Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλεποντας κατα καιρους καποια benchmarks στο antutu που ποσταρετε απο διπυρινα ταμπλετς με 1gb ram και αναλυση 1280x800 και jelly bean rom πιανουν σκορ λιγο πολυ πανω απο 10000.

Γιατι το samsung galaxy tab 2 10.1 που εχει παρομοια χαρακτηριστικα στην καλυτερη να πιασει 7000.Εχουν οντως τοση διαφορα η' καποια μαγκια εχουν κανει οι Κινεζοι με τα benchmarks;

Και το ρωταω αυτο γιατι παλιοτερα ειχα ενα zte blade και με μια ρομ που δεν θυμαμαι τωρα επιανε σε benchmark κατι απιστευτα σκορ,καμια σχεση με την πραγματικοτητα δηλαδη.

Γιατί πολύ απλά ο TI OMAP 4410 @ 1GHz είναι κατώτερος απ τον Rockchip RK3066@1.6GHz. Αν και το Samsung galaxy tab 2 που λες, στην τελευταία έκδοση του antutu πιάνει ~10000 (μάλλον βλέπεις με το παλιό antutu που χε άλλο τρόπο βαθμολόγησης)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την τελευταια εκδοση εχω απο το play store.

Σημερα την εγκατεστησα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ψαχνω ενα κινεζικο tablet 7" το οποιο να υποστηριζει τα 3G dongle της vodafone. Εχετε καποιο υποψην τεσταρισμενο;

Host

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια εκδοση εχω απο το play store.

Σημερα την εγκατεστησα.

Πρόβλημα της rom σου, ή κάποια εφαρμογή που τρώει πόρους στο παρασκήνιο;

Παιδια, ψαχνω ενα κινεζικο tablet 7" το οποιο να υποστηριζει τα 3G dongle της vodafone. Εχετε καποιο υποψην τεσταρισμενο;
Δεν εχει να κανει με το ταμπλετ, αλλά με το αν το modem είναι συμβατο με το android. για ποιο μοντεμ μιλας;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα tablet crypto novapad και θελω να ρυθμισω το apn για να βαλω 3G internet με στικακι αλλα μολις βαζω τις ρυθμισεις και παταω αποθηκευση γυρναει πισω χωρις να εχει αποθηκευσει την ρυθμιση δεν μου την εμφανιζει καθολου δηλαδη την καινουργια ρυθμιση...μηπως ξερει κανεις τι γινετε;

 

??????????

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις και shipping insurance. Και με email, θα αναφέρεις τον αριθμο της παραγγελίας σου και θα ζητήσεις με απαιτητικο ύφος να στο στειλουν με singapore post αντί swiss post

 

Ευχαριστώ!

Τώρα είμαι στην δουλειά,και μιας και δεν έχει δουλειά, είπα να δω βίντεο με benchmark για το Spark.

Σε όποιο βίντεο και αν πήγα όλοι λένε για το iBex Flytouch 10, ότι είναι καλύτερο!

Το βρήκα 180€ και δώρο θήκη, καλώδια otg,hdmi.και μεταφορικα λεει 18-26 μερες τζαμπα,και για 4-7 30€.

Βέβαια είναι σε ένα site gadgetgreats (το λινκ).

 

Έχει πάρει κανένας κάποιο από τα δυο;ή έχει κάποια πρόταση;

Edited by jyonu

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα tablet crypto novapad και θελω να ρυθμισω το apn για να βαλω 3G internet με στικακι αλλα μολις βαζω τις ρυθμισεις και παταω αποθηκευση γυρναει πισω χωρις να εχει αποθηκευσει την ρυθμιση δεν μου την εμφανιζει καθολου δηλαδη την καινουργια ρυθμιση...μηπως ξερει κανεις τι γινετε;

Αν μπορείς, κάνε ένα reset

Ευχαριστώ!

Τώρα είμαι στην δουλειά,και μιας και δεν έχει δουλειά, είπα να δω βίντεο με benchmark για το Spark.

Σε όποιο βίντεο και αν πήγα όλοι λένε για το iBex Flytouch 10, ότι είναι καλύτερο!

Το βρήκα 180€ και δώρο θήκη, καλώδια otg,hdmi.και μεταφορικα λεει 18-26 μερες τζαμπα,και για 4-7 30€.

Βέβαια είναι σε ένα site gadgetgreats (το λινκ).

