Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

και το 500 και το 165 αν θυμάμαι καλά το τελευταίο... έχουν άριστο wind cancellation.

 

Στο θέμα του noise cancellation απλά τα ξεχνάς.

 

Ειναι Άχρηστα σε αυτό που ζητάς, τα έχω.

 

Σαν να μην υπάρχει καθόλου.

 

Στα ρημάδια όχι απλά δεν δουλεύει το noise cancellation αλλά είναι οτι χειρότερο μπορείς να αγοράσεις για αυτή την δουλειά.

 

Κάνουν ακριβώς το αντίθετο, μπορεί να ψιθυρίζει κάποιος 10 τετράγωνα παρακάτω και να ακούγετε σαν να είναι δίπλα.

 

Το ίδιο και για όλους τους περιφερειακούς θορύβους.

 

ίσως να υπάρχει κάποιο cancellation σε ήχους που και να υπάρχουν σπάνια θα ενοχλήσουν γιατι στην ουσία δεν θα μπορεί να αποδοθεί από τα ακουστικό του άλλου.

 

Το τελευταίο είναι μια σκέψη δικιά μου αλλά για το cancellation δεν υπάρχει το ξεχνάς σε αυτα που σου είπα.

 

Το αντίθετο ναι.

 

Αν υπάρχει κάτι που όντως θα βρεθείς σε χώρο με κάθε είδους φασαρία (όχι μονο μπάσο ήχο) και θα τον φιλτράρει έστω 60% θα ήθελα και εγω να το ξέρω.

 

 

 

Όπως έγραψα και πριν, δεν το πίστευα ότι με το 500αρι ενώ βρισκόμουν κοντά σε μηχάνημα και μιλούσα στη σύζυγο, με άκουγε παρά πολύ καλά ενώ εγώ άκουγα με το ζόρι τον εαυτό μου!

 

Και όντως είχε συμβεί και το αντίθετο με χαζοψιθυρους κοντά μου, που ακούγονταν στον συνομιλητή ενοχλητικά.

 

Κάτι πρέπει να συμβαίνει με το λογισμικό τους και την ακύρωση θορύβων. Γιατί έχει διπλό μικρόφωνο.

 

Από την άλλη πλευρά έχω διαβάσει σε ορισμένες περιπτώσεις ότι είναι ζήτημα και συνεργασίας ακουστικού-κινητού. Δηλ άτομα με το ίδιο ακουστικό και διαφορετικό κινητό, ο ένας να το εκθειάζει και ο άλλος να το κράζει.

 

Σίγουρα τα πιο ακριβά της σειράς voyager είναι ανώτερα, αλλά και πάλι (κατά τη γνώμη μου πάντα) δεν είναι εύκολο να κυκλοφορείς στο δρόμο με τέτοιο ακουστικό. Για γραφείο είναι τέλειο πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τα νύχια σου να κόβεις σε ήσυχο δωμάτιο θα είναι σαν να τα κόβεις στην άλλη πλευρά του τηλεφωνήματος με το δάχτυλο μεσα στο αυτί του άλλου.

Τα εξηγώ ετσι για να καταλάβει ο ενδιαφερόμενος τι θα αγοράσει.

 

Συγκεκριμένα το δίνω σαν οδηγία σε φίλους που ενδιαφέρονται ότι ΠΡΟΣΈΞΤΕ γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα αν ενω μιλάτε σας πει κάτι χαμηλόφωνα ο διπλανός σας που δεν θέλετε να ακουστεί στον συνομιλητή.

 

Εγω απο εδω και πέρα μόνο m70 μιας και το noise cancellation απλά δεν υπαρχει.

Και εγώ στην αρχή ειχα ψαρωσει... έλεγα 2 μικρόφωνα κλπ....

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Τα νύχια σου να κόβεις σε ήσυχο δωμάτιο θα είναι σαν να τα κόβεις στην άλλη πλευρά του τηλεφωνήματος με το δάχτυλο μεσα στο αυτί του άλλου.

Τα εξηγώ ετσι για να καταλάβει ο ενδιαφερόμενος τι θα αγοράσει.

