Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω προς αυτο τεινω ειναι η αληθεια, λόγω της μεγαλύτερης μπαταριας και του μικροτερου μεγεθους (ειναι σχεδον 2εκατ μικροτερο, λογικα λογο του μικροτερου περιμετρικου πλαισιου).

Να σε ρωτησω κατι? Ειδες αν υποστηριζει flash 11 γιατι το θελω για αναπαραγωγη βιντεο απο διαφορα σαιτ, οχι μονο απο youtube, αλλα και σε stream.

 

Απο οτι ειδα μπορεις να δεις βιντεο απο όπου θες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο οτι ειδα μπορεις να δεις βιντεο απο όπου θες

 

Με πειθεις! Να σε ρωτησω ποια η διαφορα της HYUNDAI Hold X700 YaZhi Version απο την απλή, εκτος απο την διαφορα τιμης?:p γιατι εγω δεν βρισκω κατι αλλο? Νομιζω το πρωτο πηρες εσυ,σωστα?

 

Edit: H διαφορα ειναι το bluetooth, περιττο για εμενα!

Edited by dimitris_86
Link to comment
Share on other sites

Με πειθεις! Να σε ρωτησω ποια η διαφορα της HYUNDAI Hold X700 YaZhi Version απο την απλή, εκτος απο την διαφορα τιμης?:p γιατι εγω δεν βρισκω κατι αλλο? Νομιζω το πρωτο πηρες εσυ,σωστα?

 

Edit: H διαφορα ειναι το bluetooth, περιττο για εμενα!

 

Περιττό και για εμενα παρτο απο merimobiles οπως και εγω ποτ το εχουν και σε στοκ((δεν θυμαμαι ποια εκδοση ειναι)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά. MicroSD παίρνουν τα πάντα πλέον. Αλλά πάρε ταχύτερες κάρτες, όχι class4

 

To otg micro δεν ειναι για τα ταμπλετ? οπως αυτο:

http://www.banggood.com/Wholesale-Universal-Micro-Usb-2_0-5-Pin-Tablet-Otg-Cable-Adapter-Port-p-50829.html

Νομιζω δεν περιλαμβανει η συσκευασια του ainol ετσι δεν είναι?

 

Ασχετο αλλά υπάρχει ταμπλετ που να καλύπτει τα πάντα όπως εδω?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=RRDSj62tlvQ

Edited by gechro
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλά υπάρχει ταμπλετ που να καλύπτει τα πάντα όπως εδω?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=RRDSj62tlvQ

Ναι!!!!!

Τώρα θα κυκλοφορήσουν τα αυτοκαθαριζόμενα!!!:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά ο 3188 θεωρητικά και πράκτικά θα είναι πιο καλός γενικά από τους Α31?
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

To otg micro δεν ειναι για τα ταμπλετ? οπως αυτο:

http://www.banggood.com/Wholesale-Universal-Micro-Usb-2_0-5-Pin-Tablet-Otg-Cable-Adapter-Port-p-50829.html

Νομιζω δεν περιλαμβανει η συσκευασια του ainol ετσι δεν είναι?

δεν περιλαμβάνει, εγώ το πήρα από minideal με μισό δολλάριο (ναι, σωστα διάβασες:Ρ) μαζί με το τάμπλετ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά..

 

Πήρα κι εγώ ένα κινεζοτάμπλετ, ήθελα ό,τι πιο φθηνό και να μου έρθει γρήγορα, οπότε κατέφυγα σε ένα μεταχειρισμένο 9,7" (για eBook reading) από eBay, άγγλο πωλητή.

Λέει πως είναι το Eken A90, έχει μονοπύρηνο επεξεργαστή, στο system information του Quadrant τον έχει σαν ARMv7 Processor rev 2 (v7l) 1,2GHz

και 1GB μνήμη. Για το δεύτερο τουλάχιστον το ξέρω, γιατί όταν ελευθερώνω και μνήμη με το ES μένουν ελεύθερα κάπου 525ΜΒ, περισσότερο από ό,τι στο Galaxy S2 μου.. Πάνω έχει ICS 4.0.4.

