Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για επαγγελματική αποκατάσταση ποια σχολή σου προσφέρει περισσότερες δυνατότητες?

η Ηλεκτρολόγων μηχανικών ή η Μηχανικών ηλεκτρονικών υπ. κ πληροφορικής?

Επίσης ποια είναι ποιο δύσκολη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι ΗΜΜΥ λένε ότι έχουνε μεγαλύτερο εύρος...αλλά και τα δύο είναι κορυφές.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση απλά δεν έβρισκα το κατάλληλο topic... Γι αυτό αν είμαι off-topic παρακαλώ συγχωρέστε με...

 

Πέρισυ είχα περάσει Μηχανολογία στην Λάρισα και πήγα και γράφτηκα κανονικά και δήλωσα μαθήματα (πέρασα Β' Εξάμηνο). Επειδή ξαναέδινα φέτος για να πάω σε κάποια σχολή δν πήγα ούτε σε ένα μάθημα ούτε τπτ τώρα θέλω να πάω εκεί... Δεν χρειάζεται να ξανακάνω μηχανογραφικό κλπ κλπ έτσι? Απλά μπορώ να πάω κανονικά και να κάνω το εξάμηνο που έχασα σωστά...? Αρχίζω και διαβάζω απο τώρα τις Θεωρείες ώστε να πάω να δώσω απο Σεπτέμβρη γίνεται έτσι?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται...πολύ το κάνουνε.Αν έχεις πάρει και τα βιβλία είσαι άρχοντας...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Re paidia kaneis apo ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ uparxei? H genika apo xalkida na menei ekei na rwthsw kapoia pragmata?

Plz as m steilei ena prv msg. thx in advance.

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όσοι γνωρίζεται από computer science θέλω να με βοηθήσετε. Με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με το web development / design κυρίως και υπάρχουν αυτά τα 2 προγράμματα που ξεχώρισα. Ποιο πιστεύεται είναι καλύτερο πρόγραμμα. Ένα πρόγραμμα είναι του city college σε συνεργασία με το Sheffield και το άλλο του Mediterranean college σε συνεργασία με το Teesside .

 

 

http://img402.imageshack.us/img402/3633/cityyye6.th.gif http://img222.imageshack.us/img222/2182/stevewj1.th.gif

 

Σκέφτομαι για τον δεύτερο χρόνο να φύγω Αγγλία. Ξέρετε άτομα που έχουν κάνει κάτι τέτοιο ? δηλαδή ξέρετε αν σε δέχονται τα αγγλικά πανεπιστήμια στον δεύτερο έτος, αν έχεις ολοκληρώσει το πρώτο εδώ και με καλούς βαθμούς ?

 

please help.

Πρέπει να πάρω μια απόφαση μέχρι το Σάββατο.:X

Link to comment
Share on other sites

giati emena moy fainetai oti to mix.h/u kai pliroforikis tis patra einai to pio ilithio tmima, sto opio omos ginetai tromeri douleia????

 

 

Είναι το καλύτερο τμήμα υπολογιστών και μόνο υπολογιστών χωρίς τις ηλιθιότητες του τύπου "ηλεκτρονικής" ,"τηλεπικοινωνιών","ηλεκτρολόγων" κλπ ..

Και το τμήμα δεν είναι ηλίθιο καθόλου ! :angry::angry: Μου βγαίνουν όλοι οι ασχετίλες και υπερόπτες ηλεκτρολόγοι και λένε ότι θέλουν να ενωθούν .. Που σε καμία περίπτωση στους υπολογιστές δεν μας φτάνουν στο μικρό δαχτυλάκι ..

το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

@giannispatra Μα και ο T_T είπε πως γίνεται τρομερή δουλεία στο τμήμα.

Τώρα τα περί ηλιθίου τμήματος είναι προσωπικές απόψεις του καθενός

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου, καλυτερα ειναι κανεις να παει ημ και μυ παρα σε αυτο στην πατρα, γιατι πολυ απλα η Πληροφορικη κατα εμε ειναι αυτο που θελει την περισσοτερη ατομικη δουλεια-μερακι (ακομα και απο τα μαθηματικα). Οσα και αν σου πει ο αλλος, ο προγραμματισμος ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ μαθενεται απο τον ενδιαφερομενο τον ιδιο. Γι'αυτο το λογο θεωρω την υπερβολικη ειδικευση που κανει αυτο το τμημα στην πληροφορικη ασκοπη και γι'αυτο θεωρω το τμημα ηλιθ@ο. Αν θελεις υπολογιστες θα μαθεις μονος σου! Γι'αυτο το ημμυ ειναι κλασεις ανωτερο γιατι πολυ απλα πχ οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειες δεν μπορεις να τις μαθεις μονος σου ενω τον προγραμματισμο-πληροφορικη και εν μερει την αρχικεκτονικη υπολογιστων την μαθαινει ο οποισδηποτε θελει πραγματικα να ασχοληθει!!!

