Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεκτό αλλά 5 ή 6 ή 9 χιλιοστά είναι τελικά το θέμα;

 

Ναι.Ειναι αλλη κατηγορια κινητου.Προσωπικα πανω απο 150 χιλιοστα το θεωρω γκουμουτσα.

Αν δε με ενοχλουσε θα κραταγα το ποκο που ειχα.

Στο SE πηγα λογω των διαστασεων.Αλλιως θα πηγαινα σε αλλη συσκευη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το παρακολουθω και εαν σε λιγο καιρο δε γραψει κανεις για ζημιες,θα το περασω

https://forum.xda-developers.com/Mi-9/themes/mod-overclock-screen-to-84hz-t3942063

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι λέω ανακρίβειες...Η κάμερα του κινητού είναι μια χαρά υπάρχουν πολλά συγκριτικά που το επιβεβαιώνουν αυτό τώρα κάποιος αν κάποιοι το συγκρίνουν με τα κορυφαία καμεροκινητα εκεί κρύβεται η ανακρίβεια. Επίσης στο δικό μου δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα με buttery drain 3 με 4 τοις εκατό το βράδυ σε flight mode δεν το βρίσκω άξιο αναφοράς, ούτε μέσα στην μέρα παρουσιάζει μεγάλες διακυμάνσεις οπότε μία χαρά για μπαταρία 3097 mAh. Το κινητό είναι διαμαντάκι και επιμένω ότι καλύτερο στα χρήματα του.

 

Για flight mode χάνεις πάρα πολύ μπαταρία να ξέρεις. Επομένως το θέμα του drain δεν είναι μόνο το σήμα. Κάτι άλλο παίζει. Ελπίζω να λυθεί.

 

Πολύ σαφής στην ανάλυση σου.

Είμαι μεταξύ αυτού και του Mi 9.

Πόσο χάνει σε κάμερα;

Είμαι σβέλτο στη χρήση ή υστερεί αρκετά σε σχέση με τον 855 του Mi 9.

 

Κοίτα να δεις. Απο άποψη hardware οι κάμερες του MI 9 είναι λίγο καλύτερες από του mi 9 se. Το θέμα βέβαια είναι πως το εκμεταλλεύεται αυτό το software. Σε συγκριτικά δειχνει αλλού να υπερέχει το ένα και αλλού το άλλο. Αναλόγως τι υποστήριξη θα πέσει βέβαια. Φυσικό ειναι το mi 9 να λάβει καλύτερη υποστήριξη και να δούμε καλύτερα αποτελέσματα. Μιλάμε πάντα για νυχτερινές λήψεις, την ημέρα θα έχουμε πάντα το ίδιο αποτέλεσμα εκτός αν λάβει βελτιώσει το λογισμικό του mi 9 καλύτερες από αυτό του se. To ΜΙ 9 είναι πιο σβέλτο στα χαρτίά σίγουρα. Αν τα έχεις βρει με το μέγεθος και διαθέτεις και τα φράγκα πήγαινε mi 9 λόγω και ασηρματης φόρτησης και γενικότερα υποστήριξης. Το mi 9 se πιστεύω μόλις βγει το 10 se θα αρχίσουν να το παραμελούν.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από Banggood το 64GB Global Blue 240EUR ήρθε μέσα σε 2 εβδομάδες και χωρίς τελωνείο

 

Έκανε Update στην 10.2.2.0 και έμεινε εκεί. Φαντάζομαι ότι θα διορθώσουν την 10.3.1.0 και θα έρθει αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από Banggood το 64GB Global Blue 240EUR ήρθε μέσα σε 2 εβδομάδες και χωρίς τελωνείο

 

Έκανε Update στην 10.2.2.0 και έμεινε εκεί. Φαντάζομαι ότι θα διορθώσουν την 10.3.1.0 και θα έρθει αργότερα...

 

Καλορίζικο, και εγώ μια απο τα ίδια. Παρέλαβα χθες και με update πήρε την 10.2.2.0. Όπως έγραψα και σε γειτονικό φόρουμ δεν έχει shortcut για το nfc. Υπάρχει workaround η μόνο με update. Πάντως το MI 8 μετά από αναβάθμιση το απέκτησε.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πότε θα έρθει το Update

 

Μόνο ένα θέμα αντιμετωπίζω: ακούγονται πολύ σιγά τα άτομα που μιλάω ενώ ανεβάζω στο Max τον ήχο κατά τη διάρκεια της κλήσης, το παθαίνει και κανένας άλλος;

Link to comment
Share on other sites

@miatov Το παρατήρησα και εγώ μιλώντας με hands free. Αναγκάστηκα να ρυθμίσω στο τέρμα την ένταση αλλά πάλι νομίζω ήταν χαμηλά...

