Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Τα plantronics explorer 10 για εναν απλό χρήστη που απλά θέλει να μιλάει κάποιες κλήσεις την μέρα είναι καλά απο άποψη αυτονομίας, ποιότητας κλήσης κτλ. Τα βρήκα με 14.80€ εδώ κοντά που δουλεύω

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μια χαρά είναι όλα τα μοντέλα αν κάποιος είναι σε χώρο χωρίς φασαρία

Εγώ με αυτά τα μοντέλα εκεί είχα το θέμα

Δεν με άκουγαν παρά μόνο την φασαρία

Link to comment
Share on other sites

Εκεί έγκειται η διαφορά μεταξύ φτηνών και ακριβών μοντέλων, εκεί είναι η διαφορά στην τιμή. Τα πιο ακριβά ακουστικά διαθέτουν παραπάνω από ένα μικρόφωνο, συχνά 2, 3, ακόμα και 4 μικρόφωνα (π.χ. Plantronics 5200), κι επιπλέον λογισμικό εξάλειψης θορύβων του περιβάλλοντος (π.χ. ένα μέρος με πολύ κόσμο, ήχους από αυτοκίνητα, φασαρία κλπ) καθώς και αποθορυβοποίηση ανέμου (ίσως το πιο δύσκολο έργο ενός ακουστικού).

Σε ήσυχα περιβάλλοντα, όλα τα ακουστικά κάνουν τη δουλειά τους. Στα δύσκολα είναι η ουσία.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, απολύτως λογικό. Πολύ φτηνό πάντως σε σχέση με αυτά που προσφέρει. Δεν έχει ακουστικά στο πακέτο βέβαια, αλλά καλύτερα, καθώς θα αύξανε το κόστος κατακόρυφα. Αυτός που θα το αγοράσει με επίγνωση για το τι προϊόν είναι, σίγουρα έχει ένα καλό ζευγάρι ακουστικά, οπότε μικρό το κακό.

 

Άρα μπαίνει στα υπόψη, γιατί τα SBH54 δεν παλεύονται, και τα SBH50 κάποια στιγμή θα παραδώσουν πνεύμα ως προς τη μπαταρία τους. Στα μείον: δεν έχει οθόνη, ούτε ραδιόφωνο, ούτε τα χειριστήρια είναι όπως θα έπρεπε.

έχετε να προτείνετε καποιο καλό ζευγάρι ακουστικών;

Link to comment
Share on other sites

 

Άρα μπαίνει στα υπόψη, γιατί τα SBH54 δεν παλεύονται, και τα SBH50 κάποια στιγμή θα παραδώσουν πνεύμα ως προς τη μπαταρία τους.

Aμα βρω κανα ζευγάρι SBH50 καινούρια,επειδή έχουν παραχθεί καιρό πριν αφού δεν βγαίνουν πια,θα έχουν ουσιαστικά και παλιά μπαταρία,ή από τη στιγμή που τη φορτίσουμε θα μετράει ο χρόνος ζωής της;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Aμα βρω κανα ζευγάρι SBH50 καινούρια,επειδή έχουν παραχθεί καιρό πριν αφού δεν βγαίνουν πια,θα έχουν ουσιαστικά και παλιά μπαταρία,ή από τη στιγμή που τη φορτίσουμε θα μετράει ο χρόνος ζωής της;

Ο χρόνος ζωής των μπαταριών μετράει από την κατασκευή τους και φθείρονται ανεξαρτήτως φορτίσεων ή όχι. Βέβαια φθείρονται λιγότερο από το να τους πίνεις το αίμα κάθε μέρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα και χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα. Το έχω ξαναρωτήσω χωρίς να πάρω απάντηση. Ψάχνω για Bluetooth ακουστικό με δόνηση και ιδανικά και αναγνώριση κλήσης θα συνδέεται με iPhone 7. Κάθε ιδέα και γνώση δεκτή. Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Ψάχνω το εξής. Θέλω ένα bluetooth με καλώδιο, κάτι τύπου plantronics back beat 3 αλλά με δυνατότητα σύνδεσης συγχρόνως με δύο συσκευές. Θα ήθελα plantronics γιατί μέχρι τώρα είχα διάφορα με αγγιστρο και ήμουν πραγματικα πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα ήχου. Βέβαια τα χάλαγα πολύ συχνά. Έχω και ένα sbh52 το οποίο έχω παροπλίσει γιατί με το note είχα πολλές αποσυνδέσεις.Τώρα θα το συνδέσω με s7 και s7 edge. Τι έχετε να προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Ψάχνω το εξής. Θέλω ένα bluetooth με καλώδιο, κάτι τύπου plantronics back beat 3 αλλά με δυνατότητα σύνδεσης συγχρόνως με δύο συσκευές. Θα ήθελα plantronics γιατί μέχρι τώρα είχα διάφορα με αγγιστρο και ήμουν πραγματικα πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα ήχου. Βέβαια τα χάλαγα πολύ συχνά. Έχω και ένα sbh52 το οποίο έχω παροπλίσει γιατί με το note είχα πολλές αποσυνδέσεις.Τώρα θα το συνδέσω με s7 και s7 edge. Τι έχετε να προτείνεται?

