Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G3


maxmouts
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 333
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για LG G3 Εκτός εγγύησης:

Έχω το γνωστό πρόβλημα σιγο σβήσιμο οθόνης , γκριζαρισμα , γραμμές , κλπ. Ενώ το τηλ δουλεύει κανονικά.

Εκτός από την Procordia που χρεώνει πανάκριβα την επισκευή ( Αλλαγή μητρικής νομιζω)

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη αξιόπιστη εταιρεία επισκευής ;

 

Ευτυχώς το πρόβλημα δε το κάνει πολύ συχνά ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα,σταμάτησαν να μου εμφανίζονται οι κλήσεις.Ούτε εξερχόμενες, ούτε εισερχόμενες, ούτε αναπάντητες.Μήπως έχει καμιά ρύθμιση?Ή χρειάζεται κάποιο reset?
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα και εγώ ... Σβήνει η οθόνη σιγά σιγά. Είναι εκτός εγγύησης. Αν πάρω μητρική από eBay. Ξέρει κανείς αν θα παίξει;. Έχει τον ίδιο επεξεργαστή, μνήμη κλπ;. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα και εγώ ... Σβήνει η οθόνη σιγά σιγά. Είναι εκτός εγγύησης. Αν πάρω μητρική από eBay. Ξέρει κανείς αν θα παίξει;. Έχει τον ίδιο επεξεργαστή, μνήμη κλπ;. Ευχαριστώ.

Έψαχνα για μητρική από eBay πριν καιρό και ήταν ακριβές, δεν συμφέρει. Άσε που δεν ξέρεις σε τι κατάσταση είναι. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα στις τιμές, αλλά νομίζω το καλύτερο είναι να ψαχτεις για καμιά αγγελία από Ελλάδα που να πουλάνε το κινητό για ανταλλακτικά. Αν είναι το ίδιο μοντέλο, θα δουλεύει η μητρική. Επίσης καλό είναι πρώτα να το ψάξεις αν όντως χρειάζεται αλλαγή μητρικής ή αν το πρόβλημα είναι επισκευάσιμο χωρίς αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το ONDA A9 Core4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάει για έλεγχο και είναι μητρική. Τιμή βρίσκεις γύρω στα 40€. Εδώ δεν βρήκα πολλές μέρες που κοιτάω αγγελίες σε λογική τιμή κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ με την βοήθεια του καλού μου κουμπάρου το έφτιαξα το πρόβλημα του fading & flickering.

ψάξτε στο Youtube : "How to fix LG G3 screen fading and flickering problem", έχει διάφορα video και όλα πάνω κάτω δίνουν την ίδια λύση.

ακολουθήστε τις οδηγίες , και όλα θα πάνε μια χαρά.

 

Αν και άλλαξα κινητό πολύ πρόσφατα.. :cool: , δεν μου έκανε καρδιά να το παρατήσω σε ένα συρτάρι.

ήταν μια πολύ καλή λύση να το πάρει άλλο μέλος της οικογένειας

γιατί είναι ένα αξιοπρεπέστατο τηλέφωνο αν και τριετίας !

 

Δε ξέρω εάν η παραπάνω λύση είναι μόνιμη ή σε λίγο καιρό θα το ξανακάνει...

Τεσπά θα δούμε τότε...

 

Προς το παρόν δουλεύει τέλεια !! :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτό με τα χαρτάκια και την πλαστική κάρτα που βάζει σε διάφορα σημεία για να έχει καλύτερη επαφή λες;.. γιατι αν είναι κάτι τόσο απλό... Με σώζεις...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό !

Εγώ για να καταλάβεις έβαλα την παλιά μου σιμ :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το έκανα και εγώ... Δούλεψε για κάποιες μέρες αλλά από χθες... Έκλεισε και δεν άνοιξε ξανά.. να σημειωθεί ότι το είχα σε καθημερινή χρήση. Εσένα σου δουλεύει κανονικά ακόμη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλεύει ακόμη... και ίσως με ποιο άγρια χρήση καθότι ο νέος κάτοχος είναι λάτρης παιχνιδιών

ενώ εγώ δεν ήμουν.,.. :rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση ,μην σε ζαλίζω. Εγώ έβαλα τα " έξτρα " σε όλες τις συνδέσεις. Εσύ; Ξέρεις αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο;

Ευχαριστώ ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε το γνωρίζω

Εγώ έβαλα μόνο την σιμ στο γνωστό σημείο τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε ολους,

