Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλος μου πείρε προχθές το K750i (καινούριο) σε Voda Live εν γνώση του λόγω ότι άμα έχεις Vodafon μόνο αυτό σου δέινουν τα V-Stores :mad:

 

Ισχυρ'ιζεται ότι το κινητό ΧΑΝΕΙ (:confused:) τα shortcuts (συντομευσεις) που του έφτιαξες όταν απλά το ανοιγοκλησεις (όχι να βγάλεις μπαταρία.. απλά On/off) που επανέρχονται στα defaults. Δεν με νοιάζει άμεσα να ξυλώσω το VL (debrand) αλλά να μάθω αν πρόκειτε για Bug της τρέχουσας έκδοση που έχει. Μου κάνει εντύπωση ένα τέτοιο Bug ακόμα και στην VL έκδοση σε ένα κινητό που κικλοφωρέι πάνω από 12 μήνες.

Ξέρεται τι φταίει? Μια αναβάθμηση σε νεότερη έκδοση της VL θα έκανε? :worry:

Το έχουμε ξαναπεί κάπου, αλλά λογικό να μην μπορείς να το βρεις στις τόσες σελίδες...

Ρυθμίζεις τις συντομεύσεις, το κλείνεις, βγάζεις τη μπαταρία για 3 λεπτά, την ξαναβάζεις, το ανοίγεις, τις ξαναρυθμίζεις και θα παραμείνουν στη θέση τους.

Μη ρωτάς γιατί και πως... :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ γιατί δεν μπορώ να την βρω αυτή τη ρύθμιση; :wacko:

Η ρύθμιση αυτή είναι όταν γράφεις ήδη το μήνυμα.. Έκει, κάτω δεξιά έχει τα πρόσθετα και κάνεις ότι σου είπε πριν ο geofil.

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξαναπεί κάπου, αλλά λογικό να μην μπορείς να το βρεις στις τόσες σελίδες...

Ρυθμίζεις τις συντομεύσεις, το κλείνεις, βγάζεις τη μπαταρία για 3 λεπτά, την ξαναβάζεις, το ανοίγεις, τις ξαναρυθμίζεις και θα παραμείνουν στη θέση τους.

Μη ρωτάς γιατί και πως... :wink:

 

Σωστά. Αν και δεν χρειάζεται καν να βγάλεις την μπαταρία. Αρκεί να ορίσεις τις συντομεύσεις και να κλείσεις το κινητό. Όταν το ξανανοίξεις οι συντομεύσεις θα είναι μόνιμες πλέον.

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται...εχω tim plus στο κ750 και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανεις αναλυτικά τη διαδικασία για να χρησιμοποιήσω το κινητο ως modem για να μπαινω στο internet μεσω του pc. εχω προσπαθήσει με κάποια βήματα που διάβασα σε αλλα topic αλλα δεν εβγαλα άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά είχα ένα κ750 από το 2005, έπαθε βλάβη και έγινε swap με καινούργιο από το service, έκανα update online και παρατήρησα ότι με επιλογή μεγάλου μεγέθους φωτογραφίας δεν γίνεται zoom(!), πράγμα το οποίο λειτουργούσε παλαιότερα...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά είχα ένα κ750 από το 2005, έπαθε βλάβη και έγινε swap με καινούργιο από το service, έκανα update online και παρατήρησα ότι με επιλογή μεγάλου μεγέθους φωτογραφίας δεν γίνεται zoom(!), πράγμα το οποίο λειτουργούσε παλαιότερα...

 

Ακριβώς... παλιές καλές εποχές... στις καινούριες εκδόσεις δε λειτουργεί και είναι ένας πολύ βασικός λόγος που δεν κάνω αναβάθμιση... :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν έγινε swap τότε το κινητό σου έχει την νέα έκδοση κάμερας!! Δεν είναι απλά θέμα αναβάθμισης αλλά και hardware! Στα "παλιά" καλά Κ750 το zoom συνεχίζει να λειτουργεί ακόμα και με την τελευταία έκδοση fw που κυκλοφορεί. Εξάλλου το FAR να είναι καλά και οι νέες έκδόσεις sw της κάμερας που κυκλοφορούν με απίστευτες δυνατότητες όπως η 10.25!!!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά εδώ μέσα ή πουθενά αλλού κανένα tutorial για το FAR ?

