Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα σ ολους

εχω μια ερωτησούλα

αν πας απ το μενού στις ρυθμισεις (στις γενικές) μετα στα κλειδώματα, εκει εχει μια επιλογη που λεγεται "Προστασία"

Ξερει κανεις τι ακριβώς κάνει αυτό?

ψιλοφοβαμαι να το δοκιμασω μη μου κλειδώσει τιποτα!!!!

το ξέρει καποιος ? μηπως ειναι οταν ειναι κλειδωμενα τα πλήκτρα και πατας να ξεκλειδώσουν να σου ζητάει και κωδικο?

 

ευχαριστω πολυ

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Re paidia na kanw mia erwtisi?

kat'arxas kali xronia se olous

eixa poly kairo na mpw sto forum kai gia ayto i erwtisi mporei na exei apantithei alla den mporw na psaxnw kathe selida.

exw ena k750 apo to kalokairi tou 2005 kai otan paw stin camera mporw aneta na kanw zoom se opoio megethos fwtografias kai poiotitas exw kanei set.tin proigoumeni evdomada tsekara 2 k750 apo filous kainourgia kai me ekpliksi eida oti den mporoun na kanoun zoom sti megisti analysi fwtografias diladi stin 1632*1224 kai tous vagazei minima na xamilwsoun analysi an theloun zoom. :confused: :confused:

koitaksa ekdosi firmware kai exoume tin idia.

kai rwtw: what the f@@k is going on????

mipws i sonyericsson xamilwse to kostos kinitou vgazontas kapoies leitourgies pou oi prwtes ekdoseis tou k750 eixan(kai gia ayto itan kai pio akrivo?)?????

sorry gia ta greeknglish alla den exw twra ellinikous xaraktires sto keyboard...

 

Η τελευταία παράγραφος του post σου απαντά στο ερώτημά σου. Όλα για το κόστος!!!

Link to comment
Share on other sites

[ Κανείς βρε παιδιά;

 

Εγω εκανα την αναβαθμιση αλλα δεν ειδα καμια διαφορα.Εχω αυτη τη στιγμη την R1DB001.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σ ολους

εχω μια ερωτησούλα

αν πας απ το μενού στις ρυθμισεις (στις γενικές) μετα στα κλειδώματα, εκει εχει μια επιλογη που λεγεται "Προστασία"

Ξερει κανεις τι ακριβώς κάνει αυτό?

ψιλοφοβαμαι να το δοκιμασω μη μου κλειδώσει τιποτα!!!!

το ξέρει καποιος ? μηπως ειναι οταν ειναι κλειδωμενα τα πλήκτρα και πατας να ξεκλειδώσουν να σου ζητάει και κωδικο?

 

ευχαριστω πολυ

Αυτη η προστασια ειναι οταν εχεις το κινητο κλειστο και βαλεις αλλη καρτα sim μεσα θα σου ζητησει κωδικο προστασιας συσκευης.αυτο ειναι!

το κινητο μονο με διαδοχικα πληκτρα κλειδωνει..δυστηχως οχι με κωδικο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η προστασια ειναι οταν εχεις το κινητο κλειστο και βαλεις αλλη καρτα sim μεσα θα σου ζητησει κωδικο προστασιας συσκευης.αυτο ειναι!

το κινητο μονο με διαδοχικα πληκτρα κλειδωνει..δυστηχως οχι με κωδικο.:)

 

 

α μαλιστα!

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου

καλο θα ηταν να ξεκλειδωνει και με κωδικο!!!

σ ευχαριστω

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

me ekpliksi eida oti den mporoun na kanoun zoom sti megisti analysi fwtografias diladi stin 1632*1224 kai tous vagazei minima na xamilwsoun analysi an theloun zoom.

..mipws i sonyericsson xamilwse to kostos kinitou vgazontas kapoies leitourgies pou oi prwtes ekdoseis tou k750 eixan(kai gia ayto itan kai pio akrivo?)?????

To (ψηφιακό) ζουμ στην μεγαλύτερη ανάλυση ΔΕΝ έχει νόημα για σκεφτείτε το λίγο.. :worry:

Στις μικρότερες (έστω 640x480) το κινητό τραβάει σε μεγαλύτερη ανάλυση (1600x1200) και κροπάρει (crops) από το κέντρο δημιουργώντας την αίσθηση του ZOOM (και μάλιστα ΔΕΝ είναι ψηφιακό είναι αναλογικό). Στην μεγαλύτερη ανάλυση απο που να κώψει?? :confused: Δεν έχει άλλο. Για να κάνει ζουμ στην μεγαλύτερη ανάλυσh απλά θα κρόπαρε και θα μεγέθυνε (ο ορισμός του ψηφιακού ζούμ)

Τα κινητά ΔΕΝ έχουν οπτικά ζουμ (μέσω φακών) όπως οι videocam και οι πιο πολλές φωτογραφικές. Έχουν ΜΟΝΟ ψηφιακό. Για περισσότερες πληροφορίες (διακρίνω ότι μάλλον κάποιοι δεν ξέρεται την διαφορά :O ) μπορείτε να το googlάρετε.:google:

Καλώς το έβγαλε αυτό το άχριστο πράγμα (ψηφιακό ζουμ στην μέγυστη ανάλυση). Ας μήν τρομοκρατούμε τον κόσμο :O :scared:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Σωστότατος ο keysmith.

