Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, μπορειτε να μου προτεινετε καποιο tablet με gps; Δεν ειναι καλυτερο απο το να το χρησιμοποιω και σαν tablet απο το να παρω σκετη συσκευη gps;

Βλεπω μερικα στο dx.com αλλα δεν ξερω σε ποιο να καταληξω.

Μεχρι 150 ευρω μπορω να δωσω.

Ευχαριστω πολυ.

 

Edit: πχ αυτο θεωρειται καλο;

http://www.spemall.com/Hyundai-T7-Quad-Core-Android-4-0-7-Inch-Tablet-PC-8GB-GPS-Bluetooth-Dual-camera_g.html

 

παρε ενα μεταχειρισμενο nexus7 16αρι με πολυ λιγα € παραπανω.

Εφοσον υπαρχει επωνυμο 7αρι σε αυτα τα χρηματα που ζητας γιατι να πας σε κατι απο Κινα;;;

 

Οσο για το dx εδω και παρα πολυ καιρο εχει θεματα στις αποστολες προφανως λογο του μεγαλου ογκου παραγγελιων. Αργουν αλλα ερχονται παντα βεβαια.

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο Νορμάλ το έχω. Δεν παίζω ταινίες κλπ. Παραδόξως σ' αυτές δεν κολλαει και σε HD!! Απλα πραγματα surfing επι το πλείστον. Κολλάει στο άνοιγμα στο κλείσιμο σ' ενα λεξικο κλπ και σ' αυτά φταίει η ρετίνα; Πάντως το αποδέχομαι γενικώς! :X lol μπορω να κάνω κι άλλοι ως; :cry::blink::D

 

Ο μονος λογος που το κραταω ακομα ειναι η ρετινα κι η ποιοτητα κατασκευης του.

Η οθονη στο browsing ειναι χαρμα εχοντας δουλεψει σε μικροτερες αναλυσεις.

Κατα τα αλλα λογω του memory leak bug κανει το ταμπλετ πολλες φορες δυσχρηστο και κουραστικο.

Τα επωνυμα που ρωτησες οπως π.χ. ενα galaxy tab 2 10.1 χανει αλλου.Λαγκαρει συνεχεια και δεν το προτεινω σε κανεναν.Το note 10.1 αν εξαιρεσεις την οθονη ειναι αστερι.Κανενα παραπονο.

Γνωμη μου η' παρε ενα κινεζικο με 1280χ800 αναλυση και τσιπακι οπως σου ειπε ο φιλος πιο πριν η' σκασε καλα λεφτα για επωνυμο η' παρε απο εξω νεξους 10.

Εγω για την ωρα μενω ως εχει και βλεπουμε...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος που το κραταω ακομα ειναι η ρετινα κι η ποιοτητα κατασκευης του.

Η οθονη στο browsing ειναι χαρμα εχοντας δουλεψει σε μικροτερες αναλυσεις.

Κατα τα αλλα λογω του memory leak bug κανει το ταμπλετ πολλες φορες δυσχρηστο και κουραστικο.

Τα επωνυμα που ρωτησες οπως π.χ. ενα galaxy tab 2 10.1 χανει αλλου.Λαγκαρει συνεχεια και δεν το προτεινω σε κανεναν.Το note 10.1 αν εξαιρεσεις την οθονη ειναι αστερι.Κανενα παραπονο.

Γνωμη μου η' παρε ενα κινεζικο με 1280χ800 αναλυση και τσιπακι οπως σου ειπε ο φιλος πιο πριν η' σκασε καλα λεφτα για επωνυμο η' παρε απο εξω νεξους 10.

Εγω για την ωρα μενω ως εχει και βλεπουμε...

