Jump to content

Η καλύτερη σκηνή σε ταινία;


dimisakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.brego.net/upphotos/galleryimage_image_188.jpg

ξεχασα να αναφερω και τη σκηνη (στη φωτο) οπου ο carlito βρισκει ενα παλιο φιλο που τελικα ειναι προδοτης...

 

πραγματικα φοβερη ταινια,καλα τι μακελειο ειναι αυτο στο τελος?pacino ρε παιδι μου,παιδι του bronx (αν το εγραψα και σωστα).

φοβερη σκηνη κι εκει που ειναι κρυμενος στην κυλιομενη σκαλα στο τελος της ταινιας και τον κυνηγαει ενας τυπος και ξαφνικα ο pacino του χωνει το οπλο στο θωρακα και τον αρχιζει.all the money.

καλα οντως στο τελος με τον κινεζο την πρωτη φορα ειχα μεινει κι εγω:X κανονικα.ασε που στεναχωρηθηκα παρα πολυ,τοσα εμποδια ξεπερασε και να τον φαει ο σχιστοματης?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Falling in love (Meryl Streep, Robert de Niro): η σκηνή που τον περιμένει στο σταθμό και νομίζει ότι δε θα ρθει αλλά τελικά εκείνος έρχεται και φιλιούνται για πρώτη φορά :cry: (οκ, xazogomena mode off)

 

The Usual Suspects: η γνωστή σκηνή με την πορσελάνη kobayashi

 

Lost in Translation το φιλί-αποχαιρετισμός στο τέλος]

 

Don't look now (Donald Sutherland, Julie Christie): η ερωτική σκηνή

 

Billy Elliot Ολόκληρο το τελαυταίο δεκάλεπτο με αποκορύφωμα την είσοδο του Μπίλι στη σκηνή (ακριβώς το τελευταίο πλάνο)

 

Ελαφοκυνηγός Η σκηνή που ο Νίκι (Κρίστοφερ Γουόκεν) φτύνει τον Μάικλ (Ρ.ντε Νίρο)

 

All that jazz Ο Ρόι Σάιντερ ετοιμοθάνατος τριγυρνάει (στην κυριολεξία) στο νοσοκομείο.

 

Castaway Η Έλεν Χαντ και ο Τομ Χανκς στη βροχή (μετά την επιστροφή του)

 

Κράμερ εναντίον Κράμερ Η τελευταία σκηνή που η Μέρυλ Στριπ μπαίνει στο ασανσέρ ("How do I look?":cry: )

 

Λίστα του Σίντλερ Μία από τις σκηνές στα ντους στο στρατόπεδο συγκέντρωσης, που οι αιχμαλωτοι νομίζουν ότι πρόκειται να πεθάνουν από στιγμή σε στιγμή και αρχίζουν να κλαίνε από χαρά όταν από τα ντους βγαίνει πράγματι νερό και καταλαβαίνουν ότι δεν βρίσκονται σε θάλαμο αερίων.

Μπορεί να είναι και η πιο συγκλονιστική σκηνή που έχει γυριστεί ever.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

φοβερη σκηνη κι εκει που ειναι κρυμενος στην κυλιομενη σκαλα στο τελος της ταινιας και τον κυνηγαει ενας τυπος και ξαφνικα ο pacino του χωνει το οπλο στο θωρακα και τον αρχιζει.all the money.

 

σε αυτες τις σκηνες ο Ντε Παλμα δινει ρεσιταλ σκηνοθεσιας...:)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω:

 

The Ring (Αμερικάνικο): στο τέλος της ταινίας, που βγαίνει το τερατάκι :lol: από την τηλεόραση για να φάει τον φίλο της Rachel (Ναomi Watts), η όλη σκηνή είναι επιβλητική και συνάμα χεστο-φοβική... :shock: :cold: Όπως και στην αρχή της ταινίας, που είναι η κοπελίτσα που την βρίσκουν... κάπως μέσα στη ντουλάπα!! μπρρρρρρρρρ

 

The Matrix: τη σκηνή που είναι ο Νεο στον υπολογιστή, την "follow the white rabbit" σκηνη. Επίσης από τις πολύ αγαπημένες μου το κυνηγητό της Trinity με τους agents.

