Jump to content

Bill Gates και Windows..Πρωτοπορος η Κλεφτης?


galinios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλεποντας την ταινια,οι Πειρατες της Σιλικον Βαλει και εχοντας διαβασει αρκετα αρ8ρα για το πως ξεκινησε ολος αυτος ο κολοσσος της παντοκρατοριας κανεις σκεφτεται τελικα τι προηγη8ηκε για τον Πλουσιοτερο αν8ρωπο της γης?Προσεφερε πρωτοπορια και πανεξυπνες σκεψεις?Καπιλευ8ηκε τεχνολογια και την ονομασε δικια του?Βλεπε Apple. Σιγουρα παντως περπατησε σε σκοτεινα μονοπατια για να φτασει εκει που εφτασε..και ενω παραλληλα οι αλη8ινοι δημιουργοι ποτε δεν εφτασαν ουτε καν στην επιφανεια...
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

pragmatika kaneis den kserei pws akribws eftase ekei pou eftase,

opou eftase kai opws eftase , den payei na einai enas spanios an8ropos paneksipnos , pou akoma kai na eklepse idees, itan pio eksipnos apo aftous pou tis ebgalan , kai tis plasare swstotera kai petixe perisotero apo aftous pou tin genisane(tis idees)

 

i apple pantws akoma protoporei sta leitourgika (kai oxi mono , flepe FIREWIRE...) kai o billakos , xalaros antigrafei me paralages alla kserei poly kala tin syntagh ;) .

 

pantos pragmatika to MAC OSX einai by far poly anotero twn ka8e windows , kai makari na epikratousan afta, twra me tin strofi tis apple stin intel , elpizw na doume kanena MAC OSX sta talaipora PCakia mas , pou exoun kourastei apo tis registry tis polyplokes egatastaseis kai tis mple o8ones.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Κλεψιμο ιδεων? Μπααα, εμεις δεν ειμαστε που λεμε οχι στις πατεντες λογισμικου? Εεεε δεν ειναι αναγκαστικο οτι δανειστηκε την ιδεα, μπορει απλα να το σκεφτηκε ποιο μετα ;)

 

Τελος παντων, μαγκια του αφου τα καταφερε τοσο καλα και πλεον δημιουργει τεχνολογια και πρωτοπορια. Το αν εκανε "βρωμικο" start, ναι πολυ πιθανα... αλλωστε ολοι οι "μεγαλοι" κλεβοντας στις εμπορικες συμφωνιες εγιναν αυτοι που εγιναν (βλεπε Ωνασης). Να ναι καλα παντως, γιατι εχει δωσει ενα φιλικο και standardised προσωπο στην πληροφορικη, πραγμα θεμιτο ως ενα βαθμο.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

twra me tin strofi tis apple stin intel , elpizw na doume kanena MAC OSX sta talaipora PCakia mas , pou exoun kourastei apo tis registry tis polyplokes egatastaseis kai tis mple o8ones.

 

Αυτό απόρρίφθηκε κατηγορηματικά από την Apple. Να τρέξουν windows σε Mac, ναι, MacOS σε ο,τιδήποτε πλην Apple Mac, όχι.\

Απόσπασμα από το news.com :

During Apple's Worldwide Developer Conference earlier this month, Apple CEO Steve Jobs announced plans to ship Macs using Intel microprocessors by this time next year.

After Jobs' presentation, Apple Senior Vice President Phil Schiller addressed the issue of running Windows on Macs, saying there are no plans to sell or support Windows on an Intel-based Mac. "That doesn't preclude someone from running it on a Mac. They probably will," he said. "We won't do anything to preclude that."

However, Schiller said the company does not plan to let people run Mac OS X on other computer makers' hardware. "We will not allow running Mac OS X on anything other than an Apple Mac," he said.

Οπότε linux και πάλι linux. Ειδικά τώρα που οι Mac θα γίνουν απλά pc και δεν θα έχουν τίποτε επιπλέον να προσφέρουν από πλευράς επεξεργαστή.

