Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα τις επισημες ανακοινωσεις δυστυχως μεσα σε 4 ωρες αλλοι 4 ανθρωποι κατεληξαν.

Ετσι οι νεκροι σημερα φτασανε τους 10.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δέκα;μάλλον είναι οι περισσότεροι μέσα σε μια μερα μέχρι στιγμης αν δεν κάνω λάθος.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αυστραλία είναι φθινόπωρο τώρα, δεν έχει 30αρια. Δες σε χώρες όπως είναι το Μπαχρέιν, Τζαμάικα που έχει υψηλές θερμοκρασίες. Λογικά εκεί ότι κρούσματα υπάρχουν είναι εισαγώμενα. Φυσικά θα κυκλοφορεί και το καλοκαίρι ο ιός, όπως κυκλοφορεί και η γρίπη ακόμα και το καλοκαίρι, αλλά πολύ δύσκολα κολλάς γιατί δεν μπορεί να επιβιώσει και να μεταφερθεί. Και όπως είπα σημασία έχει και η uv. Δεν θα μπορεί να επιβιώσει ο ιός. Ας ελπίσουμε ότι και αυτός ο ιός θα συμπεριφερεται όπως όλοι, δηλαδή. Αλλιώς την κάτσαμε τη βάρκα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Κι εμείς εδώ (βόρεια Ελλάδα) φθινόπωρο προς χειμώνα έχουμε αντί άνοιξη προς καλοκαίρι!

Πάντως γενικά στη χώρα μας πρέπει να έχει κακοκαιρία για να κάτσουμε σπίτι. Αλλιώς βγαίνουμε έξω!

Ούτε ο χειμώνας μας σώζει ούτε το καλοκαίρι... :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι αριθμοί στον κόσμο σήμερα είναι τραγικοί... Και για εμάς ήταν πολύ καλή μέρα. Φοβάμαι μην γίνει κανα ξέσπασμα ειδικά σε επαρχίες και νησιά και τρέχουμε και δεν φτάνουμε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένας πριν λίγο δυστυχώς 63.

 

Είχε αναφερθεί στο παρακάτω σχόλιο:

Μετα τις επισημες ανακοινωσεις δυστυχως μεσα σε 4 ωρες αλλοι 4 ανθρωποι κατεληξαν.

Ετσι οι νεκροι σημερα φτασανε τους 10.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ανησυχητικό στην Ελλάδα είναι ότι μέρα με τη μέρα μειώνεται ο μέσος όρος ηλικίας των ατόμων που είναι διασωληνωμενοι. Πριν λίγες ημέρες ήταν 77+ και τώρα 66 αν δεν κάνω λάθος. Και 5% των ατόμων απεβίωσαν δεν είχαν υποκείμενα νοσήματα ούτε ήταν ηλικιωμένοι.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ανησυχητικό στην Ελλάδα είναι ότι μέρα με τη μέρα μειώνεται ο μέσος όρος ηλικίας των ατόμων που είναι διασωληνωμενοι. Πριν λίγες ημέρες ήταν 77+ και τώρα 66 αν δεν κάνω λάθος. Και 5% των ατόμων απεβίωσαν δεν είχαν υποκείμενα νοσήματα ούτε ήταν ηλικιωμένοι.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

 

Πολύ σωστά ιδιαίτερα ανησυχητικό, αν και πλέον έχουμε καταλάβει και με τα στοιχεία ανα τον κόσμο πως ο ιός δεν κοιτάζει ηλικίες... Αν θελουμε να δώσουμε ένα στίγμα σε ηλικιακό φάσμα νομίζω πλέον ότι από 40 και πάνω και φυσικά ανάλογα με τον οργανισμό και τις καταχρήσεις αρχίζουν τα δύσκολα.

