Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Εγώ χρησιμοποιώ Plantronics εδώ και 5 χρόνια διάφορα ακουστικά και τα τελευταία 2 χρόνια το Edge και τώρα το 3200. Δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα μείωσης της έντασης. Δοκιμάσατε μπατονέτα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ χρησιμοποιώ Plantronics εδώ και 5 χρόνια διάφορα ακουστικά και τα τελευταία 2 χρόνια το Edge και τώρα το 3200. Δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα μείωσης της έντασης. Δοκιμάσατε μπατονέτα;

 

Καλημέρα. Πήρες το 3200;;; Για πες εντυπώσεις. Ποιότητα ήχου, διαφορές με το Edge κλπ

Με ενδιαφέρει αν κουμπώνει στη βάση φόρτισης του Edge κι αν φορτίζει, δεδομένου ότι η βασική έκδοση του 3200 είναι χωρίς τη βάση.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τα Plantronics m1100 εδω και πολλα χρονια, τουλαχιστον 4 και εχει μειωθει η ενταση του ακουστικου και η μπαταρια, χωρις να μπορω να προσδιορισω ομως ποτε εγινε αυτο. Θυμαμαι που στην αρχη ειχε τρομερη ενταση, ακομα και πανω σε ποδηλατο με αερα ακουγες πολυ δυνατα. Τωρα ειναι απλως οκ. Δεν παραπονιεμαι ομως, με εχει βγαλει παληκαρι, το εχω ριξει σε νερο, εχει φαει τουμπα εν κινησει, ενω το εχει πατησει και αμαξι (ναι, αμαξι) με μονο παρασημο μια γρατζουνια.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το φθηνο της χιαομι ειναι οκ για απλη χρηση μια στο τοσο?

Κοντα στο 10αρικο βλεπω κοστίζει απο κινα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Για τα λεφτά του είναι καλό. Για απλή χρήση μια στο τόσο όπως λες είναι μια χαρά.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Γιατί δε παίρνεις το M70 plantronics στα 20€ απο Ελλάδα να μη το ξανά αλλάξεις ποτέ;

γιατι θα το χρησιμοποιω μονο στο αυτοκινητο. ισως να χρησιμοποιηθει ελαχιστα. να φανταστεις ενα μοτορολα παλι οπου εχω (με καλυπτει, απλα ειναι θηριο-βαρυ) ζητημα να μιλησω 1 ωρα μεσα στο μηνα (και πολυ λεω).

οποτε θεωρω οτι δεν αξιζει να δωσω παραπανω απο 10 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Ok, πάντως απο Ελλάδα υπάρχουν επιλογές στο 10ρικο της Samsung, jabra, plantronics 10-15 οτι σ κάνει καλύτερα, απλά να ξέρεις πως τα xiaomi έχουν χαμηλό σήμα Bluetooth.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά μου φαίνεται πολύ παράξενο που αναφέρετε προβλήματα έντασης ήχου στα Plantronics. Και το m1100 που αναφέρθηκε το είχα, και στο edge κανένα πρόβλημα.

Συνολικά έχω αποκτήσει περισσότερα ΒΤ απ' ό,τι κινητά, κι έχω δοκιμάσει υλοποιήσεις από όλους τις γνωστούς mainstream κατασκευαστές, ξεκινώντας από παλιά με Motorola, iTech, Nokia, Sony, Samsung, Jabra, και εν τέλει κατέληξα στην Plantronics.

Ε λοιπόν, κατ' εμέ, συνολικά ηχητική ποιότητα, απροβλημάτιστη λειτουργία, ανθεκτικότητα και διάρκεια ζωής, σαν των ακουστικών της Plantronics, δύσκολα θα βρει κανείς εκεί έξω. Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο ακριβές και αξιόπιστες λύσεις σε στέρεο ΒΤ, αλλά σε μονοφωνικό ακουστικό ομιλίας, εδώ και τρία χρόνια που το έχω, επιχείρισα πολλές φορές να βρω αντικαταστάτη για το Edge, και γι' αυτά που προσφέρει, απλά δεν υπάρχει. Και δε βάζω καν στην εξίσωση το Voyager 5200, γιατί είναι εντελώς άλλης φιλοσοφίας. Δε νομίζω ποτέ να με βόλευε κάτι σε τέτοιο σχεδιασμό (over the ear). Και το Edge είναι τόσο πετυχημένο, που ακόμα και ο άμεσος αντικαταστάτης του, το 3200 (και το 3240), πρακτικά είναι το Edge πακεταρισμένο σε νέα συσκευασία και με νέο φινίρισμα (και νέα βάση φόρτισης που όμως είναι πλέον προαιρετική).

