Jump to content

Αιμοδοσία


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν έχω δώσει ποτέ γιατί δεν έχει χρειαστεί για κάποιον συγγενή/φίλο αλλά και επειδή φοβάμαι πολύ τα τσιμπήματα με βελόνες :cry:

 

Υγ: Η αιμοδοσία στα κουνούπια πιάνεται; :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω δωσει πανω απο 20 φορες , δεν ειναι τιποτα το οποιο θα πρεπει να φοβαται κανενας. :)

Μαλιστα απο οτι λενε ειναι καλο να δινεις αιμα γιατι βοηθαει τον οργανισμο σου η ανανεωση αιματος. :D

 

Τα κουνουπια δεν νομιζω οτι πιανουν εκτος αν μαζεψεις καμια τρακοσιαρια και τους τα δωσεις να τραβηξουν απο αυτα το αιμα σου. :alien:

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δώσει ήδη τρεις φορές

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εχω δωσει μια φορα, και εχω παει αλλες δυο και με εδιωξαν.Τη μια χαμηλο αιματοκριτη την αλλη υψηλη πιεση(εμ χρυση μου αν μου μετρας 4 φορες τη πιεση φυσικο ειναι στο τελος να βγει ανεβασμενη....).Τελος παντως και εγω φοβαμαι τις ενεσεις αλλα προσπαθω να το ξεπερασω. Τι στο διαολο αμα κανουμε ετσι για ενα τσιμπιματακι φαντασου(χτυπα ξυλο) τι θα κανουμε αν παθουμε τιποτα πιο σοβαρο....
Just me...
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να δώσω,το ήθελα πολύ αλλά εδώ με το ζόρι δίνω για εξετάσεις αίματος.Έχω big problem με τις ενέσεις (και εγώ :p )

Link to comment
Share on other sites

na kanoume club re paidia....ego 8a sas kano na kseperasete ka8e fovo me tis eneseis...emena poios 8a em boh8hsei?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα μπορεις καπου να αποθηκευσεις δικο σου αιμα για οταν το χρειαστεις(οχι για να το πιεις)Π.χ σε καποια ιδιωτικη κλινικη.

 

Οσο για τις ενεσεις ειχα καιρο να κανω(καπου 6 χρονια) και τις φοβομουνα.Τελικα εκανα πριν 3 μηνες για αιμοδοσια και δεν καταλαβα τπτ.Απιστευτο

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια ρωτώντας... τι είναι αυτό που σας φοβίζει με τις ενέσεις;

tora ti eidous apanthsh perimeneis?h fovia einai fovia ..den einai patsitsio na peis de maresei giati exei kima...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μερικα Χρησιμα.

 

Ομάδες αίματος

 

Οι ομάδες αίματος ανακαλύφθηκαν το 1901 από τον Γερμανό επιστήμονα Landsteiner. Σήμερα έχει βρεθεί ότι τα αντιγόνα των ερυθρών είναι περισσότερα από 250.

 

Σπουδαιότερα όμως είναι τα αντιγόνα του συστήματος ΑΒΟ & Rhesus.

α αντισώματα και τα αντιγόνα που υπάρχουν στο αίμα ανάλογα με την ομάδα είναι:

ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΝΤΙΓΟΝΟ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ

A A Αντί Β

B B Αντί A

AB A,B -

O - Αντί A, Αντί B

 

Το δε σύστημα Rhesus περιλαμβάνει πέντε αντιγόνα C c E e & D.Aπό αυτά μεγαλύτερη σημασία για τις μεταγγίσεις έχει το D που είναι αυτό που χαρακτηρίζει τα Rhesus (+) & Rhesus(-)άτομα. Όσοι έχουν Αντίγονο D λέγονται θετικοί Rh(+) ενώ όσοι δεν έχουν αντίγονο D λέγονται αρνητικοί Rh(-).Rhesus (+)είναι το 85% των ατόμων.

 

Έτσι οι ομάδες αίματος ως προς τα συστήματα ΑΒΟ & Rhesus, είναι οι εξής:Ο(+),Α(+), Β(+) ,ΑΒ(+), Ο(-), Α(-), Β(-), ΑΒ(-).

 

Εκτός από τα αντιγονικά συστήματα ΑΒΟ & Rhesus, υπάρχουν και πολλά άλλα με τα οποία ασχολείται η αιμοδοσία σε ειδικές περιπτώσεις όπως π.χ. παιδιά με μεσογειακή αναιμία , άτομα που μεταγγίζονται συχνά κ.λ.π.

