Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξαναλεω.

(αν δεν εχει αλλαξει κατι τα τελευταια 2 χρονια)

οτι εγγυηση και να σου λεει οτι δινει το καταστμα, δικαιουσαι εγγυηση 2 χρονια για οτιδηποτε μπαινει ελλαδα. ευρωπαικη οδηγια ειναι. εξαιρεση αποτελουν πραγματα οπως οι μπαταριες, που εχουν μειωμενο χρονο ζωης. αυτο προφανως δεν πιανει τα κινητα. μου εχει τυχει με ρασπμπερι. χαλασε, μου λεγαν για 1 χρονο εγγυηση και οτι δεν καλυπτομαι, μια καταγγελια συνηγορο ηταν αρκετη. πηρα κανονικα εγγυηση.

ναι ειναι τρεξιμο. συμφωνω. αλλα εγγυηση εχεις 2 χρονια. (ξαναλεω εκτος και αν εχει αλλαξει κατι προσφατα, και δεν το εχω παρει χαμπαρι)

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πολυ καλη τιμη. μεγια. εγω το ειχα παρει μεταχειρισμενο 450 (μεταχειρισμενο ενοςμηνα). στα λεφτα του δεν υπαρχει καλυτερο πιστευω

 

Αυτό για την εγγύηση πραγματικά πρώτη φορά με τα xiaomi το συνάντησα, ότι αν το πάρεις από κατάστημα έχεις 1 έτος καταστήματος και όχι από την αντιπροσωπεία. Δηλαδή άλλη εταιρία τα προμηθεύει στα καταστήματα, δεν το καταλαβαίνω. Και για την ακρίβεια δεν το καταλαβαίνω γιατί π.χ αν πάρεις ένα samsung στην Ελλάδα και μετά από 2 μήνες πας εξωτερικό, αν πάθει κάτι που το καλύπτει η εγγύηση, στο αντικαθιστούν ή στο επισκευάζουν κανονικά.

Και αυτό γίνεται γιατί η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή και μπορεί να το καταλάβει κ μέσω του ιμει του τηλεφώνου, ασχέτως από που αγοράστηκε και πόσο αγοράστηκε,και σε ποια χώρα της Ευρώπης αγοράστηκε.

Η infoquest είναι μόνο ο επίσημος αντιπρόσωπος της εταιρίας στην Ελλάδα (κάτι σαν την samsung hellas), απλά μπορεί να μην έχει εγχειρίδιο στα ελληνικά κτλ.

Δεν ξέρω μόνο με την xiaomi οι απόψεις διίστανται, δεν το έχω δει σε άλλη εταιρία στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

H Infoquest δεν είναι επίσημος αντιπρόσωπος xiaomi αλλά επίσημος διανομέας και φτιάχνει μόνο αυτά που εισάγει η ίδια. Όλα τα υπόλοιπα που πουλούν στο skroutz είναι παραεισαγωγη.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ξαναλεω.

(αν δεν εχει αλλαξει κατι τα τελευταια 2 χρονια)

οτι εγγυηση και να σου λεει οτι δινει το καταστμα, δικαιουσαι εγγυηση 2 χρονια για οτιδηποτε μπαινει ελλαδα. ευρωπαικη οδηγια ειναι. εξαιρεση αποτελουν πραγματα οπως οι μπαταριες, που εχουν μειωμενο χρονο ζωης. αυτο προφανως δεν πιανει τα κινητα. μου εχει τυχει με ρασπμπερι. χαλασε, μου λεγαν για 1 χρονο εγγυηση και οτι δεν καλυπτομαι, μια καταγγελια συνηγορο ηταν αρκετη. πηρα κανονικα εγγυηση.

ναι ειναι τρεξιμο. συμφωνω. αλλα εγγυηση εχεις 2 χρονια. (ξαναλεω εκτος και αν εχει αλλαξει κατι προσφατα, και δεν το εχω παρει χαμπαρι)

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πολυ καλη τιμη. μεγια. εγω το ειχα παρει μεταχειρισμενο 450 (μεταχειρισμενο ενοςμηνα). στα λεφτα του δεν υπαρχει καλυτερο πιστευω

 

βρε το ξερω.

