Jump to content

OnePlus 7


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 905
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω για ένα προβλήμα που έχω μου κλείνει από μόνο του εφαρμογές την ώρα που τις χρησιμοποιο
Βάλτες.να μην κλεινουν

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτησα.

 

 

Το ευρωπαϊκό μοντέλο τι κωδικό έχει;;;

 

To Eυρωπαικο GM57BA , η Global : GM57AA

(GM1903: EU - GM57BA)

Oσοι εχουμε το GM1900 (ειναι αγορασμενο δηλ.απο κινεζομαγαζο κι οχι απο την oneplus) ειναι η κινεζικη εκδοση με HydrogenOS, και απλα το κινεζομαγαζο πριν το στειλει εχει φλασαρει την OOS γι αυτο το πουλαει τοσο φθηνα.Δεν υπαρχει καποιο προβλημα βεβαια σε ολο αυτο για εμας,απλα χανει εσοδα η oneplus & κερδιζει περισσοτερα το κινεζομαγαζο...

Yπαρχουν εδω ολες οι βαριαντες : https://forum.xda-developers.com/oneplus-7/how-to/oneplus-7-repo-oxygen-os-builds-t3937152

__Οποιοσδηποτε θελει για καποιο λογο μπορει να γυρισει σε GM57BA με δυο τροπους ευκολα.Ειτε μεσω msm tool ειτε μεσω πρωτα του Roll back πακετου + Local update μετα....

Δεν μπορει δηλαδη να γυρισει αμεσως μεσω Local update πλεον...

MSM Tool Oxygen OS : https://forum.xda-developers.com/oneplus-7/how-to/op7-unbrick-tool-to-restore-device-to-t3954325

__Το Roll Back πακετο εδω : *Roll back to OOS 9.5.2 : https://mega.nz/#!4jA2DSiR!8x4aXSDoa5P3xq4H3K99xGTaVLSV9852_QU-cPtdlSI

και απο εκει πχ μεσω Local update στην τελευταια Q-10.0.3 της OOS...(ολα τα δεδομενα διαγραφονται!)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Μιλάω πάντα για νυχτερινές και hdr+ enhanced όχι night . Δηλαδή σύγκριση stock auto με hdr+ enhanced (δεξιοτερη επιλογή στο hdr+)

 

Εδώ η έκδοση και ρυθμίσεις: https://t.me/hellasmobiles/40607

Εδώ το γκρουπ για να βάλετε αρχεία σε υψηλή ανάλυση https://t.me/hellasmobiles . Θελω συγκριση με στοκ ή εστω τη γνωμη σας.

 

Υπόψιν έχει ενα bug το Lib patcher όπου αν πειραξεις το wavelet μετα κολλαει σε αυτες τις ρυθμισεις και δεν ξαναλλαζουν. Αν θελετε μετα να τις ξαναπειραξετε πρεπει να κάνετε clear data την εφαρμογη. Οποτε τις ρυθμισεις τις βαζετε ολες μαζι μια και καλη. Αλλιως clear και περασμα απο την αρχή.

Στις νυκτερινές ρυθμίσεις με τη GCAM βλέπω ένα προβληματακι

δημιουργείται μια "άλως", μια θολερότητα δίπλα από τα φώτα.

Γίνεται αυτό να μειωθεί;

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Πρώτη Gcam

Δεύτερη Stock6a671089271de5e064917456927b731e.jpg64138789e737fdb776e01661a31c1ba1.jpg

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

To Eυρωπαικο GM57BA , η Global : GM57AA

(GM1903: EU - GM57BA)

Oσοι εχουμε το GM1900 (ειναι αγορασμενο δηλ.απο κινεζομαγαζο κι οχι απο την oneplus) ειναι η κινεζικη εκδοση με HydrogenOS, και απλα το κινεζομαγαζο πριν το στειλει εχει φλασαρει την OOS γι αυτο το πουλαει τοσο φθηνα.Δεν υπαρχει καποιο προβλημα βεβαια σε ολο αυτο για εμας,απλα χανει εσοδα η oneplus & κερδιζει περισσοτερα το κινεζομαγαζο...

