Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν βγουν αποφοιτοι απο το τμημα μου δηλαδη σε 2 χρονια απο τωρα θα σε ενημερωσω για την απορροφηση τους!:lol:

 

Οσο για το τμημα δυστυχωσ ή ευτυχως βεισκεται στη Ναουσα και οχι στη φοιτητουπολη Θεσσαλονικη. Αλλα κανουμε φιλοτιμες προσπαθειες να τη κανουμε ακνονικη πολη!!! Ελπιζω να το πετυχουμε ...:D Αλλο Θεσσαλονικη αλλο Ναουσα αλλα πιστεψε με εχει και αυτη τις ομορφιες της , αν εχεις καλη παρεα ολα ειναι δυνατα!!!:)

 

Σου ευχομαι να περασεις παντως Φαρμακευτικη αφου αυτο πραγματικα θελεις.

 

Αν δεν τα καταφερεις εχε υποψην σου τοσο τη δικη μου σχολη οσο και τις αντιστοιχες της ΑΣΣΟΕ αλλα και του ΠΑ.ΠΕΙ οι οποιες εχουν βαση γυρω στα 17-17500 μορια.

 

Το συνολο των φοιτητων του τμηματος Διοικησης Τεχνολογιας σε χαιρετουν! :lol: :)

 

Αυτό θέλω να μάθω, ποιες είναι οι αντίστοιχες με την δική σου σχολή!

 

Οικονομικά + Πληροφορική μπορείς να κάνεις στη σχολή Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

 

Μήπως ξέρεις με ποιο τρόπο συνδιάζονται; Τα μαθήματα από κάθε κλάδο κλπ. Ευχαριστώ.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέρεις με ποιο τρόπο συνδιάζονται; Τα μαθήματα από κάθε κλάδο κλπ. Ευχαριστώ.

Ορίστε το Πρόγραμμα Σπουδών. Τα έχει όλα όσα χρειάζεσαι να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να μάθω, ποιες είναι οι αντίστοιχες με την δική σου σχολή!

.

 

 

Οι αντιστοιχες σχολες με παρομοιο κυκλο σπουδων ειναι οι ακολουθες

1. Σχολη διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας της ΑΣΟΕΕ και

2. Σχολη Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας του ΠαΠει.

 

( Sorry, που δεν σου απαντησα νωριτερα αλλα επειδη ειχαν ηδη λιγο πιο πριν αναφερθει δεν το θεωρησα σκοπιμο να τις επαναλαβω. )

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Μιας που πιασατε αυτο το θεμα, απαντηστε μου και σ'αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1361546#post1361546 :D
Link to comment
Share on other sites

Οι σχολές στις οποίες προαναφέρθηκα ανήκουν και στο 4ο και στο 5ο πεδίο (δηλαδη μπορεί να περάσει κανείς χωρίς να έχει πάρει ΑΟΘ), οι βάσεις τους μήπως ξέρετε σύμφωνα με ποια μαθήματα θα διαμορφωθούν??

 

4ο Πεδιο 1ο Μαθημα Βαρύτητας Μαθηματικά Κατ.

(περίπου το 70% κάτω από τη βάση)

2ο Μαθημα Βαρύτητας Φυσική Κατ.

(κι εκεί σχετικά δύσκολα θέματα)

 

 

5ο Πεδίο 1ο Μαθημα Βαρύτητας ΑΟΘ

(αρκετοι έχουν γράψει καλά)

2ο Μαθημα Βαρύτητας Μαθηματικά Γενικής

(δύσκολα θέματα-Βατερλώ για τους θεωρητικούς..)

 

Μπορεί κάποιος από τους φοιτητές-και γενικότερα τους γνώστες- να μου πεί πως βλέπει τις βάσεις να διαμορφώνονται φέτος?

Link to comment
Share on other sites

5ο Πεδίο 1ο Μαθημα Βαρύτητας ΑΟΘ

(αρκετοι έχουν γράψει καλά)

2ο Μαθημα Βαρύτητας Μαθηματικά Γενικής

(δύσκολα θέματα-Βατερλώ για τους θεωρητικούς..)