απλα το θεμα ειναι το κατα ποσο θα εξυπηρετηθεις και απο ποιον?

δηλαδη στην περιπτωση που στραβωσει κατι,θα πας το παρα-εισαγωγης τηλεφωνο στην Infoqest και θα το δεχτει?

δεν νομιζω...

αυτο που θα καταφερεις μετα απο τρεξιμο,ειναι να αποδεχτουν την 2ετια και οχι να το αναλαβει η επισημη αντιπροσωπεια..

αυτο εννοεις υποθετω....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως. Το καταστημα που το πηρες, θα σου δωσει την διετη εγγυηση. Μια καταγγελια στο συνηγορο αρκει. Απλα ολη διαδικασια θα φαει ενα διμηνο. Και 2 μηνες χωρις τηλεφωνο δεν ειναι λιγοι. Τωρα, για την διετη εγγυηση αν θα στη δωσει η ελληνικη αντιπροαωπεια, ειναι μια γκριζα ζωνη. Καλυτερα να στειλεις ιμειλ στα κεντρικα της εταιριας και να πιεσουν εκεινοι τον ελληνα αντιπροσωπο. Εγω αυτο θα εκανα. Καλο ειναι να τα αποφυγουμε ολα αυτα. Παντως αν αγορασεις απο ελλβνικο καταστημα, τα 2 χρονια τα εχεις στο τσεπακι
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως. Το καταστημα που το πηρες, θα σου δωσει την διετη εγγυηση. Μια καταγγελια στο συνηγορο αρκει. Απλα ολη διαδικασια θα φαει ενα διμηνο. Και 2 μηνες χωρις τηλεφωνο δεν ειναι λιγοι. Τωρα, για την διετη εγγυηση αν θα στη δωσει η ελληνικη αντιπροαωπεια, ειναι μια γκριζα ζωνη. Καλυτερα να στειλεις ιμειλ στα κεντρικα της εταιριας και να πιεσουν εκεινοι τον ελληνα αντιπροσωπο. Εγω αυτο θα εκανα. Καλο ειναι να τα αποφυγουμε ολα αυτα. Παντως αν αγορασεις απο ελλβνικο καταστημα, τα 2 χρονια τα εχεις στο τσεπακι

 

εγω τα αποφευγω αυτα τα κολπα και περνω παντα απο μαγαζι με επισημη εγγυηση αντιπροσωπειας.

προτιμω να δωσω παραπανω χρηματα απο το να τρεχω ανεξαιρετως εαν εχει 1 ή 2 χρονια εγυηση.

Link to comment
Share on other sites

εγω τα αποφευγω αυτα τα κολπα και περνω παντα απο μαγαζι με επισημη εγγυηση αντιπροσωπειας.

προτιμω να δωσω παραπανω χρηματα απο το να τρεχω ανεξαιρετως εαν εχει 1 ή 2 χρονια εγυηση.

σιγουρα. αυτο εινα ιτο καλυτερο. απλα αναφερω, πως αμα καποιος το παρειαπο αλλου και του αρχισουν τα μα και μου, συνηγορος καταναλωτη και ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

εν`τω μεταξυ πηρα εχθες ενα Ota Update για το alwayson,αλλα δεν βλεπω να μετακινειται συχνα το ρολοι..
Ε αυτό λέγαμε κινείται πολύ αργά που κάποια στιγμή θα πρέπει να διορθωθεί, βέβαια γίνεται και το εξής αν δεν το χρησιμοποιείς για λίγο το κινητό η φωτεινότητα στην always on πέφτει πολύ οπότε αυτό ίσως το αντισταθμίζει κάπως.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό λέγαμε κινείται πολύ αργά που κάποια στιγμή θα πρέπει να διορθωθεί, βέβαια γίνεται και το εξής αν δεν το χρησιμοποιείς για λίγο το κινητό η φωτεινότητα στην always on πέφτει πολύ οπότε αυτό ίσως το αντισταθμίζει κάπως.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μπορει να ειναι και ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μόλις το παρήγγειλα το mi note 10 pro στα 400 ευρώ από κατάστημα που το είχε προσφορά ελπίζω να μην το μετανιώσω και να έκανα καλή επιλογή
Ποιο κατάστημα είναι;