Ειδικά οι καπνίζοντες (40ρης καπνιστής είμαι) θεωρώ ότι είναι τύπου ευπαθής ομάδα με ότι σημαίνει αυτό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά ιδιαίτερα ανησυχητικό, αν και πλέον έχουμε καταλάβει και με τα στοιχεία ανα τον κόσμο πως ο ιός δεν κοιτάζει ηλικίες... Αν θελουμε να δώσουμε ένα στίγμα σε ηλικιακό φάσμα νομίζω πλέον ότι από 40 και πάνω και φυσικά ανάλογα με τον οργανισμό και τις καταχρήσεις αρχίζουν τα δύσκολα.

Ειδικά οι καπνίζοντες (40ρης καπνιστής είμαι) θεωρώ ότι είναι τύπου ευπαθής ομάδα με ότι σημαίνει αυτό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Λαθος, ιδαιτερα ενθαρυντικο ειναι αυτο...οσο πιο νεοι μπαινουν σε ΜΕΘ τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχουν να θεραπευτουν

Link to comment
Share on other sites

Λαθος, ιδαιτερα ενθαρυντικο ειναι αυτο...οσο πιο νεοι μπαινουν σε ΜΕΘ τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχουν να θεραπευτουν

 

Το θέμα δεν είναι να κάνεις σύγκριση και να πεις ότι προτιμάς να πάει κάποιος νέος από έναν ηλικιωμένο επειδή υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να επιβιώσει.

 

Αποθαρρυντικο είναι γιατί ο μ.ο έχει πέσει που σημαίνει ότι και οι νεότεροι άνθρωποι, χωρίς υποκείμενα νοσήματα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξουν, αντίθετα με ότι πιστεύαμε μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος, ιδαιτερα ενθαρυντικο ειναι αυτο...οσο πιο νεοι μπαινουν σε ΜΕΘ τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχουν να θεραπευτουν

 

Παλαιοτερα υπηρχαν φημες οτι παγκοσμιως οι πολιτικοι , ιατροι , διαπλεκομενοι πολιτικα ειχαν ηδη καβατζωσει θεσεις εντατικης για τους εαυτους τους και τα policy cases, δηλ. ρουσφετια υψηλου επιπεδου. Αυτα τα κρεβατια κρατουνταν αδεια για περιπτωση αναγκης των ιδιων. Το ιδιο συνεβαινε, λεγανε, και με ειδικα δωματια νοσηλειας υψηλων προδιαγραφων και οροφους σε μεγαλα νοσοκομεια, reserved.

 

Ελπιζω αυτο να μην συμβαινει πλεον διοτι θα ηταν αδικο για τους πολιτες ολου του κοσμου.

 

Θα μου πεις οι λαοι εχουν / ψηφιζουν αυτους τους αξιζουν αλκα ΚΥΡΙΩΣ τους μοιαζουν, δηλ κανουν οτι θα θελανε να κανουν αυτοι, αλλα δεν μπορουν, δηλ μικροι καταπιεσμενοι αρχηγοι που νομιζουν οτι μπορουν να κυβερνησουν. Αυτο εξηγει την ανοδο του λαικισμου παγκοσμισ, δεν εννοω μονο στην ελλαδα.

 

Τα πραγματα στην συγχρονη κοινωνια ειναι αλληλενδετα, δηλ. μια σηψη του πολιτικου συστηματος αντανακλα με διαφορα φασης αμεσα στην υγεια της κοινωνιας και ολοι ελπιζουν αυτο να αφορα τους αλλους....αγνοωντας οτι Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ.

 

Προφανως και ειναι προς τιμη ολων οσων προσφερουν ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ με δωρεες υγειονομικο υλικο, ασχετα αν το συστημα ισως παρακρατει 17% αυτων για δικες τους αναγκες. Ο λογαριασμος ανταπιδοση , ξεπληρωμα χρεους, διευκολυνσεις, κλπ θα ερθουν μετα την κριση, οπως γινεται συνηθως ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να κάνεις σύγκριση και να πεις ότι προτιμάς να πάει κάποιος νέος από έναν ηλικιωμένο επειδή υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να επιβιώσει.

 

Αποθαρρυντικο είναι γιατί ο μ.ο έχει πέσει που σημαίνει ότι και οι νεότεροι άνθρωποι, χωρίς υποκείμενα νοσήματα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξουν, αντίθετα με ότι πιστεύαμε μέχρι τώρα.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα.

