Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημερωτικα σημερα το paypal έκλεισε την υποθεση υπέρ εμου ( μετα απο 1,5 μηνα σχεδον ) μετά από δεκαδες φορμες,mail,proof documents κτλ :D Ακολουθειστε πιστα αυτα που γραφηκαν παραπανω , μην ξεχασετε να βγαλετε 1-2φωτο με τα γραμματοσημα ,σφραγιδες απο ΕΛΤΑ πανω στο πακετο όπως και τη δ/νση ,να φαινονται ευκρινως όλα και ωραια ,μια και το paypal πλέον το απαιτει

Επίσης πολυ καλος tracking server o http://www.trackitonline.ru :)

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς αν γίνεται (και πως) επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις σε ένα αγρίως ρουταρισμένο WonderMedia WM8850 - mid ???
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να επιστρέψω το τάμπλετ που πήρα για ένα φίλο (ainol novo 10 Hero) στο Buyincoins μετά από αυτό το πρόβλημα.

Επικοινώνησα με το κατάστημα και μου είπαν το κλασσικό να το πάω εδώ για επισκευή αν κάνει μέχρι 12$. Αφού τους είπα πως μου ζητάνε 35€ μόνο για να το ανοίξουν να δουν τι έχει, μου απαντάει η Κινεζούλα το εξής θεικό "Thanks for the message and sorry for the delaying response.

What about $12 coins for you as compensation?

Thanks & Best regards :)

Hana:)"

 

Δεν εννοεί βέβαια με αυτό να μου επιστρέψει τα δώδεκα δολλάρια για να μην το στείλω πίσω ε?

 

Αυτό μου το έγραψε όταν της έγραψα πως δεν θα το πάω εδώ για επισκευή και να μου στείλει μια δεύθυνση για να το επιστρέψω πίσω.

Να ανοίξω και dispute στο πέιπαλ ?

Βλέπω πως όλοι έτσι το έχετε κάνει...

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Κρατα πατημενο το power μαζι με το + ή το - της έντασης της φωνης. Θα σου βγει ενα μενου μεσα απο το οποιο θα κανεις επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις. Να το εχεις φορτισει πρωτα

 

Τελικα μετα απο πολλες ωρες ψαξιμα ανακαλυψα το προγραμμα ( PhoenixSuit ). Πρωτα σύνδεσα την ταμπλετα με το pc και την αναγνώρισε. Επειτα εκανα με το πρόγραμμα reboot και την στιγμη που πηγε να ανοιξει το tablet πατησα το + της εντασης και καταφερα factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ανοιξεις dispute στο paypal και θα ζητησεις να σου γραψουν την διευθηνση αποστολης ,ακομα και αν σου δωσουν σε μειλ διευθηνση αποστολης εσυ θα ζητησεις να στην γραψουν και στο paypal.

Οταν το στελνεις θα το βγαλεις φωτογραφια το δεμα και θα πρεπει να φαινεται καθαρα η διευθηνση που το στελενεις και το τρακινγκ ναμπερ που θα εχει βαλει η υπαλληλος των ΕΛΤΑ.

 

ΥΓ εχει βρει κανεις ρε παιδια αντρα υπαλληλο στα ΕΛΤΑ?Σαν ρατσισμος ειναι αυτο :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ανοιξεις dispute στο paypal και θα ζητησεις να σου γραψουν την διευθηνση αποστολης ,ακομα και αν σου δωσουν σε μειλ διευθηνση αποστολης εσυ θα ζητησεις να στην γραψουν και στο paypal.

Οταν το στελνεις θα το βγαλεις φωτογραφια το δεμα και θα πρεπει να φαινεται καθαρα η διευθηνση που το στελενεις και το τρακινγκ ναμπερ που θα εχει βαλει η υπαλληλος των ΕΛΤΑ.

 

ΥΓ εχει βρει κανεις ρε παιδια αντρα υπαλληλο στα ΕΛΤΑ?Σαν ρατσισμος ειναι αυτο :lol::lol::lol:

 

Αφού της απάντησα πως δεν θα δεχθώ τα 12$ μου απάντησε σήμερα δίνοντάς μου την διέυθυνση επιστροφής και λεπτομερείς οδηγίες για το πως να στείλω το δέμα και τι να γράψω επάνω. Επίσης μου γράφει πως έχουν πολιτική "return & refund", αλλά δεν μπορούν να επωμιστούν το κόστος επιστροφής!

