Jump to content

Το απόρρητο νούμερο και το "βούκινο" του ΟΤΕ...


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μια καινούρια σύνδεση ΟΤΕ που έκανα πριν κάποιον καιρό, είχα ζητήσει τη στιγμή της αίτησης, το τηλέφωνό μου να είναι μη ανακοινώσιμο και να μην περιλαμβάνεται στους καταλόγους. Αυτό το έκανα καθαρά για σημαντικούς ηθικούς λόγους που δεν έχει νόημα να αναπτύξω εδώ και όχι λόγω κάποιο καπρίτσιου.

 

Στο τηλέφωνο αυτό λοιπόν,λίγο καιρό αργότερα, κι ενώ το είχαν άτομα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού, δέχτηκα τηλεφωνήματα από δημοσιογράφους, ένα δηλαδή από τα πράγματα που ήθελα να αποφύγω όταν δήλωνα πως ήθελα απόρρητο το νούμερό μου. Κι όταν εξοργισμένος τους ρώτησα που βρήκαν το τηλέφωνό μου και με ποιο δικαίωμα με ενοχλούν, απάντησαν πως απλά το βρήκαν στον κατάλογο.

 

Αφού τους ξεφορτώθηκα, μπήκα στη σελίδα του ΟΤΕ με τους ονομαστικούς καταλόγους και πράγματι το τηλέφωνό μου ήταν προσβάσιμο. Επίσης, δοκιμάστικα, πήρα και το 131 και μου το έδωσαν κανονικά, αντί να μου πουν πως είναι μη ανακοινώσιμο. Είμαι σίγουρος πως θα το έβρισκα και στους κλασσικούς γραπτούς τηλεφωνικούς καταλόγους αν είχα κάνει τη σύνδεση πριν τυπωθούν οι κατάλογοι της χρονιάς που μας πέρασε.

 

Καταλαβαίνετε την έκπληξη και την οργή μου, όχι τόσο για τα μηνιαία τέλη για μη ανακοινώσιμο αριθμό, τα οποία πλήρωνα βέβαια χωρίς αντίκρυσμα, αλλά για το γεγονός ότι ζήτησα την εν λόγω υπηρεσία γιατί συνέτρεχε πραγματικά σπουδαίος ηθικός λόγος και ανάγκη. Δεν έχω κάνει ακόμα καμία νομική ή κάποια άλλη κίνηση, αλλά διαβάζοντας έναν σχετικό νόμο, συγκεκριμένα τον 2774/99, συμπεραίνω ότι έχω το δικαίωμα να αξιώσω ελάχιστη αποζημίωση για ηθική βλάβη ύψους 2 εκατομμυρίων.

 

Έχετε κάποια γνώμη επί του θέματος; Εννοώ έχετε ακούσει παρόμοια περίπτωση που να εκδικάστηκε υπέρ του ιδιώτη; Γιατί κακά τα ψέματα, παρ' όλο που πληρώ όλες τις προϋποθέσεις, τουλάχιστον έτσι όπως ερμηνεύω το νόμο, απ' την άλλη μεριά είτε το θέλουμε είτε όχι, είναι ο ΟΤΕ, δηλαδή κράτος. Κι επειδή εδώ είναι Ελλάδα, φοβάμαι πως το αποτέλεσμα Πολίτης - Κράτος είναι πάντα διπλό.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ,

φυσικά και έχεις δικαίωμα να ζητήσεις αποζημίωση . Θα πρέπει όμως να κινηθείς πολύ γρήγορα , γιατί αν καθυστερήσεις , θα θεωρηθεί ότι αποδέχεσαι την κατάσταση που υπάρχει. Άρα, μπορεί μεν να φταίει ο (Π)ΟΤΕ , αλλά άφού το αποδέχεσαι εσύ , μειώνεται πολύ η ευθύνη του . Ψάξε κανέναν δικηγόρο και κοπάνα τους καμιά αγωγή να τρ'εχουν να μην φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

dhmosiografous??

akamatos?

ma kala o Kafetzopoulos eisai ???

to mono pou mporeis na kaneis einai

na to katarghseis kai na valeis allo afou vevaiw8eis oti sthn aithsh to grafei oloka8ara oti 8a einai aporrhto...

epishs an einai ISDN mporeis na tou valeis ena MSN kai na zhthseis na einai ayto aporrhto...

perastika anyway

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον MaTRiX57

afou vevaiw8eis oti sthn aithsh to grafei oloka8ara oti 8a einai aporrhto...

 

To πρόβλημα είναι οτι στο λογαριασμό πληρώνει τα τέλη μη ανακοινώσιμης σύνδεσης (ή οπως αλλιώς τα λενε) και δεν έχει απόρρητο!