 

Και ενας αλλος λογος που νομιζω οτι το τμημα αυτο ειναι ηλιθ@ο κατα καποιο τροπο ειναι το οτι χωριζεται σε τομεις...... Ποιος σοβαρος ανθρωπος θα χωριζε την επιστημη τον υπολογιστων σε τομεις!!!!1 Παγκοσμια πρωτοτυπια. Στις αλλες σχολες ημμυ υπαρχει ξεχωριστος τομεας Πληραφορικης οπου τα μαθαινεις ολα!!! Τωρα αυτο που κανουν στην Πατρα ειναι...τι να πω... σαν να λες σε εναν Μαθηματικο οτι θα μαθεις η μονο Γεωμετρια η μονο Αλγεβρα!!! Αυτα τα πραγματα δεν γινονται!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου, καλυτερα ειναι κανεις να παει ημ και μυ παρα σε αυτο στην πατρα, γιατι πολυ απλα η Πληροφορικη κατα εμε ειναι αυτο που θελει την περισσοτερη ατομικη δουλεια-μερακι (ακομα και απο τα μαθηματικα). Οσα και αν σου πει ο αλλος, ο προγραμματισμος ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ μαθενεται απο τον ενδιαφερομενο τον ιδιο. Γι'αυτο το λογο θεωρω την υπερβολικη ειδικευση που κανει αυτο το τμημα στην πληροφορικη ασκοπη και γι'αυτο θεωρω το τμημα ηλιθ@ο. Αν θελεις υπολογιστες θα μαθεις μονος σου! Γι'αυτο το ημμυ ειναι κλασεις ανωτερο γιατι πολυ απλα πχ οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειες δεν μπορεις να τις μαθεις μονος σου ενω τον προγραμματισμο-πληροφορικη και εν μερει την αρχικεκτονικη υπολογιστων την μαθαινει ο οποισδηποτε θελει πραγματικα να ασχοληθει!!!

 

Και ενας αλλος λογος που νομιζω οτι το τμημα αυτο ειναι ηλιθ@ο κατα καποιο τροπο ειναι το οτι χωριζεται σε τομεις...... Ποιος σοβαρος ανθρωπος θα χωριζε την επιστημη τον υπολογιστων σε τομεις!!!!1 Παγκοσμια πρωτοτυπια. Στις αλλες σχολες ημμυ υπαρχει ξεχωριστος τομεας Πληραφορικης οπου τα μαθαινεις ολα!!! Τωρα αυτο που κανουν στην Πατρα ειναι...τι να πω... σαν να λες σε εναν Μαθηματικο οτι θα μαθεις η μονο Γεωμετρια η μονο Αλγεβρα!!! Αυτα τα πραγματα δεν γινονται!!!!

 

+FWNW στο ότι κάποιος αν ασχολήθει (υπερβολικααα) μπορεί να μάθει μόνος του .. Αφού παρατηρούμε γύρω μας 16χρονα hackerakia που προγραμματίζουν σε διάφορες γλώσσες και σπάνε συστήματα ασφάλειας που τα έχουν φτιάξει σπουδαγμένοι άνθρωποι .

 

Καλύτερα όμως να το σπουδάσει κάποιος οργανωμένα και σωστά και σε συνδυασμό με την τρέλα του να γίνει genius στα pc . Και για αυτό αυτή η σχολή που είναι η μισή των HMMY εξειδικεύεται πολύ περισσότερο στους υπολογιστές. Τώρα ότι ταμαθαίνεις όλα στον τομέα της πληροφορίκης του HMMY δεν στέκει γιατί αν τα 2 χρόνια σε σύγκριση με τα 5 χρόνια των Μηχ Η/Υ είναι πιο αποδοτικά .. τότε τι να πω :wacko:

Για να μάθεις κάτι και να μην πάρεις μόνο το χαρτί μετά φυσικά από 7 χρόνια πρέπει να δουλέψεις αυτό είναι νόμος και για τις δύο σχολές.

κατ'εμέ οι ηλεκτρολόγοι τις Πάτρας μόνο στο χαρτί περνάνε τους Μηχανικούς .. και η βάση είναι αυξημένη λόγω φυσικά της ψευτο-αντιστοιχείας με τα ΗΜΜΥ του Μετσόβιου.

