Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια το κινητο φαίνεται μπόμπα. Ειμαι σε αναζήτηση συσκευής και η αλήθεια ειναι ότι το βρήκα τυχαία το συγκεκριμένο μοντέλο.

Εχω όμως κάποιες ερωτήσεις προς απάντηση και ξεκινάω:

1. Οι Συσκευές που πουλάει στο skroutz είναι global version?

2. Έχω διαβάσει ότι η xiaomi για αγορά από skroutz δεν παρέχει εγγύηση για την επίσημη αντιπροσωπεία της στην Ελλάδα. Ισχύει ή όχι???

3. Γνωρίζετε αν θα κυκλοφορησει το συγκεκριμένο μοντέλο σε κανονικά μαγαζιά (public, πλαισιο κτλ)??

4. Ράδιο από οτι βλέπω δεν έχει.. Υπάρχει εφαρμογή για κατέβασμα χωρίς να απαιτείται η χρήση δεδομένων για να ακούσεις ή όχι??

5. Η απουσία 3.5mm audio jack πρακτικά σημαίνει ότι δεν παίρνει ενσύρματα ακουστικά/handsfree η συσκευή ή λάθος έχω καταλάβει??

6. Τέλος το πιο σημαντικό όλων..Με το Sar τι παίζει??? Κάτι τιμές 1. κάτι που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο δεν έχω πειστεί ότι είναι αληθινές συν ότι είναι μεγάλες έτσι και αλλιώς αν συγκρίνεις π.χ με samsung...Θεωρώ μεγάλο λάθος των κινέζων να αποκρύπτουν τέτοιου είδους πληροφορίες μιας και λειτουργεί ως ανασταλτικός παράγοντας για πολλούς αγοραστές η αμφιβολία σχετικά με τα επίπεδα ακτινοβολίας της συσκευής.. Απορώ πώς δεν το καταλαβαίνουν και το συνεχίζουν...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.:):):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο φαίνεται μπόμπα. Ειμαι σε αναζήτηση συσκευής και η αλήθεια ειναι ότι το βρήκα τυχαία το συγκεκριμένο μοντέλο.

Εχω όμως κάποιες ερωτήσεις προς απάντηση και ξεκινάω:

1. Οι Συσκευές που πουλάει στο skroutz είναι global version?

2. Έχω διαβάσει ότι η xiaomi για αγορά από skroutz δεν παρέχει εγγύηση για την επίσημη αντιπροσωπεία της στην Ελλάδα. Ισχύει ή όχι???

3. Γνωρίζετε αν θα κυκλοφορησει το συγκεκριμένο μοντέλο σε κανονικά μαγαζιά (public, πλαισιο κτλ)??

4. Ράδιο από οτι βλέπω δεν έχει.. Υπάρχει εφαρμογή για κατέβασμα χωρίς να απαιτείται η χρήση δεδομένων για να ακούσεις ή όχι??

5. Η απουσία 3.5mm audio jack πρακτικά σημαίνει ότι δεν παίρνει ενσύρματα ακουστικά/handsfree η συσκευή ή λάθος έχω καταλάβει??

6. Τέλος το πιο σημαντικό όλων..Με το Sar τι παίζει??? Κάτι τιμές 1. κάτι που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο δεν έχω πειστεί ότι είναι αληθινές συν ότι είναι μεγάλες έτσι και αλλιώς αν συγκρίνεις π.χ με samsung...Θεωρώ μεγάλο λάθος των κινέζων να αποκρύπτουν τέτοιου είδους πληροφορίες μιας και λειτουργεί ως ανασταλτικός παράγοντας για πολλούς αγοραστές η αμφιβολία σχετικά με τα επίπεδα ακτινοβολίας της συσκευής.. Απορώ πώς δεν το καταλαβαίνουν και το συνεχίζουν...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.:):):)

 

1. Εξαρτάται από το μαγαζί. Κάνε μια ερώτηση πριν.

2. Παρέχει εγγύηση αλλά όχι από infoquest. Τι σημαίνει αυτό; Πρακτικά δεν εχεις εγγυηση. Αν συμβεί κάτι θα το αναλάβει ένας τεχνικός του καταστήματος και τότε ο θεός να βάλει το χέρι του. Συν τοις αλλοις θα βάλουν ότι υλικά θέλουν πάνω του.

3. Με ένα search από μόνο σου μπορείς να δεις αν κυκλοφορεί ή όχι και τι τιμή έχει. Επίσης αν καλύπτεται με εγγυηση από infoquest. Εγώ το πήρα από e-shop. Δεν καλύπτει η infoquest αλλά δεν ειναι και skroutz.