Το ζουμ (αυτό το ζουμ) είναι βασικά άχρηστο στις μικρές αναλύσεις. Πόσο μάλλον στην μέγιστη.

 

Αντί να βγάλεις φωτο στις μικρές αναλύσεις και να ζουμάρεις, βγάζεις στην μεγάλη χωρίς να ζουμάρεις και έχεις το ίδιο αποτέλεσμα για το σημείο που σε ενδιαφέρει. Αν στα 1632*1224 κάνεις ζουμ, αυτό που θα πάρεις είναι η απόλυτη θολούρα. Από που να αντλήσει την πληροφορία το καημένο το ψηφιακό ζούμ ώστε να την απεικονίσει;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ το ψηφιακό ζουμ είναι εντελώς άχρηστο. Αυτό όμως που μάλλον έχει αλλάξει από μια φάση και μετά είναι ο δείκτης ΣΑΡ. Με αφορμή μια συζήτηση που γίνεται στο τόπικ του W810 για το ίδιο θέμα, τι τιμή λέει το μάνιουαλ σε παιδιά που το αγόρασαν από τους πρώτους ή τελοσπάντων αρχικά? Νομίζω 0,66. Μετά γιατί έγινε 0,99? Ήταν τυπογραφικό λάθος το 0,66 όπως μου είχαν απαντήσει στους τεχνολογικούς προβληματισμούς ή αλλαγή στα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου από κάποια παρτίδα και μετά?
Link to comment
Share on other sites

Σωστότατος ο keysmith.

Το ζουμ (αυτό το ζουμ) είναι βασικά άχρηστο στις μικρές αναλύσεις. Πόσο μάλλον στην μέγιστη.

 

Αντί να βγάλεις φωτο στις μικρές αναλύσεις και να ζουμάρεις, βγάζεις στην μεγάλη χωρίς να ζουμάρεις και έχεις το ίδιο αποτέλεσμα για το σημείο που σε ενδιαφέρει. Αν στα 1632*1224 κάνεις ζουμ, αυτό που θα πάρεις είναι η απόλυτη θολούρα. Από που να αντλήσει την πληροφορία το καημένο το ψηφιακό ζούμ ώστε να την απεικονίσει;

 

Επί της πρακτικότητας και ποιότητας του ψηφιακού ζουμ στο οποίο αφερθήκατε όλοι σας δεν μπορώ να διαφωνίσω. Παράλληλα θα συμφωνούσα με την ενέργεια της SE αν, και μόνο αν παρέλειπε πλήρως το ζουμ σε όλες τις αναλύσεις (από VGA έως 2ΜΡ)!!! Γιατί ρε παιδιά να το αχρηστέψουμε το ζουμ? Μπορεί για πολλούς που cropάρουν την φωτογραφία τους στον H/Y να είναι παντελώς άχρηστο αλλά για σκεφτείτε και τους υπόλοιπους τους "μη ειδικούς"? Η μέγιστη μ@λακί@ της SE είναι ότι έχει καταργήσει στην μέγιστη ανάλυση το ζούμ και άκουσον-άκουσον την άφησαν στις μικρότερες. Δηλαδή τι? στην VGA ανάλυση είναι χρήσιμο το ζουμ και στην 2Mp όχι? Αυτό είναι εντελώς "κουφό".

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα... ένας φίλος μου μόλις πείρε το K750i σήμερα από το ebay, http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=015&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=250069977029&rd=1&rd=1

 