 

 

Εγώ παρήγγειλα τα Jabra Halo Smart. Αν κρίνω απο τις αξιολογήσεις και τα reviews, πρέπει μα ειναι πολυ καλα. Φυσικά συνδέονται με δυο συσκευές

 

https://www.skroutz.gr/s/9602721/Jabra-Halo-Smart.html

Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα τα Jabra Halo Smart. Αν κρίνω απο τις αξιολογήσεις και τα reviews, πρέπει μα ειναι πολυ καλα. Φυσικά συνδέονται ,ε δυο συσκευές

 

https://www.skroutz.gr/s/9602721/Jabra-Halo-Smart.html

 

Ωραια φαινονται. Μηπως ειναι και αδιαβροχα;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει κανείς να προτείνει ακουστικό στέρεο που να κρατάει η μπαταρία μια ώρα ραδιόφωνο και 4ωρες κλήσης; να μην χρειάζεται να το φορτίσω μέσα στη μέρα και να έχει καλή ποιότητα όσο αφορά την σύνδεση αλλά και το ποσό καλά με ακούει ο συνομιλητής. Το πώς ακούω εγώ δεν με ενδιαφέρει καθόλου

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια "χαζη" ερώτηση. Τα μονά ακουστικά bluetooth μπορούν αν θες να παίξουν και μουσική ή είναι μόνο για ομιλία?

Επίσης υπάρχει κανένα αξιοπρεπή μεχρι 20-25€ να προτείνετε? Με ενδιαφέρει πολύ η αυτονομία. Να είναι κανα 6ωρο χρόνο ομιλίας τουλάχιστον!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα τα Jabra Halo Smart. Αν κρίνω απο τις αξιολογήσεις και τα reviews, πρέπει μα ειναι πολυ καλα. Φυσικά συνδέονται με δυο συσκευές

 

https://www.skroutz.gr/s/9602721/Jabra-Halo-Smart.html

 

Θέλω να κινηθώ στα plantronics γιατι Γενικά τα θεωρω κορυφαια αλλά δυστυχώς φαίνεται πως δεν υπάρχει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Μια "χαζη" ερώτηση. Τα μονά ακουστικά bluetooth μπορούν αν θες να παίξουν και μουσική ή είναι μόνο για ομιλία?

Επίσης υπάρχει κανένα αξιοπρεπή μεχρι 20-25€ να προτείνετε? Με ενδιαφέρει πολύ η αυτονομία. Να είναι κανα 6ωρο χρόνο ομιλίας τουλάχιστον!

 

Ναι παίζουν και μουσική τα μονά ακουστικά Bluetooth... Οχι όλα βέβαια, αλλά κάποια παίζουν...

 

Στο budget που αναφέρεις, πήρα πριν κάνα 3μήνο το Plantronics M90 (είναι το ίδιο ουσιαστικά με το M70 που παίζει γύρω στα 22 ευρώ) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσο σε θέμα αυτονομίας (ονομαστικά έχει αρκετά παραπάνω από 6 ώρες νομίζω - μέχρι 11 ώρες αναφέρει), όσο και σε θέμα ποιότητας ήχου και συνομιλίας που νομίζω είναι και το βασικότερο... Γενικά για μέχρι 25 ευρώ νομίζω είναι άριστη επιλογή.... Αν θες ρίξε του μια ματιά... Να αναφέρω επίσης ότι παίζει κανονικά τη μουσική από το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίζουν και μουσική τα μονά ακουστικά Bluetooth... Οχι όλα βέβαια, αλλά κάποια παίζουν...

 

Στο budget που αναφέρεις, πήρα πριν κάνα 3μήνο το Plantronics M90 (είναι το ίδιο ουσιαστικά με το M70 που παίζει γύρω στα 22 ευρώ) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσο σε θέμα αυτονομίας (ονομαστικά έχει αρκετά παραπάνω από 6 ώρες νομίζω - μέχρι 11 ώρες αναφέρει), όσο και σε θέμα ποιότητας ήχου και συνομιλίας που νομίζω είναι και το βασικότερο... Γενικά για μέχρι 25 ευρώ νομίζω είναι άριστη επιλογή.... Αν θες ρίξε του μια ματιά... Να αναφέρω επίσης ότι παίζει κανονικά τη μουσική από το τηλέφωνο...

Εξαιρετικό το Μ90. Το έχω 2 χρόνια χωρίς προβλήματα. Πολύ καλή απόδοση, που θυμίζει άλλη κατηγορία τιμής.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάποια αξιόπιστη πρόταση, που να είναι σαν τα Apple EarPods??

 

Δεν μιλάω για κάποια των 5€ σε eBay, απλά δεν βλέπω κάποια αντίστοιχη υλοποίηση από άλλη εταιρεία (πχ Xiaomi κτλ)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάποια αξιόπιστη πρόταση, που να είναι σαν τα Apple EarPods??

