Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι cda έχεις? οταν το φλασαρα το δικό μου απο davinci, άλλαξα και το cda σε 102337/3. To update απο τη se γίνεται κανονικά χωρίς κανενα προβλημα με γλώσσες

 

Mετα την αναβαθμιση σε R1N035 εχει 102338/37 R5Α , πριν δεν θυμαμαι.

Η πλακα ειναι ομως οτι οταν αναβαθμισα σε R1L δεν υπηρξε κανενα προβλημα με το ελληνικο μενου ! Λεω να ξεκινησω την αναβαθμιση και μολις κατεβασει τα αρχεια να τα αλλαξω με αυτα που κατεβαινουν σε καποιον απο εσας .Λες να πετυχει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμενα μια χαρα εμφανιζονται τα μηνυματα, για δοκιμαστε

Ρυθμισεις - Νεα Συμβαντα και καντε την επιλογη σας.

 

Exei Dikio, GUYS kante to, doulevi mia xara to sms tora!...mou vgazi pop up me to minima opos palia!..eytixos...e tote ola kala me to kainourgio firmware!...:):) THANK YOU ATHKATLA!...

Link to comment
Share on other sites

@ Aristeides Latou diladi mas les pws ama pas sti SE ena vflive kinito me kanoniko firmware sti SE gia service tha sto kanoun, logw kati elattwmatikou? Episis to w800 den bgainei se vflive ekdosi opote ta osa gafeis den exoun noima gi ayto to kinito!
Link to comment
Share on other sites

Mετα την αναβαθμιση σε R1N035 εχει 102338/37 R5Α , πριν δεν θυμαμαι.

Η πλακα ειναι ομως οτι οταν αναβαθμισα σε R1L δεν υπηρξε κανενα προβλημα με το ελληνικο μενου ! Λεω να ξεκινησω την αναβαθμιση και μολις κατεβασει τα αρχεια να τα αλλαξω με αυτα που κατεβαινουν σε καποιον απο εσας .Λες να πετυχει ?

 

Θα μπορούσαν οι φίλοι που έκαναν επιτυχημένο update μέσω se σε φλασαρισμένο από davinci VLIVE να ποστάρουν το cda τους?

Link to comment
Share on other sites

Exei pari kanis tis fotos tou apo sony duo se kanena apo ayta ta kodak centers na doume ti pezete san piotita fotos se ektyposi kanoniki fotografias? an nai peite gnomes!.

εγώ εκτύπωσα μια φώτο του k750 στον canon pixma 5000,σε πολύ καλό φωτογραφικό χαρτί και φυσικά στην άριστη ποιότητα εκτύπωσης.Τα συμπερασματα μου ήταν οτι δεν αξίζει να τις εκτυπώνεις,δεν ξέρω βεβαια για τα δικά σου επιπεδα ανεκτικότητας αλλά εμενα δε με κάλυψε η ποιότητα

Link to comment
Share on other sites

Όσα Megapixels και να έχουν ανάλυση οι κάμερες των κινητών, σε καμία περίπτωση αυτή τι στιγμή δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τις ψηφιακές μηχανές, με τους εξειδικευμένους επεξεργαστές εικόνας, τους αισθητήρες, τα αυτόμετα φωτόμετρα, τους φακούς (που των κινητών είναι παιχνιδάκια μπροστά τους) και ένα σωρό άλλα πράγματα που συνιστούν μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

εγώ εκτύπωσα μια φώτο του k750 στον canon pixma 5000,σε πολύ καλό φωτογραφικό χαρτί και φυσικά στην άριστη ποιότητα εκτύπωσης.Τα συμπερασματα μου ήταν οτι δεν αξίζει να τις εκτυπώνεις,δεν ξέρω βεβαια για τα δικά σου επιπεδα ανεκτικότητας αλλά εμενα δε με κάλυψε η ποιότητα