 

Γενικά για την δουλειά που το πήρα (90% ebook reading, 8% browsing, 2% όλα τα υπόλοιπα) μου κάνει ικανοποιητικά την δουλειά μου, δεν ήθελα να δώσω παραπάνω σε αυτήν την φάση, γιατί ούτε παιχνίδια πρόκειται να παίξω ούτε τίποτα, και το ήθελα και γρήγορα, οπότε δεν πήγα σε λύση από Κίνα. Τα 84 που μου κόστισε κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις νομίζω πως είναι καλό deal (για τάμπλετ κοντά στις 10 ίντσες πάντα)..

 

Έχω ένα θέμα όμως που έχει καταντήσει κάπως εκνευριστικό. H CPU φαίνεται να λαγκάρει πολύ. Ό,τι εφαρμογή κι αν πάω να ανοίξω, από browser μέχρι Facebook, κολλάει για 10-15 δευτερόλεπτα στο νερό βλέποντας μια μαύρη (ή άσπρη έτσι για ποικιλία :lol: οθόνη), στο 70% των περιπτώσεων μου βγάζει και παραθυράκι ότι δεν αποκρινεται η εφαρμογή κι αν θέλω να περιμένω, να κάνω αναφορά ή να το κλείσω. Ένα widget που έβαλα από το widgetsoid και βλέπω στην homescreen το βλέπω συνήθως στο 98%. Και εννοείται ότι το'χω αρκετά ελαφρύ. Μόλις μια homescreen, μοναδικό widget αυτό της ώρας και widgetsoid για τους διακόπτες και CPU clock& usage, ούτε live wallpapers ούτε τίποτα..

 

Και στο quadrant μου την βγάζει πολύ χαμηλά την CPU..

 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την συμπεριφορά του ή πρέπει να συμβιβαστώ λόγω της CPU.

 

Τελικά ασχολήθηκα λίγο σήμερα και έβαλα CM9 (έλεγε πως το CM10 είναι λίγο laggy, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα και με την τελευταία έκδοση αλλά είπα να δοκιμάσω πρώτα με CM9 και έβαλα την τελική nightly), η διαφορά είναι κάτι παραπάνω από αισθητή..

 

Τελικά από ό,τι φαίνεται το τάμπλετ δεν έχει 1GB μνήμη, αλλά 800ΜΒ.

Μπήκα και από τις ρυθμίσεις του CM και έβαλα την maximum frequency στα 1200MHz (από τα 100 που ήταν by default)..

 

Βέβαια, παρατήρησα κάτι. Όταν το πέρασα στην αρχή και δοκίμασα τις εφαρμογές που δοκίμασα συχνά και ήξερα ότι κολλάνε στην αρχή, το Opera mini πχ και άνοιγε σφαίρα. ΣΦΑΙΡΑ όμως σου λέω. Μετά, όταν άρχισα να περνάω αβέρτα όλες τις εφαρμογές που είχα και πριν, σε κάποια φάση ξαναδοκίμασα και είδε ότι σκάλωσε κάπως στο άνοιγμα. Όχι τόσο τραγικά όσο με την stock, αλλά είχε διαφορά από την πρώτη φορά που το δοκίμασα με 4-5 apps περασμένες. Με έβαλε σε σκέψεις μήπως κάποια/ες εφαρμογές δημιουργούν το πρόβλημα.

 

Αλήθεια, υπάρχει κάπου καμιά λίστα με τις εφαρμογές που μπορώ να παγώσω/σβήσω μέσω titanium επειδή είναι περιττές αφού το tablet δεν λειτουργεί σαν τηλέφωνο; Είχα βρει μια λίστα με τις γενικές εφαρμογές που μπορούμε να σβήσουμε, αλλά επειδή ήταν για κινητό, δεν ανέφερε αυτές που λέω τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Χρονια χρησιμοποιω opera σε καθε μου pc κινητο κτλ.Ολα τα bookmarks start page κωδικοι κτλ τα εχω σε καθε συσκευη..

Ετσι λοιπον οταν πηρα το venus,εβαλα opera,και ολα καλα,με εξαιρεση το flash..Σε φορουμ διαβασα οτι σε jelly bean δεν παιζει ο opera κανενα flash.Kαι οντως δεν φταιει το venus,και σε αλλα tablets το κανει αυτο σε jelly bean.Ο default browser παιζει μια χαρα flash,το θεμα ομως ειναι οτι θελει ωρες να περασω bookmarks κτλ σε αλλο browser, οπως το dolphin ή τον default browser..

