Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Καλησπέρα σας για το mw600 όταν λέει myltipoint εννοεί ότι δεν χρειάζεται να κάνετε άλλη συσκευή ξανά σύζευξη κ ανακάλυψα ότι η αλλαγή του τηλεφώνου που δέχεται κλήσεις αλλάζει με το κουμπάκι το ακουστικό απαντήσεις... αν το πατήσετε χωρίς να το αφήσετε σού λέει ποιο από τ δυο θέλετε έτσι απλά.

Ναι, αλλά πρέπει να το επιλέξεις σέρνοντας το δάκτυλο πάνω στο slide. Ε, δεν το λες και multipoint αυτό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Kαλησπέρα...

Ψάχνω ένα ΒΤ με clip μιας και τα άλλα τα χάνω συνέχεια, το οποίο να έχει ακουστικό που μπαίνει μέσα στο αυτί και δε πέφτει και να μην κάνει καθόλου ή έστω δύσκολα επανάκληση του τελευταίου αριθμού...

Είδα το ΜW 600 το οποίο είναι στα χρηματικά μου όρια αλλά κάνει επανάκληση... Είναι εύκολο να πατηθεί ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί εκτενώς το περί multipoint για το mw600.

 

Η αλήθεια είναι ότι όσο αφορά 2 κινητά τηλέφωνα δεν είναι multipoint, τουλάχιστον όχι πραγματικό multipoint με την έννοια που το προσφέρουν άλλα bluetooth. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται να επιλέγεις κάποιο από τα κινητά με τα οποία έχει γίνει pair.

 

Το multipoint από την άλλη είναι πραγματικό για συσκευές multimedia. Πχ εάν είναι συνδεμένο ένα pc και ένα κινητό, εκεί υπάρχει πραγματικό multipoint και δε χρειάζεται να επιλέξεις κάποιο από τα δύο. Εάν το έχεις συνδεμένο με pc και σε πάρουν στο κινητό δε χρειάζεται να επιλέξεις, κόβεται το pc και μπαίνει το κινητό.

 

Αυτό όντως δεν είναι λειτουργία multipoint, αλλά όπως και να 'χει, είναι χρήσιμο. Εγώ πολλές φορές συνδέω ως συσκευή αναπαραγωγής μουσικής το παλιό μου κινητό, απ' όπου ακούω τη μουσική μου, ενώ σαν συσκευή κλήσης έχω το κανονικό μου κινητό. Αν χτυπήσει το τηλέφωνο, η μουσική μπαίνει σε παύση και απαντάω την κλήση. Μετά τη λήξη του τηλεφωνήματος επανέρχεται η μουσική. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα...

Ψάχνω ένα ΒΤ με clip μιας και τα άλλα τα χάνω συνέχεια, το οποίο να έχει ακουστικό που μπαίνει μέσα στο αυτί και δε πέφτει και να μην κάνει καθόλου ή έστω δύσκολα επανάκληση του τελευταίου αριθμού...

Είδα το ΜW 600 το οποίο είναι στα χρηματικά μου όρια αλλά κάνει επανάκληση... Είναι εύκολο να πατηθεί ή όχι?

Όχι δεν πατιέται τόσο εύκολα ώστε να κάνει επανάκληση κατά λάθος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θέλω την γνώμη σας για να πάρω ένα bluetooth ακουστικό για το arc μου το οποίο να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

-να υποστηρίζει A2DP

-δεν θέλω να έχει καλώδια

-τιμή μέχρι τα 30€

 

Η τιμή είναι πολύ χαμηλή(αν κρίνω από τα ελληνικά μαγαζιά) για αυτό που ζητάω απλώς θα το πάρω μέσω amazon ή ebay που είναι πολύ πιο φθηνό!