 

Έχει πάρει κανένας κάποιο από τα δυο;ή έχει κάποια πρόταση;

Δεν θα παιρνα Flytouch με τίποτα. Καλύτερα το Ainol. Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θέλω να το πάρω και εγώ από το Makro σε λίγες μέρες.

Δεν έχει όμως SIM Slot οπότε πρέπει να βάλω usb modem και sim καρτούλα.

Οπότε έχω 2 ερωτήσεις :

 

1) Μπορώ να πάρω όποιο usb modem stick θέλω ή υποστηρίζει συγκεκριμένα modem ;

2) Μπορώ να βάλω και τη sim από το κινητό μου που έχω Internet ή άλλη άσχετη κάρτα sim που υποστηρίζει Internet και να παίξει κανονικά ;

 

Σκεφτόμουνα και για λύση από wind κτλ με modem+sim αλλά για να κρατάει 1 μήνα η κάρτα ανανέωσης θέλει 40 euro το οποίο είναι υπερβολικά πολύ. ΕΠίσης δεν ξέρω αν τα υποστηρίζει αυτά το tablet αυτό.

 

Θα με βοηθούσε πάρα πολύ αν μπορούσε κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει (όχι υποθέσεις).

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα της rom σου, ή κάποια εφαρμογή που τρώει πόρους στο παρασκήνιο;

Δεν εχει να κανει με το ταμπλετ, αλλά με το αν το modem είναι συμβατο με το android. για ποιο μοντεμ μιλας;

 

Βασικα αυτα που δινει η vodafone. Νομιζω το k3770 ή παλαιοτερα αν μπορεσω να βρω απο κανεναν αλλο.

Host

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα ainol novo 7 legend. Εχθες ξεχασα να το κλεισω και έτσι μολις τελειωσε η μπαταρια εκλεισε μονο του. Σημερα πηγα να το φορτισω κανονικα οπως εκανα τοσες φορες και αφου το αφησα κανα 4ωρο παω να το βγαλω απο το φορτιστη, προσπαθω να το ανοιξω τιποτα. Το βαζω στον φορτιστη ανοιγει κανονικα και μου δειχνει και μπαταρια 100%. Με το που το βγαζω απο τον φορτιστη κλείνει! Μονο με τον φορτιστη δουλευει κανονικα. Εχει ακουσει κανεις τιποτα? Υποθετει καποιος τι μπορει να εγινε? Πεθανε καμια μπαταρια? ειναι πιθανο?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα ainol novo 7 legend. Εχθες ξεχασα να το κλεισω και έτσι μολις τελειωσε η μπαταρια εκλεισε μονο του. Σημερα πηγα να το φορτισω κανονικα οπως εκανα τοσες φορες και αφου το αφησα κανα 4ωρο παω να το βγαλω απο το φορτιστη, προσπαθω να το ανοιξω τιποτα. Το βαζω στον φορτιστη ανοιγει κανονικα και μου δειχνει και μπαταρια 100%. Με το που το βγαζω απο τον φορτιστη κλείνει! Μονο με τον φορτιστη δουλευει κανονικα. Εχει ακουσει κανεις τιποτα? Υποθετει καποιος τι μπορει να εγινε? Πεθανε καμια μπαταρια? ειναι πιθανο?

 

Εγκατέστησε το BatteryCalibration από το PlayStore, βάλε το tablet στο ρεύμα και εφόσον γράψει 100% τρέξε την εφαρμογή και πάτα "Calibrate". Μετά κάνε shutdown το tablet και βάλε το να φορτίσει χωρίς να το ανοίξεις για κανένα 8ώρο.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα φθηνό tablet μέχρι 50 ευρω για πολύ απλή χρήση (καμια ταινια-internet-games-skype). 7ιντσο φυσικα, σε αυτη την τιμη.

Πριν βιαστειτε και πειτε οτι σε αυτη την τιμη δεν υπαρχει, δειτε εδω

http://www.focalprice.com/CE0292B/7_Android_404_A13_12GHz_Tablet_PC_with_External_3G_1080P_Playback.html#.USvB-BlJOIY

 

Γιατι ανοιξα το θεμα τωρα, και δεν το ενεταξα καπου αλλου?

