Jump to content

[Οδηγός] Αναβάθμιση: Sony Ericsson K750i σε W800i


K700i_maniakos
 Κοινοποίηση

Θα προτιμούσατε να μετατρέψετε το Κ750i σας σε W800i;  

253 members have voted

  1. 1. Θα προτιμούσατε να μετατρέψετε το Κ750i σας σε W800i;

    • ΝΑΙ
      178
    • ΟΧΙ
      75


Recommended Posts

Που είναι αυτή η Level4 ?

Εκτός από το Κ750 σε w800 (δε με ενδιαφέρει αυτό), κάνει και απλή αναβάθμιση λογισμικού και με τι ποσό ?

Η εγγύηση ισχύει εκεί ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 312
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι δεν ισχύει η εγγύηση, στην καμάρα στην παλαιων πατρων γερμανου 41 (κοντα στην εγνατια ψηλά). Μπορεί να σου κάνει οτι θελήσεις.

mail: info@level4.gr

τηλ. 2310256707

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτή η αναβάθμιση τσαμπέ? Γιατι ούτε πιστωτικές έχουμε ούτε Αθήνα μένουμε για να παμε στο 9βοτλο.... Κανενα site που να το έχει βημα προς βήμα υπάρχει?
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

paidia na rotiso kati? eixa paratisei to 8ema auto mexri pou eida gia to magazi sti salonika! an balo logismiko W800 meta 8a mporo na to kano apo to spiti anaba8misi se pio kainouria version??? kai poia version sou pernane?tin teleutaia???
My Briefcase Games and Themes ;)
Link to comment
Share on other sites

paidia na rotiso kati? eixa paratisei to 8ema auto mexri pou eida gia to magazi sti salonika! an balo logismiko W800 meta 8a mporo na to kano apo to spiti anaba8misi se pio kainouria version??? kai poia version sou pernane?tin teleutaia???

ναι μετα μπορεις να το κανεις αναβαθμιση μονο απο το σπιτι σου.γιατι αν πας σε SE θα πληρωσεις! φανταζομαι την τελευταια version θα σου περασουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτή η αναβάθμιση τσαμπέ? Γιατι ούτε πιστωτικές έχουμε ούτε Αθήνα μένουμε για να παμε στο 9βοτλο.... Κανενα site που να το έχει βημα προς βήμα υπάρχει?

οχι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι μετα μπορεις να το κανεις αναβαθμιση μονο απο το σπιτι σου.γιατι αν πας σε SE θα πληρωσεις! φανταζομαι την τελευταια version θα σου περασουν.

 

lathos,an ginei metatropi apo k750 se w800 meta den mporeis na kaneis anavathmisi mesw tou site tis sony ericsson, tha prepei na ksanapliroseis.

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

lathos,an ginei metatropi apo k750 se w800 meta den mporeis na kaneis anavathmisi mesw tou site tis sony ericsson, tha prepei na ksanapliroseis.

μα η online αναβαθμιση απο το site της sony ericsson ειναι δωρεαν!

θα πληρωσεις εαν το πας σε ενα επισημο SE γιατι θα δουν το τηλεφωνο οτι εχει αλλαξει με συνεπεια να εχει χαθει και η εγγυηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτή η αναβάθμιση τσαμπέ? Γιατι ούτε πιστωτικές έχουμε ούτε Αθήνα μένουμε για να παμε στο 9βοτλο.... Κανενα site που να το έχει βημα προς βήμα υπάρχει?

υπάρχει σπασμένο soft αλλα το πιθανότερο να καταλήξεις με τσακισμένο τηλέφωνο όπως ο φίλος εδώ εάν δεν έχεις κάποια εμπειρία με αυτά τα λογισμικά. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106358

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση!

 

Γίνεται και τζάμπα ναι αλλά χρειάζεται διαφορετικό καλώδιο το οποίο προσωπικά δε ξέρω που θα βρώ. Με συγκεκριμένη έκδοση του davinci μπορείς να κάνεις το flash και το finalization το κάνεις με το setool (το σπασμένο).

