Jump to content

Redmi 7


scorpios44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

50209718358_1d813eed27_o.jpg

 

2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

CDMA 800 & TD-SCDMA - China

3G bands HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global

HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - China

4G bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40 - Global

1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 - China

Speed HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A

 

LAUNCH Announced 2019, March 18

Status Available. Released 2019, March 20

 

BODY Dimensions 158.7 x 75.6 x 8.5 mm (6.25 x 2.98 x 0.33 in)

Weight 180 g (6.35 oz)

Build Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame

SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

Splash resistant

 

DISPLAY Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 6.26 inches, 97.8 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio)

Resolution 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass 5

 

PLATFORM OS Android 9.0 Pie, upgradable to Android 10, MIUI 11

 

Chipset Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm)

CPU Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver)

GPU Adreno 506

 

MEMORY Card slot microSDXC (dedicated slot)

Internal 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM

eMMC 5.1

 

MAIN CAMERA Single 12 MP, f/2.2, 1/2.9", 1.25µm, PDAF

2 MP, (depth)

Features LED flash, HDR, panorama

Video 1080p@30/60fps

 

SELFIE CAMERA Single 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm

Features HDR

Video 1080p@30fps

 

SOUND Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

 

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 4.2, A2DP, LE, aptX HD

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS

Infrared port Yes

Radio FM radio

USB microUSB 2.0, USB On-The-Go

 

FEATURES Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass

 

BATTERY Non-removable Li-Po 4000 mAh battery

Charging Charging 10W

 

Colors Lunar Red, Eclipse Black, Comet Blue

 

 

 

https://www.mi.com/global/redmi-7/

Ειδα οτι δεν εχει ανοιθξει κανενας ακομη θεμα με το Redmi 7 και εκανα την αρχη. το εχει αγορασει η γυναικα μου λαο εγω εχω το Mi Max 2. Ασχοληθηκα αρκετα με το Redmi 7 και θεωρρω πως ειναι πολυ αξιοπιστο για την σειρα του. Καμμια σχεση με το περυσινο Redmi 6Α, ή με το Redmi 5A παλιοτρο ακομη. Η οθονη του ρολαρει απροβληματιστα και με τισ εφαρμογες δεν εχει παρουσιασει μια εβδομαδα τωρα κανενα απολυτως θεμα. Εχω πιασει τον εαυτο μου να ασχολουμαι με το Redmi 7 της γυναικας μου κατεβαζοντας εφαρμογες και παιχνιδια για να το φτασω στα ορια του. Μενω εκπληκτος για την τιμη που το αγορασαμε (130 ευρω)!! Φυσικα η τιμη του εχει κατεβει ακομα περισσοτερο απο οσον παρατηρω στον "Σκωτσεζο". Πολυ ευχαριστημενος με αυτη την αγορα. Θα αξιζε και πανω απο 200 ευρω αν ειχε αλλη φιρμα κατασκευαστη.

Ακουω γνωμες κατοχων.

Edited by Vasileios26
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

https://www.mi.com/global/redmi-7/

Ειδα οτι δεν εχει ανοιθξει κανενας ακομη θεμα με το Redmi 7 και εκανα την αρχη. το εχει αγορασει η γυναικα μου λαο εγω εχω το Mi Max 2. Ασχοληθηκα αρκετα με το Redmi 7 και θεωρρω πως ειναι πολυ αξιοπιστο για την σειρα του. Καμμια σχεση με το περυσινο Redmi 6Α, ή με το Redmi 5A παλιοτρο ακομη. Η οθονη του ρολαρει απροβληματιστα και με τισ εφαρμογες δεν εχει παρουσιασει μια εβδομαδα τωρα κανενα απολυτως θεμα. Εχω πιασει τον εαυτο μου να ασχολουμαι με το Redmi 7 της γυναικας μου κατεβαζοντας εφαρμογες και παιχνιδια για να το φτασω στα ορια του. Μενω εκπληκτος για την τιμη που το αγορασαμε (130 ευρω)!! Φυσικα η τιμη του εχει κατεβει ακομα περισσοτερο απο οσον παρατηρω στον "Σκωτσεζο". Πολυ ευχαριστημενος με αυτη την αγορα. Θα αξιζε και πανω απο 200 ευρω αν ειχε αλλη φιρμα κατασκευαστη.

