Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Πάντως το θεματάκι με την κάρτα μνήμης που δεν τη βλέπει συνεχίζει να υπάρχει σε αραιά διαστήματα. Έκανα format δυο-τρεις κάρτες από τον υπολογιστή, βέβαια καμία από αυτές δεν είναι καινούργια, μία από αυτές 64 έχω τώρα πάνω φορμαρισμένη, για 10 μέρες την έβλεπε κανονικά, σήμερα του την κάρφωσε και δεν την είδε, του έκανα επανεκκίνηση και τι βλέπει τώρα... Υποπτεύομαι bug του λογισμικού...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το volte να κάνω μια ερώτηση. Το έχω ενεργοποιήσει από τις ρυθμίσεις της κάρτας sim. Πρέπει να τηλεφωνήσω και στην cosmote για ενεργοποίηση;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν χρειαζονται ολα αυτα να στειλεις μηνυμα απο αλλο τηλεφωνο ή να πεις ψεμματα στο τηλεφωνικο κεντρο της cosmote για την συσκευη σου. Αφησα ενα αιτημα για ενεργοποιηση volte xiaomi mi 9 lite μαζι με τον αριθμο μου σε υπαλληλο και μεσα σε κατι ωρες μου ηρθε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε.

Ουτε apn αλλαγες ουτε τιποτα, το volte ηταν ενεργοποιημενο(αν οχι πρεπει να ενεργοποιηθει), το αλλαξα μονο να προτιμαει το wifi απο τα δικτυα κινητης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με το volte να κάνω μια ερώτηση. Το έχω ενεργοποιήσει από τις ρυθμίσεις της κάρτας sim. Πρέπει να τηλεφωνήσω και στην cosmote για ενεργοποίηση;

 

Ναι. Πρεπει. διαβασε τι γραφω παραπανω

Edited by Pascalwalt
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν χρειαζονται ολα αυτα να στειλεις μηνυμα απο αλλο τηλεφωνο ή να πεις ψεμματα στο τηλεφωνικο κεντρο της cosmote για την συσκευη σου. Αφησα ενα αιτημα για ενεργοποιηση volte xiaomi mi 9 lite μαζι με τον αριθμο μου σε υπαλληλο και μεσα σε κατι ωρες μου ηρθε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε.

Ουτε apn αλλαγες ουτε τιποτα, το volte ηταν ενεργοποιημενο(αν οχι πρεπει να ενεργοποιηθει), το αλλαξα μονο να προτιμαει το wifi απο τα δικτυα κινητης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι. Πρεπει. διαβασε τι γραφω παραπανω

Που το άφησες το αίτημα? Εγώ έκανα αυτό που είπαν και οι υπόλοιποι. Πήρα τηλ και είπα πως έχω το mi 9. Μου είπε ότι αν δεν έχω το mi 9 και είναι άλλο μοντέλο mi 9 όπως πχ το lite ίσως να μην δουλέψει σωστά γιατί δεν υποστηρίζεται επίσημα από την cosmote ακόμα. Το ενεργοποίησε χειροκίνητα έκανα επανεκκίνηση όπως μου ζήτησε και σε 1 λεπτό μέσα ήρθε το sms ότι ενεργοποιήθηκε.

 

ΥΓ. Ακόμα να έρθει η 12..

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που το άφησες το αίτημα? Εγώ έκανα αυτό που είπαν και οι υπόλοιποι. Πήρα τηλ και είπα πως έχω το mi 9. Μου είπε ότι αν δεν έχω το mi 9 και είναι άλλο μοντέλο mi 9 όπως πχ το lite ίσως να μην δουλέψει σωστά γιατί δεν υποστηρίζεται επίσημα από την cosmote ακόμα. Το ενεργοποίησε χειροκίνητα έκανα επανεκκίνηση όπως μου ζήτησε και σε 1 λεπτό μέσα ήρθε το sms ότι ενεργοποιήθηκε.

 

ΥΓ. Ακόμα να έρθει η 12..

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μεσω του live chat, ή μεσω του τηλεφωνικου κεντρου. Θες ενα αιτημα ενεργοποιησης Volte για τον αριθμο σου και λες το αληθινο μοντελο.

Αν εχεις υπομονη μπορεις και μεσω live chat ( μεχρι 10.30 το βραδυ) θεματα κινητης διαλεξε, και αν πατησεις τα σωστα βηματα, σου βγαζει ενεργοποιηση Volte σαν επιλογη και το επιλεγεις, πατα οτι βιντεο δεν βοηθησε και σου ερχεται εκπροσωπος μετα απο 15 λεπτα. Εκει ζητα ενα αιτημα, προσοχη υπαρχουν και κουλοι υπαλληλοι μου λεγαν μπουρδες και το κλειναν :X. Εσυ ζητα αιτημα ενεργοποιησης volte και θα περασει ή θα αποριφτει ενημερωνεσαι με sms την επομενη μερα.

