Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια χαρα

εχω το ταμπλετ bitmore tab746 με εκδοση andoird 4.1.1 και εκδοση kernel 3.0.36+ zhouza@xingyu-desktop #404 Thu Jun 13 20:02:31 CST 2013 και αριθμο εκδοσης RK2926_ANDROID4.1.1-SDK-v1.00.00 Tab746-20130922-C005-V001

προσφατα του περασα το avg και μετα απο το πρωτο σκαν μου ειπε οτι το ταμπλετ μου high privilige (rooted) και οτι πρεπει να του βαλω το αυθεντικο firmware αν θελω να εχω σωστη προστασια.

Επειδη δεν ειμαι γνωστης και το ταμπλετ το εχω μολις παρει στα χερια μου εδω και 3 μερες τι με συμβουλευετε να κανω?

Το ταμπλετ ειναι αγορασμενο απο το public της κορινθου με εγκυηση 3 ετων σε ολα.

Μαλιστα ο φιλος που μου το εκανε δωρο, καταλαβε την επομενη οτι μαλλον εκανε μαμακια που το αγορασε απο εκει διοτι το πληρωσε 12 ευρω παραπανω απο την κανονικη τιμη συν 29 ευρω για την τριετη εγκυηση (με το ζορι).

Περιμενω απαντησης σας.

Σας ευχαριστω.

Ο Κυριος Προεδρος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πως απενεργοποιω το "ετοιμοτητα κυψελης" σε tablet χωρις 3G?

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχουμε συνέχεια με την επιστροφή στο banggood...

τους ειχα κανει ερώτηση το πότε θα μου επιστρέψουν τα χρήματα και αρχικά μου είχαν πει ότι θα το κάνουν μόλις παραλάβουν το δέμα.

όταν τους είπα ότι δεν χρειάζεται να περιμένουν απ'τη στιγμή που τους έχω στέιλει φώτο από το δέμα και την απόδειξη μου απάντησαν ότιν θα το κάνουν όσο πιο σύντομα γίνεται.

στις 5/12 μου έστειλαν mail που μου έλεγαν ότι θα προχωρήσουν την πληρωμή και ότι μπορώ να το τσεκάρω μέσα σε 48 ώρες.

όταν εχτές τους έστειλα mail ότι φυσικά η πληρωμή δεν έχει γίνει και γιατί καθυστερούν μου απάντησαν το μαγικό:

<<Dear Friend,

Thanks for your email.

For order 858911, we have arranged to refund you on Dec, 5th, but as you have open the dispute, the money cannot go through. Would you mind closing the dispute, and then the money can be refund to your account?

If you have any questions,please contact us freely.>>

 

φυσικά τους είπα ότι δεν μπορώ να το κάνω μέχρι να επιστραφούν τα χρήματα.

και δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα μας τους τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Κυριάκο, δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Αν για παράδειγμα πάρεις τα χρήματα και στη συνέχεια δεν κλείσεις τη διαμάχη,

αυτοί θα φαίνεται ότι στα επέστρεψαν και σε κάθε περίπτωση θα δικαιωθούν από το PayPal.

Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να κλείσεις την διαμάχη πριν πάρεις πίσω τα χρήματά σου.

Σχετικά με το ότι θέλουν πρώτα να παραλάβουν όμως το δέμα, δε τους δίνω κι άδικο.

Όπως δε γνωρίζουμε εμείς τις πραγματικές τους προθέσεις, το ίδιο κι εκείνοι.

Το πρόβλημα βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ο χρόνος που περνάει και μπορεί να μη φτάσει για να καλύψει το PayPal.

Μια λύση θα ήταν να υπάρχει ειδική παράταση χρόνου από το Paypal που να μπορεί να ενεργοποιηθεί σε περίπτωση επιστροφής αντικειμένου.

 

Ενώ απο 15/11 το tablet ειναι Hong Kong, η dealsprime αρνείται να το παραλάβει ή να παει στο ταχυδρομείο να δει τι γίνεται...

Στο tracking απο elta.gr μου βγάζει ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ 15/11-2013 ΠΕΡΙΟΧΗ IPS

Tracking number: RE294166568GR

Σύμφωνα με το Hongkong Post έχει παραδοθεί το πακέτο από της 19-11-2013

The item (RE294166568GR) was delivered on 19-Nov-2013.

