Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να επανέλθουμε πάλι στα του 9, να πω ότι σίγουρα είναι ένα πολύ καλό smartphone, με εξαιρετική κάμερα για πολλούς. Από κει και πέρα η καμερα δίνει δυνατότητες σε ψαγμένους που είναι "mindblowing". Αυτές είναι για λίγους..

Aν σκεφτώ ότι είχε 700€, έδινε κατα τ άλλα σχεδόν ότι και τα top smartphones της εποχής του (κάπως υποδεεστερα), αλλά το συνόδευε original θήκη και τα ασύρματα ακουστικά, θεωρώ πως ήταν ευκαιρία!

Πάμε στον διάδοχο τώρα.. Nokia 9.2/9.3 PureView..κανείς δ ξέρει ακόμα, όπως και κανείς δε ξέρει πώς θα είναι (βλέπε φωτό του νήματος και θα καταλάβεις..) πότε θα κυκλοφορήσει, το βλέπω για τέλος του χρονου, τι νέο θα προσφέρει, με βασικές φήμες για την 120Hz οθονη, 108ΜΡ + 64ΜΡ βασικές εγχρωμες κάμερες, 32MP σελφι, εκδόσεις των 128GB και 256GB, 6Ram (νομιζω θα παει στα 8 βεβαια) και 4500mAh (αν κ αυτό είναι το μόνο που θεωρω πιο αβεβαιο).

Ένα είναι σίγουρο. Μέχρι να βγει στην αγορά, καλό 2021, άρα έως τότε, ή 9αρι, ή το Nokia 8.3 5G που είναι νέο και ωραίο.. :)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά εγώ παίζω ακόμη μαζί μετά από 10 χρόνια και είναι μια χαρά. Δεν είχα δύο φίλους . Έχω το τηλέφωνο και είναι άψογο και σε ήχο και σε σήμα , ενώ το 3gs δεν είναι καν πια smartphone ...

 

Το ληγω εδώ γιατί δεν έχει νόημα αφού δεν είχες ποτέ το τηλέφωνο .

 

 

Κι εγώ παίζω ακόμα με το ν9 και νοσταλγώ, αλλά αυτό δεν το κάνει καλό τηλέφωνο.

Κατά τα υπόλοιπα, σου είπα, άνοιξε νήμα! Έχω έτοιμα sgs/3GS/n9 και μπορώ να σου αποδείξω ότι ακόμα και σήμερα που όλα είναι obsolete, συνεχίζει να είναι το χειρότερο τηλέφωνο.

Δεν ξέρω πως βγαίνει στον γραπτό το ύφος μου, που σίγουρα δεν κάνω πλάκα γιατί έτσι είναι, αλλά προφανώς γελάω και θεωρώ αστείο το όλο θέμα εν έτει 2020. Με την καλή έννοια πάντα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάνω κ εγώ τώρα την ενημέρωση. Πριν από αυτή όμως, πρέπει να έκανε μια ακόμη, με αποτέλεσμα κάθε φορά που το βάζω να φορτίζεται να μου βγάζει Ambient mode και να μην μπορώ να δω notifications, ούτε να το ξεκλειδώσω με face unlock.

Ξέρει κανείς πώς αλλάζει;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Εδώ βλέπεις https://lifehacker.com/how-to-use-google-assistants-ambient-mode-on-android-1841604179

 

Έστρωσε αρκετά από τα κολλήματα που έτρωγε.. Για να δούμε

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Εδώ βλέπεις https://lifehacker.com/how-to-use-google-assistants-ambient-mode-on-android-1841604179

 

Έστρωσε αρκετά από τα κολλήματα που έτρωγε.. Για να δούμε

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Πωω...σ ευχαριστώ! Εκεί που ήταν χωμένο δεν θα το έβρισκα ποτέ!

Τωρα το πως ενεργοποιήθηκε δεν καταλαβαίνω..

Το update εγινε, ελπίζω να δούμε καμια αξιόλογη βελτίωση

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σταμάτησε να κολλάει η κάμερα, και μπορώ πλέον να βγάλω φωτογραφίες σερί.. Παρόλο που η κάμερα δεν έκανε αναβάθμιση

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σταμάτησε να κολλάει η κάμερα, και μπορώ πλέον να βγάλω φωτογραφίες σερί.. Παρόλο που η κάμερα δεν έκανε αναβάθμιση

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Σου κολλούσε συνέχεια;

Σ εμένα κολλούσε σίγουρα όταν ήμουν έξω και πάγωνε η συσκευή.

Μερικές φορές απλά χωρίς λόγο, χωρίς να τρέχει τπτ.

Είχε τύχει να βγάλω σερί 15 φωτό (με raw, depth, κλπ) και να ρολλάρει μια χαρά, και άλλη φορά να πάω να τραβήξω ένα βίντεο χωρίς να έχω κάνει κατι άλλο και να κολλήσει με αποτέλεσμα να "χάσω" αυτό που ήθελα.