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Και ο επεξεργαστής είναι μόνο ένα απο τα πολλά εξαρτήματα που αποτελούν τον υπολογιστή + οτι ακόμα και έτσι όλα τα μηχανήματα τις apple είναι "homemade" ;)
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέθηκε.. η ταινία Silicon Valley απεικονίζει πιστεύω αρκετά ρεαλιστικά και με αληθοφάνεια το τι εγινε εκείνα τα χρόνια και πως εξελίχθηκαν τα πράγματα. Οποιος δεν την έχει δει, να την δει..
Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

i apple pantws akoma protoporei sta leitourgika (kai oxi mono , flepe FIREWIRE...) kai o billakos , xalaros antigrafei me paralages alla kserei poly kala tin syntagh ;) .

 

Αφού η άπλ πρωτοπορεί, φτιάχνει δείχνει, μ@μ@άει, γιατί δεν είναι στην θέση του Μπιλ; Μήπως φταίει κάποια υπόγεια συνομωσία εξωγήινων; :X

 

pantos pragmatika to MAC OSX einai by far poly anotero twn ka8e windows , kai makari na epikratousan afta, twra me tin strofi tis apple stin intel , elpizw na doume kanena MAC OSX sta talaipora PCakia mas , pou exoun kourastei apo tis registry tis polyplokes egatastaseis kai tis mple o8ones.

 

Προφανώς ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη και χρησιμοποιούμε διαφορετικά windows. Το λέω γιατί εγώ έχω να δω μπλε οθόνη κάτω από ΧΡ εδώ και 3 χρόνια, από τότε δηλαδή που τα χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

pou exoun kourastei apo tis registry tis polyplokes egatastaseis kai tis mple o8ones.

 

Και το meter γραφικότητας βαράει ΚΟΚΚΙΝΟ!!!

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αφού η άπλ πρωτοπορεί, φτιάχνει δείχνει, μ@μ@άει, γιατί δεν είναι στην θέση του Μπιλ; Μήπως φταίει κάποια υπόγεια συνομωσία εξωγήινων; :X

Προφανώς δεν είναι γιατί προτίμησε να δίνει το λογισμικό της ΜΕ μηχάνημα και όχι σκέτο.

Προφανώς ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη και χρησιμοποιούμε διαφορετικά windows. Το λέω γιατί εγώ έχω να δω μπλε οθόνη κάτω από ΧΡ εδώ και 3 χρόνια, από τότε δηλαδή που τα χρησιμοποιώ.

Σε αυτό συμφωνώ σε άλλο πλανήτη ζείς :lol: η τελευταία μπλέ οθόνη που είδα ήταν πρίν 1 μήνα το πολύ,άσε που ο κόσμος του πισι δεν αρχίζει και τελειώνει σε σένα, οπότε το οτι δεν σου έτυχε εσένα μπλέ οθόνη δεν λέει τίποτα, εδώ σε παρουσίαση του μπίλ γκεητς κόλλησε το μηχάνημα τι λές τώρα :lol:.

Υγ.Παράκληση μην πάς να κάνεις το θέμα VS και το κλειδώσουν οι mod. :)

Link to comment
Share on other sites

Παράκληση μην πάς να κάνεις το θέμα VS και να το κλειδώσουν οι mod. :)

Στο τσακ είμαι. Όχι άλλα MS vs οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

giati einai kaka kai prepei na klidonoun ta VS ama ginonte politismena!?

Εχεις δεί κανένα πολιτισμένο VS :p άσε που το σωστό μέρος είναι οι διαξιφισμοί (και εκεί πάλι δεν νομίζω να αντέξει πολύ) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού η άπλ πρωτοπορεί, φτιάχνει δείχνει, μ@μ@άει, γιατί δεν είναι στην θέση του Μπιλ; Μήπως φταίει κάποια υπόγεια συνομωσία εξωγήινων; :X

 

Για συνωμοσία εξωγήινων δεν ξερω , παντως μια δοση π..στιας απο την πλευρα της microsoft προς την apple υπηρχε σιγουρα. Αν ειδατε την ταινια λιγα λεπτα πριν το τελος δειχνει ποσο καραγκιοζης και κλεφτης ηταν ο μπιλακος.