 

Για να μην πω οτι αν πεις οτι έχεις ειδικούς λογους κλπ κλπ θα μπορούσες να ζητήσεις χρήματα και για ψυχικη/ηθική βλαβη κλπ κλπ (δεν εχω ιδέα απο νομικά ζητήματα αλλά μια ιδέα πέταξα!) Είναι πολύ σπαστικό να σε παιρνει καθε λίγο τηλ. ο κάθε μ@@@@κας και να σου λέει για πιστωτικές, διακοπές, έρευνες κλπ κλπ

 

Βουρ για τα λεφτα (και για καινούριο νούμερο)!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον MaTRiX57

 

na to katarghseis kai na valeis allo afou vevaiw8eis oti sthn aithsh to grafei oloka8ara oti 8a einai aporrhto...

 

 

Μα ήδη έχω στα χέρια μου την αίτηση της σύνδεσης που έκανα τότε όπου είχα "τσεκάρει" τις επιλογές που αφορούσαν το μη ανακοινώσιμο και το μη καταχωρήσιμο στους καταλόγους. Τι παραπάνω πρέπει να κάνει δηλαδή κάποιος για να βεβαιωθεί ότι θα του το κάνουν απόρρητο; Να πάει με φωτεινή επιγραφή "ΘΕΛΩ ΑΠΟΡΡΗΤΟ" ;

 

Επειδή πάντως είμαι αρκετά ταλαιπωρημένος με δικαστήρια, αλλά κυρίως επειδή πιστεύω πως το μόνο που θα καταφέρω με μια δικαστίκή διαμάχη εναντίον του ΟΤΕ θα είναι να χάσω το χρόνο μου και επιπλέον χρήματα και να κερδίσω και καμμία θέση στις blacklists τους, σκέφτομαι να πάω αύριο στο υποκατάστημα που έκανα τη σύνδεση (Μαρούσι) και να ζητήσω να μου κόψουν τη σύνδεση χωρίς να έχω καμμία επιπλέον οικονομική υποχρέωση απέναντι τους από χρεώσεις του τρέχοντος λογαριασμού.

Επίσης παραθέτω κι εδώ το σχετικό νόμο που πιστεύω ότι εμπίπτει η περίπτωσή μου, αλλά μιλάει και γενικά για τους κανόνες που πρέπει να διέπουν τη διαχείριση των προσωπικών δεδομένων από τους τηλεπικοινωνιακούς φορείς.

 

Και παρεμπιπτόντως φίλε MaTRiX57, όχι δεν είμαι ο Καφετζόπουλος... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να το κυνηγήσεις.

Ισως να είναι λίγο ταλαιπωρία αλλά πρέπει να σταματήσουμε να φοβόμαστε τον κ*λοΟΤΕ. :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Και το συζητάς; Προχώρα το και μη φοβάσαι κανέναν. Σε τι Μπλακλιστ να σε βάλουν μωρε; Μήπως δε θα σου ξαναδώσουν ποτέ τηλέφωνο ή θα σου κάψουν το σπίτι; Επιχειρηση είναι και υπόκειται και αυτή στους νόμους και αν δε τους σέβεται και δεν τους τηρεί πρέπει να τιμωρείται.

Βρες ενα δικηγόρο και προχώρα το αλλά καπως γρήγορα!

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια παρόμοια εμπειρία με τον ΟΤΕ: Ζήτησα να γίνει μη ανακοινώσιμο, και από τον επόμενο λογαριασμό χρεώθηκα (το ποσό ασήμαντο αλλά το γαμώτο είναι) αλλά το τηλέφωνό μου το έβλεπα κανονικά στο site του ΟΤΕ. Επιπλέον σε ένα λογαριασμό με χρέωσαν ταυτόχρονα μη ανακοινώσιμο και ΤΕΛΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ!!!! Εκεί πλέον πήγα και τους ρώτησα τι γίνεται επιτέλους και δικαιολογήθηκαν ότι οι κατάλογοι τυπώνονται σε τακτά διαστήματα και δεν μπορούσα να βγω αμέσως. Τελικά όντως βγήκε αργότερα από το site και βαρέθηκα να το κυνηγήσω άλλο (το ξέρω κακώς αλλά λείπω συνεχώς εξωτερικό και δεν είχα ελπίδα...) .
KCB
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα σήμερα στο ΙΝ.ΚΑ. e-mail και ευελπιστώ σε μία σύντομη απάντηση από μέρους τους. Και μιας και προτείνατε το ΙΝ.ΚΑ. μερικοί, ποιες είναι ακριβώς οι ενέργεις που κάνει και μέχρι ποιου βαθμού συνεισφέρει;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα πριν το ΙΝ.ΚΑ. να πάρεις ένα τηλέφωνο στο 131 και να ζητήσεις κάποιον υπεύθυνο, ή και στο 134 και να πεις τί συμβαίνει. Είμαι σίγουρος πως θα σε εξυπηρετήσουν. Λάθη γίνονται.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Symos

 

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα πριν το ΙΝ.ΚΑ. να πάρεις ένα τηλέφωνο στο 131 και να ζητήσεις κάποιον υπεύθυνο, ή και στο 134 και να πεις τί συμβαίνει. Είμαι σίγουρος πως θα σε εξυπηρετήσουν. Λάθη γίνονται.

