Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Sony Ericsson MW-600 Bluetooth Stereo Headphones

Αυτά είχα και ήταν εξαιρετικά. Και σε ταξίδια με πλοίο έπιαναν ότι σταθμό από νησί μπορούσαν.

 

 

Αυτά είχες,αλλά παλιά...Αν τα έβρισκα θα τα έπαιρνα με τη μία,αλλά δεν υπάρχει τίποτα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πρέπει να βγάλουν οι Κινέζοι ακουστικά Bluetooth tws με ενσωματωμένο ραδιόφωνο στο κουτί φόρτισης..
Link to comment
Share on other sites

Τα fm πνέουν τα λοίσθια, σε μερικά χρόνια θα υπάρχουν μόνο κάτι γραφικοί που θα ακούν άλλους γραφικούς που θα εκπέμπουν ακόμα στα fm εκπομπές της συμφοράς. Δυστοπικό αλλά βέβαιο.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το παρακάτω αριστερό ακουστικό. Αν σε κάποιον συμφορουμίτη μπορεί να φανεί χρήσιμο ευχαρίστως να του το δώσω. Φαντάζομαι από μόνο του δεν μπορεί να είναι λειτουργικό να το δώσω σε κανένα παιδί...7368f98a56212e5bc42229d2ec54cd9b.jpg9b9fdb5406685d1b24555e41c78a8032.jpg

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απότι ξέρω το δεξί είναι το κυρίως.

Κάποιος σε παλαιότερο post, είχε γράψει πως ειχε χάσει ένα από τα δύο (δεν θυμάμαι)

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το παρακάτω αριστερό ακουστικό. Αν σε κάποιον συμφορουμίτη μπορεί να φανεί χρήσιμο ευχαρίστως να του το δώσω. Φαντάζομαι από μόνο του δεν μπορεί να είναι λειτουργικό να το δώσω σε κανένα παιδί...7368f98a56212e5bc42229d2ec54cd9b.jpg9b9fdb5406685d1b24555e41c78a8032.jpg

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Αν είναι διαθέσιμο το θέλω σε παρακαλώ..

 

Είμαι Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μονό ακουστικό προτείνετε για αποκλειστική χρήση κλήσεων με δυνατό ήχο ?

Δουλεύω όλη μέρα σε αυτοκίνητο πωλητής και το φοράω συνέχεια. Το θέμα είναι πως έχω δοκιμάσει αρκετά (Xiaomi, Blitzwoolf Plantronics M70) και όλα έχουν χαμηλή ένταση σε εξωτερικούς χώρους.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΘΡΥΛΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Μιας που έτυχε να με ρωτήσει φίλος σε pm για το πως θα ακούει μουσική και θα μιλάει μέσα απ το κράνος.

Δυστυχώς ότι και τεχνάσματα να κάνεις με ακουστικά δε κάνει κάποιος σωστή δουλειά, η καλύτερη λύση για εμένα είναι συσκευές ενδοεπικοινωνιας και κερδίζεις τα πάντα, απο ράδιο, ομιλία, μουσική, οπως και κουβεντα με φίλους σε ταξίδια.

 

Συσκευές υπάρχουν και καλές και φθηνές.

 

Πέρα των πολύ γνωστών συσκευών αξίας 200+ ευρω υπάρχει το BT-S3 αξίας 35 ευρώ που στη κυριολεξία τα σπάει, αυτή τη στιγμή υπάρχει στο ali ζευγάρι με 70 ευρώ και το χεις στα χέρια σου σε 4 μέρες με DHL και χωρίς τελωνείο μιας που έρχεται απο Ισπανία.

 

Αρκετά εύχρηστο και με όλα τα καλούδια και με τη πολυτέλεια να συνδεθεί με κάποιο GPS.

Και φυσικά η έκδοση που δίνω στο παρακάτω link είναι type c και δε χρειάζεται να κουβαλάς 10 καλώδια...

€ 35,01 45%OFF | 2020 Version BT-S3 Intercomunicador Moto motocicleta motorcycle intercom IPX7 FM 1000M motorcycle intercom bluetooth

https://a.aliexpress.com/_d6NT9re

 

extra link με λιγότερα έξοδα αποστολής.