Yπαρχουν εδω ολες οι βαριαντες : https://forum.xda-developers.com/oneplus-7/how-to/oneplus-7-repo-oxygen-os-builds-t3937152

__Οποιοσδηποτε θελει για καποιο λογο μπορει να γυρισει σε GM57BA με δυο τροπους ευκολα.Ειτε μεσω msm tool ειτε μεσω πρωτα του Roll back πακετου + Local update μετα....

Δεν μπορει δηλαδη να γυρισει αμεσως μεσω Local update πλεον...

MSM Tool Oxygen OS : https://forum.xda-developers.com/oneplus-7/how-to/op7-unbrick-tool-to-restore-device-to-t3954325

__Το Roll Back πακετο εδω : *Roll back to OOS 9.5.2 : https://mega.nz/#!4jA2DSiR!8x4aXSDoa5P3xq4H3K99xGTaVLSV9852_QU-cPtdlSI

και απο εκει πχ μεσω Local update στην τελευταια Q-10.0.3 της OOS...(ολα τα δεδομενα διαγραφονται!)

 

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να γυρίσουμε σε ευρωπαϊκή Ρομ η δεν αλλάζει κάτι

Επειδή το εχω δοκιμασει σου λέω δεν αλλάζει κάτι η συσκευή δουλευει το ιδιο και στις κλησεις-σημα , bloatware δεν υπαρχει κλπ οπότε δεν υπάρχει λογος να αλλαξεις

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το εχω δοκιμασει σου λέω δεν αλλάζει κάτι η συσκευή δουλευει το ιδιο και στις κλησεις-σημα , bloatware δεν υπαρχει κλπ οπότε δεν υπάρχει λογος να αλλαξεις

 

Αν γυρίσουμε σε ευρωπαϊκή ρομ παίρνουμε κανονικα αυτόματα ota updates;

Link to comment
Share on other sites

Αν γυρίσουμε σε ευρωπαϊκή ρομ παίρνουμε κανονικα αυτόματα ota updates;

Παιρνεις κανονικα ενημερωση για τη συγκεκριμενη βαριαντα οταν τη δινει η oneplus .Μπορεις παντα να χρησιμοποιησεις και το oxygen updater απο το playstore αν θελεις.Απλα δεν νομιζω πως αξιζει εφοσον δεν αλλαζει κατι ουσιωδες στη λειτουργια της συσκευης...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τι είδατε;

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

αν κ μόλις την έβαλα τίποτα προς το παρόν ολα καλά όπως πριν

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου
Κάμερα;

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Κάμερα;

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

 

Εχω την αισθηση οτι στις ημερήσιες βελτιώθηκε λιγο η οξυτητα αλλά με χειροτερο dr στο hdr

 

Νυχτα ισως λιγο καλυτερη συνολικα.

 

Βεβαια δεν ειμαι σιγουρος μιας και κυριως gcam χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες τελικά για gcam έχω καταλήξει στα εξής

 

(αν δεν εχετε telegram και ανοιξει μεσω browser, επιλέξτε από κατω το OPEN IN WEB)

 

Ημερήσια τοπία ή πρόσωπα (μέρα/νυχτα)

Link: http://t.me/hellasmobiles/66992

Είναι για την gcam hyper e3.

Έχω στήσει τρία xml

sharper ή (detail): εστιάζει στη λεπτομέρεια & οξύτητα (κόστος ανεβασμένος θόρυβος).

cleaner: εστιάζει στη καθαρή φωτογραφία από θόρυβο (κόστος χαμηλότερη λεπτομέρεια).

balanced: κάτι ανάμεσα στα παραπάνω δυο (σας προτείνω αυτό καλύτερα).

 

Ίσως κάποιοι θελήσετε να χαμηλώσετε το sharpening ή saturation.

