Jump to content

Η καλύτερη σκηνή σε ταινία;


dimisakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε θα το μετανιώσεις, είναι αρκετά σκληρή, αλλά είναι από τις ταινίες που σε σημαδεύουν.

 

Ναι δες το trela7...εγω παντως την εχω σαν 2η καλυτερη στην λιστα μου!!! ;);)

 

εεε αφου το λενε δυο ανθρωποι, θα το ψαξω και θα το δω... ελπιζω να εχετε δικιο, αν και αυτο το ειναι σκληρη και θα με σημαδεψει με εσκιαξε λιγο... ταινιες που με εχουν σημαδεψει η καθεμια για ξεχωριστο λογο ειναι ο "κυκλος των χαμενων ποιητων", "το πρασινο μιλι" και το million dollar baby!

 

μιας και το εθιξα, η καλυτερη σκηνη μου απο το πρασινο μιλι ηταν εκει που ο μαυρουλης γιγαντας βαδιζε στο πρασινο μιλι και κανεις δεν ηθελε να τον ακολουθησει γιατι ηξεραν την αληθεια... απιστευτη ταινια... απο το million dollar baby θα ξεχωριζα μια σκηνη μποξ που προκαλεσε πολλα στην χιλαρι.. δεν λεω περισσοτερα γιατι καποιος μπορει να μην το εχει δει και απο τον κυκλο των χαμενων ποιητων η σκηνη που αναφερθηκε με το oh captain αλλα και η αλλη που δινεται η λυση στο ολο δραμα του αγοριου...

 

επισης μου αρεσε παρα πολυ μια σκηνη απο την ταινια alfie με τον τζουντ λο, που με σοκαρε γιατι πραγματικα ηταν τοσο κυνικη!!! εκει που

η σουζαν σαραντον παραδεχτηκε οτι κερατωσε τον ξανθο μας κουκλο με καποιον αλλον. και στην ερωτηση του τι παραπανω ειχε αυτος απο μενα, ειπε: he is younger than you!!!! απιστευτη σκηνη!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο τον κυκλο των χαμενων ποιητων η σκηνη που αναφερθηκε με το oh captain αλλα και η αλλη που δινεται η λυση στο ολο δραμα του αγοριου...

 

επισης μου αρεσε παρα πολυ μια σκηνη απο την ταινια alfie με τον τζουντ λο, που με σοκαρε γιατι πραγματικα ηταν τοσο κυνικη!!! εκει που

η σουζαν σαραντον παραδεχτηκε οτι κερατωσε τον ξανθο μας κουκλο με καποιον αλλον. και στην ερωτηση του τι παραπανω ειχε αυτος απο μενα, ειπε: he is younger than you!!!! απιστευτη σκηνη!

 

Kαλά, στον κύκλο των χαμένων ποιητών πολύ κλάμα βρε παιδί μου!

Όσο για τον Alfie, όσο τεκνό και να'ναι το αγόρι, του άξιζε να την πάθει γιατί τον είχε πάρει πολύ ψηλά τον αμανέ!

 

Άλλη μια σκηνή που θυμήθηκα, στο "Σινεμά ο παράδεισος" εκεί που ο Αλφρέντο(νομίζω έτσι τον έλεγαν...) έλεγε στον μικρό να φύγει από τη Νάπολι και να μην ξαναγυρίσει αν θέλει να καταφέρει κάτι στη ζωή του. Κομμάτια έγινα, με όλη την ταινία γενικά, πολύ κλάμα κ εκεέ! Όπως καταλάβατε το'χω λίγο εύκολο το δάκρυ!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η σκηνή όπου φιλιούνται η Αμελί και ο Νίνο. Η απόλυτη σιωπή και ούτε ένα φιλί στο στόμα...! Όπως και η σκηνή όπου η Αμελί βλέπει την κασέτα που της έστειλε ο "Γυάλινος άνθρωπος". Γενικά όλη η ταινία ήταν εξαιρετική!

 

Στο trainspotting, όταν ο Ewan McGregor ήταν στο δωμάτιό του και πέρναγε στερητικό σύνδρομο βλέποντας οράματα.

 

Στο Moulin Rouge η σκηνή που τραγουδάνε το "Roxanne".

 

+3 απο τις πολύ καλές σκηνές κ οι τρεις...

