Jump to content

iOS 13


eleco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζω για τις συντομεύσεις, οκ κατανοώ ότι αποτελούν κάποιο είδους αυτοματισμού, προσπαθώ να ασχοληθώ αλλά ίσως τελικά δεν αντιλαμβάνομαι τις δυνατότητες τους. Εσείς χρησιμοποιείτε κάποιες;

Δεν βρήκα χρόνο να ασχοληθώ πολύ.

Έχει κάποιες έτοιμες. Χρησιμοποίησα μία: ταχείες κλήσεις.

Ταχείες κλήσεις στο iOS! Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα...:lol:

 

Πολύ...πολύπλοκο πράγμα πάντως. Αυτήν την εντύπωση μου δίνει εκ πρώτης όψεως. Προσπαθώ να μπώ στο "μυαλό" του. Μάλλον πρέπει να βρώ κάποιο καλό "help" για να καταλάβω την νοοτοπία του.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση ότι η μαμά εφαρμογή mail προκαλεί drain. Όχι μεγάλο, αλλά σαν να κάνει ζημιά.

Παρατήρησε κανείς άλλος υψηλά ποσοστά στην χρήση;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε 13.3

 

 

from my iPhone 11

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η μαμά εφαρμογή mail προκαλεί drain. Όχι μεγάλο, αλλά σαν να κάνει ζημιά.

 

Παρατήρησε κανείς άλλος υψηλά ποσοστά στην χρήση;

 

 

 

Από τα χειρότερα app. Βάλε outlook να βρεις την υγεία σου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Spark. Μου το παίνεψαν πολύ και είπα να το δοκιμάσω.

Εάν δεν «κάτσει», μετά θα δοκιμάσω outlook.

 

 

from my iPhone 11

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω πρόβλημα με τα widget calendars και reminders. Δεν δείχνουν τίποτα. Υπάρχει καμία λυση; Και το iPhone 7 Plus και το IPad Pro 11 φοράνε το τελευταίο λογισμικό.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Spark. Μου το παίνεψαν πολύ και είπα να το δοκιμάσω.

Εάν δεν «κάτσει», μετά θα δοκιμάσω outlook.

 

 

from my iPhone 11

 

Αρνιόμουν πεισματικά να δουλέψω 3rd party mail client τόσο στο iPhone όσο και στο Mac. Spark ftw!! Μόνο και μόνο που κάνω απάντηση με επισυναπτόμενα και εισαγωγή από cloud μου έχει λύσει τα χέρια. :):)

Edited by al3x1k0

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αρνιόμουν πεισματικά να δουλέψω 3rd party mail client τόσο στο iPhone όσο και στο Mac. Spark ftw!! Μόνο και μόνο που κάνω απάντηση με επισυναπτόμενα και εισαγωγή από cloud μου έχει λύσει τα χέρια. :):)

 

 

 

Και εγώ μια από τα ίδια. Επιμένω πάντα στις μαμά εφαρμογές. Ειδικά όταν λέγεται email client. Αλλά αυτό το πράγμα με το μαμά mail app έχει καταντήσει αηδία εδώ και χρόνια. Και στο osx μια από τα ίδια. Αντιαισθητικό και δύσχρηστο. Άσε που ποτέ μα ποτέ στο OSX δεν δούλεψε όπως πρέπει με Yahoo και Gmail.

Θα το δοκιμάσω και στο Mac το Spark. Στο iOS δουλεύει άψογα.

 

 

from my iPhone 11

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια. Επιμένω πάντα στις μαμά εφαρμογές. Ειδικά όταν λέγεται email client. Αλλά αυτό το πράγμα με το μαμά mail app έχει καταντήσει αηδία εδώ και χρόνια. Και στο osx μια από τα ίδια. Αντιαισθητικό και δύσχρηστο. Άσε που ποτέ μα ποτέ στο OSX δεν δούλεψε όπως πρέπει με Yahoo και Gmail.

Θα το δοκιμάσω και στο Mac το Spark. Στο iOS δουλεύει άψογα.

