Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενα tablet Intenso 734 που εχω ξερετε αν γινετε root και αν ναι πως ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανενα νεο παιδια για firmware? Ψαχνω συγκεκριμεναγια το tab 824 και δεν βρισκω τιποτα, ουτε στα γερμανικα sites.

 

Εχω το intenso tab824 και ξαφνικα δεν ανοιγει κολαει το λογοτυπο της intenso, προσπαθω να το συνδεσω με το pc αλλα δεν το αναγνωριζει και δεν μπορω να βρω τους drivers του. Καποια βοηθεια.

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει ο Κινέζος:

-------------------------------------------------------------------------------

hi,dear

thanks for your reply

about your question ,after you have closed the dispute and provide us the receipt of the shipping fee

we will share the fee together and apply for your shipping fee refund in time

Within 1 month: GKB (free repair warranty)

GeekBuying will give you credit of the shipping fee partial in the form of coupons and partial of the refund to your PayPal account.

 

and when we get the device ,we will send it to the factory to detect the problem you stated

if there has no scratches and damages on the device

 

then we will refund you asap

if there has the scratches and damages , we need to charge you the restocking fee

you could check the policy here : http://www.geekbuying.com/help/customer_service/return_policy

 

For items needed to be refunded, there should be no scratch or any damage on the appearance, or else GeekBuying has to charge customers 20% of the item amount for restocking.

 

any problems feel free to contact with us

 

we wish you have a nice weekend

 

yilia

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Τι πρέπει να κάνω , έχω μπερδευτεί ? Να κλείσω του pay pal , είναι το μόνο που με κρατάει και δε θα χάσω τα χρήματά μου ?

Τι να κάνω , help...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα ταμπλετ και δε μου κάνει αυτόματη περιστροφή , δεν ξέρω τι φταίει , έκανα και εργοστασιακες ρυθμισεις να πάει , όπως μου είπε ο κινέζος πωλητής , απλά δεν έγινε τίποτα. Οπότε μίλησα με τον κινεζο πωλητή και του έστηλα και μνμ αλλά δεν μου απάντησαν για 4 μέρρες και μίλησα στο pay pal και αμέσως μετά ο κινέζος πωλητής επανήλθε στο προσκήνιο. Απλά φοβάμε μη το στήλω πίσω και χάσω τα χρήματά μου , όταν το στήλω και μου ζητάει να κλείσω και την υπόθεση στο pay pal που πιστεύω αυτό για μένα θα είναι καταδηκαστικο , γιατί τωρα μασ κρατάει το pay pal , μετά θα κρεμομε απο αυτους και μόνο. Δε ξέρω πως να πράξω , να το στήλω και να κλεισω την υπόθεση , δε ξέρω, κανένας με καμια τετοια εμπιρία στο greek ? Εγώ πιστεύω οτι και μένα software σωστό θα ληνότανε το πρόβλημα , απλά δεν είχα και πολύ βοήθεια για να λύσω το πρόβλημα. Μου στήλα και την φόρμα επιστροφής που πρέπει να γραψω . Στο ελτά το πάμε το δέμα?

Εγώ ήθελα να μου στήλουν ένα άλλο ταμπλετ να το έπερνα οτι ολα οκ και μετά να επεστρεφα το χαλασμένο ...

p.s. Επίσης δεν λειτουργούσε ο φορτιστής και το φορτίζω με usb απο το pc . Αυτο λέγα θα μου στήλουν άλλο καινούριο ,, αλλά προέκηψε ποιο μεγάλο πρόβλημα απο αυτο , δηλαδ΄η που δεν κάνει αυτόματη περιστροφη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για την περιστροφή θα σου πρότεινα να φλασάρεις εσύ την rom. Για περισσότερες λεπτομέρειες στο θέμα της συσκευής.

