Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλέον οι τιμές του Νοοκ Color το κάνουν αρκετά πιο ανταγωνιστικό από τα περισσότερα κινέζικα.

Στα 149 δολλάρια (105€) χωρίς μεταφορικά, είναι πραγματικά από τις καλύτερες προτάσεις ταμπλέτας με εξαιρετικό IPS Panel και τρομερό support από XDA.

Πλέον και ICS τρέχει αφού έχει βγει Rom που τρέχει είτε από την emmc ή από sdcard. :)

Νομίζω μόνο από Αμερική όμως. Ξέρει κανένας τι πάιζει με τελωνείο; Η έχει να προτείνει κάποιο κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω μόνο από Αμερική όμως. Ξέρει κανένας τι πάιζει με τελωνείο; Η έχει να προτείνει κάποιο κατάστημα;

 

amazon δεν υπάρχει;

Μόνο από Αμερική επίσημα. Εγώ το είχα πάρει από Αμερικανό μεταπωλητή μέσω EBAY, αλλά πλέον υπάρχουν κάποιοι μεταπωλητές (όχι επίσημοι) και σε Ευρώπη.

 

Στο Άμαζον.com υπάρχει, αλλά με αρχική τιμή 170$ και ζητάνε έξτρα 34$ για μεταφορικά (μόλις το τσέκαρα).

 

Το τελωνείο είναι πάντα ένα ρίσκο, όπως για κάθε τι από αμερική.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μα, το amazon πλεον δεν υπολογίζει και το τελωνείο;

Όταν πουλάει κάτι το ίδιο το Amazon.

Όταν τα πουλάει 3ος (στην περίπτωσή μας η B&N) δεν σου έχει μέσα κόστος τελωνείου και σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι γίνεται, αν τελικά στο πιάσουν. Εμένα πάντως με άφησε να προχωρήσω μέχρι να πατήσω Order, με τελικό ποσό 170$ + 34$.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα παιδια. Μεχρι τωρα μονο παρακολουθουσα και εχω μαθει παρα πολλα. Στο θεμα μας. Πριν απο δυο μηνες πηρα απο το plaisio το turbox 10. Εκεινο που εχω να πω με σιγουρια ειναι πολυ ακριβο, ετσι νομιζω, το μονο καλο οτι εχει σερβις απευθειας. Ειναι αρκετα καλο, λιγο εχω προβλημα με τα βιντεο, αργει να τα φορτωσει και δεν μπορω να το καταλαβω. Στα υποψη δεν καταλαβαινω τιποτα απο τα περισσοτερα τεχνολογικα που λετε, π.χ. τι ειναι root? Μην δινεται σημασια για την συγκεκριμενη λεξη, το εφερα σαν παραδειγμα. Απλα θα ηθελα να μαθω οτιδηποτε ξερετε για το συγκεκριμενο ταμπλετ, καμμια χρησιμη εφαρμογη απο το μαρκετ, καποιον μπροουσερ γρηγορο για τα κυβικα του, οτιδηποτε θελετε ειναι ο.κ. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Σημερα παρελαβα ενα onda vi40 και ολα ηταν καλα μεχρι που τελειωσε η μπαταρια!!!

Το εβαλα για φορτιση,μου βγαζει μια μπαταρια στην οθονη που γεμιζει και αδειαζει τρεις φορες και αυτο ειναι ολο

δυστυχως δεν φορτιζει.εχει κανεις καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Flytouch 6 ics υπαρχει πουθενα το ρουτ ????

προσπαθω μερες και δεν μπορω να το ρουταρω

που μπορω να βρω πληροφοριες ??????

ευχαρ............

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το δικο μου tablet δεν είχε μάρκετ και έβαλα αυτό εδώ http://www.1mobile.com/app/market/?cid=31 και εινε ακριβώς το ίδιο με το google play
:!:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα παιδιά. Παράγγειλα από Κίνα ένα tablet 9,7" με καλά χαρακτηριστικά (για τα λεφτά του), αλλά έχω μια απορία.