Παράγωγα αίματος

 

Προϊόντα αίματος είναι επί μέρους συστατικά του, που διαχωρίζονται είτε από μια μονάδα ολικού αίματος είτε με την διαδικασία της αφαίρεσης, και χρησιμοποιούνται αυτούσια για μετάγγιση.Η διαδικασία διαχωρισμού γίνεται με την χρησιμοποίηση άσηπτων τεχνικών, αποστειρωμένου και απυρετογόνου υλικού και αντιδραστηρίων.

 

Τα παράγωγα αίματος που λαμβάνονται είναι:

 

1. Συμπυκνωμένα ερυθρά που διατηρούνται σε ειδικά ψυγεία στους 1ο-6ο C για 35-42 ημέρες .

2. Συμπυκνωμένα αιμοπετάλια που διατηρούνται σε ειδικούς ανακινητήρες στους 20ο- 24ο C για 5 ημέρες.

3. Πρόσφατα κατεψυγμένο πλάσμα (FFP) το οποίο καταψύχεται ταχέως μέσα σε 6h από την λήψη του και μπορεί να διατηρηθεί για 12 μήνες σε θερμοκρασία -30o C περιέχει δε, παράγοντες πήξης και χορηγείται σε περίπτωση αιμορραγίας από έλλειψη παραγόντων, σε διάχυτη ενδαγγειακή πήξη κ.λ.π.

4. Κοινό πλάσμα: α)Σαν υγρό πλάσμα σε θερμοκρασίες 1o-6o C συντηρείται για 26 ή 39 ημέρες ανάλογα με το αντιπηκτικό β)Σαν κατεψυγμένο σε θερμοκρασία <-18o C συντηρείται για 5 χρόνια.

 

Η αιμοδοσία διαθέτει έντυπα "ΔΕΛΤΙΟ ΑΙΜΟΔΟΤΗ" στα οποία κάθε φορά καταγράφονται ορισμένες πληροφορίες που αφορούν τον αιμοδότη και είναι απαραίτητες για την ταυτοποίηση και την μελλοντική επικοινωνία μαζί του.

 

Η λήψη του ιατρικού ιστορικού αποτελεί σημαντικό μέρος της επιλογής του αιμοδότη.Οι ερωτήσεις του ιατρικού ιστορικού γίνονται από το προσωπικό σε ιδιαίτερο χώρο και διασφαλίζεται έτσι το ιατρικό απόρρητο.Ο αιμοδότης έχει την ευχέρεια να συζητήσει με τον γιατρό προβλήματα υγείας ή άλλους λόγους που θέτουν πιθανά σε κίνδυνο την ασφάλεια του ίδιου ή του δεκτη.Ο αιμοδότης εξετάζεται ακόμα για την αρτηριακή πίεση, σφυγμό, βάρος, αιματοκρίτη ή αιμοσφαιρίνη, πιθανές δερματικές αλλοιώσεις στο σημείο της φλεβοκέντησης καθώς και για την φυσική του κατάσταση.

 

Η τελική ευθύνη για την επιλογή του αιμοδότη βαρύνει το γιατρό της αιμοδοσίας.

 

Απαραίτητη δε, είναι η έγγραφη συγκατάθεση του αιμοδότη ότι δέχεται να αιμοδοτήσει και να εξεταστεί το αίμα του για μεταδοτικά νοσήματα.

 

Σε περίπτωση απόρριψης δίνονται οι απαραίτητες ιατρικές πληροφορίες και εξηγήσεις που αφορούν την αιτία και την διάρκεια απόρριψης.Ενθαρύνεται δε για να επισκεφθεί πάλι την αιμοδοσία όταν εκλείψει ο λόγος της απόρριψης.

 

Αφού ληφθεί το ιστορικό ο αιμοδότης κάθεται στην ειδική καρέκλα της αιμοδοσίας, γίνεται περίδεση του μπράτσου και καλή αντισηψία στην περιοχή της φλεβοκέντησης.