Άρα δεν μπορώ να συμπεράνω ακόμα. Σε βάθος χρόνου θα το δω..

Πάντως απορώ (δε γνωρίζω βέβαια) γιατί η Nokia έστω μεσω Hmd δεν έχει χαρακτηριστικά όπως παλιά με Nokia Camera (μετέπειτα Lumia Camera), όπως manual ρυθμιση εστίασης..

Ακόμα και τους χάρτες (Nokia/Here maps) δεν έχει.. Προερχόμενος από Lumia 920 βλέπω μεγάλο χάσμα μεταξύ αυτών και των Google maps. Ακόμα και η Cortana ήταν σε άλλο επίπεδο σε σχέση με Siri κλπ άρα θα ήταν καλό να δώσει τέτοιες αποκλειστικότητες η Nokia/ΗMD αν θέλει να ξαναδει άνοδο..

Το ξέρω επεκτάθηκα, απλώς είχα στο μυαλό μου τα απελπιστικά αποτελέσματα Q1 2020

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Με το δαχτυλίκο είχα περασιε62 φορε τα δαχτυκα6που χρησιμοποιώ και δεν είχα θέμα και πριν... Το κινητό ήμουν έτοιμος να το πέταξω ειλικρινά, αλλά ήξερα ότι θα έβριζα γτ δεν θα έβρισκα αλλού το raw του και δεν είμαι άνθρωπος που ενθουσιαζεται από τα gimmick Jpeg του ανταγωνισμού.. Πλέον είναι άψογο {έχει φάει ένα μικρό σκάλωμα η κάμερα αλλά είναι κομπλέ.. Για να δούμε σε Βάθος χρο3

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Με το δαχτυλίκο είχα περασιε62 φορε τα δαχτυκα6που χρησιμοποιώ και δεν είχα θέμα και πριν... Το κινητό ήμουν έτοιμος να το πέταξω ειλικρινά, αλλά ήξερα ότι θα έβριζα γτ δεν θα έβρισκα αλλού το raw του και δεν είμαι άνθρωπος που ενθουσιαζεται από τα gimmick Jpeg του ανταγωνισμού.. Πλέον είναι άψογο {έχει φάει ένα μικρό σκάλωμα η κάμερα αλλά είναι κομπλέ.. Για να δούμε σε Βάθος χρο3

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Το LUMIX CM1 του 2014 σε κάθε ενημέρωση εφαρμογών ζορίζεται όλο και πιο πολύ, οπότε έχω στα υπόψιν να πάω σε πιο σύγχρονο, και όπως είχα γράψει ή θα περιμένω το επόμενο 9άρι (και το επόμενο Huawei), είτε θα κοιτάξω το μοναδικό 9άρι, εάν υποχωρίσουν τα bugs.

 

Οπότε αν υποχωρίσουν ή εξαφανιστούν, θα επανέλθω στην αναζήτηση για 9άρι :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το LUMIX CM1 του 2014 σε κάθε ενημέρωση εφαρμογών ζορίζεται όλο και πιο πολύ, οπότε έχω στα υπόψιν να πάω σε πιο σύγχρονο, και όπως είχα γράψει ή θα περιμένω το επόμενο 9άρι (και το επόμενο Huawei), είτε θα κοιτάξω το μοναδικό 9άρι, εάν υποχωρίσουν τα bugs.

 

Οπότε αν υποχωρίσουν ή εξαφανιστούν, θα επανέλθω στην αναζήτηση για 9άρι :)

Αφού δε θες Google σε βλέπω για Huawei. ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αφού δε θες Google σε βλέπω για Huawei. ;)

 

Καλά όποιο και να πάρεις, μπορείς να απενεργοποιήσεις υπηρεσίες Google λογικά... Έτσι έκανα και στο CM1... Παίρνεις κανονικά τις ενημερώσεις λειτουργικού, αλλά αποκλείεις τις υπηρεσίες τους ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω, με Huawei δεν θα χρειαστεί να κάνεις απολύτως τίποτα για αυτό!

Εγώ θα περίμενα το καινούργιο 9άρι πάντως.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update έχω παρατηρήσει αυξημένη κατανάλωση της μπαταρίας..

Ίσως βέβαια, φταίει κάποιο update εφαρμογής.. Αν το έχει κάνει κάποιος άλλος, ας μας πει..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω, με Huawei δεν θα χρειαστεί να κάνεις απολύτως τίποτα για αυτό!

Εγώ θα περίμενα το καινούργιο 9άρι πάντως.