 

Συγκεκριμένα το δίνω σαν οδηγία σε φίλους που ενδιαφέρονται ότι ΠΡΟΣΈΞΤΕ γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα αν ενω μιλάτε σας πει κάτι χαμηλόφωνα ο διπλανός σας που δεν θέλετε να ακουστεί στον συνομιλητή.

 

Εγω απο εδω και πέρα μόνο m70 μιας και το noise cancellation απλά δεν υπαρχει.

Και εγώ στην αρχή ειχα ψαρωσει... έλεγα 2 μικρόφωνα κλπ....

 

Πάντως, το Μ70, το πήρα για τη σύζυγο και είναι απαράδεκτο. Εντάξει, 16 ευρώ κοστίζει, αλλά πραγματικά, δεν αξίζει ούτε τόσα.

Μετά, της πήρα το Μ110 που είναι σαφώς καλύτερο, αλλά τελικά κατέληξα ότι αν δεν σκάσεις την 100στάρα, δεν κάνεις δουλεία.... οπότε 3200 και πάλι 3200...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει υπάρχει κάτι από Plantronics αξιοπρεπές σε αποθορυβοποίηση εκτός από Edge/3200; Σε Jabra υπάρχει κάτι αξιόπιστο;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει υπάρχει κάτι από Plantronics αξιοπρεπές σε αποθορυβοποίηση εκτός από Edge/3200; Σε Jabra υπάρχει κάτι αξιόπιστο;

 

Για το stealth ξέρεις ότι είναι καλό σε αυτόν τον τομέα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για το stealth ξέρεις ότι είναι καλό σε αυτόν τον τομέα.

 

Ναι ξέρω, αλλά είναι ακατάλληλο στην εφαρμογή στο αυτί. Το έχω το Stealth, το έχω δώσει στο άτομο για το οποίο ψάχνω ακουστικό να το δοκιμάσει, και δεν του εφαρμόζει καλά. Κρίμα γιατί όντως είναι πολύ καλό σαν επιλογή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω, αλλά είναι ακατάλληλο στην εφαρμογή στο αυτί. Το έχω το Stealth, το έχω δώσει στο άτομο για το οποίο ψάχνω ακουστικό να το δοκιμάσει, και δεν του εφαρμόζει καλά. Κρίμα γιατί όντως είναι πολύ καλό σαν επιλογή.

 

Αλήθεια? εγώ πάλι θα έλεγα ότι επειδή είναι άνετο στο αυτί και σχεδόν δεν το νιώθεις, μπορεί να νομίζεις ότι θα φύγει, αλλά δεν φεύγει. Εμένα τουλάχιστον δεν μου έφυγε ποτέ. Βέβαια, δεν έχουμε όλοι και τα ίδια αυτιά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πραγματικά τα έχω όλα μα όλα λόγω μουρλας, δουλειά για noise cancelation κάνουν μόνο τα Plantronics edge η 3200 η τα 6200 που είναι neck band. Όλα τα άλλα άστα. Εχω το 500 και το 110.ιδρωνει το αυτί μου να ακούσω τι λέει ο άλλος. Πολύ χαμηλό ακουστικό. Xiaomi για πέταμα όλα σε θέμα ακουστικής.. Jabra τώρα. Έχω τα stealth τα οποία σε Noise canceling είναι υποδεέστερα από τα καλά plantronics. Αλλά σε θέμα ακουστικού (το πως ακούς) είναι κορυφή. Τα jabra talk 55 μια από τα ίδια με το stealth με χαμηλότερο ακουστικό και χειρότερη μπαταρία. Τα jabra elite 65t φοβερά σε μουσική αλλά Noise cancelation στην ομιλία άστο καλύτερα. Αυτά. Οπότε για εμένα εάν έπρεπε να έχω ένα θα ήταν το 3200 μάλλον.

 

Στάλθηκε από το CMR-AL09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε χρήματα δηλαδή πόσα πρέπει να δώσουμε για αξιοπρεπές noise cancellation σε όλο το φάσμα του ήχου και όχι μόνο σε "μπάσα"?