έχει κάρτα vodaphone k φανταστήκαμε πως δεν θέλει ξεκλείδωμα... δυστυχώς δεν αναγνώριζε την κάρτα k έτσι του είπα να δοκιμάσουμε να κάνουμε update το firmware.... μετά το update λοιπόν το κινητό δεν ανοίγει καν... ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το zoom,γενικά δεν διαφωνώ με όσα ειπώθηκαν,θα ήθελα όμως να προσθέσω τα εξείς: Η λειτουργία της φωτογραφίας στα κινητά δεν αποσκοπεί τόσο στην εξυπηρέτηση της φωτογραφικής τέχνης ή στην δημιουργία αναμνηστικών άλμπουμ, όσο στο να μοιράζεσαι γρήγορα και απλά τις εικόνες σου μέσω της οθόνης του κινητού ή με mms. Γι'αυτό και είναι αποδεκτή η χαμηλή τους ποιότητα. Με αυτό το δεδομένο θεωρώ την ύπαρξη του zoom μεγάλη διευκόλυνση αφού σε απαλλάσει απο τη διαδικασία του cropαρίσματος. Αλλά και εντελώς άχρηστο να είναι, στο κάτω κάτω δεν ενοχλούσε κανέναν η ύπαρξή του,ούτε και κανείς παραπονέθηκε γιατί το κινητό του κάνει zoom,ίσα ίσα που αυτή η δυνατότητα διαφημίζεται σε όλα τα κινητά. Επίσης το να αφαιρέσεις μια προύπάρχουσα λειτουργία επεμβαίνοντας στην γραμμή παραγωγής για μιά μετατροπή στην πλακέτα κάθε άλλο παρά σου εξοικονομεί κόστος,αφού μάλιστα στην λειτουργία video το zoom λειτουργεί κανονικά,όπως άλλωστε και στις χαμηλότερες αναλύσεις της φωτογραφικής. Το γεγονός πάντως οτι στη συσκευασία εμπεριέχεται η παρακάτω ανακοίνωση δίνει την εντύπωση οτι η SE το έκανε για να βελτιώσει την ποιότητα λήψης,εκτός αν έτσι χρυσώνουν το χάπι. Αλήθεια,έχει τσεκάρει κανείς μήπως αυτά που δεν κάνουν zoom στα 2MP βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες; Aλλοιώς αυτή η ενέργεια της SE είναι εντελώς αδικαιολόγητη. http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9272&stc=1&d=1168949979
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα... ένας φίλος μου μόλις πείρε το K750i σήμερα από το ebay, http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=015&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=250069977029&rd=1&rd=1

 

έχει κάρτα vodaphone k φανταστήκαμε πως δεν θέλει ξεκλείδωμα... δυστυχώς δεν αναγνώριζε την κάρτα k έτσι του είπα να δοκιμάσουμε να κάνουμε update το firmware.... μετά το update λοιπόν το κινητό δεν ανοίγει καν... ξέρετε τι

μπορεί να συμβαίνει ?

 

Κλειδωμένα τηλέφωνα από το εξωτερικό (Orange, T-Mobile κλπ) δεν αναγνωρίζουν άλλη SIM από της εταιρείας που έχει κλειδωθεί.

Συνήθως μια αφαίρεση και επανατοποθέτηση της μπαταρίας και μια προσπάθεια ακόμη να το ανοίξεις, θα λύσει το πρόβλημα της εκκίνησης του τηλεφώνου!!! Αν για κάποιο λόγο η πρώτη αναβάθμιση πήγε στραβά και δεν ξεκινά με τίποτα ή εμφανίζει λευκή οθόνη, προσπάθησε να φορτίσεις πρώτα την μπαταρία τελείως (στην αρχή μπορεί να μη φορτίζει αλλά λογικά μετά από μερικά λεπτά ξεκινά) και να ξαναπροσπαθήσεις με την αναβάθμιση ακολουθώντας ευλαβικά τα βήματα της. Αν αποτύχεις και με αυτή πήγαινε στο service και μη ξεχάσεις να ζητήσεις να σου ξεκλειδώσουν την συσκευή. (θα κοστίσει μερικά € η διαδικασία)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το zoom,γενικά δεν διαφωνώ με όσα ειπώθηκαν,θα ήθελα όμως να προσθέσω τα εξείς: Η λειτουργία της φωτογραφίας στα κινητά δεν αποσκοπεί τόσο στην εξυπηρέτηση της φωτογραφικής τέχνης ή στην δημιουργία αναμνηστικών άλμπουμ, όσο στο να μοιράζεσαι γρήγορα και απλά τις εικόνες σου μέσω της οθόνης του κινητού ή με mms. Γι'αυτό και είναι αποδεκτή η χαμηλή τους ποιότητα. Με αυτό το δεδομένο θεωρώ την ύπαρξη του zoom μεγάλη διευκόλυνση αφού σε απαλλάσει απο τη διαδικασία του cropαρίσματος. Αλλά και εντελώς άχρηστο να είναι, στο κάτω κάτω δεν ενοχλούσε κανέναν η ύπαρξή του,ούτε και κανείς παραπονέθηκε γιατί το κινητό του κάνει zoom,ίσα ίσα που αυτή η δυνατότητα διαφημίζεται σε όλα τα κινητά. Επίσης το να αφαιρέσεις μια προύπάρχουσα λειτουργία επεμβαίνοντας στην γραμμή παραγωγής για μιά μετατροπή στην πλακέτα κάθε άλλο παρά σου εξοικονομεί κόστος,αφού μάλιστα στην λειτουργία video το zoom λειτουργεί κανονικά,όπως άλλωστε και στις χαμηλότερες αναλύσεις της φωτογραφικής. Το γεγονός πάντως οτι στη συσκευασία εμπεριέχεται η παρακάτω ανακοίνωση δίνει την εντύπωση οτι η SE το έκανε για να βελτιώσει την ποιότητα λήψης,εκτός αν έτσι χρυσώνουν το χάπι. Αλήθεια,έχει τσεκάρει κανείς μήπως αυτά που δεν κάνουν zoom στα 2MP βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες; Aλλοιώς αυτή η ενέργεια της SE είναι εντελώς αδικαιολόγητη. http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9272&stc=1&d=1168949979