το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

ego basika gia mixaniko ipologiston protimo xania (opou epeleksa na pao) giati exi sto programma spoudon poli megali emfasi sti dimiourgikotita kai anadikniei poli ton tomea tis pliroforikis + to oti an dis ta mathimata kanoun kapoia pio sixrona pragmata...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια κατεύθυνση θα ήταν καλύτερα να ακολουθήσω για να ασχοληθώ με τη κινητή τηλεφωνία πόσα μόρια θα ήταν ίκανοποιητικά και αν θα βρίσκω στην Ελλάδα μετά εύκολη δουλειά!!!Επίσης θα ήθελα να μου πουν αυτοί που έχουν είδη σπουδάσει πως βλέπουν την εξέλιξη των πραγμάτων και αν μετανοιώνουν ή όχι για την επιλογή τους!Τέλος είναι ικανοποιητηκός ο μισθός????:O:X:shifty:
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι όλες οι "μοδάτες" και πρωτοκλασσάτες σχολές των πολυτεχνείων τύπου ηλεκτρολόγοι ηλεκτρονικών υπολογιστων (δεν θα το μάθω ποτε τον τίτλο αυτής της σχολής) έχουν κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών που αποδεικνύεται μάλιστα και πολύ προσοδοφόρα. Μηχανισμός του τύπου "κατσαβίδι και ανοίγω το κινητό για να το επισκευάσω" δε θα γινεις απο εκεί,όμως θα σου δίνουν χρυσάφι όλες οι εταιρείες τηλεφωνίας και τηλεφωνικών συσκευών για να πας!!!

Αν σου αρέσουν όλα τα παραπάνω , αλλά δεν είσαι πολύ του διαβάσματος,υπαρχουν και τα ΤΕΙ ηλεκτρονικής που το αντικείμενο τους εχει εφαρμογή στον κλάδο που σε ενδιαφέρει!

Ελπίζω να σε φώτισα καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. θα ηθελα να σας ρωτησω και εγω κατι(3η λυκειου φετος). τυχαινει να ειμαι τυχερος και να εχω ετοιμη δουλεια απο τους γονεις μου και μου αρεσει αυτος ο κλαδος πολυ. Εχουμε λεωφορεια και τουριστικο γραφειο στην κρητη. σε ποια σχολη θα μου προτεινατε να προσπαθησω να περασω? ετσι ωστε να μου δωσει καταλληλα εφοδια για το μελλον και να ειναι χρησιμα. ευχαριστω πολυ!
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα σου πρότεινα το τει τουριστικών επιχειρήσεων...είναι εκπληκτική σχολή με γενικές και σφαιρικές γνώσεις που θα σε ωφελήσουν παααρα πολύ καθότι η Ελλάδα και ειδικά η Κρήτη ζει από τον τουρισμό.Έχω ακούσει τα καλύτερα για τη σχολή από θέμα ποιότητας σπουδών από δικούς μου ανθρώπους και προσωπικά θα περίμενα το τμήμα να είναι ΑΕΙ.¨Εχε το υπόψιν σου,αλλιώς κάποια οικονομική σχολή που φαντάζομαι όμως οτι δεν θα σε βοηθήσει το ίδιο.

Το τει που σου ανέφερα σου διδάσκει απο το να φτιάχνεις κοκτέιλ και τον entertainer - ξεναγο ως να κλείνεις αεροπορικά/ακτοπλοιικα εισιτήρια και να γίνεις receptionist ή θαλαμηπόλος κτλ..

Σκέψου το!

Link to comment
Share on other sites

 

Ξέρω οτι όλες οι "μοδάτες" και πρωτοκλασσάτες σχολές των πολυτεχνείων τύπου ηλεκτρολόγοι ηλεκτρονικών υπολογιστων (δεν θα το μάθω ποτε τον τίτλο αυτής της σχολής) έχουν κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών που αποδεικνύεται μάλιστα και πολύ προσοδοφόρα.

 

...όμως θα σου δίνουν χρυσάφι όλες οι εταιρείες τηλεφωνίας και τηλεφωνικών συσκευών για να πας!!!

 

Ναι, μη φας, εχουμε γλαρο.

 

Πλεον υπαρχει υπερπροσφορα λογω των πολλων σχολων που ανοιξανε, της αυξησης των εισακτεων, την αυξηση των ατομων που πανε Αγγλια για αναλογες ειδικοτητες, κλπ. Επιπλεον, η ζητηση εχει περιοριστει σημαντικοτατα, μιας και πλεον η συγκεκριμενη αγορα θεωρειται ωριμη.