 

€ 33,73 32%OFF | 1PC Bluetooth Helmet Intercom BT-S3 IPX7 Waterproof BT 3.0 with FM ! BT-S3 1000m Headset Motorcycle bluetooth helmet Intercom

https://a.aliexpress.com/_dTRQ3mG

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πηρα τα edifier tws200 και δεν μπορω να συνδέσω και τα 2 ταυτόχρονα. Το βαζω στο pairing mode και μου συνδέει μονο το 1!. Λεει στις οδηγίες οτι με 2πλο κλικ στο κουμπί της θήκης συνδέει και τα 2, αλλα δεν το κανει. Καποιος φιλος που τα εχει μήπως μπορει να βοηθήσει?. Ευχαριστώ.
Rabbit
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, πηρα τα edifier tws200 και δεν μπορω να συνδέσω και τα 2 ταυτόχρονα. Το βαζω στο pairing mode και μου συνδέει μονο το 1!. Λεει στις οδηγίες οτι με 2πλο κλικ στο κουμπί της θήκης συνδέει και τα 2, αλλα δεν το κανει. Καποιος φιλος που τα εχει μήπως μπορει να βοηθήσει?. Ευχαριστώ.
Συνδέεις μόνο το ένα με το τηλέφωνο και αυτά συνδέονται αυτόματα σε στέρεο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις μόνο το ένα με το τηλέφωνο και αυτά συνδέονται αυτόματα σε στέρεο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Rabbit
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά. Έχω αλλάξει μέσα σε 3 χρόνια 4 ακουστικά Plantronics m165. Πάνω από 10 μήνες σε μου έχει κρατήσει κανένα. Κι επειδή δεν θα πάρω και 5ο τί θα προτείνατε σε αυτή την κατηγορία τιμής η λίγο παραπάνω σε μόνο ακουστικό, καθώς έχω διαβάσει ότι ακουστικά τύπου galaxy buds δεν κάνουν για κλήσεις, αλλά μόνο για μουσική.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Σκέφτομαι να δώσω τα freebuds 3 και τα tronsmart onyx ace.

Θέλω να δω τα oneplus buds.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για κάποιο από τα δύο ας μου στείλει π.μ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιμετωπίζω εντελώς ξαφνικά ένα πρόβλημα με τα tronsmart onyx ace. Εκεί που όλα ήταν μια χαρά ξαφνικά δεν με ακούν οι συνομιλητές μου. Εγώ τους ακούω άριστα. Αναρωτιέμαι μήπως έκανα καμία βλακεια και μείωσα κάποια στάθμη θορύβου καταλαθος αλλά δεν ξέρω που να κοιτάξω... Κάτι για το μικρόφωνο λογικα. Έχει τύχει σε κανέναν; έχει κάποιος ιδέα τι να κάνω;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολιζομαι προς Hans free από αυτά που έχουν ακουστικό με καλώδιο το οποιο μαζεύει όταν δεν χρησιμοποιείται.

Εχετα να προτείνετε κάποιο?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα, είχα υποσχεθεί σε ένα φίλο ότι αν τα δώσω θα τα πάρει εκείνος και έτσι έγινε.

Παρέλαβα Anker Liberty Air 2 λοιπόν και για αρχή δηλώνω εντυπωσιασμένος.

Ο ήχος του σε ακρόαση μουσικής είναι καλύτερος κατά πολύ από τα airpods, έχει πολύ πολύ περισσότερο μπάσο και νομίζω ακούγεται πιο γεμάτος.

Σίγουρα επηρεάζει το γεγονός ότι κουμπώνει στο αυτί και απομονώνεσαι τελείως από τους εξωτερικούς θορύβους.

Έχει πάρα πολύ ωραίο app, με το οποίο μπορείς να κάνεις firmware update, έκαναν με το που τα άνοιξα και πολλές επιλογές equalizer.

Επίσης μπορείς να ρυθμίσεις τι θα κάνει το κάθε ακουστικό με διπλό ταπ και με παρατεταμένο πάτημα (vol+ vol - βοηθος - next previous track)

Η μουσική σταματάει μόλις βγάλεις το ακουστικό από το αυτί σου αυτόματα, αλλά δεν ξαναρχίζει μόλις το ξαναβάλεις.

Κουμπώνει στα αυτιά μου, καλύτερα από οτιδήποτε έχω δοκιμάσει (ήταν το μεγαλύτερο άγχος. για τη χρήση που κάνω).

Η μπαταρία τους φαίνεται απίστευτη συγκριτικά με τα airpods,αλλά γι'αυτό θα σας ενημερώσω με βεβαιότητα σε μερικές μέρες.

Χτες άκουσα 2 ώρες μουσική, σήμερα 6-7 κλήσεις και είναι στο 60% χωρίς να μπουν στη βάση.

Πολύ θετικό το ότι έχουν on off το καθένα ξεχωριστά και δουλεύουν αυτόνομα.