 

Όλο FAR ακούω και δεν ξέρω τίποτα.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα μέλη,

πριν μπω στο θέμα θέλω να δώσω το καλό παράδειγμα και να αναφέρω ότι πριν γράψω την καταχώρησή μου, έκανα πρώτα μια καλή αναζήτηση στο θέμα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι αρκετά σχετικό με αυτό που συνέβει σε έναν γνωστό μου που έχει k750i.

Αγόρασε ένα bluetooth hands free της sony ericsson.Tο δουλεψε μια χαρα την πρωτη μέρα και το βράδυ το έκλεισε το κινητό. Την άλλη μέρα το πρωί το κινητό δεν άνοιγε ούτε με σφαίρες. Προσπάθησε να το φορτίσει μήπως είχε αδειάσει η μπαταρία, αλλά τίποτα. Εβγαλε την μπαταρία, εβγαλε και την sim τα ξαναέβαλε όλα αλλά τίποτα. Το κινητό ψόφιο. Ισχυρίζεται ότι έχει να κάνει με το νεο handsfree γιατι το κινητό δεν είχε παρουσιάσει άλλο πρόβλημα πριν από την μέρα εκείνη.

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει συμβεί? :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξαναπεί κάπου, αλλά λογικό να μην μπορείς να το βρεις στις τόσες σελίδες...

Ρυθμίζεις τις συντομεύσεις, το κλείνεις, βγάζεις τη μπαταρία για 3 λεπτά, την ξαναβάζεις, το ανοίγεις, τις ξαναρυθμίζεις και θα παραμείνουν στη θέση τους.

Μη ρωτάς γιατί και πως... :wink:

 

Οπως το λές σε 200+ σελίδες τι να βρώ :wacko:

ευχαριστώ θα του το πώ να το δωκιμάσει. ΔΕΝ έχει εμφανή λογική.. αλλα έτσι είναι αυτά, έχουν φαίνεται τον δικό τους θεό :O .

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα μέλη,

πριν μπω στο θέμα θέλω να δώσω το καλό παράδειγμα και να αναφέρω ότι πριν γράψω την καταχώρησή μου, έκανα πρώτα μια καλή αναζήτηση στο θέμα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι αρκετά σχετικό με αυτό που συνέβει σε έναν γνωστό μου που έχει k750i.

Αγόρασε ένα bluetooth hands free της sony ericsson.Tο δουλεψε μια χαρα την πρωτη μέρα και το βράδυ το έκλεισε το κινητό. Την άλλη μέρα το πρωί το κινητό δεν άνοιγε ούτε με σφαίρες. Προσπάθησε να το φορτίσει μήπως είχε αδειάσει η μπαταρία, αλλά τίποτα. Εβγαλε την μπαταρία, εβγαλε και την sim τα ξαναέβαλε όλα αλλά τίποτα. Το κινητό ψόφιο. Ισχυρίζεται ότι έχει να κάνει με το νεο handsfree γιατι το κινητό δεν είχε παρουσιάσει άλλο πρόβλημα πριν από την μέρα εκείνη.