 

Μετά την φλεβοκέντηση,το αίμα συλλέγεται σε εδικούς ασκούς που περιέχουν αντιπηκτικές και άλλες ουσίες που βοηθούν την άριστη διατήρηση του αίματος.Πριν αφαιρεθεί η βελόνα λαμβάνονται δείγματα για τις εξετάσεις όπως προβλέπει ο νόμος.Στο τέλος ο αιμοδότης καλείται να μείνει για λίγο ακόμα καθιστός και του προσφέρεται χυμός και σνακ.

 

1. Ποιός μπορεί να δώσει αίμα

 

Κάθε υγιής άνθρωπος ηλικίας από 18-62 χρονών μπορεί να δώσει αίμα.

 

ΑΙΤΙΕΣ ΜΟΝΙΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ

 

* Καρδιαγγειακές νόσοι

* Υπέρταση υπο θεραπεία

* Νεοπλασίες

* Αυτοάνοσα νοσήματα –Βαρειές ρευματοπάθειες

* Αιματολογικά νοσήματα

* Χρόνια νεφροπάθεια

* Σακχαρώδης διαβήτης σε αγωγή

* Ηπατίτιδα Β, C, HIV λοίμωξη

* Ψυχικές νόσοι

* Ηπατοπάθεια – αλκοολισμός

* Επιληψία

 

ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ από το γιατρό

 

* προηγηθείσα αιμορραγία

* αλλεργίες χρόνιες ή φαρμακευτικές

* συχνές ιογενείς λοιμώξεις (π.χ. από ερπητοιούς)

 

ΑΙΤΙΕΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ

 

* Εγκυμοσύνη.

* Διακοπή κύησης.

* Εμμηνορρυσία.

* Χειρουργικές επεμβάσεις (6μήνες – 1χρόνο αναλόγως).

* Βελονισμός.

* Τατουάζ

* Οξεία αλλεργία.

* Πεπτικό έλκος.

* Εμβόλια.

* Λήψη φαρμάκων.

* Μεταδοτικές νόσοι.

* Υπερθυρεοειδισμός(για 2 χρόνια μετά το τέλος της θεραπείας με αντιθυρεοειδικά φαρμάκα).

 

2. Πόσο διαρκεί η αιμοληψία

 

Η αιμοληψία διαρκεί 5min-10min

3. Τι ποσότητα αίματος λαμβάνεται.

 

Ο όγκος ολικού αίματος που λαμβάνεται είναι 450ml ± 45 με βάση τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.Έχουν αποφασίσει αυτήν την ποσότητα έτσι ώστε να μπορούν να παραχθούν τα παράγωγα αίματος (αιμοπετάλια, συμπυκνωμένα ερυθρά, πλάσμα) με ασφάλεια για τον αιμοδότη.

 

Υπάρχει ειδικός ζυγός και ανακινητήρας πάνω στον οποίο βρίσκεται ο ασκός που συλλέγεται το αίμα και έτσι λαμβάνεται ακριβώς η προαναφερθείσα ποσότητα.

4. Πόσο χρόνο χρειάζεται για να αναπληρωθεί το αίμα

 

Ο όγκος του αναπληρώνεται σε λίγη ώρα με υγρά που πίνει ο αιμοδότης.Τα συστατικά του αίματος χρειάζονται μόνο μερικές ημέρες για να αναπληρωθούν.

5. Κάθε πότε μπορεί κάποιος να δίνει αίμα

 

Η συχνότητα έχει κανονιστεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι 3-4 φορές το χρόνο για τους άνδρες και 2-3 φορές για τις γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας.Ωστόσο το διάστημα μεταξύ δυο αιμοληψιών πρέπει να είναι τουλάχιστον 60 ημέρες.

6. Υπάρχει κίνδυνος λοιμώξεων για τον αιμοδότη

 

ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένας γιατί όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι μιας χρήσεως και αποστειρωμένα.

7. Να δώσεις ολικό αίμα είναι η μόνη δυνατότητα

 

Εκτός από το να δώσεις ολικό αίμα και μετά να γίνει διαχωρισμός στα παράγωγα του (αιμοπετάλια, πλάσμα κ.λ.π.) είναι δυνατόν να ληφθούν με ειδικό μηχάνημα που λέγεται “διαχωριστής κυττάρων” ένα από τα στοιχεία του αίματος π.χ. αιμοπετάλια ή πλάσμα ή ερυθρά κ.λ.π. μέσω μιας διαδικασίας που λέγεται “αιμαφαίρεση”.

