές που δέχονται ειδοποιήσεις κι αυτές ξεκινάνε όπως viber και αλλά τέτοια

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από το link σου

 

 

 

όπως σου είπα και εγώ, η εφαρμογή που δεν αποκρίνεται και έτρεξες πρόσφατα θα είναι προφανως ανοικτή. Οι υπόλοιπες όχι απαραίτητα. Μπορεί να είναι ανοικτή αν την έτρεξες πολύ πρόσφατα ή αν τρέχει κάτι στο παρασκήνιο (πχ podcast, μουσική κτλ), μπορεί να είναι σε standby, μπορεί και εντελώς κλειστή. Αν κλείσεις την standby κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό

Η λίστα είναι εκεί και μετά από restart και μετά από επαναφορά από backup.

 

Έχουν αναλυθεί παρά πολλές φορές

Δεν είναι task killer

Το σύστημα μόνο του έχει 5 στάδια που βάζει τις εφαρμογές

Όταν εσυ πας και «κλείνεις» ειδικά τις μαμά εφαρμογές όπως ρυθμίσεις, μηνύματα, τηλέφωνο και αλλά κανείς μεγαλύτερη ζημιά

Απασχολείς τον επεξεργαστή για να τις κλείσει, μετά ξανά ανοίγουν και αδικα βασανίζεσαι

 

Αυτά είναι υπολείμματα από την χρήση των Windows

Εδώ δεν είναι έτσι το λειτουργικό στημένο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι task killer

 

Αυτά είναι υπολείμματα από την χρήση των Windows

Εδώ δεν είναι έτσι το λειτουργικό στημένο

 

 

Το ίδιο πράγμα λέμε. Αν δεν έχει κολλήσει μια εφαμρογή δεν έχει νόημα να το κάνεις και κυρίως δεν τρέχουν όλα όσα βλέπεις στην λίστα.

 

 

Το λειτουργικό δεν χρειάζεται καθαρισμό μνήμης όπως το android. Και αν κάνεις μόνο σου (power button -> home button) κτλ, η ελεύθερη μνήμη θα πέσει πολύ αλλά σχεδόν αμέσως θα πάει πάλι στα ίδια επίπεδα με πριν. Θα ξεκινήσουν πάλι οι εφαρμογές συστήματος όπως είπες

 

 

Μου ήρθε η θήκη σήμερα, spigen neo hybrid herringbone, να είχα και το τηλέφωνο :p

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα λέμε. Αν δεν έχει κολλήσει μια εφαμρογή δεν έχει νόημα να το κάνεις και κυρίως δεν τρέχουν όλα όσα βλέπεις στην λίστα.

 

 

Το λειτουργικό δεν χρειάζεται καθαρισμό μνήμης όπως το android. Και αν κάνεις μόνο σου (power button -> home button) κτλ, η ελεύθερη μνήμη θα πέσει πολύ αλλά σχεδόν αμέσως θα πάει πάλι στα ίδια επίπεδα με πριν. Θα ξεκινήσουν πάλι οι εφαρμογές συστήματος όπως είπες

 

 

Μου ήρθε η θήκη σήμερα, spigen neo hybrid herringbone, να είχα και το τηλέφωνο :p

 

Δεν έκανα αντιπαράθεση σε αυτό που είπες

Απλά προσθήκη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επισήμως πήρα το πρώτο μου dongle.

Πήρα το Belkin rockstar (Lightning x2) το έχει κανένας να μου πει εντυπώσεις.Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι η ανθεκτικότητα του καλωδίου,μιας και είμαι σίγουρος πως η ποιότητα ήχου/φόρτισης θα είναι εξαιρετική

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,μόνο σε εμένα φαίνεται να τρώει μεγάλο ποσοστό μπαταρία σε κατάσταση αδράνειας ;

Ενώ όταν το χρησιμοποιώ κανονικά,η μπαταρία πέφτει με αργό ρυθμό,έπεσα να κοιμηθώ για ένα 4ωρο (περίπου) και έχασε 12%.Σας φαίνεται λογικό,γιατί εμένα όχι.

Έλεγξα και την χρήση μπαταρίας και δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη παρασκηνιακή ενέργεια

 

Χρησιμοποιω αυτο τον οδηγο εδω και χρονια, λογικα θα δεις σημαντικη διαφορα

https://www.payetteforward.com/why-does-my-iphone-battery-die-so-fast-heres-the-real-fix/

Link to comment
Share on other sites

 

Η εμπειρία χρήσης με τον τερατώδη επεξεργαστή είναι σε άλλο επίπεδο που δεν παρέχει ούτε το καλύτερο Android.

 

 

Ποια ειναι η εξαιρετική ακριβως εμπειρια χρησης απο μια συσκευη 4.7ιντσων το 2020 ?

 

Σε video/ταινιες/παιχνιδια?Μικροτερη οθονη=κατωτερη εμπειρια χρησης(και ας εχει και στερεο ηχεια).

Σε web browsing και αναγνωση email επισης η εμπειρια χρησης ειναι κατωτερη παλι λογω της μικροτερης οθονης,αφου αναγκαζεσαι να κανεις περισσοτερο σκρολαρισμα.

Ακομα και στο πληκτρολόγιο,μικροτερη οθονη σημαινει πιο συχνα λαθη,ειδικα για οποιον δεν εχει μικρα δακτυλα.