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει συμβεί? :worry:

 

Το πρόβλημα που περιγράφεις είναι εξαιρετικά αμφίβολο, έως και αδύνατο να έχει να κάνει με το bluetooth handsfree! Αυτό όμως που μπορεί να έχει συμβεί είναι να έχει "ξελιγωθεί" η μπαταρία, και λόγω της χρήσης του BT, με αποτέλεσμα να μη "ξυπνά" εύκολα. Η πρότασή μου είναι να αφήσει το τηλέφωνο στο φορτιστή γύρω στο μισάωρο μήπως και ξεκινήσει τη φόρτιση και αν ναι να περιμένει μέχρι να έχει ικανοποιητική φόρτιση (2 ώρες περίπου) Λογικά το τηλέφωνο θα ανοίξει. Αν πάλι συνεχίζει να το παίζει "ψόφιο" τότε μόνο το service θα βοηθήσει. Από την άλλη πλευρά, δεν πρέπει να ξεxνάμε και τις συμπτώσεις, όσο και απίθανες να φαίνονται αυτές, δηλαδή το κινητό για κάποιο άλλο λόγο να "τα έφτυσε" ταυτόχρονα με τη χρήση του BT!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που περιγράφεις είναι εξαιρετικά αμφίβολο, έως και αδύνατο να έχει να κάνει με το bluetooth handsfree! Αυτό όμως που μπορεί να έχει συμβεί είναι να έχει "ξελιγωθεί" η μπαταρία, και λόγω της χρήσης του BT, με αποτέλεσμα να μη "ξυπνά" εύκολα. Η πρότασή μου είναι να αφήσει το τηλέφωνο στο φορτιστή γύρω στο μισάωρο μήπως και ξεκινήσει τη φόρτιση και αν ναι να περιμένει μέχρι να έχει ικανοποιητική φόρτιση (2 ώρες περίπου) Λογικά το τηλέφωνο θα ανοίξει. Αν πάλι συνεχίζει να το παίζει "ψόφιο" τότε μόνο το service θα βοηθήσει. Από την άλλη πλευρά, δεν πρέπει να ξεxνάμε και τις συμπτώσεις, όσο και απίθανες να φαίνονται αυτές, δηλαδή το κινητό για κάποιο άλλο λόγο να "τα έφτυσε" ταυτόχρονα με τη χρήση του BT!!

 

Λοιπόν τον ξαναρώτησα τι ακριβώς συνέβει και μου είπε ότι σήμερα που πήγε να το ανοίξει η οθόνη τρεμόπαιζε και δεν μπορούσε να κάνει οτιδήποτε. Δηλαδή τα είχε παίξει. Άρα δεν ισχύει που είπα ότι δεν άνοιγε καθόλου. Μάλιστα η μπαταρία ήταν λεει γεμάτη. Πήρε το service και του ειπαν να κανει αναβαθμιση λογισμικου. Εκανε αλλά παλι η οθόνη τρεμόπαιζε πάνω κάτω και τωρα θα το δωσει για επισκευη μια και καλη. Θα σας ενημερώσω για το τι συνέβει. Ειναι πολύ ενδιαφέρον.:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια!!!

 

Μόλις σήμερα πήρα κι εγώ αυτό το κινητό και μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα με τον κατάλογο των επαφών...

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου εμφανίζει όλα τα τηλέφωνα στον κατάλογο. Έχω επιλέξει γλώσσα τα ελληνικά και προεπιλεγμένες επαφές από την SIM, όπως κάνω πάντα. Οι επαφές μου όμως δεν είναι ούτε οι μισές από πριν, και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Πάντως, οι επαφές που στον κατάλογο δεν φαίνονται, αν μου στείλουν μήνυμα η συσκευή τις αναγνωρίζει και το μήνυμα αποθηκεύεται στα εισερχόμενα με το όνομα κανονικότατα. Επίσης στην επιλογή κατάσταση μνήμης, το τηλέφωνο βλέπει ότι έχω καταχωρημένες 180 επαφές στην SIM...Γιατί δεν τις βγάζει όμως;

 

Πριν είχα ένα sagem (δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρόλο, απλά το αναφέρω).

 

Μπορεί κάποιος να βοιηθήσει; Το έχετε ξανακούσει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

@marion

 

Το πρόβλημα που περιγράφει ο γνωστός σου λοιπόν, σίγουρα δεν έχει να κάνει με το BT αλλά με βλάβη άσχετη με αυτό.