Η Αυστραλία έχει 5500 κρούσματα και μόλις 26 θανάτους. Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Το νοημα ειναι οτι το περιβαλλον αποστειρωνεται πχ υπαιθρια καφετερια και δεν αιωρουνται ιοι επι ωρα...οχι βεβαια να κατσουμε τοση ωρα , αν και η φυσιολογικη εκθεση ειναι αρκετη.

Το ιδιο επιτυγχανεται με λαμπες uv οταν απιστειρωνουν εργαστηρια εργοστασια σχολεια....χωρις κοσμο μεσα φυσικα.

Εκει ειναι η υγρασια που δεν αφηνει να γινει δουλεια. Στις ερημους με το ξηρο κλιμα, ηλιοφανεια, υπεριωδεις στο τερμα, ιοι μηδεν.

Υπάρχουν κράτη με 0% υγρασάι που έχουν αντίστοιχα κρούσματα με την Ελλάδα, όπως οι χώρες του κόλπου. Ψαχ'το λίγο.

Επίσης ανησυχητικό στην Ελλάδα είναι ότι μέρα με τη μέρα μειώνεται ο μέσος όρος ηλικίας των ατόμων που είναι διασωληνωμενοι. Πριν λίγες ημέρες ήταν 77+ και τώρα 66 αν δεν κάνω λάθος. Και 5% των ατόμων απεβίωσαν δεν είχαν υποκείμενα νοσήματα ούτε ήταν ηλικιωμένοι.

Χθες έφυγε και άντρας 52 ετών, πρώην CEΟ της Goodyear, χωρίς παρακείμενα νοσήματα.

Το θέμα δεν είναι να κάνεις σύγκριση και να πεις ότι προτιμάς να πάει κάποιος νέος από έναν ηλικιωμένο επειδή υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να επιβιώσει.

Αποθαρρυντικο είναι γιατί ο μ.ο έχει πέσει που σημαίνει ότι και οι νεότεροι άνθρωποι, χωρίς υποκείμενα νοσήματα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξουν, αντίθετα με ότι πιστεύαμε μέχρι τώρα.

Είχε αναφερθεί από τον κ.Τσιόδρα, ότι έχει ήδη συσταθεί ομόδα, χωρίς ευτυχώς να λειτουργήσει ακόμα, η οποία θα εξετάζει ποιος θα μπει σε εντατική-αναπνευστήρα με λογική ηλικίας, πιθανότητα ίασης, όταν δεν θα επαρκούν οι μονάδες ΜΕΘ.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Βάζουν τους συγγενείς των νεκρών να υπογράφουν χαρτί ότι έφυγαν από κορονοϊό, ασχέτως εάν πέθαναν από άλλα αίτια. Προσπαθούν σώνει και καλά να ανεβάσουν τα ποσοστά των νεκρών για να ξεπεράσουν της κοινής γρίπης. Τα στοιχήματα πάνε σύννεφο εννοείται.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βάζουν τους συγγενείς των νεκρών να υπογράφουν χαρτί ότι έφυγαν από κορονοϊό, ασχέτως εάν πέθαναν από άλλα αίτια. Προσπαθούν σώνει και καλά να ανεβάσουν τα ποσοστά των νεκρών για να ξεπεράσουν της κοινής γρίπης. Τα στοιχήματα πάνε σύννεφο εννοείται.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από που προκύπτει αυτό; Νομίζω ότι κάθε χώρα θα "επένδυε" στο αντίθετο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Βάζουν τους συγγενείς των νεκρών να υπογράφουν χαρτί ότι έφυγαν από κορονοϊό, ασχέτως εάν πέθαναν από άλλα αίτια. Προσπαθούν σώνει και καλά να ανεβάσουν τα ποσοστά των νεκρών για να ξεπεράσουν της κοινής γρίπης. Τα στοιχήματα πάνε σύννεφο εννοείται.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μακράν το πιο άκυρο σχόλιο που έχει γραφτεί στο ίντερνετ.