 

Για την ώρα πήρα ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση κουτάτο Nokia Lumia 830 - Special Gold Edition και μόλις το στήσω θα αφήσω το Android στην άκρη. ;)

 

Κι όποτε βγει το 9.3 κι αν αξίζει, το βλέπουμε :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με εφαρμογές τι λένε τα wp πλέον..? Κανείς δουλειά.. Γτ και για μένα είναι κλάσης ανώτερα σαν λειτουργικό αλλά τα περιφερειακά έχαναν

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα πήρα ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση κουτάτο Nokia Lumia 830 - Special Gold Edition και μόλις το στήσω θα αφήσω το Android στην άκρη. ;)

 

Κι όποτε βγει το 9.3 κι αν αξίζει, το βλέπουμε :)

Gold Edition;;; Που το βρήκες αυτό πάλι; Το 830 ήταν η πρώτη μου wp συσκευή αρχές του 2015!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Gold Edition;;; Που το βρήκες αυτό πάλι; Το 830 ήταν η πρώτη μου wp συσκευή αρχές του 2015!!!

 

Είχε βγει περιορισμένη έκδοση με χρυσό περίγραμμα, και χρυσά γράμματα Nokia και η πλάτη είτε σε λευκό, είτε σε μαύρο ήταν γυαλιστερή, όχι ματ όπως η κανονική έκδοση. Μόνο τα 930 και 830 είχαν βγει έτσι, αλλά νομίζω το 830 ήταν πιο εντυπωσιακό. Και γενικά το προτιμώ σα συσκευή από το 930...

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.androidauthority.com/light-cameras-smartphones-1128014/

 

Τελικά το Nokia 9 PureView θα είναι η πρώτη και η τελευταία συσκευή με τεχνολογία Light (κάτι είχε ακουστεί για Sony αλλά άκυρο τελικά)...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει περιορισμένη έκδοση με χρυσό περίγραμμα, και χρυσά γράμματα Nokia και η πλάτη είτε σε λευκό, είτε σε μαύρο ήταν γυαλιστερή, όχι ματ όπως η κανονική έκδοση. Μόνο τα 930 και 830 είχαν βγει έτσι, αλλά νομίζω το 830 ήταν πιο εντυπωσιακό. Και γενικά το προτιμώ σα συσκευή από το 930...

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.androidauthority.com/light-cameras-smartphones-1128014/

 

Τελικά το Nokia 9 PureView θα είναι η πρώτη και η τελευταία συσκευή με τεχνολογία Light (κάτι είχε ακουστεί για Sony αλλά άκυρο τελικά)...

Ναι, ακόμα και στη κανονική του έκδοση ήταν κομψό. Η κάμερα αξιοπρεπής για τα λεφτά του και ίσως η πιο φθηνή συσκευή με PureView και ois στα 10mp. Φλας σπάνια χρειάστηκε για τις βραδινές. Έδινε αρκετό φως με χαμηλό φωτισμό. Για την εποχή του πολύ καλό.

Πόσο σου βγήκε και από που το πήρες;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακόμα και στη κανονική του έκδοση ήταν κομψό. Η κάμερα αξιοπρεπής για τα λεφτά του και ίσως η πιο φθηνή συσκευή με PureView και ois στα 10mp. Φλας σπάνια χρειάστηκε για τις βραδινές. Έδινε αρκετό φως με χαμηλό φωτισμό. Για την εποχή του πολύ καλό.

Πόσο σου βγήκε και από που το πήρες;

 

Εμ, είμαστε στο θέμα του Nokia 9 :) Στείλε μήνυμα καλύτερα ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα σε προηγούμενο ποστ ότι μετά το τελευταίο update έχω παρατηρήσει αυξημένη κατανάλωση της μπαταρίας..

Δεν είμαστε πολλοί οι κάτοχοι, ωστόσο όσοι το δουν καλύτερα ας μην το κάνουν. Ειδα χρήστες κ των υπόλοιπων συσκευών να διαμαρτύρωνται για battery drain..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Tα περιστασιακά κολλημάτα πάντως στην κάμερα, παραμένουν. Χτες μου έτυχε μετά από 4-5 φωτό να κολλήσει. Έκλεισα την κάμερα, περίμενα λιγάκι κ ξαναδούλεψε.

Ωστόσο, φαίνεται η λογική ταυτόχρονης λήψης να μην περνάει και στο 9.3 μιας και αποχώρησε η Light. Σύμφωνα με το gsm, πάει σε 4πλη κάμερα, γνωστό σετάκι σε 3-4 τοπ συσκευές της εποχής. Βέβαια, με οπτικά Zeiss.. Θα φανεί κατά πόσο μπορεί να κάνει έτσι τη διαφορά. Επίσης, οθόνη πολλά υποσχόμενη, αν και με νορμάλ ppi density. Η "σωστή" τιμή και η έγκαιρη κυκλοφορία, ίσως το βοηθήσουν να χτυπήσει τον ανταγωνισμό. ;)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...