 

 

@Frini

 

Καλώς ήλθες στο forum. Το τηλέφωνο έχει τη δυνατότητα να αποθηκεύει τις επαφές σου στην εσωτερική μνήμη του, με πολλές επιπλέον δυνατότητες σε σχέση με την αποθήκευση στη SIM. Ο αριθμός των επαφών εκτινάσεται στις 510 ενώ το μήκος των ονομάτων υπερβαίνει τους 14 χαρακτήρες και μπορείς στο ίδιο όνομα να δώσεις δεκάδες "πεδία" πληροφοριών όπως περισσότερα του ενός τηλέφωνα, διευθύνσεις, κλπ. Πρακτικά τα τηλέφωνα που μπορείς να έχεις στο τηλέφωνό σου είναι λίγα λιγότερα από..... τον κατάλογο του ΟΤΕ.

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι εννοείς με το ότι δεν βλέπεις ούτε τις μισές επαφές σου , και προφανώς επειδή είσαι νέα χρήστης του τηλεφώνου δεν έχεις εμπειρία με αυτό, και έτσι θα σε κατευθύνω διαφορετικά. Δοκίμασε να αντιγράψεις απο τη SIM όλες τις επαφές στο τηλέφωνο. Κατόπιν με επιλεγμένο το επαφές τηλεφ. από το μενού>επαφές>Επιλογές>Προηγμένες>Προεπιλ.επαφές> θα βλέπεις όλες τις επαφές τις οποίες μάλιστα μπορείς να "ρετουσάρεις" είτε μέσω τηλεφώνου είτε μέσω μεταφοράς τους στον υπολογιστή σου και επεξεργασίας τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου χάλασε το joystick και πήρα στη υποστήριξη και μου είπαν να κάνω αναβάθμιση!Κατέβασα το πρόγραμμα και όταν πατάω C Δεν κάνει τίποτα!Απλώσ ο υπολογιστής Κάνει εγκατάσταση λογισμικού!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου χάλασε το joystick και πήρα στη υποστήριξη και μου είπαν να κάνω αναβάθμιση!Κατέβασα το πρόγραμμα και όταν πατάω C Δεν κάνει τίποτα!Απλώσ ο υπολογιστής Κάνει εγκατάσταση λογισμικού!!!

 

Αν είσαι σίγουρος ότι χάλασε το joystick φίλε μου, πήγαινε το κινητό σε κάποιο service point για επισκευή και αν σου πουν την ίδια μ...α ρίξε κανένα μπινελίκι. Αν είναι δυνατόν σε hardware πρόβλημα να προτρέπουν σε αναβάθμιση!!!

Εκτός αν είναι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Χθες αξιοθηκα και εγω να αλλαξω κινητο και πηρα το k750i. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν το συνδεω με τον υπολογιστη μου το εμφανιζει ως νεα μοναδα F ομως οταν πηγαινω στο PC Suite για να μεταφερω δεδομενα εκει μου βγαζει 'no device connected'. Τι να κανω?:worry:

 

Α και κατι αλλο (και μην γελατε γιατι πρωτη φορα χρησιμοποιω Sony Ericsson) το ς τελικο που ειναι και μου εχει σπασει τα νευρα

Link to comment
Share on other sites

οτι θες να μεταφερεις κανε το με copy paste απο τη μοναδα F το PC SUITE ΘΑ αργει πιο πολυ ειδικα για μεγαλα αρχεια. δε ξερω γιατι σου βγαζει no device connected αργει λιγο να το δει ισως πρεπει να περιμένεις. οχι πολυ κανενα λεπτο το πολυ, αλλιως κατι αλλο φταιει. το ς αν γραφεις με το τ9 στο βγαζει μονο του και ειναι καλυτερα να γραφεις ετσι ειναι πιο γρηγορο. αλλιως θα το βρεις αν πας προσθετ. την ωρα που γραφεις το μηνυμα προσθηκη συμβολου ειναι κατω απο την παυλα.
Link to comment
Share on other sites