Η σύγκριση του Covid με την γρίπη είναι τουλάχιστον άτυχης.

Link to comment
Share on other sites

Μακράν το πιο άκυρο σχόλιο που έχει γραφτεί στο ίντερνετ.

 

Η σύγκριση του Covid με την γρίπη είναι τουλάχιστον άτυχης.

Είναι όντως άκυρη η σύγκριση. Πώς θα δικαιολογήσουν τα όλο και πιο αυστηρά μέτρα εγκλεισμού στο σπίτι όμως, όταν οι θάνατοι είναι λιγότεροι από της εποχικής γρίπης; Άκυρο και αυτό, αλλά σύμφωνα με στοιχεία, έχασαν την ζωή τους ακόμα και εμβολιασμενοι από την εποχικη γριπη.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από που προκύπτει αυτό; Νομίζω ότι κάθε χώρα θα "επένδυε" στο αντίθετο.
Δεν ξέρω για εξωτερικό, μιλάω για την χώρα μας.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εξωτερικό, μιλάω για την χώρα μας.

Δεν απάντησες στην ερώτηση από που προκύπτει αυτό.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

H σύγκριση με την εποχική γρίπη είναι άτοπη και ατυχής στις παρούσες συνθήκες... Το μεγάλο πρόβλημα με τον Corona αν δεν το έχετε καταλάβει δεν είναι μόνο αν θα καταλήξει κάποιος (εκεί μπορεί να στέκει μια σύγκριση με τη γρίπη και αφορά απλά τον αριθμό των νεκρών), αλλά και ότι μεγάλος αριθμός όσων νοσήσουν θα χρειαστούν εντατική φροντίδα για πολλές μέρες μάλιστα... Κοινώς αν αυξάνονται πολύ τα κρούσματα, γονατίζουν και τα εθνικά συστήματα υγείας... Και όταν γονατίσουν αρχίζουν και αυξάνονται κατά πολύ και οι θάνατοι για ευνόητους λόγους (και οχι μόνο από Corona αλλά και άλλα νοσήματα αφού δε μπορεί το σύστημα να τα διαχειριστεί)... Δείτε λίγο τι γίνεται σε πολύ πιο αναπτυγμένες χώρες και τι μάχη δίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες στην ερώτηση από που προκύπτει αυτό.
Έχει σημασία η περιμενεις να στο πουν στα δελτία ειδήσεων που σου δείχνουν μια άλλη πραγματικότητα;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αφήσετε παιδιά τα στοιχήματα και τις γρίπες γιατί τα πράγματα είναι σοβαρά.. Το 50% σχεδόν όσων μπαίνουν σε ΜΕΘ πεθαίνουν (αυτό πρέπει να μας απασχολήσει) είτε είναι γέροι είτε είναι νέοι..

Τέλος, μην παίρνετε ελαφρά την καρδιά και μια νοσηλεία από πνευμονία έστω ελαφριάς μορφής (στα 25 είχα νοσηλευτεί ούτε στον εχθρό μου οι παρακεντήσεις που είχα φάει)

