Jump to content

Το δωμάτιό μας, ο προσωπικός μας χώρος


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι πολυ ομορφα...

πηρα προσφατα κι εγω για τρην κρεβατοκαμαρα.στην αρχη φοβηθηκα μην φαινονται καπως...ασχημα αλλα τελικα δινουν μια φοβερη γλυκα και ζεστασια στον χωρο

αυτα που αγορασα εγω ειναι σα τριανταφυλλακια...

τωρα με τα χριστουγεννιατικα θα βρεις μεγαλη ποικιλια και καλες τιμες!!

 

πως τα έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

προσωρινα τα εχω πανω απο το κρεβατι και κανουν ενα αφηρημενο σχεδιο..

απο δευτερα θα παω να αγορασω κατι ξερα κλαδια που κυκλοφορουν στο εμποριο(δε ξερω πως λεγονται),σα καλαμια ειναι...λεπτα,ψηλα,οχι ισια...

λεω να τα βαλω εκει,σε μια γωνια του δωματιου...

εχεις καμια αλλη ιδεα να μου δωσεις?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

προσωρινα τα εχω πανω απο το κρεβατι και κανουν ενα αφηρημενο σχεδιο..

απο δευτερα θα παω να αγορασω κατι ξερα κλαδια που κυκλοφορουν στο εμποριο(δε ξερω πως λεγονται),σα καλαμια ειναι...λεπτα,ψηλα,οχι ισια...

λεω να τα βαλω εκει,σε μια γωνια του δωματιου...

εχεις καμια αλλη ιδεα να μου δωσεις?

 

θα έλεγα να μην τα βάλεις σε μία γωνία.

να τοποθετήσεις τα κλαδιά σε έναν τοίχο απ' όπου θα βάλεις επάνω τα φωτάκια και παρεπιπτόντως να βάλεις κάποια κρυσταλλάκια να κρέμονται.

δεν ξέρω τί χρώμα είναι τα φωτάκια σου αλλά βρες κάτι αντίστοιχο και για τα κλαδάκια.

π.χ αν τα φωτάκια σου είναι άσπρα θα έλεγα να βρεις κλαδάκια ασημένια.

Link to comment
Share on other sites

Ή αν έχεις κανένα άδειο τοίχο βάλτα να ξεκινάνε από το πάτωμα και να πηγαίνουν μέχρι ότι ύψος θες.Και βάλε και ένα φωτισμό που να ταιριάζει με το υπόλοιπο δωμάτιο αλλά να πηγαίνει όμορφα και με αυτά που θα βάλεις.
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Ή αν έχεις κανένα άδειο τοίχο βάλτα να ξεκινάνε από το πάτωμα και να πηγαίνουν μέχρι ότι ύψος θες.Και βάλε και ένα φωτισμό που να ταιριάζει με το υπόλοιπο δωμάτιο αλλά να πηγαίνει όμορφα και με αυτά που θα βάλεις.
περιπου ετσι τα ειχα αλλα μετα μου ηρθε η ιδεα με τα κλαδακια...

τα φωτακια ειναι λευκα αλλα λογω του υφασματος που εχουν γυρω γυρω το φως που βγαζουν ειναι ενα γλυκο κοκκινο...

οσο για τα κλαδακια θα η8ελα κι εγω να τα βαλω στπον τοιχο αλλα δε ξερω πως να τα "κοληησω" και να μη φαινεται ασχημα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

βρες τα ποιό λεπτά καρφάκια και βάλε 2-3 μόνο.

και εφόσον υπάρχει μία δόση κόκκινου χρώματος βαλε κρυστάλλους να κρέμοντε σε χρώμα κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Προσέχουμε ή απλά αντέχουμε ?

Προσέχουμε που ζούμε πως ζούμε ή απλά αντέχουμε να ζούμε ?

Τι εννοώ ?

Μέχρι πρότεινος το δωμάτιό μου ήταν ενα μικρό ανήλιαγο γκρίζο σχεδόν δωμάτιο που έμπαινα μόνο για να πέσω στο κρεββάτι ξερός για ύπνο και για τίποτ'άλλο.

Μέχρι που πήρα ένα πάπλωμα .Ενα γαλάζιο πάπλωμα.

Ηταν το εύνασμα για να βάψω τους τοίχους να βάψω τις κασαδούρες να αγοράσω φωτιστικό έπιπλο για το κομπιούτερ , κουρτίνες και μικρά πραγματάκια που να του δίνουν μια ζεστή εικόνα.