Χθες αξιοθηκα και εγω να αλλαξω κινητο και πηρα το k750i. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν το συνδεω με τον υπολογιστη μου το εμφανιζει ως νεα μοναδα F ομως οταν πηγαινω στο PC Suite για να μεταφερω δεδομενα εκει μου βγαζει 'no device connected'. Τι να κανω?:worry:

 

Α και κατι αλλο (και μην γελατε γιατι πρωτη φορα χρησιμοποιω Sony Ericsson) το ς τελικο που ειναι και μου εχει σπασει τα νευρα

 

ok λυθηκε το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου το FAR να είναι καλά και οι νέες έκδόσεις sw της κάμερας που κυκλοφορούν με απίστευτες δυνατότητες όπως η 10.25!!!

Ποιές είναι αυτές οι δυνατότητες; Πες μας δυο λόγια αν δεν σου είναι κόπος,πραγματικά δεν πάει ο νούς μου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι αυτές οι δυνατότητες; Πες μας δυο λόγια αν δεν σου είναι κόπος,πραγματικά δεν πάει ο νούς μου.

 

Οι διαφορές με τις γνωστές επίσημες εκδόσεις 4.5 και 5.2 είναι

1. Ταχύτερη λήψη δηλαδή μεταξύ πατήματος κουμπιού και λήψης μεσολαβεί μικρότερος χρόνος.

2. Λήψη σχεδόν ταυτόχρονα με τον ήχο! Όλοι "ζήσαν" τουλάχιστον μια λήψη.... στα πόδια γιατί βιάστηκαν να κατεβάσουν το τηλέφωνο μετά τον ήχο!!!

3. Χρήση της μέγιστης δυνατής ταχύτητας διαφράγματος με αποτέλεσμα καθαρές φωτογραφίες ακόμα και με χέρι που έχει..... "Πάρκινσον".

4. Ελαχιστοποίηση του "θορύβου" (έγχρωμοι άσχετοι κόκκοι) στις φωτογραφίες με μικρή φωτεινότητα.

 

Αυτά είναι πάνω-κάτω τα υπέρ που παρατήρησα. Υπάρχουν και άλλες ανεπίσημες εκδόσεις όπως η 9.90 με πολύ καλό βίντεο, αλλά στα σημεία και κυρίως στο φωτογραφικό τομέα η 10.25 υπερτερεί μέχρι στιγμής.

Υπάρχουν βέβαια και κάποιες εκδόσεις με δυνατότητα να θέτεις την φωτογραφική σε κατάσταση super mode και να θέτεις χειροκίνητα πολλές παραμέτρους αλλά απαιτούν πολύ πειραματισμό, δοκιμές και ψάξιμο. Η 10.25 έχει τέτοιες ρυθμίσεις που κατά τη γνώμη μου, και όχι μόνο, καλύπτει το μέγιστο των δυνατοτήτων για τον μέσο και απαιτητικότερο χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ενδιαφέροντα όλα αυτά. Με κίνδυνο να σε κουράσω θα ζητήσω λίγες ακόμα πληροφορίες.

 

Απ'οτι έχω καταλάβει το FAR είναι κάποιο "πειρατικό" πρόγραμμα.

I) Η μετατροπή έχει μόνο υπέρ ή και κάποια μείον;

II)To μενού της κάμερας και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου μένουν ως έχουν;

IΙI) Έχει κάποιο ρίσκο η όλη διαδικασία;

 

 

Αν είναι εύκολο,δώσε μας και κάποιο link για να κατεβάσουμε το πρόγραμμα.

Ευχαριστώ, ελπίζω να μήν σε ζάλισα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά εδώ μέσα ή πουθενά αλλού κανένα tutorial για το FAR ?

 

Όλο FAR ακούω και δεν ξέρω τίποτα.