 

[τη σκηνή του στερητικού την έχουμε δει και σε παρωδία από το Family guy (Stewie) ειχα πεθάνει στο γέλιο:lol::lol:]

 

όμως η αλήθεια είναι πως μπορώ χαλαρά να φτιάξω μια top 100 λίστα από κορυφαίες σκηνές ταινιών...με το να λέμε μία και δύο ακηνές αδικούμε 107 χρόνια κινηματογραφικής ιστορίας!!

μερικά παραδείγματα κορυφαίων σκηνών:

Metropolis: οι εργατες που βγαίνουν σαν υπνωτισμένα ρομπότ και θυσιάζονται στο θεο/μηχανή

Θωρικτό Ποτεμκιν: η σκηνή της μάχης στις σκάλες, με το καροτσάκι που κατρακυλάει

Η 7η σφραγίδα: ο πρωταγωνιστής παίζει σκάκι με το Χάρο

Ψυχώ: η κλασική σκηνή στο ντουζ

Τα πουλιά: η κλασική σκηνή με τα πουλιά (ε νταξει πως αλλιώς να την περιγράψω?)

The Life of Brian: οι σκηνές που όλοι τον περνάνε για μεσία, όλη η "φρενίτιδα" του πλήθους και φυσικά η τελευταία σκηνή.

The Matrix: η σκηνή που ο Neo παίρνει το κόκκινο χάπι και ξυπνάει στον αληθινό κόσμο, εκεί που μας δείχνει την ατελείωτη "καλλιέργεια" ανθρώπων από τις μηχανές (όσες φορές κ να δω αυτή τη σκηνή ανατριχιάζω)

Τιτανικός: η ταινία μούφα, αλλά η σκηνή που το πλοίο βουλιάζει και οι μουσικοί λένε, ας παίξουμε κι αυτό το τραγούδι ανατριχιαστική

Χορεύοντας στο σκοτάδι/ Δαμάζοντας τα κύματα/Dogville: τελευταία σκηνή (το ξέρατε ότι είναι ένα είδος τριλογίας?)

Fight club/ se7en: επίσης τελευταία σκηνή

Ψαλιδοχέρης: πολλές πανέμορφες σκηνές, αγαπημένη μου, εκεί που προσπαθεί να φάει "σαν άνθρωπος" και παλεύει μια ώρα με ένα μπιζέλι

Jeux d enfants (love me if you dare): το κλασικό φιλί στη βροχή

Little Miss Sunshine: εκει που ανεβαίνει όλη η οικογένεια στην πίστα

 

και 2 που είδα πρόσφατα, που δεν έχουν καμια εξέχουσα θέση στην ιστορία του κιν/γράφου αλλά καποιες σκηνές τους μου άρεσαν πάρα πολύ:

Finding Neverland: λατρεύω μια πολύ μικρη σκηνή που ο πρωταγωνιστής και η γυναίκα του, αποξενωμένοι πια ο ενας απ τον άλλο, ανεβαίνουν μετά το δείπνο στα δωμάτιά τους, αυτή ανοίγει την πόρτα και μπαίνει σε ένα συνηθισμένο δωμάτιο (γιατί είναι μια συνηθισμένη γυναίκα της καλής κοινωνίας με συνηθισμένες σκέψεις) και αυτός ανοίγει την πόρτα και απο πίσω τον περιμένει ένα πολύ δυνατό φως, σα να μπαίνει σε έναν άλλο κόσμο (γιατί είναι συγγραφέας και έχει στο μυαλό του ένα σωρό διαφορετικούς "κόσμους" που η γυναίκα του ούτε που τους φαντάζεται)

Garden State: έχουν πάει σε έναν τυπά που μενει σε ένα παλιο λατομείο που έχει ανακαλυφθεί ένα ρήγμα, γιγάντιο, τόσο βαθύ που κανείς δεν ξέρει μεχρι που φτάνει και το λένε "the infinite abyss". Οπότε λέει ο πρωταγωνιστής στον τυπά που φυλάει το ρήγμα "good luck exploring the infinite abyss" και του κάνει ο άλλος "good luck to you too" ;)

α! και απο μια ελληνική: Uranya, η τελευταία σκηνή που το αγόρι ανεβαίνει στο φεγγάρι

 

ε σόρρυ για τη μεγάλη λίστα, είπαμε 107 χρόνια κινηματογράφου είναι αυτά, μέχριι το πρωί μπορώ να γράφω!