Οπότε ή σου λένε μ@λ@κίες (το πιο πιθανό) ή κάτι άλλο παίζει...

Κι εμένα μου λέγανε διάφορα άκυρα...

Το έστειλα το πρωί 3-9-2013 και την ίδια μέρα φαίνεται ότι έφυγε για Κίνα!

Για να μην τα ξαναγράφω, το χρονικό της επιστροφής θα το δείτε αναλυτικά εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4917080#post4917080

Από της 19-9-2013 λοιπόν που κατά το σύστημα παρακολούθησης (Tracking) φαίνεται ότι το παρέλαβαν, αυτοί αρνούνταν ότι το έχουν!!!

Και παρ' όλο που τους έλεγα ότι φαίνεται πως το έχουν παραλάβει και να ελέγξουν τις αποθήκες τους και αν χρειαστεί να επικοινωνήσουν με το China Post για να λυθεί το όποιο θέμα, αυτοί συνέχιζαν το ίδιο τροπάρι.

Ότι δηλαδή δεν το έχουν παραλάβει ακόμα... (και όταν το παραλάβουν θα επικοινωνήσουν μαζί μου άμεσα)

Ότι ΘΑ (αόριστα) επικοινωνήσουν με το China Post... κλπ.

Εν τέλη και αφού περίμενα να περάσουν οι πρόσφατες μέρες αργίας που είχαν στην Κίνα, τους έστειλα πάλι μήνυμα λέγοντάς τους ότι έχουν περάσει πολλές ημέρες από την αναγραφόμενη ημερομηνία παραλαβής και ακόμα δεν έχω νέα τους. Μου απάντησε κάποιος Mayer, που δεν είχε τύχει να μιλήσω ως τότε (πριν 4 μέρες) και μου ζήτησε συγνώμη για την καθυστέρηση.

Μου είπε ότι το πακέτο το είχαν παραλάβει στις αποθήκες τους και με ρώτησε αν θέλω πίστωση στο BuyInCoins ή επιστροφή χρημάτων στο PayPal.

Φυσικά επέλεξα το PayPal και την επόμενη, (δηλαδή χθες) διαπίστωσα ότι έχει γίνει Refund με ημερομηνία 8-10-2013.

Και έχω διαβάσει κι άλλες περιπτώσεις εδώ που λένε το ίδιο πράγμα.

Δυστυχώς πολλοί Κινέζοι το έχουν ως πρακτική αυτό.

Ίσως να ποντάρουν στο να βαρεθείς και να τους τη "χαρίσεις" στο τέλος.

Στη θέση σου θα συνέχιζα να τους στέλνω μηνύματα, περιμένοντας "την σωστή" απάντηση.

Πες τους να ελέγξουν (και καλά) τις αποθήκες τους κλπ.

Κι εμένα όπως είδες κάπως έτσι μου δικαιολόγησαν την "αργοπορία" τους...

(δύο βδομάδες μετά από αποτυχημένη παράδοση και ενώ αρχικά αρνούνταν ότι το έχουν τη στιγμή που το Tracking έλεγε όπως εσένα τώρα ότι παραδόθηκε!)

Επίσης, λάβε υπόψιν σου ότι και σε μένα είχαν περάσει οι 45 μέρες που καλύπτει το PayPal και ήμουν στο έλεος το πωλητή!!!

Ευτυχώς όμως στο τέλος πήρα την επιστροφή χρημάτων. Διάβασε αν θέλεις ολόκληρο το πρώτο post για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Κοινώς, πάλεψέ το όσο μπορείς και ότι βγει. Σίγουρο αποτέλεσμα δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις...

Αν έχεις νέα, ενημέρωσέ μας σ' αυτό το θέμα. Καλή τύχη.

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Κυριάκο, δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Αν για παράδειγμα πάρεις τα χρήματα και στη συνέχεια δεν κλείσεις τη διαμάχη,

αυτοί θα φαίνεται ότι στα επέστρεψαν και σε κάθε περίπτωση θα δικαιωθούν από το PayPal.

Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να κλείσεις την διαμάχη πριν πάρεις πίσω τα χρήματά σου.

Σχετικά με το ότι θέλουν πρώτα να παραλάβουν όμως το δέμα, δε τους δίνω κι άδικο.

Όπως δε γνωρίζουμε εμείς τις πραγματικές τους προθέσεις, το ίδιο κι εκείνοι.

Το πρόβλημα βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ο χρόνος που περνάει και μπορεί να μη φτάσει για να καλύψει το PayPal.

Μια λύση θα ήταν να υπάρχει ειδική παράταση χρόνου από το Paypal που να μπορεί να ενεργοποιηθεί σε περίπτωση επιστροφής αντικειμένου.

 

το ξέρω φίλε μου ότι δεν έχουν πρόβλημα.

αυτοί όμως μόνοι τους ενώ ήξεραν ότι έχω κάνει dispute μου είπαν ότι θα μου επιστρέψουν τα χρήματα.

και όταν περνούσαν οι μέρες κ δεν το έκαναν μου είπαν να κλείσω το dispute γιατι υπάρχει πρόβλημα και δεν μπορούν να επιστραφούν!!!!

ότι νά'ναι δηλαδή.

ίσα ίσα που απ'ότι καταλαβαίνω το paypal περιμένει αυτούς να δώσουν την εντολή για να επιστραφούν τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα θελουν να δουν "αν τους παιρνει" να κανουν την εξυπναδα.Ουτε σαν σκεψη μην σου περασει να κλεισεις το dispute.Μιλα τους και εσυ με ατελειωτη ευγενεια αλλα λεγοντας τους οτι θα τους καταγγειλεις σε ολα τα τεχνολογικα φορουμ του κοσμου.

Με μακροσκελη κειμενο αν το εχεις το αγγλικο ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι κατοχος ενος ταμπλετ flytouch 9 και θελω να αλλαξω την αναληση της οθονης μου απο τα 1024x600 στα 1280χ800 .

εχω δοκιμασει ολλες τις εφαρμογες που εχει το play αλλα αυτες αλλαζουν το μεγεθος τον εικονιδιων και οχι ολλη την αναληση της οθονη...

παρακαλω καθε βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ουτε αν πηραξω το firware και το ξανακανω εγκατασταση?

εχω βρει μια rom που παιζει καλυτερα απο την μαμα αλλα εχει μεγαλητερη αναληση αυτη μπορω να την κατεβασω?

Edited by kouskous
Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα hardware η αναλυση οθονης! για αυτο δε μπορεις να την αλλαξεις

 

οκ αυτο το καταλαβενω οταν βαζω αυτη την ρομ που εχω βρει μου τα βγαζει σε αναληση 1280 x 800 pixels πως μπορω αυτο να το διορθωσω λαι να την κανω να παιζει σωστα στο ταμπλετ μου?

Link to comment
Share on other sites

http://www.kocaso.com/firmware/?model=M1070

 

ειναι η Β εκδοση. παιζουν ολα πολυ καλυτερα απο την μαμα ρομ αλλα εχω θεμα με την αναλυση

 

φαντασου οτι πρεπει να γυρναω το ταμπλετ γυρω γυρω για να δω ολα τα κουμπια να το ξεκληδωσω και γενικα να μπορεσω να το δουλεψω

για καποιες μερες που το ειχα ετσι για να το τεσταρω το ταμπλετ αποκρεινοταν πολυ πολυ καλυτερα απο οτι με την μαμα ρομ...

Edited by kouskous
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημέρα εχω το ταμπλετ Teclast A11 και θελω να κατεβασω αρχεια απο εδω http://www.mypizzatube.com/Articoli/2013-07-10_Teclast_A11_Quad_Core_M5A7_Brick_Recover.html

 

δεν μπορω με τιποτα βοηθεια με βγαζει εδω http://adf.ly/Rl4f3

 

και μετα εδω http://akafile.com/akago.php

 

και τιποτα !

Link to comment
Share on other sites

Το πιο φτηνό android tablet με 3G και gps για την Ελληνική αγορά στα 115 ευρώ!