 

Πραγματικά ενδιαφέροντα όλα αυτά. Με κίνδυνο να σε κουράσω θα ζητήσω λίγες ακόμα πληροφορίες.

 

Απ'οτι έχω καταλάβει το FAR είναι κάποιο "πειρατικό" πρόγραμμα.

I) Η μετατροπή έχει μόνο υπέρ ή και κάποια μείον;

II)To μενού της κάμερας και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου μένουν ως έχουν;

IΙI) Έχει κάποιο ρίσκο η όλη διαδικασία;

 

 

Αν είναι εύκολο,δώσε μας και κάποιο link για να κατεβάσουμε το πρόγραμμα.

Ευχαριστώ, ελπίζω να μήν σε ζάλισα!

Τα ζητάω και εγώ αυτά εδώ και πολύ καιρό. Μακάρι να απαντήσει κάποιος σε εσένα τουλάχιστον.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχω και εγω ένα Κ750 εδώ και 1 χρόνο και τον τελευταίο καιρό μου κολλάει το joystick και δεν δουλεύει σωστα. Από ότι έχω ακούσει έιναι κοινό το προβλημα.

Ξέρει κανείς τι παίζει; Υπάρχει τρόπος να το φτιάξω χωρίς να το στείλω για σερβς;

Nokia N82

HTC Touch Diamond

Mio P550 + Destinator 7.0.0.46

Link to comment
Share on other sites

Τα ζητάω και εγώ αυτά εδώ και πολύ καιρό. Μακάρι να απαντήσει κάποιος σε εσένα τουλάχιστον.

 

Αρχικό Μήνυμα από gongisone

Πραγματικά ενδιαφέροντα όλα αυτά. Με κίνδυνο να σε κουράσω θα ζητήσω λίγες ακόμα πληροφορίες.

 

Απ'οτι έχω καταλάβει το FAR είναι κάποιο "πειρατικό" πρόγραμμα.

I) Η μετατροπή έχει μόνο υπέρ ή και κάποια μείον;

II)To μενού της κάμερας και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου μένουν ως έχουν;

IΙI) Έχει κάποιο ρίσκο η όλη διαδικασία;

 

Αν είναι εύκολο,δώσε μας και κάποιο link για να κατεβάσουμε το πρόγραμμα.

Ευχαριστώ, ελπίζω να μήν σε ζάλισα!

 

Καλησπέρα .

 

Τι εννοείς με το "πειρατικό" ?

 

Far Manager - what is it?

 

Far Manager is a program for managing files and archives in Windows operating systems. Far Manager works in text mode and provides a simple and intuitive interface for performing most of the necessary actions: viewing files and directories, editing, copying and renaming files and many other operations.

 

Εαν στο Google είχες δώσει FAR manager θα είχες πάρει όλες τις πληροφορίες που ήθελες.

 

Home page FAR manager.

 

Using FAR manager in the K750/W800 file system

 

Customize the icons of the main menu with Far Manager

 

HowTo customize your w810 without bruteforcing

 

Κοίτα εδω για περισσότερες πληροφορίες.

 

Και τέλος εαν γραφτείς στο Sony Ericsson Club , θα βρείς όλες τις πληροφορίες στα Ελληνικά όπως και ολα τα προγράμματα που θα χρειασθείς για τις διάφορες μετατροπές (plugins κτλ).

