Jump to content

Επιλογή κινητού για νυχτερινή φωτογραφία.


Alexandros_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια τελευταία ερώτηση...σας έχω ζαλισει.

P20 mate ή P30;

Ωχ Παναγία μου...ανεβαίνω ανεβαίνω...

 

Για μενα Mate 20 pro. εχουν ιδιες καμερες, ιδιους επεξεργαστες και χανεις σε μπαταρια με το 30αρι..αν και λογω αναλυσης οθονης ισως εχουν μικρη διαφορα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια τελευταία ερώτηση...σας έχω ζαλισει.

P20 mate ή P30;

Ωχ Παναγία μου...ανεβαίνω ανεβαίνω...

 

Εφόσον σε νοιάζει αποκλειστικά η νυχτερινή απόδοση κάμερας, θεωρώ πως ανεβαίνεις άδικα. Με εξαίρεση κατράμι σκοτάδια, δεν είναι καλύτερο φωτογραφικα την νύχτα το mate 20 pro από rn7 gcam ή mi8 gcam. Ίσα ίσα που στις καθημερινές νυχτερινές, σε συγκριτικά που έχω δει τα πάνε και καλύτερα.

 

Μεταξύ των τριών θα έλεγα p20 pro ως πιο οικονομικό. Οι διαφορές τους φωτογραφικά στις νυχτερινές είναι καθαρά jpeg engine (το mate και p30 έχουν πιο ήπια επεξεργασία). Τώρα αν το κάνεις για την ίδια την συσκευή, πάσο. Εννοείται ανώτερη συσκευή το mate από το p20 ενώ την μέρα θα χαρείς και τον ultra wide.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που σκέφτεσαι και μεταχειρισμένα κοίτα και για pixel 2, 2 xl, θα βρεις αρκετά κάτω από τα 300
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ας ψαχτεί με Xiaomi ή OnePlus ο άνθρωπος καλύτερα. Τα Huawei έχουν τιμές στα ύψη. Οι δυο εταιρείες που αναφέρω είναι value for money. Ειδικά η Xiaomi (η άλλη ανέβηκε τιμολογικά τελευταία).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πω τι θα έκανα.

1. Θα πήγαινα εντελώς οικονομικά σε rn7.

2. Θα πήγαινα σε samsung (s10,note 10), iphone (11). Αν και με huawei ήμουν σίγουρος για update θα κοίταγα επίσης mate 20,p30.

 

Το να πας στα 300 ευρώ για xiaomi κτλ το θεωρώ τσάμπα. Η γλυτώνεις και πας στο vfm rn7 η πληρώνεις και πας σε iPhone, Samsung που είναι top στο λειτουργικό τους.

Edited by stefanospets
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πω τι θα έκανα.

1. Θα περιμένω πήγαινα εντελώς οικονομικά σε rn7.

2. Θα πήγαινα σε samsung (s10,note 10), iphone (11). Αν και με huawei ήμουν σίγουρος για update θα κοίταγα επίσης mate 20,p30.

 

Το να πας στα 300 ευρώ για xiaomi κτλ το θεωρώ τσάμπα. Η γλυτώνεις και πας στο vfm rn7 η πληρώνεις και πας σε iPhone, Samsung που είναι top στο λειτουργικό τους.

 

Στη 2η περίπτωση ξεφεύγει όμως στην τιμή πολύ. Μόνο για μεταχειρισμένα αν βρει με υπόλοιπο εγγύησης θα ήταν καλή περίπτωση... Η Samsung όντως τελευταία έχει βελτιωθεί πολύ σε κάμερα/βίντεο, σε βαθμό που σε περιπτώσεις την προτιμώ κι από τη Huawei που έχει το καλύτερο (έως τώρα) hardware κάμερας.

 

H Xiaomi πάντως είναι η πρώτη που φέρνει κάμερα 108MP. Αν έχει υπομονή λίγο ακόμη μπορεί να το πετύχει κοντά στην τιμή που ψάχνει. Ή απλά να περιμένει λίγο ακόμη να πέσουν οι τιμές σε μεταχειρισμένα Huawei, Samsung κλπ των τελευταίων 2 ετών που έχουν καλές κάμερες.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημερα μετα απο αρκετες ημερες.

 

Κατεληξα στο Huawei Mate 20 pro.

Αν και δεν μου αρεσει καθολου μα καθολου η κυρτη οθονη, αλλα πληρη τα χαρακτηριστικα που θελω.

 

Μεχρι πριν λιγες ημερες ειχε στο σκρουτζ 440 ευρω.

Σημερα εκτοξευθηκε στα 509 ευρω το single (στο σκρουτζ).

Ελλας το μεγαλειο σου.

Αλητες. Αλλα αν είναι ανύπαρκτος ο κρατικος μηχανισμος τι να κανεις…

 

Από προηγούμενες χρονιες και εμπειριες σας, υπαρχει περιπτωση να πεσει την Black Friday κατω απο 440 ευρω που ητανε;

Edited by Alexandros_K
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα μετα απο αρκετες ημερες.

 

Κατεληξα στο Huawei Mate 20 pro.

Αν και δεν μου αρεσει καθολου μα καθολου η κυρτη οθονη, αλλα πληρη τα χαρακτηριστικα που θελω.

 

Μεχρι πριν λιγες ημερες ειχε στο σκρουτζ 440 ευρω.

Σημερα εκτοξευθηκε στα 509 ευρω το single (στο σκρουτζ).

Ελλας το μεγαλειο σου.

Αλητες. Αλλα αν είναι ανύπαρκτος ο κρατικος μηχανισμος τι να κανεις…

 

Από προηγούμενες χρονιες και εμπειριες σας, υπαρχει περιπτωση να πεσει την Black Friday κατω απο 440 ευρω που ητανε;

Εγώ το βλέπω στα 458 στο best price πάντως.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα μετα απο αρκετες ημερες.