Από εκεί και έπειτα το dispute δεν το κλείνεις σε καμία περίπτωση προς το παρόν. Να προσέχεις η επικοινωνία να γίνεται μέσω paypal και όχι μέσω email για να βλέπει το paypal τι συμβαίνει. Αν λοιπόν δεν δουλέψει ούτε με φλασάρισμα το στέλνεις πίσω έχοντας ανοιχτό το dispute. Αν δεν συμφωνήσει ο πωλητής γυρνάς το dispute σε claim και θα βγει η απόφαση από το paypal όπου θέλει δεν θέλει ο πωλητής θα το δεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για την περιστροφή θα σου πρότεινα να φλασάρεις εσύ την rom. Για περισσότερες λεπτομέρειες στο θέμα της συσκευής.

Από εκεί και έπειτα το dispute δεν το κλείνεις σε καμία περίπτωση προς το παρόν. Να προσέχεις η επικοινωνία να γίνεται μέσω paypal και όχι μέσω email για να βλέπει το paypal τι συμβαίνει. Αν λοιπόν δεν δουλέψει ούτε με φλασάρισμα το στέλνεις πίσω έχοντας ανοιχτό το dispute. Αν δεν συμφωνήσει ο πωλητής γυρνάς το dispute σε claim και θα βγει η απόφαση από το paypal όπου θέλει δεν θέλει ο πωλητής θα το δεχτεί.

 

Οκ , thanks φίλος , θα προσπαθήσω να το φλασάρω να δω τι παίζει . Άμα μου πρότεινες και που ακριβώς να ψάξω θα με βοηθούσες πολυ.

Έχω κάνει το λάθος και μιλάω μέσω email , τώρα θα προσπαθήσω να το αλλάξω. Μου έστηλαν αυτο απο το pay pal:

------------------------------------------------------

Hello ,

 

Geekbuying has declined your request for a $205.08 USD refund to settle

this dispute and has posted a new message in the Resolution Center.

 

Please log in to your PayPal account to view the latest message.

------------------------------------------------------------

Και εγώ γιαυτό δεν θέλω να κλείσω το αίτημα γιατί θα είμαι μετά κρεμασμενος απο αυτους....

Link to comment
Share on other sites

To geekbuying δεν προκειται να σου επιστρέψει τα χρήματα αν πρώτα δεν πάρει στα χέρια του το ταπλετ σου. Κινήσου όσο πιο γρήγορα μπορείς.

Κάνε το φλασάρισμα μήπως διορθωθεί το πρόβλημα, αν όμως δεν διορθωθεί, πρέπει να το στείλεις το συντομότερο δυνατό, γιατί οι μέρες περνάνε και μετά δεν θα σε καλύπτει το paypal.

Την διεύθυνση της επιστροφής θα την ζητήσεις μέσω paypal και γενικά όλη σου η επικοινωνια μαζι τους θα γίνει μέσω του Resolution center.

Link to comment
Share on other sites

Οκ , thanks φίλος , θα προσπαθήσω να το φλασάρω να δω τι παίζει . Άμα μου πρότεινες και που ακριβώς να ψάξω θα με βοηθούσες πολυ.

Έχω κάνει το λάθος και μιλάω μέσω email , τώρα θα προσπαθήσω να το αλλάξω. Μου έστηλαν αυτο απο το pay pal:

------------------------------------------------------

Hello ,

 

Geekbuying has declined your request for a $205.08 USD refund to settle

this dispute and has posted a new message in the Resolution Center.

 

Please log in to your PayPal account to view the latest message.

------------------------------------------------------------

Και εγώ γιαυτό δεν θέλω να κλείσω το αίτημα γιατί θα είμαι μετά κρεμασμενος απο αυτους....