 

Για την επιλογή του δότη ισχύουν ακριβώς τα ίδια όπως του απλού αιμοδότη.Αυτό που διαφέρει είναι συχνότητα που είναι περίπου 15 ημέρες και ο χρόνος που διαρκεί η όλη διαδικασία που ποικίλλει από 1-2 ώρες.Όλες οι συσκευές χορήγησης και μεταφοράς που χρησιμοποιούνται για την αιμαφαίρεση είναι αποστειρωμένες, απυρετογόνες και ατοξικές και δεν ενέχουν κανένα κίνδυνο για τον δότη.

8. Ποιες εξετάσεις γίνονται σε κάθε αιμοληψία

 

Σε κάθε αιμοληψία γίνονται:

 

1. μέτρηση αιμοσφαιρίνης

2. μέτρηση των τρανσαμινάσων (ALT,AST)

3. RPR (δοκιμασία για συφιλίδα)

4. έλεγχος αντισωμάτων για τους ιούς ηπατίτιδας Β, ηπατίτιδας C, HIV1,2 και HTLVΙ,ΙΙ.

5. ομάδα αίματος και Rhesus

6. Ενίοτε ανίχνευση άλλων αντισωμάτων Ι).Στους εθελοντές αιμοδότες κάθε 3 αιμοληψίες γίνεται και μέτρηση Fe, φερριτίνης προκειμένου να αξιολογηθεί η κατάσταση του αιμοδότη.

 

9. Αυτόλογη προκατάθεση αίματος

 

Υπάρχει δυνατότητα κάποιος που πρόκειται να χειρουργηθεί να προκαταθέσει το δικό του αίμα (μέχρι και 4 φιάλες αίματος), εφόσον βεβαίως η κατάσταση της υγείας του το επιτρέπει.Την απόφαση θα λάβει ο θεράπων γιατρός μαζί με τον γιατρό της αιμοδοσίας ο οποίος θα σχεδιάσει και το χρονοδιάγραμμα των αιμοληψιών.Με την αυτόλογη μετάγγιση επειδή ο ασθενής λαμβάνει το δικό του αίμα προλαμβάνονται οι επιπλοκές της ασύμβατης μετάγγισης και μειώνεται ο κίνδυνος λοιμωδών επιπλοκών που σχετίζονται με την μετάγγιση.

 

Η αυτόλογη μετάγγιση έχει αποδειχθεί πολύ χρήσιμη στην χειρουργική και την ορθοπεδική.

10. Πως και πόσο καιρό διατηρείται το αίμα

 

Το αίμα αμέσως μετά τη συλλογή του συντηρείται σε θερμοκρασία 1-6 °C στα ειδικά ψυγεία της αιμοδοσίας 35-42 ημέρες ανάλογα με τον ασκό συλλογής. Αν πρόκειται για αιμοπετάλια συντηρούνται σε ειδικό ανακινητήρα στους 20-24 °C για 5 ημέρες.

11.

 

Συσσωρευμένα δεδομένα της τελευταίας δεκαετίας έχουν τεκμηριώσει την ωφελιμότητα της ελεγχόμενης αφαίμαξης, σχεδόν σίγουρα, μέσω της μείωσης του εφεδρικού σιδήρου ο οποίος σαν οξειδωτικός παράγοντας συμμετέχει και είναι ο κύριος υπεύθυνος σε διαδικασίες όπως η γήρανση, η αρτηριοσκλήρωνση και η ογκογένεση. Τουλάχιστον προσωρινά, η αφαίμαξη βελτιώνει την ρεολογία του αίματος, δηλαδή το αίμα κυκλοφορεί ευκολότερα με λιγότερη “κούραση” της καρδιάς και λιγότερη επιβάρυνση και φθορά των αγγείων.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα δειτε τα παντα για την αιμοδοσια στο http://www.aimodosia.gr

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάω να δώσω τώρα, κύριοι...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια φορά χρειάστηκε, αλλά δε μπόρεσα γιατί είχα πίεση (και ψάχνοντάς το λίγο τελικά έχω πρόβλημα :O )...