Οπώς έχω γραψει και στο thread "Αντιπροσωπεία/Service LG" είμαι κατοχος LG G3/ 32 GB / 3 GB RAM απο 2015, και ξαφνικα αρχισε να τρεμοπαιζει η οθονη και να παγωνει και να σβηνει. Για να μην τα πολυλογώ, το πηγά μέσω LG στο επισημο σερβις τους (πφφφ!), και μου εστειλαν προβλημα πλακετας, γυρω στα 270 ευρω επισκευή! Προφανώς αρνηθηκα την επισκευη, οποτε η ερωτηση μου ειναι η εξης: Έχει βρει καποιος λογω αναλογου προβληματος, καποιο τιμιο μαγαζι που να φτιαχνει τα κινητα με ανθρωπινες τιμες, ή λεω bye bye και στρεφομαι σε αγορα νεου κινητου. Αμαρτία ειναι να μην ασχοληθω μαζι του, γιατι ειναι ενα αρκετα δυνατο κινητο ακόμα και σημερα και οταν δινει καποιος 350+ για να παρει κατι τετοιο σιγουρα δεν περιμενει πως θα εχει διαρκεια ζωης μονο 2 περιπου χρονια..Ξερω ποσες περιπτωσεις φιλων που μου εχουν αναφερει οτι πανω κατω στα 1.5-2.5 χρονια τα κινητα τους εβγαλαν πολλα κ διαφορα προβληματα...Λες και δεν ειναι τυχαιο πια...Εαν γνωρίζει καποιος, ας μου στειλει και προσωπικα...Πειραια μένω, οποτε καπου τριγυρω στην Αθηνα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαφινκά όπως χρησιμοποιούσα το κινητό ακούστηκε ένας δυνατός θόρυβος απο το ηχείο (σαν να σκίζεις μια σελίδα απο χαρτί)... και μπήκε σε bootloop... Μένει εκεί στο logo της LG, μετά μαύρη οθόνη και ξανά τα ίδια. Στο factory reset μπορώ να μπώ.. αλλά δεν το δοκίμασα ακόμη. Μάλλον όμως πέθανε.. Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω κάτι φώτο που έχω πρίν να το δοκιμάσω; Δεν είναι root. Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαφινκά όπως χρησιμοποιούσα το κινητό ακούστηκε ένας δυνατός θόρυβος απο το ηχείο (σαν να σκίζεις μια σελίδα απο χαρτί)... και μπήκε σε bootloop... Μένει εκεί στο logo της LG, μετά μαύρη οθόνη και ξανά τα ίδια. Στο factory reset μπορώ να μπώ.. αλλά δεν το δοκίμασα ακόμη. Μάλλον όμως παίθανε.. Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω κάτι φώτο που έχω πρίν να το δοκιμάσω; Δεν είναι root.

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίσα και εγώ και όταν το έστειλα στο σέρβις μου αλλάξανε πλακέτα.

Πάντως εμένα βγάζοντας τη μπαταρία και κάνοντας επανεκκίνησεις άνοιγε μετά από πολλές προσπάθειες δοκίμασε το μπας και σωθούν τα αρχεία που θες.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίσα και εγώ και όταν το έστειλα στο σέρβις μου αλλάξανε πλακέτα.

Πάντως εμένα βγάζοντας τη μπαταρία και κάνοντας επανεκκίνησεις άνοιγε μετά από πολλές προσπάθειες δοκίμασε το μπας και σωθούν τα αρχεία που θες.

 

Σωστός.. Το δοκίμασα ξανά σήμερα το πρωί.. Τις πρώτες φορές προχώρησε μέχρι το κινούμενο λογότυπο της LG και πάγωνε εκεί.. Μετά απο 3-4 προσπάθειες ξεκίνησε αλλά δεν είχα την sim μέσα. Πήρα τα αρχεία το έκλεισα, έβαλα την sim και ξεκίνησε.. μόλις πήγα να βάλω το pin ακούστηκε πάλι ο ίδιος θόρυβος απο το ηχείο και πάγωσε. Το ξεκίνησα ξανά και άνοιξε..

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Σωστός.. Το δοκίμασα ξανά σήμερα το πρωί.. Τις πρώτες φορές προχώρησε μέχρι το κινούμενο λογότυπο της LG και πάγωνε εκεί.. Μετά απο 3-4 προσπάθειες ξεκίνησε αλλά δεν είχα την sim μέσα. Πήρα τα αρχεία το έκλεισα, έβαλα την sim και ξεκίνησε.. μόλις πήγα να βάλω το pin ακούστηκε πάλι ο ίδιος θόρυβος απο το ηχείο και πάγωσε. Το ξεκίνησα ξανά και άνοιξε..

 

Άστο ανοιχτό τώρα συνεχώς μέχρι να το στείλεις για σέρβις (αν είσαι εντός εγγύησης) αλλιώς ψάξε για νέο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Άστο ανοιχτό τώρα συνεχώς μέχρι να το στείλεις για σέρβις (αν είσαι εντός εγγύησης) αλλιώς ψάξε για νέο κινητό.

 

Δυστυχώς μόλις το έβγαλα απο το σπίτι έκανε restart πάλι. Εγγύηση δεν παίζει είναι από τα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόλις το έβγαλα απο το σπίτι έκανε restart πάλι. Εγγύηση δεν παίζει είναι από τα πρώτα.

