Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά έχει gservices απλά τα βάζεις εσύ και μην ακούω παράπονα για τα google μιας που οι περισσότεροι κάνετε τεχνάσματα για να περάσετε μια gcam, σε σχέση πάλι με το 40ρι έχετε τρελές ταχύτητες φόρτισης, καλύτερη αυτονομία, καλύτερες κάμερες και φωτογραφίες, καλύτερο επεξεργαστή, πιο έξυπνο ΑΙ, χωρίς προβλήματα UI και γενικά αυτή τη στιγμή το p40 στα 200 που κάνει, είναι καλύτερη επιλογή.

Αλλά ας μην ανοίξουμε αυτή τη συζήτηση εδω μέσα, τζάμπα θα το κάψουμε το θέμα.

 

και micro sd καθώς φοράει τις τραγικές (σε ταχύτητα) nano memory.

 

 

Edit: Δε ξέρω πως έβγαλες αυτό το πόρισμα αλλά αυτή τη στιγμή η nm της Huawei τα ρίχνει στα ίσια σε κάρτες όπως samsung evo και SD extreme pro με ταχύτητες 80-90 write (ανάλογα τη συσκευή) και 90-121 read (ανάλογα τη συσκευή)

Στο δικό μου p40 lite έχω 87 MB/s σε write και 55 MB/s read χωρίς performance mode

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Edit: Δε ξέρω πως έβγαλες αυτό το πόρισμα αλλά αυτή τη στιγμή η nm της Huawei τα ρίχνει στα ίσια σε κάρτες όπως samsung evo και SD extreme pro με ταχύτητες 80-90 write (ανάλογα τη συσκευή) και 90-121 read (ανάλογα τη συσκευή)

Στο δικό μου p40 lite έχω 87 MB/s σε write και 55 MB/s read χωρίς performance mode

 

Πολλές πλέον έχουν ταχύτητες read/write 170+/90+, η nano memory είναι αρκετά πίσω σε ταχύτητα και θες και €35 παραπάνω για να την έχεις μόνο σε Huawei/Honor τηλέφωνο; Κι αν αλλάξεις τηλέφωνο άλλης εταιρείας την έχεις να κάθεται άχρηστη μετά. Εγώ επίσης που στα κινητά μου έχω Adata 275/155mb δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να πέσω τόσο πίσω σε ταχύτητα. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για κάρτες, όλα καλά. Κατα τ' άλλα πιστεύω ότι η κουβέντα για το P40 lite είναι "περίεργη". Άλλοι θέλουν gms, άλλοι δεν θέλουν. Κι εγώ θέλω πολύ να τα ξεφορτωθώ αλλά δεν πάω σε Huawei λόγω nano memory. Μόνο αυτό με κρατάει. Όπως λες πολλοί κάθονται και στήνουν gcam κλπ αλλά βλέπεις πως αν τους πεις δεν έχει gms σκαλωνουν και λένε "τι θα στήνω τώρα" κλπ. Εκτός θέματος είμαστε τώρα, άλλη συζήτηση. Επιμένω όμως πως για τον μέσο Έλληνα αγοραστή αυτή τη στιγμή στα €180 το Xiaomi θα έπαιρνε και πάλι.

Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

εχουμε λινκ για καποια καλη gcam;

 

τσεκ εδώ https://www.celsoazevedo.com/files/android/p/gcam-redmi-note-8-pro/

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανένα θέμα δεν έχει με το miui, redmi 5 plus έχει, ίσος δεν έγινα σαφείς το σκέφτομαι για πιθανή αγορά στη σύζυγο.

 

Να της το πάρεις με κλειστά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα δεν έχει με το miui, redmi 5 plus έχει, ίσος δεν έγινα σαφείς το σκέφτομαι για πιθανή αγορά στη σύζυγο.

Να της το πάρεις για να δεις κι εσύ πόσο καλός είναι ο συγκεκριμένος Mediatek!!! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έχει gservices απλά τα βάζεις εσύ και μην ακούω παράπονα για τα google μιας που οι περισσότεροι κάνετε τεχνάσματα για να περάσετε μια gcam, σε σχέση πάλι με το 40ρι έχετε τρελές ταχύτητες φόρτισης, καλύτερη αυτονομία, καλύτερες κάμερες και φωτογραφίες, καλύτερο επεξεργαστή, πιο έξυπνο ΑΙ, χωρίς προβλήματα UI και γενικά αυτή τη στιγμή το p40 στα 200 που κάνει, είναι καλύτερη επιλογή.

