Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε τρεις συσκευές που έχουμε στο σπίτι. Μια global και δύο EU:

-Το notification led δουλεύει κανονικά

-έχει πλέον shutter 32s στη global με το security update Μαϊου, το αναμένουμε στην EU.

-οι φωτό και τα βίντεο δεν έχουν αλλάξει.

-η ηχογράφηση δε δουλεύει σωστά, λόγω περιορισμών της Google στην 10. Αυτό ισχύει σε όλα τα Android one τηλέφωνα.

-Τα gestures δε δουλεύουν με Nova.

-Η μπαταρία κρατάει το ίδιο.

Επίσης με την 10 και ειδικά μετά το security update του Μαϊου θεωρώ ότι το τηλέφωνο είναι πιο smooth σε σχέση με την 9. Τέλος τα security updates είναι πιο σημαντικά για μένα από τα gestures σε Nova launcher.

 

Οκ ευχαριστώ πολύ.

Αν μπορείς να δεις αν δουλεύει η ηχογράφηση με αυτό

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.catalinagroup.callrecorder

Link to comment
Share on other sites

Ποιες φήμες?

 

Διαβάζεις καθολου τι λένε αυτοί που την έβαλαν?

 

 

 

https://c.mi.com/thread-2976559-1-0.html

 

Ή νομίζεις ότι τα ακούω στο μακελειό?

 

Γνωρίζεις ότι το hardware της xiaomi είναι Τζόκερ και στο κάθε κινητό παρουσιάζονται διαφορετικά προβλήματα?

 

Αν ο άλλος δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του ούτε να γυρίσει στην 9 θα του πάρεις άλλο κινητό?

 

Αφού τα ξέρεις μόνο εσύ τόσο καλά μπορείς να μας πεις και να εγγυηθείς αν δουλεύει κανονικά το notification led στις αναπάντητες, έχει shutter πάνω από 1/4, οι φώτο και το βίντεο έχουν χάσει ποιότητα, δουλεύει κανονικά η ηχογράφηση κλήσεων, αν δουλεύουν τα gestures με nova, αν η μπαταρία κρατάει έστω το ίδιο?

 

Γράφουν κι άλλα πολλά προβλήματα, δε στα αναφέρω όλα και τα έχουν γράψει κι εδώ μέσα αν νομίζεις ότι εκεί είναι ψεύτες.

Όπως σου απάντησε και ο φίλος, τα ίδια θα έγραφα και εγώ, το ότι γράφουν 5-10 ή και 100 άτομα για προβλήματα από εκατοντάδες χιλιάδες, δεν σημαίνει ότι η αναβάθμιση έχει προβλήματα, ξέρω πολύ καλά ότι το hardware τηςν Xiaomi είναι ρίσκο, να μην πω τίποτα χειρότερο αλλά αυτός είναι και ο λόγος που άργησε τόσο να δώσει την αναβάθμιση. Απο την στιγμή όμως που την έδωσε τα θέματα που αντιμετωπίζει κάποιος είναι ελάχιστα και όχι τόσο σοβαρά για να μην την κάνει. Αν κάποιοι έχουν θέματα που είναι σοβαρά, τι πιο πιθανό είναι να φτάιει το configuration του κινητου παρά το κινητό.

Εγώ ΠΟΤΕ δεν κάνω restore μετά από αναβάθμιση, όλο και όλο μια φορά μου χρειάστηκε γιατί είχα κάποια εφαρμογή που μου έκανε ζημιά. Παρόλο αυτό ούτε στης γυναίκας μου το ΜΙ Α3 ούτε στο ΟΡ6 έχω θέματα.