 

Με απλα λογια, οσοι προλαβανε, προλαβανε. Φυσικα η κατασταση ειναι ακομη καλυτερη απο αλλες ειδικοτητες, αλλα οι παχιες αγελαδες ψοφησανε καιρο τωρα, και μ'αυτους τους ρυθμους δεν θα μεινει ουτε μοσχαρακι γαλακτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

HELLO ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

 

Μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα κατατάξεων αποφοίτων ΤΕΙ για ΑΣΟΕΕ και Πανεπιστημίο Πειραιά. Για τμήματα Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΠΑ.ΠΕΙ. + ΑΣΟΕΕ).

 

Έιδα τους οδηγούς σπουδών και διαφέρουν κατά πολύ αφού το ΠΑ.ΠΕΙ. έχει 59 μαθήματα (51+8 αγγλικα) για λήψη πτυχίου και η ΑΣΟΕΕ 40 (32+8 Αγγλικά)...

 

Επίσης λένε ότι η ΑΣΟΕΕ έχει καλύτερο όνομα αλλά το ΠΑΠΕΙ λένε καλύτερη οργάνωση καθώς και ενημέρωση μέσω ιντερνετ κι έτσι δίνει τη δυνατότητα να να πηγαίνεις στο πανεπιστήμιο μόνο για μαθήματα και όχι για γραφειοκρατικα κλπ. Επίσης πάλι "λένε" οτι το ΠΑΠΕΙ έχει καλύτερο οδηγό σπουδών με πιο σύγχρονα μαθήματα καθώς και ότι είναι πιο εύκολο από ΑΣΟΕΕ.

 

Εγώ σκέφτηκα ότι 19 μαθήματα επιπλέον στο ΠΑ.ΠΕΙ. είναι πολλά και μόνο οι παραπάνω εξετάσεις είναι πολλές και παρά την οργάνωση κ το σύγχρονο οδηγό σπουδών μπορεί να ταλαιπωρηθεί πολύ κανείς με τόσα μαθήματα επιπλέον.

 

Τελικά τι ισχύει? Μπορείτε να μου εκφράσετε τη γνώμη σας. Πιο θεωρείται καλύτερο και πιο ειναι πιο εύκολο να το βγάλεις..?

 

Είναι τόσο χάλια η οργάνωση του Ο.Δ.Ε. της ΑΣΟΕΕ? Και τα 59 του ΠΑ.ΠΕΙ. σε σύγκριση με τα 40 της ΑΣΟΕΕ? Έχουν το ίδιο αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας ή το ΠΑ.ΠΕΙ. υστερεί? Εχω μπερδευτεί!

 

Καμιά γνώμη-άποψη?!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα επελεγα ΑΣΟΕΕ

 

μπορει σε θεματα οργανωσης να ειναι λιγο πισω (αν και δεν ειμαι τοσο σιγουρος), αλλα με αυτα θα ασχοληθεις για λιγα χρονια.

 

Μετα θα εχεις στα χερια σου ενα κατα τη γνωμη μου καλυτερο πτυχιο.

 

Ασφαλως αυτο το "καλυτερο" απαιτει και μεγαλυτερη προσπαθεια απο πλευρας σου κατα τη διαρκεια των σπουδων σου.

 

Προσωπικη αποψη απο προσωπικη εμπειρια.

 

Καλη επιτυχια οτι αν επιλεξεις...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω τελειώσει πριν τρία χρόνια το τμήμα Λογιστικής Ασοεε. Όλα μια χαρά, κανένα παράπονο. Η Ασοεε έχει το θετικό ότι είναι στο κέντρο της Αθήνας, ενώ το Παπεί στον Πειραιά. Πάντως από όνομα τα ίδια είναι σχεδόν, με την Ασοεέ να υπερτερεί κάπως.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και στους δύο χρήστες!

 

Netuser μια ερώτηση. Τέλειωσες είπες το λογιστικής ΑΣΟΕΕ. Θέλει πολλές παρακολουθήσεις? Ευελπιστώ να μπορώ να εργάζομαι κιόλας γιατί δεν είμαι και ο πιο "φραγκάτος" τύπος της αγοράς. Βγαίνει το ΛΟ.ΧΡΗ αν πηγαίνεις αραιά και που ή θέλει να είσαι εκέι από το πρωί μέχρι το βράδυ?!

 

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...