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τα Plantronics m1100 εδω και πολλα χρονια, τουλαχιστον 4 και εχει μειωθει η ενταση του ακουστικου και η μπαταρια, χωρις να μπορω να προσδιορισω ομως ποτε εγινε αυτο. Θυμαμαι που στην αρχη ειχε τρομερη ενταση, ακομα και πανω σε ποδηλατο με αερα ακουγες πολυ δυνατα. Τωρα ειναι απλως οκ. Δεν παραπονιεμαι ομως, με εχει βγαλει παληκαρι, το εχω ριξει σε νερο, εχει φαει τουμπα εν κινησει, ενω το εχει πατησει και αμαξι (ναι, αμαξι) με μονο παρασημο μια γρατζουνια.
Αφού δουλεύει μετά από ότι έχει περάσει, μην το πεις ούτε του παπά
Link to comment
Share on other sites

καποιες εντυπωσεις για fineblue?

 

Το drone? :p

 

OEM ακουστικά δεν τα προτιμώ και δε νομίζω να το έχει και κανείς απο δω, οπότε θυσιασου :p

Και έλα με review...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήρες το 3200;;; Για πες εντυπώσεις. Ποιότητα ήχου, διαφορές με το Edge κλπ

Με ενδιαφέρει αν κουμπώνει στη βάση φόρτισης του Edge κι αν φορτίζει, δεδομένου ότι η βασική έκδοση του 3200 είναι χωρίς τη βάση.

 

 

 

Η ποιότητα ήχου φαίνεται ίδια. Στην βάση του edge κουμπώνει σίγουρα. Οι βασικές διάφορες είναι ότι εχει μεγαλύτερη εμβέλεια και ότι το μενού της εφαρμογής είναι με περισσότερες επιλογές - παραμετροποιήσεις. Επίσης μια σημαντική διαφορά είναι ότι κάνει update μέσα από την εφαρμογή το ακουστικό οπότε είναι όλα πιο εύκολα. Δεν μπερδεύεσαι με καλώδια PC κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για χρόνια χρησιμοποιώ bluetooth ακουστικά της Plantronics και δεν έχω διαπιστώσει το παραμικρό πρόβλημα οσον αφορά τη μείωση της έντασης του ήχου ή την ανθεκτικότητά τους.

Δεν αμφισβητώ βέβαια όσους έγραψαν ότι αντιμετώπισαν προβλήματα, όμως μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με ε τον φίλο που έγραψε σε προηγούμενο post ότι το m70 είναι πάρα πολύ καλό ακουστικό.

Επίσης είναι υποδειγματικός ο τρόπος που εφαρμόζουν στο εσωτερικό του αυτιού και δεν χάνουν ποτέ το σήμα.

Στην κατηγορία τιμής των 20 με 30 ευρώ θεωρώ ότι είναι μονόδρομος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα Xiaomi Wireless ακουστικά έχετε κάποια γνώμη; Κυκλοφορούν στα 13,6 Ευρώ (προσφορά) και σκέφτομαι να τα πάρω επειδή ειναι και sweatproof. Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Για τα Xiaomi Wireless ακουστικά έχετε κάποια γνώμη; Κυκλοφορούν στα 13,6 Ευρώ (προσφορά) και σκέφτομαι να τα πάρω επειδή ειναι και sweatproof. Ευχαριστώ πολύ!

 

Ανάλογος τι θες να κάνεις με αυτά;

 

Για τρέξιμο καλά είναι και αν εφαρμόζουν καλά δίνουν και ωραίο μπάσο αλλιώς είναι τσιριχτα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογος τι θες να κάνεις με αυτά;

 

Για τρέξιμο καλά είναι και αν εφαρμόζουν καλά δίνουν και ωραίο μπάσο αλλιώς είναι τσιριχτα.

 

Ποδήλατο κυρίως, άντε και στο περπάτημα στην βόλτα. Έχω μπλέξει λίγο με καλώδια και επειδή τα είδα σε καλή τιμή είπα να ρωτήσω. Για Βluetooth κύριο έχω ενα SBH50.

 

Y.Γ: Και ένα άσχετο ερώτημα, αν τα πάρω μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα στο bluetooth τα ακουστικά και το Mi Band 2; Ή υπάρχει περιορισμός στο Hardware; Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ποδήλατο κυρίως, άντε και στο περπάτημα στην βόλτα. Έχω μπλέξει λίγο με καλώδια και επειδή τα είδα σε καλή τιμή είπα να ρωτήσω. Για Βluetooth κύριο έχω ενα SBH50.

 

Y.Γ: Και ένα άσχετο ερώτημα, αν τα πάρω μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα στο bluetooth τα ακουστικά και το Mi Band 2; Ή υπάρχει περιορισμός στο Hardware; Ευχαριστώ :)

 

Ναι παρτα, ναι μπορούν.

 

Για ποδήλατο δεν το συνιστώ για δύο λόγους, πρώτον για τους ήχους Περιβάλλοντος, κόρνες και σχετικά, μη με βρουν σε κανένα χαντάκι και δεύτερο έχουν μικρή αυτονομία, δε ξέρω αν θα σου φτάνουν οι 6 ώρες, εκτός και κάνεις μικρές αποστάσεις.

 

Δες και τα meizu είναι μικρή η διαφορά.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρτα, ναι μπορούν.