 

Για την ώρα κι εγώ το ίδιο, αναμονή. Για πανω από δυομισυ κατομπαλα ουτε συζήτηση:X Υπάρχει περίπτωση βελτίωσης με τα αναμενόμενα rockchip 3188 τη μνήμη 2gb κλπ; Ηδη ξεκίνησε η cube βλέπω αλλά θέλω να δω και της Hyundai.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση ναι αλλα και παλι θα περιμενω να "κυκλοφορησει" πρωτα.

Οι ασυμβατοτητες στις εφαρμογες και παλι θα υπαρχουν με τη ρετινα ομως λογω της αναλυσης.Οπως καταλαβαινεις η αναλυση της ρετινας ειναι για ipad κι οχι για Αντροιντ.Ελπιζω σε καμια αντιγραφη της οθονης του νεξους 10 η' καμια full hd.Εκει σιγουρα θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα.

Το μονο κακο ειναι οτι βλεπω οτι οι Κινεζοι σιγα σιγα ανεβαζουν τιμες κι εχουμε ηδη ταμπλετς με 200+ ευρω.Θα δουμε.Για την ωρα υπομονη.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τη φορτιση δε το κανει αλλα οταν το βαζω ν φορτισει και εχει λιγη μπαταρια καποιες φορες κολλαει κ θελει ρεσετ

 

Ισχυει αυτο που λες... επισης απο την ειδοποιηση του 14% παει στην ειδοποιηση του 4% σε 2-3 λεπτα χρησης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα προβλημα ενα κινεζικο tablet που απεκτησα και δεν μπορω να βγαλω ακρη. Το προβλημα που αντιμετωπηζω ειναι οτι ταν το ανοιγω λειτουργει κανονικα ολα κομπλε αλλα οταν κανω μια αλλαγη οτιδηποτε παραδειγμα περασω ενα προγραμμα διαγραψω ενα προγραμμα δημιουργησω ενα αρχειο στο note, οτιδηποτε δηλαδη μετα αν κανω restart ή το κλεισω δεν κραταει τπτ απο τις αλλαγες που εκανα, ακομα και αν αλλαξω background. Επεισης προσπαθησα να του περασω νεα rom αλλα μεσω cd card αλλα οταν παταω κρατημενω το volume - και μπαινω στο μενου για να κανω αλλαγη rom στην επιλογη update from cdcart μου δειχνει τα αρχεια που εχει ενσωματωμενα την μνημη του το tablet. Προσπαθησα να κανω επαναφορα συστηματος απο της ρυθμησεις παλι τπτ
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λες... επισης απο την ειδοποιηση του 14% παει στην ειδοποιηση του 4% σε 2-3 λεπτα χρησης!

 

Αυτο με το τη μπαταρια που λες δε μου το κανει.Καποιο cwm βρηκες;

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον χρησιμοποιεί το ταμπλετ με εξωτερικό bluetooth gps δέκτη, μπορεί να μου πει πώς γίνεται σε συνδυασμό με το sygic?

Κατεβάζουμε το bluetooth gps application από το Play store και μετά τι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον χρησιμοποιεί το ταμπλετ με εξωτερικό bluetooth gps δέκτη, μπορεί να μου πει πώς γίνεται σε συνδυασμό με το sygic?

Κατεβάζουμε το bluetooth gps application από το Play store και μετά τι.

 

εγω εχω το pipo s2 με android 4.1.1 . εχω βαλει gps igo -navigon -sigic -dont panic ολα δουλευουνε αψογα μεσω του blouetooth gps που εχω παρει απο ebay ο κωδικος ζευξης του ειναι 0183 πρεπει να βαλεις οταν κανεις ζευξη την πρωτη φορα με το pipo μεσω blouetooth και πρεπει να εχεις μαρκαρισμενο τον εντοπισμο σφαλματων και το να επιτρεπονται η ψευδεις τοποθεσιες στις ρυθμησεις του tablet το link εδω http://www.ebay.co.uk/itm/320770135904? ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649 και την εφαρμογη gps provider https://play.google.com/store/apps/details?id=de.mobilej.btgps αυτη παιζει καλα στο pipo μια αλλη που ειχα βαλει δεν δουλευε επιανε και εχανε το σημα του gps λες και ανοιγοκλεινες ενα διακοπτη συνεχεια !!!!! για δοκιμασε κατεβασε αυτο που σου δεινω απο το play καντο εγκατασταση ανοιξετο αφου μαρκαρης τον εντοπισμο σφαλματων οπως λεω πιο πανω κανε αναζητηση και μετα ζευξη το bluetooth gps με το tablet!!!!