 

Δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω το συγκεκριμένο tablet. Θα ψάξεις στο θέμα της συσκευής, αν δεν βρεις κάτι ψάξε στο google σίγουρα κάτι θα βρεις. Αν μετά από ψάξιμο δεν τα καταφέρεις ρώτα στο θέμα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, το PAypal μου ζήτησε να επιστρεψω στο Pandawill ένα ελλατωματικο Νewman N2 για να μου κανει το refund, και επειδη δεν έχω επαφή με ταχυδρομεια έχω μια απορια:

Εκτος απο αυτα που αναφερονται στο αρχικο ποστ της συζητησης(συστημενο+tracking number, ενδειξη GIFT με αξια εως 20$, το πακετο να σταλει ως "συστημενηεπιστολη Express"), θελω να ρωτησω αν εμεις οι ίδιοι πρεπει να έχουμε προ-συσκευασει το αντικειμενο ή αν αυτο θα γίνει στο ταχυδρομειο. Π.χ. ο φορτιστης μου ήρθε σε σακουλακι ξεχωριστα απο την θηκη του κινητου αλλα στο ίδιο δεμα, τώρα πρεπει να τα βάλω όλα μαζι σε κάποιο κουτι το οποιο θα μπει στο φακελο των ΕΛΤΑ ή θα μου το κανουν εκει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. θα ήθελα την βοηθειά σας. έκανα μια παραγγελία μέσω ebay για ένα τάμπλετ από σιγκαπούρη και κατά την παραγγελία έκανα λάθος και αντί να βάλω αποστολή μέσω ελτά, έβαλα dhl. τώρα μου ζητάνε για εκτελωνισμό κοντά στα 100 ευρώ, ενώ με τα ελτά θα ήταν δωρεάν. μπορώ να το στείλω πίσω χωρίς να το παραλάβω?? αν ναι, τι κόστος έχει?? αν το κόστος είναι 20 με 30 ευρώ, προτιμώ να το ξαναπαραγγείλω μετά και να το πάρω στην κανονική του τιμη, απο το να δώσω 100 ευρώ παραπάνω. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα. θα ήθελα την βοηθειά σας. έκανα μια παραγγελία μέσω ebay για ένα τάμπλετ από σιγκαπούρη και κατά την παραγγελία έκανα λάθος και αντί να βάλω αποστολή μέσω ελτά, έβαλα dhl. τώρα μου ζητάνε για εκτελωνισμό κοντά στα 100 ευρώ, ενώ με τα ελτά θα ήταν δωρεάν. μπορώ να το στείλω πίσω χωρίς να το παραλάβω?? αν ναι, τι κόστος έχει?? αν το κόστος είναι 20 με 30 ευρώ, προτιμώ να το ξαναπαραγγείλω μετά και να το πάρω στην κανονική του τιμη, απο το να δώσω 100 ευρώ παραπάνω. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

και ποιά είναι η διαδικασία επιστροφής του προιόντος??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω στα χερια μου το συγκεκριμενο ταμπλετ.http://www.oebesa.gr/index.php/tablets/item/68-md704a/68-md704a

Υπαρχει καποιος συμφορουμιτης που να εχει καποια custom ROM για το μηχανημα, ή εστω την default για να τσεκαρω καποια σφαλματα που μου βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω στα χερια μου το συγκεκριμενο ταμπλετ.http://www.oebesa.gr/index.php/tablets/item/68-md704a/68-md704a

Υπαρχει καποιος συμφορουμιτης που να εχει καποια custom ROM για το μηχανημα, ή εστω την default για να τσεκαρω καποια σφαλματα που μου βγαζει?

Το 703Α που έχω εγώ και κάποιοι φίλοι,για να πιάσει wifi πρέπει να είναι στο 1m:down:

Δεν αξίζει και δεν ασχολούμαι καν,εσένα πιάνει wifi πέραν του 1m;

Επίσης βλέπω ότι το δικό σου έχει GPS,πιάνει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Πιάνει καλά. Και καλές ταχύτητες, δε σέρνεται. Το gps κλείδωσε την πρώτη φορά στο 1,5 λεπτό. Το μείον είναι η 512 μνήμη πιστεύω, για τσάμπα καλό είναι, για αγορά υπερτιμημένο. Αλλά βλέπω πως ο κατασκευαστής έχει τη σελίδα των downloads σε update status και με έχει βάλει στο ψάξιμο, πράγμα σπαστικό...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αγόρασα χτες 2 tablets mls iqtab 3g με 130 ευρώ έκαστο. Ήθελα, βλέπετε, να κρατήσω το ένα και να κάνω το άλλο δώρο στην κοπέλα μου που ταξιδεύει τη μισή Ελλάδα για να με δει, να έχει να διαβάζει στο ταξίδι. Είχα διαβάσει και συμπαθητικές κριτικές, και μόλις είδα την τιμή, δεν περίμενα και πολύ.