 

Παρόλο που το θεωρώ ανάξιο λόγου να συζητάμε για το zoom.

Και όμως φίλε μου. Η λειτουργία της φωτογραφίας στα κινητά, αποσκοπεί στην δημιουργία αναμνηστικών άλμπουμ πλέον. Όλοι γνωστοί μου, τις φωτο του Κ750 τις κρατάνε πλέον μαζί με τις υπόλοιπες οικογενειακές φωτογραφίες στον υπολογιστή. Τις εκτυπώνουν, τις κάνουν DVDs κλπ.

Μπορεί να μην είναι (ακόμα) αντάξιες αυτών των ψηφιακών αλλά δεν είναι πλέον στα χάλια που ήταν πριν από το Κ750, με τα 0,3ΜΡ. Σε πολλές από αυτές, όταν είναι καλοτραβηγμένες και τις εκτυπώσεις δεν μπορείς να καταλάβεις με το μάτι αν είναι από κινητό ή όχι.

Και δεν χρειάζεται να είσαι εξπέρ στο photoshop για να κάνεις ένα απλό crop, όταν απαιτείται.

Σίγουρα πάντως δεν βγάζεις φωτογραφίες για να τις στείλεις με mms. Αυτό φαίνεται και από τους απολογισμούς των εταιριών κινητής. Τα έσοδά τους από την ανταλλαγή mms είναι απειροελάχιστα. Παρόλο που όλα τα κινητά πλέον έχουν κάμερα.

Παρόλο που ούτε εμένα μου αρέσει να αφαιρούν δυνατότητες από τα κινητά, το zoom στην μέγιστη ανάλυση δεν μπορείς να το πεις δυνατότητα.:)

Και δεν νομίζω φυσικά ότι έγινε για οικονομικούς λόγους. Τι να κερδίσουν από αυτό; Μια γραμμή κώδικα στο fw του κινητού; Αφού το zoom επιτυγχάνεται μέσω software και όχι φακού.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geofil,οι στατιστικές λένε οτι αυτοί που εκτυπώνουν φωτογραφίες τραβηγμένες απο κινητά είναι ελάχιστοι,κι αυτό δεν έχει αλλάξει ούτε με τις νέες συσκευές που έχουν καλύτερη ανάλυση.

Τώρα το οτι οι περισσότεροι αποθηκεύουμε με κάποιον τρόπο τις φωτογραφίες που τραβάμε,δεν αναιρεί το γεγονός οτι το κινητό είναι κυρίως εργαλείο επικοινωνίας και την επικοινωνία εξυπηρετεί και η κάμερα του,τουλάχιστον κάτα κύριο λόγο.

Η αιτία που τα mms δεν πουλάνε είναι άλλη,και λέγεται bluetooth. ;)

Τέλος,όσον αφορά το crop στον υπολογιστή, δεν χρειάζεται γιατί γίνεται κι απ'το τηλέφωνο,αλλα γιατί να κάνει κανείς τόση φασαρία αν υπάρχει το zoom;

Εν κατακλείδι,θεωρώ οτι το zoom είναι μια χρήσιμη λειτουργία,έστω και ψηφιακό,έστω κι αν ρίχνει την ποιότητα, και τέλος πάντων αν όντως η ύπαρξη του δεν δημιουργούσε κάποιο άλλο πρόβλημα,είναι τουλάχιστον παράλογη η κατάργηση του!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που το θεωρώ ανάξιο λόγου να συζητάμε για το zoom.

Και όμως φίλε μου. Η λειτουργία της φωτογραφίας στα κινητά, αποσκοπεί στην δημιουργία αναμνηστικών άλμπουμ πλέον. Όλοι γνωστοί μου, τις φωτο του Κ750 τις κρατάνε πλέον μαζί με τις υπόλοιπες οικογενειακές φωτογραφίες στον υπολογιστή. Τις εκτυπώνουν, τις κάνουν DVDs κλπ.