 

diladi ti akrivos se xalase? gia na paro mia idea? Thanks gia tin apantisi omos

Link to comment
Share on other sites

εγώ εκτύπωσα μια φώτο του k750 στον canon pixma 5000,σε πολύ καλό φωτογραφικό χαρτί και φυσικά στην άριστη ποιότητα εκτύπωσης.Τα συμπερασματα μου ήταν οτι δεν αξίζει να τις εκτυπώνεις,δεν ξέρω βεβαια για τα δικά σου επιπεδα ανεκτικότητας αλλά εμενα δε με κάλυψε η ποιότητα

 

A πα πα. Οι 2Mp κάμερες ΔΕΝ είναι για απαιτητικούς. Έτσι και η κάμερα του k750i μπορεί να αποτυπώνει 2mp εικόνες τις οποίες όμως θα συγκρίνει κανείς μόνο με ίσης ανάλυσης απαιτήσεις. Μία καλύτερη ερώτηση που μπορεί να κάνει κανείς για τις φώτο του K750i (και των 2Mp γενικώτερα) είναι το πόσο απαιτητικοί είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

A πα πα. Οι 2Mp κάμερες ΔΕΝ είναι για απαιτητικούς. Έτσι και η κάμερα του k750i μπορεί να αποτυπώνει 2mp εικόνες τις οποίες όμως θα συγκρίνει κανείς μόνο με ίσης ανάλυσης απαιτήσεις. Μία καλύτερη ερώτηση που μπορεί να κάνει κανείς για τις φώτο του K750i (και των 2Mp γενικώτερα) είναι το πόσο απαιτητικοί είμαστε.

 

ok, emm... poso apaithtikoi eimaste? :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off topic, αλλά είμαι σίγουρος ότι ενδιαφέρει πολλούς :)

Στο http://www.findsounds.com μπορεί να βρει κανείς ό,τι ήχο (sound effect) μπορεί να φανταστεί (search με λέξεις - κλειδιά). Είναι εντελώς free, χωρίς ούτε καν registration. Απλά τους κάνουμε mp3 και τους χρησιμοποιούμε για ήχο κλήσης... Α, το μόνο πρόβλημα: μερικοί ήχοι κατεβαίνουν αλλά δεν παίζουν, προφανώς "χτυπημένα" αρχεία. Οπότε απλά βρίσκεις κάποιον άλλο παρόμοιο που παίζει ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνονται οι φωτογραφίες εκτυπωμένες. Εκτυπώνω με έναν epson R300 και με χαρτί premium photo glossy. Η φωτογραφική μηχανή του k750 δεν υπολείπεται σε τίποτα απο τις κανονικές φωτογραφικές των 2mp. Εχω μια sony u20 και έχουν σχεδόν την ίδια ποιότητα. Οτι πρέπει για καθημερινά snaphots. Βέβαια έχω και μια sony p52 για τις "επίσημες" στιγμές, αλλα τον τελευταίο καιρό, ξεκουράζεται στη θήκη της.
Link to comment
Share on other sites

paidia prospatho na kano update to k750 apo to site tis sonyericsson exo tin R1L kai thelo tin R1N0035 akouloutho tis odigies kai ola kala to mono kolima pou exo einai otan mou leei kane turn off to kinito kai krata patimeno to C kai vale pali to cable usb meta apo ligo mou grafei sfalma kata tin sindesi? ti kano lathos ?
Link to comment
Share on other sites

paidia exo probkima me to kinito,anigo to kalima kai den enrgopieite i kamera!xoris na exei pesei katholoy!!!eno otan einai anoixto to portaki kai to zoypao mesa energopieite!

ti lete na epathe?

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

diladi ti akrivos se xalase? gia na paro mia idea? Thanks gia tin apantisi omos

ειχε αρκετό θόρυβο. Συγκεκριμένα η φώτο ήταν αυτή http://img256.imageshack.us/img256/3629/dsc00082c9gr.th.jpg ,στα σημεία που τα χρώματα ήταν πιο σκούρα ο κόκος ήταν αρκετά ενοχλητικός.