 

Τα specs όπως τα δίνει η εταιρεία:

Λειτουργικό σύστημα: ANDROID 4.1 Jelly Bean

Επεξεργαστής: 2x1.2GHz Cortex A9

Επεξεργαστής γραφικών: Dual Core GPU

Μνήμη: 8 GB ROM (up to 32GB with micro SD) // 1GB RAM DDR2

Οθόνη: αφής 7,0” IPS LCD 1024x600

Συνδεσιμότητα: USB // Bluetooth // 3G // WiFi

Μπαταρία: 3500 mAh

Διαστάσεις: 191 mm x 119 mm x 8.4 mm

Βάρος: ~260 γραμ.

Κάμερα: 2MP

 

Μέχρι τώρα είχα το Kindle Fire 2nd gen.

Με χρήση μίας μέρας, μπορώ να πω ότι το iqtab αντεπεξέρχεται παρά πολύ καλά, χωρίς προβλήματα και χωρίς lag στις βασικές λειτουργίες (browsing, μικρών απαιτήσεων παιχνίδια, sd βίντεο, ανάγνωση βιβλίων, γρήγορη εναλλαγή μενού, γρήγορη εκκίνηση κλπ.). Μεγάλο πλεονέκτημα το 3g (δεν το έχω τεστάρει και πολύ γιατί στο σπίτι μου δεν έχω καλό σήμα κινητής, αλλά στις κλήσεις που έχω κάνει φαίνεται άνετο με καλό εξωτερικό ηχείο). Επίσης το wifi είναι σίγουρα πιο ισχυρό από το παλιό μου kindle. Μου άρεσε η εφαρμογή της mls talk and email, η οποία γράφει ό,τι της λες στα ελληνικά, και μάλιστα με τεράστια επιτυχία, ακόμα και στα ονόματα και στους αριθμούς και σε νομικούς όρους που χρησιμοποιώ!

Στα αρνητικά η αίσθηση της οθόνης, που μου φαίνεται λίγο τραχιά, και η ποιότητα κατασκευής των κουμπιών έντασης ήχου, τα οποία μου δίνουν την αίσθηση ότι μετά από λίγο καιρό θα μαγκώσουν και θα μείνουν πατημένα.

 

Και τώρα πάμε στα άσχημα:

 

1) Δεν έχω βρει πώς γίνεται root, παρότι έχω φάει τον κόσμο.

 

2) ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Στο ένα από τα δύο iqtab έγινε το εξής:

Αφού το φόρτισα για πρώτη φορά και άρχισα να το σετάρω, μετά από μερικές ώρες η μπαταρία φτάνει στο 13% και ξαφνικά κλείνει μόνο του. Πάταγα το on, τίποτα. Λέω από μέσα μου, ίσως είναι λόγω της πρώτης φόρτισης και η μπαταρία δεν λειτουργεί ακόμα στο φουλ. Το φορτίζω το βράδυ, παίζω σήμερα μια-δυο ώρες, το αφήνω κλειδωμένο στην άκρη να κάνω ένα μπάνιο (με τη μπαταρία να βρίσκεται στο 82%), και γυρίζοντας το βρίσκω κλειστό. Πατάω το on, τίποτα. Το κρατάω πατημένο, πάλι τίποτα. Μπαίνω στο site της mls και βρίσκω στο faq ότι μετά από πλήρη αποφόρτιση ενδέχεται να μην ανοίγει, οπότε η εταιρεία μας συμβουλεύει να κατεβάσουμε νέα rom, να τη βάλουμε σε external sd card και να κάνουμε update. Επειδή δεν είχα sd, έκανα το update από το internal storage. Μετά η συσκευή άνοιξε κανονικά, πρόσεξα μάλιστα ότι το software version έχει αλλάξει. Παρόλα αυτά, μετά από μερικά λεπτά σε αναμονή, έκλεισε πάλι μόνο του. Μια φορά κατάφερα να το ανοίξω κρατώντας για 10-15 δευτερόλεπτα το on πατημένο, και ξανά μετά από λίγη ώρα σε αναμονή έκλεισε.