Μπορεί να μην είναι (ακόμα) αντάξιες αυτών των ψηφιακών αλλά δεν είναι πλέον στα χάλια που ήταν πριν από το Κ750, με τα 0,3ΜΡ. Σε πολλές από αυτές, όταν είναι καλοτραβηγμένες και τις εκτυπώσεις δεν μπορείς να καταλάβεις με το μάτι αν είναι από κινητό ή όχι.

Και δεν χρειάζεται να είσαι εξπέρ στο photoshop για να κάνεις ένα απλό crop, όταν απαιτείται.

Σίγουρα πάντως δεν βγάζεις φωτογραφίες για να τις στείλεις με mms. Αυτό φαίνεται και από τους απολογισμούς των εταιριών κινητής. Τα έσοδά τους από την ανταλλαγή mms είναι απειροελάχιστα. Παρόλο που όλα τα κινητά πλέον έχουν κάμερα.

Παρόλο που ούτε εμένα μου αρέσει να αφαιρούν δυνατότητες από τα κινητά, το zoom στην μέγιστη ανάλυση δεν μπορείς να το πεις δυνατότητα.:)

Και δεν νομίζω φυσικά ότι έγινε για οικονομικούς λόγους. Τι να κερδίσουν από αυτό; Μια γραμμή κώδικα στο fw του κινητού; Αφού το zoom επιτυγχάνεται μέσω software και όχι φακού.

 

 

Opws eipa kai sto post, ayto to anakalypsa se k750 filwn.me to skeptiko sas oti den xreiazetai to zoom,stin parakatw periptwsi ti kaneis?

To palikari pou exei to k750 einai mixanikos aytokinitwn(exw logo pou to lew).tha exei kanei set tin megisti analysi gia oles tis periptwseis ektos apo ekeini pou thelei na kanei zoom.stin periptwsi ayti tha prepei : na xamilwsei analysi kai na traviksei me zoom i alliws na vgalei tin photo kanonika kai na tin kanei crop kai edit sto photoshop.loipon, tha katsei o mixanikos aytokinitwn (kai o kathe normal anthrwpos) na vrei pc,na mathei ta windows, na mathei to photoshop kai na kanei crop-edit!!! kai ola ayta gia mia f@ck1ng photo pou ithele na valei zoom alla to f@ck1ng k750 den mporei (opws polla alla kinita) giati poly apla i sony ericsson einai sigouri oti oloi osoi theloun zoom tha exoun aparaitita pc me image editing software....

wraio to skeptiko sas, alla pragmatika eipame na promotaroume tin sony ericsson alla oxi kai etsi re kalopaida....

stin teliki,ta kinita me camera exoun vgei gia na apothanatiseis tin stigmi me i xwris zoom kai na min si noiazei kai toso i quality.an iksera pote tha xreiastw tin camera tou kinitou mou,tha krataga to 3310 kai tha agoraza mia cybershot....

sorry gia to yfos mou alla den ginetai na ta kanei ola swsta i ericsson,kapoia m@l@k1a exei paixtei.

GFGHGFHFGHF
Link to comment
Share on other sites

Opws eipa kai sto post, ayto to anakalypsa se k750 filwn.me to skeptiko sas oti den xreiazetai to zoom,stin parakatw periptwsi ti kaneis?

To palikari pou exei to k750 einai mixanikos aytokinitwn(exw logo pou to lew).tha exei kanei set tin megisti analysi gia oles tis periptwseis ektos apo ekeini pou thelei na kanei zoom.stin periptwsi ayti tha prepei : na xamilwsei analysi kai na traviksei me zoom i alliws na vgalei tin photo kanonika kai na tin kanei crop kai edit sto photoshop.loipon, tha katsei o mixanikos aytokinitwn (kai o kathe normal anthrwpos) na vrei pc,na mathei ta windows, na mathei to photoshop kai na kanei crop-edit!!! kai ola ayta gia mia f@ck1ng photo pou ithele na valei zoom alla to f@ck1ng k750 den mporei (opws polla alla kinita) giati poly apla i sony ericsson einai sigouri oti oloi osoi theloun zoom tha exoun aparaitita pc me image editing software....

wraio to skeptiko sas, alla pragmatika eipame na promotaroume tin sony ericsson alla oxi kai etsi re kalopaida....

stin teliki,ta kinita me camera exoun vgei gia na apothanatiseis tin stigmi me i xwris zoom kai na min si noiazei kai toso i quality.an iksera pote tha xreiastw tin camera tou kinitou mou,tha krataga to 3310 kai tha agoraza mia cybershot....

sorry gia to yfos mou alla den ginetai na ta kanei ola swsta i ericsson,kapoia m@l@k1a exei paixtei.