 

Μπορεί κάποιος από τους φοιτητές-και γενικότερα τους γνώστες- να μου πεί πως βλέπει τις βάσεις να διαμορφώνονται φέτος?

 

Να σου για το 5ο πως λογικά οι βάσεις θα είναι στα ίδια επίπεδα. Ένα πολύ δύσκολο (waterloo για τους θεωρητικούς :lol: :lol: ) και ένα εύκολο ισορροπούν τα πράγματα!

 

Δεν μπορείς βέβαια να είσαι σίγουρος μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα, δηλ. τους πραγματικούς βαθμούς

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά βοηθεια, το ΤΕΙ Πειραιά Ηλ/κων Υπολογ/κων Συστηματων είναι καλό?Τι προοπτικές έχει?Απο μεταπτυχιακα?Μπορει κάποιος να φτάσει σε επίπεδο ΑΕΙ?
http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθεια, το ΤΕΙ Πειραιά Ηλ/κων Υπολογ/κων Συστηματων είναι καλό?Τι προοπτικές έχει?Απο μεταπτυχιακα?Μπορει κάποιος να φτάσει σε επίπεδο ΑΕΙ?
Αυτό έχω τελειώσει (το μακρινό 1998 αν δεν κάνω λάθος :O :D). Από προοπτικές για ΤΕΙ έχει, κατά τη γνώμη μου, καλές. Σύμφωνα με το τότε πρόγραμμα (γιατί δεν το έχω παρακολουθήσει πρόσφατα) μπορούσες να γίνεις προγραμματιστής, τεχνικός Η/Υ, τεχνικός δικτύων, ακόμα και αυτοματισμών. Φαντάζομαι δεν θα έχει αλλάξει τραγικά. Μεταπτυχιακά είτε σε ΤΕΙ είτε σε ΑΕΙ του εξωτερικού που δεν έχουν κόλλημα με τα ΤΕΙ, όπως τα ντόπια ΑΕΙ. Όταν λες σε «επίπεδο ΑΕΙ» φαντάζομαι θα εννοείς να έχεις αναγνώριση ΑΕΙ; Αν ναι, δυστυχώς είναι λίγο δύσκολο έως και αδύνατο, καθώς το αντίστοιχο με το ΤΕΙ τμήμα είναι αυτό του ΕΜΠ, κάτι που συνεπάγεται αναγνώριση από το ΤΕΕ, που με την σειρά του το βλέπω χλωμότατο με τις καντήλες που πετάνε εκεί μόλις ακούνε ΤΕΙ. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ aimilios. Πάντως απο ευρεση δουλειάς δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι?

 

Γενικα οι σχολες των ΤΕΙ με περιεχομενο την ''τεχνολογια'' ειναι μια καλη λυση και βρισκεις ευκολα δουλεια...Το μονο κακο ειναι στην ''αξια'' του πτυχιου σε σχεση με την αντιστοιχη σχολη ενος ΑΕΙ!!! Αλλα με ενα καλο μεταπτυχιακο και με καλες γνωσεις(γιατι υπαρχουν και ατομα με master και δεν ξερουν τι ειναι το πληκτρολογιο:p :p :p :p ) πανω στην δουλεια που θελεις να ακολουθησεις δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα!!!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τη δυνατότητα εισόδου στην "Οργάνωση και Διοίκηση" και στο "Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας" του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών...

Αλλά ενώ είχα αποφασίσει για το 1ο τώρα γλυκοκοιτάζω το 2ο.Βασικά με προβληματίζει που το 2ο δεν έχει σχέση με το Μανατζμεντ αλλά από την άλλη τα Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά μαθήματα της Οργάνωσης και Διοίκησης δε με ενδιαφέρουν καθόλου... Από επαγγελματικές προοπτικές τι μπορώ να ακολουθήσω στο κάθε ένα? Χαμηλότερη ανεργία ποιό έχει? Φήμη? Μεταπτυχιακά?