4. Δεν γνωρίζω, δεν με απασχόλησε ποτέ.

5. Λάθος. Σου δίνει με την συσκευασία αντάπτορα - μετατροπέα για να συνδέσεις τα 3.5mm ακουστηκά σου πάνω στον αντάπτορα και αυτά με την σειρά τους πάνω στο κινητό.

6. Το sar είναι μεγάλο θέμα. Δεν γνωρίζω καν τις τιμές του. Από την στιγμή που κυκλοφορεί στην αγορά είναι στα νόμιμα - υγιή πλαίσια αλλά ποιος μπορεί να σου πει σε 5 χρόνια πώς και αυτά τα μικρα sar της samsung είναι υγιη?

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις.Ηταν πολυ κατατοπιστικές στο σύνολό τους.

Αυτο με την εγγυηση ειναι αρκετά μεγαλο ρισκο και σίγουρα ανασταλτικός παραγοντας..Δεν μου εχει τυχει ποτε να μου χαλασει κινητο αλλα ποτέ δεν ξέρεις τι σου συμβαινει...

 

Όσον αφορά το sar το εχω ξαναθίξει σε αλλα thread το θέμα γιατι μου κανει εντυπωση μεγάλη...

Huawei και xiaomi να εξελίσσονται ραγδαια και να συνεχιζουν παρα ταύτα να αποκρύπτουν για ανεξηγητο λόγο τις τιμες των sar για τα κινητά τους,πραγμα που δημιουργει τα αντιθετα αποτελεσματα μιας και σου δημιουργειται η εντυπωση οτι κάτι θέλουν να κρύψουν...

 

Πάρε για παραδειγμα αυτό το πολύ δυνατό κινητό που μια η εγγυηση και μια τα αγνωστα sar μπορει να το καθηλώσουν αγοραστικά όταν μπορουσε να ηταν best seller..

 

Υ.γ:Δεν υπαρχει σε κανονικά μαγαζιά δυστυχως το συγκεκριμένο τηλεφωνο.Βεβαια και να υπήρχε το υπολογιζω γύρω στα 350-380 να το πουλαγαν;););)

Edited by asxetos13
Link to comment
Share on other sites

To sar το αναγραφει μεσα το manual.

Ραδιο εφοσον δεν εχει,μονο με δεδομενα ακους.

Link to comment
Share on other sites

Μπα θυμηθηκαν update μετα απο ενα 2μηνο?

Ειχα κατεβασει την dev και ημουν ετοιμος να περασω.

Ειμαι διακοπες και το drain στη μπαταρια με πεθαινει.

Link to comment
Share on other sites

Μπα θυμηθηκαν update μετα απο ενα 2μηνο?

Ειχα κατεβασει την dev και ημουν ετοιμος να περασω.

Ειμαι διακοπες και το drain στη μπαταρια με πεθαινει.

 

Δεν αναφέρει για battery drain fix. Βελτίωση στην φωτο λεει και optimization. Αλλα για να δούμε.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρει για battery drain fix. Βελτίωση στην φωτο λεει και optimization. Αλλα για να δούμε.
Προσωπικά σε εμένα δεν έχει battery drain, με γύρω στις 200 εφαρμογές , πάντα ανοιχτά wifi Bluetooth δεδομένα gps και nfc φωτεινότητα στην μέση και στις 2 κάρτες 4g έχω shot από 6-7 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε εμένα δεν έχει battery drain, με γύρω στις 200 εφαρμογές , πάντα ανοιχτά wifi Bluetooth δεδομένα gps και nfc φωτεινότητα στην μέση και στις 2 κάρτες 4g έχω shot από 6-7 ώρες.

 

Ρε σεις πως το κάνετε αυτό; Λογικά εισαι σε περιοχή με καλό σημα δεν εξηγείται αλλιως. Εμένα την νύχτα μου χάνει 7% άνετα. Σου χάνει και σε σενα όπως και σε όλους απλά δεν το χεις πάρει χαμπάρει. Αλλά 6-7 ώρες είναι πάρα πολλές.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις πως το κάνετε αυτό; Λογικά εισαι σε περιοχή με καλό σημα δεν εξηγείται αλλιως. Εμένα την νύχτα μου χάνει 7% άνετα. Σου χάνει και σε σενα όπως και σε όλους απλά δεν το χεις πάρει χαμπάρει. Αλλά 6-7 ώρες είναι πάρα πολλές.
Η περιοχή είναι χάλια κάτω από την μέση όπως θα δεις, όσο για το shot κοίτα είμαι 4 ώρες και 17 λεπτά και είναι στο 42 %c76de5844746305383ea66fa78c5d0c1.jpg93f54b199edf4d331a70524cf629d3f4.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πανω απο 4 ωρες οθονη δεν εχω βγαλει.