Πέρα από το ότι με στράβωσες με τα άσχημα greeklish σου, μου λες ότι προμοτάρω την SE επειδή είπα την αλήθεια για το (άχρηστο) zoom; Τι να σου πω τώρα;:mad:

Και τι είναι όλα αυτά με τους μηχανικούς που πρέπει να κάνουν zoom στην μέγιστη ανάλυση;

Δεν τον νοιάζει η ποιότητα αλλά πρέπει να βγάλει zoom στην μεγάλη ανάλυση. Για ποιο λόγο; Δεν καταλαβαίνω.

Να σου δανείσω το δικό μου Κ750 που κάνει zoom στην μέγιστη να δεις τι θα βγάλεις; Τίποτα απολύτως.

Πες του να βρει άλλο τρόπο αν θέλει πραγματικά να κάνει την δουλειά του. Αλλα μην μου λες για προμοταρίσματα:!: κλπ. Είναι αστεία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geofil,οι στατιστικές λένε οτι αυτοί που εκτυπώνουν φωτογραφίες τραβηγμένες απο κινητά είναι ελάχιστοι,κι αυτό δεν έχει αλλάξει ούτε με τις νέες συσκευές που έχουν καλύτερη ανάλυση.

Τώρα το οτι οι περισσότεροι αποθηκεύουμε με κάποιον τρόπο τις φωτογραφίες που τραβάμε,δεν αναιρεί το γεγονός οτι το κινητό είναι κυρίως εργαλείο επικοινωνίας και την επικοινωνία εξυπηρετεί και η κάμερα του,τουλάχιστον κάτα κύριο λόγο.

Η αιτία που τα mms δεν πουλάνε είναι άλλη,και λέγεται bluetooth. ;)

Τέλος,όσον αφορά το crop στον υπολογιστή, δεν χρειάζεται γιατί γίνεται κι απ'το τηλέφωνο,αλλα γιατί να κάνει κανείς τόση φασαρία αν υπάρχει το zoom;

Εν κατακλείδι,θεωρώ οτι το zoom είναι μια χρήσιμη λειτουργία,έστω και ψηφιακό,έστω κι αν ρίχνει την ποιότητα, και τέλος πάντων αν όντως η ύπαρξη του δεν δημιουργούσε κάποιο άλλο πρόβλημα,είναι τουλάχιστον παράλογη η κατάργηση του!

 

Δεν είπα ότι είναι πολλοί αυτοί που εκτυπώνουν τις φωτο αλλά είναι πολλοί αυτοί που κρατάνε αναμνηστικά άλμπουμ ΚΑΙ με το κινητό πλέον. Και θα γίνονται όλο και περισσότεροι όσο περνούν τα χρόνια και όσο αυξάνεται η ποιότητα των φακών στα κινητά.

Σε αντίθεση με τα mms που δεν θα αλλάξει το ποσοστό αυτών που τα χρησιμοποιούν.

Και όσο για το bluetooth είναι άσχετο με την μη αποδοχή των mms από το κοινό. Μέχρι και πριν από 2 χρόνια το κοινό δεν είχε μάθει το bt (και σε ελάχιστες συσκευές δούλευε το bt πραγματικά), αλλά είχε μάθει τα mms.

Για το πόσο χρήσιμο ή άχρηστο είναι το zoom δεν μπορώ φυσικά να σε πείσω ή να με πείσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαμε

Στα 640x480 μπορέις και ΕΧΕΙ Νοημα να κάνει ζουμ. Το ζούμ που παρέχεται μάλιστα έιναι (σχεδόν) οπτικό. Ναι, ναι οπτικό όπως σας στο λέω. :cool: Αυτό απλά διότι όταν κάνεις ΖΟΟΜ σε αυτή την ανάλυση το κινητό τραβάει πχ 1600x1200 και κροπάρει τα πιο μέσα 640x480 (ή με λιγότερο ΖΟΟΜ, κροπάρουν τα 1200χ1024 και κάνουν και ένα resize στα 640χ480). Σε όλες τις περιπτώσεις (μιλάμε για ανάλυση 640χ480) αν και χρησιμοποιείτε ΖΟΟΜ αυτό είναι οπτικό (τα pixel υπάρχουν ΔΕΝ παράγονται από λογισμικό).Το κόλπο αυτό είναι γνωσ΄το και στις ψ. μηχανές όπως κάποιες x10 οπτικό στα 7.1mp λένε ήμαστε x14 οπτικό στα.. 3mp. Και έιναι ΔΕΝ λένε ψέματα.

 

ΑΡΑ ο μηχανικός αυτοκινήτων που απλά τραβά φώτο για να τις βλέπει στο ΚΙΝΗΤΟ του ΔΕΝ έχει κανέναν λόγο να τραβά 2mp φωτογραφές αφού η οθώνη του είναι ΜΟΛΙΣ 220x170 = 37400pixels = 0,0034mp << 0,3mp του 640χ480. Άσε που θα χωρά περισσότερες φώτο και δεν θα χριάζεται να σβίνει. :p

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω λοιπόν φίλε geofil οτι λίγο-πολύ υποστηρίζεις οτι ο κόσμος δεν ανταλλάζει φωτογραφίες με το κινητό!