Link to comment
Share on other sites

In the name of the father, τη νύχτα που πεθαίνει ο Giuseppe όλοι πετούν φλεγόμενα χαρτιά από τα παράθυρα των κελιών. Πολύ συγκινητική σκηνή (όπως και όλη η ταινία)
[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

+3 απο τις πολύ καλές σκηνές κ οι τρεις...

 

[τη σκηνή του στερητικού την έχουμε δει και σε παρωδία από το Family guy (Stewie) ειχα πεθάνει στο γέλιο:lol::lol:]

 

όμως η αλήθεια είναι πως μπορώ χαλαρά να φτιάξω μια top 100 λίστα από κορυφαίες σκηνές ταινιών...με το να λέμε μία και δύο ακηνές αδικούμε 107 χρόνια κινηματογραφικής ιστορίας!!

μερικά παραδείγματα κορυφαίων σκηνών:

Metropolis: οι εργατες που βγαίνουν σαν υπνωτισμένα ρομπότ και θυσιάζονται στο θεο/μηχανή

Θωρικτό Ποτεμκιν: η σκηνή της μάχης στις σκάλες, με το καροτσάκι που κατρακυλάει

Η 7η σφραγίδα: ο πρωταγωνιστής παίζει σκάκι με το Χάρο

Ψυχώ: η κλασική σκηνή στο ντουζ

Τα πουλιά: η κλασική σκηνή με τα πουλιά (ε νταξει πως αλλιώς να την περιγράψω?)

The Life of Brian: οι σκηνές που όλοι τον περνάνε για μεσία, όλη η "φρενίτιδα" του πλήθους και φυσικά η τελευταία σκηνή.

The Matrix: η σκηνή που ο Neo παίρνει το κόκκινο χάπι και ξυπνάει στον αληθινό κόσμο, εκεί που μας δείχνει την ατελείωτη "καλλιέργεια" ανθρώπων από τις μηχανές (όσες φορές κ να δω αυτή τη σκηνή ανατριχιάζω)

Τιτανικός: η ταινία μούφα, αλλά η σκηνή που το πλοίο βουλιάζει και οι μουσικοί λένε, ας παίξουμε κι αυτό το τραγούδι ανατριχιαστική

Χορεύοντας στο σκοτάδι/ Δαμάζοντας τα κύματα/Dogville: τελευταία σκηνή (το ξέρατε ότι είναι ένα είδος τριλογίας?)

Fight club/ se7en: επίσης τελευταία σκηνή

Ψαλιδοχέρης: πολλές πανέμορφες σκηνές, αγαπημένη μου, εκεί που προσπαθεί να φάει "σαν άνθρωπος" και παλεύει μια ώρα με ένα μπιζέλι

Jeux d enfants (love me if you dare): το κλασικό φιλί στη βροχή

Little Miss Sunshine: εκει που ανεβαίνει όλη η οικογένεια στην πίστα

 

και 2 που είδα πρόσφατα, που δεν έχουν καμια εξέχουσα θέση στην ιστορία του κιν/γράφου αλλά καποιες σκηνές τους μου άρεσαν πάρα πολύ:

Finding Neverland: λατρεύω μια πολύ μικρη σκηνή που ο πρωταγωνιστής και η γυναίκα του, αποξενωμένοι πια ο ενας απ τον άλλο, ανεβαίνουν μετά το δείπνο στα δωμάτιά τους, αυτή ανοίγει την πόρτα και μπαίνει σε ένα συνηθισμένο δωμάτιο (γιατί είναι μια συνηθισμένη γυναίκα της καλής κοινωνίας με συνηθισμένες σκέψεις) και αυτός ανοίγει την πόρτα και απο πίσω τον περιμένει ένα πολύ δυνατό φως, σα να μπαίνει σε έναν άλλο κόσμο (γιατί είναι συγγραφέας και έχει στο μυαλό του ένα σωρό διαφορετικούς "κόσμους" που η γυναίκα του ούτε που τους φαντάζεται)

Garden State: έχουν πάει σε έναν τυπά που μενει σε ένα παλιο λατομείο που έχει ανακαλυφθεί ένα ρήγμα, γιγάντιο, τόσο βαθύ που κανείς δεν ξέρει μεχρι που φτάνει και το λένε "the infinite abyss". Οπότε λέει ο πρωταγωνιστής στον τυπά που φυλάει το ρήγμα "good luck exploring the infinite abyss" και του κάνει ο άλλος "good luck to you too" ;)

α! και απο μια ελληνική: Uranya, η τελευταία σκηνή που το αγόρι ανεβαίνει στο φεγγάρι

 

ε σόρρυ για τη μεγάλη λίστα, είπαμε 107 χρόνια κινηματογράφου είναι αυτά, μέχριι το πρωί μπορώ να γράφω!

