Jump to content

Παρουσιάστηκε το Xiaomi Mi 10 Lite με τιμή €350 και 5G


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Το πιο προσιτό 5G smartphone της αγοράς παρουσίασε η Xiaomi και δεν είναι άλλο από το Xiaomi Mi 10 Lite, το οποίο θα έχει τιμή €350 στην Ευρώπη.

 

Φυσικά, έχει αρκετές διαφορές από τα μεγάλα του "αδερφάκια", τα Mi 10 και Mi 10 Pro. Μιας που τα αναφέραμε, τα μοντέλα αυτά θα γίνουν διαθέσιμα και στη χώρα μας μέσα στον Απρίλιο, αν όλα πάνε καλά, ενώ οι τιμές τους θα είναι €799-899 (8/128GB-8/256) για το Mi 10 και €899 για το Pro (8/256), ή ελαφρώς υψηλότερες.

 

Το Mi 10 Lite 5G έχει στο εσωτερικό του το Qualcomm Snapdragon 765G, το οποίο ψύχεται χάρη στην τεχνολογία LiquidCool. Η οθόνη του έχει AMOLED panel με διαγώνιο 6,57" και notch-σταγόνα με selfie κάμερα 16MP. Στο πίσω μέρος του υπάρχει μια τετραπλή κάμερα με κύριο αισθητήρα 48MP, αν και δε ξέρουμε άλλες λεπτομέρειες προς το παρόν. Η μπαταρία της συσκευής έχει χωρητικότητα 4.160mAh και επαναφορτίζεται μέσω 20W φορτιστή ενώ το βάρος της ανέρχεται στα 192 γραμμάρια.

 

Θα είναι διαθέσιμο σε λευκό, γκρι και πράσινο χρώμα με 64 ή 128GB αποθηκευτικού χώρου, έναντι €350 ή €400 αντίστοιχα.

 

[via]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φρικτές!

Και περιμενα την global του Mi 10 .. δεν βλέπω φως.

Αντίστοιχη απογοήτευση θα έχουν και οι τιμές των global K30 pro και zoom φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

To mi 10 να ερθει Ελλαδα 249 και το mi 10 lite να μην ξεπερναει τα 150 ευρω!!!Καποια στιγμη θα πρεπει να σχολιαζει η λογικη και οχι τα πορτοφολια μας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να έχει ούτε υπέρυθρες ούτε nfc!

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_10_lite_5g-10159.php

Εκτός αν είναι νωρίς ακόμα και τα προσθέσουν αργότερα.

 

Εδώ το Pro είναι ήδη στο χιλιάρικο...

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_10_pro_5g-10055.php

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει 350 το mi 10 lite χτυπάς ένα mi 9 και δεν.σσχολεισαι καν . Xiaomi σε αγαπάμε αλλά ναι είναι τελείως λάθος η εποχή που ξεκίνησες ανατιμήσεις....
Link to comment
Share on other sites

To mi 10 να ερθει Ελλαδα 249 και το mi 10 lite να μην ξεπερναει τα 150 ευρω!!!Καποια στιγμη θα πρεπει να σχολιαζει η λογικη και οχι τα πορτοφολια μας.

Υπερβάλεις, όπως η χιαομι που ανέβασε έτσι τις τιμές :/

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πιστεύατε πως η Xiaomi θα φτάσει σε αυτή τη θέση και δεν θα ανεβάσει τιμές; Το ίδιο δεν έκανε η Huawei; Το ίδιο θα κάνει και οποιαδήποτε εταιρεία ανέβει σε αυτήν την θέση! Είτε κινέζικη είναι, είτε ταϊβανέζικη είναι κλπ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πιστεύατε πως η Xiaomi θα φτάσει σε αυτή τη θέση και δεν θα ανεβάσει τιμές; Το ίδιο δεν έκανε η Huawei; Το ίδιο θα κάνει και οποιαδήποτε εταιρεία ανέβει σε αυτήν την θέση! Είτε κινέζικη είναι, είτε ταϊβανέζικη είναι κλπ.