Ενα βραδυ,ειχε 9% το βαζω airplane mode και το πρωι ειχε κλεισει.Για τετοια κατασταση μιλαμε.

Θα δοκιμασω την 3.3.Αν δεν εχει διορθωθει θα βαλω dev.Αν δεν και εκει,τοτε θα το δωσω να παω να παρω το 9Τ να ξεμπερδευω.

Το κινητο μπορει,κατι βλακειες εχουν κανει αυτοι της χιαομι ομως.

Link to comment
Share on other sites

To sar το αναγραφει μεσα το manual.

Ραδιο εφοσον δεν εχει,μονο με δεδομενα ακους.

 

Μιας και το εχεις το κινητο μπορεις να μας πει τι λεει??

Γιατι οι κινεζοι μας το κρατανε μυστικο....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εχεις το κινητο μπορεις να μας πει τι λεει??

Γιατι οι κινεζοι μας το κρατανε μυστικο....

 

YWSZDgX.jpg

 

:)

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις την Europe version . Εμένα με global πήρε την 10.3.3.0

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

YWSZDgX.jpg

 

:)

 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία..

Ποιες τιμές κοιτάμε της πρώτης σειράς ή της τρίτης??

Γενικά τα sar ειναι μέσα στα επιτρεπτά όρια αλλά αρκετά μεγάλα για εμένα ειδικά για το κεφάλι..

Θέλει οπωσδήποτε handsfree..

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω γνωριζεις πως το sar που λεει δεν ειναι η τιμη οταν μιλας αλλα σε ειδικες συνθηκες;

Παιζει δηλαδη σε ομιλια να εχει χαμηλοτερο απο αλλη συσκευη με χαμηλοτερο sar.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω γνωριζεις πως το sar που λεει δεν ειναι η τιμη οταν μιλας αλλα σε ειδικες συνθηκες;

Παιζει δηλαδη σε ομιλια να εχει χαμηλοτερο απο αλλη συσκευη με χαμηλοτερο sar.

 

Το sar εχει αμεση σχεση με το πόσο ισχυρη ειναι η κεραια,πραγμα που επηρεαζει και το σήμα..

Ωστόσο οι τιμες κάθε μοντελου ειναι συγκεκριμένες....Και δυστυχως η xiaomi δεν εχει δουλέψει για τη βελτίωσή τους με αποτελεσμα να διατηρούνται σε υψηλα επίπεδα..

Αυτός είναι για μενα και ο λόγος που δεν τα πολυαναφερουν για τις συσκευές τους.Έπρεπε να ειναι χαμηλότερα ιδιώς αυτά γιαντο κεφάλι (head).

Link to comment
Share on other sites

Το sar δεν εχει σχεση μονο με τη κεραια.

Ειναι με ενεργοποιημενα και τα wifi κτλ για αυτο σου λεω οτι δεν ειναι και κανονας και είναι υπό προϋποθέσεις.

Επισης μια χαρα μεγαλα σαρ εχουν και συσκευες αλλων εταιρειων. Σε μια λίστα που ειχε βγει πριν κατι βδομαδες εβλεπες και κατι ακριβα samsung να φιγουραρουν σχεδον κορυφη.

Τωρα αν ειναι τοσο μεγαλο το κολλημα, ε η hands free η κοιτας αλλη συσκευη και τελος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε κανεις 10.3.3 που ειχε θεμα με τη μπαταρια να μας πει αν υπαρχει βελτιωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για το βραδινό battery drain νομίζω πως πάει καλύτερα. Χθες στις 02:00 το έβγαλα από την φόρτιση στο 100% και σήμερα στις 9:00 ήταν 98%. Νομίζω πριν την αναβάθμιση έχανε περίπου 6-7%.

Επίσης σημαντικό είναι πως υπάρχει η δυνατότητα απόκρυψης του finger print sensor με θετικό αντίκτυπο επίσης στην μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κ εγώ με την 10.3.4 τα ίδια.. πρώτη φορά έχω drain 10% το βράδυ με όλα κλειστά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...