Εχει καποιος αλλος παρατηρησει το ιδιο,και εχει βρει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Χρονια χρησιμοποιω opera σε καθε μου pc κινητο κτλ.Ολα τα bookmarks start page κωδικοι κτλ τα εχω σε καθε συσκευη..

Ετσι λοιπον οταν πηρα το venus,εβαλα opera,και ολα καλα,με εξαιρεση το flash..Σε φορουμ διαβασα οτι σε jelly bean δεν παιζει ο opera κανενα flash.Kαι οντως δεν φταιει το venus,και σε αλλα tablets το κανει αυτο σε jelly bean.Ο default browser παιζει μια χαρα flash,το θεμα ομως ειναι οτι θελει ωρες να περασω bookmarks κτλ σε αλλο browser, οπως το dolphin ή τον default browser..

Εχει καποιος αλλος παρατηρησει το ιδιο,και εχει βρει καποια λυση?

Μόνο ο στοκ browser παίζει flash σε jelly bean. Επομένως αν θες κάποια σελίδα με flash την ανοίγεις στον στοκ, και τις υπόλοιπες στον opera κρατώντας εκεί τα bookmarks σου. Δεν φαντάζομαι όλες οι ιστοσελίδες που θες να χουν το καταραμμένο flash player:p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέμε ότι τα Κινέζικα ταμπλετ έχουν αδύναμο δέκτη Wifi; Υπάρχουν αδύναμοι και δυνατοί δέκτες; Και οι Κινέζοι βάζουν αδύνατους;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέμε ότι τα Κινέζικα ταμπλετ έχουν αδύναμο δέκτη Wifi; Υπάρχουν αδύναμοι και δυνατοί δέκτες; Και οι Κινέζοι βάζουν αδύνατους;

Εξαρτάται. Σ άλλες περιπτώσεις φταίει η μικρή κεραία, σ άλλες περιπτώσεις φταίει η αλουμινένια πλάτη. Βέβαια τόσα ταμπλετ που χω πιάσει, σε κανένα δεν είχα πρακτικό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Σ άλλες περιπτώσεις φταίει η μικρή κεραία, σ άλλες περιπτώσεις φταίει η αλουμινένια πλάτη. Βέβαια τόσα ταμπλετ που χω πιάσει, σε κανένα δεν είχα πρακτικό πρόβλημα

ε οχι ρώτα κι εμάς !!! Cube για παράδειγμα. Αστα να πανε

Link to comment
Share on other sites

ε οχι ρώτα κι εμάς !!! Cube για παράδειγμα. Αστα να πανε

καλά η cube είναι ό,τι τύχει. 2 U30gt 10άρια (παλιό κ νέο), δύο 7άρια, ένα U18gt, κι ένα U23GT έχω πιάσει, και δεν είχα πρόβλημα, αλλά προφανώς ήμουν πολύ τυχερός:p

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το HYUNDAI X900. Με αλουμινένιο κάλυμα. Σε σπίτι φίλου όλα τα άλλα (με πλαστικό) έπιαναν τα αδύνατα σήματα ενώ αυτό όχι.

Ακριβώς επειδή το αλουμίνιο μειώνει τα ραδιοκύμματα που λαμβάνει η κεραία. Είναι αναπόφευκτο

Link to comment
Share on other sites

ε οχι ρώτα κι εμάς !!! Cube για παράδειγμα. Αστα να πανε

Το παράξενο είναι ότι αυτό το "άστα να πάνε" που λες δεν ισχύει για τους περισσότερους που πήραν το Cube. Το δικό μου για παράδειγμα είναι άψογο και δεν είμαι η εξαίρεση. Στα 10 μ. από το ρούτερ (που είναι κλεισμένο στο πατάρι, και τρεις τοίχους πιο πέρα, συνδέομαι με ταχύτητες 5-6+ mbps και έχω σήμα στα 60-65 dbm. Η ταχύτητα του δικτύου κυμένεται από τα 20+ έως τα 50+ mbps.

Είδα ότι σημαντική διαφορά (~10 dbm) έκανε η επιλογή του κατάλληλου καναλιού αλλά και μια τυχαία αλλαγή ρούτερ.

Πιστεύω λοιπόν ότι είτε οι Κινέζοι βάζουν ότι ανταλλακτικό τους λάχει με αποτέλεσμα άλλα να είναι καλά και άλλα όχι, είτε ότι τα μόντεμ που χρησιμοιμοιείτε είναι για τα μπάζα. Θεωρώ και τα δύο ενδεχόμενα εξίσου πιθανά.