 

 

from my iPhone 11

 

Εγώ δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο παράπονο μπορώ να πω... Απλά έκανα τη δοκιμή και μου βγήκε. Ερώτημα σημαντικό, στο iPhone πως κλείνω τελείως τον μαμά client για να καίω μπαταρία και data x2;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο παράπονο μπορώ να πω... Απλά έκανα τη δοκιμή και μου βγήκε. Ερώτημα σημαντικό, στο iPhone πως κλείνω τελείως τον μαμά client για να καίω μπαταρία και data x2;

 

 

 

Μπορείς να σβήσεις την εφαρμογή κανονικά. Παρατεταμένο πάτημα και διαγραφή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να σβήσεις την εφαρμογή κανονικά. Παρατεταμένο πάτημα και διαγραφή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Χάθηκε να υπάρχει και τρόπος απλής απενεργοποίησης; :rolleyes::wacko: Ευχαριστώ για την λύση ήταν τόσο απλή που ούτε την είχα σκεφθεί!! :lol:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Με ποιά λογική, το "Do not disturb" στέλνει στον απένατι busy tone?

Μου έκανε εντύπωση τόσο καιρό, γιατί όταν είχα ενεργό το "Do not disturb", έβλεπα κλήσεις από το ίδιο άτομο 3-4 φορές στο 5λεπτο. Λέω...τί γίνεται ρε γμτ; Τώρα κατάλαβα οτι στέλνει busy tone, οπότε ο απέναντι νομίζει ότι μιλάς και καλεί μέχρι να σε πετύχει...να μην μιλάς!

 

Θα μου πείς...γιατί δεν χρησιμοποιείς την σίγαση χωρίς δόνηση και θες το "Do not disturb";

Γιατί με την σίγαση δεν μπορώ να αφήσω να περνάνε κάποιες κλήσεις. Η σίγαση, τα κόβει όλα.

 

Ποιά η λογική του busy tone ρε παιδιά; Δηλαδή...ο άλλος μπορεί να σε καλεί συνέχεια...μέχρι να σβήσει ο ήλιος...εάν νομίζει ότι μιλάς! :blink:

 

edit: Μήπως με την λογική ότι το "Do not disturb" πρέπει να ρίχνει την κλήση στο Voicemail;

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια αν μπορει καποιος ας μου απαντησει στα εξης:

1. Αναφορα παραδοσης για SMS υπαρχει πλεον με το iOS 13 ή οχι; Αναφερομαι σε SMS που στελνονται σε μη-iPhone συσκευες

2. Μεταφορα φωτογραφιων απο το iPhone στο PC με Windows 10 γινεται ακομα μεσω iTunes; Προσφερεται καποιο ειδος file explorer view για να τραβηξει ο χρηστης τις φωτογραφιες που θελει; Αν το iphone εχει την πρωτη φορα συνδεθει σε ενα PC τοτε δεν μπορει να συνδεθει σε αλλο PC για να τραβηξω φορτογραφιες;

3. Υπαρχει καμια ρυθμιση για ενεργοποιηση του φακου μεσω των πλαινων φυσικων κουμπιων ή οχι;

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει καποιος ας μου απαντησει στα εξης:

1. Αναφορα παραδοσης για SMS υπαρχει πλεον με το iOS 13 ή οχι; Αναφερομαι σε SMS που στελνονται σε μη-iPhone συσκευες

2. Μεταφορα φωτογραφιων απο το iPhone στο PC με Windows 10 γινεται ακομα μεσω iTunes; Προσφερεται καποιο ειδος file explorer view για να τραβηξει ο χρηστης τις φωτογραφιες που θελει; Αν το iphone εχει την πρωτη φορα συνδεθει σε ενα PC τοτε δεν μπορει να συνδεθει σε αλλο PC για να τραβηξω φορτογραφιες;

3. Υπαρχει καμια ρυθμιση για ενεργοποιηση του φακου μεσω των πλαινων φυσικων κουμπιων ή οχι;

 

Ευχαριστω πολυ.

 

 

1. Όχι αυτόματα. Μόνο στέλνοντας κωδικό μαζί με το sms. Δες εδώ https://www.ired.gr/blog/item/3736-anafora-paradosis-iphone.html

 

2. Μπορείς να στείλεις ασύρματα φωτό και βιντεο από pc και μέσω airdroid. Τις λαμβάνει το airdroid app στο iPhone και από εκεί τις περνάς στη gallery με ένα κλικ. Από το iPhone στο pc όμως κανεις αντιγραφή επικόλληση ο,τι θες από φωτό/βίντεο μέσω των Windows που βλέπουν την μνήμη του.