Όσο για την μπαταρία που ακούω μετά την αναβάθμιση να γράφουν για μειωμένη απόδοση, μόνο γελάω. Είναι γνωστό ότι μια μπαταρία αποδίδει τα μέγιστα αφού το κινητό στηθεί και δουλέψει και αφού γίνουν 4-5 κύκλοι φόρτισης, ειδικά όσοι κάνουν reset μπορεί να χρειαστεί και λίγο παραπάνω, όταν λοιπόν κάποιος κάνει αναβάθμιση και την άλλη μέρα κάνει παράπονα για την μπαταρία, απλά γελάω, ειδικά με την 10αρα που έχει και επιπλέον παραμετροποίηση για καλύτερη διαχείριση.

Όλα αυτά τα λέω όχι για να κάνω τον έξυπνο,αλλά γιατί παρακολουθώ διάφορα τοπικ και σε κάποια απλά κουράζομαι με τις υπερβολές.

Το αν κάποιος κάνει ή όχι την αναβάθμιση είναι δικό του θέμα, καλό όμως είναι να προτρέπει τους υπόλοιπους με λάθος στοιχεία στο να μην την κάνουν. Ο καθένας αποφασίζει μόνος του, βάζει τα συν και τα πλην και τα ζυγίζει.

Πάντα φιλικά και με καλή διάθεση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο mi a3 του πατερα μου η αναβαθμιση περασε κανονικα χωρις προβλημα.

 

Ομως να αναφερω ενα περιστατικο.

 

Ειχα αγορασει και σε μια φιλη μου αυτο το τηλεφωνο και με την ευκαιρια επισκεψης, σκεφτηκα να της κανω κι αυτης την αναβαθμιση σε android 10.

 

Το τηλεφωνο της μεσα εργοστασιακο με μονες εξτρα εφαρμογες το gcam, το viber και την εφαρμογη cosmote whatsup.

Κατεβαινει η νεα εκδοση, ξεκιναει η εγκατασταση και κανει επανεκκινηση.

Ξαφνικα βλεπω πως ενω παει να φορτωσει το λογισμικο, κανει ξανα επανεκκινηση. Ξανα δειχνει το logo mi και κανει και παλι επανεκκινηση τριτη φορα.

Εφαγα φρικη, νομιζα οτι επεσε σε bootloop.

 

Τελικα στην τριτη επανεκκινηση εμεινε με κατι μπλε γραμματα στην οθονη και κατι ρωτουσε. (Δυστυχως δεν θυμαμαι)

Πατησα συνεχεια και τοτε μπηκε επιτελους μεσα στο λογισμικο.

 

Δεν ξερω γιατι συνεβηκε αυτο, ειδικα σε συσκευη χωρις καμια παραμετροποιηση καν και με μολις 3 apps μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ.

 

Αν μπορείς να δεις αν δουλεύει η ηχογράφηση με αυτό

 

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.catalinagroup.callrecorder

Η μονολεκτική απάντηση είναι πως δουλεύει.

Αναλυτικά όμως δεν δουλεύει όπως δούλευε κάποτε. Ηχογραφεί τη φωνή σου σε ένταση 10 και του συνομιλητή σε ένταση 2. Επίσης δε μου δούλεψε με Bluetooth.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ουτε τρελοι ειμαστε ουτε τρολακια.

Το κινητο εχει θεματα και ΔΕΝ τα φτιαχνουν. Δεν μιλαμε οτι ειναι android one και θα επρεπε να εχει γρηγορα ειδικα τα security updates.

Ο λογος που το αγορασα ειναι οτι αυτο το hardware ηθελα και αυτο πηρα.Μας εσκισε ομως το software.

το notification led το ηθελα ωποσδηποτε (λογος αγορας για μενα).Δουλευει σε ολες τις περιπτωσεις ΕΚΤΟΣ απο τις κλησεις....χαχαχα

ο ηχος στο notification ειναι για καποιο λογο (δεν ξερω γιατι) και σε καποιες περιπτωσεις πολυ δυνατος και χωρις να εχω ελεγχο σε αυτο..!!!!! χαχαχα

πηρα android one (λογος αγορας ειδικα για security updates) και το miui αναβαθμιζεται γρηγοροτερα και το βασικο πιο σωστα..!!!! χαχαχα

Εδω εχουν ξεκινησει petition για να γινει επιστροφη χρηματων και μερικοι ζειτε στον κοσμο του milko.