 

ΥΓ: Είχα δει το plantronics M50.Τι γνώμη έχετε για αυτό;

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θέλω την γνώμη σας για να πάρω ένα bluetooth ακουστικό για το arc μου το οποίο να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

-να υποστηρίζει A2DP

-δεν θέλω να έχει καλώδια

-τιμή μέχρι τα 30€

 

Η τιμή είναι πολύ χαμηλή(αν κρίνω από τα ελληνικά μαγαζιά) για αυτό που ζητάω απλώς θα το πάρω μέσω amazon ή ebay που είναι πολύ πιο φθηνό!

 

ΥΓ: Είχα δει το plantronics M50.Τι γνώμη έχετε για αυτό;

 

Τελικά αποφάσισα να πάρω το M50!Έχει όλα αυτά που ήθελα!Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα τα εξής χαρακτηριστικά του(για όποιον ενδιαφέρεται!):

Θετικά

-μεγάλη αυτονομία (4-5 μέρες με κανονική χρήση)

-πολύ καλή ποιότητα συνομιλίας και από τις 2 πλευρές

-από εμβέλεια μια χαρά όπως όλα

-μικρό και ελαφρύ

-κάθεται καλά στο αυτί

-διάφορες λειτουργίες

-A2DP

-Σε ειδοποιεί ηχητικά με "γυναικεία φωνή" για επίπεδα μπαταρίας κ.α.(!!!) και όχι με απλούς τόνους

-Πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει

 

Αρνητικά

-Το "γαντζάκι" που μπαίνει στο αυτί λένε ότι είναι λίγο πιο σκληρό από όσο θα ήθελαν(θα το δοκιμάσω και θα σας πω!)

-καλό θα ήταν να είχαν βάλει περισσότερα επίπεδα ρύθμισης του ήχου...!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά νέος στο φορουμ και εχω κάποιες ερωτήσεις. Συγνωμη αν εχουν απαντηθει αλλα δεν εχω χρονο να διαβάσω 120 σελίδες του τοπικ.

 

1. Η χρήση bluetooth ακουστικου εχει ακόμη περισσότερη ακτινοβολία επιβλαβή για τον ανθρωπο η βελτιώνει κάπως την υπαρχουσα ακτινοβολία του κινητού? (λόγω του οτι δεν εχεις κολλημένο το τηλεφωνο στο αυτι?)

2. Ενδιαφέρομαι να πάρω ενα ακουστικό χωρίς καλώδιο (in-ear) και απο μια μικρή ερευνα αγοράς κατέληξα σε αυτό το νοκια

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.006755 .

Ειναι το bh-109. Δεν θέλω να δώσω πανω απο 30 ευρώ γιατι δεν είναι για μένα αντικείμενο υψιστης σημασίας. Είναι κάτι αξιόλογο?

Θα μπορώ να μιλάω σαν ανθρωπος η δεν θα ακουγεται? Το εχει δοκιμάσει κάποιος?

Να σημειώσω οτι εχω τηλέφωνο νοκια, και οτι δεν θελω να το συνδεσω με 2 κινητα ταυτοχρονα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά νέος στο φορουμ και εχω κάποιες ερωτήσεις. Συγνωμη αν εχουν απαντηθει αλλα δεν εχω χρονο να διαβάσω 120 σελίδες του τοπικ.

 

1. Η χρήση bluetooth ακουστικου εχει ακόμη περισσότερη ακτινοβολία επιβλαβή για τον ανθρωπο η βελτιώνει κάπως την υπαρχουσα ακτινοβολία του κινητού? (λόγω του οτι δεν εχεις κολλημένο το τηλεφωνο στο αυτι?)

2. Ενδιαφέρομαι να πάρω ενα ακουστικό χωρίς καλώδιο (in-ear) και απο μια μικρή ερευνα αγοράς κατέληξα σε αυτό το νοκια

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.006755 .

Ειναι το bh-109. Δεν θέλω να δώσω πανω απο 30 ευρώ γιατι δεν είναι για μένα αντικείμενο υψιστης σημασίας. Είναι κάτι αξιόλογο?