 

Με τη δυνατότητα για όλες τις σχολές του 5ου και με αγάπη στους τομείς μάνατζμεντ, μάρκετινγκ, διαφήμιση, δημόσιες σχέσεις, επικοινώνια, "τακτοποίηση επιχειρήσεων", πολιτική προώθησης προϊόντος, στρατηγική ανάπτυξης επιχειρήσεων αλλά χωρίς να ενθουσιάζομαι με τα οικονομικά στοιχεία, τι θα επιλέγατε?

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα το τμημα Πληροφορικης αν και οχι του ενδιαφεροντος σου :)

δες κι εδω για ολα τα τμηματα.

http://www.aueb.gr/spoudes/proptyxiakes.htm

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τη δυνατότητα εισόδου στην "Οργάνωση και Διοίκηση" και στο "Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας" του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών...

Αλλά ενώ είχα αποφασίσει για το 1ο τώρα γλυκοκοιτάζω το 2ο.Βασικά με προβληματίζει που το 2ο δεν έχει σχέση με το Μανατζμεντ αλλά από την άλλη τα Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά μαθήματα της Οργάνωσης και Διοίκησης δε με ενδιαφέρουν καθόλου... Από επαγγελματικές προοπτικές τι μπορώ να ακολουθήσω στο κάθε ένα? Χαμηλότερη ανεργία ποιό έχει? Φήμη? Μεταπτυχιακά?

 

Με τη δυνατότητα για όλες τις σχολές του 5ου και με αγάπη στους τομείς μάνατζμεντ, μάρκετινγκ, διαφήμιση, δημόσιες σχέσεις, επικοινώνια, "τακτοποίηση επιχειρήσεων", πολιτική προώθησης προϊόντος, στρατηγική ανάπτυξης επιχειρήσεων αλλά χωρίς να ενθουσιάζομαι με τα οικονομικά στοιχεία, τι θα επιλέγατε?

 

Αγαπητέ συνάδελφε και συν-Ασοίτη λοιπόν :D

 

Το μάρκετινγκ είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα ειδικότητα εγώ ακόμα το κλαίω που δεν το δήλωσα. Και η ΟΔΕ.Απλά πιστεύω πως το marketing έχει ακόμα πολύ μεγάλο μέλλον και προοπτικές ανάπτυξης...Είναι και δημιουργική εργασία κτλ. Ούτε εγώ ενθουσιάζομαι με τα Οικονομικά (αν και πέρασε Οικονομικλης Επιστήμης στην ΑΣΟΕΕ) αλλά σκοπεύω να κάνω μεταπτυχιακό σχετική με υπολογιστές ώστε να το συνδιάσω με κάτι που μου αρέσει. Οπότε από θέμα μεταπτυχιακού μην ανησυχείς σίγουρα θα βρεις κάποιο πολύ ενδιαφέρον (και σίγουρα ΔΥΣΚΟΛΟ! :lol: )]

 

Η ΟΔΕ (οργάνωση και διοίκηση Επιχειρήσεων) είναι πολύ θεωρία ενω στο Marketing (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος συμφοιτητής του εν λόγω τμήματος) έχει αρκετές "πρακτικές" ασκήσεις (φυσικά δεν μιλάμε για 1ο έτος, αλλά για αργότερα!)

 

Και κάτι τελευταίο (που είναι και γενικότερη συμβουλη σε όσους πάτε για εγγραφή που θα περάσετε- αν και το λέω λίγο νωρίς): με το που θα πάτε θα σας την πέσουν Δαπίτες, Πασπίτες και ΠΚΣίτες! Κουράγιο...Μη μασήσετε! Χρησιμοποιήστε τους για να πάρετε τις πληροφορίες που θέλετε αλλά μην δώσετε τηλέφωνα, στοιχεία κτλ σε οποιονδήποτε γιατί την κάτσατε!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο (που είναι και γενικότερη συμβουλη σε όσους πάτε για εγγραφή που θα περάσετε- αν και το λέω λίγο νωρίς): με το που θα πάτε θα σας την πέσουν Δαπίτες, Πασπίτες και ΠΚΣίτες! Κουράγιο...Μη μασήσετε! Χρησιμοποιήστε τους για να πάρετε τις πληροφορίες που θέλετε αλλά μην δώσετε τηλέφωνα, στοιχεία κτλ σε οποιονδήποτε γιατί την κάτσατε!