 

Δυστυχώς δε κάνει το καλώδιο. Οδηγίες υπάρχουν στο esato forum.

 

Εγώ μετά την αναβάθμιση σε W800 δοκίμασα το live update της SE αλλά το τηλέφωνο ανιχνεύτηκε σαν k750i λόγω IMEI και αναβαθμίοστηκε με τα αρχεία του K750 με αποτέλεσμα να γίνει ένα μυστήριο μπέρδεμα λογισμικού.

 

Αν θέλετε να κάνετε σωστή δουλειά εγώ θα πρότεινα flash με davinci και αλλαγή IMEI με κάποιο W800. Μετά η αναβάθμιση λειτουργεί κανονικά.

Η αλλαγή IMEI θεωρείται παράνομη.

 

Μη πιάνεστε κορόιδα από τις ιστορίες για χαλασμένα τηλέφωνα.

Τα κινητά είναι σχεδιασμένα για να μπορούν να flasarontai ακόμα και όταν δεν ανάβουν πλέον. Οι διαδικασίες είναι διαθέσιμες στο davinciteam και ουδεμία περίπτωση υπάρχει να αχρηστευθεί το τηλέφωνο. Απλά θα ξανακάνετε το flash (ίσως να χρειαστεί να φορτίσετε κ αλλού τη μπαταρία αν έχει αδειάσει στο μεταξύ.)

 

Τα κινητά έχουν ένα κομάτι κώδικα hardcoded σε μνήμη που δε σβήνει. Το κομάτι αυτό είναι απαραίτητο για να μπορεί να φλασάρεται το κινητό. Αλίμονο αν με λάθος flash πετούσαμε τα τηλέφωνα.

 

Αυτά λένε τα μαγαζιά με σκοπό να πουλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να κάνετε σωστή δουλειά εγώ θα πρότεινα flash με davinci και αλλαγή IMEI με κάποιο W800. Μετά η αναβάθμιση λειτουργεί κανονικά.

Η αλλαγή IMEI θεωρείται παράνομη.

Ναι....

Ενα απλό κινέζικο ότι να ναι καλώδιο θέλει.

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τηλέφωνα με ίδιο ΙΜΕΙ.

Η αναβάθμιση της SE ελέγχει το OTP ΙΜΕΙ (το οποίο δεν μπορείς να αλλάξεις) η συσκευή περιέχει 2 ΙΜΕΙ ενα στην OTP περιοχή (η οποία δεν σβήνεται) και μια στο GDFS η οποία αλλάζει και αυτήν χρησιμοποιεί το κινητό στο δίκτυο.

Εάν χαλάσεις την EROM με σπασμένο soft πες μου μετά απο πόσους μήνες το επισκεύασες

Link to comment
Share on other sites

μα η online αναβαθμιση απο το site της sony ericsson ειναι δωρεαν!

θα πληρωσεις εαν το πας σε ενα επισημο SE γιατι θα δουν το τηλεφωνο οτι εχει αλλαξει με συνεπεια να εχει χαθει και η εγγυηση.

 

i anavathmisi sto site tis sony ericsson einai dwrean an thes na anavathmiseis apo k750 se k750 teleftaia ekdosi i apo w800 se w800 teleftaia ekdosi. stin periptosi pou ginei allagi firmware se k750 ke tou perastei to w800 firmware eite mesw tou davinci eite mesw kapoiou katastimatos, to site tis sony ericsson diavazei to IMEI ke to CDA tou kinitou, vlepei oti stin pragmatikotita ine k750 ke den kanei anavathmisi sto neotero w800 firmware. i moni lisi einai i na ksanapliroseis sto davinci, i na ksanapliroseis sto magazi i na exeis allaksei to IMEI tou kinitou sou pragma pou den kserw poso efkola ke an allazei.