 

The Terminator 2: κλασσική σκηνή που λέει ο Arnie "I'll be back" και "Hasta la vista, baby". Και η σκηνή που ο T-1000 έχει πάρει τη μορφή της (θετής) μητέρας του John Connor, του μιλάει στο τηλέφωνο προσπαθόντας να μάθει την τοποθεσία του για να τον βρει, και παράλληλα σκοτώνει τον (θετό) πατέρα του John επειδή μιλούσε και την ενοχλούσε στο τηλέφωνο (ξέρετε, εκείνη η σκηνή σχετικά στην αρχή του έργου, στο σπίτι...).

 

The Crow: Μια από τις αγαπημένες μου ταινίες με τον καταπληκτικό Μπράντον Λι (ο οποίος, για όσους δεν το ξέρουν, σκοτώθηκε στα γυρίσματα της ταινίας...). Μια σκηνή που μου έχει μείνει είναι ο εξής διάλογος μεταξύ ενός μπάτσου (Albrecht) και του Κορακιού (Eric Draven):

 

Albrecht: Police! Don't move! I said, "Don't move!"

Eric Draven: I though the police always said, "Freeze!"

Albrecht: Well, I am the police, and I say, "Don't move!" Snow White. You move, you're dead.

Eric Draven: And I say, "I'm dead," and I move.

 

Όπως και φυσικά η εισαγωγή του έργου, με αφήγηση από την Sarah:

 

Sarah: People once believed that when someone dies, a crow carries their soul to the land of the dead. But sometimes, something so bad happens that a terrible sadness is carried with it and the soul can't rest. Then sometimes, just sometimes, the crow can bring that soul back to put the wrong things right.

 

Απλώς απίστευτη ταινία, την προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όποιον δεν την έχει δει, θα κερδίσει πολλά. :)

 

Full Metal Jacket: Μου έχει μείνει ένας από τους εξαιρετικούς μονολόγους-ατάκες του seargeant Hartman. Επειδή δεν τον θυμόμουν ακριβώς, έψαξα και τον βρήκα. Απευθύνεται στους εκπαιδευόμενους πεζοναύτες του:

 

"Today... is Christmas! There will be a magic show at zero-nine-thirty! Chaplain Charlie will tell you about how the free world will conquer Communism with the aid of God and a few marines! God has a hard-on for marines because we kill everything we see! He plays His games, we play ours! To show our appreciation for so much power, we keep heaven packed with fresh souls! God was here before the Marine Corps! So you can give your heart to Jesus, but your ass belongs to the Corps! Do you ladies understand?"

 

Η ταινία είναι από τα masterpieces του Kubrick.

 

Hackers: μου είχε αρέσει πολύ η ατάκα "Mess with the Best, Die like the Rest". Και γενικότερα η όλη τρέλα στην ερμηνεία του Fisher Stevens θα μου μείνει αξέχαστη. Και εννοείται η Angelina επίσης. :D

 

Και τέλος Pirates of the Silicon Valley. Πρωτα απ'όλα να σας παροτρύνω να την δείτε την ταινία, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Οι χαρακτήρες της είναι πραγματικοί, και μάλιστα όχι όποιοι κι όποιοι, αλλά οι ιδρυτές των Microsoft και Apple. Υπάρχει μια σκηνή κάπου στο τέλος της ταινίας, λοιπόν, όπου ο Bill Gates (Anthony Michael Hall) απευθύνεται στον Steve Jobs (Noah Wyle) και του λέει:

Get real, would ya? You and I are both like guys who had this rich neighbor - Xerox - who left the door open all the time. And you go sneakin' in to steal a TV set. Only when you get there, you realize that I got there first. I got the loot, Steve! And you're yellin'? "That's not fair. I wanted to try to steal it first." You're too late. "

 

Αυτά τα λίγα, υπάρχουν και άλλα, αλλά βαριέμαι να τα γράψω! :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόόόν. Αυτές μου έρχονται τώρα.

 

SPOILERS

.

.

.

.

Godfather 2: Η σκηνή που είναι ο Al Pacino αγκαλιασμένος με τον Frendo και δίνει εντολή να τον σκοτώσουν, όπως προαναφέρθηκε. Επική σκηνή.

 

Godfather 3: H τελευταία σκηνή, που ξεψυχάει ο Al Pacino στην καρέκλα. Απίστευτος :cry:

Οπως επίσης και η σκηνή που κλαίει πάνω από την νεκρή κόρη του :cry:

 

The Good, The Bad and The Ugly: Στο νεκροταφείο όπου περιμένουν οι 3 ποιος θα πυροβολήσει :D

 

Oldboy: Η αυτοκτονία.