Οι βαριές μορφές αφήνουν ανεπανόρθωτα κουσούρια για το υπόλοιπο της ζωής

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H σύγκριση με την εποχική γρίπη είναι άτοπη και ατυχής στις παρούσες συνθήκες... Το μεγάλο πρόβλημα με τον Corona αν δεν το έχετε καταλάβει δεν είναι μόνο αν θα καταλήξει κάποιος (εκεί μπορεί να στέκει μια σύγκριση με τη γρίπη και αφορά απλά τον αριθμό των νεκρών), αλλά και ότι μεγάλος αριθμός όσων νοσήσουν θα χρειαστούν εντατική φροντίδα για πολλές μέρες μάλιστα... Κοινώς αν αυξάνονται πολύ τα κρούσματα, γονατίζουν και τα εθνικά συστήματα υγείας... Και όταν γονατίσουν αρχίζουν και αυξάνονται κατά πολύ και οι θάνατοι για ευνόητους λόγους (και οχι μόνο από Corona αλλά και άλλα νοσήματα αφού δε μπορεί το σύστημα να τα διαχειριστεί)... Δείτε λίγο τι γίνεται σε πολύ πιο αναπτυγμένες χώρες και τι μάχη δίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο...
Το ποίο εύστοχο σχόλιο που έχω διαβάσει,θα συμφωνήσω σε όλα, καμία σχέση η κατάσταση των ανθρώπων που νοσούν από Corona με αυτούς που νοσούν από γρίπη, κολλάει πιο εύκολα και χρειάζεται περισσότερη προσοχή στη νοσηλεία λόγο της σφοδρής επίθεσης του ιού στο αναπνευστικό και χωρίς αντισώματα από τον ανθρώπινο οργανισμό, γιατί μεν και ο ιός της γρίπης μεταλλάσσεται αλλά όπως και να το κάνουμε ο οργανισμός μας έχει κάποια αντισώματα εναντίον του

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, μην παίρνετε ελαφρά την καρδιά και μια νοσηλεία από πνευμονία έστω ελαφριάς μορφής (στα 25 είχα νοσηλευτεί ούτε στον εχθρό μου οι παρακεντήσεις που είχα φάει)

Οι βαριές μορφές αφήνουν ανεπανόρθωτα κουσούρια για το υπόλοιπο της ζωής

 

Σωστός. Άλλο σημαντικό που δε φαίνεται να σκέφεται κανείς και καλώς ή κακώς δεν υπάρχει και ακριβής ενημέρωση εντός και εκτός... Αν και τι κουσούρια δηλ. δύναται να αφήσει σε κάποιον που έχει αναρρώσει ο ιός... Προέχει φυσικά η ανθρώπινη ζωή, αλλά σε κάθε περίπτωση αφού βλέπουμε να νοσούν τόσοι άνθρωποι είναι σημαντική παράμετρος και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

H σύγκριση με την εποχική γρίπη είναι άτοπη και ατυχής στις παρούσες συνθήκες... Το μεγάλο πρόβλημα με τον Corona αν δεν το έχετε καταλάβει δεν είναι μόνο αν θα καταλήξει κάποιος (εκεί μπορεί να στέκει μια σύγκριση με τη γρίπη και αφορά απλά τον αριθμό των νεκρών), αλλά και ότι μεγάλος αριθμός όσων νοσήσουν θα χρειαστούν εντατική φροντίδα για πολλές μέρες μάλιστα... Κοινώς αν αυξάνονται πολύ τα κρούσματα, γονατίζουν και τα εθνικά συστήματα υγείας... Και όταν γονατίσουν αρχίζουν και αυξάνονται κατά πολύ και οι θάνατοι για ευνόητους λόγους (και οχι μόνο από Corona αλλά και άλλα νοσήματα αφού δε μπορεί το σύστημα να τα διαχειριστεί)... Δείτε λίγο τι γίνεται σε πολύ πιο αναπτυγμένες χώρες και τι μάχη δίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο...
Δε συγκρίνει κανείς την γρίπη με τον ιό. Μάθετε λίγο να διαβάζετε. Βλέπετε να γράφει κάτι κάποιος για την εποχικη γρίπη και αμέσως γράφετε για συγκρισεις. Για αριθμούς γράφω και πόσο απεγνωσμένα προσπαθούν να ξεπεράσουν τον αριθμό των νεκρών της μιας περίπτωσης, με την άλλη.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε συγκρίνει κανείς την γρίπη με τον ιό. Μάθετε λίγο να διαβάζετε. Βλέπετε να γράφει κάτι κάποιος για την εποχικη γρίπη και αμέσως γράφετε για συγκρισεις. Για αριθμούς γράφω και πόσο απεγνωσμένα προσπαθούν να ξεπεράσουν τον αριθμό των νεκρών της μιας περίπτωσης, με την άλλη.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω ότι σε ξεπερνάει η πραγματικότητα.

Ρίξε μια ματιά στην γειτονική Ιταλία και στην Ισπανία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...