Ακουω γνωμες κατοχων.

 

Φίλε Καλημέρα.

Τι λέει η οθόνη από φωτεινότητα έξω στο φως της ημέρας;

Από μπαταρία με την δικιά σου χρήση πως τα πάει;

Γενικά το κινητό είναι γρήγορο στην καθημερινότητα;

Θέλω να αντικαταστήσω ένα redmi note 4 SD και είμαι ανάμεσα σε αυτό και

το redmi note 7

Ευχαριστώ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του Mi Max 2 όπως τον φίλο που άνοιξε το θέμα του Redmi 7. Το κινητό είναι αποκάλυψη για την κατηγορία του αλλά και την αμέσως επόμενη. Ο 632 διδάσκει στην διαχείριση ενέργειας. Μετά την πρώτη φόρτιση έβγαλε τέσσερις μέρες χωρίς υπερβολή και υπολογίστε ότι σ' αυτές το κινητό στήθηκε, ενημερώθηκε κ.τ.λ Οθόνη μια χαρά. Αν δεν στο πούνε ότι είναι Hd ready κι όχι full δεν το καταλαβαινεις. Πολύ γρήγορο, δεν μασάει πουθενά, μαζεμένο, ποιοτικό και με ξεχωριστή θέση για sd συν δίκαρτο. Εγω βέβαια δεν το πρόσεξα και πήρα στην γυναίκα μου το 64άρι.

Θα άφησει εποχή το κινητό ως το καλύτερο vfm.

Link to comment
Share on other sites

Οσο το ανακαλυπτω σαν κινητο τοσο με ενθουσιαζει!

Ειναι πραγματικα, για τα χρηματα που το αγοραζεις, απολυτη ευκαιρια. Πολυ καλες φωτογραφιες την ημερα και σχετικα καλες με ελλειψη φωτος, νυχτα, χαμηλο φωτισμο. Η selfie πολυ καλη, πραγματικα. Το τηλεφωνο το εχει η γυναικα μου κι εχω πιασει τον εαυτο μου να ασχολουμαι αρκετες φορες μαζι του. Roll-αρει απροβληματιστα, εφαρμογες παιχνιδια, υπακουει πιστα. Οσον αφορα για την μπαταρια ειναι εφαμιλλο του mi max 2 που εχω!. Στο τελος της δευτερης μερας στο 20-25% μπαινει στην φορτιση! Αξιοπιστο, καλο κρατημα στο χερι. Εγω που εχω κοντα 2 χρονια το mi max 2, μου φαινεται μικροτερο, αλλα το κρατημα του ειναι καλο. Καλα υλικα. Καλη φωτεινοτητα και στον ηλιο βλεπεις με φουλ φωτεινοτητα ομως. Μπραβο στην Xiaomi που μας εκπλησει και στην κατηγορια αυτη εχει φτιαξει ενα ομορφο προσεγμενο και δυναμικο κινητο. Στις αλλες εταιριες με τα ονοματα-διαφημιση, πιστευω με αυτα τα χαρακτηριστικα πρεπει να ξεπερασεις το 200-ευρο.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτοχος και εγώ πλέον

Μην γράφω τα ίδια, να προσθέσω μόνο

 

Πραγματικό 60fps βίντεο και όχι 40 που έχουν πολλά και πλασαρονται ως 60, ακόμα και μέσα στην ίδια εταιρία

 

Όταν μιλάς από το ακουστικό του τηλεφώνου, αν πατήσεις το πλήκτρο της έντασης ακόμα μια φορά προς τα πάνω ενεργοποιεί μια λειτουργία "βελτίωση έντασης ήχου", αλλά το καλό είναι πως δεν κάνει μόνο αυτό αλλά φτιάχνει την ποιότητα σε εκπληκτικό βαθμό, λες και τον έχεις δίπλα σου την συνομιλητή