+1 ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια μακρυα απο τα τηλεφωνα μην τα δωσετε γιατι θα σας πριζουν συνεχεια!!!!!!! εκτος βεβαια και αν ειναι καμια καλη περιπτωση που αξιζει..:p :p :p Το ποιασατε το υπονοουμενο εεεετσιιιιιιιιιιιιιι.............:lol: :lol: :lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

...με αγάπη στους τομείς μάνατζμεντ, μάρκετινγκ, διαφήμιση, δημόσιες σχέσεις, επικοινώνια, "τακτοποίηση επιχειρήσεων", πολιτική προώθησης προϊόντος, στρατηγική ανάπτυξης επιχειρήσεων αλλά χωρίς να ενθουσιάζομαι με τα οικονομικά στοιχεία, τι θα επιλέγατε?

 

Κατα την αποψη μου, η αγαπημενοι σου τομεις εχουν αμεση σχεση με το marketing. Μη σου πω οτι οι περισσοτεροι που αναφερεις ειναι υποενοτητες του! Οποτε χτυπα το! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε και συν-Ασοίτη λοιπόν :D

 

Το μάρκετινγκ είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα ειδικότητα εγώ ακόμα το κλαίω που δεν το δήλωσα. Και η ΟΔΕ.Απλά πιστεύω πως το marketing έχει ακόμα πολύ μεγάλο μέλλον και προοπτικές ανάπτυξης...Είναι και δημιουργική εργασία κτλ. Ούτε εγώ ενθουσιάζομαι με τα Οικονομικά (αν και πέρασε Οικονομικλης Επιστήμης στην ΑΣΟΕΕ) αλλά σκοπεύω να κάνω μεταπτυχιακό σχετική με υπολογιστές ώστε να το συνδιάσω με κάτι που μου αρέσει. Οπότε από θέμα μεταπτυχιακού μην ανησυχείς σίγουρα θα βρεις κάποιο πολύ ενδιαφέρον (και σίγουρα ΔΥΣΚΟΛΟ! :lol: )]

 

Η ΟΔΕ (οργάνωση και διοίκηση Επιχειρήσεων) είναι πολύ θεωρία ενω στο Marketing (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος συμφοιτητής του εν λόγω τμήματος) έχει αρκετές "πρακτικές" ασκήσεις (φυσικά δεν μιλάμε για 1ο έτος, αλλά για αργότερα!)

 

Και κάτι τελευταίο (που είναι και γενικότερη συμβουλη σε όσους πάτε για εγγραφή που θα περάσετε- αν και το λέω λίγο νωρίς): με το που θα πάτε θα σας την πέσουν Δαπίτες, Πασπίτες και ΠΚΣίτες! Κουράγιο...Μη μασήσετε! Χρησιμοποιήστε τους για να πάρετε τις πληροφορίες που θέλετε αλλά μην δώσετε τηλέφωνα, στοιχεία κτλ σε οποιονδήποτε γιατί την κάτσατε!

 

Ωραία για τα μεταπτυχιακά.. Βέβαια ας τελειώσουν τα προπτυχιακά πρώτα:)

Θεωρία η ΟΔΕ:X :( ? Λέγοντας "πρακτικές" ασκήσεις τι εννοείς? Επισκέψεις πχ σε εταιρείες, επιχειρήσεις κτλ?

GaNgBaNg και εγώ αυτό βλέπω αλλά έλα που θέλω και την πιο σφαιρική κατάρτηση:O ...

 

ΟΚ για τα ... κομματόσκυλα:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία για τα μεταπτυχιακά.. Βέβαια ας τελειώσουν τα προπτυχιακά πρώτα:)

Θεωρία η ΟΔΕ:X :( ? Λέγοντας "πρακτικές" ασκήσεις τι εννοείς? Επισκέψεις πχ σε εταιρείες, επιχειρήσεις κτλ?