 

Αν και δεν τις έχω δει όλες, πολύ καλές επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

den kserw an anaferthike alla i pio asteia skini pou exw riksei trello gelio opote ti blepw einai sto theos gia mia bdomada ekei pou o carey tou kanei diafora kolpa ston carell tin wra pou elege eidiseis.

mou ponaei to stomaxi apta gelia apote tin blepw! :lol::lol::lol:

 

http://www.youtube.com/watch?v=WczNKS6ibK4

 

kai alli mia sto euro trip me ton italo sto treno: mi scuzi mi scuzi! :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Από τις πιο αστείες σκηνές που θυμάμαι είναι στο "Date Movie". Βρισκόμαστε σε ένα κοσμηματοπωλείο (το πρωταγωνιστικό ζευγάρι διαλέγει δαχτυλίδι αρραβώνων) και μπουκάρουν ξαφνικά ο Frodo με τον Sam ακολουθούμενοι από τον Gandalf (LOTR). .......η σκηνή τελειώνει με τον Frodo να κλωτσά τον Gandalf στα......αχαμνά και ο Μάγος αναφωνεί "OOOOh........my precious"
[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

Από τις πιο αστείες σκηνές που θυμάμαι είναι στο "Date Movie". Βρισκόμαστε σε ένα κοσμηματοπωλείο (το πρωταγωνιστικό ζευγάρι διαλέγει δαχτυλίδι αρραβώνων) και μπουκάρουν ξαφνικά ο Frodo με τον Sam ακολουθούμενοι από τον Gandalf (LOTR). .......η σκηνή τελειώνει με τον Frodo να κλωτσά τον Gandalf στα......αχαμνά και ο Μάγος αναφωνεί "OOOOh........my precious"

 

sto asanser eixe plaka pou xoreve jazz mousiki. :lol:

Link to comment
Share on other sites

The Notebook : το φιλι στη βροχη

 

 

Αtonement : Οταν ο Robbie φτανει μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια στο Dunkirk και βλεπει την εκει κατασταση.

 

http://www.youtube.com/watch?v=i6tYtWYWgGo

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Η έναρξη στο "Αποκάλυψη Τώρα" με τις ναπάλμ να σκάνε και να παίζει πίσω το The End από Doors. Απλά κορυφαία!!!
Link to comment
Share on other sites

θυμηθηκα και αλλη μια! απο το "μιλα της" του αλμοδοβαρ. καπου στη μεση της ταινιας παιζεται μια ασπρομαυρη μικρου μηκους ταινια που εξυπηρετει ενα σκοπο! δεν εχω δει πιο συγκινητικο πραγμα στη ζωη μου... αυτο ειναι αγαπη... :cry::cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Από το Πράσινο μίλι,προς το τέλος της ταινιας.

 

Εκεί που ο Michael Clarke Duncan εξομολογείται στον Tom Hanks πως έχει κουραστεί από την κακία των ανθρώπων κτλ

 

Ανεπανάληπτη για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλος των χαμενων ποιητων...η τελευταια σκηνη...το δακρυ κορομηλο:O

Τα καλυτερα μας χρονια..Ρεντφορντ-Στρειζαντ..η σκηνη που τον συνανταει με την καινουρια του κοπελα (μια παρομοια σκηνη ειχε παιχτει και στο Sex and the city).

Απο τρομακτικη σκηνη μαλλον στο Εκτη αισθηση η στιγμη που συνειδητοποιει ο πρωταγωνιστης (κι εμεις) οτι ειναι νεκρος :blink:

Και τελος στο Angel Heart (δαιμονισμενος αγγελος ελληνιστι) με το Μικυ Ρουρκ οταν ο πρωταγωνιστης βρισκει το μπρασελε με το ονομα του και καταλαβαινει οτι σε ολη την ταινια εψαχνε τον εαυτο του και οτι ο Ρομπερτ Ντε Νιρο ηταν ο διαβολος!