 

1. Θελω να αγορασω απο ebay, ουτε απο το focalprice, ουτε απο καπου αλλου. (συνηθως βλεπω posts απο αλλα sites)

2. Κι αλλου λενε για φτηνα tablet, αλλα εννοουν γυρω στο 100ευρω. Εγω φτηνο λεω το 50 ευρω, και οπως βλεπετε, υπαρχουν. (σε αλλο σχετικο θεμα, οι τιμες ειναι ανω των 50ε)

3. Μιας και οι ταμπλετες ειναι πλεον δυο-τρια χρονια στην αγορα, θα με ενδιεφερε να ξερω αν καποιος εχει αγορασει ήδη κατι τετοιο, ωστε να μην παρω κατι που θα χαλασει την επομενη στιγμη. (Αρα, δεν αρκει απλα ενα λινκ στο ebay.)

 

Γι αυτους τους λογους, θελω να ξερω τις εμπειριες και προτασεις σας:

- απο ebay

- αν εχετε ηδη αγορασει εσεις προσωπικα ή γνωστός σας

- οριο τιμης στα 50 ευρω

 

Απο τεχνικα χαρακτηριστικα, εντελως basic, Capacitive Touch, android 4, 1ghz cpu, google play, camera, wifi, μνημη...τα βασικα, ηχειο, μικροφωνο, ευρωπαϊκο φορτιστη.

 

Περιμενω τις προτασεις σας!

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα φθηνό tablet μέχρι 50 ευρω για πολύ απλή χρήση (καμια ταινια-internet-games-skype). 7ιντσο φυσικα, σε αυτη την τιμη.

Πριν βιαστειτε και πειτε οτι σε αυτη την τιμη δεν υπαρχει, δειτε εδω

http://www.focalprice.com/CE0292B/7_Android_404_A13_12GHz_Tablet_PC_with_External_3G_1080P_Playback.html#.USvB-BlJOIY

 

Γιατι ανοιξα το θεμα τωρα, και δεν το ενεταξα καπου αλλου?

 

1. Θελω να αγορασω απο ebay, ουτε απο το focalprice, ουτε απο καπου αλλου. (συνηθως βλεπω posts απο αλλα sites)

2. Κι αλλου λενε για φτηνα tablet, αλλα εννοουν γυρω στο 100ευρω. Εγω φτηνο λεω το 50 ευρω, και οπως βλεπετε, υπαρχουν. (σε αλλο σχετικο θεμα, οι τιμες ειναι ανω των 50ε)

3. Μιας και οι ταμπλετες ειναι πλεον δυο-τρια χρονια στην αγορα, θα με ενδιεφερε να ξερω αν καποιος εχει αγορασει ήδη κατι τετοιο, ωστε να μην παρω κατι που θα χαλασει την επομενη στιγμη. (Αρα, δεν αρκει απλα ενα λινκ στο ebay.)

 

Γι αυτους τους λογους, θελω να ξερω τις εμπειριες και προτασεις σας:

- απο ebay

- αν εχετε ηδη αγορασει εσεις προσωπικα ή γνωστός σας

- οριο τιμης στα 50 ευρω

 

Απο τεχνικα χαρακτηριστικα, εντελως basic, Capacitive Touch, android 4, 1ghz cpu, google play, camera, wifi, μνημη...τα βασικα, ηχειο, μικροφωνο, ευρωπαϊκο φορτιστη.

 

Περιμενω τις προτασεις σας!

 

Παρε ενα στικακι ανδροιντ για την τηλεοραση,σε αυτα τα λεφτα οτι και να παρεις σε ταμπλετ θα ειναι απαραδεκτο..

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα 180€ και δώρο θήκη, καλώδια otg,hdmi.και μεταφορικα λεει 18-26 μερες τζαμπα,και για 4-7 30€.

Βέβαια είναι σε ένα site gadgetgreats (το λινκ).

Αν το "Express (4-7 days) €31.42" είναι αποστολή μέ οποιοδήποτε κούριερ, τότε να υπολογίζεις ότι θα πληρώσεις άλλα 180 στα τελωνεία. Διάλεξε "Free Shipping (18-26 days)".

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω παραγγείλει το παρακάτω ταβλετ και θα ήθελα αν κάποιοι έχουν κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θα είχε ενδιαφέρον

να τις αναφέρουν για ενημέρωση και άλλων που ενδιαφέρονται να το αγοράσουν.