GaNgBaNg και εγώ αυτό βλέπω αλλά έλα που θέλω και την πιο σφαιρική κατάρτηση:O ...

 

ΟΚ για τα ... κομματόσκυλα:)

 

Ναι εννοώ πως έχει και αρκετά οικονομικά μαθήματα, αλλά και πολύ θεωρία του στυλ "κάθομαι και μαθαίνω απ'έξω" πχ. Δίκαια (Αστικο, Ιδιωτικό, Συνταγματικό), Οργάνωση Επιχειρήσεων κτλ...

 

Το marketing είναι γενικότερα πιο δημιουργικό τμήμα (αν κάπου κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος φοιτητής του marketing)... Μαθαίνεις πχ. πως να φτιάξεις μια σωστή διαφήμιση, πως να κεντρίσεις το ενδιαφέρον του καταναλωτή. Όχι οτι δεν έχει θεωρία. Έχει και μάλιστα πολύ. Άλλωστε τίποτα από τα προαναφερθέντα δεν μαθαίνεται από την εμπειρία καθαρά... Απλά θεωρώ πως θα έχεις πιο πολλές ευκαιρίες να δείξεις το "ταλέντο" σου σε ένα τέτοιο τμήμα, αντίθετα με π.χ. το Οικονομικό, όπου τα πράγματα είναι λίγο πιο ...μηχανικά. Έτσι γίνεται ο ισολογισμός, έτσι είναι η στατιστική κτλ.

 

Οι επισκέψεις σε εταιρίες και επιχειρήσεις δεν ξέρω κατα πόσον γίνονται. Πάντως σίγουρα η πτυχιακή σου έχει άμεση σχέση με αυτές και πολύ πιθανόν να ασχοληθείς με κάποια επιχείρηση πχ φτιάχνοντας ένα διαφημιστικό project... Καλό βέβαια ΠΑΝΤΑ είναι να κάνεις και μια ανάλογη δουλειά παράλληλα με τις σπουδές σου π.χ. ένας οικονομολόγος ακόμα και ως κλητήρας σε ένα οικονομικό γραφείο μαθαίνει ΑΠΕΙΡΑ πράγματα...

 

Ελπίζω να βοηθάω!:confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τη δυνατότητα εισόδου στην "Οργάνωση και Διοίκηση" και στο "Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας" του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών...

Αλλά ενώ είχα αποφασίσει για το 1ο τώρα γλυκοκοιτάζω το 2ο.Βασικά με προβληματίζει που το 2ο δεν έχει σχέση με το Μανατζμεντ αλλά από την άλλη τα Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά μαθήματα της Οργάνωσης και Διοίκησης δε με ενδιαφέρουν καθόλου... Από επαγγελματικές προοπτικές τι μπορώ να ακολουθήσω στο κάθε ένα? Χαμηλότερη ανεργία ποιό έχει? Φήμη? Μεταπτυχιακά?

 

Με τη δυνατότητα για όλες τις σχολές του 5ου και με αγάπη στους τομείς μάνατζμεντ, μάρκετινγκ, διαφήμιση, δημόσιες σχέσεις, επικοινώνια, "τακτοποίηση επιχειρήσεων", πολιτική προώθησης προϊόντος, στρατηγική ανάπτυξης επιχειρήσεων αλλά χωρίς να ενθουσιάζομαι με τα οικονομικά στοιχεία, τι θα επιλέγατε?

Πάντως το καλύτερο που πρέπει να κάνεις κάτα την γνώμη αν θες να ασχοληθείς με τα οικονομικά είναι να πας σ'ένα τμήμα οικονομικών σπουδών(σε κάποιο απο τα 10 θα μπείς δεν μπορεί;) ) και μέτα να επιλέξεις αυτό που σου άρεσει από την οικονομική επιστήμη! Γιατί ακομά και μάρκετινκ να σπουδάσεις θα χρείαστεις κάποιες γνώσεις οικονομέτριας και απ'ότι είδα το μάρκετινκ της ασοεε δεν έχει τέτοιο μάθημα!