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο είναι ότι αυτό το "άστα να πάνε" που λες δεν ισχύει για τους περισσότερους που πήραν το Cube. Το δικό μου για παράδειγμα είναι άψογο και δεν είμαι η εξαίρεση. Στα 10 μ. από το ρούτερ (που είναι κλεισμένο στο πατάρι, και τρεις τοίχους πιο πέρα, συνδέομαι με ταχύτητες 5-6+ mbps και έχω σήμα στα 60-65 dbm. Η ταχύτητα του δικτύου κυμένεται από τα 20+ έως τα 50+ mbps.

Είδα ότι σημαντική διαφορά (~10 dbm) έκανε η επιλογή του κατάλληλου καναλιού αλλά και μια τυχαία αλλαγή ρούτερ.

Πιστεύω λοιπόν ότι είτε οι Κινέζοι βάζουν ότι ανταλλακτικό τους λάχει με αποτέλεσμα άλλα να είναι καλά και άλλα όχι, είτε ότι τα μόντεμ που χρησιμοιμοιείτε είναι για τα μπάζα. Θεωρώ και τα δύο ενδεχόμενα εξίσου πιθανά.

Εγω 3 Cube επιασα στα χερια μου. 2 παλιά και ένα με το νεο wifi. Σε ενα δωματιο αποσταση αλλά με ανοιχτή πόρτα που ειχες το Modem απέναντι είχαν θέμα. Το window n 70s με 75€ στην ίδια απόσταση πήγαινε σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πως θα κάνω root το Ν70HD και τι να αλλάξω για να μπορούν να μπούν όλες οι εφαρμογές απο το Playstore; :)

 

 

Δοκίμασα το superoneclick αλλά κολλάει στο starting adb server.

 

Ακόμα, το tablet έχει 4.1.1 με ημερομηνία 30/11/12. Υπάρχει κάτι νεότερο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω 3 Cube επιασα στα χερια μου. 2 παλιά και ένα με το νεο wifi. Σε ενα δωματιο αποσταση αλλά με ανοιχτή πόρτα που ειχες το Modem απέναντι είχαν θέμα. Το window n 70s με 75€ στην ίδια απόσταση πήγαινε σφαίρα.
ποιο firmware είχες;

 

Παίδες πως θα κάνω root το Ν70HD και τι να αλλάξω για να μπορούν να μπούν όλες οι εφαρμογές απο το Playstore; :)

Δοκίμασα το superoneclick αλλά κολλάει στο starting adb server.

Ακόμα, το tablet έχει 4.1.1 με ημερομηνία 30/11/12. Υπάρχει κάτι νεότερο;

το superoneclick δεν κάνει για android 4 και νεότερο. με το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460 θα το ρουτάρεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται σε κινέζικο tablet ένα Onda Vi30 ενώ είναι root να του περάσω custom recovery......δοκίμασα με rom manager(σαφώς δεν έχει το συγκεκριμένο τύπο tablet)αλλά κάθε φορά που και καλά κάνει εγκατάσταση της custom recovery και πατώ να μπει σε recovery mode είναι πάλι η εργοστασιακή.Καμιά ιδέα κανείς?Ευχαριστώ:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παραγγείλει το hyundai x700 από merimobile με singapore post 11/3 αλλά ενώ μου έχουν στείλει tracking number όταν πάω και το βάζω στο site της singapore post μου λέει πως δεν υπάρχει τέτοιο tracking number!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται σε κινέζικο tablet ένα Onda Vi30 ενώ είναι root να του περάσω custom recovery......δοκίμασα με rom manager(σαφώς δεν έχει το συγκεκριμένο τύπο tablet)αλλά κάθε φορά που και καλά κάνει εγκατάσταση της custom recovery και πατώ να μπει σε recovery mode είναι πάλι η εργοστασιακή.Καμιά ιδέα κανείς?Ευχαριστώ:)
Υποθέτωντας πως έχεις το Vi30 deluxe με επεξεργαστή Allwinner A10

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20032494&postcount=2

Τσέκαρε όμως ποιο ακριβώς Vi30 έχεις, γιατί υπάρχουν πολλά

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...