Edited by viotos

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το pipo s2 με android 4.1.1 . εχω βαλει gps igo -navigon -sigic -dont panic ολα δουλευουνε αψογα μεσω του blouetooth gps που εχω παρει απο ebay ο κωδικος ζευξης του ειναι 0183 πρεπει να βαλεις οταν κανεις ζευξη την πρωτη φορα με το pipo μεσω blouetooth και πρεπει να εχεις μαρκαρισμενο τον εντοπισμο σφαλματων και το να επιτρεπονται η ψευδεις τοποθεσιες στις ρυθμησεις του tablet το link εδω http://www.ebay.co.uk/itm/320770135904? ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649 και την εφαρμογη gps provider https://play.google.com/store/apps/details?id=de.mobilej.btgps αυτη παιζει καλα στο pipo μια αλλη που ειχα βαλει δεν δουλευε επιανε και εχανε το σημα του gps λες και ανοιγοκλεινες ενα διακοπτη συνεχεια !!!!! για δοκιμασε κατεβασε αυτο που σου δεινω απο το play καντο εγκατασταση ανοιξετο αφου μαρκαρης τον εντοπισμο σφαλματων οπως λεω πιο πανω κανε αναζητηση και μετα ζευξη το bluetooth gps με το tablet!!!!

 

Κατέβασα μια άλλη το bluetooth gps και φαίνεται να κάνει το ίδιο πράγμα.

Για να καταλάβω αν δουλεύει σωστά, ενεργοποίησα το mock location και έκανα συγχρονισμό με το bluetooth receiver μέσω της εφαρμογής. Μέσα στο σπίτι η εφαρμογή βρήκε 4 δορυφόρους και όταν άνοιξα το Sygic έβγαλε την διεύθυνση μου κανονικά. Αυτή την βρήκε όμως από το gps receiver ή από το wifi; Και μέσα στις ρυθμίσεις του Sygic δεν έβγαζε αριθμό δορυφόρων αλλά ούτε μήνυμα ότι δεν βρίσκει σημα.

Οπότε να υποθέσω ότι δουλεύει σωστά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις δορυφόρους μέσα στο σπίτι; Καλή συσκευή. Ποιό μοντέλο είναι;

 

Ένα Holux Gpslim236 που πήρα πριν 5-6 χρόνια για συνεργασία με κάποιο Nokia που είχα τότε.

Είναι όμως το σήμα που βρήκε το sygic χάρη στο gps receiver ή εξαιτίας του wifi?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως το σήμα που βρήκε το sygic χάρη στο gps receiver ή εξαιτίας του wifi?

Παρότι έχω κι εγώ ένα ανάλογο σύστημα με ένα gps copilot, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα.

Σε σχέση με αυτό που ρωτάς έχω την εξής απορία. Από που κι ως που θα βρεθεί η θέση μέσω wifi;

Αν το wifi προέρχεται από 3g να πω εντάξει. Θα βρει (περίπου) τη θέση σου από τις κεραίες της κινητης. Αλλά αν το wifi έρχεται από ένα καλώδιο στον τοίχο, τότε πως;

 

Edit: Το γκούκλαρα και κατάλαβα πως λειτoυργεί το σύστημα με το wifi. Θα πρέπει να είναι χαρτογραφημένα τα δίκτυα τριγύρω σου. Σε μένα φαίνεται ότι δεν είναι γιατί όταν κλείσω το gps η θέση χάνεται αυτομάτως. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή κλείνοντας το wifi.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα μια άλλη το bluetooth gps και φαίνεται να κάνει το ίδιο πράγμα.