 

Δεν μιλάω για κάποια των 5€ σε eBay, απλά δεν βλέπω κάποια αντίστοιχη υλοποίηση από άλλη εταιρεία (πχ Xiaomi κτλ)

Jabra Elite Sport στην ίδια φιλοσοφία!

 

https://www.jabra.com/sports-headphones/jabra-elite-sport

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίζουν και μουσική τα μονά ακουστικά Bluetooth... Οχι όλα βέβαια, αλλά κάποια παίζουν...

 

Στο budget που αναφέρεις, πήρα πριν κάνα 3μήνο το Plantronics M90 (είναι το ίδιο ουσιαστικά με το M70 που παίζει γύρω στα 22 ευρώ) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσο σε θέμα αυτονομίας (ονομαστικά έχει αρκετά παραπάνω από 6 ώρες νομίζω - μέχρι 11 ώρες αναφέρει), όσο και σε θέμα ποιότητας ήχου και συνομιλίας που νομίζω είναι και το βασικότερο... Γενικά για μέχρι 25 ευρώ νομίζω είναι άριστη επιλογή.... Αν θες ρίξε του μια ματιά... Να αναφέρω επίσης ότι παίζει κανονικά τη μουσική από το τηλέφωνο...

 

Τελικά μετά ωρίμου σκέψεως αποφάσισα να πάω σε διπλό ακουστικό. Αυτό που πρότεινες δεν είναι in-ear και εγώ το ήθελα ετσι (ξέχασα να το αναφέρω)

Πήρα της Remax τα S3 που είναι με κλιψάκι πέτου και έχουν είσοδο για 3.5χιλ φυσάκι. Οπότε ακόμα κι αν χαλάσουν τα ακουστικά (από κόψιμο κάποιου καλωδίου) απλά αλλάζεις τα ακουστικά. Καλό αυτό. Επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να συνδέσεις το κινητό σου με το αυτοκίνητο μέσω aux υποδοχής (το δικό μου έτσι είναι) καλή φάση. Ελπίζω να είναι και καλά από ήχο κτλ γιατί από μπαταρία λένε 8 ώρες ομιλίας. Μια χαρά.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Χαχα... τελικά αυτό που πήρα δεν το κράτησα. (μου αρέσει το "μετά ωρίμου σκέψεως" που έγραψα πιο πάνω)

Και δεν το κράτησα γιατί αφενός έμαθα πως τα ακουστικά που έχει μέσα, είναι με κανονικό καλώδιο κι όχι με κοντό όπως φανταζόμουν εγώ (και ήθελα)

Η όλη ιστορία ήταν καταρχήν να είναι διακριτικό και να μην κρέμονται καλώδια. Τα μόνο που έβρισκα ήταν αυτά που πιάνουν σαν κολιέ στο λαιμό, αλλά μόνο διακριτικά δεν είναι.

Τελικά κατέληξα στην κλασική λύση του bluetooth πέτου με καλώδιο που μαζεύει και με μονό ακουστικό. Δεν θα μπορώ να ακούω βέβαια stereo μουσική, αλλά δεν βαριέσαι. Αν θέλω να ακούω μόνο μουσική, βάζω και τα ενσύρματα. Σκοπός είναι στη δουλειά να έχω ελεύθερα χέρια και να είναι διακριτικό (και μιας και μπορώ να ακούω μουσική έστω και με ένα ακουστικό, μου φτάνει)

 

Πήρα λοιπόν το Fineblue F920 της ΟΕΜ στα 19€ μετά από πολύ καλά σχόλια που διάβασα από όσους το είχαν αγοράσει.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και καλή χρονιά. Έχω τα Awei A920BL, 3 μήνες περίπου και είμαι ευχαριστημένος. Όταν με καλούν, ακούω τον αριθμό του καλούντος. Υπάρχει κάποια εφαρμογή να ακούω το όνομα του καλούντος;Έχω δοκιμάσει το call name announcer και το Caller Name Talker, αλλά με τα bluetooth δεν δουλεύουν.
Link to comment
Share on other sites

το jabra stealth παρέδωσε πνεύμα και το αντικατέστησα με το plactronics 3200

Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν μπορούμε να μας λέει πόση ώρα μπαταρίας απομένει και όχι ότι το phone 1 connected που λέει όταν πατάμε το κουμπί κλήσης?

Link to comment
Share on other sites

το jabra stealth παρέδωσε πνεύμα και το αντικατέστησα με το plactronics 3200

Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν μπορούμε να μας λέει πόση ώρα μπαταρίας απομένει και όχι ότι το phone 1 connected που λέει όταν πατάμε το κουμπί κλήσης?

Όταν είσαι συνδεδεμένος με το κινητό,πατάς το κουμπί που απαντάς τις κλήσεις και σου λέει το υπόλοιπο χρόνου ομιλίας. Εναλλακτικά κατεβάζεις την εφαρμογή της plantronics από το store και τα έχει όλα μεζεμένα εκεί.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...