 

Star Wars III: Η σκηνή όπου ο μισόκαμμένος Anakin ουρλιάζει στον Obi-wan: "I HATE YOU". Μου κόβονται τα πόδια σε αυτή τη σκηνή.

 

The Crow: Εκεί που το κοράκι μονομαχεί με έναν κακοποιό και πιάνει ένα μαχαίρι που του πετάει στον αέρα :D

Οπως επίσης και η σκηνή που γυρνάει το χέρι της άλλης και της βγάλει την μορφίνη :D

 

Pulp Fiction: Η σκηνή στο τέλος που ο Samuel Jackson αφοπλίζει τον Tim Roth, ο διάλογος που ακολουθεί είναι φοβερός.

 

π: To τέλος....

 

Taxi Driver: Robert De Niro: "You talking to me"? Κλασσικό...

 

και άλλα πολλά, I'll be back... (αλά Terminator :p)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικες ειναι και οι σκηνες με τον γκαρυ ολντμαν στον δρακουλα του κοπολα...

ειδικα εκει που τον συναντα για πρωτη φορα ο κιανου ρηβς.

και μετα ερχεται και η μονικα...:love: :love: :love:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω δεν θα γραψω για ταινια..ειναι παρα πολλες οι αγαπημενες μου στιγμες!θα γραψω για την αγαπημενη μου στιγμη/σκηνη που ειναι απο σειρα αλλα κατατασσεται πανω απο ολες!!

 

Friends - Season 10 - Last episode--- οταν η Racheal εχει κατεβει απο το αεροπλανο,ο Ross χτυπιεται αν εχει κατεβει και εμφανιζεται στην πορτα του............ r e s p e c t....

 

"Did she get off the plane;

Did she get off the plane;

 

I got off the plane....."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω δεν θα γραψω για ταινια..ειναι παρα πολλες οι αγαπημενες μου στιγμες!θα γραψω για την αγαπημενη μου στιγμη/σκηνη που ειναι απο σειρα αλλα κατατασσεται πανω απο ολες!!

 

Friends - Season 10 - Last episode--- οταν η Racheal εχει κατεβει απο το αεροπλανο,ο Ross χτυπιεται αν εχει κατεβει και εμφανιζεται στην πορτα του............ r e s p e c t....

 

εχεις απολυτο δικιο...

απο τις ωραιοτερες στιγμες στη σειρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω δεν θα γραψω για ταινια..ειναι παρα πολλες οι αγαπημενες μου στιγμες!θα γραψω για την αγαπημενη μου στιγμη/σκηνη που ειναι απο σειρα αλλα κατατασσεται πανω απο ολες!!

 

Friends - Season 10 - Last episode--- οταν η Racheal εχει κατεβει απο το αεροπλανο,ο Ross χτυπιεται αν εχει κατεβει και εμφανιζεται στην πορτα του............ r e s p e c t....

 

"Did she got off the plane;

Did she got off the plane;

 

I get off the plane....."

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω...

 

Όπως και η σκηνή με την πρόταση γάμου της Monica στον Chandler...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

polles skines apo to saw...

 

eidika ekei pou pernei o tipos to prioni kai kovei to podi tou na eleutherwthei den ksexniete me tipota...

 

Πόσο μάλλον η τελευταία σκηνή,στην οποία ανατρέπονται τα πάντα.

Το θρυλικό «Game Over» του Jigsaw έχει χαρακτεί στη μνήμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Απο το REQUIEM FOR A DREAM τη σκηνη που ο τυπος χτυπαει ενεση στο χερι του που εχει αρχισει και σαπιζει..ΕΛΕΟΣ!!
Link to comment
Share on other sites

Πόσο μάλλον η τελευταία σκηνή,στην οποία ανατρέπονται τα πάντα.

Το θρυλικό «Game Over» του Jigsaw έχει χαρακτεί στη μνήμη μου.

 

Κ η φοβερη μουσικη απο το soundtrack της ταινιας!:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

http://img149.imageshack.us/img149/4790/fightclub5nn8.jpg

 

Μακραν η καλυτερη ταινια που εχει βγει ποτε!!!Και η καλυτερη σκηνη της ταινιας ειναι η τελευταια....εκει που πεφτουν τα κτηρια και λεει ο Norton "I'm sorry... you met me at a very strange time in my life." και απο πισω παιζει το κομματι Where is my mind" των Pixies.