Αλλά ας μην ανοίξουμε αυτή τη συζήτηση εδω μέσα, τζάμπα θα το κάψουμε το θέμα.

 

 

 

Edit: Δε ξέρω πως έβγαλες αυτό το πόρισμα αλλά αυτή τη στιγμή η nm της Huawei τα ρίχνει στα ίσια σε κάρτες όπως samsung evo και SD extreme pro με ταχύτητες 80-90 write (ανάλογα τη συσκευή) και 90-121 read (ανάλογα τη συσκευή)

Στο δικό μου p40 lite έχω 87 MB/s σε write και 55 MB/s read χωρίς performance mode

 

Ε καλά δεν είναι κ η πιο εύκολη διαδικασία ουτε είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις updates από την Google . Το πιο πιθανό είναι να μην πάρεις

Ο δε επεξεργαστης γτ είναι καλύτερος ; Στο antutu είναι περίπου στα ίδια με ένα δεκαρικο υπέρ του g90 t .Για κάμερα δεν έχω άποψη αλλά σε σχέση με του mi 9 t που είχα πριν δεν βλέπω τεράστιες διαφορές , ειδικά με τα 64mpxl βγάζει το λιγότερο τίμιες φωτό

Link to comment
Share on other sites

Πολλές πλέον έχουν ταχύτητες read/write 170+/90+, η nano memory είναι αρκετά πίσω σε ταχύτητα και θες και €35 παραπάνω για να την έχεις μόνο σε Huawei/Honor τηλέφωνο; Κι αν αλλάξεις τηλέφωνο άλλης εταιρείας την έχεις να κάθεται άχρηστη μετά. Εγώ επίσης που στα κινητά μου έχω Adata 275/155mb δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να πέσω τόσο πίσω σε ταχύτητα. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για κάρτες, όλα καλά. Κατα τ' άλλα πιστεύω ότι η κουβέντα για το P40 lite είναι "περίεργη". Άλλοι θέλουν gms, άλλοι δεν θέλουν. Κι εγώ θέλω πολύ να τα ξεφορτωθώ αλλά δεν πάω σε Huawei λόγω nano memory. Μόνο αυτό με κρατάει. Όπως λες πολλοί κάθονται και στήνουν gcam κλπ αλλά βλέπεις πως αν τους πεις δεν έχει gms σκαλωνουν και λένε "τι θα στήνω τώρα" κλπ. Εκτός θέματος είμαστε τώρα, άλλη συζήτηση. Επιμένω όμως πως για τον μέσο Έλληνα αγοραστή αυτή τη στιγμή στα €180 το Xiaomi θα έπαιρνε και πάλι.

 

Για στείλε μ ένα screen shot από αυτές τις τιμές που λες πως πιάνει η δική σου κάρτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ε καλά δεν είναι κ η πιο εύκολη διαδικασία ουτε είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις updates από την Google . Το πιο πιθανό είναι να μην πάρεις

Ο δε επεξεργαστης γτ είναι καλύτερος ; Στο antutu είναι περίπου στα ίδια με ένα δεκαρικο υπέρ του g90 t .Για κάμερα δεν έχω άποψη αλλά σε σχέση με του mi 9 t που είχα πριν δεν βλέπω τεράστιες διαφορές , ειδικά με τα 64mpxl βγάζει το λιγότερο τίμιες φωτό

 

Είναι πιο εύκολη η διαδικασία από gcam ακόμα πιο εύκολη και από το να περάσεις μόνος σου κάτι. ένα apk τρέχεις και τελειώνει το θέμα. Παίρνει updates, το έχω το κινητό το γνωρίζω το θέμα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

την εγκατεστησα και δουλευει.

θελει καποιες ειδικες ρυθμισεις;

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

την εγκατεστησα και δουλευει.

θελει καποιες ειδικες ρυθμισεις;

 

το xml με τις ρυθμίσεις το πέρασες;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο εύκολη η διαδικασία από το download k install της gcam ; Δεν το ξέρω αλλά ρωτάω

 

Ναι, κατεβάζεις το chat partner και στα περνάει όλα αυτόματα.