 

Κατεληξα στο Huawei Mate 20 pro.

Αν και δεν μου αρεσει καθολου μα καθολου η κυρτη οθονη, αλλα πληρη τα χαρακτηριστικα που θελω.

 

Μεχρι πριν λιγες ημερες ειχε στο σκρουτζ 440 ευρω.

Σημερα εκτοξευθηκε στα 509 ευρω το single (στο σκρουτζ).

Ελλας το μεγαλειο σου.

Αλητες. Αλλα αν είναι ανύπαρκτος ο κρατικος μηχανισμος τι να κανεις…

 

Από προηγούμενες χρονιες και εμπειριες σας, υπαρχει περιπτωση να πεσει την Black Friday κατω απο 440 ευρω που ητανε;

 

Που κολλάει ο κρατικός μηχανισμός με το πόσο πουλάνε τα σκρουτζομάγαζα ένα κινητό;

 

Ξεστοκάραν τα φτηνότερα καταστήματα και μείναν τα πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Που κολλάει ο κρατικός μηχανισμός με το πόσο πουλάνε τα σκρουτζομάγαζα ένα κινητό;

 

Ξεστοκάραν τα φτηνότερα καταστήματα και μείναν τα πιο ακριβά.

 

όντος τι σχέση έχει το κράτος... απλά τα μαγαζιά που το ξεστοκαραν ... το ξεστοκαραν και έμειναν μαγαζιά με ποιο ακριβά...

 

απο μένα πάντως άλλη μια πρόταση το honor 20 pro , ειδικά αν παίξει τρίποδο(η κατι να το κρατάει σταθερό τέλος πάντων) και manual mode

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ...

οταν ένα μαγαζί ανεβάζει παράλογα τις τιμές των προϊόντων του λίγο πριν από τις εκπτώσεις

και μετά όταν αρχίζουν αυτές, σου κανει υποτίθεται σούπερ έκπτωση.

Και τελικά αγοράζεις το προϊόν στην τιμή που είχε πριν τις εκπτώσεις, αυτό δεν είναι εξαπατηση του καταναλωτή;

Δεν πρέπει λοιπόν το κράτος να προστατέψει τον καταναλωτή;

Δεν ξέρω πραγματικά...αυτή η εξαπατηση από πλευράς των μαγαζιων (όχι όλων) σε καιρό εκπτώσεων δεν είναι σίγουρα ηθικό.

Είναι όμως και νόμιμο;

Δεν υπάρχουν κάποιοι κανόνες στην αγορά;

Αυτό σκεφτόμουνα απλά και τίποτα άλλο.

Κάτι μου λέει ότι οι τιμές μετά την Black Friday θα πέσουν και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κέρδος έχει το κράτος από το ξεστοκαρισμα να καρπωθεί το αντίστοιχο ΦΠΑ εκεί που ίσως μέναν στα αζήτητα.. Ο καθένας βάζει ότι προσφορά θέλει αν δεν σε ικανοποιεί το προϊόν δεν το αγοράζεις τόσο απλά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νόμιμο είναι και το κράτος παίρνει το ΦΠΑ.. Έτσι είναι η αγορά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ...

οταν ένα μαγαζί ανεβάζει παράλογα τις τιμές των προϊόντων του λίγο πριν από τις εκπτώσεις

και μετά όταν αρχίζουν αυτές, σου κανει υποτίθεται σούπερ έκπτωση.

Και τελικά αγοράζεις το προϊόν στην τιμή που είχε πριν τις εκπτώσεις, αυτό δεν είναι εξαπατηση του καταναλωτή;

Δεν πρέπει λοιπόν το κράτος να προστατέψει τον καταναλωτή;

Δεν ξέρω πραγματικά...αυτή η εξαπατηση από πλευράς των μαγαζιων (όχι όλων) σε καιρό εκπτώσεων δεν είναι σίγουρα ηθικό.

Είναι όμως και νόμιμο;

Δεν υπάρχουν κάποιοι κανόνες στην αγορά;

Αυτό σκεφτόμουνα απλά και τίποτα άλλο.

Κάτι μου λέει ότι οι τιμές μετά την Black Friday θα πέσουν και πάλι.

 

Σκρουτζ δεν ειναι κατάστημα. Σκρουτζ ειναι site που φιλοξενεί καταστήματα. Οταν βλέπουμε υψηλότερες τιμες στο σκρουτζ συνηθως δεν είναι ότι ανέβασαν τιμές αλλα ότι απλά εξαντληθηκε το στοκ των φτηνότερων καταστημάτων. Έτσι μένουν τα πιο ακριβα τα οποια ενδεχομένως βέβαια να ανεβάσουν και λίγο ακόμα την τιμή λόγω του ότι δεν έχουν πια τους φτηνότερους ανταγωνιστές.

 

Όσον αφορά το black friday δεν νομίζω να ανέβασαν τιμές οι μεγάλες αλυσίδες... γιατί συνήθως τις μεγάλες προσφορές του black τις βλέπουμε σε αυτές. Τα 440 ευρω που λες ήταν για σκρουτζομαγαζα... όχι κωτσόβολο/πλαίσιο/public/mediamarkt κλπ ;). Τώρα αν λόγω των προσφορών των μεγάλων αλυσίδων αναγκαστούν τα σκρουτζομάγαζα να αντιδράσουν με πτώση τιμής αυτό είναι άλλη ιστορια... Γενικα τα σκρουτζομάγαζα παίζουν ήδη με χαμηλές τιμες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, η black Friday Δεν ειναι περίοδος εκπτώσεων. Είναι μια εμπορική κοροϊδία

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...