 

ΥΓ. Η κανονική φώτο ειναι στα 2mp,απλός εγινε resize για να ανεβει.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off topic, αλλά είμαι σίγουρος ότι ενδιαφέρει πολλούς :)

Στο http://www.findsounds.com μπορεί να βρει κανείς ό,τι ήχο (sound effect) μπορεί να φανταστεί (search με λέξεις - κλειδιά). Είναι εντελώς free, χωρίς ούτε καν registration. Απλά τους κάνουμε mp3 και τους χρησιμοποιούμε για ήχο κλήσης... Α, το μόνο πρόβλημα: μερικοί ήχοι κατεβαίνουν αλλά δεν παίζουν, προφανώς "χτυπημένα" αρχεία. Οπότε απλά βρίσκεις κάποιον άλλο παρόμοιο που παίζει ;)

Πολύ πολύ ωραία...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πηγαινε στο 9volto οπου πηγα και εγω το πηρα 354!!!!και δωρεαν αναβαθμηση σε w800!!!φοβερο???χωρις φυσικα κανενα προβλημα!!!η καλυτερη τιμη φυσικα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα.

Ξενυχταω για να ξεκλειδωσω το τηλ. μου.Τελικα τα καταφερα μεσω davinci και περασα την RIL.Αμεσως μετα πηγα στο site της sonyericsson να περασω την R1N ενταξει κι εδω αλλα δεν εχει ελληνικα τωρα ενω πριν απο davinci ειχα ελληνικα.Μηπως δεν εχει βγει η ελληνικη ver.??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα.

Ξενυχταω για να ξεκλειδωσω το τηλ. μου.Τελικα τα καταφερα μεσω davinci και περασα την RIL.Αμεσως μετα πηγα στο site της sonyericsson να περασω την R1N ενταξει κι εδω αλλα δεν εχει ελληνικα τωρα ενω πριν απο davinci ειχα ελληνικα.Μηπως δεν εχει βγει η ελληνικη ver.??

 

Ποιο cda χρησιμοποιησες στο davinci ? Συμφωνα με καποια posts που διαβασα εδω , το CDA102337/10 - Europe2 ειναι αυτο που εχει ελληνικο μενου. Εσυ υποθετω οτι εχεις το EU1 και εχεις ελληνικη γραφη αλλα οχι ελληνικο μενου , σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι αρχίζουμε να τα μπλέκουμε τα πράγματα.

Είμαι σε θέση να γνωρίζω, από τη στιγμή που έχω κάνει και αναβάθμιση-ξήλωμα VFL μέσω Davinci, και αναβάθμιση μέσω SEUS την Ρ1Ν, πως μέσω Davinci πρέπει να κατεβάσετε την K750 R1L002 EMEA3: EN EL SQ. Προσέξτε η ΕΜΕΑ3 είναι η μοναδική με Ελληνικά (EL). Που τα βρήκατε αλλού τα Ελληνικά ? Το EU2 για παράδειγμα έχει Αγγλικά (ΕΝ), Γαλλικά (FR), Γερμανικά (DE), Τουρκικά (TR), (ST), (ZU) (ανάθεμά κι αν ξέρω τι γλώσσες είναι αυτές).

Αμ το άλλο το EU1 ? Αυτό που το βρήκατε βρε παιδιά ? Εγώ πάντως δε το έχω βρει ακόμη.

Τέλος πάντων. Για τους φίλους που πρόκειται να χρησιμοποιήσουν το Davinci επαναλαμβάνω : Τσεκάρετε το ΕΜΕΑ3. Μετά το "κατέβασμα" των αρχείων στο PC σας πρέπει στον υποφάκελλο <Flashes> να έχετε τρία αρχεία το files.ini, το K750i_R1L002_FS_EMEA3.DVT (είναι το FS) και το K750i_R1L002_MAIN_EU_EMEA.DVT (είναι το Main). Τα υπόλοιπα είναι γνωστά (finalization και επιλογή CDA 102337/3 - EMEA3 προσοχή στο τελευταίο . Είπαμε ΕΜΕΑ3!!!)