 

 

Μετά από 3 μέρες χρήσης για τα δεδομένα μου είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Συγκεκριμένα :

1) Η μπαταρία μου βγάζει άνετα μια μέρα έχοντας ανοιχτά δεδομένα και Bluetooth παρακολούθηση email, viber,tapatalk, και browsing

2)Είναι αρκετά γρήγορο και δεν κουράζει

3) Η οθόνη και ικανοποιητική και απίστευτα ιδανικό το μέγεθος του κινητού.

 

Στα αρνητικά για μένα

1)δεν έχει nfc shortcut

2)τα notifications στο status bar κρύβονται μετά από λίγο

3)στην οθόνη περιβάλλοντος δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις των τρίτων εφαρμογών πέραν των μηνυμάτων και κλήσεων.

 

*Και είχα πρόβλημα με το wifi calling το οποίο μάλλον λύθηκε μετά από αλλαγή sim.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by yiatsou
Link to comment
Share on other sites

@miatov Το παρατήρησα και εγώ μιλώντας με hands free. Αναγκάστηκα να ρυθμίσω στο τέρμα την ένταση αλλά πάλι νομίζω ήταν χαμηλά...

 

 

Μετά από 3 μέρες χρήσης για τα δεδομένα μου είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Συγκεκριμένα :

1) Η μπαταρία μου βγάζει άνετα μια μέρα έχοντας ανοιχτά δεδομένα και Bluetooth παρακολούθηση email, viber,tapatalk, και browsing

2)Είναι αρκετά γρήγορο και δεν κουράζει

3) Η οθόνη και ικανοποιητική και απίστευτα ιδανικό το μέγεθος του κινητού.

 

Στα αρνητικά για μένα

1)δεν έχει nfc shortcut

2)τα notifications στο status bar κρύβονται μετά από λίγο

3)στην οθόνη περιβάλλοντος δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις των τρίτων εφαρμογών πέραν των μηνυμάτων και κλήσεων.

 

*Και είχα πρόβλημα με το wifi calling το οποίο μάλλον λύθηκε μετά από αλλαγή sim.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μετά από 5 ημέρες χρήση:

 

Συμφωνώ απόλυτα και στα 3 θετικά σου

 

Όσο αφορά τα Notifications, ισχύει ότι κρύβονται μετά από λίγο αν και το συνηθίζεις.

 

Θα ήθελα στο Ambient Screen να δείχνει Notifications εφαρμογών

Link to comment
Share on other sites

σε λίγο θα έχουμε και review της συσκευής από GSMArena.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ε το αυτονοητο λεει.

Αν θες μικρο κινητο,απλα δεν υπαρχει εναλλακτικη.

Οχι οτι ειναι κακη συσκευη βεβαια,καθε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ε το αυτονοητο λεει.

Αν θες μικρο κινητο,απλα δεν υπαρχει εναλλακτικη.

Οχι οτι ειναι κακη συσκευη βεβαια,καθε αλλο.

 

περίμενα σκληρά λόγια για software διαχείριση της μπαταρίας και για νυχτερινές λήψεις. Συνήθως μετά την εκτόψευση της huawei στις νυχτερινές λήψεις έχουν γίνει απαιτητικοι στην gsm αλλά απ΄οτι κατάλαβα ούτε οι ίδιοι περίμεναν να δουν κάτι τέτοι.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

περίμενα σκληρά λόγια για software διαχείριση της μπαταρίας και για νυχτερινές λήψεις. Συνήθως μετά την εκτόψευση της huawei στις νυχτερινές λήψεις έχουν γίνει απαιτητικοι στην gsm αλλά απ΄οτι κατάλαβα ούτε οι ίδιοι περίμεναν να δουν κάτι τέτοι.

 

Ακριβώς, έγραψαν καλά λόγια και για τα 2

 

Να σας πω την αλήθεια, και εγώ μια χαρά τα βλέπω με firmware 10.2.2:

 

- για την μπαταρία, με βγάζει με full φόρτιση σχεδόν 2 ημέρες (χρήση calls, chrome, chat)

 

- για την κάμερα, έβγαλα μερικές σε δύσκολες νυχτερινές συνθήκες και είχαν αμελητέο θόρυβο, αξιοπρεπέστατες

 

BTW, τι θα γίνει με την 10.3.1 στο Global Version που έχω; Ακόμα στη 10.2.2 είμαι! Εάν την εγκαταστήσω από εδώ είναι ΟΚ? :ninja:

 

https://miblog.co/mi9-se-global-10-3-1-0-pfbmixm/

 

Επιβεβαιώνει κάποιος που γνωρίζει ότι ΔΕΝ χάνω δεδομένα βάζοντας το Recovery? Ποιά η διαφορά αν βάλω το OTA? :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ε το αυτονοητο λεει.