Link to comment
Share on other sites

Και τελος στο Angel Heart (δαιμονισμενος αγγελος ελληνιστι) με το Μικυ Ρουρκ οταν ο πρωταγωνιστης βρισκει το μπρασελε με το ονομα του και καταλαβαινει οτι σε ολη την ταινια εψαχνε τον εαυτο του και οτι ο Ρομπερτ Ντε Νιρο ηταν ο διαβολος!

 

κι ηθελα να την δω αυτη την ταινια... αλλα τωρα ξερω το τελος...:(:(:(;););)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

στο shawshank redemption η τελευταια σκηνη ειναι πολυ συγκινητικη και στο 25 hour στο σημειο που λεει οτι πρεπει να με χτυπησεις ειναι κορυφαιο :(

ααα και αλλο ενα που μου ηρθε τωρα,στο babel εκει που πανε στο club και η κοπελιτσα δεν ακουει τιποτα...πολυ εξυπνη σκηνη ;)

Link to comment
Share on other sites

κι ηθελα να την δω αυτη την ταινια... αλλα τωρα ξερω το τελος...:(:(:(;););)

 

Ωχχχχ συγνωμη..αλλα επειδη ειναι πολυ παλια ταινια δε σκεφτηκα οτι μπορει καποιος να την εβλεπε τωρα...παντως αξιζει τον κοπο να τη δεις..εγω θυμαμαι οταν την ειχα πρωτοδει (σε βιντεο) την εβαλα 3 φορες στη σειρα και την ξαναειδα για να καταλαβω τι ακριβως ειχε γινει...ειχα μεινει καγκελο...και ο Μικυ Ρουρκ τελειος (και πως καταντησε σημερα:()

Link to comment
Share on other sites

Toν μοναδικό διάλογο και την τέλεια ερμηνεία Πατσίνο-Ντε Νίρο στο Heat.

 

Toν Πατσίνο στον μονόλογο στο τέλος(Δικηγόρος του Διαβόλου)

 

Το τέλος του Traffic με την μουσική του Brian Eno και τον Μπενίσιο Ντελ Τόρο.

 

και αλλές πάρα πολλές

 

Trela αξίζει να την δεις την ταινία όπως και να 'χει,σπάνια βγαίνουν σήμερα τέτοιες ταινίες που να σε υποβάλουν σε μια περίεργη,σκοτεινή νοτιοαμερικάνικη ατμόσφαιρα μυστηρίου τόσο καλά :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βρε ηθελα να τη δω, ειχα το dvd διπλα στο γραφειο μου καιρο τωρα, αλλα ξερω το τελος πια και αυτο με νευριαζει... τι να πω... ενταξει, δεν πειραζει, μπορει και να την δω... (θα μπαινω με μισανοιχτα ματια στο θεμα!!!)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

H sunomilia tou Johny Depp me ton mixaniko tou trenou, stin arxi tou Dead Man.

 

Oi teleutaies skines sto Requiem for a dream.

 

H teleutaia skini sto Pi.

 

H teleutaia skini sto Matrix 3.

 

H teleutaia skini sti tainia h zwh tou david gale.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
η τελευταια σκηνη στο saw 1 οπου αποκαλυπτεται οτι ο δολοφονος ειναι το πτωμα!σοοοοοοοκ σκετο!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

When a man loves a woman: Mexico scene, στο ξενοδοχείο "La Casa Que Canta", σε ελεύθερη μετάφραση από τα ισπανικά "Το σπίτι που τραγουδά" (προφανώς στις αισθήσεις), με τους πρωταγωνιστές μέσα στην πισίνα, στην άκρη του βράχου με θέα προς τον ωκεανό. Απλά μαγευτικό, κάτι που σε κάνει να θέλεις να πας εκεί!

 

Επίσης πολλές από τις σκηνές στο Castaway (O ναυαγός) και Forrest Gump με τον Tom Hanks.

 

Όπως και από το House of Sand and Fog, πολλές δυνατές σκηνές που οδηγούν στον αποκορύφωμα των τελευταίων λεπτών με το θάνατο του γιου, ακολουθούμενη με την αυτοκτονία του συνταγματάρχη και της γυναίκας του... Επίσης τα παγωμένα μπλε μάτια της Jennifer Connelly...

 

"You're my boy, Blue!!!!" Will Ferrell - Old School...

Edited by PrivateerME45

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...