 

Παράθεση απο το Sony Ericsson Club

 

ΤΟ SONYERICSSON CLUB ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΒΛΑΒΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΑΣ, ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ

ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ BACKUP TA ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΣΚΟΠΕΥΕΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ

FAR MANAGER & SEFP

 

 

To far manager ,το τελευταίο update του και το Flash plugin του Darkmen θα το κατεβάσετε απο τη σελίδα PC Programms & Drivers του club

 

To plugin το βάζεις στο φάκελο plugin του Far (την αναβάθμιση την βάζεις κατευθείαν στο φάκελο far)

 

Κλείνεις το κινητό σου, Κ750 ή W800, αφαιρείς την μπαταρία για λίγα δευτερόλεπτα, (προυπόθεση είναι να έχετε κάνει εγκατάσταση τους Flash drivers D750-k750-W800 τους οποίους θα κατεβάσετε απο τη σελίδα PC Programms & Drivers του club, για να κάνετε εγκατάσταση αυτούς τους drivers πρέπει να κλείσετε το κινητό σας, να βγάλετε τη μπαταρία για λίγα δευτερόλεπτα και εχοντας κλειστό το κινητό κρατάτε πατημένο το C και συνδέετε το κινητο με το USB καλώδιο DCU-60, και κάνετε εγκατάσταση τους drivers)

 

Ανοίγετε το Far Manager, πατάτε F11, διαλέγετε SEFP, μετά επιλέγετε DCU-60, 921600 και k750_w800_CID36 και πατάτε enter the matrix.

Εχοντας κλειστό το κινητό κρατάτε πατημένο το C και συνδέετε το κινητο με το USB καλώδιο. Για να μπείτε σε φάκελο κάνετε διπλό κλικ. Για να πάτε φάκελο πίσω κάνετε διπλό κλικ στο ..

 

Μην ξεχάσετε να κάνετε πάντα shutdown loader όταν το ζητάει (συνήθως οτάν θέλετε να πάτε πίσω από το φάκελο FS). Αφού κάνατε shutdown loader, αποδυνδέστε το κινητό σας, αφαιρείτε τη μπαταρία για λίγα δευτερόλεπτα και το ενεργοποιήτε.

 

Στο δεξί κομάτι του Far Manager, έχετε το σκληρό δίσκο σας και στο αριστερό το κινητό σας. Για να κάνετε αντιγραφή από το κινητό στο σκληρό ή απο το σκληρο στο κινητό διαλέγετε τα αρχείο που θέλετε και πατατε F5. Για να δημιουργήσετε νέο φάκελο πατάτε F7 και για διαγραφή αρχείου πατάτε F8

 

METATΡΟΠΗ ΓΙΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ SMS

Bρίσκεις το αρχειο FS/ifs/settings/messaging/pref_store.txt. Το επιλέγεις πατας F5, με αυτό τον τρόπο το αποθηκεύεις στο φάκελο far του σκληρού σου, ανοίγεις το αρχείο (notepad) και αλλάζεις το "/smsdata" σε "/tpa" και το στέλνεις πίσω στο κινητό σου. Επειτα πρέπει να κοιτάξεις αν υπάρχουν οι παρακάτω φάκελοι, αν όχι πρέπει να τους δημιουργήσεις

 

FS/tpa/messaging/sms

 

FS/tpa/messaging/sms/msg/

 

FS/tpa/messaging/sms/FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF

 

FS/tpa/messaging/sms/FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF/pending

 

FS/tpa/messaging/sms/FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF/sm

 

FS/tpa/messaging/sms/FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF/sr

 

FS/tpa/system/messaging/sms

 

 

Tα εισερχόμενα sms σου βρίσκονται στο

 

FS/smsdata/messaging/sms/FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF/sm

 

τα επιλέγεις όλα τα αντιγράφεις στο σκλήρό και τα μεταφέρεις στο

 

FS/tpa/messaging/sms/FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF/sm

 

Τωρα το κινητό σου θα χωράει πάνω από 200 sms, μεχρι 500 το κινητό δουλεύει μια χαρά, μετά αργεί να διαβάσει το φάκελο εισερχόμενα

 

 

ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ Κ750 ΣΕ W800

1. Κάνε Register στο http://clubs.pathfinder.gr/%22http://www.topsony.com/%22 και κατέβασε τα σπασμένα firmware files (MAIN+FS)

 

2. Flashαρε το κινητό με το Davinci client χωρις finalization χρησιμοποιώντας τα firmware files που κατέβασες

το davinci client το βρίσκεις στη σελίδα του topsony

 

3. Βαζεις τα αρχεία finalisation στο φάκελο tpa/preset/custom στο κινητό χρησιμοποιώντας το darkmen's plugin. Μην ξεχάσεις να αλλάξεις το customize.xml και να βάλεις το σωστό CDA και τις άλλες επιλογές.