Για να καταλάβω αν δουλεύει σωστά, ενεργοποίησα το mock location και έκανα συγχρονισμό με το bluetooth receiver μέσω της εφαρμογής. Μέσα στο σπίτι η εφαρμογή βρήκε 4 δορυφόρους και όταν άνοιξα το Sygic έβγαλε την διεύθυνση μου κανονικά. Αυτή την βρήκε όμως από το gps receiver ή από το wifi; Και μέσα στις ρυθμίσεις του Sygic δεν έβγαζε αριθμό δορυφόρων αλλά ούτε μήνυμα ότι δεν βρίσκει σημα.

Οπότε να υποθέσω ότι δουλεύει σωστά;

 

Εαν δουλευει σωστα και με αυτο που λες εισαι οκ!!!! νομιζω την διευθηνση την βρηκε απο το gps receiver το wifi δεν βαζει διευθηνση στον χαρτη αλλα κατα προσεγκιση που εισαι με αποκλιση νομιζω ..τσεκαρισε το απο τις συντεταγμενες gps του sigic να δεις να σου βγαλει μοιρες/κ.λ.π....

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχω κι εγώ ένα ανάλογο σύστημα με ένα gps copilot, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα.

Σε σχέση με αυτό που ρωτάς έχω την εξής απορία. Από που κι ως που θα βρεθεί η θέση μέσω wifi;

Αν το wifi προέρχεται από 3g να πω εντάξει. Θα βρει (περίπου) τη θέση σου από τις κεραίες της κινητης. Αλλά αν το wifi έρχεται από ένα καλώδιο στον τοίχο, τότε πως;

 

Edit: Το γκούκλαρα και κατάλαβα πως λειτoυργεί το σύστημα με το wifi. Θα πρέπει να είναι χαρτογραφημένα τα δίκτυα τριγύρω σου. Σε μένα φαίνεται ότι δεν είναι γιατί όταν κλείσω το gps η θέση χάνεται αυτομάτως. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή κλείνοντας το wifi.

πάρε ένα κινητό χωρίς κάρτα σιμ, ή σε λειτουργεία πτήσης, κλείσε και το gps, και μπες στο google maps me wifi. Θα βρει τη θέση σου με ακρίβεια περίπου 60-100 μέτρων (σε πόλη). Γίνεται μέσω της adsl, απ την ip, βρίσκει το dslam όπου είσαι συνδεδεμένος, το οποίο ειναι χαρτογραφημένο

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα κινητό χωρίς κάρτα σιμ, ή σε λειτουργεία πτήσης, κλείσε και το gps, και μπες στο google maps me wifi. Θα βρει τη θέση σου με ακρίβεια περίπου 60-100 μέτρων (σε πόλη). Γίνεται μέσω της adsl, απ την ip, βρίσκει το dslam όπου είσαι συνδεδεμένος, το οποίο ειναι χαρτογραφημένο
Το βρίσκει και με συνδιασμό των γειτονικών wifi που πιάνει.

Εμένα, όταν βρίσκομαι στο μπροστινό μέρος του σπιτιού (που πιάνει άλλα δίτκυα wifi) με δείχνει στον μπροστινό δρόμο.

Όταν είμαι στο πίσω μέρος (που πιάνω από διαφορετικό acess point στο σπίτι, αλλά βλέπει άλλα διπλανά δίκτυα) με δείχνει στον πίσω δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα από ένα μήνα αναμονή παρέλαβα σημερα το ainol novo hero 2. Πολυ θετικες εντυπώσεις ως τώρα.