 

Ανεβαίνουν και οι μισθοί στην Κίνα. Δε θα έμεναν πάντα έτσι. Το θέμα είναι να είναι ποιοτικά τα προιόντα. Η τιμή είναι ένας παράγοντας. Αλλά δεν είναι καθοριστικός.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνουν και οι μισθοί στην Κίνα. Δε θα έμεναν πάντα έτσι. Το θέμα είναι να είναι ποιοτικά τα προιόντα. Η τιμή είναι ένας παράγοντας. Αλλά δεν είναι καθοριστικός.

Λογικό. Το ένα φέρνει το άλλο. Όταν καταφέρνεις να φέρεις την εταιρεία στις πρώτες τέσσερις θέσεις παγκοσμίως, να μην ανέβουν οι μισθοί;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δεδομένο πλέον οτι ολες οι συσκευές θα ειναι πανάκριβες,σε λιγα χρονια και το mid range κινητό θα ειναι για λιγους!
Link to comment
Share on other sites

To mi 10 να ερθει Ελλαδα 249 και το mi 10 lite να μην ξεπερναει τα 150 ευρω!!!Καποια στιγμη θα πρεπει να σχολιαζει η λογικη και οχι τα πορτοφολια μας.

 

Μήπως να σε πληρώσουν κιόλας για να το αγοράσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Τα λέγαμε ότι ακόμα και οι εταιρίες τύπου Xiaomi (και Huawei λίγο πιο παλιά) παίζαν συγκεκριμένο παιχνίδι με νομοτελειακή ημ/νία λήξης.

Δεν είναι άξιο απορίας το συγκεκριμένο,κάπως πρέπει και αυτές να βγάλουν χρήματα,αφού παίζαν με losses.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

To προβλημα με αυτες τις τιμές ειναι αν μπορει το brand name σου να τις δικαιολογησει. To κοστος κατασκευης ειναι η μιση μονο δουλεια. Το ερωτημα ειναι αν πράγματι πιστευει κανεις οτι η xiaomi ειναι το ίδιο με Samsung και Apple.

Aυτο φαινεται και απ την αξια μεταπωλησης. Tα xiaomi χανουν τοσο πολυ και τοσο γρηγορα την αξια τους ,που ουσιαστικα δε συμφερει να τα πουλησεις ,αλλα να τα χαρισεις σε συγγενείς ή να τα κρατήσεις μέχρι να ψοφησουν.

Καλυτερη αγορα θα ήταν πχ ενα περσινο mi 9t pro απ την infoquest στα 400,αλλιως με λιγη υπομονη εκει θα παει σε λιγους μηνες και το mi 10.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβάλεις, όπως η χιαομι που ανέβασε έτσι τις τιμές :/

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπαρχουν ακομη εταιρειες ντουγκι , μουγκι , κομποτ ,νιαου και γαβ :) που μπορεις να τιμησεις , οι οποιες και οι ιδιες οταν και αν παρουν θεση χαλιφη και αυτες θα ανεβασουν τις τιμες τους.Επισης μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και αλουμινοκουτα με οθονες των 1500 ευρω.Αλλα ξεχασα...καποιοι τα αξιζουν και δεν υπερβαλουν.

 

 

Μήπως να σε πληρώσουν κιόλας για να το αγοράσεις ?

 

Μηπως να παρεις s20 ultra 5g 1400 ευρω να πιασουν τοπο τα λεφτα σου ? :p

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη αγορα θα ήταν πχ ενα περσινο mi 9t pro απ την infoquest στα 400,αλλιως με λιγη υπομονη εκει θα παει σε λιγους μηνες και το mi 10.

 

Καπως έτσι πάει πια.