 

 

Μα τι εξυπηρέτηση να μου προσφέρουν κατόπιν εορτής; Το πρόβλημα μου δεν είναι ότι πλήρωνα 2 ευρώ το μήνα χωρίς λόγο, αλλά ότι πλέον το τηλέφωνό μου το έχουν, παρά τη θέληση μου, άτομα τα οποία δεν ήθελα να το έχουν, πως ήδη έχω δεχτεί ενοχλήσεις που ήθελα να έχω αποφύγει και σε τελική ανάλυση, σε καμία περίπτωση η υπηρεσία δε λειτούργησε για το σκοπό που την "ενεργοποίησα".

Συμφωνώ μαζί σου πως λάθη γίνονται, αλλά μερικά είναι αδικαιολόγητα και ασυγχώρητα και πρέπει να πληρώνονται. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο..; :whistle:

 

Τα τέλη Μη Ανακοινώσιμης Σύνδεσης του ΟΤΕ, δεν καταργήθηκαν μετά την εφαρμογή των κανονισμών της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων από τον ΟΤΕ;

 

Μιλάω για τα 600δρχ. το δίμηνο που χρεώναν αν θυμάστε.

 

Δηλαδή μπορείς να ζήτησεις το νούμερό σου να μην καταχωρηθεί στους

Καταλόγους (τυπωμένους, 131, internet, cdrom, κτλ) ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ.

 

Το λέω αυτό, γιατί ο αδερφός μου στο σταθερό του είχε Μη Ανακοινώσιμη σύνδεση πάντα, και από το 2001 αν δεν κάνω λάθος έγινε δωρεάν. :!:

 

Μπορεί κάποιος που το ξέρει σίγουρα να το αναφέρει για να δούμε τι γίενται;

:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάλι έγινε το αντίθετο! Ζήτησα απλά απόκρυψη στη γραμμή μου, κι εκείνοι όχι μόνο έβαλαν απόκρυψη αλλά εδώ και 2 χρόνια δεν έχουν βάλει το τηλέφωνο σε κατάλογο (ούτε στο internet)

http://users.chan.sch.gr/aikoukou/emoticons/nut.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eNeRGy

 

allakse onoma taftotitas!... xoris na enimeroseis kanena... kai kane nea sindesi...

ego afto ekana :p

 

 

Ti ενοείς? :blink: :o Εξήγησε το Plz.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

toso eykolo einai na allakseis onoma?

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Oracle

 

Το λέω αυτό, γιατί ο αδερφός μου στο σταθερό του είχε Μη Ανακοινώσιμη σύνδεση πάντα, και από το 2001 αν δεν κάνω λάθος έγινε δωρεάν. :!:

 

 

Μάλλον κάποιο λάθος πρέπει να κάνεις, γιατί όχι μόνο δεν έχει καταργηθεί αλλά έχει προσαυξηθεί από τις 600 δραχμές που λες στα 3,52 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) ανά δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Η αναλυτικη κατασταση κλησεων εχεει γινει χωρις χρεωση απο τις 31 Μαρτιου 2003 και οχι η ΜΗ καταγραφη στον καταλογο.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον maxitis

 

gine kufontinas,alakse spiti ,xora,ipiro.

mono tote tha bris tin igia su.

Mpaxalo su leo ola.

 

 

Ευχαριστώ, ειλικρινά δεν θα ήξερα τι να κάνω χωρίς τις χρήσιμες συμβουλές σου...

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύουνε 20 μέρες κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση από το ΙΝ.ΚΑ... Όλοι γραμμένοι μας έχουνε γαμώ την αγανάχτηση...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akamatos

 

Κοντεύουνε 20 μέρες κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση από το ΙΝ.ΚΑ... Όλοι γραμμένοι μας έχουνε γαμώ την αγανάχτηση...

 

 

tha sou elega kalitera na miliseis tilefonika, oi perisoteres upiresies to mail to exoune apla gia na lene oti einai sigxrones alla den to xrisimopoioune, pantos nomizw oti tha eprepe na kaneis mia katagkelia kai stin EETT parallila me ton INKA kai se teliki duo miriakia den einai asxima idika otan exeis tin eukaria na xwtheis kai ston OTE

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akamatos

 

Κοντεύουνε 20 μέρες κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση από το ΙΝ.ΚΑ... Όλοι γραμμένοι μας έχουνε γαμώ την αγανάχτηση...

 

Tελικά τι έκανες?

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...