Κάτι πάρα πολύ ενδιαφέρον και βολικό συγκριτικά με τα aipods είναι ότι αν τα έχεις στη βάση τους και χτυπήσει το τηλέφωνο , με το που ανοίξεις τη βάση συνδέονται και απαντάνε αυτόματα χωρίς double tap. Επίσης δεν χάνεις κανένα πάτημα ποτέ, όταν θες να απαντήσεις,να χαμηλώσεις κλπ, με airpods δεν έπιανε πάντα.

Όσον αφορά τις κλήσεις, οι 6-7 που έκανα σήμερα με ακούνε άψογα πραγματικά, αλλά είμαι σε γραφείο και δεν έχω δοκιμάσει σε ανοιχτό - θορυβώδη χώρο.

Τέλος φορτίζουν με type c καλώδιο ή wireless.

 

Αγόρασα και εγώ τα Liberty Air 2 και έχω μερικές απορίες.

Μπορείς να φορτίσεις τη θήκη χωρίς να έχεις τα ακουστικά μέσα?

Αν βάζω τα ακουστικά στη θήκη και η θήκη είναι φορτισμένη, τότε τα ακουστικά φορτίζουν και αυτά αυτόματα? Παίζει ρόλο αν το καπάκι είναι ανοιχτό/κλειστό?

Όταν είστε στο σπίτι, που προτιμάτε να αφήνετε τα ακουστικά? Στη θήκη τους ανοιχτά? Ή χύμα πάνω στο γραφείο? Λογικά χύμα. Αλλά πως τα κλείνουμε μεμονωμένα εκτός θήκης? Δοκίμασα με 8s πάτημα αλλά δεν.

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ τα Liberty Air 2 και έχω μερικές απορίες.

Μπορείς να φορτίσεις τη θήκη χωρίς να έχεις τα ακουστικά μέσα?

Αν βάζω τα ακουστικά στη θήκη και η θήκη είναι φορτισμένη, τότε τα ακουστικά φορτίζουν και αυτά αυτόματα? Παίζει ρόλο αν το καπάκι είναι ανοιχτό/κλειστό?

Όταν είστε στο σπίτι, που προτιμάτε να αφήνετε τα ακουστικά? Στη θήκη τους ανοιχτά? Ή χύμα πάνω στο γραφείο? Λογικά χύμα. Αλλά πως τα κλείνουμε μεμονωμένα εκτός θήκης? Δοκίμασα με 8s πάτημα αλλά δεν.

 

Δεν έχω δοκιμάσει σκέτη τη θήκη αλλά υποθέτω φορτίζει κανονικά και μόλις βάλεις τα ακουστικά μέσα φορτίζουν και αυτά.

(Αυτό με το καπάκι δεν το ξέρω).

 

Προσωπικά συνήθως τα έχω εκτός θήκης.

Ανοίγουν και κλείνουν με παρατεταμένο πάτημα, ξαναδοκιμασε ενώ τα έχεις στο αυτί σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει σκέτη τη θήκη αλλά υποθέτω φορτίζει κανονικά και μόλις βάλεις τα ακουστικά μέσα φορτίζουν και αυτά.

(Αυτό με το καπάκι δεν το ξέρω).

 

Προσωπικά συνήθως τα έχω εκτός θήκης.

Ανοίγουν και κλείνουν με παρατεταμένο πάτημα, ξαναδοκιμασε ενώ τα έχεις στο αυτί σου.

 

Παίζει ρόλο τι έχεις δηλώσει να κάνει το 2" hold στον controller του app? Γιατί αν είναι συνδεδεμένα στο κινητό, τότε το παρατατεμένο πάτημα μου ενεργοποιεί το voice assistant (το default setting) μετά από 2" και ακόμα και αν συνεχίσω το πάτημα δε κλείνει.

 

Επίσης, γνωρίζουμε αν έχει power save mode? Αν δλδ δεν παίζουν μουσική ή είναι σε κλήση, μπαίνουν σε εξοικονόμηση ενέργειας? Το άσπρο ledάκι μου αναβοσβήνει μόνιμα όταν είναι συνδεδεμένα (έτσι φαντάζομαι πρέπει να είναι).

Εσένα @Da_rudakos πόσες μέρες σου κρατάνε μπαταρία χωρίς να τα βάλεις θήκη?

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν τα έχω αφήσει έξω δεύτερη ημέρα.Το βράδυ τα βάζω στη θήκη πάντα.

Δοκιμασε να βγάλεις τον βοηθό στο παρατεταμένο πάτημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκίμασα αλλά δεν παίζει.