 

Στα συν οι manual ρυθμίσεις της κάμερας και από ότι διάβασα παίρνει και εύκολα Google camera, γνωρίζει κάποιος ποια έκδοση είναι συμβατή;

 

Η μπαταρία δείχνει να αντέχει πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Έλα να σας φτιάξω λίγο

Πηγαίνετε εδώ και κατεβάστε την extreme 6.1, μέχρι στιγμής δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση και δεν ξέρω αν λειτουργούν όλα, για φωτογραφία που θέλω πάντως λειτουργεί

 

Google camera xtreme 6.1

 

 

https://forum.xda-developers.com/Mi-9/themes/xiaomi-mi9-googlecam-port-t3910034

 

 

Edit:

 

Δεν λειτουργεί το nightsite και φυσικά το photosphere λόγω του ότι δεν έχει γυροσκόπιο

 

Βάλτε στις ρυθμίσεις config το τελευταίο κάτω κάτω που λέει BSG config pixelplus, κάνει πολύ πιο γρήγορη και σωστή επεξεργασία hdr+

 

Back camera pixel 3 XL

Επίσης πατήστε ενεργοποίηση HDR+

Edited by aftergr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Εχω το redmi 7 και τις τελευταίες ημέρες ενώ είναι σε κατάσταση αναμονής ανοίγουν συγκεκριμένες εφαρμογές χωρίς να ακουμπήσω το τηλέφωνο.Συνηθως είναι το ξυπνητήρι και το ημερολόγιο.Εχει κάνεις παρατηρήσει κάτι ανάλογο;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ήρθε αναβάθμιση σε miui 10.3.1.0 και δεν ξέρω αν είναι λάθος του μετρητή, το φορτισα στο 100 και μετά από 6 ώρες ατελείωτης μουσικής μέσω bt, μερικών κλήσεων και browsing, η μπαταρία είναι στο 92

Δηλαδή για να γίνω πιο κατανοητός έχει βελτιωθεί σε επίπεδο "δεν κατεβαίνει"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στα 101€ το 3/32 απο Κίνα

 

Μοιάζει μια καλη επιλογή

GPS?

Volte?

 

Ποιότητα 4G?

 

Camera?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Στα 101€ το 3/32 απο Κίνα

 

Μοιάζει μια καλη επιλογή

GPS?

Volte?

 

Ποιότητα 4G?

 

Camera?

 

Το παρήγγειλα και γω εδώ και λίγες μέρες στα 101€...Κάτοχος Meizu m6 note,δεν νομίζω ότι είναι αναβάθμιση αλλά κατάφερα και έζησα για λίγες μέρες με ένα Doogee Y8 και ήμουν μια χαρά,οπότε θα είναι πολύ κομπλέ για μένα.Ας μας πούνε όποιος το έχει τα συμπεράσματα του.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν το έχει ανακαλύψει ακόμα η Ελληνική αγορά διότι κοιτάει προς note 7

 

Κακώς γιατί το κινητό θα μπορούσε άνετα να κοστίζει 200€

 

Έρχομαι από mi5s και δεν μου λείπει τίποτα, σε όλα το βρίσκω καλύτερο

Με την gcam και το αντίστοιχο xml αρχείο οι φωτογραφίες που βγάζει είναι εκπληκτικές, ειδικά οι βραδινές, nightsite κτλ

 

Η αυτονομία, το ξαναγράφω, ειδικά με την τελευταία ανανέωση, είναι σε άλλο επίπεδο, δεν μιλάμε πλέον για ώρες, μιλάμε για μερες

 

Σε κάνει να σκέφτεσαι γιατί να δώσεις 400-500-800€ για κινητό

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν το έχει ανακαλύψει ακόμα η Ελληνική αγορά διότι κοιτάει προς note 7

 