 

Oπότε εκτός του ότι είναι καλό να δίνουμε γενικά αίμα, μπορεί να αποκαλύψει και ενδεχόμενες δυλειτουργίες του οργανισμού μας, που δεν τις έχουμε αντιληφθεί ακόμα... ;)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θελω να δωσω αλλα ειμαι μικρος ακομα!
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Sos: Αίμα

 

Μειωμένα τα αποθέματα αίματος

 

 

Τα μειωμένα αποθέματα σε φιάλες αίματος δεν επιτρέπουν την απαραίτητη μετάγγιση σε τουλάχιστον 50 ασθενείς με μεσογειακή αναιμία και ομάδα αίματος 0 θετικό στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Πατρών .

 

Η έξαρση των ιώσεων ευθύνεται σε μεγάλο ποσοστό για την έλλειψη που παρουσιάζεται.

Οι εθελοντές αιμοδότες συνηθίζουν να δίνουν αίμα πριν από την περίοδο των γιορτών.

Λόγω όμως της μετακίνησης του πληθυσμού στις διακοπές και των τροχαίων ατυχημάτων που γίνονται ,τα αποθέματα λιγοστεύουν σημαντικά αυτήν την περίοδο κάθε χρόνο.

Στη Θεσσαλία επάρκεια σε φιάλες αίματος παρατηρείται μόνο στο γενικό νοσοκομείο της Λάρισας .

Άλλωστε στην πόλη υπάρχουν 250 ενεργοί σύλλογοι εθελοντών αιμοδοτών.Ελλείψεις παρουσιάζονται αυτήν την περίοδο κυρίως στο Βόλο.

Στην Κέρκυρα επίσης, ετησίως, συγκεντρώνονται 7.000 φιάλες αίματος από εθελοντές αιμοδότες.

Οι 4.500 καλύπτουν τις ανάγκες του νοσοκομείου του νησιού και οι υπόλοιπες αποστέλλονται σε νοσοκομεία της χώρας.

Τα επείγοντα περιστατικά και οι ανάγκες για αίμα στην Κρήτη συνήθως καλύπτονται από συγγενικά πρόσωπα των ασθενών .

Γι αυτό και δεν παρατηρούνται μεγάλες ελλείψεις σε αποθέματα.

Γενικότερα στην Ελλάδα ετησίως οι ανάγκες αίματος είναι 700.000 μονάδες. Από αυτές οι 120.000 καλύπτουν τις ανάγκες ατόμων με μεσογειακή αναιμία.

 

Πηγη

Link to comment
Share on other sites

Sos: Αίμα

 

Μειωμένα τα αποθέματα αίματος

 

 

Τα μειωμένα αποθέματα σε φιάλες αίματος δεν επιτρέπουν την απαραίτητη μετάγγιση σε τουλάχιστον 50 ασθενείς με μεσογειακή αναιμία και ομάδα αίματος 0 θετικό στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Πατρών .

 

Η έξαρση των ιώσεων ευθύνεται σε μεγάλο ποσοστό για την έλλειψη που παρουσιάζεται.

Οι εθελοντές αιμοδότες συνηθίζουν να δίνουν αίμα πριν από την περίοδο των γιορτών.

Λόγω όμως της μετακίνησης του πληθυσμού στις διακοπές και των τροχαίων ατυχημάτων που γίνονται ,τα αποθέματα λιγοστεύουν σημαντικά αυτήν την περίοδο κάθε χρόνο.

Στη Θεσσαλία επάρκεια σε φιάλες αίματος παρατηρείται μόνο στο γενικό νοσοκομείο της Λάρισας .

Άλλωστε στην πόλη υπάρχουν 250 ενεργοί σύλλογοι εθελοντών αιμοδοτών.Ελλείψεις παρουσιάζονται αυτήν την περίοδο κυρίως στο Βόλο.

Στην Κέρκυρα επίσης, ετησίως, συγκεντρώνονται 7.000 φιάλες αίματος από εθελοντές αιμοδότες.

Οι 4.500 καλύπτουν τις ανάγκες του νοσοκομείου του νησιού και οι υπόλοιπες αποστέλλονται σε νοσοκομεία της χώρας.

Τα επείγοντα περιστατικά και οι ανάγκες για αίμα στην Κρήτη συνήθως καλύπτονται από συγγενικά πρόσωπα των ασθενών .

Γι αυτό και δεν παρατηρούνται μεγάλες ελλείψεις σε αποθέματα.

Γενικότερα στην Ελλάδα ετησίως οι ανάγκες αίματος είναι 700.000 μονάδες. Από αυτές οι 120.000 καλύπτουν τις ανάγκες ατόμων με μεσογειακή αναιμία.