Τέλος πάντων.

 

Όσο για τους άντρες στα ΕΛΤΑ, εδώ στο Κ.Δ. είναι σχεδόν μόνο άνδρες, αλλά στο ταχυδρομείο που διακινείται η αλληλογραφία είναι σχεδόν μόνο γυναίκες!

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το eSTAR MID7138G μπορει καποιος να με βοηθησει να το κανω ρουτ;καποια σιγουρη μεθοδος;
Όσα φέρνει ο άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω στη κατοχή μου ένα PIPO U2 και πριν από αυτό είχα ένα PIPO U1 Pro (το οποίο χάλασε η οθόνη και μου το αντικατέστησαν με το U2). Και με τα δύο αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα με το Wi-Fi. Απαράδεκτη λήψη, σχεδόν ανύπαρκτη. Για να μπορέσει να πιάσει σήμα πρέπει να είναι στα 3 μέτρα max από το router χωρίς να παρεμβάλλεται τίποτα (τοίχος, εμπόδιο κ.λπ.). Είναι γενικό το θέμα αυτό με τα PIPO tablets; Το παράξενο είναι ότι μπορεί στην αναζήτηση wi-fi να βρίσκει το router και να δείχνει σήμα π.χ. 2 στις 3 γραμμές αλλά μόλις πατήσω να κάνει σύνδεση εξαφανίζονται οι γραμμές, σα να μην έχει καθόλου σήμα. Όταν σταματήσει με αποτυχία η διαδικασία σύνδεσης, τσουπ, πάλι οι δύο γραμμές στο σήμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω στη κατοχή μου ένα PIPO U2 και πριν από αυτό είχα ένα PIPO U1 Pro (το οποίο χάλασε η οθόνη και μου το αντικατέστησαν με το U2). Και με τα δύο αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα με το Wi-Fi. Απαράδεκτη λήψη, σχεδόν ανύπαρκτη. Για να μπορέσει να πιάσει σήμα πρέπει να είναι στα 3 μέτρα max από το router χωρίς να παρεμβάλλεται τίποτα (τοίχος, εμπόδιο κ.λπ.). Είναι γενικό το θέμα αυτό με τα PIPO tablets; Το παράξενο είναι ότι μπορεί στην αναζήτηση wi-fi να βρίσκει το router και να δείχνει σήμα π.χ. 2 στις 3 γραμμές αλλά μόλις πατήσω να κάνει σύνδεση εξαφανίζονται οι γραμμές, σα να μην έχει καθόλου σήμα. Όταν σταματήσει με αποτυχία η διαδικασία σύνδεσης, τσουπ, πάλι οι δύο γραμμές στο σήμα...

 

Σιγουρα δεν ειναι γενικο το φαινομενο στα pipo φιλε μου. Το δικο μου (pipo max m6)εχει καταπληκτικο σημα ακομα και δυο δωματια μακρυα απο το ρουτερ.

 

Παναγιωτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Την διευθηνση επιστροφης στην εδωσε στο paypal αν οχι ζητα την και εκει.Δεν ειναι για τυπικοτητα.

 

Οκ, ευχαριστω θα το κανω ετσι φιλε μου, μετα απο ολα αυτα που διαβαζω εδω μεσα.

 

Παναγιωτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Το Pipo u2 ειναι γνωστο οτι εχει προβλημα με το wifi ,ειναι η μeταλλικη του πλατη που δημιουργει το προβλημα.Για το pipo u1 οσα ειχαν πεσει στα χερια μου ειχαν αψογο wifi.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω στη κατοχή μου ένα PIPO U2 και πριν από αυτό είχα ένα PIPO U1 Pro (το οποίο χάλασε η οθόνη και μου το αντικατέστησαν με το U2). Και με τα δύο αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα με το Wi-Fi. Απαράδεκτη λήψη, σχεδόν ανύπαρκτη. Για να μπορέσει να πιάσει σήμα πρέπει να είναι στα 3 μέτρα max από το router χωρίς να παρεμβάλλεται τίποτα (τοίχος, εμπόδιο κ.λπ.). Είναι γενικό το θέμα αυτό με τα PIPO tablets; Το παράξενο είναι ότι μπορεί στην αναζήτηση wi-fi να βρίσκει το router και να δείχνει σήμα π.χ. 2 στις 3 γραμμές αλλά μόλις πατήσω να κάνει σύνδεση εξαφανίζονται οι γραμμές, σα να μην έχει καθόλου σήμα. Όταν σταματήσει με αποτυχία η διαδικασία σύνδεσης, τσουπ, πάλι οι δύο γραμμές στο σήμα...