Το συγκεκριμένο ταμπλετάκι που πήρα (όπως και τα περισσότερα φθηνά κινέζικα) δεν έχουν δυνατότητα 3G παρά μόνο αν τους βάλεις εξωτερικό με σύνδεση USB. Ψάχνοντας είδα πως τα στικάκια του mobile broadband που έχουμε εμείς εδώ (πχ Vodafone κτλ), γράφουν για HSPA (πρωτόκολο δεδομένων είναι αυτό?) ενώ σε ερώτηση που έκανα στους Κινέζους, μου είπαν ότι το 3G που υποστηρίζεται από το μηχάνημα είναι στικάκι WCDMA. (κι αυτό πρωτόκολο δεδομένων είναι?)

 

Eγώ έχω σύνδεση mobile broadband της Vodafone και άρα έχω στικάκι HSPA. Λογικά αυτό το στικάκι, δεν θα συνεργάζεται με το china tablet και θα πρέπει να πάρω ένα WCDMA όπως μου είπαν τα κινέζια. Άντε όμως και το πήρα.... βάζοντας μέσα την SIM της Vodafone θα δουλέψει, ή θα έχω θέμα με αυτά τα HSPA & WCDMA ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα? Ξέρει κανένας?

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Kανένας ρε παιδιά δεν γνωρίζει? Βοηθάτε χριστιανοί...

 

γιατί βιάζεσαι ; πάρτο με το καλό και δοκιμάζεις :)))

 

η αληθεια είναι η καθε ταμπλέτα είναι συμβατή με συγκεκριμένα μοντέλα στικακίων :ρ (δεν έχει τύχει να δοκιμάσω κανένα οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω) μπορείς απλά να τους ρωτήσεις αν έχουν λίστα με συμβατά στικάκια

Link to comment
Share on other sites

γιατί βιάζεσαι ; πάρτο με το καλό και δοκιμάζεις :)))

 

η αληθεια είναι η καθε ταμπλέτα είναι συμβατή με συγκεκριμένα μοντέλα στικακίων :ρ (δεν έχει τύχει να δοκιμάσω κανένα οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω) μπορείς απλά να τους ρωτήσεις αν έχουν λίστα με συμβατά στικάκια

 

Ρώτησα του κινέζους και μου είπαν να πάρω στικάκι WCDMA (που σημαίνει 3G) Ενώ ξέχασα να τους ρωτήσω αν η ελληνική SIM δουλεύει με αυτό το στικάκι. (αλλά γιατί να μην δουλεύει θα έλεγα εγώ? Η SIM δεν έχει να κάνει νομίζω με τα πρωτόκολλα των στικακίων αλλά μόνο με την συχνότητα) Άλλωστε μέχρι πρότινος, με WCDMA δούλευαν αν θυμάμαι καλά. Άλλαξαν τα στικάκια... άλλαξαν και οι SIM? Δε νομίζω)

Εγώ απλά ρωτάω για να μην το αγοράσω τσάμπα το στικάκι και δεν δουλεύει. Πιθανόν οι Κινέζοι να μην μπορούν να απαντήσουν σε αυτό μου το ερώτημα, καθώς δεν ξέρουν μάλλον πως δουλεύουν τα δικά μας στικάκια και SIM.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Xρειάζομαι τη βοήθειά σας:

Εχω το κινέζικο Hyundai A7, με Adroid 4.0 και δεν συνδέεται με το Google Play για να κατεβάσω εφαρμογές (και δεν έχει άλλο Market εγκατεστημένο).

Στο Google Play δεν έχει το Hyundai στις συσκευές που αναγνωρίζονται.

Καμιά ιδέα; Τι μπορώ να κάνω για να κατεβάσω εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Σημερα παρελαβα ενα onda vi40 και ολα ηταν καλα μεχρι που τελειωσε η μπαταρια!!!