Τα έστησα έτσι με τη λογική ότι κάποιος μπορει να την χρησιμοποιήσει και για νυχτερινά τοπία.

Έχει μακράν τα καλύτερα χρώματα

 

Νυχτερινά τοπία

http://t.me/hellasmobiles/40607

Είναι για την urnyx 1.5.. αν βάλετε νεότερη, αλλάξτε το awb σε imx586.

 

Σε αντίθεση με τις κλασσικές gcam που συνήθως χάνουν σε νυχτερινά τοπία (πχ απο huawei) αυτή κάνει την διαφορά.

Σε πολλες περιπτωσεις θα δειτε παραπάνω λεπτομέρια με χαμηλότερο θόρυβο (εκτός αν ειναι νυχτερινή με γκαζόν σε σκιά).

Επίσης έχει ανώτερο dr από την hyper και γενικότερα τις 6.1

Το αρνητικό της είναι ότι σε πρόσωπα (indoor ή χαμηλός φωτισμός) χάνει.

 

Ποιά απο τις δύο;

Αν βαριέστε να έχετε δυο, η πρώτη είναι πιο all around.

Βέβαια αν δεν τραβάτε πρόσωπα, μπορείτε να μείνετε μόνο με την δεύτερη.

Δοκιμάστε και οι ίδιοι ποια προτιμάτε αφου μπαίνουν παράλληλα.

 

Για τους μερακλήδες χρησιμοποιήστε και τις δυο αναλόγως αν τραβάτε νυχτερινά τοπία (δεύτερη) ή οτιδήποτε άλλο όπως πρόσωπα ή ημερήσιες (η πρώτη). Προσωπικά τραβάω με το τρόπο που περιγράφω στα bold. Έχω μόνιμα με hdr+ enhanced (δεξιότερη επιλογή) εκτός από τις περιπτώσεις που θέλω σβέλτη φωτογραφία (πχ ο μπομπιράς σας στιγμιαία ποζάρει) όπου εκεί βαζω το απλό hdr+ (μεσαία επιλογή)

 

Αν είναι σκοτάδι κατράμι, τότε το nightscape της στοκ δεν το φτάνει καμία.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παιδες τελικά για gcam έχω καταλήξει στα εξής

 

(αν δεν εχετε telegram και ανοιξει μεσω browser, επιλέξτε από κατω το OPEN IN WEB)

 

Ημερήσια τοπία ή πρόσωπα (μέρα/νυχτα)

Link: http://t.me/hellasmobiles/66992

Είναι για την gcam hyper e3.

Έχω στήσει τρία xml

sharper ή (detail): εστιάζει στη λεπτομέρεια & οξύτητα (κόστος ανεβασμένος θόρυβος).

cleaner: εστιάζει στη καθαρή φωτογραφία από θόρυβο (κόστος χαμηλότερη λεπτομέρεια).

balanced: κάτι ανάμεσα στα παραπάνω δυο (σας προτείνω αυτό καλύτερα).

 

Ίσως κάποιοι θελήσετε να χαμηλώσετε το sharpening ή saturation.

Τα έστησα έτσι με τη λογική ότι κάποιος μπορει να την χρησιμοποιήσει και για νυχτερινά τοπία.

Έχει μακράν τα καλύτερα χρώματα

 

Νυχτερινά τοπία

http://t.me/hellasmobiles/40607

Είναι για την urnyx 1.5.. αν βάλετε νεότερη, αλλάξτε το awb σε imx586.

 

Σε αντίθεση με τις κλασσικές gcam που συνήθως χάνουν σε νυχτερινά τοπία (πχ απο huawei) αυτή κάνει την διαφορά.

Σε πολλες περιπτωσεις θα δειτε παραπάνω λεπτομέρια με χαμηλότερο θόρυβο (εκτός αν ειναι νυχτερινή με γκαζόν σε σκιά).