Μπορεί κανείς να μου πει γιατι συμβαινει το εξης;

Οταν στην επιφανεια εργασιας εχω εικονιδιο κατω δεξια στην άκρη τελείως στην περιστροφή της οθόνης κολλαει και γράφει <<η εφαρμογη launcher δυστυχώς σταμάτησε>>!!! Όταν ειμαι σε καποιοα εφαρμογη κανενα προβλημα στην περιστροφη

Link to comment
Share on other sites

Μετα από ένα μήνα αναμονή παρέλαβα σημερα το ainol novo hero 2. Πολυ θετικες εντυπώσεις ως τώρα.

Μπορεί κανείς να μου πει γιατι συμβαινει το εξης;

Οταν στην επιφανεια εργασιας εχω εικονιδιο κατω δεξια στην άκρη τελείως στην περιστροφή της οθόνης κολλαει και γράφει <<η εφαρμογη launcher δυστυχώς σταμάτησε>>!!! Όταν ειμαι σε καποιοα εφαρμογη κανενα προβλημα στην περιστροφη

Κατάρχήν, καλορίζικο!

Αυτό ακούγεται σαν bug του launcher.

Μη βάζεις εικονίδιο εκεί η βάλε κάποιον άλλο launcher.

Κοίτα και τι παίζεται με τις αναβαθμίσεις firmware.

Link to comment
Share on other sites

Κατάρχήν, καλορίζικο!

Αυτό ακούγεται σαν bug του launcher.

Μη βάζεις εικονίδιο εκεί η βάλε κάποιον άλλο launcher.

Κοίτα και τι παίζεται με τις αναβαθμίσεις firmware.

 

Στον προεπιλεγμενο browser αν γραφετε κατι στην μπαρα ψαχνει αυτοματα το google? Εμενα βγαινει μια κινεζια, νομιζω καπως εγκατασταθηκε κ δεν μπορω να τοβγαλω baidu.com λεγεται

Link to comment
Share on other sites

Στον προεπιλεγμενο browser αν γραφετε κατι στην μπαρα ψαχνει αυτοματα το google? Εμενα βγαινει μια κινεζια, νομιζω καπως εγκατασταθηκε κ δεν μπορω να τοβγαλω baidu.com λεγεται

εγκατέστησε απ το play store to supersu, κι είσαι root. πέτα ότι κινέζικο έχει μέσα. κι άλλαξε την προεπιλεγμένη υπηρεσία αναζήτησης στον browser από baidu σε google.

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα κινητό χωρίς κάρτα σιμ, ή σε λειτουργεία πτήσης, κλείσε και το gps, και μπες στο google maps me wifi. Θα βρει τη θέση σου με ακρίβεια περίπου 60-100 μέτρων (σε πόλη). Γίνεται μέσω της adsl, απ την ip, βρίσκει το dslam όπου είσαι συνδεδεμένος, το οποίο ειναι χαρτογραφημένο

 

Το βρίσκει και με συνδιασμό των γειτονικών wifi που πιάνει.

Εμένα, όταν βρίσκομαι στο μπροστινό μέρος του σπιτιού (που πιάνει άλλα δίτκυα wifi) με δείχνει στον μπροστινό δρόμο.

Όταν είμαι στο πίσω μέρος (που πιάνω από διαφορετικό acess point στο σπίτι, αλλά βλέπει άλλα διπλανά δίκτυα) με δείχνει στον πίσω δρόμο.

Στη δική μου περίπτωση χωρίς gps δεν με βρίσκει με τίποτα. Παρότι βλέπω 4-8 δίκτυα τριγύρω. Φαίνεται ότι ούτε αυτά είναι χαρτογραφημένα. Εκτός αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει.

