Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από format που έβαλα το νέο λειτουργικό κ αφού πέρασαν 10-15 μέρες άρχισε να κανει κόλπα, τις πρώτες μέρες μετά το φορματ ήταν μια χαρά. Αυτό με έχει παραξένεψει. Χωρίς να κάνω αλλαγή

 

Και εγώ μετά από format βλέπω σημαντική πτώση στην μπαταρία. Έχω κάνει και 2-3 format cache από recovery αλλά δεν βλέπω καμιά αλλαγή. Από 4 ώρες sot με 50% κατανάλωσης μπαταρίας τώρα έχω 3 ώρες το πολύ με την ίδια χρήση. Τώρα δεν ξέρω αν φταίει το emui 11 ή το ότι η μπαταρία έκλεισε ενάμιση χρόνο και αρχίζει να πέφτει φυσιολογικά η απόδοση της ή το ότι έχουμε πιο ηλιόλουστες μέρες και η οθόνη δουλεύει σχεδόν συνέχεια με φουλ φωτεινότητα αλλά η απόδοση της μπαταρίας έχει πέσει αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά από format βλέπω σημαντική πτώση στην μπαταρία. Έχω κάνει και 2-3 format cache από recovery αλλά δεν βλέπω καμιά αλλαγή. Από 4 ώρες sot με 50% κατανάλωσης μπαταρίας τώρα έχω 3 ώρες το πολύ με την ίδια χρήση. Τώρα δεν ξέρω αν φταίει το emui 11 ή το ότι η μπαταρία έκλεισε ενάμιση χρόνο και αρχίζει να πέφτει φυσιολογικά η απόδοση της ή το ότι έχουμε πιο ηλιόλουστες μέρες και η οθόνη δουλεύει σχεδόν συνέχεια με φουλ φωτεινότητα αλλά η απόδοση της μπαταρίας έχει πέσει αισθητά.
Cache τζάμπα φορμαρετε έτσι και αλλιος κάνει reflush ανα κάποιες μέρες. Αν θέλεις να κάνεις κατι δραστικό επαναφορά στα εργοστασιακά χωρίς backup και όλα από το μηδέν η αλλιος μην χάνεις χρόνο τζάμπα, το μόνο που θα καταλάβεις είναι να χαλιέσαι. Όσο για το sot είναι τέρμα υποκειμενικό, η χρήση και το περιβάλλον παίζουν τρελό ρόλο και ο χρήστης προφανος
Link to comment
Share on other sites

Cache τζάμπα φορμαρετε έτσι και αλλιος κάνει reflush ανα κάποιες μέρες. Αν θέλεις να κάνεις κατι δραστικό επαναφορά στα εργοστασιακά χωρίς backup και όλα από το μηδέν η αλλιος μην χάνεις χρόνο τζάμπα, το μόνο που θα καταλάβεις είναι να χαλιέσαι. Όσο για το sot είναι τέρμα υποκειμενικό, η χρήση και το περιβάλλον παίζουν τρελό ρόλο και ο χρήστης προφανος

 

Δηλαδή αν γίνει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων θα στρώσει η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Στο emui 11 συμβουλεύετε να κάνουμε εργοστασιακή ρύθμιση, γιατί το θέμα της μπαταρίας δε παλεύεται. Εσείς έχετε τόσο μεγάλη πτώση; Σε 3 4 ώρες φτάνει 15%. Μήπως με το update του security που θα πάρει τώρα εντός ημερών φτιάξουν αυτή την πτώση μπαταρίας; Edited by ^_NikitaS_^
Link to comment
Share on other sites

Στο emui 11 συμβουλεύετε να κάνουμε εργοστασιακή ρύθμιση, γιατί το θέμα της μπαταρίας δε παλεύεται. Εσείς έχετε τόσο μεγάλη πτώση; Σε 3 4 ώρες φτάνει 15%. Μήπως με το update του security που θα πάρει τώρα εντός ημερών φτιάξουν αυτή την πτώση μπαταρίας;

 

Τόσο μεγάλη κατανάλωση όχι αλλά με το τελευταίο update είδα πτώση στο παρασκήνιο.

Για παράδειγμα το άφηνα το βράδυ (6ωρες ύπνου) με όλα ανοιχτα και από 3 με 4% πτώσης τώρα έχω 7 με 8 μονάδες.

Γενικως δεν έχω την αυτονομία που είχα πριν.

Σίγουρα δεν προέρχεται από γήρανση της μπαταρίας μιας και το πρόβλημα ξεκίνησε μετά τη τελευταία αναβάθμιση.

Θα περιμένω το επόμενο update να δω...

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλη κατανάλωση όχι αλλά με το τελευταίο update είδα πτώση στο παρασκήνιο.