Εβαλα στο μπαλκόνι πολλά πολλά λουλούδια και γλάστρες και κρέμασα ένα φαναράκι ( όχι κόκκινο :lol: :X ) και τώρα έχει γίνει ο αγαπημένος μου χώρος

Πως ζούμε ? μόνο οι κοπέλες έχουν μεράκι με το χώρο τους να είναι όμορφος ? ή και τα αγόρια ? Πότε φροντίζουμε το χώρο μας να είναι όμορφος και να μας γεμίζει ? όταν μένουμε μόνοι μας ? ή ακόμα και με τους γονείς μας το δωμάτιό μας έχει την δική μας σφραγίδα ?

Με λίγα λόγια τι είναι για εμάς το δωμάτιο ? προσωπικός χώρος δημιουργίας που απαιτεί εναρμόνιση χρωμάτων υφασμάτων αίσθησης θαλπωρής κτλπ ? ή ένας χώρος με τσιμέντο όπως το υπόλοιπο σπίτι ?

 

Όπως είπες ,το δωμάτιό μας είναι ο προσωπικός δημιουργικός χώρος μας.

Είναι ότι καλύτερο να έχεις ένα δωμάτιο το οποίο σου ανεβάζει την ψυχολογία και στο οποίο μπορείς να περάσεις και να νιώσεις από τα πιο χαρούμενα συναισθήματα μέχρι και την μεγαλύτερη απογοήτευση της ζωής σου, χωρίς να σου αποπνέει αντιπάθεια και μιζέρια.

Εγώ μέχρι και καφετιέρα έχω στο δωμάτιο, με όλα τα απαραίτητα (ζάχαρη,γαλατάκια κτλ)

Γιατί ότι καλό γίνει εκεί μέσα πανηγυρίζω, ότι στραβό ή ανάποδο μου συμβεί εκεί μέσα τα σπάω. Εκεί εκτονώνομαι, εκεί γαληνεύω,ηρεμώ και εκεί τα ξαναβρίσκω με τον εαυτό μου.

Έξω αν πάμε να μείνουμε δεν θα έχει κανένας μας προσωπικό χώρο ή ακόμα και σε σπηλιά να μείνουμε, μπορεί να μην είναι από τσιμέντο θα είναι από πέτρα , που είναι η διαφορά?

Τέλος, αν νιώθουμε το σπίτι μας τσιμέντο, δεν θα πρέπει να βρούμε μέσα σε αυτό έναν χώρο ή ένα μέρος θαλπωρής? Ποιο μέρος λοιπόν ή ποιος χώρος μπορεί να είναι αυτό-ς ????

:D
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το δωματιο ειναι το προσωπικο φρουριο του καθενα μας...

ειναι πως το λενε βρε παιδι μου...το ''καβουκι μας''...

εγω το αλλαζω διακοσμηση και χρωμα πολυ συχνα και γενικα ειναι το καλυτεο μεος για να περασω τα παντα...

βεβαια δεν μπορω και την ακαταστασια...

γυρισα απο ταξιδι και ολα ειναι ανακατα...

ηθελα ναα συμαζεω να τακτοποιησω τα δωρακια απο τις εφημεριδες να βαλω σε σειρα τα βιβλια που θα διαβασω αυτην την εβδομαδα να κανω μπανιο και να παω δουλεια μεσα σε μια και μιση ωρα οποτε τωρα εινβαι σαν βομβαρδισμενο..εχω τοσα πολλα πραγματα μεσα στο δωματιο που οσο και να κατεβαζω στο υπογειο ακομα πολλα ειναι:confused:

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν μπορω με τπτ τη βρωμια και τη σκονη.

 

Κατα τα αλλα την ακαταστασια οχι μονο τη μπορω,αλλα και την επιδιωκω κιολας.

 

Αν ειναι ολα τελεια τακτοποιημενα μεσα στο δωματιο τρελλαινομαι.

Ειμαι σοβαρα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην ανησυχείς. Κι εγώ έτσι ακριβώς είμαι!!! ( που σημαίνει πως μάλλον πρέπει να ανησυχείς... )

Τί το ήθελα το μεγάλο δωμάτιο???

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι οσο κι αν το σιγυρίζεις χαλαει παλι παντα γρηγορα, και μετα βαριεσαι... Κι εμενα ειναι καπως ακαταστατο ορισμενες φορες, γιατι ειναι καπως μεγαλο σε σχεση ειδικα με το υπολοιπο σπιτι...