Με Pipo M1 είχα άψογη σύνδεση, με το ρούτερ κλεισμένο σε ένα πατάρι καμμιά 10αριά μέτρα και 3 τοίχους πιο πέρα

Link to comment
Share on other sites

Το Pipo u2 ειναι γνωστο οτι εχει προβλημα με το wifi ,ειναι η μeταλλικη του πλατη που δημιουργει το προβλημα.Για το pipo u1 οσα ειχαν πεσει στα χερια μου ειχαν αψογο wifi.

Εάν ισχύει αυτό που λες για την μεταλλική πλάτη, τότε αυτό θα έφταιγε και στο U1 pro, και αυτό μεταλλική πλάτη είχε...

Link to comment
Share on other sites

Οχι το U1pro δεν ειχε προβλημα (τουλαχιστον αυτα που επεσαν στα χερια μου) και μαλιστα καποιο παιδι που ειχε ρωτησει για το προβλημα του wifi range με το U2 την ιδια την pipo ,αυτοι τους ειχαν προτεινει το U1pro.

Καποια μακακια ειχαν κανει με το κραμα του μεταλλου με το u2 για αυτο δεν πιανει με τιποτα.Μετα η pipo πουλησε το "κοσνεπτ" του u2 σε αλλους κατασκευαστες και εχει βγει με διαφορα ονοματα ,το πιο διασημο ηταν το Nextway F7.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες απέκτησα αυτό το μοντέλο :

 

http://76.my/Malaysia/galaxy-galapad-wifi-3g-4-1os-nvidia-tegra3-1-2ghz-quadcore-pk-nexus-7-melodyworld-1310-27-melodyworld@22.jpg

http://www.geekbuying.com/item/GalaPad-7-Quad-Core-7-inch-Tablet-PC-Nvidia-Tegra-3-1G-RAM-8G-Android-4-1-GPS-IPS-1024-600-313621.html

 

Brand GALAPAD

Model G1

Quantity 1 Piece/Pack

Color White + silver

Shell Material Plastic + aluminum alloy

Operating System Android 4.1

CPU Type Quad Core

Processor Model Tegra3

Processor Speed 1.3GHz

GPU NVIDIA

Memory 1GB

Memory Type DDR3 SDRAM

Capacity 8GB

Extend Card Type TF / Micro SD

Max Extend Card Capacity 32 GB

Other Functions HDMI, GPS module, G-sensor, Multi-touch screen

Screen Size 7 Inch

Resolution 1024 x 600

Screen Features Multi-touch screen

Touch Control Capacitive screen

Supported Network Type Wi-Fi, external 3G

Wi-Fi WLAN: 802.11b/g/n

3G Supports external 3G

Bluetooth V3.0

2G No

Wired Network Supports USB_LAN

Audio Format MP3, WMA, OGG, APE, AC3, AMR, WAV

Video Format AVI, FLV, MP4, WMV, 3GP, MKV

E-book Format PDF, TXT and so on

Picture Format JPG, BMP, PNG, GIF and so on

OS Language Dutch / Indonesian / Malay / Czech / Danish / German / English / Spanish / French / Croatian / Zulu / Italian / Swahili / Lithuanian / Hungarian / Norwegian / Polish / Portuguese / Romanian / Rhaeto-Rumantsch / Slovak / Slovenian / Finnish / Swedish / Filipino / Vietnamese / Turkish / Greek / Bulgarian / Russian / Serbian / Ukrainian / Hebrew / Arabic / Persian / Hindi / Thai / Korean / Japanese / Traditional Chinese / Simplified Chinese