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει σπασμένο soft αλλα το πιθανότερο να καταλήξεις με τσακισμένο τηλέφωνο όπως ο φίλος εδώ εάν δεν έχεις κάποια εμπειρία με αυτά τα λογισμικά. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106358

 

 

Χεχε!! ΟΚ παιδιά αναθεωρώ την επιθυμία μου να αλλάξω το Κ750i σε W800i!! Καλο είναι ως έχει, γτ μια γνωστή παροιμία μας διδάσκει οτι όποιος θέλει τα πολλά χάνει κ τα λίγα!! Θα αρκεστώ λοιπον στο ταπεινό μου Κ750!!! Thx anw για τι βοήθεια....

 

ΥΓ:Πάντως αν κάποιος έχει κανει τέτοια αλλαγή χωρίς απόλειες κ τσάμπε καλό θα ήταν να μοιραστεί μαζι μας το πως!

 

αυτααααααααα :D

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, απλά υπάρχουν πιθανότητες να κάνεις και ζημιά.

Τί προτιμάς να χαλάσει και μετά να πληρώνεις στα service κλπ, η να το κανεις online τζαμπε (οχι debrand) η να το πάς σε κάποιο service να δώσεις 10 ευρώ και να έχουν αυτοί την ευθύνη για το κινητό σου (που στην τελική και κάτι να παθει ας κόψουν το λαιμό τους να το κάνουν η να το αντικαταστήσουν)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω ειναι Κ750 σε W800... Αναβάθμηση version μπορώ να κανω κ μόνος μου...
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

To davinciteam dinei to EROM gia na diorthoseis til pou den anavei kathos kai odigies. Nomizo pos to SE update elegxei to imei pou alazei kai oxi to allo.

To gdfs to diorthonei episis to davinciclient de xerw pos.

 

To kalodio to thes gia to setool klp. To olo thema gia mena den einai i metatropi se w800 alla i peretero anavathmisi apo to SE live update meta...

 

Ναι....

Ενα απλό κινέζικο ότι να ναι καλώδιο θέλει.

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τηλέφωνα με ίδιο ΙΜΕΙ.

Η αναβάθμιση της SE ελέγχει το OTP ΙΜΕΙ (το οποίο δεν μπορείς να αλλάξεις) η συσκευή περιέχει 2 ΙΜΕΙ ενα στην OTP περιοχή (η οποία δεν σβήνεται) και μια στο GDFS η οποία αλλάζει και αυτήν χρησιμοποιεί το κινητό στο δίκτυο.

Εάν χαλάσεις την EROM με σπασμένο soft πες μου μετά απο πόσους μήνες το επισκεύασες

Link to comment
Share on other sites

Χεχε!! ΟΚ παιδιά αναθεωρώ την επιθυμία μου να αλλάξω το Κ750i σε W800i!! Καλο είναι ως έχει, γτ μια γνωστή παροιμία μας διδάσκει οτι όποιος θέλει τα πολλά χάνει κ τα λίγα!! Θα αρκεστώ λοιπον στο ταπεινό μου Κ750!!! Thx anw για τι βοήθεια....

 

ΥΓ:Πάντως αν κάποιος έχει κανει τέτοια αλλαγή χωρίς απόλειες κ τσάμπε καλό θα ήταν να μοιραστεί μαζι μας το πως!

 

αυτααααααααα :D

 

milas sovara i kaneis plaka? exw metatrepsei to k750 mou se w800 xoris kanena provlima.ine mia apli ke efkoli diadikasia i opoia apla prepei na ginei sosta.mou kostise 10euro ke to kinito leitourgei apsoga.