 

Το θέμα ειναι να εχει τις δικες μας προσωπικες πινελιες που θα μας κανουν να νιωθουμε καλα και να χαλαρωνουμε. Εμενα οι προσωπικες πινελιες ειναι αρκετο γαλαζιο, πολλες νεραιδες. πραγματα φταιγμενα απο ατομα με αγαπη καοι ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕς φωτογραφιες!

 

Το κακο ειναι για μενα βασικο μειονεκτημα μιας που δε μενω και μονη μου... ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΡΤΑ!!!!!:mad: Ας άλλαζα αυτο κι ας ηταν το μισο σαν χωρος...:ninja:

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι οσο κι αν το σιγυρίζεις χαλαει παλι παντα γρηγορα, και μετα βαριεσαι... Κι εμενα ειναι καπως ακαταστατο ορισμενες φορες, γιατι ειναι καπως μεγαλο σε σχεση ειδικα με το υπολοιπο σπιτι...

 

Το θέμα ειναι να εχει τις δικες μας προσωπικες πινελιες που θα μας κανουν να νιωθουμε καλα και να χαλαρωνουμε. Εμενα οι προσωπικες πινελιες ειναι αρκετο γαλαζιο, πολλες νεραιδες. πραγματα φταιγμενα απο ατομα με αγαπη καοι ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕς φωτογραφιες!

 

Το κακο ειναι για μενα βασικο μειονεκτημα μιας που δε μενω και μονη μου... ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΡΤΑ!!!!!:mad: Ας άλλαζα αυτο κι ας ηταν το μισο σαν χωρος...:ninja:

 

dn exeis porta??:wacko: :wacko: pws egine afto??

tespa,exeis 2 epiloges..h tha valeis kourelou(tsigania ruleezz:p )h afta ta portakia pou exoun sta saloon bars pou otan ta anoigeis pane pera dwthe...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εΧΩ , γιατι κανονικα το δωματιο μου θα επρεπε να ειναι σαλονι ως διαριθμηση και το εχουμε κανει δωματιο μου.(χωριζεται και με συρομενη απο το σαλονι αλλα εκει εχω την βιβλιοθηκη μπροστα και δεν ενοχλει). Το σκεφτομουν αυτο με την πορτα, φυσουνα ή κατι τετοιο, αλλα δε ξερω που να βρω, ποσο να κανει και ποσο ευκολη θα ειναι μια τετοια εγκατασταση.... Σκεφτομαι πως θα σκουζουν οι δικοι μου που θα χαλαμε τους τοιχους... θα το ψαξω ομως!

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εΧΩ , γιατι κανονικα το δωματιο μου θα επρεπε να ειναι σαλονι ως διαριθμηση και το εχουμε κανει δωματιο μου.(χωριζεται και με συρομενη απο το σαλονι αλλα εκει εχω την βιβλιοθηκη μπροστα και δεν ενοχλει). Το σκεφτομουν αυτο με την πορτα, φυσουνα ή κατι τετοιο, αλλα δε ξερω που να βρω, ποσο να κανει και ποσο ευκολη θα ειναι μια τετοια εγκατασταση.... Σκεφτομαι πως θα σκουζουν οι δικοι μου που θα χαλαμε τους τοιχους... θα το ψαξω ομως!

η συρομενη μπορει να γινει πορτα μεσα σε λιγη ωρα απο καποιον που ξερει. γιατι το εχεις αφησει ετσι;

 

α, μπορεις να κανεις και μια τρυπα στον τοιχο χαμηλα να σου πετανε φαι οπως στους φυλακισμενους στην απομονωση :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν εΧΩ , γιατι κανονικα το δωματιο μου θα επρεπε να ειναι σαλονι ως διαριθμηση και το εχουμε κανει δωματιο μου.(χωριζεται και με συρομενη απο το σαλονι αλλα εκει εχω την βιβλιοθηκη μπροστα και δεν ενοχλει). Το σκεφτομουν αυτο με την πορτα, φυσουνα ή κατι τετοιο, αλλα δε ξερω που να βρω, ποσο να κανει και ποσο ευκολη θα ειναι μια τετοια εγκατασταση.... Σκεφτομαι πως θα σκουζουν οι δικοι μου που θα χαλαμε τους τοιχους... θα το ψαξω ομως!

 

ειναι ευκολο και οχι ακριβο οποτε αντε τι περιμενεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εΧΩ , γιατι κανονικα το δωματιο μου θα επρεπε να ειναι σαλονι ως διαριθμηση και το εχουμε κανει δωματιο μου.(χωριζεται και με συρομενη απο το σαλονι αλλα εκει εχω την βιβλιοθηκη μπροστα και δεν ενοχλει). Το σκεφτομουν αυτο με την πορτα, φυσουνα ή κατι τετοιο, αλλα δε ξερω που να βρω, ποσο να κανει και ποσο ευκολη θα ειναι μια τετοια εγκατασταση.... Σκεφτομαι πως θα σκουζουν οι δικοι μου που θα χαλαμε τους τοιχους... θα το ψαξω ομως!