Προσωπικά θεωρω καλύτερη επιλογή τις περσινές ναυαρχίδες γιατι ενώ έχουν σχετικά μικρές διαφορές σε αυτά που προσφέρουν επι τις πράξεος έχουν τεράστια διαφορά στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση είναι λογική. Μόνο το γεγονός ότι από εκεί που είχες μία κάμερα πίσω έχεις βάλει 4, το κόστος αυξάνεται. Επίσης όπως αναφέρθηκε, αυξάνονται οι μισθοί στην Κίνα. Αντίστοιχα υπάρχει και πληθωρισμός. Για την ώρα όντως ένα mi9 φαίνεται καλύτερο αλλά σε βάθος χρόνου θα αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμμετέχω σε εξηγήσεις έτερες πλην του οπτικά προφανούς, ότι όταν ένα κινητό αρχίζει να φορτώνεται με κάμερες, μια, δυο, τρεις, τέσσερις κλπ, με ολοένα και αυξανόμενα MP και OIS και με ΑΙ και με ό,τι άλλο, ε όλο αυτό συσσωρεύεται και αρχίζει να φορτώνει το κόστος του μηχανήματος. Αυτό που δε κάνει κανένας κατασκευαστής είναι να δώσει ένα modular μοντέλο όπου του π.χ. θα μπορούσες να'χεις βασικές κάμερες ή καθόλου κάμερες με αντίτιμο μια ποιοτικότερη οθόνη ή ένα ισχυρότερο επεξεργαστή ή περισσότερη μνήμη ραμ κλπ Νομίζω ότι στη παρούσα περίοδο πληρώνουμε τις κάμερες αλλά ο κόσμος γουστάρει να'χει αναλυτικότερες φωτό και έχει να πάει μπροστά αυτό το trend μέχρι να βαρεθεί ο κόσμος και να μpουχτίσει από MP και πελώρια jpeg που δε θα τα κάνει στο 95%.. τίποτα. To άλλο trend είναι τώρα με το 5G μια και όλοι αισθάνονται ότι χρειάζονται τη ταχύτητα και είναι απολύτως σεβαστό αυτό.. μόνο που το 5G θέλει νέα modem σε νέα chipset και να'σου πως αρχίζει να πεταρίζει η τιμή. Εγώ τα 400 που λέει τα βρίσκω εύλογη αρχική τιμή, τόσο λάθος να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμμετέχω σε εξηγήσεις έτερες πλην του οπτικά προφανούς, ότι όταν ένα κινητό αρχίζει να φορτώνεται με κάμερες, μια, δυο, τρεις, τέσσερις κλπ, με ολοένα και αυξανόμενα MP και OIS και με ΑΙ και με ό,τι άλλο, ε όλο αυτό συσσωρεύεται και αρχίζει να φορτώνει το κόστος του μηχανήματος. Αυτό που δε κάνει κανένας κατασκευαστής είναι να δώσει ένα modular μοντέλο όπου του π.χ. θα μπορούσες να'χεις βασικές κάμερες ή καθόλου κάμερες με αντίτιμο μια ποιοτικότερη οθόνη ή ένα ισχυρότερο επεξεργαστή ή περισσότερη μνήμη ραμ κλπ Νομίζω ότι στη παρούσα περίοδο πληρώνουμε τις κάμερες αλλά ο κόσμος γουστάρει να'χει αναλυτικότερες φωτό και έχει να πάει μπροστά αυτό το trend μέχρι να βαρεθεί ο κόσμος και να μpουχτίσει από MP και πελώρια jpeg που δε θα τα κάνει στο 95%.. τίποτα. To άλλο trend είναι τώρα με το 5G μια και όλοι αισθάνονται ότι χρειάζονται τη ταχύτητα και είναι απολύτως σεβαστό αυτό.. μόνο που το 5G θέλει νέα modem σε νέα chipset και να'σου πως αρχίζει να πεταρίζει η τιμή. Εγώ τα 400 που λέει τα βρίσκω εύλογη αρχική τιμή, τόσο λάθος να κάνω;
Χαζομάρες! Έβαλε 5 κάμερες και τι; Το Mi Note 10 που έχει σχεδόν τις ίδιες, που είναι η τιμή του; Δηλαδή τα 450 και 500 επιπλέον ευρώ από το περσινό Mi9, δικαιολογούνται μόνο από μερικούς φακούς και την ασύρματη φόρτιση που είχε και το προηγούμενο μοντέλο; Φτάνεις που φτάνεις να ζητάς 1000αρικο, βάλε ip68, βάλε μια οθόνη με περισσότερη ανάλυση, βάλε SD card. Τι τσιγκουνιες αλά Huawei και 1000+;

 