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

i anavathmisi sto site tis sony ericsson einai dwrean an thes na anavathmiseis apo k750 se k750 teleftaia ekdosi i apo w800 se w800 teleftaia ekdosi. stin periptosi pou ginei allagi firmware se k750 ke tou perastei to w800 firmware eite mesw tou davinci eite mesw kapoiou katastimatos, to site tis sony ericsson diavazei to IMEI ke to CDA tou kinitou, vlepei oti stin pragmatikotita ine k750 ke den kanei anavathmisi sto neotero w800 firmware. i moni lisi einai i na ksanapliroseis sto davinci, i na ksanapliroseis sto magazi i na exeis allaksei to IMEI tou kinitou sou pragma pou den kserw poso efkola ke an allazei.

το k750 και το w800 εχουν το ιδιο λογισμικο!.αρα δεν εχεις προβλημα.αν διαβασεις παλιοτερα post θα δεις οτι οσοι κανανε αυτη την αναβαθμιση στην πορεια δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το k750 και το w800 εχουν το ιδιο λογισμικο!.αρα δεν εχεις προβλημα.αν διαβασεις παλιοτερα post θα δεις οτι οσοι κανανε αυτη την αναβαθμιση στην πορεια δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα.

 

pali lathos. afto pou les den isxiei.

ta k750 ke w800 exoun men TO IDIO HARDWARE alla ALLO FIRMWARE ke sxedon panomoiotipo SOFTWARE GIA PC.

an exeis kanei update APO K750 SE W800 i anavathmisi firmware apo to site tis se DEN DOULEVEI giati diavazei to kinito oxi san w800 alla san k750, ke afto giati i SE koitaei to IMEI.

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ρε παιδια πως ακριβως γινετε η αναβαθμιση του κ750ι σε w800. μπορει καποιος να με βοηθηση?

Μπες στο http://clubs.pathfinder.gr/sony_ericsson/ εκεί εξηγώ αναλυτικά την δωρεάν μετατροπή σε W800

Το έχω κάνει πολλές φορές και το κινητό δουλεύει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

pali lathos. afto pou les den isxiei.

ta k750 ke w800 exoun men TO IDIO HARDWARE alla ALLO FIRMWARE ke sxedon panomoiotipo SOFTWARE GIA PC.

an exeis kanei update APO K750 SE W800 i anavathmisi firmware apo to site tis se DEN DOULEVEI giati diavazei to kinito oxi san w800 alla san k750, ke afto giati i SE koitaei to IMEI.

 

Οταν έκανα πρώτη φορά αναβάθμιση από Davinci είχα βρεί κάποια αρχεία που όπως το customize.xml τα απόια αναφέρουν το κινητό ως Κ750, μήπως το SEUS δεν κοιτάει μόνο το ΙΜΕΙ? Τώρα κάνω κάποιες δοκιμες για να δω αν θα δουλέψει, αν βρω την άκρη θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,θέλω να κάνω αυτήν την αναβάθμιση του Κ750i μου,σε W800i.Πρέπει να πάω σε αυτό το Volto9 έτσι...;;;

Δώστε μου σας παρακαλώ την διεύθυνση του μαγαζιού στον Πειραιά να πάω και αν ξέρετε καμια τιμούλα πόσο περίπου θα'χει αλλά και πόσο θα μου κρατήσουν εκεί το κινητό...Σας ευχαριστώ πολύ...:O

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,θέλω να κάνω αυτήν την αναβάθμιση του Κ750i μου,σε W800i.Πρέπει να πάω σε αυτό το Volto9 έτσι...;;;

Δώστε μου σας παρακαλώ την διεύθυνση του μαγαζιού στον Πειραιά να πάω και αν ξέρετε καμια τιμούλα πόσο περίπου θα'χει αλλά και πόσο θα μου κρατήσουν εκεί το κινητό...Σας ευχαριστώ πολύ...:O

Παρόλο που μπορείς να βρεις τις λεπτομέρειες στo site http://9volto.gr/catalog/default.php

H διεύθυνση και το τηλέφωνο είναι εδώ:

25ης Μαρτίου 55 Πειραιάς τηλ: 2104212212 fax: 2104212214

 

Πάρε τηλέφωνο αν θες να τους ρωτήσεις ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...