ειμαι στην xiaomi απο το MI5 που τοχω δωσει σε ενα φιλο και πεταει λεμε ΑΚΟΜΑ...χωρις προβληματα software κλπ. εχω παρει 5-6 ακομα xiaomi χωρις θεματα.

Αλλα αυτο με το mi a3 ΔΕΝ παιζεται.

πηρα το 7Α μεχρι να δω τι θα κανω.......υποψην το κινητο ειναι πολυ καλο (για το hardware που εχει )...χαχαχα..70 ευρω κινητο και επειδη πουλησε τρελα στην ινδια το software ειναι ΑΨΟΓΟ. χαχαχα

ΔΕΝ ΤΡΟΛΑΡΩ ουτε εγω ουτε ολοι οσοι εχουν θεματα.

Η xiaomi μας την εκανε με το Α3. Αυτη ειναι η αληθεια.

Edited by maik356
Link to comment
Share on other sites

Η μονολεκτική απάντηση είναι πως δουλεύει.

Αναλυτικά όμως δεν δουλεύει όπως δούλευε κάποτε. Ηχογραφεί τη φωνή σου σε ένταση 10 και του συνομιλητή σε ένταση 2. Επίσης δε μου δούλεψε με Bluetooth.

 

Οκ ευχαριστώ

 

Στην 9 πάντως ακούγεται πολύ καλά και ο συμομιλιτης

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ

 

 

 

Στην 9 πάντως ακούγεται πολύ καλά και ο συμομιλιτης

Τελικά με τις παρακάτω ρυθμίσεις ακούω και τον συνομιλητή μια χαρά. Δεν το κατάφερα να λειτουργήσει με Bluetooth hands free. Πάντως δεν πρόκειται να τη κρατήσω γιατί ζητάει την Άρτα και τα Γιάννενα από άδειες.e748fe1d5682cef7c9076efeaa9a9930.jpg
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τις παρακάτω ρυθμίσεις ακούω και τον συνομιλητή μια χαρά. Δεν το κατάφερα να λειτουργήσει με Bluetooth hands free. Πάντως δεν πρόκειται να τη κρατήσω γιατί ζητάει την Άρτα και τα Γιάννενα από άδειες.e748fe1d5682cef7c9076efeaa9a9930.jpg

 

Ωραίος μπράβο !

Link to comment
Share on other sites

Με την 10 EU εκδοση το λεντακι σε αναπαντητες και μηνυματα δουλευει κανονικα.Απλα μεχρι να τα καταφερω καθε φορα ιδρωνω.Ειναι λιγο μπερδεμα ,οπως και η ρυθμιση του αθορυβου.Επισης το δακτυλικο δουλευει καλυτερα.Δυστυχως ομως η στοκ καμερα μαυρο χαλι.Οτιδηποτε και αν δοκιμασα σε software- πλην gcam-εχει ακριβως το ιδιο θεμα οπως στα 1:59, 2:05 και 2:13 στο παρακατω βιντεο.
Απλα συμβαινει σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο. Αλλο πραγμα να λεμε οτι η gcam εναι καλυτερη και αλλο αυτο.Μιλαμε για προβληματικη λειτουργια!Το κινητο εχει δυστυχως θεμα και δεν νομιζω και στο σερβις να κανουν κατι.
Link to comment
Share on other sites

Με την 10 EU εκδοση το λεντακι σε αναπαντητες και μηνυματα δουλευει κανονικα.Απλα μεχρι να τα καταφερω καθε φορα ιδρωνω.Ειναι λιγο μπερδεμα ,οπως και η ρυθμιση του αθορυβου.Επισης το δακτυλικο δουλευει καλυτερα.Δυστυχως ομως η στοκ καμερα μαυρο χαλι.Οτιδηποτε και αν δοκιμασα σε software- πλην gcam-εχει ακριβως το ιδιο θεμα οπως στα 1:59, 2:05 και 2:13 στο παρακατω βιντεο.
Απλα συμβαινει σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο. Αλλο πραγμα να λεμε οτι η gcam εναι καλυτερη και αλλο αυτο.Μιλαμε για προβληματικη λειτουργια!Το κινητο εχει δυστυχως θεμα και δεν νομιζω και στο σερβις να κανουν κατι.