απο τι ποσό ξεκινάμε που φτάνουμε και τι να πάρουμε τελικά?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το stealth για 2 χρόνια ήταν καλό άλλα τα έπαιξε ξαφνικά η μπαταρία

Τώρα έχω το 3200 πολύ πιο καλό από το καλό stealth που ήταν πιο ξεκούραστο στο αυτί νόμιζες ότι δεν υπάρχει και δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυτούς που συνομιλούσα οπως και με το 3200

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρε παιδιά ψάχνω ανταλλακτικά ακουστικά για το sbh54 ξέρετε πως να τα ψάξω; Η κοντά ακουστικά να μου πείτε. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρε παιδιά ψάχνω ανταλλακτικά ακουστικά για το sbh54 ξέρετε πως να τα ψάξω; Η κοντά ακουστικά να μου πείτε. Ευχαριστώ.

 

Γεια χαρά. Είναι τα ίδια ακουστικά που έχουν και τα παλιότερα μοντέλα της Sony (SBH50/52). Ο κωδικός του μοντέλου είναι ΜΗ755. Δες μια πρόχειρη αναζήτηση:

https://www.google.com/search?hl=el-GR&ie=UTF-8&source=android-browser&q=Sony+mh755

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πότε και αν θα κυκλοφορήσει ενα σοβαρό και αξιόπιστο ακουστικό με οθόνη και αναγνώριση κλήσης, όπως το θρυλικό Mw 600...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλος!!!

Γεια χαρά. Είναι τα ίδια ακουστικά που έχουν και τα παλιότερα μοντέλα της Sony (SBH50/52). Ο κωδικός του μοντέλου είναι ΜΗ755. Δες μια πρόχειρη αναζήτηση:

https://www.google.com/search?hl=el-GR&ie=UTF-8&source=android-browser&q=Sony+mh755

Edited by HypnZ
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Είναι τα ίδια ακουστικά που έχουν και τα παλιότερα μοντέλα της Sony (SBH50/52). Ο κωδικός του μοντέλου είναι ΜΗ755. Δες μια πρόχειρη αναζήτηση:

https://www.google.com/search?hl=el-GR&ie=UTF-8&source=android-browser&q=Sony+mh755

 

Ήθελα να ρωτήσω και εγώ και βρήκα την απάντηση κατ'ευθείαν.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

@skoj

αν δηλαδή θέλουμε μεγαλύτερη αυτονομία 11 ώρες και πάνω δεν θα βρούμε κάτι σε συνδυασμό με noise cancellation που δουλεύει.. ?

Link to comment
Share on other sites

@skoj

 

αν δηλαδή θέλουμε μεγαλύτερη αυτονομία 11 ώρες και πάνω δεν θα βρούμε κάτι σε συνδυασμό με noise cancellation που δουλεύει.. ?

 

 

 

Μόνο τα Plantronics 6200. Αλλά είναι neckband. Και αυτά όχι 11 ώρες. Περίπου 7 με 8..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

@skoj

αν δηλαδή θέλουμε μεγαλύτερη αυτονομία 11 ώρες και πάνω δεν θα βρούμε κάτι σε συνδυασμό με noise cancellation που δουλεύει.. ?

 

Μόνο τα Plantronics 6200. Αλλά είναι neckband. Και αυτά όχι 11 ώρες. Περίπου 7 με 8..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Και το 5200 φυσικά, αλλά εμένα προσωπικά δε θα με βόλευε καθόλου ο τρόπος εφαρμογής πίσω απ' το αυτί. Πάντως με τα Edge/3200, έχοντας τη θήκη φόρτισης μαζί, αυτό το νούμερο ωρών αυτονομίας πιάνεται για πλάκα, και η φόρτιση δεν είναι θέμα. Φορτίζουν πολύ γρήγορα, γιατί πρακτικά μπορείς κάθε φορά, μετά την κλήση να το βάζεις πάνω στη θήκη και να αναπληρώνει πόσο φορτίο έχασε. Μέχρι 16 ώρες φτάνεις μαζί με τη θήκη. 4,5 χρόνια με το Edge δεν έμεινα ούτε μια στιγμή από μπαταρία. Είναι σαν να κουβαλάς μαζί σου power bank, μόνο που είναι ειδικά φτιαγμένο για το ακουστικό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πάρει από Ελλάδα για τρέξιμο τα JBL Endurance sprint... Αδιάβροχα και δεν φεύγουν με τίποτα απ το αυτί, ιδανικά για οποιαδήποτε άσκηση, και με ελέγχους αφής... Πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα και απ τη διάρκεια μπαταρίας...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η ποιοτητα ηχου πως ειναι? Και επισης ποσο χρειαζονται για να φορτισουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Διαβαζω στα σχολια πως προτεινετε το plantronics 3200. Το συγκεκριμενο δεν το βρισκω σε μεγαλες αλυσιδες, υπαρχει λογος?