Και για την καμερα,πλεον στα χρηματα αυτα βρισκεις συσκευες οι οποιες κανουν παπαδες. 2020 εχουμε πλεον,οχι 2017.

Τελος η αυτονομια που ειναι τοσο...μετρια(παλι για δεδομενα 2020) και το κερασακι στην τουρτα ειναι ο αργος φορτιστης.

 

Αν προσφερει εξαιρετικη εμπειρια χρησης το Iphone se λοιπον,το Iphone 11pro τι εμπειρια προσφερει?Διαγαλαξιακη?

 

Πολυ καλη εμπειρια χρησης που προσφερει το κινητο ειναι

α)αν θες να μιλησεις στα τηλεφωνα που δεν σε κουραζει να το κρατας στο χερι(κατι βεβαια που μπορεις να το κανεις και με παλιοτερες/φθηνοτερες συσκευες της apple

β)αν θες να το αντιμετωπισεις σαν ενα ipod πχ για γυμναστήριο/τρεξιμο,παλι λογω του μαζεμενου μεγεθους(κατι που επισης μπορεις να κανεις και σε παλιοτερες/φθηνοτερες συσκευες της εταιρειας).

 

Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν θα βολεψει κοσμο η συσκευη αυτη(οπως βολεψε και το τελευταιο iphone 8).Απλα ειναι λιγο αστειο να μιλαμε για φοβερη(συνολικα) εμπειρια χρησης σε τετοια συσκευη την παρουσα χρονικη στιγμη και σε αυτα τα χρηματα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η εξαιρετική ακριβως εμπειρια χρησης απο μια συσκευη 4.7ιντσων το 2020 ?

 

Σε video/ταινιες/παιχνιδια?Μικροτερη οθονη=κατωτερη εμπειρια χρησης(και ας εχει και στερεο ηχεια).

Σε web browsing και αναγνωση email επισης η εμπειρια χρησης ειναι κατωτερη παλι λογω της μικροτερης οθονης,αφου αναγκαζεσαι να κανεις περισσοτερο σκρολαρισμα.

Ακομα και στο πληκτρολόγιο,μικροτερη οθονη σημαινει πιο συχνα λαθη,ειδικα για οποιον δεν εχει μικρα δακτυλα.

Και για την καμερα,πλεον στα χρηματα αυτα βρισκεις συσκευες οι οποιες κανουν παπαδες. 2020 εχουμε πλεον,οχι 2017.

Τελος η αυτονομια που ειναι τοσο...μετρια(παλι για δεδομενα 2020) και το κερασακι στην τουρτα ειναι ο αργος φορτιστης.

 

Αν προσφερει εξαιρετικη εμπειρια χρησης το Iphone se λοιπον,το Iphone 11pro τι εμπειρια προσφερει?Διαγαλαξιακη?

 

Πολυ καλη εμπειρια χρησης που προσφερει το κινητο ειναι

α)αν θες να μιλησεις στα τηλεφωνα που δεν σε κουραζει να το κρατας στο χερι(κατι βεβαια που μπορεις να το κανεις και με παλιοτερες/φθηνοτερες συσκευες της apple

β)αν θες να το αντιμετωπισεις σαν ενα ipod πχ για γυμναστήριο/τρεξιμο,παλι λογω του μαζεμενου μεγεθους(κατι που επισης μπορεις να κανεις και σε παλιοτερες/φθηνοτερες συσκευες της εταιρειας).

 

Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν θα βολεψει κοσμο η συσκευη αυτη(οπως βολεψε και το τελευταιο iphone 8).Απλα ειναι λιγο αστειο να μιλαμε για φοβερη εμπειρια χρησης σε τετοια συσκευη.

 

Η εμπειρία χρήσης δεν έχει να κάνει με το μέγεθος οθόνης

Για εσένα ίσως είναι παράγοντας αλλά δεν είναι γενικό φαινόμενο

Μια χαρά εμπειρία προσφέρει το συγκεκριμένο τηλέφωνο από θέμα ταχύτητας οθόνης ήχου κάμερας και μεγέθους για χρήση με το ένα χέρι

 

Όπως λες με τα δικα σου θέλω, πχ με τα δικα μου θέλω που είμαι το καλοκαίρι συνέχεια με την μηχανή δεν με βολεύει κανένα κινητό με μεγάλο μέγεθος άρα το xs max, 11 pro max και λοιπά δεν μου προσφέρουν εμπειρία χρήσης αν βάλουμε παράγοντα την οθόνη και μόνο

Δεν βγαίνει όμως συμπέρασμα έτσι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η εξαιρετική ακριβως εμπειρια χρησης απο μια συσκευη 4.7ιντσων το 2020 ?

 

Γιατί δεν μπορούν κάποιοι να καταλάβουν ότι υπάρχει μια μεγάλη κατηγορία η οποία συνειδητά θα επιλέξει μια οθόνη σε αυτό το μέγεθος; Και ότι το μικρό μέγεθος αποτελεί μεγάλο μέρος της εμπειρίας χρήσης;

Πρέπει να έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες με το ζόρι;

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση με το ένα χέρι του παλιού σχήματος και UI των iPhones είναι για πολλούς (και για μένα) ανώτερη για κινηση on the go και για άθληση.

 

Το λέω με πλήρη επίγνωση έχοντας 11Pro και 7 ταυτόχρονα. Και η σύζυγος έχει το XR.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 2 (2020)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...