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω τα αποφευγω αυτα τα κολπα και περνω παντα απο μαγαζι με επισημη εγγυηση αντιπροσωπειας.

προτιμω να δωσω παραπανω χρηματα απο το να τρεχω ανεξαιρετως εαν εχει 1 ή 2 χρονια εγυηση.

2 φορές χρειάστηκα εγγύηση σε Xiaomi κινητό από σκρουτζομάγαζα και τις 2 έφαγα ήττα.

Την μία με έβγαλαν ότι εγώ χάλασα την οθόνη ενός μήνα κινητό παρόλο που έδιναν και 2 χρόνια (μαγαζί στα νότια προάστια) και στην άλλη μου δέχτηκαν χωρίς αντίρρηση ότι έχει θέμα η οθόνη πάλι σε άλλο κινητό (redmi note 6) σε άλλο μαγαζί, αλλά έβαλαν ιμιτασιόν και σχεδόν το χάρισα το κινητό μετά δεν τη πάλευα να τη βλέπω θεοσκότηνη στη full φωτεινότητα μόνο σε εσωτερικό χώρο φαινόταν κάπως άσε..

Από τότε μόνο από μαγαζιά που καλύπτουν σωστή εγγύηση αν και δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα σε αυτά που πήρα (Mi9/8/10 note/ Max 2/3 και redmi note 7) αν τα θυμάμαι όλα..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα-Χρονια Πολλα..

η παραεισαγωγη εχει αυτο το μεγαλο μειον.

ναι μεν πιο φθηνο λογω του οτι δεν εχεις την αντιπροσωπεια στην μεση,

αλλα απο κει και περα σε μια στραβη συνηθως τρεχεις....

λιγα τα σκρουτζομαγαζα που εχουν σωστο after sale support.

ειδικα με την xiaomi κατι περιεργο πρεπει να παιζει,

αφου ειναι τα μοναδικα τηλεφωνα που σχεδον ολα τα σκουτζομαγαζα τα δινουν με ενα χρονο εγγυηση.

οπως και να εχει θελει μεγαλη προσοχη απο που και με τι προυποθεσεις αγοραζουμε.

Link to comment
Share on other sites

2 φορές χρειάστηκα εγγύηση σε Xiaomi κινητό από σκρουτζομάγαζα και τις 2 έφαγα ήττα.

Την μία με έβγαλαν ότι εγώ χάλασα την οθόνη ενός μήνα κινητό παρόλο που έδιναν και 2 χρόνια (μαγαζί στα νότια προάστια) και στην άλλη μου δέχτηκαν χωρίς αντίρρηση ότι έχει θέμα η οθόνη πάλι σε άλλο κινητό (redmi note 6) σε άλλο μαγαζί, αλλά έβαλαν ιμιτασιόν και σχεδόν το χάρισα το κινητό μετά δεν τη πάλευα να τη βλέπω θεοσκότηνη στη full φωτεινότητα μόνο σε εσωτερικό χώρο φαινόταν κάπως άσε..

Από τότε μόνο από μαγαζιά που καλύπτουν σωστή εγγύηση αν και δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα σε αυτά που πήρα (Mi9/8/10 note/ Max 2/3 και redmi note 7) αν τα θυμάμαι όλα..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

φιλε πες και τα μαγαζια να ξερουμε. αυτο με την οθονη δεν μπορουσες να το αποδειξεις και να τους τρεξεις?