Front Camera 2.0 MP

Back Camera NO

Battery Type Li-ion

Battery Voltage 3.7 V

Battery Capacity 3500 mAh

Charge Methods USB cable

Charge Time 7~8 Hours

Standby Time 400 Hours

Work Time 6~8 Hours

Power Adapter Input AC 100~240V

Power Adapter Output 5V, 2A

Power Adapter Plug Size Micro USB

Google Play (Android Market) Yes

Speaker Built-in

Microphone Built-in

Slots and Ports 1 x TF card slot / 1 x Mini USB / 1 x 3.5mm earphone jack / 1 x Mini HDMI

Other Features GALAPAD G1 7 8G quad core Android 4.1 Wi-Fi tablet PC with built-in GPS navigation, is a high-quality tablet PC with super long standby time. Built-in 3500mAh lithium battery, 400-hour standby time, can continuously online play HD videos for 6 hours or 6-hour reading and surfing. Multi-touch IPS screen, the visual angle is wider which is up to 178 degrees, and almost the limit of the LCD technology, 1024 x 600 HD resolution, supports 1080P video play. Built-in gyroscope (triaxial apparatus) accelerometer, supports GPS global positioning. This product is the Gi Wi-Fi version, built-in wireless WLAN function, super strong Wi-Fi function which makes you can surf the Internet anytime and anywhere and should never worry about the off-line problem.

Packing List 1 x Tablet PC

1 x AC power charger adapter (two-pin-flat plug)

1 x USB cable (119cm)

1 x Screen cleaning cloth

1 x Warranty card

1 x Chinese user manual

Dimensions: 7.48 in x 4.72 in x 0.39 in (19.0 cm x 12.0 cm x 1.0 cm)

Weight: 11.57 oz (328 g)

 

Το πήρα σαν navigator για το αυτοκίνητο καθώς έχει ενσωματωμένο gps αλλά κατέληξε ένα πολυεργαλείο καθώς έμεινα εντυπωσιασμένος από το τελικό προϊόν.

Το gps του είναι πολύ καλό και πιάνει άνετα 9 με 10 δορυφόρους σε 30 με 60 δευτερόλεπτα. Είναι ταχύτατο και έχει πολύ ευκρινή οθόνη. Δεν λαγκάρει και όταν είναι σβηστή η οθόνη δεν χάνει καθόλου μπαταρία (σε 10 ώρες απώλεια 0%). Από διάρκεια δεν γνωρίζω ακόμη καθώς δεν το δούλεψα πολύ. Ο ήχος των ηχείων δεν είναι πολύ δυνατός. Το wifi πιάνει πολύ καλύτερα από το hyundai χ800 που έχω. Η ποιότητα κατασκευής καθώς και το φινίρισμα άψογο. Του έβαλα και 16 micro sd και όλα καλά απλά δεν μπόρεσα να κάνω κάποιο partition για μεταφορά των εφαρμογών στην sd αλλά προφανώς δεν έχω βρεί τον τρόπο. Επίσης όταν προσπαθώ να το κάνω root με κάποιο αρχείο update.zip το οποίο τοποθετώ στο root της sd μου εμφανίζει open directory failed. Θα το βρώ που θα πάει.:rolleyes:

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για gps πρώτα απ' όλα αλλά και συνολικά σαν συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ταμπλέτα bitmore 760 για την μεγάλη μου κόρη. Ο αποθηκευτικός χώρος των 4gb σχεδόν γέμισε, το λογισμικό είναι android 4.1.1. Πήρα μια κάρτα microSD 8gb class 10, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τρόπο να κατεβάσω παιχνίδια από το play store και να κάνω τα κάνω εγκατάσταση στην microSD.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Υπάρχει τρόπος να κάνω εγκατάσταση στην microSD,ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω !...ένας χρόνος πέρασε μέχρι να φτάσει Κίνα! :p

΄Πέρασε το άγχος Α΄σκέλους δλδ να πάει πίσω απο κει που ήρθε...Τώρα μπένουμε στα δύσκολα...Συννενόηση(?) με το Κινεζάκι :ninja:εάν θα φτιαχτει, πόσο και πότε θα γυρίσεο πάλι πίσω... :worry:

2014-01-15 16:25, Delivered to, POST

2014-01-12 15:43, Addressee cannot be located, IPS

2013-12-18 16:37, Item in conta ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2013-12-18 11:15, Item Pick Up, ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (2) - ΕΛΤΑ

 

Αφού έστειλα δύο(2) φορές υπενθύμιση, ορίστε κι η απάντηση (?)... :(

Κλασική-τυποποιημένη-αυτοματοποιημένη:

''hi dear customer

the tabletwas really sent to the factory for repair, but during the Chinese New Year holiday, the factory people don't work, they were back home for reunion, that's why the delay happens, we are so sorry for such inconvenience.

dear customer, the factory people are back to work just few days ago, we have urged them to repair it well as soon as possible.

once we get the the tablet back from the factory, we will pack it well and send to you again,

once the phone is shipped out, you will get the confirmation email from our company.

hope you can understand.

here again extend our sincere apologies for such inconvenience.

regards

sally ''

 

Λοιπόν, εάν κι εφόσον επισκευαστεί και φυσικά επιστρέψει στα χέρια μου, θα τους ζητήσω να μου επιστρέψουν και το...τηλέφωνο:lol::lol:

Ό, τι ναναι οι Κινέζοι :wacko:

Το Ainol ''δούλεψε'' στα χέρια μου 2,5 μήνες και στη ''ξενιτιά'' είναι άλλους τόσους :mad:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ταμπλετ που να μπορείς να βλέπεις πχ ταινία από στικακι μέσω otg ΑΛΛΆ ταυτόχρονα να φορτίζει κιόλας;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Μπορειτε να μου προτεινετε ταμπλετ 8"(ας ειναι και 7,8" δε με πειραζει) απο κινα, για απλη χρήση αλλά με μπρος και πισω κάμερα;

Ποιο ειναι το πιο δοκιμασμενο και ενταξει για τα λεφτα του κινεζοταμπλετ;;

Ευχαριστωωω

Παιδιά, καμια βοήθεια καποιος;;:worry:

Link to comment
Share on other sites

δεν μας λες ομως και μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις..

αν θες ριξε μια ματια σε pipo U8-pipoS6-Ainol Novo 8 Discovery-Onda V812..

εγω αν επερνα σε 8'' θα διαλεγα ενα απο αυτο παντως..τωρα τα παιδια που ξερουν κατι παραπανω μπορουν να γραψουν την αποψη τους..

Edited by vlaxos80
Link to comment
Share on other sites

δεν μας λες ομως και μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις..

αν θες ριξε μια ματια σε pipo U8-pipoS6-Ainol Novo 8 Discovery-Onda V812..

εγω αν επερνα σε 8'' θα διαλεγα ενα απο αυτο παντως..τωρα τα παιδια που ξερουν κατι παραπανω μπορουν να γραψουν την αποψη τους..

Σε ευχαριστω πολυ!:)

Χωρις δευτερη σκεψη θα πηγαινα στο pipo s6, που εχει πολυ χαμηλη τιμη αλλά πολυ καλυτερο μου φαινεται το pipo u8

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!:)

Χωρις δευτερη σκεψη θα πηγαινα στο pipo s6, που εχει πολυ χαμηλη τιμη αλλά πολυ καλυτερο μου φαινεται το pipo u8

Καλησπέρα ρίξε μια ματιά στο θέμα του S6

Ήμουν έτοιμος να το αγοράσω αλλά διαβάζοντας άλλαξα γνώμη

Γενικότερα τα pipo με μπερδεύουν άλλα είναι με καλά σχόλια άλλα πάλι όχι :)

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως κατεληξα σε pipoM9 μετα απο αρκετο διαβασμα..στην αρχη ειχα παραγγειλει το ainol novo8 dream αλλα ο πωλητης ειχε προβλημα με την μεταφορικη και μου εστειλε πισω τα λεφτα..οποτε μετα κατεληξα σε pipo..και το Ondav975 κοιταξα αλλα με χαλασε το οτι βγαινει σε ασπρο χρωμα μονο.παντως τα pipo ειναι πολυ καλη επιλογη μπορω να πω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...