Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ και στους δύο χρήστες!

 

Netuser μια ερώτηση. Τέλειωσες είπες το λογιστικής ΑΣΟΕΕ. Θέλει πολλές παρακολουθήσεις? Ευελπιστώ να μπορώ να εργάζομαι κιόλας γιατί δεν είμαι και ο πιο "φραγκάτος" τύπος της αγοράς. Βγαίνει το ΛΟ.ΧΡΗ αν πηγαίνεις αραιά και που ή θέλει να είσαι εκέι από το πρωί μέχρι το βράδυ?!

 

Thanx!

 

Ταπεινή μου άποψη. Δουλειά full time + να αποφοιτήσεις σε 4-5 χρόνια + να βγάλεις έναν σεβαστό βαθμό + να έχεις και ελεύθερο χρόνο δεν γίνονται ΟΛΑ μαζί. Κάτι πρέπει να θυσιάσεις.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ταπεινή μου άποψη. Δουλειά full time + να αποφοιτήσεις σε 4-5 χρόνια + να βγάλεις έναν σεβαστό βαθμό + να έχεις και ελεύθερο χρόνο δεν γίνονται ΟΛΑ μαζί. Κάτι πρέπει να θυσιάσεις.

den simfono.ektos kai an ennoeis gia tis sigekrimenes sxoles giati genika se alles eidikotites paleyete kai na douleyeis kai na spoudazeis.isos oxi full time alla me thelisi ola ginontai.outos i allos opote thes kai mporeis parakoloutheis mathimata

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η ΑΣΟΕΕ είναι πιο λάσκα από άποψη παρακολούθησης (πχ στην Πληροφορική δεν έχουμε εργαστήρια), αλλά και πάλι ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνεις στις παραδόσεις γιατί βοηθάνε πάρα πολύ. Οπότε 4-6 ώρες ημερισίως στη σχολή, 6 ώρες δουλειά, 6 ώρες ύπνο, 2 ώρες οι μεταφορές κάθε μέρα...δεν σου μένει και κάνας φοβερά μεγάλος ελεύθερος χρόνος.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η ΑΣΟΕΕ είναι πιο λάσκα από άποψη παρακολούθησης (πχ στην Πληροφορική δεν έχουμε εργαστήρια), αλλά και πάλι ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνεις στις παραδόσεις γιατί βοηθάνε πάρα πολύ. Οπότε 4-6 ώρες ημερισίως στη σχολή, 6 ώρες δουλειά, 6 ώρες ύπνο, 2 ώρες οι μεταφορές κάθε μέρα...δεν σου μένει και κάνας φοβερά μεγάλος ελεύθερος χρόνος.

 

E, άλλο πρέπει άλλο βοηθάνε. ;) Καλο είναι να παρακολουθείς, βγαίνει όμως η σχολη και χωρίς συνεχή παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα, θελω να ακούσω γνώμες για το ΤΕΙ Αυτοματισμού Θεσσαλονίκης [αλλα και γενικότερα].Μου εχει πεί ενας καθηγητής οτι είναι αρκετά δύσκολο και με μεγάλο ποσοστό αποχώρησης φοιτητών.Ισχύει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θελω να ακούσω γνώμες για το ΤΕΙ Αυτοματισμού Θεσσαλονίκης [αλλα και γενικότερα].Μου εχει πεί ενας καθηγητής οτι είναι αρκετά δύσκολο και με μεγάλο ποσοστό αποχώρησης φοιτητών.Ισχύει?

 

endiaferomai kai ego gia tei aytomatismou omos se afto tis xalkidos....vsk me endiaferei kyrios to 8ema pou den polikatallavei ti einai...

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ Η ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ?

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ,ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ,ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ.......:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ξέρει κανείς τι διαφορές έχουν τα τμήματα Ηλεκτρονικής των ΤΕΙ Αθηνών και Πειραιά? Ποιό τμήμα θεωρείται καλύτερο?

 

Νομίζω της Αθήνας είναι καλύτερο.