 

ΥΓ. το mi 9 εχει αλλο επεξεργαστη, ισως παιζει καποιο αρνητικο ρολο...για εσας που δηλωσατε αλλη συσκευη.

Θα προτεινα απο δω και περα να δηλωνετε την αληθινη συσκευη. (Το καταλαβαινω οτι κουλοι υπαλληλοι μπερδευουν την κατασταση)

Edited by Pascalwalt
Link to comment
Share on other sites

Μεσω του live chat, ή μεσω του τηλεφωνικου κεντρου. Θες ενα αιτημα ενεργοποιησης Volte για τον αριθμο σου και λες το αληθινο μοντελο.

Αν εχεις υπομονη μπορεις και μεσω live chat ( μεχρι 10.30 το βραδυ) θεματα κινητης διαλεξε, και αν πατησεις τα σωστα βηματα, σου βγαζει ενεργοποιηση Volte σαν επιλογη και το επιλεγεις, πατα οτι βιντεο δεν βοηθησε και σου ερχεται εκπροσωπος μετα απο 15 λεπτα. Εκει ζητα ενα αιτημα, προσοχη υπαρχουν και κουλοι υπαλληλοι μου λεγαν μπουρδες και το κλειναν :X. Εσυ ζητα αιτημα ενεργοποιησης volte και θα περασει ή θα αποριφτει ενημερωνεσαι με sms την επομενη μερα.

 

ΥΓ. το mi 9 εχει αλλο επεξεργαστη, ισως παιζει καποιο αρνητικο ρολο...για εσας που δηλωσατε αλλη συσκευη.

Θα προτεινα απο δω και περα να δηλωνετε την αληθινη συσκευη. (Το καταλαβαινω οτι κουλοι υπαλληλοι μπερδευουν την κατασταση)

Είναι καθαρά θέμα τύχης σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις όπως έχουν πει και οι προηγούμενοι. Εμένα με ρώτησε πάντως 2-3 φορές αν σίγουρα έχω mi 9 και όχι κάποιο άλλο γιατί αν δεν είναι στην λίστα δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει εφόσον δεν υποστηρίζεται επίσημα από την cosmote και να περιμένω γιατί καθημερινά η λίστα διευρύνεται. Πιθανόν να έβλεπε το sms που είχα στείλει και έλαβα απάντηση ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή και καπάκι πήρα τηλέφωνο.

 

Πάντως μια φορά μέχρι στιγμής είδα να έχω την ένδειξη vowifi όπου έκανα και κλήση και ήταν όλα εντάξει.

 

Είναι καλύτερα να το βάλω να προτιμάει wifi αντί για δίκτυο κινητής? Κερδίζω τίποτα παραπάνω εκτός από το να μην χάνω κλήσεις? Δηλαδή σε θέμα μπαταρίας πως επηρεάζει θετικά ή αρνητικά?

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερα να το βάλω να προτιμάει wifi αντί για δίκτυο κινητής? Κερδίζω τίποτα παραπάνω εκτός από το να μην χάνω κλήσεις? Δηλαδή σε θέμα μπαταρίας πως επηρεάζει θετικά ή αρνητικά?

Ο λόγος που χρησιμοποιούμε τη συγκεκριμένη υπηρεσία είναι πως έχουμε πρόβλημα με το σήμα της κινητής τηλεφωνίας, είτε στο χώρο εργασίας είτε στην οικία μας γι'αυτό εκμεταλλευόμαστε τη σύνδεση μέσω του ρούτερ που έχουμε καλύτερο σήμα και η συσκευή δεν είναι αναγκασμένη να ψάχνει συνεχώς να κλειδώσει το αδύναμο σήμα της κινητής μας τηλεφωνίας με σίγουρα αρνητικά αποτελέσματα στην κατανάλωση ενέργειας, οπότε ναι σε αυτή την περίπτωση επιβάλλεται να το ρυθμίσουμε να προτιμά wifi αντί για δίκτυο κινητής.

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από μία εβδομάδα με το MIUI 12 εκτός από το μικρό πρόβλημα με τα τα τρία app (Εθνικής, paypal και revolut) με το σφάλμα στο άνοιγμα των εφαρμογών, μία φορά χθες και μία σήμερα δεν μου εμφάνιζε στις ειδοποιήσεις κανένα εικονίδιο. Όταν έσυρα το δάχτυλο προς τα κάτω μου εμφάνισε το μενού κενό! Με τη δεύτερη επανήλθε (χρησιμοποιώ Nova Launcher).