 

υγ. νεο απντειτ στην συσκευη μας. λετε να ειναι τα δεκαρια?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο εύκολο είναι να γίνει burn in στην οθόνη ρε παιδιά?

Είχα πολλά κινητά στο παρελθόν με oled και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ghost screen κτλ.

Τώρα σε αυτό έχω στην aod το ρολογακι το χρωματιστό και μένει για πολύ ώρα ακουνητο, παίζει να έχει θέμα η οθόνη μελλοντικά?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο εύκολο είναι να γίνει burn in στην οθόνη ρε παιδιά?

Είχα πολλά κινητά στο παρελθόν με oled και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ghost screen κτλ.

Τώρα σε αυτό έχω στην aod το ρολογακι το χρωματιστό και μένει για πολύ ώρα ακουνητο, παίζει να έχει θέμα η οθόνη μελλοντικά?

 

Ε μακροπρόθεσμα ναι, αν δεν το φτιάξουν κάποια στιγμή, το έχουμε επισημάνει ότι κινείται πολύ αργά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε πες και τα μαγαζια να ξερουμε. αυτο με την οθονη δεν μπορουσες να το αποδειξεις και να τους τρεξεις?

 

υγ. νεο απντειτ στην συσκευη μας. λετε να ειναι τα δεκαρια?

 

Security patch Μαρτίου και έφτιαξαν λίγο τις ειδήσεις στην αποθήκη εφαρμογών αριστερά της αρχικής οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Security patch Μαρτίου και έφτιαξαν λίγο τις ειδήσεις στην αποθήκη εφαρμογών αριστερά της αρχικής οθόνης.

θενξ το περασα. ολα καλα/ να δω ποτε θα παρουμε δεκαρια. μπας και φτιαξει το αντροιντ οτο. διαβαζω τοσα παραπονα στο ρεντιτ τον τελευταιο μηνα που αρχιζω να πιστευω πως δενειναι τυχαιο... να δω ποτε θα το φτιαξουν

Link to comment
Share on other sites

GCAM για το κινητο μας μαζι με τα configs (ευχαριστουμε το 4pda). Χρησιμοποιειστε οτι σας αρεσει. Η καμερα εγινε απιστευτη.

 

Πως βαζουμε τα configs:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

αυτο που λεει gcam 7

 

The main config:

MN10 - OnFire7.3 - v8-Curve.xml

 

The config is configured for the most accurate transmission of light and shadows (without unnecessary post-processing) and at the same time tries to maintain maximum details with a minimum noise. Suitable for any conditions, all 5 cameras are configured.

 

An alternative config for fans of vivid photos:

Makshow - MN10 - OnFire7.3 - v7-Bright.xml

 

The config is configured for vivid photos without clipping (burnout of bright areas). For this, the camera will use lower shutter speeds and ISO. Tries to maintain a maximum of detail, for this allows some noise. Suitable for any conditions, all 5 cameras are configured.

 

Alternative config from edge2:

edge-onFire-v0.3.xml

 

On my own, I’ll add that there are softer pictures, less sharping, micro-contrast and significantly reduced noise reduction (photo with sand), the photos are slightly underexposed in order to avoid overexposure. The config is great for photography, followed by post-processing.

 

Alternative config from Cylon:

Cylon tonecurved onFire.xml

 

Config for those who like gkam "almost out of the box." There is a lot of contrast and vibrant colors. Uses the new lib T + Zest.

 

To shoot in the front-facing camera, first go to the X2 camera, and then switch to the front. So there will be less grain in the final photo.

 

Bugs :

- You can only enter the settings from the main camera.

- The video only shoots on the main and front cameras.

- The x3.7 camera has a limit on the maximum shutter speed of 1/3 sec. Do not use a slower shutter speed (1/2 second or slower) or ISO 100 at night on this sensor. The x2 camera has a shutter speed limit of about 2/3 sec - it is also more accurate with it, the camera may freeze for a minute if you try to take a photo with an unsupported shutter speed.