 

Απολαυστε την σκηνη!!!:) :) :)

 

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για την σκηνη συμφωνω!Φοβερη!

Αλλα οχι κ η καλυτερη ταινια που βγηκε ποτε....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Για την σκηνη συμφωνω!Φοβερη!

Αλλα οχι κ η καλυτερη ταινια που βγηκε ποτε....

 

Χμμ...ειναι πως την βλεπει κανενας την ταινια!!! Καθε φορα που την βλεπεις βγαζεις και περισσοτερα μηνυματα;) ;) Ειναι πολυ ξεχωριστη....και δεν την βλεπεις απλα για να πεις "ειδα μια ταινια"....την βλεπεις για να δεις τα μηνυματα που πεταει σε καθε της σκηνη!!!!!:) :) :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

μια σκηνη που μου εχει μεινει ειναι απο το crash εκει που πεει θυμομενος ο αραβας που εχει το μαγαζι και παει και πυροβολει το κοριτσακι του κλειδαρα.
Link to comment
Share on other sites

Τρομακτική

1) Στην Έκτη Αίσθηση, το φάντασμα μιας γυναίκας περνάει πισώ από την πλάτη του πιτσιρικά την ώρα που είναι στο μπάνιο.

2) Στο What lies beneath, όταν ο Harrison Ford αφήνει το σώμα της γυναίκας του στη μπανιέρα και βλέπει αντί για το πρόσωπο της το πρόσωπο της νεκρής φοιτήτριας.

 

Ρομαντική

1) Η Meryl Streep στις Γεφυρες του Μάντισον, στη σκηνή όπου είναι στο αυτοκίνητο με τον άντρα της και το χέρι της πιάνει το χερούλι της πόρτας για να βγει να πάει στον Clint Eastwood - σε μια χειρονομία όλη η απόγνωση, το πάθος, ο έρωτας, όλα εκεί μέσα! (Απίστευτη σκηνή - τρελό κλάμα πάντα:cry: :cry: )

2) Στον Άγγλο Ασθενή, ο Ralph Fiennes και Kristin Scott Thomas παγιδευμένοι μέσα στο τζιπ που είναι θαμμένο στην άμμο - εκείνος την αγγίζει για πρώτη φορά...:love:

3) Ο Daniel Day Lewis υπόσχεται στην Madeleine Stowe στον Τελευταίο των Μοϊκανών ότι θα τη βρει, αν μείνει ζωντανή.

 

Classic

1) O Robert De Niro τα λέει με τον καθρέφτη του στον Ταξιτζή.

2) Ο Jack Nicholson καταφέρνει ν' ανοίξει μια σχισμή στην πόρτα του μπάνιου χρησιμοποιώντας ένα... τσεκούρι και χαιρετάει τη γυναίκα του με την ατάκα "Here's Johnny!" - στη Λάμψη του Κιούμπρικ.

3) Φιλί Debora Kerr - Burt Lancaster στο Όσο Υπάρχουν Άνθρωποι (το γνωστό με την παραλία).

 

and many others...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Childe Roland to the Dark Tower came...

Link to comment
Share on other sites

ola auta pou lete SUN sto the shawshank redeption .. opou o mpatsos afairei thn afisa ths rita apo ton toixo k anakaluptei thn trupa ap opou to skase o tim robbins

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

OH CAPTEN..... MY CAPTEN.....

 

Κύκλος των Χαμένων Ποιητών

 

Κορυφαία ταινία και κορυφαία η τελευταία σκηνή :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε και ΟΛΕΣ τις τελευταιες σκηνες απο το requiem for a dream. Συγκλονιστικες.

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

http://img149.imageshack.us/img149/4790/fightclub5nn8.jpg

 

Μακραν η καλυτερη ταινια που εχει βγει ποτε!!!Και η καλυτερη σκηνη της ταινιας ειναι η τελευταια....εκει που πεφτουν τα κτηρια και λεει ο Norton "I'm sorry... you met me at a very strange time in my life." και απο πισω παιζει το κομματι Where is my mind" των Pixies.

 

Απολαυστε την σκηνη!!!:) :) :)

 

οντως πολύ καλή!!

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...