Μετά την επιτυχή αναβάθμιση έχετε ένα K750i όπως θα το αγοράζατε από την Ελλάδα σκέτο, νέτο,. Το επόμενο βήμα αναβάθμισης μέσω SEUS είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και σε ένα κανονικό Ελληνικό Κ750i.

Γι'αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Αλλιώς ....... ξανά μανά 10€ και πέρασμα από την αρχή με το σωστό CDA αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο cda χρησιμοποιησες στο davinci ? Συμφωνα με καποια posts που διαβασα εδω , το CDA102337/10 - Europe2 ειναι αυτο που εχει ελληνικο μενου. Εσυ υποθετω οτι εχεις το EU1 και εχεις ελληνικη γραφη αλλα οχι ελληνικο μενου , σωστα ?

 

Ακριβως οπως τα λες ειναι αλλα οταν τελειωσα απο davinci ηταν ολα ελληνικα.Κανοντας αναβαθμιση απο το SEUS εχω αγγλικο μενου και μονο στα μηνυματα ελληνικα και στη γραφη.

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους που πρόκειται να χρησιμοποιήσουν το Davinci επαναλαμβάνω : Τσεκάρετε το ΕΜΕΑ3. Μετά το "κατέβασμα" των αρχείων στο PC σας πρέπει στον υποφάκελλο <Flashes> να έχετε τρία αρχεία το files.ini, το K750i_R1L002_FS_EMEA3.DVT (είναι το FS) και το K750i_R1L002_MAIN_EU_EMEA.DVT (είναι το Main). Τα υπόλοιπα είναι γνωστά (finalization και επιλογή CDA 102337/3 - EMEA3 προσοχή στο τελευταίο . Είπαμε ΕΜΕΑ3!!!)

Μετά την επιτυχή αναβάθμιση έχετε ένα K750i όπως θα το αγοράζατε από την Ελλάδα σκέτο, νέτο,. Το επόμενο βήμα αναβάθμισης μέσω SEUS είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και σε ένα κανονικό Ελληνικό Κ750i.

 

Νομίζω ότι αυτό το post του xamurabi πρέπει να μπεί στο FAQ, μια και είναι δοκιμασμένη διαδικασία (και από μένα) και λειτουργεί άψογα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα λες ειναι αλλα οταν τελειωσα απο davinci ηταν ολα ελληνικα.Κανοντας αναβαθμιση απο το SEUS εχω αγγλικο μενου και μονο στα μηνυματα ελληνικα και στη γραφη.

Διαβασα στο mobile review για προβληματα και με αλλες γλωσσες οτι σε μερικους εμεινε μονο η αγγλικη μετα την αναβαθμιση. Ειπε καποιος οτι αν κανεις master reset μετα στρωνει. Δεν εχω δοκιμασει αν στεκουν αυτα που λεει. Παραθετω ολη τη διαδικασια που ανεφερε πριν και μετα την αναβαθμιση:

1- Do a Master Reset - Reset All. It is important to back up your contact lists, images, sounds, games etc. since all files will be erased. When it asks for a code, type 0000. Wait untill it is rebooted.

2- Run a update via the SonyEricsson site. If things go correct, it will run smoothly to 100%.

3- When the update is finished, unplug the phone and turn it on. There is a big chance that you will only have English as phone language. When the phone is on, do another Master Reset - Reset All. When the phone is rebooted all languages will be available again.

This has worked on my phone. Everything works properly. I have a complete R1N FW with camera software 4.5. It feels lovely to shoot some pics again

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...