Με τρετραπύρηνο snapdragon 200

1GB ram

Android jelly Bean 4.1

 

Το περιμένω να μου έρθει για παρουσίαση, μέσα στη βδομάδα θα έχω ανεβάσει και τα πρώτα video. ;)

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Ri5CGNg_nX8]Ferguson Regent 7 " 3G unboxing @ myphone.gr - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=L3NeWCFHZCM]Ferguson Regent 7 " First Review - hands on @ myphone.gr - YouTube[/ame]

 

Ευχαριστούμε τον Manux_oS για τις παρουσιάσεις. Τα video έγιναν από το techvalue.net σε συνεργασία με το myphone.gr.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση μια ρομ πως καταλαβενει οτι το ταμπλετ μας εχει η μπορει να προσφερει μια συγκεκριμενη αναληση?

 

Δεν το "καταλαβαίνει" με την έννοια του plug'n'play που έχουν τα PCs, η ανάλυση και όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα (οτιδήποτε υπάρχει στο SoC) είναι hardcoded είτε στον Linux πυρήνα είτε στο ίδιο το Android framework. Αλλαγή ανάλυσης ΔΕΝ υποστηρίζεται στο Android, εκτός εάν ο κατασκευαστής του SoC (π.χ Rockchip) μπορεί να υποστηρίξει κάτι τέτοιο.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ. Το έστειλα 27/11 στο merimobiles.

RE296***387GR Departure from outward office of exchange Athens, GR CN Wed, 27 Nov 2013 04:37:00 GMT

RE296***387GR Arrival at outward office of exchange Beijing CN Sun, 08 Dec 2013 08:57:00 GMT

RE296***387GR Dispatching Beijing CN Sun, 08 Dec 2013 14:17:00 GMT

Link to comment
Share on other sites

Δεν το "καταλαβαίνει" με την έννοια του plug'n'play που έχουν τα PCs, η ανάλυση και όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα (οτιδήποτε υπάρχει στο SoC) είναι hardcoded είτε στον Linux πυρήνα είτε στο ίδιο το Android framework. Αλλαγή ανάλυσης ΔΕΝ υποστηρίζεται στο Android, εκτός εάν ο κατασκευαστής του SoC (π.χ Rockchip) μπορεί να υποστηρίξει κάτι τέτοιο.

 

υπαρχει καποιος οδηγος που μπωρω να κανω compile τον kernel η το framework και να το φτιαξω???

Link to comment
Share on other sites

'Εστειλα κι εγώ σήμερα το Ainol Fire πίσω από εκεί που ηρθε...για επισκευή( geekbuying):(

Κατ'αρχήν να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που άντλησα από εδώ σχετικά με επιστροφες :)

Κόστος λοιπόν 8,50€(τέλη)+1,00€(φάκελλος)=9,00€

Σημείωση:Στα ΕΛΤΑ δεν δέχτηκαν να πάει όπως το είχα πακετάρει---δηλαδή μέσα στην αρχική συσκευσία που είναι σαν φουσκωτό μαξιλαράκι για όσους γνωρίζουν---οπότε ξαναγράψιμο τη διεύθυνση, κ.τ.λ. άσε που την είχα εκτυπώσει κι είχα γράψει και σχετικά gift/αξία <20€.

Επίσης με ενημέρωσαν ότι απο 01/01/2014 τέλος τα Β' προτεραιότητας...

Οπότε γύρω στο ....Πάσχα περιμένω να γυρίσει πίσω (επισκευασμένο???)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το tablet F&U ETB7405 και απο οτι παρατήρησα δεν εχει την εφαρμογη google play store προσπάθησα να την εγκαταστήσω και με το που την ανιγω εκι που αρχιζει να δουλεύει ξαφνικα που λεει η εφαρμογη google play store σταματησε να λειτουργει . τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το tablet F&U ETB7405 και απο οτι παρατήρησα δεν εχει την εφαρμογη google play store προσπάθησα να την εγκαταστήσω και με το που την ανιγω εκι που αρχιζει να δουλεύει ξαφνικα που λεει η εφαρμογη google play store σταματησε να λειτουργει . τι μπορει να συμβαινει?

 

Μαλλον δεν την υποστηριζει !

Διαβασε εδω :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322882

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...