Αλλά ενοείται και ποιό δύσκολο όπως και των Χανίων

Link to comment
Share on other sites

Αν οι βαθμοί σου ειναι αρκετοί προτίμησε ΑΣΠΑΙΤΕ Ηλεκτρονικός.

Δεν θα χάσεις,πίστεψέ με

Φυσικα,,αν δεν κανω λαθος το ασπαιτε εχει το μπονους οτι μπορεις να δουλεψεις και ως καθηγητης σε σχολειο;; κατι τετοιο,αλλα εχεις και ιδια δικαιωματα με τον απλο ηλεκτρονικο

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αν οι βαθμοί σου ειναι αρκετοί προτίμησε ΑΣΠΑΙΤΕ Ηλεκτρονικός.

 

Τι λές;:wacko:

Ο άνθρωπος θέλει να μπει σε σχολή και εσύ το λες να πάει σε σχολή για πτυχιούχους; :blink:

Link to comment
Share on other sites

To Ασπαιτε είναι η Ασπαιτε και δεν πρόκειτε για κάποιο μπονους αλλά η σχολή ειναι καθαρά παιδαγωγικό τμήμα.

Αλλά παίρνεις και τίτλο μηχανικού

Την ξερω καλά γιατί αυτη τη σχολη τελειωσα και εχω 3 χρονια διορισμένος σε σχολείο

 

Τι λές;:wacko:

Ο άνθρωπος θέλει να μπει σε σχολή και εσύ το λες να πάει σε σχολή για πτυχιούχους; :blink:

 

Πριν γράψουμε και σχολιάσουμε,ψάχνουμε και ρωτάμε ή πιο απλά κοιτάμε και ενα μηχανογραφικό να δουμε τι ειναι αυτη η σχολή.

 

http://www.aspete.gr/genikes_plhrofories_hlektronikhs.aspx

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

To Ασπαιτε είναι η Ασπαιτε και δεν πρόκειτε για κάποιο μπονους αλλά η σχολή ειναι καθαρά παιδαγωγικό τμήμα.

Αλλά παίρνεις και τίτλο μηχανικού

Την ξερω καλά γιατί αυτη τη σχολη τελειωσα και εχω 3 χρονια διορισμένος σε σχολείο

Ναι , το ιδιο λεμε,,,,

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν ενδιαφέρομαι για παιδαγωγικό τμήμα και ότι θέλω να επιλέξω ένα από τα 2 τμήματα ηλεκτρονικής που προανέφερα (εκτός κ αν υπάρχει κάποιο άλλο που δεν γνωρίζω).

 

Το τμήμα στο ΤΕΙ Αθήνας έχει υψηλότερη βάση αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και για αυτό στο ΤΕΙ Πειραιά. Απ' ότι βλέπω στα site τους έχουν και μερικές διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών τους αλλά δεν είμαι σίγουρος για το ποιό είναι το καλύτερο τμήμα. Αν γνωρίζει κανείς συγκεκριμένους λόγους που κάνει το ένα πιο καλό από το άλλο...

 