Εν τω μεταξύ, έχω φάει το google να βρω λύση και δεν βρίσκω ούτε έναν με το ίδιο πρόβλημα.

 

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να μ πειτε καμια συμβουλη για αυτο το ταμπλετ...εψαχνα καιρο να παρω ταμπλετ κ ηθελα κατι καλο γιατη εχω κινητο το Lg G2κ ηθελα να παρω ενα καλο ταμπλετ μεχρι 250 ευρω...μολις ειδα το Πρεστιτζιο στο Public με 4πυρηνο σταω1,6 2gb ραμ κ 9,7 οθονη πιστεψα οτι ειναι αυτο που εψαχνα...αλλα το εχω 2 μερες κ μου φενετε λες κ ειναι 2πυρηνο με 1gb ραμ...κολαει αρκετα σε σχεση με το κινητο μ κ ειδικα στο Clash of clans που πεζω...εχετε καμια ιδεα ωστε να το βελτιωσω(εστω κ με Root)??Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα απο την μανα του η γενικα κολανε τα Prestigio?Περιμενω βοηθεια ευχαριστ Edited by petros99
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Έκανα το λάθος και πήρα ένα τάμπλετ για τα παιδιά από dealsprime.com. Πήρα το Vido MiniOne και μετα από περίπου 2 μήνες (εκτός ορίου paypal) η ταμπλέτα έχει πρόβλημα.

 

Βασικά ό,τι και να ανοίξεις μετά από λίγο το κλείνει και σου λέει η εφαρμογή πρέπει να τερματίσει κλπ.

Αν πας στις ρυθμίσεις (settings) πολύ απλά δεν δείχνει τίποτα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=zxn-ZOnoTBs

 

Έκανα 2 φορές restore σε factory defaults (με το power + volume down) μετά από επικοινωνία και πρόταση του dealsprime.com χωρίς φυσικά να αλλάξει κάτι.

Όπως το βλέπω μάλλον έχει θέμα μα την onboard μνήμη μιας και σχεδόν σε όλα "χτυπάει"

Το θέμα μου είναι το εξής. Ότι σε καμία περίπτωση το dealsprime.com δεν ανέφερε να το κανει αντικατάσταση ή refund αλλά με προέτρεπε να κανω install/uninstall της εφαρμογές που χτυπάνε!

 

Τι κάνω; Το ταμπλετ είναι πρακτικά άχρηστο. Το κρατάω σαν σουβέρ για να ακουμπάω πάνω την μπύρα και να βλέπω μουντιάλ;

Η έννοια της εγγύησης και κάληψης απλά δεν υπάρχει σε αγορές από Κίνα;

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά αγόρασα το Vero Tab AR718 7'' (8GB), και εχει slide me αντι για google store. υπαρχει καποιος τροπος να το rootαρω χωρις να του αλλαξω τα φωτα? Please pm me
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Πριν κατι ωρες αγορασα το estar mini.

Γνωριζετε με ποιον τροπο να το κανω root ?

Προσπαθησα με framaroot και tpsarkyroot και δεν γινεται .

Νομιζω οτι το estar mini ειναι κλωνος του onda v818mini

--NickB
Link to comment
Share on other sites

 

Θα κανει ομως για τη συγκεκριμενη συσκευη; Ξερω οτι τα root καποιες φορες ειναι αποκλειστικα για καποια devices

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

εχω τον εν λογω ταμπλετ και δεν ανοιγει.. θελω να το φλασαρω απο την αρχη αλλα δεν ξερω πια ρομ.

ειναι ΑΤΜ7029 επεξεργαστης. ξερει κανεις κατι?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...