 



 

Ainol Novo 9 Quad Core Retina Tablet PC

 

Colors: Blue, Green, Orange, Black and White *please state which color in your order form*

 

Ainol Novo 9 Firewire Quad Core Specification

 

Operation System Android 4.1.1

CPU Allwinner A31 Quad Core A7;

GPU: PowerVR SGX544 8 Cores

Screen Size 9.7 Inch

Display: Retina 2048×1536

Resolution 2048×1536 pixels (264ppi)

Shell Material Aluminum shell

RAM(Memory) 2GB

Storage 16GB Nand Flash

Extend Card Support TF card up to 32GB extended

Camera Dual camera: Front 2.0 MP, back 5.0 MP Autofocus

Gravity Sensor Yes

Flash Support Flash 11.1

Android Market Yes

Bluetooth No

WIFI Yes, 802.11 b/g/n

3G Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750,HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W

Email and Browser Yes, built in

Earphone Interface 3.5mm

Battery 10000 MAh

Work Time Up 8 hours

Ebook UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2…

Video AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV…

Music MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG

Other Applications File Manager, OfficeSuite, Google Search,Task Manager, Browser, Gallery, Android Webkit,Clock, Calculator, Calendar, iReader, Gmail…

Language Czech, Dansk, German, English, Spanish, Russian,French, Italian, Dutch, Norwegian, Hebrew, Polski,Greek, Portuguese, Svenska, Turkey, Korean, Japanese,Simplified Chinese, Traditional Chinese

 

Ainol Novo 9 Firewire Quad Core Extend Port

 

1 x TF card slot;

1 x MINI HDMI port

1 x Micro USB port suppot OTG

1 x 3.5mm Earphone port

 

Ainol Novo 9 Firewire Quad Core Tablet PC Package including

 

1 x Ainol Novo 9 Firewire Quad Core Tablet PC

1 x USB cable

1 x Charger

Link to comment
Share on other sites

@PANKAN Ευχαριστώ!

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορά εχει το Spark από το Firewire;

κοιτάω τα χαρακτηριστικά και ειναι τα ιδια!!

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι το Makro πουλάει και το MID1028.

 

Πάντως ρώτησα την estar για το 3G usb modem που αφορά το MID1018 και μου απάντησαν :

 

Hello,

This Tablet support only below listed modems:

Huawei -E261;Huawei- E1750;Huawei- E1780;ZTE- MF633;ZTE- MF190;ZTE-MF110;

Huawei -EC122;Huawei -EC1261-V2.1;Huawei -EC189;Huawei -EC167;

ZTE-AC2736;ZTE-AC2746;ZTE-AC2766;ZTE-AC580;

Huawei -A356;Huawei -ET127;Huawei -ET128-2

Best regards,

e-STAR support

 

 

Άντε τώρα βγάλε άκρη , ποιος πουλάει ποιο stick.

Edited by Adjoint
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο, αλλά τα χαρακτηριστικά αν και αρκετά καλά σε αυτή την τιμή από μόνα τους δε λένε τίποτα, υπάρχει κάποιος να το έχει και να μας πει εντυπώσεις?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μς το καινουργιο μου PIPO MAX M1 9,7'' ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

τρελη μπαταρια και πολυ γρηγορο. και ποιοτητα κατασκευης!

Δεν θα πηγαινα σε 7''. εκτος και αν ειχα αλλο θεμ,α εκτος απο το χρηματικο. δεν αξιζει για 20-30 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε το BatteryCalibration από το PlayStore, βάλε το tablet στο ρεύμα και εφόσον γράψει 100% τρέξε την εφαρμογή και πάτα "Calibrate". Μετά κάνε shutdown το tablet και βάλε το να φορτίσει χωρίς να το ανοίξεις για κανένα 8ώρο.

 

Χρειάζεται να είμαι Root?

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα στικακι ανδροιντ για την τηλεοραση,σε αυτα τα λεφτα οτι και να παρεις σε ταμπλετ θα ειναι απαραδεκτο..

 

Παρολα αυτα, θα ηθελα προτάσεις του 50ευρου.

Εκτος αν εδω συζηταμε (μου συγχωνευσαν το θεμα εδω δυστυχως), μονο για ανω των 100 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μια γνωμη για αυτο και το site αν ειναι αξιοπιστο?

 

http://www.gadgetgreats.com/10-1-ips-flytouch-10-quad-core-tablet-pc-a31-google-gps-android-4-1-1-dual-cameras-5mp-2mp-hdmi-16gb-ibex-ft10.html

 

Ευχαριστω

 

Sorry παιδια, τωρα το ειδα στην προηγουμενη σελιδα

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να είμαι Root?

 

Ναι, δε λειτουργεί αλλιώς

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...