Κακώς γιατί το κινητό θα μπορούσε άνετα να κοστίζει 200€

 

Έρχομαι από mi5s και δεν μου λείπει τίποτα, σε όλα το βρίσκω καλύτερο

Με την gcam και το αντίστοιχο xml αρχείο οι φωτογραφίες που βγάζει είναι εκπληκτικές, ειδικά οι βραδινές, nightsite κτλ

 

Η αυτονομία, το ξαναγράφω, ειδικά με την τελευταία ανανέωση, είναι σε άλλο επίπεδο, δεν μιλάμε πλέον για ώρες, μιλάμε για μερες

 

Σε κάνει να σκέφτεσαι γιατί να δώσεις 400-500-800€ για κινητό

 

Άρα θα μας καλύψει και με το παραπάνω..Να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο που με καίει αν και ειπώθηκε πιο πάνω..Η δουλειά μου είναι μέσα στους δρόμους και ειδικά τώρα το καλοκαίρι με τόσο ήλιο,η οθόνη θα με καλύψει ή θα έχω θέμα κάτω από έντονο φως;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω θέμα, με την τελευταία αναβάθμιση έχει πέσει λίγο η αυτόματη φωτεινότητα το βράδυ, καλύτερα να το έχεις manual

Το πρωί δεν θα έχεις θέμα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΣΧΟΛΙΑ για το GPS.

 

Camera trick για το ΧΙΑΟΜΙ 7?

Έχουμε τα steps?

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το χρησιμοποίησα με το Google maps και δεν είχα πρόβλημα, δεν ξέρω αν είναι θέμα παρτίδας

 

Για GCam υπάρχει ανάλογο θρεντ στο XDA

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-7/help/google-camera-redmi-7-t3922223

Edited by aftergr
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το χρησιμοποίησα με το Google maps και δεν είχα πρόβλημα, δεν ξέρω αν είναι θέμα παρτίδας

 

Για GCam υπάρχει ανάλογο θρεντ στο XDA

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-7/help/google-camera-redmi-7-t3922223

Με Garmin το δοκίμασε κάποιος;

Εντός πόλεως;

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το Android Q,επειδή δεν το είδα κάπου στις συσκευές που γράφεται ότι θα αναβαθμιστουν,σημαίνει ότι δεν θα το πάρει ή έχουμε πιθανότητες;
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι πολύ μικρό διάστημα που βγήκε στην αγορά, αποκλείεται να μην πάρει

 

Αυτό σκεφτόμουν και γω και παρόλο που δεν είχα ποτέ Xiaomi διαβάζω ότι αναβαθμίζει τα κινητά απλά δεν το είδα κάπου.Το περιμένω από Κίνα σε καμια 20αρια μέρες ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχουν φτιάξει gsi ROM και φυσικά θα έχει συνέχεια

Ευτυχώς οι dev ασχολούνται με όλα τα κινητά, όχι σαν την Ελλάδα που παίρνουν 800€ κινητό για να μπαίνουν στο fb

 

Δώστε τους λίγο χρόνο γιατί πριν λίγο καιρό δωθηκαν οι πηγές, είναι πολύ νωρίς ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχουν φτιάξει gsi ROM και φυσικά θα έχει συνέχεια

Ευτυχώς οι dev ασχολούνται με όλα τα κινητά, όχι σαν την Ελλάδα που παίρνουν 800€ κινητό για να μπαίνουν στο fb

 

Δώστε τους λίγο χρόνο γιατί πριν λίγο καιρό δωθηκαν οι πηγές, είναι πολύ νωρίς ακόμα

Έτσι.

 

Εχω ένα Asus ZenFone 2 laser του 2016 ....με snapdragon

 

 

Και του έβαλα custom ΡΙΕ .....

 

 

 

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Είδα στο XDA πως μετά το ROOT μπόρεσαν να αλλάξουν τις συχνότητες στο 3G/4G, ενεργοποοιωντας ανενεργές συχνότητες....

Γίνεται αυτό (??)

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...