Θα μπορώ να μιλάω σαν ανθρωπος η δεν θα ακουγεται? Το εχει δοκιμάσει κάποιος?

Να σημειώσω οτι εχω τηλέφωνο νοκια, και οτι δεν θελω να το συνδεσω με 2 κινητα ταυτοχρονα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!

 

Σίγουρα έχει πολύ ελάχιστη ακτινοβολία σε σχέση με το κινητό. Προτείνεται ανεπιφύλακτα η χρήση του. Πάντως θα διαφωνήσω μαζί σου ότι το bluetooth δεν είναι σημαντικό. Για μένα είναι το σημαντικότερο αξεσουάρ και αξίζει να δώσει κάνεις αρκετά χρήματα προκειμένου να αγοράσει ένα πολύ καλό ακουστικό που θα έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου. Όταν δίνει κάποιος 500 και 600 ευρώ για ένα κινητό, που θα το κρατήσει ένα με δύο χρόνια το πολύ, το θεωρώ βλακεία να μην δώσει ένα ποσό 70 με 80 ευρώ για ένα κορυφαίο bluetooth πχ plantronics, jawbone κλπ. που θα το κρατήσει και περισσότερο χρονικό διάστημα. Εγώ το plantronics 925 το έχω από τον Σεπτέμβριο του 2008 και δουλεύει άψογα. Επίσης με πιο φθηνά bluetooth των 30 και 40 ευρώ δεν θα έχεις σίγουρα την ίδια ποιότητα ήχου και θα ακούς παράπονα από τους συνομιλητές σου. Έτσι θα πάρεις κάποιο άλλο της ιδίας τιμής και στο τέλος θα έχεις φτάσει να δώσεις περισσότερα χρήματα από ότι αν έπαιρνες ένα καλό από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς αυτό το Νοκια που προτείνω εγώ είναι τραγικό?

 

Σ ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου!

 

Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλό. Αυτό που μπορώ να πω είναι πως σε καμία περίπτωση η ποιότητα ήχου δεν θα είναι ανάλογη με τις δύο κορυφαίες εταιρείες που προανέφερα. Πιστεύω ότι όταν με 40 ευρώ παραπάνω μπορείς να πάρεις το κορυφαίο στην κατηγορία του, για κάτι που θα το κρατήσεις πολλά χρόνια, γιατί να μην το κάνεις; Για αγορά κινητού κάποιοι δεν θα δίσταζαν καν να δώσουν αυτό το πόσο για να πάρουν το κορυφαίο μοντέλο και το κινητό το πολύ να το κραταγαν δύο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να πάρω το M50!Έχει όλα αυτά που ήθελα!Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα τα εξής χαρακτηριστικά του(για όποιον ενδιαφέρεται!):

Θετικά

-μεγάλη αυτονομία (4-5 μέρες με κανονική χρήση)

-πολύ καλή ποιότητα συνομιλίας και από τις 2 πλευρές

-από εμβέλεια μια χαρά όπως όλα

-μικρό και ελαφρύ

-κάθεται καλά στο αυτί

-διάφορες λειτουργίες

-A2DP

-Σε ειδοποιεί ηχητικά με "γυναικεία φωνή" για επίπεδα μπαταρίας κ.α.(!!!) και όχι με απλούς τόνους

-Πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει

 

Αρνητικά

-Το "γαντζάκι" που μπαίνει στο αυτί λένε ότι είναι λίγο πιο σκληρό από όσο θα ήθελαν(θα το δοκιμάσω και θα σας πω!)

-καλό θα ήταν να είχαν βάλει περισσότερα επίπεδα ρύθμισης του ήχου...!