Για παράδειγμα το άφηνα το βράδυ (6ωρες ύπνου) με όλα ανοιχτα και από 3 με 4% πτώσης τώρα έχω 7 με 8 μονάδες.

Γενικως δεν έχω την αυτονομία που είχα πριν.

Σίγουρα δεν προέρχεται από γήρανση της μπαταρίας μιας και το πρόβλημα ξεκίνησε μετά τη τελευταία αναβάθμιση.

Θα περιμένω το επόμενο update να δω...

Θα κάνω υπομονή και εγώ μέχρι το άλλο update. Και εμένα πέφτει αρκετά στην αναμονή. Η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να ξανα στήσω το κινητό, είτε με εργαστασιακη ρύθμιση είτε με υποβάθμιση. Δυστυχώς ενώ η huawei στα παλαιότερα μοντέλα την είχα ψιλά πολύ, εδώ μετά το emui 10 (και το Ban της Αμερικής) είναι σα να θελει να διώξει τους πελάτες της.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν γίνει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων θα στρώσει η μπαταρία;

 

λογικα και βαζε μια μια της εφαρμογές να δεις ποιες κανουν την ζημιά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους,

 

μόλις έσκασε ενημέρωση, .153 μέσω της Υποστήριξης.

Τα σημεία που αναφέρει είναι: βελτίωση της ασφάλειας, και προσθέτει συντομεύσεις γρήγορης λήψης για τις παρακάτω εφαρμογές: Petal,Πρόγραμμα Ανάγνωσης, Χάρτες Petal, Game Center, Κέντρο μελών και Link Now.

Η ενημέρωση είναι 894 ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα. Να ρωτησω.. Εχει και αλλος προβλημα συνδεσιμοτητας με samsung galaxy watch ή μονο εγω; Δεν συνδεεται με τιποτα. Εχω δοκιμασει απεγκατασταση των εφαρμογων της samsung, μεχρι και το ρολοι εκανα φορματ αλλα τζιφος. Καμια ιδεα ή να παω να παρω το gt2;

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους,

 

μόλις έσκασε ενημέρωση, .153 μέσω της Υποστήριξης.

Τα σημεία που αναφέρει είναι: βελτίωση της ασφάλειας, και προσθέτει συντομεύσεις γρήγορης λήψης για τις παρακάτω εφαρμογές: Petal,Πρόγραμμα Ανάγνωσης, Χάρτες Petal, Game Center, Κέντρο μελών και Link Now.

Η ενημέρωση είναι 894 ΜΒ.

 

Μεγάλη αναβάθμιση πάντως.

Μακάρι να λυθεί και το πρόβλημα αυτονομίας.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους,

 

μόλις έσκασε ενημέρωση, .153 μέσω της Υποστήριξης.

Τα σημεία που αναφέρει είναι: βελτίωση της ασφάλειας, και προσθέτει συντομεύσεις γρήγορης λήψης για τις παρακάτω εφαρμογές: Petal,Πρόγραμμα Ανάγνωσης, Χάρτες Petal, Game Center, Κέντρο μελών και Link Now.

Η ενημέρωση είναι 894 ΜΒ.

 

Μόλις την έκανα

Link to comment
Share on other sites

Update of Android security patches in March 2021.

Added shortcuts for downloads from the following apps: Petal Search, Reader, Petal Maps, GameCentre and Member Center.

SkyTone app added.

Adding the Huawei App folder for the lock screen.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο παροτρυνση του μελους egodemis εκανα format το κινητο και ξαναπερασα απο την αρχη ολες τις εφαρμογες κτλ. Τις πρωτες 3-4 ημερες ηταν οκ η μπαταρια μετα δυστυχως αρχισε να εχει παλι αρκετα χειροτερη αυτονομια απο οτι στην εκδοση EMUI 10. Απο τα στατιστικα της μπαταριας δεν φαινεται πουθενα να κανει κατι drain την μπαταρια στο background ή καποια εφαρμογη που να καταναλωνει γενικα ενεργεια που δεν θα επρεπε. Το θεμα ειναι πως απο εκει που ειχα τουλαχιστον 4 ωρες οθονη με υπολοιπο μπαταριας 50% τωρα εχω με το ζορι 3 ωρες πραγμα που σημαινει οτι το φορτιζω πια δυο φορες την ημερα. Αρχιζω και πιστευω οτι εχει να κανει με το EMUI 11 το battery drain γιατι ολα τα προβληματα με την μπαταρια ξεκινησαν μετα την αναβαθμιση. Ελπιζω να το φτιαξουν το προβλημα και να μην το παρατησουν το θεμα λογω του HarmonyOS που βγαινει στις 2 Ιουνιου...