Αν θες μικρο κινητο,απλα δεν υπαρχει εναλλακτικη.

Οχι οτι ειναι κακη συσκευη βεβαια,καθε αλλο.

 

Υπάρχει, το Samsung S10e αλλά με διπλάσια τιμή... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, έγραψαν καλά λόγια και για τα 2

 

Να σας πω την αλήθεια, και εγώ μια χαρά τα βλέπω με firmware 10.2.2:

 

- για την μπαταρία, με βγάζει με full φόρτιση σχεδόν 2 ημέρες (χρήση calls, chrome, chat)

 

- για την κάμερα, έβγαλα μερικές σε δύσκολες νυχτερινές συνθήκες και είχαν αμελητέο θόρυβο, αξιοπρεπέστατες

 

BTW, τι θα γίνει με την 10.3.1 στο Global Version που έχω; Ακόμα στη 10.2.2 είμαι! Εάν την εγκαταστήσω από εδώ είναι ΟΚ? :ninja:

 

https://miblog.co/mi9-se-global-10-3-1-0-pfbmixm/

 

Επιβεβαιώνει κάποιος που γνωρίζει ότι ΔΕΝ χάνω δεδομένα βάζοντας το Recovery? Ποιά η διαφορά αν βάλω το OTA? :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Υπάρχει, το Samsung S10e αλλά με διπλάσια τιμή... :rolleyes:

 

Όχι δεν κάνεις εγκατάσταση. Περιμένεις γιατί μπρικαρε συσκευες η προηγούμενη. Καλό είναι να περνάς μόνο ΟΤΑ.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Σόρρυ για το offtopic, αλλά δεν υπάρχει θέμα για το 9t.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το Xiaomi 9t από σκρουτζομάγαζο, συγκεκριμένα από τον Καραβασίλη. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου ανέφερε κάτι περίεργα τύπου δεν έχει 2 χρόνια εγγύηση, δεν έχει Ελληνικά και κάτι τέτοια. Πιθανόν επειδή ζήτησα τιμολόγιο.

 

Παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο; Η συσκευή αναφέρεται ως Global Version, υποθέτω θα είναι οκ όλες οι Ελληνικές Μπάντες 4G;

 

Με την εγγύηση τι παίζει; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

--- Βρήκα το θέμα για το 9t, σόρρυ παιδιά!

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει? Με την 10.2.2 θα μείνουμε όλο το καλοκαίρι όσοι έχουμε global?

 

:shoot: XIAOMI :rocket:

 

ελπίζω να την αργούν επειδή την φορτώνουν με καλούδια

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ψιλο ψαχνω κινητο και το βρισκω τιμια επιλογη...

 

Τι παιζει με το ραδιοφωνο και το 3.5mm? Δηλαδη ολα τα καινουργια κινητα δεν εχουν ραδιοφωνο για αυτο το λογο;

 

Θηκη υπαρχει που να καλυπτει και λιγο πιο περα την καμερα για να μην γρατζουνιζεται; Βρηκα αυτη μονο

https://www.aliexpress.com/item/33010463446.html?spm=2114.search0104.3.9.11ad6121hRzJRb&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_8_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536%2Csearchweb201603_52%2CppcSwitch_0&algo_expid=3d266443-f4e9-4ce9-895b-9ad2de01a33b-1&algo_pvid=3d266443-f4e9-4ce9-895b-9ad2de01a33b&transAbTest=ae803_3

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα πιο τίμια ίσως να ειναι το Xiaomi Mi A3... αναμένουμε

 

Ισχυει. Εχει το μικρο διακριτικο δακρυ για την καμερα. Αν ειναι compact οπως το mi 9 se τοτε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ειναι compact το Α3.

Το Α3 απο οτι λέγεται κιολας θα ειναι απλα εκδοση του Κ20 στην αμερικη.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία έκδοση της GCam προστέθηκε η δυνατότητα να βιντεοσκοπηθεί βίντεο στα 60fps και πέρασαν και τον ευρυγώνιο φακό.

 

Καλημέρα που βρίσκουμε την τελευταία Gcam;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα που βρίσκουμε την τελευταία Gcam;

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-bsg/

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βγάζει καλύτερες φωτογραφίες στο Mi 9SE ή όχι;

 

Night mode με τριποδο το gcam κάνει την νύχτα μέρα. Αλλά μου αρέσει η stock αν υπάρχει φως από λάμπα δρόμου πχ βγάζει πολύ φυσικά χρώματα. Εγώ ας πούμε πρώτη φορά προτιμώ stock αν έχω φως.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...