 

Πώς το έκανες να δουλεύει το ledaki στις αναπάντητες;

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το Led blinker ,στο οποιο εχεις δυνατοτητα επιλογης μεταξυ λεντ της συσκευης και ενεργοποιησης του 'λεντ' του προγραμματος.Ετσι δουλευει.Εσυ εχεις παρομοια θεμετα με την καμερα οπως στο βιντεο;
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το Led blinker ,στο οποιο εχεις δυνατοτητα επιλογης μεταξυ λεντ της συσκευης και ενεργοποιησης του 'λεντ' του προγραμματος.Ετσι δουλευει.Εσυ εχεις παρομοια θεμετα με την καμερα οπως στο βιντεο;

 

Για κάμερα φίλε δεν ξέρω δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/mi-a3/development/miui-miui-11-mi-a3-t4016457

με αυτήν την διαδικασία το πέρασα πάρα πολλή εύκολη, και ναι θέλει unlock bootloader πρώτα

MIA3 MIUI Fastboot Flasher

 

Using this tool you can flash Mi A3 MIUI firmware in fastboot mode. You can use this, If you have any problem with flashing MIUI in TWRP or you are coming from Android 10.

 

Download

Sourceforge : Click here

Androidfilehost : Click here

 

How to use

1. Extract MIUI firmware zip file. (using Winrar/7zip)

2. Copy "MIA3_MIUI_Fastboot_Flasher.exe" into extracted firmware folder.

3. Run "MIA3_MIUI_Fastboot_Flasher.exe", this will create some new files in your firmware folder.

4. Run "Flash_And_Format_Data.bat" or "Flash_Without_Format_Data.bat" as your requirement.

 

Είσαι ακόμη με την MIUI κι αν ναι ποιές είναι οι εντυπώσεις σου συγκρινόμενη με την stock 10άρα;

(πιστεύω ότι δεν υπάρχουν προβλήματα με sensors (fingerprint κλπ);

 

Ρωτάω γιατί έχω αρχίσει να ψιλοβαριέμαι την stock 10αρα (Global version Α3), αλλά από την άλλη έχω και κάποιους ενδοιασμούς μιας και θα χρειαστεί από την αρχή στήσιμο και θα χάσω και τα security patces (?).

Link to comment
Share on other sites

την έβγαλα, όχι ότι είχα κάποιο θέμα απλά ήθελα να κάνω μια δοκιμή, όλα λειτουργούσαν πολύ καλά κανένα θέμα με σενσορες, και μπαταρία καμία σχέση με στοκ πολύ ανώτερη. περιμένω να βγει miui 12 android 10 και ίσος κάποια στιγμή την ξανα βάλω.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη ομαλότητας πως σου φάνηκε;

 

Edit:

Συγγνώμη για τις έτοιμες απαντήσεις που ζητάω. Ξεκινάω την διαδικασία να το ανακαλύψω μόνος μου...

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Edited by jolas
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομαλό ήταν κανένα κόλλημα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδια παντως μου φαινεται οτι μετα το τελευταιο update του Μαιου εχουνε διορθωσει παρα πολυ την 10ρα...