 

Αγαπητε runner σου ηρθε το ακουστικο ? αν ναι μπορεις να μας πεις την τιμη και απο που το πηρες ? οπως και τελικα το δοκιμασες ? για πες μας ενα βασικο review ...sorry για της απανωτές ερωτησεις αλλα ειμαι σε ανευρεση ΒΤ για βασικη χρηση στο αυτοκινητο ( επειδη εχει αγριεψει η τροχαια τελευταια )

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε runner σου ηρθε το ακουστικο ? αν ναι μπορεις να μας πεις την τιμη και απο που το πηρες ? οπως και τελικα το δοκιμασες ? για πες μας ενα βασικο review ...sorry για της απανωτές ερωτησεις αλλα ειμαι σε ανευρεση ΒΤ για βασικη χρηση στο αυτοκινητο ( επειδη εχει αγριεψει η τροχαια τελευταια )

 

Όταν το παρήγγειλα μου έλεγε ότι θα έρθει κατά τις 28/2.Το περιμένω.Μόλις το δοκιμάσω θα σας πω.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

απο χτες το samsung HM1500 δεν την παλεύει!

λειτουργεί κανονικά, συνδέεται, δουλευουν κανονικα ολα τα κουμπάκια αλλά δεν ακούγεται τίποτα απο το ακουστικό! :(

υπάρχει καμιά λύση;

αξίζει να το στείλω στο service; (και αν ναι, που; - αγορασμένο απο πλαισιο) ή να πάω να πάρω κάποιο άλλο να τελειώνω;

(σκέφτομαι για το M50 και εγώ)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια σκεφτομαι να αγορασω το Nokia BH-218,θελω να ρωτησω 2 πραγματα,πρωτον κανει ευκολα επανακλησεις του τελευταιου αριθμου; και δευτερον διαβασα οτι οταν το ακουστικο το βαλεις μεσα στο κλιπ του μετα απο 30 λεπτα απνεργοποιειται για εξοικονομηση μπαταριας,αν ομως χτυπησει το τηλεφωνο αυτο θα ενεργοποιηθει αυτοματα ή παει μας τελειωσε πρεπει εσυ να το κανεις χιεροκινητα οποτε κλεινει ή να μην το βαζεις εκει στο κλιπ,αν ξερει καποιος ας μου πει και αν ειναι αξιολογο απο ποιοτητα ηχου,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια σκεφτομαι να αγορασω το Nokia BH-218,θελω να ρωτησω 2 πραγματα,πρωτον κανει ευκολα επανακλησεις του τελευταιου αριθμου; και δευτερον διαβασα οτι οταν το ακουστικο το βαλεις μεσα στο κλιπ του μετα απο 30 λεπτα απνεργοποιειται για εξοικονομηση μπαταριας,αν ομως χτυπησει το τηλεφωνο αυτο θα ενεργοποιηθει αυτοματα ή παει μας τελειωσε πρεπει εσυ να το κανεις χιεροκινητα οποτε κλεινει ή να μην το βαζεις εκει στο κλιπ,αν ξερει καποιος ας μου πει και αν ειναι αξιολογο απο ποιοτητα ηχου,ευχαριστω

 

http://www.nokia.gr/products/accessories/all-accessories/headsets/bluetooth-headsets/nokia-bluetooth-headset-bh-218/features

Link to comment
Share on other sites

αυτο το διαβασα και το καταλαβα η απορια μου ειναι ομως οταν το εχεις μεσα στο κλιπ που υποτιθεται οτι εχει κλεισει και δεχθεις μια κληση και το βγαλεις απο εκει ειναι η διαδικασια τοσο συντομη να ανοιξει,να συνδεθει και να απαντησεις;δηλαδη ποσα δευτερολεπτα κανει αυτο;μηπως το κινητο χτυπαει αρκετες φορες μεχρι να γινουν ολα αυτα,αν μπορεις να μου πεις αυτο,ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