 

Προφανώς ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη και χρησιμοποιούμε διαφορετικά windows. Το λέω γιατί εγώ έχω να δω μπλε οθόνη κάτω από ΧΡ εδώ και 3 χρόνια, από τότε δηλαδή που τα χρησιμοποιώ.

 

Ε, ναι μαλλον ζουμε σε διαφορετικο πλανητη , και ναι χρησιμοποιουμε διαφορετικα windows :) Αλλα ο λογος που δεν εχεις δει τα τελευταια χρονια μπλε οθονη στο pc σου τρεχοντας xp ειναι πολυ απλα γιατι εχεις ξεχασει ενεργοποιημενο το Automatically restart on system failure στο system>startup & recovery. :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Κλεψιμο ιδεων? Μπααα, εμεις δεν ειμαστε που λεμε οχι στις πατεντες λογισμικου? Εεεε δεν ειναι αναγκαστικο οτι δανειστηκε την ιδεα, μπορει απλα να το σκεφτηκε ποιο μετα ;)

 

Τελος παντων, μαγκια του αφου τα καταφερε τοσο καλα και πλεον δημιουργει τεχνολογια και πρωτοπορια. Το αν εκανε "βρωμικο" start, ναι πολυ πιθανα... αλλωστε ολοι οι "μεγαλοι" κλεβοντας στις εμπορικες συμφωνιες εγιναν αυτοι που εγιναν (βλεπε Ωνασης). Να ναι καλα παντως, γιατι εχει δωσει ενα φιλικο και standardised προσωπο στην πληροφορικη, πραγμα θεμιτο ως ενα βαθμο.

 

LOL με εκανες και γελασα με το standardised προσωπο που εχει δωσει ο μπιλις στην πληροφορικη :lol:

 

Εξαιτιας αυτου του κυριου οι χρηστες pc ανακαλυψαν την μεταφορα δεδομενων μεσω firewire (IEEE1394) τα τελευταια χρονια...αν δεν κανω λαθος το 2000-2001 και αυτο μεσω της εταιριας creative που εβγαλε καρτες ηχου κοτσαρωντας πανω και την συγκεκριμενη θυρα (βλεπε audigy).

 

Για να ΜΗΝ αναφερθω ποια εταιρια κατασκευασε το fw (βλεπε apple)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είναι γιατί προτίμησε να δίνει το λογισμικό της ΜΕ μηχάνημα και όχι σκέτο.

 

Σε αυτό συμφωνώ σε άλλο πλανήτη ζείς :lol: η τελευταία μπλέ οθόνη που είδα ήταν πρίν 1 μήνα το πολύ,άσε που ο κόσμος του πισι δεν αρχίζει και τελειώνει σε σένα, οπότε το οτι δεν σου έτυχε εσένα μπλέ οθόνη δεν λέει τίποτα, εδώ σε παρουσίαση του μπίλ γκεητς κόλλησε το μηχάνημα τι λές τώρα :lol: .

 

Ναι, ζω στον πλανήτη γη. Εσύ; Στον Άρη; (όχι Θεσσαλονίκης.) Και πληροφοριακά, δεν είμαι μόνο εγώ που το λέω αυτό. Αν τώρα εσύ πετάς τα μάτια έξω στο PC σου και έχεις και την απαίτητηση ένα προιόν που το χρησιμοποιείς και πειρατικό να μην κάνει "κιχ"... ε, τότε θα συμφωνήσω με τον σόνταν όσον αφορά την γραφικότητα.

 

Υγ.Παράκληση μην πάς να κάνεις το θέμα VS και το κλειδώσουν οι mod. :)

 

Koίτα ποιος μιλάει :w00t: :lol:

 

giati einai kaka kai prepei na klidonoun ta VS ama ginonte politismena!?