Αν και προσωπικά πλέον δουλεύω μόνο το appgallery που το θεωρώ καλύτερο του playstore γιατί δεν σε αναγκάζει να σου περνάει όλα τα ενεργοβόρα στοιχεία της google. αυτομάτως έχω μια αυτονομία 15% παραπάνω με το να είναι το playstore στο κινητό μου.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

την εγκατεστησα και δουλευει.

θελει καποιες ειδικες ρυθμισεις;

 

Την Google Camera 7.2 ?

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/p/f/2020/04/wyroczen_rn8pro_3.xml

 

Βάλε το xml,αν δεν ξέρεις έχει οδηγίες στο YouTube

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο XML τα έκανα θάλασσα και την αφαίρεσα. Πριν 2 μήνες περίπου...
Έλα βρε evris σιγά το πράγμα, αστείο είναι δεν θέλει τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο XML τα έκανα θάλασσα και την αφαίρεσα. Πριν 2 μήνες περίπου...

 

Εάν το επιθυμείς, μπορούμε να σε βοηθήσουμε να περάσεις το (.xml) αρχείο στην gcam σου. Θα δεις κι εσύ στο τέλος ότι είναι απλό :)

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και δεν το κατάφερα. Προτιμώ να περιμένω τη MIUI 12 που λένε ότι φέρει κάποιες βελτιώσεις στη στοκ κάμερα! Θα σας κουράσω.... ξέρω τι λέω!

Αν πάτε μερικά ποστ πίσω θα καταλάβετε. Νομίζω σε αυτό νήμα προσπάθησα.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο XML τα έκανα θάλασσα και την αφαίρεσα. Πριν 2 μήνες περίπου...

 

https://www.cyanogenmods.org/redmi-note-8-pro-google-camera-7-2/

 

Εδώ στα έχει όλα και με εικόνες,αν θες.

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα το ραδιοφωνο οταν λειτουργει σε μεγαφωνο δεν χαμηλωνει η ενταση οπως πριν.γνωριζει καποιοσ τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα το ραδιοφωνο οταν λειτουργει σε μεγαφωνο δεν χαμηλωνει η ενταση οπως πριν.γνωριζει καποιοσ τι μπορει να φταιει?

 

Στο μενου εφαρμογες βρες την και καθαρισε δεδομενα και cache και θα στρωσει

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

https://www.cyanogenmods.org/redmi-note-8-pro-google-camera-7-2/

 

Εδώ στα έχει όλα και με εικόνες,αν θες.

 

Ειναι ο καλυτερος οδηγος για την εγκατασταση GCam !!!

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

https://www.cyanogenmods.org/redmi-note-8-pro-google-camera-7-2/

 

Εδώ στα έχει όλα και με εικόνες,αν θες.

Ευχαριστώ πολύ. Εδώ στα ελληνικά μου το έστειλαν και δεν μπόρεσα πόσο μάλλον στα αγγλικά! :(

Για να σας το πω πιο λιανά για να μη μου στέλνετε σχετικά λινκ, ξέρω θα γελάσετε αλλά δεν το κατέχω το σπορ, βήμα βήμα κάθε κίνηση να μου λέει ένας δίπλα μου! Κι επειδή αυτό δεν πρόκειται να γίνει, αναμένω τη MIUI 12.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε την άποψη σας.

 

Το δικό μου κινητό είναι το LeEco Le Max 2, Le X 820, το 4 GB RAM - 32 GB, το χρυσό και το έχω από τον Ιούλιο 2016.

Ακόμα και σήμερα σε όλα όσα κάνω, είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος και το θεωρώ VFM.

 

Ένα θέμα έχω μόνο και μάλλον ήταν καιρός του, πλέον η μπαταρία του τελειώνει γρήγορα.

 

Να σας πω την σκέψη, απορία, ερώτησή μου.

 

Έχω δει το Xiaomi Redmi 10x Pro (κινέζικη έκδοση, αλλά φοβερά χαρακτηριστικά, όποιος δεν το έχει δει ας το ρίξει μια ματιά..) και μου αρέσει πολύ.

 

Βέβαια θα κάνει κανένα χρόνο (σίγουρα ίσως και νωρίτερα...) να βγει σε global (ελπίζω ότι θα βγει) και να πέσει και λίγο η αρχική του τιμή.