Το εβαλα για φορτιση,μου βγαζει μια μπαταρια στην οθονη που γεμιζει και αδειαζει τρεις φορες και αυτο ειναι ολο

δυστυχως δεν φορτιζει.εχει κανεις καμια ιδεα;

 

Από πού ψώνισες? Τους έστειλες κάποιο mail?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Σημερα μου ηρθε η ταμπλετα που ειχα παραγγειλει

 

Οσο ασχοληθηκα μαζι της ολα ηταν οκ,κανενα προβλημα.Το απογευμα ομως αρχισε να μου κανει προβλημα με το wifi.Δεν συνδεοταν,αλλες φορες δεν εβρισκε καν δικτυα και οταν εβρισκε και προσπαθουσα ακομα και στο δικο μου ασυρματο δικτυο,μου ελεγε εκτος εμβελειας!

Καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Ηθελα την γνωμη σας για ενα θεμα.χρησιμοποιω ενα laptop 13.3 ιντσων για χρηση 70% σερφαρισματος και 30% ταινιων( προβολη σε ΤV).

Σκεφτομαι να παρω ενα tablet 10,1 ιντσων.Και εχω 2-3 ερωτησεις.

1η):Θα με ενοχλησει η μειωση των ιντσων στα ματια(ειμαι 46 ετων)?Θα κουραζονται πιο πολυ?Σημειωτεον οτι σερφαρω 7-8 ωρες την μερα (οχι συνεχομενες).Καποτε ενα ASUS eee netbook10" το εστειλα πισω σε μια μερα λογω κοπωσης ματιων.Αυτες οι 10'' του netbook ειναι ιδες με τις 10" του tablet, απο αποψης αναλυσης κτλ?

2η):Αν καταληξω σε καποιο tablet χωρις micro SD υποδοχη και χωρις 3,μπορω αυτα τα δυο χαρακτηριστικα να τα αναπληρωσω με καποιο τροπο?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

κάλησπερα παιδια μηπως υπαρχει εφαρμογη που να μπορει να δινει 3g στο tablet μεσω κινητου με usb?δυστηχως το κιν μου δεν παρεχει wifi hot spot γι αυτο και προσπαθω μεσω usb.Εχω την εκδοση ics σε περιπτωση που σας βοηθαει.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα απο πλαισιο ενα tablet turbo X αλλα μεσα δεν εχει google play αλλα ενα δικο τους plaisio store

Οταν λοιπον παω να συνδεθω στο google play να κατεβασω καποια εφαρμογη συνδεομαι κανονικα και μολις παω να κατεβασω μου λεει

You haven't accesed the google play store app ( the white shoping bag app icon ) on your device with this email account

Το δοκιμασα με δυο διαφορετικα μειλ και παλι το ιδιο

Μηπως ειναι καποιο ειδος "κλειδωματος" απο το πλαισιο;

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει βασικα να εισαι σιγουρα συνδεδεμενοσ...τσεκαρε το αυτο

επισης πρπει να βαλεισ κανονικο. Email εαν δεν δουλεψει τοτε μπεσ απο ενα υπολογιστη στο σιτε τησ playstore και σε το εμαιλ σου εκει για να δωσεισ την εντολη στο pc σου αλλα να καττευουνε οι εφαρμογεσ στο κινητο μολθς συνδεθεισ στο ιντενρνετ ....:happy: και μθα ερωτηση εαν γινετε να μου απαντησεισς..

πως μπορω να δημιουργισω το δικο μου θεμα στο myphone foroum?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 μερες αγορασα αυτο το ταμπλετ

Την πρωτη μερα και μετα απο λιγες ωρες ενασχολησης μαζι του μου αφησε καλες εντυπωσεις.Το ιδιο απογευμα ομως μου παρουσιασε το εξης προβλημα:το απογευμα λοιπον της ιδιας μερας δεν εβρισκε κανενα δικτυο κατα την αναζητηση και οταν εβρισκε ασυρματα δικτυα δεν συνδεοταν.Μετα απο προσπαθειες μου εγραφε εκτος ¨"εμβελειας".Σημειωνω οτι το πρωι ειχε συνδεθει ευκολα χωρις κανεναν προβλημα στα ιδια δικτυα.Αποφασισα και του εκανα επιτοπου μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ολα εφτιαξαν,συνδεοταν δηλαδη κανονικα.