 

Για ποδήλατο δεν το συνιστώ για δύο λόγους, πρώτον για τους ήχους Περιβάλλοντος, κόρνες και σχετικά, μη με βρουν σε κανένα χαντάκι και δεύτερο έχουν μικρή αυτονομία, δε ξέρω αν θα σου φτάνουν οι 6 ώρες, εκτός και κάνεις μικρές αποστάσεις.

 

Δες και τα meizu είναι μικρή η διαφορά.

Τους έχω υπόψην τους κινδύνους με το ποδήλατο και τα έχω συνήθως σε χαμηλή ένταση. Σχετικά με την μπαταρία, 2,5 ώρες το μέγιστο να βγει η βόλτα άρα με καλύπτει και εκεί.

Τα Meizu EP51 τα κοίταξα αλλα έχουν τα Xiaomi 15.99 USD προσφορά και για αυτό τα σκέφτομαι. Μιλάμε σχεδόν 18 USD διαφορά σε σχέση με τα Meizu. Αν έβρισκα αντίστοιχη προσφορά στα Meizu και έτεινα προς αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα ήχου φαίνεται ίδια. Στην βάση του edge κουμπώνει σίγουρα. Οι βασικές διάφορες είναι ότι εχει μεγαλύτερη εμβέλεια και ότι το μενού της εφαρμογής είναι με περισσότερες επιλογές - παραμετροποιήσεις. Επίσης μια σημαντική διαφορά είναι ότι κάνει update μέσα από την εφαρμογή το ακουστικό οπότε είναι όλα πιο εύκολα. Δεν μπερδεύεσαι με καλώδια PC κλπ.

 

Α, πολύ ωραία. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Πολύ καλό το ότι αναβαθμίζεται μέσα από το HUB. Πολύ χρήσιμη προσθήκη. Η εμβέλεια φαντάζομαι ότι είναι αυξημένη λόγω της νεότερης έκδοσης ΒΤ που φοράει. Στα υπόψη λοιπόν όταν θελήσω αντικαταστάτη για το Edge. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τους έχω υπόψην τους κινδύνους με το ποδήλατο και τα έχω συνήθως σε χαμηλή ένταση. Σχετικά με την μπαταρία, 2,5 ώρες το μέγιστο να βγει η βόλτα άρα με καλύπτει και εκεί.

Τα Meizu EP51 τα κοίταξα αλλα έχουν τα Xiaomi 15.99 USD προσφορά και για αυτό τα σκέφτομαι. Μιλάμε σχεδόν 18 USD διαφορά σε σχέση με τα Meizu. Αν έβρισκα αντίστοιχη προσφορά στα Meizu και έτεινα προς αυτά :)

 

Δεν υπάρχει λόγος για συζήτηση, τα παίρνεις με κλειστά μάτια...

Ακόμα και φόλα να σου βγουν ένα 10ρικο χάνεις με την δυνατότητα μεταπώλησης στους φανατικούς των xiaomi.

 

Απλά εμπειρικά για το σκοπό που τα θες θα είσαι αρκετά ικανοποιημένος...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω υπόψην τους κινδύνους με το ποδήλατο και τα έχω συνήθως σε χαμηλή ένταση. Σχετικά με την μπαταρία, 2,5 ώρες το μέγιστο να βγει η βόλτα άρα με καλύπτει και εκεί.

Τα Meizu EP51 τα κοίταξα αλλα έχουν τα Xiaomi 15.99 USD προσφορά και για αυτό τα σκέφτομαι. Μιλάμε σχεδόν 18 USD διαφορά σε σχέση με τα Meizu. Αν έβρισκα αντίστοιχη προσφορά στα Meizu και έτεινα προς αυτά :)

 

Που τα βρίσκεις προσφορά με 15.99 USD ? Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σε αυτή την τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Που τα βρίσκεις προσφορά με 15.99 USD ? Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σε αυτή την τιμή...

 

Εδώ τα βρήκα https://www.facebook.com/GRGearbest/ με το κουπόνι gbevannnn26 . Τα παράγγειλα χτες αλλά δεν προχώρησα στην πληρωμή και σου δίνει μέχρι 24 ώρες. Μπορεί να έχει λήξει τώρα το κουπόνι :)

Edited by alkontogia
Link to comment
Share on other sites

KZ-ES3 Τωρα στα 10$ με κουπονι KZES3 στο Gearbest

γινονται και bluetooth

τι λετε?

 

Έχουν καλή εφαρμογή, δεν βγαίνουν εύκολα και ο ήχος τους είναι απλά υπέροχος.

 

Δυστυχώς δεν τα είχα εγώ αλλά συνάδελφος μου, οπότε δεν ξέρω πως τα πάει αλλά και τι αυτονομία έχει ούτε αν είναι ανθεκτικά.

Οσο και αν έψαξα δεν βρήκα να έχει κάποια ipx προστασία.

 

Αλλά να σου πω κάτι που το λέω και στον εαυτό μου; 15€ θα πάνε, παρτα και οτι βγει.

 

Αν είναι καλά έλα περιέγραψε τα μας!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...