 

Αξίζει τον κόπο να περιμένω μέχρι τότε;

 

Ή

 

Να πάω τώρα σε Redmi Note 8 Pro ;

 

Αν το έχει κάποιος ( που ήταν κάτοχος τουLeEco Le Max 2) μπορεί να μου πει την άποψή του για το αν είναι μεγάλη αναβάθμιση

η μετάβαση στο note 8 prο;

 

Έχω διαβάσει όλο το νήμα σας και σίγουρα κατανοώ το ότι το ένα είναι 2019 και το άλλο είναι 2016 και έχω δει συγκριτικά σε όλες τις κατηγορίες είναι πολύ καλύτερο σαν χαρακτηριστικά, αλλά επειδή σκέφτομαι το Redmi Note 10Χ Pro, που πραγματικά το θεωρώ VFM αν κυκλοφορήσει σε global, μπορώ να αναμένω.

 

Ενώ αν δώσω τώρα γύρω στα διακόσια ευρώ (6-128 GB) στο τέλος που θα πάω στο 10Χ προ, θα έχω δώσει αυτά τα χρήματα, ενώ μπορώ ακόμα να κάνω την δουλειά μου.

 

Το δίλημμα μου έχει να κάνει

Α: Aν πρέπει να έρθω στο Redmi Note 8 Pro;

 

B: Και αν αξίζει η μετάβαση( που σίγουρα θα αξίζει...), μήπως πρέπει να κάνω λίγο ακόμα υπομονή και να πάω όντως σε κάτι VFM όπως θα είναι το Redmi Note 10Χ Pro ;

 

Ελπίζω σε κάποιες απόψεις σας, για να με βοηθήσουν στην επιλογή που θα κάνω και σας ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε την άποψη σας.

 

Το δικό μου κινητό είναι το LeEco Le Max 2, Le X 820, το 4 GB RAM - 32 GB, το χρυσό και το έχω από τον Ιούλιο 2016.

Ακόμα και σήμερα σε όλα όσα κάνω, είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος και το θεωρώ VFM.

 

Ένα θέμα έχω μόνο και μάλλον ήταν καιρός του, πλέον η μπαταρία του τελειώνει γρήγορα.

 

Να σας πω την σκέψη, απορία, ερώτησή μου.

 

Έχω δει το Xiaomi Redmi 10x Pro (κινέζικη έκδοση, αλλά φοβερά χαρακτηριστικά, όποιος δεν το έχει δει ας το ρίξει μια ματιά..) και μου αρέσει πολύ.

 

Βέβαια θα κάνει κανένα χρόνο (σίγουρα ίσως και νωρίτερα...) να βγει σε global (ελπίζω ότι θα βγει) και να πέσει και λίγο η αρχική του τιμή.

 

Αξίζει τον κόπο να περιμένω μέχρι τότε;

 

Ή

 

Να πάω τώρα σε Redmi Note 8 Pro ;

 

Αν το έχει κάποιος ( που ήταν κάτοχος του) μπορεί να μου πει την άποψή του για το αν είναι μεγάλη αναβάθμιση

η μετάβαση στο note 8 prο;

 

Έχω διαβάσει όλο το νήμα σας και σίγουρα κατανοώ το ότι το ένα είναι 2019 και το άλλο είναι 2016 και έχω δει συγκριτικά σε όλες τις κατηγορίες είναι πολύ καλύτερο σαν χαρακτηριστικά, αλλά επειδή σκέφτομαι το Redmi Note 10Χ Pro, που πραγματικά το θεωρώ VFM αν κυκλοφορήσει σε global, μπορώ να αναμένω.

 

Ενώ αν δώσω τώρα γύρω στα διακόσια ευρώ (6-128 GB) στο τέλος που θα πάω στο 10Χ προ, θα έχω δώσει αυτά τα χρήματα, ενώ μπορώ ακόμα να κάνω την δουλειά μου.