 

3. Όχι. Πλήκτρα κλπ δεν είναι επαναρυθμιζομενα. Αλλά γενικά είναι ένα swipe και ένα tap από τη lock screen ο φακός (δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις οθόνη)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι αυτόματα. Μόνο στέλνοντας κωδικό μαζί με το sms. Δες εδώ https://www.ired.gr/blog/item/3736-anafora-paradosis-iphone.html

 

2. Μπορείς να στείλεις ασύρματα φωτό και βιντεο από pc και μέσω airdroid. Τις λαμβάνει το airdroid app στο iPhone και από εκεί τις περνάς στη gallery με ένα κλικ. Από το iPhone στο pc όμως κανεις αντιγραφή επικόλληση ο,τι θες από φωτό/βίντεο μέσω των Windows που βλέπουν την μνήμη του.

 

3. Όχι. Πλήκτρα κλπ δεν είναι επαναρυθμιζομενα. Αλλά γενικά είναι ένα swipe και ένα tap από τη lock screen ο φακός (δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις οθόνη)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους.

Επεστρεψα σε iOS μετα απο πολλα χρονια σε Android. Θα ηθελα καποιος να μου λυσει 2-3 αποριες:

- Εχω κατεβασει την εφαρμογη my Tuner Radio για ακροαση ραδιοφωνου. Οταν λαμβανω κληση και μετα το κλεινω, η εφαρμογη δεν συνεχιζει να παιζει. Πρεπει να την ανοιξω ξανα. Δεν κανει δηλαδη resume η αναπαραγωγη. Υπαρχει καποια ρυθμιση που να μπορει να γινει αυτο που ζηταω; Οχι μονο για αυτη την εφαρμογη αλλα για οποιαδηποτε με streaming μουσικης κτλ. Edit: Δοκιμασα το Tune In και το E-Radio και παιζουν κανονικ αμετα απο κληση. Ισως προβλημα με την συγκεκριμενη εφαρμογη my Tuner Radio;

 

- Στην κουρτινα ειδοποιησεων που λαμβανω ειδοποιησεις για SMS, Viber, email κτλ μπορω να κανω απαντηση κατευθειαν απο την notification area ωστε να μην χρειαστει να μπω στην εφαρμογη;

 

Πιθανοτατα να προκυψουν και αλλες αποριες τις επομενες ημερες, οποτε θα με κανετ ελιγο υπομονη :lol:

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο που ρωτάς για το my tuner, μαλλον έτσι λειτουργεί η συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Στο αλλο με τις ειδοποιήσεις, μπορείς να απαντάς από τη lock screen με παρατεταμένο ή με δυνατό πάτημα πάνω στην ειδοποίηση (αναλόγως της συσκευής που έχεις)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο που ρωτάς για το my tuner, μαλλον έτσι λειτουργεί η συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Στο αλλο με τις ειδοποιήσεις, μπορείς να απαντάς από τη lock screen με παρατεταμένο ή με δυνατό πάτημα πάνω στην ειδοποίηση (αναλόγως της συσκευής που έχεις)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Πράγματι για το ραδιόφωνο δοκίμασα άλλες εφαρμογές και παίζουνε σωστά.

Για την άμεση απάντηση είδα ότι κάποιες Εφαρμογές το υποστηρίζουν και κάποιες όχι.

 

Κάτι άλλο αν ξέρεις. Όταν κάνω απόρριψη μια ειδοποίηση στην notification area δεν θα έπρεπε να φεύγει και ο μετρητής ειδοποιήσεων από το εικονίδιο της εφαρμογής; Για παράδειγμα μου έχει έρθει ένα SMS ή Viber ή messenger, κάνω απόρριψη από την κουρτίνα ειδοποιήσεων ή την οθόνη κλειδώματος και παρόλαυτά το εικονίδιο της εφαρμογής δείχνει ότι έχω αδιάβαστα μηνύματα. Εφόσον το έχω κάνει απόρριψη δεν θα έπρεπε να φεύγει ο μετρητής από το εικονίδιο της εφαρμογής; Στο Android έτσι ήταν.

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Πράγματι για το ραδιόφωνο δοκίμασα άλλες εφαρμογές και παίζουνε σωστά.

Για την άμεση απάντηση είδα ότι κάποιες Εφαρμογές το υποστηρίζουν και κάποιες όχι.