απορια:στο σαλονι εχει την πορτα-συρομενη(μη μου πεις,με γυαλι?) με τον αλλο χωρο ειχε πορτα ή εσεις κανατε την τρυπα?

γιατι αν επικοινωνουσε με αλλο χωρο λογικα θα ειχε ηδη πορτα(εκτος αν δε βολευε και την βγαλατε)

αν δεν ειχε και κανατε εσεις ανοιγμα,δε βαλατε κασα πορτας?αν εχεις εστω την κασα με 2 μεντεσεδες μετα μπαινει ανετα μια πορτα χωρις να γρκεμισεις ντουβαρια...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εγώ είμαι πολύ ακατάστατος και δεν μπορώ με τίποτα τις δουλειές του σπιτιού.

Ας είναι καλά η Ανια που έρχεται καμιά φορά και καθαρίζει,

γιατί δεν μορώ να βλέπω σκόνη στα βιβλία και στα έπιπλα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι πολυ neat freak. Ολα τα πραγματα ειναι σε μια σειρα και δεν αφηνω κανεναν να τα βαλει καπου αλλου. Εχω PC, TV, DVD με ηχεια 5.1, XBOX 360 και PSP, και βιβλιοθηκη με καμια δεκαρια βιβλεα αλλα εχει και περιοδικα και εναν εκτυπωτη. Εχω και ενα διπλο κρεβατι!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλήμερα σε όλους και σε όλες!:)

 

Καταρχάς να σας πω ότι συγκατοικώ με τον 5χρονό μου αδερφό.

Πριν ένα μήνα δεν άντεχα να βλέπω το δωμάτιό μου. Πήγαινα μόνο για ύπνο. Μπορώ να το πω μικρό. Είχε δυο εναμισάρια κρεβάτια -με εκείνο το άσπρο ξύλο:alien:- ένα κομοδίνο (με άσπρο ξύλο), ένα γραφείο με καρέκλα, κλιματιστικό, μια κρεμάστρα για ρούχα πίσω από την πόρτα και έχει δυο μπαλκόνια με κουρτίνες.

 

Επιτέλους, όμως, ακούσανε οι γονείς μου τι τους είπα και μου αγοράσανε 1 δυόροφο κρεβάτι (πάνω-κάτω εννοώ). Ήταν με καφέ ξύλο και σίδερο. Μαζί με το κρεβάτι μου αγοράσανε ένα κομοδίνο. Μόλις είδα πόσο τόπο έκανε έμεινα άφωνος. Τότε μου προτείνει η μητέρα μου 'Γιατί δεν πέρνεις την πολυθρόνα(bampoo είναι) να την βάλεις στο δωμάτιό σου;'. Ήταν μια πολύ καλή ιδέα. Την έβαλα δίπλα από το κομοδινό πλάγια.Την επόμενη μέρα θυμήθηκα ότι έχουμε ένα χαλί που δεν το θέλουνε. Το έβαλα. Έχει χρώμα καφέ σκούρο beige σκούρο ~ με κάτι γραμμές στην γωνιά. Πολύ ωραίο χαλί. Στην γωνιά τώρα, παρέμεινε το γραφείο μου που έχει 4 ράφια με 3 συρτάρια. Στα ράφια έχω βιβλία, λίγες φωτογραφίες, εικόνες και στο πάνω ράφι έχω το stereo μου με το 2 ηχεία εκεί. Στα συρτάρια του έχω dvd, κάρτες με αριθμούς, το κουτί του κινητού μου κτλ. Μόλις μπεις στο πάτωμα έχω μια θήκη με cd. Στη Μια πλευρά του τοίχου έχω αφίσες από τραγουδιστές (Beyonce).

Το χρώμα των τοίχων μου είναι beige. Το χρώμα των κουρτίνων μου είναι κι αυτό beige με λίγο παιδικό στυλ (έχει κάτι ζώα:p )

 

Σκέφτομαι να βάλω μια 20'' τηλεόραση σε ένα χαμηλό tv stand.