 

Το δίλημμα μου έχει να κάνει

Α: Aν πρέπει να έρθω στο Redmi Note 8 Pro;

 

B: Και αν αξίζει η μετάβαση( που σίγουρα θα αξίζει...), μήπως πρέπει να κάνω λίγο ακόμα υπομονή και να πάω όντως σε κάτι VFM όπως θα είναι το Redmi Note 10Χ Pro ;

 

Ελπίζω σε κάποιες απόψεις σας, για να με βοηθήσουν στην επιλογή που θα κάνω και σας ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

Καλησπέρα ,το rn 10x pro όντως είναι ένα πολύ καλό κινητό,υπάρχει όμως ένα μεγάλο ΆΝ...Δέν ξέρουμε αν θα βγεί σε global και αν βγεί δεν ξέρουμε το πότε θα βγεί και εφόσον βγεί πρώτον η global έκδοση μπορεί να μην έχει καμία σχέση με το κινητό αυτό και δεύτερον είναι ένα ακριβό κινητό ,δεν νομίζω να πέσει στα 200€ που το θέλεις γρήγορα ,ίσως δεν πέσει τόσο και καθόλου.Μέχρι τότε θα έχει βγει σίγουρα το 10αρι ίσως και το redmi 11.Γνώμη μου είναι να πάρεις η το rn8 pro η το rn9 pro.Σε σχέση με το LeEco Le Max 2 και τα δύο είναι κλάσεις ανώτερα και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.Όσο περιμένεις θα βγαίνει πάντα κάτι καινούριο και καλύτερο αυτό είναι σίγουρο αλλά με αυτήν την λογική δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ κάτι γιατί πάντα θα περιμένεις να βγει κάτι καλύτερο.Η απόφαση δικιά σου.Για μένα αξίζουν και τα δύο που σου πρότεινα σε αυτά τα χρήματα που ψάχνεις και θα τα ευχαριστήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες φίλε Bardar1s !!!

Κατ΄αρχήν δεν θέλω να προσβάλω κανέναν αλλά το Le Max ήταν ναυαρχίδα της εταιρείας και ποτέ δεν συγκρίνουμε ναυαρχίδες με μεσαίας κατηγορίας κινητά!!!

Αγόρασα το 6/64 από το Cafago σε σκοτωμένη τιμή --174€ αν θυμάμαι καλά, εδώ ήταν στα 500 !!!!--και έπαθα πλάκα με την οθονάρα του -2Κ-και με τα premium χαρακτηριστικά του. Πολύ large η LeEco (LeTV) !!!! Δυστυχώς κι ενώ ήμουν έτοιμος να το πάρω από την κόρη μου και σε συνεργασία με τον CrisBal να το ξεκλειδώσω κλπ. έγινε το τσαφ και πνίγηκε(!!!) ....πήρε νερό και δεν καταφέραμε τίποτα..μόνο αδιάβροχο δεν ήταν!!!

Ακούστε την συνέχεια της κακοτυχίας με την LeEco.

Πριν 2 χρόνια και κάτι αγοράζω το Leeco Le Pro 3 Elite X722, άλλη τηλεφωνάρα...τα Χριστούγεννα το κάνω τράμπα με τον γιο μου-του έδωσα το 8 Pro - και μετά από λίγο καιρό στα χέρια μου,παρέδωσε το πνεύμα. Μέχρι και qfil του έκανα, τίποτα!! Το έχω και κάπου-κάπου το φορτίζω μπας και συνέλθει από μόνο του γιατί έχει συμβεί κι αυτό!!!!

Όντως το Le Max δεν έχει - και λόγω οθόνης- καλή μπαταρία. Είναι το μοναδικό του μείον.

Τώρα για μένα, αν αντέχει ακόμη, μην βιάζεσαι: είναι ΤΗΛΕΦΩΝΑΡΑ !!!

Άσε που θα ξενερώσεις με τις μακρουλές οθόνες των δύο Pro ειδικά του 9 (αναλογίες από το 16:9 του δικού σου, φτάσαμε μέσω του 19.5:9 που έχει το 8 Pro στο 20:9 του 9 Pro !!)

Στα της σύγκρισης > το αναμενόμενο Redmi 10X είναι όντως συγκρίσιμο με το Le Max (μιλάμε φυσικά για την 5G έκδοση με τον MediaTek Dimensity 820) και δεν είναι και πολύ ακριβό 250 έχει τώρα στην Κίνα.

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-redmi-10x-china-6gb-128gb

Σκέψου αυτά που σου είπα και αποφάσισε αναλόγως...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...