Κατά τα άλλα, νομίζω πως έχουν κάνει καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας και υποψιάζομαι πως αυτό οφείλετε στο ότι έχουν μειώσει ανεπαίσθητα τη φωτεινότητα της οθόνης (ίσως να είναι η ιδέα μου) αλλά έχω αυτή την εντύπωση.

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ήρθε επιτέλους.

 

Μου αρέσει το νέο στυλ στο κέντρο ελέγχου όπως το ονομάζει. Επίσης μου φαίνεται πως είναι καλύτερη η σκοτεινή λειτουργία τώρα. Όσο για την φωτεινότητα και εμένα μου φαίνεται πως έχει μειωθεί λίγο ακόμα και στο φουλ.

 

Υπάρχει θέμα κατά το άνοιγμα των εφαρμογών πάντως. Όταν επιλέγω να ανοίξω πχ τις επαφές καθυστερεί σε σημείο που είναι εμφανής η διαφορά με την 11.

 

Με χάλασε επίσης ότι πλέον στο σκρολαρισμα είναι όλα πιο αργά από ότι πριν. Και πάντα σε όλα μου τα κινητά παω στις ρυθμίσεις για προγραμματιστές και τα εφέ τα κατεβάζω στο 0.5χ από 1χ που είναι έτσι φαίνεται πιο σβέλτη η συσκευή. Τώρα όσο και να κάνω το δάχτυλο προς τα πάνω έχει μια ταχύτητα το σκρολαρισμα.

 

Έχει να προτείνει κάνεις κάτι για αυτά?

 

Update: Δοκίμασα τώρα να αφήσω την εφαρμογή που θέλω στα recent και δεν καθυστερεί καθόλου. Το θέμα είναι ότι είμαι από αυτούς που έχουν το κακό συνήθειο να τα κλείνουν πάντα αλλά μέχρι τώρα δεν είχα θέμα με delay στο άνοιγμα εφαρμογών. Προφανώς και όταν ήταν στα recent άνοιγε πολύ γρήγορα αλλά και όταν δεν ήταν στα recent δεν υπήρχε delay το οποίο να φαίνεται τόσο πολύ και να ενοχλεί. Οριακά ανοίγουν τα apps πιο αργά από ότι στο j5 2016 που το αντικατέστησε η παρούσα συσκευή!

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι χαλασε η δονηση....Οταν λες παλι εννοω σε κινητο XIAOMI .

Ειναι το 5ο κατα σειρα που χαλαει η δονηση ελεος

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ήρθε επιτέλους.

 

Μου αρέσει το νέο στυλ στο κέντρο ελέγχου όπως το ονομάζει. Επίσης μου φαίνεται πως είναι καλύτερη η σκοτεινή λειτουργία τώρα. Όσο για την φωτεινότητα και εμένα μου φαίνεται πως έχει μειωθεί λίγο ακόμα και στο φουλ.

 

Υπάρχει θέμα κατά το άνοιγμα των εφαρμογών πάντως. Όταν επιλέγω να ανοίξω πχ τις επαφές καθυστερεί σε σημείο που είναι εμφανής η διαφορά με την 11.

 

Με χάλασε επίσης ότι πλέον στο σκρολαρισμα είναι όλα πιο αργά από ότι πριν. Και πάντα σε όλα μου τα κινητά παω στις ρυθμίσεις για προγραμματιστές και τα εφέ τα κατεβάζω στο 0.5χ από 1χ που είναι έτσι φαίνεται πιο σβέλτη η συσκευή. Τώρα όσο και να κάνω το δάχτυλο προς τα πάνω έχει μια ταχύτητα το σκρολαρισμα.

 

Έχει να προτείνει κάνεις κάτι για αυτά?

 

Update: Δοκίμασα τώρα να αφήσω την εφαρμογή που θέλω στα recent και δεν καθυστερεί καθόλου. Το θέμα είναι ότι είμαι από αυτούς που έχουν το κακό συνήθειο να τα κλείνουν πάντα αλλά μέχρι τώρα δεν είχα θέμα με delay στο άνοιγμα εφαρμογών. Προφανώς και όταν ήταν στα recent άνοιγε πολύ γρήγορα αλλά και όταν δεν ήταν στα recent δεν υπήρχε delay το οποίο να φαίνεται τόσο πολύ και να ενοχλεί. Οριακά ανοίγουν τα apps πιο αργά από ότι στο j5 2016 που το αντικατέστησε η παρούσα συσκευή!