Επίσης έχει ανώτερο dr από την hyper και γενικότερα τις 6.1

Το αρνητικό της είναι ότι σε πρόσωπα (indoor ή χαμηλός φωτισμός) χάνει.

 

Ποιά απο τις δύο;

Αν βαριέστε να έχετε δυο, η πρώτη είναι πιο all around.

Βέβαια αν δεν τραβάτε πρόσωπα, μπορείτε να μείνετε μόνο με την δεύτερη.

Δοκιμάστε και οι ίδιοι ποια προτιμάτε αφου μπαίνουν παράλληλα.

 

Για τους μερακλήδες χρησιμοποιήστε και τις δυο αναλόγως αν τραβάτε νυχτερινά τοπία (δεύτερη) ή οτιδήποτε άλλο όπως πρόσωπα ή ημερήσιες (η πρώτη). Προσωπικά τραβάω με το τρόπο που περιγράφω στα bold. Έχω μόνιμα με hdr+ enhanced (δεξιότερη επιλογή) εκτός από τις περιπτώσεις που θέλω σβέλτη φωτογραφία (πχ ο μπομπιράς σας στιγμιαία ποζάρει) όπου εκεί βαζω το απλό hdr+ (μεσαία επιλογή)

 

Αν είναι σκοτάδι κατράμι, τότε το nightscape της στοκ δεν το φτάνει καμία.

 

 

Συγνώμη κάτι κάνω λάθος? Δεν έχω telegram και δεν ανοίγει κανένα .xml για κατέβασμα, ούτε από τηλέφωνο ούτε από pc/web.. :O

Edited by ichor
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κάτι κάνω λάθος? Δεν έχω telegram και δεν ανοίγει κανένα .xml για κατέβασμα, ούτε από τηλέφωνο ούτε από pc/web.. :O

 

Σε chrome μου ανοιγε με το τροπο που ελεγα. Αν δεν σας ανοιγει να κατεβασετε το xml θα δω αργοτερα τι μπορω να κανω.

 

Παντως ειναι δωρεαν αν θελετε να βαλετε telegram και γενικα βολευει σε πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Εκανα το update 10.3.1 και δυστυχως εχει κάκιστα contrast χρωματων. Στο Dark mode που χρησιμοποιώ εξ αρχής, τώρα πλεον (στον DIALER) δεν μπορώ να διαβάσω τα ονοματα, καθόσον ειναι με μαυρο χρωμα γραμματοσειράς σε γκρί φόντο...!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το update 10.3.1 και δυστυχως εχει κάκιστα contrast χρωματων. Στο Dark mode που χρησιμοποιώ εξ αρχής, τώρα πλεον (στον DIALER) δεν μπορώ να διαβάσω τα ονοματα, καθόσον ειναι με μαυρο χρωμα γραμματοσειράς σε γκρί φόντο...!
δεν πρόσεξα κατι τέτοιο φίλε αν θες βαλε ενα σκρινσοτ

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το update 10.3.1 και δυστυχως εχει κάκιστα contrast χρωματων. Στο Dark mode που χρησιμοποιώ εξ αρχής, τώρα πλεον (στον DIALER) δεν μπορώ να διαβάσω τα ονοματα, καθόσον ειναι με μαυρο χρωμα γραμματοσειράς σε γκρί φόντο...!

 

 

Voila: Το λευκό πλαίσιο επάνω, είναι επίσης "δυσλειτουργία" φρέσκια...

 

[ATTACH]67328[/ATTACH]

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Voila: Το λευκό πλαίσιο επάνω, είναι επίσης "δυσλειτουργία" φρέσκια...

 

[ATTACH]67328[/ATTACH]

που έχεις μπλέξει...... ισως κατι έχεις πειράξει εμένα ειναι dark κανονικά όπως πριν

9e2da2add71a546c5f913677ecf6c18d.jpg

Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν βλέπω κάτι περίεργο με το νέο update...

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to One plus 7 unreasponsable touch screen after replacement

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...