 

Πηγη

 

Ας είναι καλά η Ελβετία, από την οποία κάνουμε εισαγωγή...:( :( :(

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δωσει ποτε μου και δεν το νομιζω για ενα λογο,με το που βλεπω ενεση σχεδον πεφτω κατω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δωσει ποτε μου και δεν το νομιζω για ενα λογο,με το που βλεπω ενεση σχεδον πεφτω κατω.

 

:lol: :lol: :lol:

Θα σε πάρω μια μέρα στο χειρουργείο να συνηθίσεις.......

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συνηθισει πλεον στο θεμα της "βελονας" αλλα με το που μου παιρνουν αιμα για εξεταση ειμαι στα ορια λιποθυμιας λογω υποτασης, οποτε φανταζομαι οτι αν παω για αιμοδοσια θα με μαζευουνε...:( :cry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol:

Θα σε πάρω μια μέρα στο χειρουργείο να συνηθίσεις.......

γιατι τι δουλεια κανεις?:worry:χειρουργος εισαι?:cry:

Εγω εχω συνηθισει πλεον στο θεμα της "βελονας" αλλα με το που μου παιρνουν αιμα για εξεταση ειμαι στα ορια λιποθυμιας λογω υποτασης, οποτε φανταζομαι οτι αν παω για αιμοδοσια θα με μαζευουνε...:( :cry:

εγω δεν χρειαζεται να χω υποταση.πεφτω ξερος κι ετσι.κοιταξε αν δεν βλεπω την στιγμη που μου παιρνουν αιμα ολα καλα,ομως συνηθως ειμαι περιεργος και θελω να βλεπω και τοτε την παταω,ενω οπου αλλου κι αν δω αιμα δεν με πιανει τιποτα μολις δω την βελονα με το αιμα παει αυτο ηταν,μπορει να πεσω κιολας.:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 2 μήνες έγινα εθελοντής αιμοδότης.

 

Για όσους μπορούν, συνιστώ ανεπιφύλακτα να γίνουν.

 

Αλτρουϊσμός, αγάπη για τον συνάνθρωπο, όχι μόνο στα λόγια αλλά και στην πράξη.

 

Μακάρι εμείς να μην το χρειαστούμε ποτέ αλλά και κανένας από τους αγαπημένους μας.

Όσο γι' αυτούς που το χρειάζονται τώρα...

...εδώ είμαστε εμείς.

;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σημαντικό.

Είμαι εθελοντής αιμοδότης. Μαθαίνω ότι την περασμένη Τρίτη είναι προγραμματισμένη αιμοδοσία στη μονάδα μου. Ρωτάω το γιατρό της μονάδας μου εάν σε περίπτωση που δώσω αίμα θα σφραγιστεί το βιβλιάριό μου. Ο τύπος δεν γνώριζε και με παρέπεμψε στο νοσοκομείο του Κιλκίς το οποίο ήταν αρμόδιο για την αιμοδοσία. Η απάντηση από την κοπέλα που μίλησα από το τμήμα αιμοδοσίας ήταν αρνητική, το βιβλιάριο δεν σφραγίζεται διότι το αίμα πηγαίνει στο στρατό. :wacko: Σχέδιο Β. Πηγαίνω στο ΑΧΕΠΑ, όπου δεν με δέχονται διότι δεν έχω υπηρεσιακό σημείωμα από το διοικητή μου. Όσο είσαι λοιπόν στρατιώτης δεν επιτρέπεται να αιμοδοτήσεις χωρίς την έγγραφη άδεια του διοικητού της μονάδας σου. Και μην νομίζετε ότι είναι απλό να την αποσπάσετε. Οι περισσότεροι δεν αφήνουν τους στρατιώτες να αιμοδοτήσουν διότι μένουν ελεύθεροι υπηρεσίας για 24 ώρες, συν ότι είαν ιυποχρεωμένοι να δώσουν από 2-4 ημέρες ανάλογα με την κρίση τους. Επειδή λοιπόν οι διοικητές δεν μπορούν σε όλους να απαγορεύσουν να δώσουν αίμα, απαγορεύουν οι γιατροί, με τη δικαιολογία της χαμηλής πίεσης....Σε συζήτηση με φίλο ιατρό σε άλλη μονάδα έμαθα για ποσοστό 30% των δηλόντων να αιμοδοτεί...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...