Διορθωσαν το προβλημα με τη μεγαλη γραμματοσειρα των εικονιδιων, φτιαξανε το shutter speed στην καμερα μεχρι 32s, το δαχτυλικο παει σφαιρα,

πραγματικα ειναι παρα πολυ γρηγορο και ενα προβλημα που ειχα οταν επαιζα κατι και ειχα κληση, μου μπερδευε τους ηχους,

ενω ειχα το παιχνιδι στο mute μου το ανοιγε τερμα, και δεν ακουγα τον αλλο. Με το update νομιζω διορθωθηκε και αυτο

Με την μπαταρια δεν παρατηρησα κατι διαφορετικο ουτε σε σχεση με πριν, ουτε με το 9. Νομιζω μου κραταει το ιδιο

Επανερχομαι γιατι τελικα το θεμα με τους ηχους (media/ring volume) δεν εχει λυθει. Φαινεται να σκαλωνει. Πχ αν βλεπεις βιντεο ή παιζεις και ερθει κληση, μετα κολλαει και ανεβοκατεβαζει μονο το ring volume.

Επισης μου εκανε και 1 restart στα καλα καθουμενα

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι γιατι τελικα το θεμα με τους ηχους (media/ring volume) δεν εχει λυθει. Φαινεται να σκαλωνει. Πχ αν βλεπεις βιντεο ή παιζεις και ερθει κληση, μετα κολλαει και ανεβοκατεβαζει μονο το ring volume.

Επισης μου εκανε και 1 restart στα καλα καθουμενα

 

Κι εμένα μου έχει παίξει δυο επανεκκινήσεις στο άσχετο κάτι που δεν έκανε η 9

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Από χθές δοκιμάζω την MIUI που πρότεινε ο @chios.

Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη. Μέχρι στιγμής, σε όποια κινητά είχα στην κατοχή μου, ήμουν οπαδός των stock Androids.

Πρώτη φορά με το Α3 δοκίμασα το Android One.

Me to MIUI, αλλάζει εντελώς η εικόνα του τηλεφώνου και η χρηστικότητα του. Παιδεύομαι λίγο με τις ρυθμίσεις, αλλά τώρα αρχίζει να μοιάζει με smartphone.

Μετάνιωσα που πήρα τηλέφωνο με Android One...

Δεν ξέρω πόσο κι αν θα την κρατήσω, σίγουρα θα την χρησιμοποιήσω μερικές μέρες έως ότου σιγουρευτώ, αλλά από το λίγο που την είδα, είναι απλά υπερπλήρης.

(Οφείλω να σημειώσω ότι έκανα κάποιες τροποποιήσεις, δηλαδή χρησιμοποιώ Nova Launcher, Chrome, Keep, Gmail, Google Calendar και Photos, αντί των μαμίσιων).

 

Εξαιρετική πρόταση, ευχαριστώ @chios

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατοι βοηθάτε παρακαλώ.

 

Μετά την αναβαθμιση του Android, χάθηκε η δυνατότητα μεταφορας αρχειων μεσω USB. Δεν μου εμφανίζεται στις ρυθμισεις. Μονο φορτιζει. Τα Φωτα σας παρακαλώ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

 

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Όταν το συνδέσεις με καλώδιο δεν κατεβάζεις την κουρτίνα και να επιλέξεις μεταφορά αρχείων αντί για φόρτιση μόνο; Ή εννοείς πως δεν έχει αυτήν την επιλογή;

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δινει πια αυτη την επιλογή φιλε Mark.

 

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι το ατιμο...

 

Εψαξα παντου μεσα στις ρυθμισεις μηπως εχει παει σε άλλο μενου αυτη η δυνατοτητα, ΔΕΝ την βρισκω πουθενα. Εξαφανιστηκε..

Edited by Anton1
Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργο. Αν θέλεις, δοκίμασε καλού κακού και με κάποιο άλλο καλώδιο αν υπάρχει, μήπως έχει κάποιο θέμα αυτό.

 

edit: για πήγαινε ρυθμίσεις -> συνδεδεμένες συσκευές -> usb(πάνω πάνω) και δες αν σου έχει επιλογές επιπλέον.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Με το ιδιο καλωδιο, ενω φορτιζει, ΔΕν μου βγαζει στις συσκευες USB. Μονο Bluetooth. Θ'αλλαξω καλωδιο και θα επανελθω. Ευχαριστω πολύ Μαρκ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...