Φωτογραφίες:

http://img442.imageshack.us/img442/1448/myroomhq3.jpg

 

http://img442.imageshack.us/my.php?image=myroom1hx0.jpg

 

http://img442.imageshack.us/img442/698/myroom2ci1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

επειδη δεν βρηκα καποιο πιο καταλληλο θρεντ θα ρωτησω εδω:

(πως να το περιγραψω τωρα γιατι ειναι και πολυπλοκο)

εχουμε ενα δωματιο.απο την μια πλευρα του τοιχου ειναι η πορτα του δωματιου.στον απεναντι τοιχο ειναι η μπαλκονοπορτα.δεξια του τοιχου με την μπαλκονοπορτα ειναι ενας αλλος τοιχος κανονικος,και αριστερα αυτου ειναι ο τοιχος ως εξης:κανονικα απο το πατωμα ως τα 80 εκατοστα περιπου,και μετα απο εκει και πανω,κανει μια εσοχη(σε ολο το μηκος του τοιχου,περιπου 4 μετρα) προς τα μεσα βαθους 1 μετρου.τι μπορει να γινει αυτη η εσοχη;

η μια λυση που σκεφτηκα ηταν να γινει μια μεγαλη βιβλιοθηκη...

αλλη επιλογη ειναι να γινει ντουλαπα(αν και δε θα το ηθελα)

καμια διαφορετικη ιδεα;;;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν βρηκα καποιο πιο καταλληλο θρεντ θα ρωτησω εδω:

(πως να το περιγραψω τωρα γιατι ειναι και πολυπλοκο)

εχουμε ενα δωματιο.απο την μια πλευρα του τοιχου ειναι η πορτα του δωματιου.στον απεναντι τοιχο ειναι η μπαλκονοπορτα.δεξια του τοιχου με την μπαλκονοπορτα ειναι ενας αλλος τοιχος κανονικος,και αριστερα αυτου ειναι ο τοιχος ως εξης:κανονικα απο το πατωμα ως τα 80 εκατοστα περιπου,και μετα απο εκει και πανω,κανει μια εσοχη(σε ολο το μηκος του τοιχου,περιπου 4 μετρα) προς τα μεσα βαθους 1 μετρου.τι μπορει να γινει αυτη η εσοχη;

η μια λυση που σκεφτηκα ηταν να γινει μια μεγαλη βιβλιοθηκη...

αλλη επιλογη ειναι να γινει ντουλαπα(αν και δε θα το ηθελα)

καμια διαφορετικη ιδεα;;;

 

Μια κατασκευη απο γυψοσανιδα με φωτισμο αν θες και πολλα ασυμετρα ραφακια για διαφορα διακοσμητικα...επισης θα μπορουσες να κανεις και ενα μαγαλο ραφι μεσα σε αυτη και να βαλεις την ΤV σου...εχω κανει κατι τετοιο στο σαλονι μου και δειχνει πολυ ωραιο :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

αχ μιλάτε για δωμάτιο και εγώ είμαι στα σκαριά να αγοράσω σπίτι και πρέπει να το επιπλώσω ολόκληρο (σιγά σιγά)..οπότε φανταστείτε άγχος. Το σπίτι που νοικιάζω προς το παρόν είναι σούπερ επιπλωμένο οπότε δεν δυσκολεύτικα αν και έβαλα την πινελιά μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Μια κατασκευη απο γυψοσανιδα με φωτισμο αν θες και πολλα ασυμετρα ραφακια για διαφορα διακοσμητικα...επισης θα μπορουσες να κανεις και ενα μαγαλο ραφι μεσα σε αυτη και να βαλεις την ΤV σου...εχω κανει κατι τετοιο στο σαλονι μου και δειχνει πολυ ωραιο :)
το σκεφτηκα και αυτο αλλα χανω ουσιαστικα το ενα μετρο βαθος χωρις να το εκμεταλλευτω.και δυστυχως(ευτυχως για μενα) δεν προκειται για σαλονι
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ωρα να πειτε καμια ιδεα(:help:)

 

εκει που ειναι το γραφειο μου,ακριβως διπλα και πισω εχει τοιχο(φανταστειτε κατι σαν Γ)

η καρεκλα ομως ακουμπαει στον διπλα τοιχο με αποτελεσμα να δημιουργειται διαρκως μια γκριζα γραμμη.τι μπορω να βαλω σε αυτο το υψος για να προφυλασσω τον τοιχο?εχω βαρεθει να το βαφω καθε λιγο και λιγακι!

να διευκρινησω απλα πως ο τοιχος ειναι απο το πατωμα και 80 εκατοστα προς τα πανω..απο εκει και ως το ταβανι υπαρχει εντοιχιζομενη βιβλιοθηκη...συνεπως η λυση καδρο-ποστερ απορριπτονται...

 

any ideas?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...