edit: Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω ποιές σχολές λένε 'ΑΤΕΙ'? Ακούω πολλούς να αναφέρονται σε κάποια ΤΕΙ έτσι αλλά δεν έχω βρει κάτι επίσημο που να κάνει αυτόν τον διαχωρισμό.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!ειμαι καινούργια στο forum...αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σας παρακαλώ ας το κάνει...έγραψα 13.692 και ενδιαφέρομαι για 1ο επιστημονικό παιδείο απ την κατευθυνση που ήμουν[θεωρ.].Αυτό που με προβληματίζει έντονα είναι η σειρα με την οποια θα δηλώσω τις σχολές..Θα ήθελα κάποιο τμήμα Ιστορίας{ονειρο μου απο το δημοτικό}αν οι βάσεις παρουσιάσουν πτώση υπάρχουν πιθανότητες να καταφέρω να περάσω στο ιστορίας αρχαιολογιας και διατηρησης πολιτισμικων αγαθων στη καλαματα και στο ιστοριας Ιονίου..Με τη βαθμολογία μου και τα περσυνα δεδομενα πιανω το κοινωνικης αμθρωπολογιας και ιστοριας στο πανεπιστημιο αιγαιου..Επίσης σκεφτομαι και το κοινωνικης και εκπαιδευτικης πολιτικης πελλοπονήσου αλλα και πολιτικης επιστημης κρήτης.Ποια ειναι η δική σας γνώμη?ή και κάποιες προβλέψεις σχετικα με τις βάσεις στα συγκεκριμενα τμήματα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μπει πριν 3 χρονια στο τμημα ιστορίας αρχαιολογιας και διατηρησης πολιτισμικων αγαθων καλαματας με 12.300 μορια περιπου(βεβαια τωρα ειμαι Θεσσαλονικη με μετεγγραφη),δεν μπορω να ξερω αν ειναι καλη η σχολη γιατι δεν εμεινα καθολου εκει αλλα απ οτι ακουσα απο τους φοιτητες ειναι καλη επιλογη καθως το τμημα ειναι σχετικα καινουργιο με λιγους φοιτητες και αρα καπως ευκολο.Οσον αφορα την σειρα,αφου θες σχολες με ιστορια δηλωσε πρωτα των μεγαλων πολεων και στη συνεχεια των πιο μικρων.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σ ' ευχαριστω πολύ..και εγω λογω τριτεκνιας έρχομαι με μεταγραφη θεσσαλονικη...α!ειμαι και εγω απο Γιαννιτσα...

 

Ε τοτε βαλε ολα τα τμηματα απο τα οποια μπορεις να παρεις μετεγγραφη αλλα ρωτα πρωτα γιατι εγω αν περνουσα στο ιστορικο της Κομοτηνης δεν μπορουσα να παω Θεσσαλονικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ακριβως τι γινεται απλα εχω διαβασει σε διαφορες ιστοσελιδες οτι γινεται π.χ. απο μυτιληνη θεσσαλονικη..και μαλιστα στις περισσοτερες το κατεκριναν..και σε αλλες διαβασα οτι μονο για την κατευθυνση ιστοριας..τα χω μπερδεψει....
Link to comment
Share on other sites

Από τη σχετική μου εμπειρία στο θέμα να σου πω πως γενικά μεταγραφές μεταξύ τμημάτων γίνονται σχετικά εύκολα, ειδικά όταν πρόκειται για τμήμα εκτός Αθηνών και οι λόγοι είναι προφανείς (βλέπε τριτεκνία). Κατά πάσα πιθανότητα δε θα χεις πρόβλημα. Όσο για αυτούς που φωνάζουν, άστους να φωνάζουν. Αν θες να πάρεις μεταγραφή προσπάθησε να την πάρεις. Βέβαια, αν πάλι δε θες, οι σπουδές μακριά απ' τη πόλη σου είναι πιο γλυκές .... ;)
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Bασικα οπως σου ειπα παρε στην γραμματεια του τμηματος που θες να πας με μετεγγραφη και ρωτα τους απο ποια τμηματα σε δεχονται.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να περάσω σε μία σχολή πληροφορικής. Αρχικά ήθελα σε ΑΕΙ Αθήνας, αλλά είμαι 200 μόρια κάτω από αυτά που έπρεπε να βγάλω. Τώρα το δίλημμα είναι ΑΕΙ επαρχίας ή ΤΕΙ Αθήνας;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι στο μηχανογραφικό θα πρέπει να βάλετε τις σχολές που ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ χωρίς να κοιτάτε τα μόρια που έχει κάθε σχολή...

τι σας πειράζει αν μια σχολή που θα δηλώσετε έχει παραπάνω μόρια? κι αν τελικά στη συγκεκριμένη σχολή πέσει η βάση? θα χτυπάτε μετά το κεφάλι σας ή όχι??

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...