Τις επομενες 8-9 μερες δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα και ετσι δεν ασχοληθηκα περισσοτερο.Σημερα ομως το ανοιξα και μου εκανε ακριβως το ιδιο προβλημα με το wifi...εκανα ξανα επαναφορα εργοσ.ρυθμισεων και ξαναφτιαξε οπως και την 1η φορα.Το κακο ειναι οτι ολες μου οι εφρμογες χαθηκαν και δεν ηταν και λιγες.

Εχεις κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει η τι μπορουμε να κανουμε;

γιατι ειναι σκετη απογοητευση η κατασταση...

 

Κανενας βρε παιδια,καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια προσφατα αγορασα το omega tablet απο το e-shop.Μπορω να πω σαν πρωτη ματια πολυ καλο για τα λεφτα του αφου το πηρα 110 σε προσφορα απο 150.Σας παραθετω και το λινκ για να δειτε τα χαρακτηριστικα του.Ο λογος που ανοιξα το νημα ειναι αν ξερει κανεις να πει πως θα κανω root το tablet.Ειμαι γνωστης της διαδικασιας απλα δεν εχω βρει καποιο τροπο για το συγκεκριμενο tablet.

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908271

Edited by producer24
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα διαβάσει το συγκεκριμένο topic λόγω του οτι ήταν παλιό και εαν δεν το έφερνε στην επιφάνεια ο από πάνω μου :) πιθανώς να μην το διάβαζα και ποτέ.

Αρκετά ενδιαφέροντα τα όσα ελέχθησαν και από τις 2 αντικρουόμενες πλευρές, μόνο θα ήθελα να κάνω μια πρόταση στο κατάστημα e-tablet.gr.

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ προσωπικά να αγοράσω την πρώτη μου ταμπλέτα είχα τηλεφωνήσει στο εν λόγω κατάστημα προ διμήνου εαν θυμάμαι καλά για να ρωτήσω εαν θα φέρουν κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο το οποίο αναμενόταν να βγάλει η εταιρία (Cube) σύντομα.Ο άνθρωπος στην άλλη άκρη της τηλεφωνικής γραμμής , ευγενικότατος και μάλιστα με ενδιαφέρον με ρωτούσε τι μου τράβηξε την προσοχή σε αυτή την ταμπλέτα.Μου ανέφερε μάλιστα όταν τον ρώτησα ποιο το κριτήριο με βάση το οποίο φέρνουν συγκεκριμένα μοντέλα, οτι για να φέρουν ένα μοντέλο πρέπει να τους αρέσει προσωπικά.Τελικά μείναμε στο οτι θα με ειδοποιούσε μέσω email για το εαν το έφερναν το συγκεκριμένο μοντέλο.Η ταμπλέτα κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό αλλά κάποια ειδοποίηση δεν πήρα.Ούτε είδα στο site της εταιρίας να υπάρχει διαθέσιμο.

Επειδή λοιπόν πιστεύω οτι υπάρχει αρκετός κόσμος που ενδιαφέρετε να αγοράσει μια ταμπλέτα από Κίνα και να πληρώσει σε λογικά πλαίσια πάντα, ένα λίγο πιο αυξημένο ποσό στην τελική τιμή που θα του εξασφαλίσει σιγουριά στην αγορά του και θα διώξει το φόβο του τελωνείου, θα πρότεινα στο κατάστημα , εαν βέβαια είναι στα πλαίσια του εφικτού, να ρωτήσουν τους ίδιους τους μελλοντικούς αγοραστές για το ποια μοντέλα θα ήθελαν ώστε ακόμα και με προπαραγγελίες συγκεκριμένων κομματιών να γίνετε μια ποιο στοχευμένη και ποιο συνολική αγορά προς όφελος και των δυο εμπλεκόμενων πλευρών.

Πεδίο εφαρμογής τέτοιων ομαδικών αγορών μπορεί άνετα να γίνει με ερωτηματολόγιο αναρτημένο και στο εδώ forum αλλά και σε σχετικά τεχνολογικά forum με μεγάλο αριθμό επισκεπτών ακόμα και ατόμων με...αυπνίες. (Δεν ήξερα εαν επιτρέπετε η διαφήμιση γι αυτό το είπα λίγο διακριτικά...)

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...