 

Επίσης, δεν παίζει το Auto-Pause όταν βγάλω το ένα ακουστικό από το αυτί. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα το εξής:

https://community.soundcore.com/t/auto-pause-problems-liberty-air-2-soundcore-app/666251/41

 

Από κάποιο σημείο και μετά, ανανέωσαν το hardware και απ' ότι λένε υπάρχουν δύο εκδόσεις! Και σαν hardware αλλά και σαν firmware. Εγώ προφανώς έχω την τελευταία.

 

Όταν τα άνοιξα, θυμάμαι στο app είχε το toggle για το Auto-Pause. Δε πρόσεξα τι firmware φορούσε. Του έκανα firmware update και πλέον δεν υπάρχει το toggle. Εμένα είναι με firmware 10.11 και το soundcore app v2.1.3

Στο link που παρέθεσα λένε μερικοί ότι μπορούσες να ζητήσεις από Soundcore να τα ανταλλάξεις με την προηγούμενη έκδοση, αλλά δε ξέρω αν αυτό ισχύει ακόμα.

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

[Anker Soundcore Liberty Air 2] Προς επιβεβαίωση (από αυτά που διάβασα αλλά και τι μου είπαν από το support):

Υπάρχουν 2 εκδόσεις του ίδιου μοντέλου. Στο πρώτο launch (τα περισσότερα reviews σε αυτό αναφέρονται) τα ακουστικά είχαν ένα proximity sensor ώστε όταν το έβγαζες από το αυτί, να έκανε auto-pause. Επίσης, μπορούσες να τα κάνεις manual turn-off με 8" hold (απ' ότι είδα σε manual). Το firmware της πρώτης έκδοσης είναι αυτή τη στιγμή σε εκδόσεις 4.xx (4.29 νομίζω η τελευταία που κάποιος λέει ότι πρόσθεσαν το single tap που δεν υπήρχε αλλά μειώθηκε η μπαταρία).

Η νέα έκδοση των ακουστικών (firmware 10.11) (αυτή που εγώ αγόρασα και πιθανόν πλέον όλα τα stock να έχουν μόνο αυτή), δεν έχει proximity sensor (ψιλο-minor θέμα γιατί μπορείς με κάποιο control, π.χ. double-tap, να σετάρεις το pause όταν πας να το βγάλεις από το αυτί, άρα μια κίνηση παραπάνω). Επίσης δεν έχει manual turn-off. Η εξοικονόμηση μπαταρίας (από reviews είχα την εντύπωση ότι μπαίνει σε εξοικονόμηση όταν είναι συνδεδεμένα αλλά δεν παίζουν μουσική/κλήση) λειτουργεί ως εξής στη νέα έκδοση: Όταν είναι συνδεδεμένα στο κινητό, είναι πάντα ενεργά άσχετα από το αν παίζουν μουσική ή όχι (μου το επιβεβαίωσαν και από το support). Όταν όμως δεν είναι συνδεδεμένα, τότε είναι σε pair mode για 1-2 λεπτά και μετά (αφού δε συνδεθούν κάπου) μπαίνουν σε εξοικονόμηση. Και τα ενεργοποιείς με 2" hold (προφανώς μιλάω για όταν είναι εκτός θήκης, γιατί αν το βάλεις θήκη και ανοιγοκλείσεις το καπάκι, θα ανοιγοκλείσουν). Δε ξέρω πόσο διαφορά στη μπαταρία θα έκανε η εξοικονόμηση σε περίπτωση "αδρανής" σύνδεσης.

Εγώ προς το παρόν τα έχω αρκετές μέρες συνδεδεμένα στο κινητό αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ, άρα δεν έχει χρειαστεί να τα βάλω θήκη για (επανα)φόρτιση.

 

Περίεργη επιλογή πάντως να αλλάξουν hardware specs στο ίδιο μοντέλο και προφανώς το έχουν περάσει αβαβά. Απλά αυτή η κατάσταση (ακόμα και τα manual είναι παλιά) μπερδεύει κόσμο.

 

Πάντως από ήχο είναι καλά. Σχεδιαστικά επίσης. Κλήσεις δεν μου έχουν κάνει κάποιο παράπονο αλλά έχω κάνει ελάχιστες (εντός σπιτιού). Σε κλήση έχει τύχει να ακούσω μερικά "τσικ", σα σπασίματα στον ήχο αλλά αστραπιαία. Δε ξέρω αν απλά έτυχε. Θα δείξει και σε άλλες κλήσεις.

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...