αυτο το διαβασα και το καταλαβα η απορια μου ειναι ομως οταν το εχεις μεσα στο κλιπ που υποτιθεται οτι εχει κλεισει και δεχθεις μια κληση και το βγαλεις απο εκει ειναι η διαδικασια τοσο συντομη να ανοιξει,να συνδεθει και να απαντησεις;δηλαδη ποσα δευτερολεπτα κανει αυτο;μηπως το κινητο χτυπαει αρκετες φορες μεχρι να γινουν ολα αυτα,αν μπορεις να μου πεις αυτο,ευχαριστω εκ των προτερων

Έχω το BH-217 και έχει την ίδια λειτουργία. Η μετάβαση από τη νάρκη στην ετοιμότητα για αποδοχή της κλήσης είναι πολύ γρήγορη, το πολύ 1-2 δευτερόλεπτα. Δεν χάνεις κλήση, πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά αξιόπιστο, συν ότι

μ' αυτόν τον τρόπο κάνει εξοικονόμηση ενέργειας. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παλικαρια.Μια ερωτηση-απορια.Ειμαι κάτοχος του se MW600 και καπου ειχα διαβασει οτι πλεον ορισμενοι κατασκευαστες bt δηλώνουν και ποση ακτινοβολια εκπέμπουν οι συσκευες τους.Ξερουμε τιποτα για αυτο το bt?Επισης ηθελα να ρωτησω αν το bt μεταφερει στο αυτί μας την ιδια ή χαμηλότερη ποσοτητα ακτινοβολίας με το handsfree.

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολία που δέχεται ο ιστός είναι αντιστρόφως ανάλογη από την απόσταση. Επομένως όταν χρησιμοποιείς bluetooth με καλώδιο όπως το 600 δέχεσαι πολύ μικρό ποσό. Σε σχέση με το καλώδιο (αυτό που αναφέρεις ως handsfree) είναι λίγο παραπάνω γιατί το bluetooth εκπέμπει κι αυτό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απαντήστε γρήγορα γιατί θα πάω να αγοράσω ένα σε λίγο!

Plantronics M 155 ,M 50

η M 1155 ?

Η άλλη μάρκα?έχω βαρεθεί να αγοράζω ακουστικά πού είναι κακής ποιότητας ήχου.γιαυτό λέω επιτέλους να πάρω plantronics .αξίζει ?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει σίγουρα να πάρεις plantronics. Δεν τα έχω δοκιμάσει τα συγκεκριμένα μοντέλα. Αν θες όμως να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάρε ένα από τα κορυφαία μοντέλα 975 ή το m1100.
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω και τα δύο και θα πρότεινα το 975 γιατί το m1100 έχει κάτι ηλίθιες φωνητικές εντολές και καμιά φορά μπορεί να κάνει του κεφαλιού του... Από ποιότητα είναι και τα δύο κορυφαία.

Εγώ έλεγα να πάρω το Jabra stone 2. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το 975 μου, αλλά ήθελα μια αλλαγή. Το έχει δοκιμάσει κανείς? Η ποιότητα ήχου είναι το ίδιο καλή με τα Plantronics?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω και τα δύο και θα πρότεινα το 975 γιατί το m1100 έχει κάτι ηλίθιες φωνητικές εντολές και καμιά φορά μπορεί να κάνει του κεφαλιού του... Από ποιότητα είναι και τα δύο κορυφαία.

Εγώ έλεγα να πάρω το Jabra stone 2. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το 975 μου, αλλά ήθελα μια αλλαγή. Το έχει δοκιμάσει κανείς? Η ποιότητα ήχου είναι το ίδιο καλή με τα Plantronics?

 

Μιας που έχεις και τα δυο plantronics, ποιο έχει καλύτερη ποιότητα ήχου; Σκέφτομαι να το δώσω στον πατέρα μου το 925 και να πάρω ένα από τα δύο. Το m1100 έχει τρία μικρόφωνα σε σχέση με τα δύο του 975. Είδες καμιά διάφορα υπέρ του m1100;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...