 

Υ.Γ.1 Σου τα λέω αυτά γιατί και έγω οικονομικά σπουδάζω στην Πάτρα

Υ.Γ.2 Άμα μπορείς σπούδασε μακριά απο τους γονείς σου ή να μείνεις στην πόλη σου με δικό σου σπίτι:happy:

http://img262.imageshack.us/img262/7971/pub68112179146481597828td2.png

------------------------------

Wii number: 3236 8718 1653 5956

Link to comment
Share on other sites

greek_aeras, σε βλέπω κατασταλαγμένο στο τι θες να κάνεις οπότε το να πας στο Μ & Ε της ΑΣΟΕΕ ίσως να είναι η καλύτερη λύση. Από την άλλη, η ΟΔΕ έχει το πλεονέκτημα ότι λαμβάνεις γενικότερες γνώσεις και στη συνέχεια, ανάλογα με τις προτιμήσεις που θα έχεις διαμορφώσει κατά τη διάρκεια των σπουδών σου, θα επιλέξεις κι έναν τομέα που σε ενδιαφέρει περισσότερο. (π.χ. προσωπικά, πριν μπω στην ΟΔΕ έλεγα ότι θα γίνω λογιστής, αλλά μετά από τα χρόνια που πέρασα εκεί κι από τα μαθήματα που έκανα, άλλαξα εντελώς γνώμη κι ετοιμάζομαι για μεταπτυχιακό στο Στρατηγικό Μάρκετινγκ).

 

Από άποψη φήμης, η ΟΔΕ έχει σαφώς μεγαλύτερη, αλλά το ΑΣΟΕΕ νομίζω ότι μετράει περισσότερο. ;)

 

Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν διαλέξεις! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή και το μήνυμα του GaNgBaNg να αναφέρω ότι έψαξα και βρήκα το πρόγραμμα σπουδών των σχολών (αν και οι @#*#$*^$ έχουν μόνο το εαρινό εξάμηνο (ή τουλάχιστον αυτό μόνο βρήκα:O )). Παρατήρησα ότι στην ΟΔΕ μου προκαλεί ενδιαφέρον η εκμάθηση και του Δίκαιου. Παρόλα αυτά υπάρχουν διάφορα οικονομικά μαθήματα ειδικά στα πρώτα 1-2 έτη (μικροοικονομία, μακροοικονομία) που ακόμα και σε λυκιακό επίπεδο, με το μάθημα του Α.Ο.Θ. τα βαριόμουν σε αντίθεση με το Α.Ο.Δ.Ε.. Όμως το Μ. και Ε. προσφέρει δυστυχώς αποκλειστική κατά κάποιο τρόπο εξειδίκευση μόνο στο Marketing αφήνοντας εντελώς το Management:( . Δεν κατάφερα όμως να βρω ολοκληρωμένα τα μαθήματα που διδάσκονται μετά την επιλογή κατεύθυνσης στην ΟΔΕ, δηλαδή μετά το 3ο έτος, που θα είναι μεγάλης σημασίας για την τελική επιλογή μου. Αν έχει κάποιος σχετικές πληροφορίες με τις κατευθύνσεις και κυρίως τα μαθήματα που διδάσκονται θα του ήμουν ευγνώμων:) . Επίσης θα ήθελα να μάθω ότι η κατεύθυνση του marketing της ΟΔΕ έχει σχέση με το τμήμα του Marketing και επικοινωνίας? Κάτι είδα στο πρόγραμμα σπουδών ότι έχουν κοινά μαθήματα ή δεν κατάλαβα σωστά. Είναι ευνόητο ότι σαν κατεύθυνση απλά(και ενασχόλιση μόνο 2 έτη) δεν μπορεί να εμβαθύνει αρκετά αλλά παρόλα αυτά θα αποκομίσω ικανοποιητικές γνώσεις ή θα υστερώ σημαντικά από τους τελειόφοιτους του Marketing και Επικοινωνίας. Δηλαδή με άλλα λόγια μήπως η κατεύθυνση marketing της ΟΔΕ αποτελεί απλά μια "ιδέα" για τους τομείς της διαφήμισης, προσέλκυσης πελατών, προώθηση προιόντων κλπ για όσους δεν κατάφεραν να μπουν στο τμήμα:( ?