 

Κάτι άλλο αν ξέρεις. Όταν κάνω απόρριψη μια ειδοποίηση στην notification area δεν θα έπρεπε να φεύγει και ο μετρητής ειδοποιήσεων από το εικονίδιο της εφαρμογής; Για παράδειγμα μου έχει έρθει ένα SMS ή Viber ή messenger, κάνω απόρριψη από την κουρτίνα ειδοποιήσεων ή την οθόνη κλειδώματος και παρόλαυτά το εικονίδιο της εφαρμογής δείχνει ότι έχω αδιάβαστα μηνύματα. Εφόσον το έχω κάνει απόρριψη δεν θα έπρεπε να φεύγει ο μετρητής από το εικονίδιο της εφαρμογής; Στο Android έτσι ήταν.

 

 

Όχι δεν φεύγει από την μετρητή. Αν δεν διαβαστεί η ειδοποίηση, δε φεύγει ποτε από την μετρητή. Εδώ έτσι λειτουργούν οι ειδοποιησεις. Το swipe σημαίνει ότι προσωρινά δεν θέλεις να διαβάσεις κάτι, όχι ότι δεν θέλεις να το ξαναδείς ποτε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν φεύγει από την μετρητή. Αν δεν διαβαστεί η ειδοποίηση, δε φεύγει ποτε από την μετρητή. Εδώ έτσι λειτουργούν οι ειδοποιησεις. Το swipe σημαίνει ότι προσωρινά δεν θέλεις να διαβάσεις κάτι, όχι ότι δεν θέλεις να το ξαναδείς ποτε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OK, κατανοητο . Αν και αφου εχω πατησει την επιλογη απορριψη θα περιμενα να σβηνεται ο μετρητης.

Κατι αλλο τωρα. Σο μαμα πληκτρολογιο της apple βλεπω στις ρυθμισεις οτι για το Ελληνικο πληκτρολογιο δεν υπαρχουν οι ρυθμισεις "Προβλεπτικο" "Ολισθηση για πληκτρολογηση" και Διαγραφη ολισθησης, λεξη". Γιατι δεν υπαρχουν οι επιλογες αυτες και για τα Ελληνικα; Μηπως ενεργοποιουνται με καποιο τροπο; Αν οχι, τοτε παμε σε 3rd party Πληκτρολογιο απο το store για να εχω ην προβλεψη και το flow; Σε αυτη την περπτωση θα εχω φωνητικη πληκτρολογηση απο Siri;

 

Επισης γινεται να εχει το πληκτρολογιο κουμπι για τα emoji και να μην ειναι ενσωματωμενο με το πληκτορ αλλαγης γλωσσας (την υδρογειο εννοω); Ειναι πολυ σπαστικο σε καθε σχεδον εναλλαγη να πρεπει να βλεπω και το emoji πληκτρολογιο.

 

Εχω iphone 7 plus (μεχρι να το πουλησω και να παω σε XS). Απλα το αναφερω μηπως εχει καποια σχεση με τα παραπανω.

 

Και παλι ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλεψη και flow για ελληνικά στο εργοστασιακό πληκτρολόγιο (ακόμα). Οποτε πας σε τρίτο. Δεν ξέρω αν έχει σχέση η Siri με το πληκτρολόγιο, αλλα δεν νομίζω. Δοκίμασε το.

 

Το emoji πληκτρολόγιο μόνον εκεί μπορεί να βρίσκεται στο εργοστασιακό πληκτρολόγιο. Αν βάλεις τρίτο, ίσως να ρυθμίζεται, δεν ξέρω.

 

Επίσης δεν έχει σχέση η συσκευή, από το iPhone 6s μέχρι και τα 11 το iOS είναι ολόιδιο εκτός των gestures στις νέες συσκευές από το X και μετά.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλεψη και flow για ελληνικά στο εργοστασιακό πληκτρολόγιο (ακόμα). Οποτε πας σε τρίτο. Δεν ξέρω αν έχει σχέση η Siri με το πληκτρολόγιο, αλλα δεν νομίζω. Δοκίμασε το.

 

Το emoji πληκτρολόγιο μόνον εκεί μπορεί να βρίσκεται στο εργοστασιακό πληκτρολόγιο. Αν βάλεις τρίτο, ίσως να ρυθμίζεται, δεν ξέρω.

 

Επίσης δεν έχει σχέση η συσκευή, από το iPhone 6s μέχρι και τα 11 το iOS είναι ολόιδιο εκτός των gestures στις νέες συσκευές από το X και μετά.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Σε ευχαριστω πολυ και παλι. Παντως φαινεται οτι το μοντελο παιζει ρολο. Στο Χ της γυναικας μου το πληκτρολογιο εχει συγκεκριμενο πληκτο μονο για τα emoji και η υδρογειος ειναι μονο για την αλλαγη γλωσσας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 13

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...