 

Στον προεπιλεγμενο browser αν γραφετε κατι στην μπαρα ψαχνει αυτοματα το google? Εμενα βγαινει μια κινεζια, νομιζω καπως εγκατασταθηκε κ δεν μπορω να τοβγαλω baidu.com λεγεται

Μπορείς να επιλέξεις το google: menu/settings/advanced/set search engine

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση χωρίς gps δεν με βρίσκει με τίποτα. Παρότι βλέπω 4-8 δίκτυα τριγύρω. Φαίνεται ότι ούτε αυτά είναι χαρτογραφημένα. Εκτός αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει.
Στο κινητό (που έχει GPS) μου το ζητάει για να με βρει.

Στο τάμπλετ (που δεν έχει) με βρίσκει με τα δίκτυα και αφού έχω ενεργοποιήσει τις υπηρεσίες τοποθεσίας της google.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα προς τους κατοχους και μη των xenta 10ic,8'' και 9.7'' της εταιριας Yarvik.

1)Aν εχουν ελληνικο μενου.

2)Αν υπαρχει το αντιστοιχο ελληνικο η' και ξενο forum της Yarvik για επιλυση τυχον προβληματων.

3)Και τελος την αποψη κατοχων και μη σχετικα με τα tablet αυτα αλλα και αν τους εχουν παρουσιαση βλαβες.

Ευχαριστω :)

Edited by fjpalmos
λαθος διατυπωση του τιτλου
Link to comment
Share on other sites

1. Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το άρθρο. Υποτίθεται ότι είναι μια παρουσίαση του νέου Pipo M9. Αλλά με αφορμή τη παρουσίαση κάνει εκτεταμένη αναφορά και κριτική στον νέο επεξεργαστή rk3138. Όχι μόνο θεωρητική αλλά μας μεταφέρει και την αίσθηση του συγγραφέα από τη πραγματική ζωή. Κάνει ακόμα πρόχειρες αναφορές και συγκρίσεις με τον 3066, με τον Α31, με τον Exynos 4412. Με αφορμή τον Α31 κάνει ακόμη και συγκρίσεις μεταξύ Α9 και Α7. Ενδιαφέρον είναι και ταιριάζει στο θέμα μας.

 

2. Όποιος παρακολουθεί το φόρουμ το τελευταίο διάστημα παρατηρεί ότι έχει εκτοξευθεί το ενδιαφέρον των μελών για το Ainol Novo Hero I. Δικαιολογημένα γιατί όλα τα άλλα 10.1 αποδείχθηκαν για διάφορους λόγους αναξιόπιστα και επειδή το Hero παρόλα τα μεγάλα προβλήματα συμβατότητητας που έχει, αποδυκνείεται το ...10 το καλό και παίζει χωρίς ανταγωνιστή στην κατηγορία.

Αυτό λοιπόν που θα ήθελα να ακούσω είναι μια σύγκριση των προδιαγραφών του Hero (CPU: Dual Core AMLogic AML8726-M6 1.5GHz, GPU: Dual Core Mali400) με τις προδιαγραφές αυτών που αν δεν είχαν χίλια άλλα προβλήματα (οθόνες, ηχεία, wifi), θα ήταν οι ανταγωνιστές του. Των 3066 δηλαδή (CPU: RK3066, Cortex-A9 Dual Core processor 1.6 GHz, GPU: 4 Core Mali 400. Support OpenGLES2.0/1.1, OpenVG1.1).

Βλέπω ότι τόσο αφορά τις CPU, είναι παρόμοιων προδιαγραφών. Με τη διαφορά ότι ο 3066 χρονίζει ψηλότερα (άρα καλύτερα; ) από τον AML8726-M6.

Και τι γίνεται με τις GPU; Έχουν και οι δύο την Mali 400 με τη διαφορά ότι στον 3066 είναι τετραπύρηνη ενώ στον AML8726-M6 είναι διπύρηνη. Σημαίνει αυτό ότι ο δεύτερος υστερεί έναντι του πρώτου σε εφαρμογές όπως παιχνίδια ή σκρολαρίσματα σε βαριές ιστοσελίδες με πολλά γραφικά;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...