 

Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο με καλο noise cancellation και ηχου ομιλιας -να με ακουνε πολυ καλα και αντιστροφα-.

 

Εχω παρει διαφορα με κατω των 30ευρω και δεν ειμαι ικανοποιημενος. Τελευταιο το M70 ομως οι συνομιλητες μου παραπονιουνται για την ποιοτητα ηχου ακομα και σε ησυχο περιβαλλον.

 

Να σημειωσω πως το χρειαζομαι για συνδεση σε κινητο και ομιλια επαγγελματικης χρησης. Μουσικη δεν μ ενδιαφερει, ενω οσο μικροτερο τοσο καλυτερο. πχ το 5200 δεν μου κανει λογω μεγεθους.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cv19985
Link to comment
Share on other sites

To Honor FlyPods AM-H1C που παίζουν απ' έξω στα ~70, αξίζετε πιστεύουν;

Φαίνονται πανομοιότυπα με τα Huawei FreeBuds... Τι διαφορά υπάρχει, ξέρει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πουλάω τα EOZ AIR (all black color) στα 85 ευρώ ( https://eozaudio.com/products/eoz-air ) αγορασμένα από καμπανια του indiegogο. Ειναι truly wireless ακουστικά, με σύνδεση bluetooth 5.0 και είναι σχεδόν αχρησιμοποίητα (τα έχω χρησιμοποιήσει 3 φορές από τον Οκτώβριο που τα έχω). Είναι στο κουτί τους με την εγγύηση τους, όλα τα αξεσουάρ (με διπλη σειρά eartips - silicon & foam) + vegan leash. Κάθονται πολύ καλά στα αυτιά, χωρίς να κουράζουν και έχουν πολύ καλό ήχο και πλούσια μπάσα, αποτέλεσμα των μεγάλων drivers που έχουν (8 mm graphen-coated drivers). Επίσης έχουν διπλά beamforming μικρόφωνα και στη συνομιλία είναι πολύ καλά. Επιπλέον στην αυτονομία και στην σύνδεση-εμβέλεια είναι τα καλύτερα που υπάρχουν. Ο λόγος που τα πουλάω είναι ότι όταν τα παρήγγειλα από την καμπανια, διαφήμιζαν ότι θα υποστηρίζουν aptx hd codecs και τελικά έκαναν αναβάθμιση στο στάδιο της παραγωγής με καλύτερο chip (για να έχουν καλύτερη αυτονομία και σύνδεση-εμβέλεια), το οποίο όμως υποστηρίζει μόνο aac codecs και φυσικά sbc. Επειδή είμαι audiophile και χρησιμοποιώ flac αρχεία ψιλοξενέρωσα και πήρα τα sony που τουλάχιστον υποστηρίζουν L-dac codecs (τελικά ΔΕΝ υπάρχουν ακόμα οι aptx-hd codecs σε σε truly wireless ακουστικά). Τα είχα αγοράσει στα 100 δολλάρια + 35 ευρώ τελωνείο. Όποιος θέλει ας στείλει pm με τηλέφωνο να τον καλέσω. Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα. Ψάχνει ο αδερφός μου ακουστικά ασύρματα για αθλητισμό (τρέξιμο)

κυρίως. Να είναι αδιάβροχα,με μνήμη καλή ακουστική. Έχετε να προτείνετε κατι; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Ψάχνει ο αδερφός μου ακουστικά ασύρματα για αθλητισμό (τρέξιμο)

 

κυρίως. Να είναι αδιάβροχα,με μνήμη καλή ακουστική. Έχετε να προτείνετε κατι; Ευχαριστω.

Καλημέρα σε όλες τις αγορές ο πρώτος παράγοντας είναι το μπάτζετ... Πόσα θέλει να διαθέσει?

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...