Μα εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο πολλοί να κάνουν πράγματα μόνο και μόνο για να τα τραβήξουν με το κινητό και να τα δείξουν/στείλουν στους φίλους τους. Δεν λέω οτι επικροτώ,αλλά σ'αυτήν τη δυνατότητα της ανταλλαγής οφείλεται και η έκρηξη που παρατηρήθηκε στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας μόλις οι συσκευές απέκτησαν κάμερα,δυνατότητα που ικανοποίησε μια προυπάρχουσα ανθρώπινη ανάγκη για όσο το δυνατόν καλύτερη,πληρέστερη,ευκολότερη επικοινωνία.

Τέλος,δεν πειράζει που δεν πείσαμε ο ένας τον άλλον,εγώ θα ήθελα να ευχαριστήσω γι'αυτήν την (γόνιμη πιστεύω) ανταλλαγή απόψεων και να διευκρινήσω οτι δεν υπάρχει εκ μέρους μου διάθεση αντιπαλότητας. :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ψυχραιμία! Να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

1ον τι είναι το ψηφιακό και τι το οπτικό ζουμ?

Το ψηφιακό ζουμ είναι η λειτουργία κατά την οποία περιορίζουμε το οπτικό πλαίσιο μιας φωτογραφίας σε μικρότερες διαστάσεις (σε τμήμα) από την μέγιστη οπτική (η το σωστότερο ανάλυση αισθητήρα) ανάλυση. Δηλαδή όπως αρκετοί είπατε τα, ας πούμε 1632Χ1224 που αντιστοιχούν στην ανάλυση των 2Μρ περιορίζονται σε ένα τμήμα του που τελικά είναι για κάθε 1Χ ακριβώς το 1/4 της προηγούμενης ανάλυσης. Στην πραγματικότητα η διαβάθμιση 4Χ που έχει ονομαστικά το Κ750 όπως διαπίστωσα με δοκιμές που έκανα είναι 3Χ και η ανάλυση της στο μέγιστο του ζουμ είναι μόλις 408Χ306!!!! To οπτικό όμως ζουμ δεν έχει καμιά σχέση με το παραπάνω. Οπτικό ζουμ είναι ο περιορισμός του ορατού πλαισίου της φωτογραφίας μέσω μηχανικών μερών και συσχετισμού φακών. Το αποτέλεσμα είναι πως μια μηχανή με 2Mp και οπτικό ζουμ 3Χ παράγει μια φωτογραφία 16 φορές μικρότερη (1/4 σε κάθε διάσταση του μέγιστου αρχικού πλαισίου) αλλά με 2Μp επίσης!!!. Η ανάλυση δεν μειώνεται!!!

Άρα φίλε keysmith θα διαφωνίσω με τα λεγόμενά σου. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ένα τουλάχιστον τηλέφωνο που κυκλοφόρησε παράλληλα με το Κ750 και το οποίο έχει οπτικό ζουμ 2Χ, το sharp 902.

2ον Έχει χρησιμότητα τελικά το ψηφιακό ζουμ.?

Η απάντηση είναι υποκειμενική. Άλλοι το βρίσκουν χρήσιμο, άλλοι άχρηστο, άλλοι περιττό, άλλοι δεν ενοχλούνται να έχουν μια δυνατότητα παραπάνω. Εγω προσωπικά ταυτίζομαι με το τελευταίο παρότι σπανιότατα το χρησιμοποιώ.

3ον Ποιά η χρήση φωτογραφικής μηχανής σε κινητό τηλέφωνο.

Αυτό είναι ακόμη πιό υποκειμενικό. Μερικού δεν βλέπουν λόγο να υπάρχει καν, άλλοι ζητούν την συσκευή "όλα σε ένα", άλλοι αναζητούν το υπέρτατο gadjet, άλλοι είναι περίεργοι και αρέσκονται στο να "παίζουν" με τις δυνατότητες του τηλεφώνου, άλλοι τη βρίσκουν να έχουν το "τελευταίο" μοντέλο, άλλοι το χρησιμοποιούν ως "εργαλείο" δουλειάς. Δεκάδες οι απόψεις.

Άρα φίλοι μου είτε για άλμπουμ είτε για mms είτε για την πλάκα μας όλοι για κάποιο προσωπικό ή μη λόγο τελικά την χρησιμοποιούμε και δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση πάνω σε αυτό.

Ούτε "προωθεί" κανείς εδώ μέσα καμιά εταιρία ούτε τηλέφωνα πουλάμε!