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

... Αν είναι έτσι τότε που είναι βελτιώσεις και γιατί να βάλουμε τη 12άρα;

Link to comment
Share on other sites

... Αν είναι έτσι τότε που είναι βελτιώσεις και γιατί να βάλουμε τη 12άρα;
Έλα μου ντε.. Για να είμαι ειλικρινής το μετάνιωσα. Μόνο την αλλαγή στο κέντρο διαχείρισης ευχαριστήθηκα.

 

Δεν ξέρω αν είναι δικό μου θέμα αλλά δεν έχει αναφερθεί κάποιος άλλος στο delay των εφαρμογών αλλά σε και βίντεο miui 11 vs 12 που είδα φαίνεται ξεκάθαρα ότι υπάρχει στην 12.

 

Όπως επίσης και για το σκρολαρισμα μιας ταχύτητας που υπάρχει πάλι δεν είπε κάποιος κάτι.

 

Για μπαταρία δεν ξέρω θα φανεί σε μερικές μέρες πως θα πάει.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε.. Για να είμαι ειλικρινής το μετάνιωσα. Μόνο την αλλαγή στο κέντρο διαχείρισης ευχαριστήθηκα.

 

Δεν ξέρω αν είναι δικό μου θέμα αλλά δεν έχει αναφερθεί κάποιος άλλος στο delay των εφαρμογών αλλά σε και βίντεο miui 11 vs 12 που είδα φαίνεται ξεκάθαρα ότι υπάρχει στην 12.

 

Όπως επίσης και για το σκρολαρισμα μιας ταχύτητας που υπάρχει πάλι δεν είπε κάποιος κάτι.

 

Για μπαταρία δεν ξέρω θα φανεί σε μερικές μέρες πως θα πάει.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολλές φορές στην αρχή η ενημέρωσης τα κάνουν αυτά μετά στρώνουν

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές στην αρχή η ενημέρωσης τα κάνουν αυτά μετά στρώνουν
Σαν να έχεις δίκιο σε αυτό βλέπω ότι πάει καλύτερα στο tapatalk τουλάχιστον που έχω ανοίξει πιο πολλές φορές από όλες τις εφαρμογές και στην εφαρμογή του messenger βλέπω μια βελτίωση στο άνοιγμα.

 

Το σκρολαρισμα δεν νομίζω να αλλάξει κάτι γιατί έτσι είναι μάλλον η ταχύτητα όσο γρήγορα και να το κάνω έχει στάνταρ ρυθμούς που κατεβαίνει και ανεβαίνει το μενού των ρυθμίσεων πχ.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχουν κάνει με το dark Mode που επηρεάζει και τα SwiftKey και δεν φαίνονται τα πλήκτρα και επίσης ******νε πάλι φωτεινότητα...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχουν κάνει με το dark Mode που επηρεάζει και τα SwiftKey και δεν φαίνονται τα πλήκτρα και επίσης ******νε πάλι φωτεινότητα...

Μπες στις ρυθμίσεις του dark Mode και απενεργοποίησε το SwiftKey και όποια άλλη εφαρμογή δεν θέλεις να έχει σκούρο φόντο... Η προεπιλογή είναι να είναι όλες οι εφαρμογές σε dark Mode:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 9 μέρες με το Miui 12. Εκτός από κάποια μενού που έγιναν πιο όμορφα/εύχρηστα, προς το παρόν δεν βλέπω κάτι άλλο που είναι άξιο αναφοράς.

 

Η μπαταρία βγάζει με μέτρια χρήση 8 ώρες SOT όπως και πριν (το Μάρτιο με τα κρύα και Android 10, την έφτανα και 10h).

 

Η φωτεινότητα της οθόνης παίζει όντως να έχει μειωθεί. Παρατήρησα ότι παλιότερα κάτω από τον ήλιο, έβλεπα λίγο καλύτερα με φουλ φωτεινότητα. Έλεγα μήπως είναι ιδέα μου. :p

Link to comment
Share on other sites

Μπες στις ρυθμίσεις του dark Mode και απενεργοποίησε το SwiftKey και όποια άλλη εφαρμογή δεν θέλεις να έχει σκούρο φόντο... Η προεπιλογή είναι να είναι όλες οι εφαρμογές σε dark Mode:)

To έκανα παρολαυτα το πληκτρολόγιο δεν εμφανίζει κάποια πλήκτρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.τελικά από περιέργεια την κατέβασα και εγώ ότι 12άρα όλα καλά το τηλέφωνο πιο γρήγορο πιο ωραίο περιβάλλον τώρα για τη φωτεινότητα που λέτε έξω δεν το δοκίμασα ακόμη δεν παρατήρησα κάτι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...