 

Αν είσαι εκτός εγγύησης δε σε συμφέρει να το φτιάξεις αν θυμάμαι καλά κοστίζει πάνω από 200€ η αλλαγή πλακετας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο έπαθα. Στην αρχή νόμιζα ότι είχε χαλάσει η κάρτα γιατι δεν την αναγνωρίζε ουτε ο η/υ απο card reader. Αγόρασα μια καινούργια samsung evo+ την έκανα διαμόρφωση απο το κινητό αλλά μετά από δευτερόλεπτα δεν την αναγνωριζε. Έβγαζε μήνυμα οτι έχετε αφαίρεση την κάρτα. Έχουμε καμία λύση για αυτο το πρόβλημα ή ξεχνάμε την κάρτα για το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Ο αδερφός μου είναι κάτοχος ενός LG G3, αγορασμέμο στις 1-9-2015 από γνωστή αλυσιδα καταστημάτων ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών συσκευών, από Ηράκλειο Κρήτης. Πρίν μερικούς μήνες άρχισε να παρουσιάζει κάποια θεματάκια με το Touch (πατιόταν μόνο του συνήθως) και με την κάρτα SIM (κάποιες φορές δεν την έβλεπε καθόλου.) Με τα πολλά αποφασίσαμε να το στείλουμε στο service της LG εφόσον ακόμα ήταν στην εγγύηση. Κι εκεί αρχίζει η παράνοια....:wacko:

2 Αυγούστου 2017 παραδίδεται στην courier.

Πρώτη ενημέρωση 25 Αυγούστου: Μήνυμα από Procordia

EW.------ H ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟ SERVICE EINAI ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ (ROOTING) ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ. ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ 324,12 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΠΛΑΚΕΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΨΗΣ. ΚΑΛΕΣΤΕ ΓΙΑ ΕΝΗ :wacko::shock:

 

Το κινητό πάνω στον χρόνο παρουσίασε το γνωστό θέμα με το bootloop. Το μόνο που έγινε ήταν να περαστεί από το επίσημο site και software της LG η έκδοση android 6, αντί του 5.1 είχε. Τίποτα άλλο! Ούτε root, ούτε σπασμένα προγράμματα, μιας και το κινητό χρησιμοποιείται για δουλειά!!

Μας εξηγούν ότι από το service ότι υπάρχει κάποια ένδειξη/αρχείο/υπόλειμμα από λογισμικό που είναι διαφορετικό. Ή ότι έχει περαστεί άλλο λογισμικό από αυτό του κατασκευαστή, ή ότι το μαγαζί που πούλησε το κινητό αλλάζει λογισμικό και το περνάει την ελληνική έκδοση γιατί είναι παραεισαγωγή. Βάση IMEI το κινητό φαίνεται πολωνικό - ευρωπαικό! Μέσα στα πολλά, μας είπαν ότι αν περάσουμε την εργαστασιακή έκδοση και το ξαναστείλουμε θα ισχύει η εγγύηση. Ήταν ήδη Δευτέρα 28 Αυγούστου.... η εγγύηση έληγε 1 Σεπτεμβρίου!

-Θα προλάβουμε την εγγύση;; :worry:

-Μην ανησυχείτε έχει και κάποιες μέρες παραπάνω!

-Πόσες μέρες; :worry:

-Δε μπορούμε να σας πούμε ακριβώς!

- :blink:

 

Ζητήσαμε λοιπόν να μας το στείλουν πίσω, θα έφευγε την ίδια μέρα! Απευθεινόμαστε λοιπόν στο κατάστημα που το αγοράσαμε, όπου μας διαβεβαίωσαν ότι δεν τειθεται θέμα προμηθευτή και θέμα εγγύησης, και φυσικά εφόσον είναι από Ε.Ε. δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Αφού τους μεταφέραμε ότι ακριβώς μας είπαν από το service της LG, επικοινώνησαν οι ίδιοι την επόμενη ημέρα για να μάθουν ποιο είναι το πρόβλημα της συσκευής και δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Η απάντηση ήταν ότι η συσκευή έχει γίνει ROOT. :blink::shock:

Είναι 4 Σπτέμβρη και δεν έχουμε παραλάβει ακόμα το κινητό. Υπήρξε και σήμερα επικοινωνία με την εξυπηρέτηση, για να προσπαθήσουμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες!! Μόνο ψεύτες που δε μας είπαν κατάμουτρα....

 

Πώς πρέπει να το χειριστούμε αυτό... έχει κανείς ανάλογο θέμα με την εγγύηση LG? Μπορώ να τους ζητήσω κάποιο στοιχείο που να αποδεικνεί ότι το κινητό είναι root??

Έχω ένα LG G Flex2 με εργοστασιακή έκδοση android 5.1.1, αγορασμένο από e-shop από σκρουτζ, με το IMEI να δείχνει και μένα Πολωνικό, η κούτα πάνω να έχει Ολλανδική διεύθυνση, και να έχει αρχικά χώρων από Ε.Ε. και GR φυσικά. Που ξέρω ότι αν πάθει κάτι δε θα μου κάνουν το ίδιο...:worry:

Edited by 6230i
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...