*. τι αλλάζεις στο customize.xml:

 

- cda-number

- cda-revision

- default-language to "el"

 

 

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ MEDIA PLAYER / WALKMAN

Για να αλλάξετε την εμφάνιση του mediaplayer / walkman

Πρέπει να δημιουργήσετε αρχεία gif με τα παρακάτω συγκεκριμένα ονόματα και να τα

αντιγράψετε στο

tpasystemmultimediamp folder in your phone fs

χρησιμοποιώντας το far manager

 

Τα αρχεία που αλλάζουμε είναι :

 

background.gif

fullscreen_back.gif

xd_background.gif

list_background.gif

list_highlight.gif

video_background.gif

low_back.gif

 

play.gif

rewind.gif

stop.gif

slowmotion.gif

buffering.gif

fastforward.gif

pause.gif

play_horizontal.gif

 

mode_normal.gif

mode_loop.gif

mode_repeat.gif

mode_random.gif

 

mode_eq_normal.gif

mode_eq_bass.gif

mode_eq_megabass.gif

mode_eq_treble.gif

mode_eq_manual.gif

mode_eq_voice.gif

 

Ακόμα δεν έχουμε βρει τα μεγέθη των εικόνων εκτος απο:

 

list_background.gif περίπου 176x130 px

fullscreen_back.gif περίπου 176x60 px

όλα τα mode_*.gif περίπου 30x20 px αλλά και μικρότερα δουλεύουν

 

 

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ VIDEO

Κατεβάζετε το camera driver και το αντικαθιστάτε με το υπάρχον του κινητού που βρίσκετε: FS/ifs/settings/camera

 

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΗΧΟΥ ΣΕ W800

Κατεβάζετε τα αρχεία για τον ήχο τα οποία είναι απο W900 και W550 μεταλαγμένα για W800 και τα αντιγράφετε στο: FS/ifs/settings/acoustic

 

ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ BACKUP ΤΑ EΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Τα αρχεία αυτά βρίσκονται στο: FS/tpa/preset/system/ams

 

ΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΤΕ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΕΞΙΚΟ Τ9

Κατεβάζετε το αρχείο με τις γλώσσες και προσθέτετε τη γλώσσα που θέλετε και το λεξικό της στο: FS/tpa/preset/system/language . Μετα πρέπει να διαγράψετε τα αρχεία lng.dat και lng.lst , τα οποία θα ξαναδημιουργήσει το κινητό σας μόνο του όταν το ανοίξετε.

 

Εαν χρειαστείτε κάτι άλλο ..................:)

 

EDIT:

 

Ανέβασα 2 manual στα Ελληνικά (φτιαγμένα απο τον Kostastnt).

 

1. Greek_Instructions_to_patch_a_W800i

2. Greek_Instructions_to_turn_a_K750i_to_W800i

 

http://img62.imageshack.us/img62/184/newdlrw9.gif

TOWER: Corsair Obsidian 800D | MOTHERBOARD: Asrock Taichi X299 socket 2066 | CPU: Intel Core i7-7820X | RAM: G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200Mhz | GPU: Sapphire Nitro R9 390 8GB {x2} | HDD: Samsung SSD 960 PRO NVMe 512GB | HDD: Seagate Barracuda 1TB | HDD: WD Caviar 1TB | HDD: Seagate Barracuda XT 2TB | HDD: Hitachi Deskstar 1TB | HDD: Samsung F1 Spinpoint 750MB {x2} | DVD-R: Sony Optiarc DVDRW AD-5240S | MONITOR: Samsung SyncMaster P2770 HD {x2}
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...