- Switching to the front with a macro or x3.7 crashes the camera. Switch to the front camera with x2 camera.

 

GCam:

https://www.mediafire.com/file/b8djc4w7ot69qsy/onFire_7.3.020_1.11.3.apk/

 

Configs:

https://www.mediafire.com/file/vj7mfwurbf0by35/Configs--MN10--OnFire7.3--20.04.20.zip/

Edited by shooterg
Link to comment
Share on other sites

GCAM για το κινητο μας μαζι με τα configs (ευχαριστουμε το 4pda). Χρησιμοποιειστε οτι σας αρεσει. Η καμερα εγινε απιστευτη.

 

Πως βαζουμε τα configs:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

αυτο που λεει gcam 7

 

The main config:

MN10 - OnFire7.3 - v8-Curve.xml

 

The config is configured for the most accurate transmission of light and shadows (without unnecessary post-processing) and at the same time tries to maintain maximum details with a minimum noise. Suitable for any conditions, all 5 cameras are configured.

 

An alternative config for fans of vivid photos:

Makshow - MN10 - OnFire7.3 - v7-Bright.xml

 

The config is configured for vivid photos without clipping (burnout of bright areas). For this, the camera will use lower shutter speeds and ISO. Tries to maintain a maximum of detail, for this allows some noise. Suitable for any conditions, all 5 cameras are configured.

 

Alternative config from edge2:

edge-onFire-v0.3.xml

 

On my own, I’ll add that there are softer pictures, less sharping, micro-contrast and significantly reduced noise reduction (photo with sand), the photos are slightly underexposed in order to avoid overexposure. The config is great for photography, followed by post-processing.

 

Alternative config from Cylon:

Cylon tonecurved onFire.xml

 

Config for those who like gkam "almost out of the box." There is a lot of contrast and vibrant colors. Uses the new lib T + Zest.

 

To shoot in the front-facing camera, first go to the X2 camera, and then switch to the front. So there will be less grain in the final photo.

 

Bugs :

- You can only enter the settings from the main camera.

- The video only shoots on the main and front cameras.

- The x3.7 camera has a limit on the maximum shutter speed of 1/3 sec. Do not use a slower shutter speed (1/2 second or slower) or ISO 100 at night on this sensor. The x2 camera has a shutter speed limit of about 2/3 sec - it is also more accurate with it, the camera may freeze for a minute if you try to take a photo with an unsupported shutter speed.

- Switching to the front with a macro or x3.7 crashes the camera. Switch to the front camera with x2 camera.

 

GCam:

https://www.mediafire.com/file/b8djc4w7ot69qsy/onFire_7.3.020_1.11.3.apk/

 

Configs:

https://www.mediafire.com/file/vj7mfwurbf0by35/Configs--MN10--OnFire7.3--20.04.20.zip/

πωπωπωπωπω θα το δοκιμασω το απογευμα. σε υπερευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Δεν έχω καταλάβει κάτι. Όλα τα redmi note 10 pro είναι παραεισαγωγής;

 

όχι υπάρχουν και του επίσημου δικτύου πώλησης

συνήθως από το μεγάλα μαγαζιά, αλλά και από άλλους μεταπωλητές

με τιμή βέβαια πολύ μεγαλύτερη.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο εύκολο είναι να γίνει burn in στην οθόνη ρε παιδιά?

Είχα πολλά κινητά στο παρελθόν με oled και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ghost screen κτλ.

Τώρα σε αυτό έχω στην aod το ρολογακι το χρωματιστό και μένει για πολύ ώρα ακουνητο, παίζει να έχει θέμα η οθόνη μελλοντικά?

 

ειχε ενα update σημερα για το always on..

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κωτσόβολος, Γερμανός, κοσμοτε, επίσημοι μεταπωλητές.

 

αγορα απο eshop ενημερωθηκα οτι ειναι κανονικα απο infoquest.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...