Και πριν πεταχτεί κάποιος να μου πει για το ακριβότερο chip (snap 865), τότε πως γίνεται το k30 Pro να έχει το ένα τρίτο της τιμής;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρες! Έβαλε 5 κάμερες και τι; Το Mi Note 10 που έχει σχεδόν τις ίδιες, που είναι η τιμή του; Δηλαδή τα 450 και 500 επιπλέον ευρώ από το περσινό Mi9, δικαιολογούνται μόνο από μερικούς φακούς και την ασύρματη φόρτιση που είχε και το προηγούμενο μοντέλο; Φτάνεις που φτάνεις να ζητάς 1000αρικο, βάλε ip68, βάλε μια οθόνη με περισσότερη ανάλυση, βάλε SD card. Τι τσιγκουνιες αλά Huawei και 1000+;

 

Και πριν πεταχτεί κάποιος να μου πει για το ακριβότερο chip (snap 865), τότε πως γίνεται το k30 Pro να έχει το ένα τρίτο της τιμής;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η αλήθεια είναι παρα φουσκωσε τη τιμή σε m10 Pro.

Κάνα 200-250αρι φθηνότερα θα ήταν πιο νορμάλ τιμολογημενο.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι παρα φουσκωσε τη τιμή σε m10 Pro.

Κάνα 200-250αρι φθηνότερα θα ήταν πιο νορμάλ τιμολογημενο.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Εκτός Ευρώπης διάβασα ότι θα κοστίζει 670€ τρομερή διαφορά αν ισχύει

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι παρα φουσκωσε τη τιμή σε m10 Pro.

Κάνα 200-250αρι φθηνότερα θα ήταν πιο νορμάλ τιμολογημενο.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Εγώ πολύ φοβάμαι Άλεξ, ότι και η OnePlus θα παραφουσκωσει τις τιμές με το νέο μοντέλο και ας μην έχει τις τεράστιες διαφορές από τα 7αρια. Θα σου πει έβαλα ασύρματη φόρτιση και αντίστροφη ασύρματη φόρτιση, έβαλα τον 865, ίσως βάλει ip68 πιστοποίηση και θα σου πει μετά, σκάσε 900+ και ας μην αναβαθμισα την κάμερα σε σχέση με πέρυσι και ας έχει το ίδιο σασί με πέρυσι.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκτός Ευρώπης διάβασα ότι θα κοστίζει 670€ τρομερή διαφορά αν ισχύει

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με μονοετή εγγύηση; Θα σκάσεις (όχι εσύ προσωπικά) 600-650 ευρώ για κάτι τέτοιο; Και ποιο απ'ολα τα μοντέλα θα κάνει 670; Το απλό Mi10; Το Mi10 Pro; Ποιες εκδόσεις τους; Οι 8/128 η οι 8/256;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός Ευρώπης διάβασα ότι θα κοστίζει 670€ τρομερή διαφορά αν ισχύει

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τέτοια αξία κινητό δεν αγοράζω απ έξω σε καμία περίπτωση.

Από Ευρώπη και αυτή τη τιμή τρώγεται έστω μετά πολλούς μήνες αν ενδιαφερομουν φυσικά.

Εγώ πολύ φοβάμαι Άλεξ, ότι και η OnePlus θα παραφουσκωσει τις τιμές με το νέο μοντέλο και ας μην έχει τις τεράστιες διαφορές από τα 7αρια. Θα σου πει έβαλα ασύρματη φόρτιση και αντίστροφη ασύρματη φόρτιση, έβαλα τον 865, ίσως βάλει ip68 πιστοποίηση και θα σου πει μετά, σκάσε 900+ και ας μην αναβαθμισα την κάμερα σε σχέση με πέρυσι και ας έχει το ίδιο σασί με πέρυσι.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι βλέπω κάνα 80-100 ευρώ πάνω σε σχέση με 7 Pro

Περίπου 760-780 το 8/128 και 840-860 το 8/256.

 

Παντως και η κάμερα θα είναι αρκετά αναβαθμισμενη διαβάζω άρα δεν θεωρώ υπερβολικά αν είναι σε αυτά τα επίπεδα κυμανθεί η τιμή.

 

Δεν θα έχει να ζηλέψει πολλά από Samsung η Huawei και προφανώς xiaomi με mi10 pro.

 

Καλώς ή κακώς τα extra features στοιχίζουν

 

Πλέον που σε επίπεδο hardware και features συγκλίνουν όλες οι προτάσεις το παιχνίδι θα παιχθεί στο λογισμικό, το οικοσύστημα η το after sales support μαζί βέβαια με προσωπικές προτιμήσεις καταναλωτή.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...