 

ΥΓ: Ειμαι στην εκδοση .153

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο παροτρυνση του μελους egodemis εκανα format το κινητο και ξαναπερασα απο την αρχη ολες τις εφαρμογες κτλ. Τις πρωτες 3-4 ημερες ηταν οκ η μπαταρια μετα δυστυχως αρχισε να εχει παλι αρκετα χειροτερη αυτονομια απο οτι στην εκδοση EMUI 10. Απο τα στατιστικα της μπαταριας δεν φαινεται πουθενα να κανει κατι drain την μπαταρια στο background ή καποια εφαρμογη που να καταναλωνει γενικα ενεργεια που δεν θα επρεπε. Το θεμα ειναι πως απο εκει που ειχα τουλαχιστον 4 ωρες οθονη με υπολοιπο μπαταριας 50% τωρα εχω με το ζορι 3 ωρες πραγμα που σημαινει οτι το φορτιζω πια δυο φορες την ημερα. Αρχιζω και πιστευω οτι εχει να κανει με το EMUI 11 το battery drain γιατι ολα τα προβληματα με την μπαταρια ξεκινησαν μετα την αναβαθμιση. Ελπιζω να το φτιαξουν το προβλημα και να μην το παρατησουν το θεμα λογω του HarmonyOS που βγαινει στις 2 Ιουνιου...

 

ΥΓ: Ειμαι στην εκδοση .153

 

Δε χρειάζεται να το πιστεύεις. Αυτό είναι. Και εμένα το κάνει. Εγώ περιμένω το update μη και στρώσει. Η λύση είναι γνωστή, να γυρίσουμε στην 9.1, αλλά πρώτον δε θα έχουμε ασφάλεια και δεύτερον δεν είναι τόσο όμορφο το emui εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να το πιστεύεις. Αυτό είναι. Και εμένα το κάνει. Εγώ περιμένω το update μη και στρώσει. Η λύση είναι γνωστή, να γυρίσουμε στην 9.1, αλλά πρώτον δε θα έχουμε ασφάλεια και δεύτερον δεν είναι τόσο όμορφο το emui εκεί.

 

Αρα ειναι γενικα προβλημα του EMUI 11. Και εγω δεν θελω να γυρισω σε 9.1 για τους λογους που λες. Και αν το HarmonyOS δεν υποστηριζει andoid εφαρμογες θα ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα γιατι δεν θα μπορω να το περασω. Μαλλον θα κανω υπομονη μεχρι το Νοεμβριο για να παρω ισως για πρωτη φορα Google Pixel και να ηρεμησω στο θεμα των αναβαθμισεων στο Andoid η ισως καποιο S21 FE γιατι τωρα τελευταια η Samsung εχει γινει παρα πολυ καλη με τις αναβαθμισεις λογισμικου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα τι ξεσκίζει την μπαταρία (δεν θα σας αρέσει) είναι τα Google core services... Με το που βγάζεις τον Google λογαριασμό όλα μέλι γάλα με το που το βάλεις όλα σκατα (εκτός και αν κρατήσεις παλιά έκδοση στο play services κάπως όσο δεν την αναβαθμίζει δεν έχει drain μόλις την κάνει αυτόματο update battery drain hallo)
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε εσύ! Εντάξει ότι να ναι! Αφού βρήκες τι παίζει, κάτι είναι και αυτό. Τουλάχιστον να ξέρουμε τι φταίει. Το κακό είναι πως δεν είναι απλά μια εφαρμογή ώστε να την βγάλουμε και να ησυχάσουμε, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παρά να περιμένουμε να τα αναβαθμίσουν...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου κάνει σα να θέλουν να μας διώξουν. Μια με την κάμερα, μία με το ότι δε δίνουν το νέο Android (αν και το καταλαβαίνω αυτό), μια τώρα με την κατανάλωση. Δε ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα έπεσε θύμα των social media δυστυχώς. Τώρα το battery drain αν φταίνε τα GMS τότε σύντομα θα φτιάξει πιστεύω. Την μπαταρία που είχε αυτό το κινητό δεν την είχα ξαναδεί σε κανένα άλλο κινητό που είχα. Μακάρι να βγει καλό το HarmonyOS και να μπορεί να τρέξει εφαρμογές Android. Το να υπάρχει και τρίτο mobile OS μόνο καλο κάνει για εμάς γιατί θα υπάρχει ακόμα μεγαλύτερος ανταγωνισμός και θα σπρώξει τις εταιρίες να γίνουν καλύτερες.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω τρελό battery drain. Και πάλι καλά που διάβασα εδώ το νήμα γιατί ήμουν έτοιμος να πάρω για αλλαγή μπαταρίας. Χθες στο 30%ειχα sot 3 ώρες. Απίστευτο για αυτό το τηλέφωνό.

 

Στάλθηκε από το VOG-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που αποφάσισα να φύγω εδώ και 10 μέρες από την 9.1 και είμαι στην 11.147 δεν έχω θέμα με την μπαταρία...

Μια χαρά μου φαίνεται.. :)

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...