 

DesertSMisSRaiN και τα υπόλοιπα παιδιά με βοηθάτε πάρα πολύ με τις επισημάνσεις και σας ευχαριστώ:) .

chriszah ενδιαφέρομαι μόνο για σπουδές πάνω στις επιχειρήσεις όχι στα οικονομικά! Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα... Οι γονείς μένουν στη Ρόδο οπότε ότι θα είμαι μακριά είναι ευτυχώς δεδομένο ότι και να επιλέξω. Πάντως προς Αθήνα προσανατολίζοναι:D

seventh_heaven με ενθουσιάζει το Μάρκετινγκ αλλά είναι οι γενικότερες γνώσεις όπως είπες και εσύ. Και αφού το τμήμα Marketing και Επικοινωνίας, όπως γράφω και παραπάνω, δεν έχει καμία απολύτως σχέση ή μάθημα με Management, νομικά στοιχεία και 2-3 πράγματα ακόμα δεν ξέρω τι πρέπει να θυσιάσω:(

Συγγνώμη για το μακροσκελέστατο μήνυμα. Θα χαρώ αν μπορείτε να με βοηθήσετε και στα παραπάνω.

Thanks again:D

Link to comment
Share on other sites

Αν και το πρόγραμμα απο σχολή σε σχολή διαφέρει ακόμα και αν το γνωστικό αντικείμενο είναι ακριβώς το ίδιο ρίξε και μια ματιά στο πρόγραμμα του ΟΔΕ του ΠΑ.ΜΑΚ.

 

Εχουν και ολόκληρο το πρόγραμμα σπουδών όλων των εξαμήνων, αν και βέβαια δεν διδάσκονται όλα τα μαθήματα επιλογής σε κάθε εξάμηνο.

 

Κάποιες ομοιότητες με το ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ θα υπάρχουν.

 

http://www.uom.gr/index.php?tmima=2&categorymenu=2

.
Link to comment
Share on other sites

greek_aeras, ην κατευθυνση ΜΚΤ της ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ έχει τα εξής μαθήματα:

 

5ο εξάμηνο:

Πληροφοριακά συστήματα διοίκησης

Τεχνικές πωλήσεων επώνυμων προϊόντων

Ξένη γλώσσα

1 επιλογής (ακόμα και από άλλο τμήμα!)

 

6ο εξάμηνο:

Διεθνές ΜΚΤ

Λογιστική Κόστους

Στρατηγικό Ηλεκτρονικό ΜΚΤ (αυτό λέω να το πάρω του χρόνου)

Ερευνα ΜΚΤ

Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική

Ξένη γλώσσα

 

7ο εξάμηνο:

Στρατηγικός σχεδιασμός ΜΚΤ

Διαφήμιση και τεχνικές προβολής

ΜΚΤ Υπηρεσιών

1 επιλογής

 

8ο εξάμηνο:

Ανάλυση λογιστικών καταστάσεων

Δημόσιες σχέσεις

ΜΚΤ προϊόντων υψηλής τεχνολογίας

1 επιλογής

 

Δεν ξέρω κατα πόσο μετράει περισσότερο ή λιγότερο από το "καθαρόαιμο" ΜΚΤ, αλλά θα βαρεθείς να βλέπεις τον Πανηγυράκη μπροστά σου :D

 

Αν θέλεις επιπλέον πληροφορίες για περεταίρω μαθήματα, πες μου να σου σκανάρω από τον οδηγό σπουδών.

Επίσης πρέπει να χουν μείνει οδηγοί σπουδών στη γραμματεία, αν είσαι Αθήνα πέρνα καμιά μέρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...