Και τέλος η αναμφισβήτητη πλέον διαφορά των παλαιών με τα καινούργια Κ750 μάλlον δεν έχει να κάνει μόνο στο software, διότι το τηλέφωνό μου ας πούμε (2 ετίας) με το τελευταίο fw συνεχίζει να zoomάρει στη μέγιστη ανάλυση. Τα νεώτερα Κ750 καθώς πληθώρα νεώτερων μοντέλων όπως το Ζ550 που τυγχάνει να έχω δεν υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία με οποιοδήποτε fw!!!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω λοιπόν φίλε geofil οτι λίγο-πολύ υποστηρίζεις οτι ο κόσμος δεν ανταλλάζει φωτογραφίες με το κινητό!

Μα εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο πολλοί να κάνουν πράγματα μόνο και μόνο για να τα τραβήξουν με το κινητό και να τα δείξουν/στείλουν στους φίλους τους. Δεν λέω οτι επικροτώ,αλλά σ'αυτήν τη δυνατότητα της ανταλλαγής οφείλεται και η έκρηξη που παρατηρήθηκε στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας μόλις οι συσκευές απέκτησαν κάμερα,δυνατότητα που ικανοποίησε μια προυπάρχουσα ανθρώπινη ανάγκη για όσο το δυνατόν καλύτερη,πληρέστερη,ευκολότερη επικοινωνία.

Τέλος,δεν πειράζει που δεν πείσαμε ο ένας τον άλλον,εγώ θα ήθελα να ευχαριστήσω γι'αυτήν την (γόνιμη πιστεύω) ανταλλαγή απόψεων και να διευκρινήσω οτι δεν υπάρχει εκ μέρους μου διάθεση αντιπαλότητας. :D

 

Φυσικά και ο κόσμος ανταλλάσσει φωτογραφίες φίλε. Που το είπα αυτό;:blink:

Μόνο που δεν γίνεται (συνήθως) με mms.

Και όσο για την αντιπαλότητα που λες, φυσικά και δεν θεώρησα ότι υπήρξε εκ μέρους σου. Γνώμες ανταλλάξαμε. Αυτό δεν προϋποθέτει συμφωνία αλλά ούτε και καβγάδες. Αυτός που με εξόργισε ήταν ο DILLIGER με το "alla pragmatika eipame na promotaroume tin sony ericsson alla oxi kai etsi re kalopaida"

Και για να κλείσω εγώ με το θέμα του zoom θα έλεγα, μακάρι οι ελλείψεις που εντοπίζουμε στα κινητά, να είναι σαν αυτήν. Τι θα έπρεπε να πούμε για τις πραγματικές ελλείψεις ή ανοησίες των εταιριών, σαν το τελικό σίγμα ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Προσθαίτοντας και τη δική μου γνώμη δεν πρέπει να ξεχνάμε και τη λειτουργία της μεγένθυσης,δηλαδή αφου τραβήξαμε τη φότο 2Mp χωρίς ζουμ μπορούμε μετα χωρίς κόπο και προσπάθεια(για το μηχανικό αυτοκινήτων πάει αυτό που πάτε να τον βγάλετε αμόρφωτο τον άνθρωπο ενώ του "εμπιστευόμαστε" τις ζωές μας:ninja: ) πατώντας το κουμπί της αύξησης της έντασης να τη μεγενθυνουμε περιμένοντας υπομονετικά τα 2 δευτερόλεπτα περίπου που χρειάζεται.....;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά χρειάζομαι την βοηθεια σας Το κινητό της αδερφής μου(κ750) εκτος απο τα πολλά που είχε πάθει το κακομοιρο,έπεσε νερό.Το πληκτρολογιο ειχε ξεκολλήσει λίγο και οταν επεσε νερο το εβγαλε τελειως για να το σκουπισει,μην τα πολυλογώ το κινητο κολλάνε τα πληκτρα του,δλδ μπορει να πατησεις το 1 και να πάρει το 2,άλλα δεν δουλευουν καθολου.Οι άλλες λειτουργίες του τηλ. λειτουργουν ας πούμε

Το θέμα είναι τι να κάνουμε,να το πάμε σε service της s.e?αδικα νομίζω...

Γιατι το z800 για μερικες γρατζουνιες μου το είχαν βγάλει εκτος,

αυτο τώρα με σπασμένη προσοψη μπροστα(το πληκτρολογιο),με υγρασία,και παράνομο λογισμικο(αναβαθμισμένο σε w800),τι τύχη να έχει στο service ε?

Επισης είχε παρουσιάσει τελευταία ακόμα ένα προβλημα,η κάμερα πολλές φορές οταν εβγαζες Photo σε πετουσε έξω..

Τι λέτε?Βασίζομαι στην άποψη σας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...