 

Συγγνώμη, πώς ακριβώς προκύπτει το vs? Βλέπεις κάτι σχετικό στον τίτλο; :rolleyes:

 

Για συνωμοσία εξωγήινων δεν ξερω , παντως μια δοση π..στιας απο την πλευρα της microsoft προς την apple υπηρχε σιγουρα. Αν ειδατε την ταινια λιγα λεπτα πριν το τελος δειχνει ποσο καραγκιοζης και κλεφτης ηταν ο μπιλακος.Ε, ναι μαλλον ζουμε σε διαφορετικο πλανητη , και ναι χρησιμοποιουμε διαφορετικα windows :) Αλλα ο λογος που δεν εχεις δει τα τελευταια χρονια μπλε οθονη στο pc σου τρεχοντας xp ειναι πολυ απλα γιατι εχεις ξεχασει ενεργοποιημενο το Automatically restart on system failure στο system>startup & recovery. :w00t:

 

Σε λίγο θα πάθω νευρικό κλωνισμό :p :w00t:

 

Και για να τελειώνουμε, αν ξέρετε μια αυτοκρατορία η οποία να λειτουργεί και να επιβιώνει με νοοτροπία φιλανθρωπικού ιδρύματος, δείξτε την και σε μένα. :ουφ:

Link to comment
Share on other sites

Για συνωμοσία εξωγήινων δεν ξερω , παντως μια δοση π..στιας απο την πλευρα της microsoft προς την apple υπηρχε σιγουρα. Αν ειδατε την ταινια λιγα λεπτα πριν το τελος δειχνει ποσο καραγκιοζης και κλεφτης ηταν ο μπιλακος.

 

Ενώ η Apple εε;;;;

 

Κλέψαμε το όλο concept του GUI από την Xerox και δεν το είπαμε σε κανέναν, και λέμε μετά πως εμείς κάναμε την πρωτοπορία

 

 

 

Ε, ναι μαλλον ζουμε σε διαφορετικο πλανητη , και ναι χρησιμοποιουμε διαφορετικα windows :) Αλλα ο λογος που δεν εχεις δει τα τελευταια χρονια μπλε οθονη στο pc σου τρεχοντας xp ειναι πολυ απλα γιατι εχεις ξεχασει ενεργοποιημενο το Automatically restart on system failure στο system>startup & recovery. :w00t:

 

 

Ο λόγος που δεν βλέπουμε μπλε οθόνες είναι επειδή τα ΧΡ δεν κολάνε. Τρεις βδομάδες uptime έκλεισε το PC μου πριν χρειάστηκε να κάνω restart επειδή ήθελα να εγκαταστήσω έναν σκληρό δίσκο.

 

Πως τα καταφέρνετε έτσι μαγικά να τα κολλήσετε δεν ξέρω...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην τρελα8ουμε κιολας.Απο που μα8αμε την μπλε ο8ονη?απο την αμιγκα??Τα παρα8υρα εισηγαγαν τον ορο αυτο.Και ακομα και τα χπ κρασαρουν σαν τρελα.Εξαλλου και εγω αφηνω τον υπολογιστη να κατεβαζει ταινιες εδω και μηνες...αλλο η μια χρηση και αλλο μια αλλη.
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Μια έκδοση για το πως έφτασε ο Bill εκεί που βρίσκεται σήμερα την έχω ακούσει από ένα παιδί που σπούδαζε Aμερική στο πανεπιστήμιο που σπούδασε ο Bill.

 

Ήταν διάνοια με τα pc από σχετικά μικρή ηλικία (ποσο μικρή άγνωστο).

 

Σπούδαζε computer science, μου φαίνεται, αλλα στα μαθήματα δεν έκανε αυτά που έλεγε ο καθηγητής γιατί τα έβρισκε πολύ εύκολα και ανιαρά... σχεδίαζε παραθυράκια (windows)! Έψαχνε τι λείπει από τα τότε σημερινά software και ακούγοντας συζητήσεις άλλων, προσπαθούσε να μετατρέψει την λύση σε κώδικα.

Έχω την εντύπωση ότι προερχόταν από πλούσια οικογένεια η οποια τον βοηθησε να ξεκινήσει και να φτάσει εδώ που έφτασε σήμερα.

 

αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...